Jump to content

Filmska revija


Drug Crni

Recommended Posts

Ajde da ne pretrpavam RIP topik,ovde cu ostaviti jos nesto vezano za preminulog Sona Konerija.

 

Quote

Piše Milan Vlajčić: Sreo sam Šona Konerija na aerodromu

profimedia-0072379128-725x645.jpg

 

Kad umre takav velikan filmske glume kao što je ser Šon Koneri (1930-2020), ne zatvara se deo epohe u kojem smo bili sudeonici (uobičajeno priznanje koje mnogi koriste). Naprotiv, samo se otvara mogućnost, zahvaljujući modernim tehnologijama očuvanja filmskog medija, da proverimo koliko je ovaj velikan (treći u istoriji filma po anketi Američkog filmskog instituta, ali prvi ne-Amerikanac) važan za sagledavanje duha vremena koje nije stalo sa njim, kao ni sa nama ostalim smrtnicima.

Prisustvujući mnogim najznačajnijim filmskim festivalima, nisam baš imao želju da tek tako (ako nemam dogovoren intervju) priđem nekom od filmskih ljudi, jer je to nevaspitanje (nisu oni došli tu da se rvu sa novinarima ako ne moraju, po ugovoru). Ipak, sticajem okolnosti razgovarao sam sa Konerijem, 2003. godine, na ciriškom aerodromu, gde smo se slučajno sreli.

profimedia-0510112800-1012x1536.jpg

 

Grupa od petnaestak novinskih izveštača iz Srbije zatekla se na ciriškom aerodromu, gde smo čekali avion za povratak u Beograd. Sedeli smo u udobnom aerodromskum foajeu, pijuckali kafu i ubijali vreme, kad je pored nas prošao jedan elegantan gospodin u sivom ogrtaču, sa negovanom bradom, tamnim naočarima i šeširom. Išao je oslanjajući se na štap sa divnim vrhom (kao neko malo žezlo). Seo je ukoso od nas, desetak metara udaljen, izvadio knjigu iz torbe i počeo da čita. Neko je rekao: Kako ovaj čovek liči na Konerija. Većina podeli ovaj utisak, ali meni se neoprezno ote: Ne liči, to je Džems Bond! Skočiše na mene, otkud ti to, a ja rekoh: Odoh da proverim!

Nije mi bilo prijatno dok sam prilazio, jer nikad ne znaš kako ljudi reaguju kad im remetiš intimu.

Prišao sam i upitao jedino moguće: Izvinite, da li ste vi gospodin Šon Koneri. Pogledao me je i rekao: Da, to sam ja. Da bih izbegao bilo šta neprijatno, odmah rekoh, ja sam filmski kritičar i gledao sam vas stotinak puta. Odakle ste, pita. Rekoh: Jugoslavija (i dalje je to zemlja u kojoj sam rođen i odrastao), a on kaza: Izvolite, sedite. Upitah ga, znam da ste bili na kanskom festivalu, da li ste zadovoljni onim što ste tamo doživeli. Odgovorio mi je resko: Mrzim filmske festivale, gde god se okreneš, gužva i pometnja, nije to mesto za mene, došao sam samo zbog obaveza prema producentu filma (kasnije sam proverio, tamo je na filmskom marketu predstavljen poslednji film u kojem je Koneri igrao, “Liga izuzetnih džentlmena”).

Znajući da mi ističe vreme, upitah, koje filmove ste u novije vreme gledali, a on me odmah ohladi: Sve manje gledam filmove, a ponajmanje moje. Upitah, ali filmovi beleže jedno vreme, pa i vaš život, a on opet vrlo hladno odbrusi: Da, ali kad gledam film u kojem se šepurim po oblali, okružen lepoticama, to me baci u očajanje, jer se setim da je to sada neko drugi, i da je taj kadar sniman desetak puta jer je neoprezno sa strane uletela neka mačka! Zahvalih mu se i odoh, sretan što sam prošao bez većih oštećenja.

Dozvoljavam sebi da kažem da je u dugoj seriji filmova o Džemsu Bondu, Koneri najbolje pogodio ironično nostalgičan odnos prema tajnim agentima visokog stila, premda rado ponovo pogledam filmove sa Rodžerom Murom i Danijelom Krejgom. Ali nehotice se zaboravlja da je ovaj neverovatni glumac ostvario i nekoliko desetina sjajnih uloga u filmovima, od kojih ja posebno izdvajam “Čoveka koji je hteo da bude kralj” (red. Džon Hjuston), “Nesalomive” (red. Brajan De Palma), “Ime ruže” (red. Žan-Žak Ano).
 

