Jump to content

Filmska revija


Drug Crni

Recommended Posts

2 hours ago, Crni Bombarder said:

@SteveFrancis#3a kakvo ti je misljenje o Batman/The Dark Knight trilogiji C.Nolana?
Mozda si nekada i pisao o tome na starom forumu,ali postoji mogucnost da ja tada nisam bio clan,pa propustih.

Edit:slova

 

Nisam apriori protiv sh filmova kao takvih, strip je generalno nesto za sta imam tone postovanja i veliki sam fan. Problem je sto je trziste toliko prezasiceno i nema nikakve selekcije, vec se samo stancuje jer bukvalno SVE prolazi kod moderne publike i zaradjuje novac. Nolanova trilogija je ipak dosla u to neko praskozorje superhero ludila i tada, u tom trenutku nije izgledala kao deo sveopsteg bloata. Sto se tice konkretno same trilogije, imamo Dark Knighta kao zaista odlican film i dva sasvim prosecna. Da ne izdvajamo posebno Ledgera i njegovog Jokera, Batman (neki ce mozda reci DC uopste) ima prokletstvo da je prakticno svaki villain milijardu puta zanimljiviji, zivlji i kompleksniji od samog heroja koji je uglavnom dosadan i sterilan. Stoga je i filmove zadesila ta sudbina da ih negativci nose i da daju daleko veci potencijal za pravljenje neceg dubljeg, sustinskijeg, sto sasvim prevazilazi same okvire klasicne, lagane strip zabave sa maskiranim osvetnicima koji trce unaokolo (za sta je primer standalone Joker projekat sa Joaquinom, a da budemo sasvim iskreni do kraja, nije li i Dark Knight sustinski mnogo vise Clown Prince of Crime nego zapravo Dark Knight?) Da zakljucim, pomenuti filmovi svakako odudaraju od neke tipicne, default superhero forme, ali izuzev toga sto su mracniji (for the sake of it, da i ovde budemo iskreni i posteni) ne nude nista posebno kvalitativno drugacije mimo villaina (a i tu je Batman konkretno i ranije imao standoute, pre Nolana).

 

Toliko ima dobrog IP-a, pa cak kao sto rekoh i iz istog izvora (strip) da je greota raditi besomucni rehash jednog te istog, iznova i iznova. Toliko se suzio prostor za blokbaster koji iskace van ovih okvira, da Dune od svakog ljubitelja filma treba da bude docekana kao pojas za spasavanje bacen napola mrtvom davljeniku. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Meni je TDK trilogija sela samo tako. 

Ocito da je drugi, i istoimeni, film iz serijala,ujedno i njegov vrhunac. Da li su druga dva filma prosecna,o tome se da prodiskutovati.

Meni je Batman Begins dao bas ono sto sam trazio - kvalitetan uvod u celu pricu, sa nekim stvarima koje sam prvi put video na malom/velikom ekranu,makar kad je igrana (dakle,ne racunam animiranu) produkcija u pitanju. Npr.prvi put smo videli kako je Bruce Wayne zaista postao The Masked Vigilante. Ne sta ga je motivisalo i gonilo,ne kako se opremio odelom i gedzetima,ne kako se motorizovao,vec i KAKO je to postao:kako je i gde naucio borilacke vestine, kako se obucio da se posiba sa armijom protivnika,kako da uistinu postane nevidljiv i suoci se sa svojim strahovima. Nolan je (makar po meni) vec u prvom filmu uspeo da predoci moderni Gotham City, grad naseg vremena,potpuno nalik bilo kojem metropolisu danasnjice,a ne neku "stripovizovanu" verziju koja nalikuje 'tridesetim' godinama proslog veka,kada je sam strip i ugledao svetlo dana. Ili bolje reci,noci. Dakle,jasan otklon od Burtonovog Gothama,koji je,moram priznati,takodje izgradio originalan svet iz njegove,vrlo karakteristicne vizure i isto takve ikonografije. I meni je Nolanov ambijent vrlo uverljivo funkcionisao. Betmen:Pocetak je onaj film u kojem lik Bruce Waynea (Batmana) dolazi do izrazaja,ma koliko bio dosadan,sa kojom se ocenom slazem. Posebno bih izdvojio (dramski) momenat njegovog povratka kuci,na sudjenje ubici svojih roditelja,kada je pokusao da uzme pravdu u svoje ruke i osveti njihovu smrt,ne imajuci veru u korumpirani pravosudni sistem. 
You're not talking about justice. You're talking about revenge.
-Sometimes,they're the same
Justice is about harmony. Revenge is about you making yourself feel better
- All these years wanted to kill him.. Now i can't


TDK ne bih duzio. Film je jedan od onih filmova koji kvalitetom apsolutno prevazilazi granice svog zanra. Odlican,vrhunski scenario btw.

TDKR mi je tu najslabija karika. Ponajvise iz razloga ubacivanja momenta atomske bombe u film. Tome je mozda mesto u nekom filmu sa Brusom Vilisom,a ne Betmenom. To mi je bas promasaj. Pogledah prva dva filma pre nekoliko meseci ponovo i zamislih se da li da startujem i treci. Ucinih to i moram reci da mi je po prvi put zaista legao. Na,recimo,neko peto gledanje. Ne znam..mozda sam i ja trebao malo vise da porastem :classic_laugh: Uspeo sam da ga upijem konacno na pravi nacin. Film je,inace,svojevrsna politicka alegorija ocito motivisana SEKOM. Nolan je u TDKR predvideo uspon populizma koji neminovno iza takve krize i dolazi. On je ovde utelotvoren u liku negativca Banea. Ni sa cim od navedenog nemam ni najmanji problem u filmu,ali preko a-bombe ne mogu da predjem. Da,moram reci da mi i promenjena lokacija (Njujork umesto Cikaga) nije najbolje legla. I samo malo ostrije oko vec moze da primeti razliku. 