 

Bilo je u njegovoj karijeri i osrednjih filmova, ali u svakom je Koneri onaj koji svoj deo posla obavi u svom stilu, bez opuštanja i šmiranja.

Objavio je i autobiografiju, u kojoj je progovorio o gorkim stvarima, kako je počeo da zarađuje kao raznosač mleka gorak hleb u 12. godini, kako je tvorac agenta 007 Ijan Fleming bio protiv njega, pri kastingu za film “Dr No”, kako je žestoki škotski nacionalista (jer Škotska u vreme najveće slave nije bila deo Ujedinjenog kraljevstva), kako voli da gleda futbal (od malena ga je pikao).
Primio je od kraljice zvanje sera sa zahvalnošću.

Pamtićemo ga sa zahvalnošću, sve dok se film ne utopi u “pametne telefone” bez ostatka. Nadam se da ćemo izbeći tu opasnu klopku.
 

https://nova.rs/kultura/pise-milan-vlajcic-son-koneri-aerodrom/?fbclid=IwAR0HcdnI4u4LKrUnP1dkqGTyCrBz4MHlxg4-1y9s-0f0qf-bmYj94sMoAHQ

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Gospodin sa leve strane je do sada snimio:

• Alien³ (1992)

• Se7en (1995)

• The Game (1997)

• Fight Club (1999)

• Panic Room (2002)

• Zodiac (2007)

• The Curious Case of Benjamin Button (2008)

• The Social Network (2010)

• The Girl with the Dragon Tattoo (2011)

• Gone Girl (2014)

• Mank (2020)

Dok je gospodin sa desne strane do sada snimio:

• Following (1998)

• Memento (2000)

• Insomnia (2002)

• Batman Begins (2005)

• The Prestige (2006)

• The Dark Knight (2008)

• Inception (2010)

• The Dark Knight Rises (2012)

• Interstellar (2014)

• Dunkirk (2017)

• Tenet (2020)

124631588_3392581714152483_9070753268855

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Dakle,u odsustvu novih filmova (zbog poznatog razloga),u decembru u bioskope stize jedan stari film koji ove godine slavi trideset godina od premijere.
U pitanju je ni manje ni vise nego poslednji deo cuvene sage o mafijaskoj porodici Korleone,reditelja Frensisa Ford Kopole,"Kum III". Mozda u studiju i distribuciji vlada uverenje da ce virus da ustukne i povuce se pred najpoznatijom filmskoj krimi-porodicom,sta li?

Tek.. u decembru ce biti prikazana svojevrsna director's cut verzija filma,sto (logicno) podrazumeva odredjene preinake i izmene od strane reditelja. I samo ime filma ce biti zvanicno promenjeno u "Kum zavrsetak:Smrt Majkla Korleonea",sto je inace bio i prvobitni naziv kojeg je FFK zeleo jos 1990,ali mu rukovodioci studija nisu dozvolili. Zli jezici bi rekli "i bolje" jer film nije naisao na dobar prijem ni kod kritike,ali ni kod publike.
U osvezenoj verziji neke scene ce biti drugacije montirane,ali svakako najvise intrigira najava alternativnog i drugacijeg zavrsetka filma.

Ostaje da to proverimo i sami,makar oni koji ce pronaci entuzijazma da ga pogledaju u bioskopu iako pouzdano znam ko nece - da,u tebe gledam @Tamburinjo

U svakom slucaju,evo linka za one koji bi da saznaju vise
 

Quote

A evo i trejlera
 

 

Edited by Crni Bombarder
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Možda je treći deo i nepravedno proglašen za lošiji film od prva dva dela. Realno prva dva dela su fenomenalna tako da ma kako menjali treći deo teško da će isplivati iz senke prethodnika. Jednosatvno nema drame koja bi digla atmosferu tokom filma tako da većina pamti samo zadnji deo filma na koncertu gde smo se pitali hoće li ga ubiti ili ne.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dobro, treći deo definitivno jeste lošiji, ali to ne znači da je skroz loš sam po sebi, samo da su prva dva dela sjajna. Da ga gledamo zasebno verovatno bismo imali manje zamerki. Ja se od većih zamerki sećam da mi je Paćinova šminka bila grozna :classic_biggrin:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Aj jopet nije mi tesko... i molim vas ne uporedjujte treci dao sa prva dva i ne pricajte kako su oni postavili standarde pa kao ovaj 

je odlican al ne moze da se probije od prva dva. Prva dva su remek delo za vjek vjekova, nazovi treci deo je neka tra la la prica o mafiji. 

 

Postoje samo dva filma, i ne nije trilogija, posto bi to bilo kao da sad neko kaze THE HEAT je Kum 3. Ono jes Al Pacino ima cak i De Nira al nit su likovi nit je radnja nastavak prva dva dela.

Cak i kao nezavisni film od trilogije bi bio prosecan a ne kao naslednik najveceg umetnickog dela u svetu kinematografije do tada (a i posle ako mene pitate).

 

Kopola je hteo da snimi treci deo gde bi radnja bila Majkl vs Tom Hejgen. Duval je odbio i u cajtnotu se ide ka alternativnim resenjima 

od kojih se ne zna koje je losije od kog. Od kastinga i uzasne Sofije Kopole koja je tu prinudno, do Dzoa Mantanje, preko AL PACINA KOJI JE SVE SAMO NIJE MAJKL KORLEONE

Dajan Kiton koja tek nije u svom liku, prelaznu ocenu dobijaju samo mladjani Endi Garsija i Talija Sajr kao Koni Korleone mozda i najupecatljiviji lik u trecem delu, pa sve preko preterano zapetljane radnje 

i incestoidne ljubavi bez ikakve potrebe. Ne znam dal ljudi znaju ali likovi koje tumace Endi i Sofija nisu daleki rodjaci nego drugo koleno. Brat i sestra od rodjenih striceva Majkla i Sonija. 

 

Citao sam o ovome i mislim da ce uspeti da poprave malo stvar da ne kazem da ce Kopola da izvadi stvar, ali trajna steta je vec naneta. Pisao sam vec ali nije zgoreg ponoviti 

Al Pacino je upropastio ovaj film svojim performansom vise do Sofije Kopole. Ne znam u kom univerzumu ce covek koji tone sve vise i vise u tamu, na kraju naredivsi ubistvo sopstvenog brata kome je javno naizgled oprostio

da u buducnosti postane veseli cikica sa jez frizurom. 

 

p.s. Ona scena kad lik imitira magarca mi uvek stvori osecaj sramote...

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Da je treći dio Kuma recimo neki random film, to bi bio skroz solidan uradak. Činjenica je da su prva dva dijela za barem klasu bolja od trećeg, ali treći dio je korektan, izolovano gledajući. Jednostavno nije uspio da održi kvalitet i razapet je od strane fanova. Može se reći donekle i opravdano. 

 

Ja mislim da je velika pauza dosta uticala na kvalitet ovog poslednjeg nastavka. Rijetko ti nastavci poznatih filmova nakon 15-20 godina budu uspješni. Druga stvar su likovi. Majkl je pokopao cijelu porodicu, obračunao se sa svim mogućim neprijateljima. Teško je opet kreirati neki zanimljiv plot twist na tu temu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Tamburinjo said:

Aj jopet nije mi tesko... i molim vas ne uporedjujte treci dao sa prva dva i ne pricajte kako su oni postavili standarde pa kao ovaj 

je odlican al ne moze da se probije od prva dva. Prva dva su remek delo za vjek vjekova, nazovi treci deo je neka tra la la prica o mafiji. 

 

Postoje samo dva filma, i ne nije trilogija, posto bi to bilo kao da sad neko kaze THE HEAT je Kum 3. Ono jes Al Pacino ima cak i De Nira al nit su likovi nit je radnja nastavak prva dva dela.

Cak i kao nezavisni film od trilogije bi bio prosecan a ne kao naslednik najveceg umetnickog dela u svetu kinematografije do tada (a i posle ako mene pitate).

Pa ne znam da je neko tvrdio da je odličan. Prosečan ne znači loš.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Shunsuke Nakamura said:

Majkl je pokopao cijelu porodicu, obračunao se sa svim mogućim neprijateljima. Teško je opet kreirati neki zanimljiv plot twist na tu temu.

 

Nije celu, ostao mu je Tom Hejgen i sestra Koni koja je zastranila vise od njega jer uvidja u njemu pravog naslednika oca, cak i opravdava ubistvo Freda... ali Duval je trazio 

mnogo para i eto ode jedna lepa prica u toalet... malo je falilo i da film pocne sahranom Majkla Korleonea da se Al Pacino nije predomislio i prihvatio ponudu na kraju... mada mozda bi bolje bilo tako. 