Neko ce (mozda i sa pravom) reci kako konkurencija i nije neka,ali Nolanova trilogija je ubedljivo najbolje ekranizovan Super Hero strip,pa i strip/graficka novela uopste,uz Sin City svakako.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, oko Ibada said:

oldboy - u smislu najbolji film snimljen po / inspirisan stripom

Nisam gledao :classic_sad:

 

4 minutes ago, oko Ibada said:

u smislu najbolje prenet strip na film verovatno sin city

Tu je sa Batman:Year One Frenka Milera koji je Nolanu i posluzio kao inspiracija. Meni se tesko odluciti izmedju ova dva..

Link to comment
Share on other sites

^^ i filmovi Nolanove trilogije dobro stare, bar po mom misljenju. Skoro sam ih i ja pogledao, sa vrlo malo treptanja i jos manje zamerki. Npr. scene borbe, koliko god mehanicke, su bas dobro legle na ovakve filmove. Takodje, za razliku od gomile filmova sada, Nolan film nije gradio film na efektima, vec efekte iskoristio radi filma. Magla u finalu prvog dela mi je odlican primer za to. Ipak, scenario, atmosfera i nolanovski momenti (od kojih mi je jedino "yo soy su hija" na kraju treceg dela onako, srednje nikakav) su, uz zlikovce, doneli da ova trilogija bude antologijska. Kast Bejla kao Betmena je svakako pomogao, a i dobri epizodisti (minus zenski likovi). Ma, pomogla su vala i sveza secanje na Sumaherove filmove.

Inace, sto se superherojskih filmova tice, moji favoriti su Logan i Watchmen.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Geronimo said:

Inace, sto se superherojskih filmova tice, moji favoriti su Logan i Watchmen.

Eee..super si mi dao slagvort.

Logana pogledah pre cirka 15-ak dana. I hteo sam na forumu da pitam fanove X-Mena (Marvela) kako oni ocenjuju film. I vidis,zaboravih. Pa evo,kako ga vi vrednujete? :classic_smile: Meni se dopao,iako sam u njemu prepoznao neke motive iz vise filmova,pocevsi od Mad Max:Fury Road pa cak do filma "Kuka" (Hook) S.Spielberga. :classic_biggrin: Inace,pogledao sam neke filmove iz X-Men serijala,ali ne bih rekao bas sve..

A Watchmen movie nisam gledao,ali jesam seriju koja mi je topcider. 

Link to comment
Share on other sites

Odiseja jeste najbolji film u nekom umetničkom smislu.

Drugi vrhunski filmovi, poput Apokalipse, Kuma, Let iznad kukavičjeg gnezda, Jaganjci itd... deluju nekako trivijalno naspram nje.

 

Tarkovski ne deluje trivijalno, ali kod Tarkovskog mi nešto fali. Prelabava je radnja u njegovim filmovima da bih je doživljavao kao kompozitnu. Previše slika i transcedentalnih ideja a premalo radnje.

Link to comment
Share on other sites

On 11/16/2021 at 10:58 PM, Crni Bombarder said:

Eee..super si mi dao slagvort.

Logana pogledah pre cirka 15-ak dana. I hteo sam na forumu da pitam fanove X-Mena (Marvela) kako oni ocenjuju film. I vidis,zaboravih. Pa evo,kako ga vi vrednujete? :classic_smile: Meni se dopao,iako sam u njemu prepoznao neke motive iz vise filmova,pocevsi od Mad Max:Fury Road pa cak do filma "Kuka" (Hook) S.Spielberga. :classic_biggrin: Inace,pogledao sam neke filmove iz X-Men serijala,ali ne bih rekao bas sve..

A Watchmen movie nisam gledao,ali jesam seriju koja mi je topcider. 

Za Logana sam imao visoka ocekivanja koja su ispunjena. Mangolda jako volim, posebno Identitet i Walk the Line, i bio sam uveren da je glavni problem Vulverina bio sto ga Mangold nije pisao. Nemam pojma, mozda tripujem, ali meni je Logan izuzetno slojevit. Inace, meni najvise vuce na Terminatora 2 (neko kome se film ne dopadne mozda bi i rekao da je kopija 🙂 ).

 

S druge strane, za Watchmen nisam imao nikakvo predznanje pre prvog gledanja, ali kad sam posle video da su delo Alana Mura (V kao vendeta, From Hell), postalo mi je jasno sto mi je ceo Watchman svet toliko legao...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Geronimo said:

S druge strane, za Watchmen nisam imao nikakvo predznanje pre prvog gledanja, ali kad sam posle video da su delo Alana Mura (V kao vendeta, From Hell), postalo mi je jasno sto mi je ceo Watchman svet toliko legao...

Smatra se da su tri stripa/graficke novele,koja su se pojavila sredinom 'osamdesetih' godina 20.veka,bila kljucna za naglu novu popularizaciju stripa i njegovo ponovno vracanje u vrh popularne kulture u SAD,a to su sledeci:
- Watchmen Alana Mura
- Batmann:Year One Frenka Milera
- The Sandman Nila Gejmana 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...