 

 

 

@alcesta

 

Suvi prosek. Donji dom prosecnosti. Izolovano gledano, jer jedino je tako moguce 😄

Link to comment
Share on other sites

Treci Kum..slabiji od prva dva, definitivno..ima stavrno efektan kraj, ja se uvek raspadnem od plakanja, pa ga zato ne optisujem 100%..po meni, ovde je tek Talija dobila priliku da zasija(iako joj je lik skroz out of character, mada, svi pretekli likovi su out of character)..incest veza, da fuj, film je for the most part, nedinamican i dosadan, ona montaza pred kraj mi pada napamet, koje lose kopiranje fantasticnog dela sa krstenjem iz keca..Ipak, ne zameram Kopoli nista, studio je odjebao Roberat Duvala,koji je trebao da  bude esencijalni deo filma, Kopola i Puzo su trazili sest meseci da napsisu scenario, dobili su sest nedelja..Sofija je losa, ali podnosljiva, uprkos njenoj ne glumi, scena atentata, kazem, uvek me presece, Al, Talijai Dajen po meni izvadili stvar, Al naaravno izdominirao, to mu je najbolja scena u filmu..scena ispovedanja  isto, i ta mi je odlicna..Endi Garsija mi je isto slaba karika, i lik, i gluma..

Link to comment
Share on other sites

Kad pričamo već o Kumu, ima mnogo zanimljivih priča vezanih za same glumce. Luka Brazi je u stvarnom životu isto bio kriminalac, zapravo profesionalni utjerivač dugova. Pričao je na koje je sve načine izazivao požare. Inače, ona scena njegovog ubistva je jedna od brutalnijih scena u citavoj trilogiji. Sterling Hejden, koji je igrao kapetana Marka Meklaskog, bio je veliki komunista i pomagao je aktivno partizanima u WW2. 

 

Dzejms Kan je vrhunski odigrao Sonija. Moj utisak je da nije u nastavku karijere toliko napravio, odnosno dosta manje od ostalih udarnih imena( Al, Robi, Duval). Tu je i nesretni, ali veliki Dzon Kazale, covjek koji je odigrao 5 filmova u karijeri i svaki film je nagrađen Oskarom. Pretežno je igrao slabe i glupe likove, ali svaki njegov lik je izazivao dozu empatije. Takva je pojava bio, nekako tužan, vazda sa mukom na vratu, ali generalno dobrodušan, prosto mora publika da se sažali nad njim. Fredo je najbolji dokaz te priče.

Edited by Shunsuke Nakamura
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Tako..tako vas volim,deco moja. :classic_biggrin:

Nemam sta da dodam onome sto je napisao @Tamburinjo..sto se kaze - potpis na njegov post od prvog do poslednjeg slova. Film je veliko razocaranje,da,i sa tehnickog aspekta (dobra poenta kravice)..videcemo kako ce izgledati nova,remasterizovana verzija.
Incestuozne scene/odnos su/je bukvalno no comment momenat filma. Ja sam kao potpuno promasenu scenu filma doziveo i onu kada Vincent (Andy Garcia) ubija Joey Zasu i pritom nekako slavodobitno uzvikne njegovo ime "Zasssaaa!!"..cemu,zasto,otkud? Potpuno neverovatno...Kopola i Puzo kao da su bili na necemu dok su pisali scenario.

Tako da..prema tome..i za mene Kum ima dva dela sage,treci sam odavno blokirao,iako cu otici u bioskop da pogledam novu verziju (ako okolnosti dozvole)

 

12 hours ago, Tamburinjo said:

da u buducnosti postane veseli cikica sa jez frizurom. 

Hvala ti prijatelju posebno na ovom delu. 
Mom najboljem frendu (inace ultra,ultra fanu Kuma) sam uvek pokusavao da objasnim da losa transformacija lika Majkla Korleonea prevazilazi glumacku i postaje i fizicka. Ovo je jedan od dokaza toga..

Edited by Crni Bombarder
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dao sansu ovom podkastu nekih 35 minuta..dalje nisam izdrzao..vidi se da ljudi znaju znanje,ali idu isuvise u sirinu po mom misljenju..plus cela emisija traje debelo iznad sat vremena..predugacko za moj ukus..

Svi znamo za price oko kastinga za prvog "Kuma",jel tako? Kako je Brando dosao na ideju da Vito Korleone treba da ima specifican govor i vilicu,da je Robert Redford bio zelja operativaca studija za ulogu Majkla Korleonea,da je Robert De Niro odbijen za ulogu Sonija..e,bas gledajuci ovaj podkast mi se ponudio kratki snimak sa De Nirove audicije za tu ulogu.
Snimak je vrlo kratak,ali evo ga svejedno ide
 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nije tajna da ga je "u sedlu" odrzala Diane Keaton sa kojom je snimao najvise scena..ona je licno apelovala na FFC da ga zadrzi jer je videla nesto u njemu. Inace su predstavnici studija bili vrlo nezadovoljni Al Pacinom na setu..bio je na korak da odleti,a onda su snimili scenu iz restorana i..ostalo je istorija.

U knjizi je lik Majkla Korleonea visok i plav,svetle kose,potpuno suprotno od Pacinove fizionomije. Opis koji se savrseno uklapao sa Redfordom koji je tad vec bio velika zvezda. Otuda zelja operativaca "Paramounta" za njim..iako nikada nije bio na kastingu.

Sve je na kraju ispalo kako treba. Kao i prva dva dela uostalom.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Kada pricamo o knjizi Kum imajmo na umu da je to jedan prosecan roman o mafijaskoj porodici. 

Studio nije hteo Pacina jer je previse licio na Italijana, a Majkl je americko dete, dok je u filmu drugacije, Soni je fizionomijom Amer a Majkl Mambo Italijano.

 

Naravno cuvene su price kako nisu hteli Branda i sta je Kopola sve prosao da bi ga dobio za ulogu. A mnogi ne znaju da je Brando trebao da se pojavi i u drugom delu filma na kraju kada mu prave docek za rodjendan, 

ali je trazio honorar kao za prvi deo a imao je samo jednu scenu. Odbili su ga i snimljeno je bez njega. 

 

Treci deo je skrenuo pogresno gde god je mogao, Paramaunt je rekao da snima film sa Kopolom ili bez njega, ovaj je bio u novcanoj krizi, Pacino se vracao posle visegodisnje pauze...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Tamburinjo said:

Kada pricamo o knjizi Kum imajmo na umu da je to jedan prosecan roman o mafijaskoj porodici. 

Studio nije hteo Pacina jer je previse licio na Italijana, a Majkl je americko dete, dok je u filmu drugacije, Soni je fizionomijom Amer a Majkl Mambo Italijano.

 

Naravno cuvene su price kako nisu hteli Branda i sta je Kopola sve prosao da bi ga dobio za ulogu. A mnogi ne znaju da je Brando trebao da se pojavi i u drugom delu filma na kraju kada mu prave docek za rodjendan, 

ali je trazio honorar kao za prvi deo a imao je samo jednu scenu. Odbili su ga i snimljeno je bez njega. 

 

Treci deo je skrenuo pogresno gde god je mogao, Paramaunt je rekao da snima film sa Kopolom ili bez njega, ovaj je bio u novcanoj krizi, Pacino se vracao posle visegodisnje pauze...

 

Knjiga od cirka 300 strana a u njoj ceo prvi i pola drugog filma (deo sa de Nirom) i još izbačeno gomila događaja oko Džoni Fontena, dr Žila Segala i šta još sve ne.

 

A tek priča o čoveku koji je glumio Karla Ricija u prvom filmu, koji nije ni bio glumac već sitni njujorški mafijaš koji je preko veze upao u film, a kog je Brando odjebao sa seta jer nije hteo da radi sa amaterom. Na to je tip okupio "ekipu", upao u restoran u kom je Brando bio na večeri i najstrašnije ga izvređao. Brando je sve mirno saslušao i na kraju samo rekao "opa, dečko, pa ti znaš da glumiš opaku facu" i složio se da tip snimi ulogu. Đani Ruso je ostao glumac do dan danas 😄

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Sto se durgog Kuma tice, navodno jesnimljeno mnogo vise materijala, ideja je bila da budud va filma, sequel i prikuel, i Majklova prica s enastavlja posle ubistav Freda, anvodno ima nekih elemenata koje kasniej vidimo u trojci, dijabetes npr,a i De Nirov deo ide i dalje, ima  Sonijevih pocetaka u poslu slicno..Cak se  navodno De Niro i gojio da bi sto vise licio na Branda, jer Vito  vremenom u tom priquel delu postaje i stariji..uglavnom, da li je urbana legenda, ili je tacno ne znam, sta god da  je, taj materijal  vise ne postoji, nije  sacuvan, ako je ikada i postojao, licno bih voleo da  je De Nirov deo osptao, pa da  ga vidimo makar i u obliku obrisanih scena, ali, sta je tu je..

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...