Jump to content

Filmska revija


Drug Crni

Recommended Posts

Godina 2020.ce biti zauvek upamcena po globalnoj epidemiji COVID-19. Nema sumnje da ce,kad sve ovo prodje,posluziti i kao direktna ili indirektna inspiracija brojnim filmskim stvaraocima da realizuju svoje nove projekte.
To me bacilo u razmisljanje o mojim najboljim post-apokalipticnim filmovima koje sam gledao. Gledao sam ih solidan broj,a evo izdvojio sam neke.

1. Mad Max: Fury Road (2015)
Odmah u glavu i da odmah izazovem reakcije brojnih forumasa/ica. Po mom skromnom sudu,najbolji od svih filmova iz cele serije Georgea Millera. U prvim filmovima,australijski reditelj je pokazao kako bi svet izgledao usled nestasice benzina/nafte. U ovom svojevrsnom novom pocetku,voda je deficitarna i predstavlja resurs zbog kojeg se ratuje. Miller je zapravo nastavio gde je stao - od civilizacije nije ostalo nista. Gospodari zivota su ludaci i psihopate koji kontrolisu ono sto je ostalo od cesta. Jedna grupa normalnijih ljudi,predvodjena Furiosom,u potrazi je za obecanom zemljom,ali ubrzo postaje predmet potere od strane Immortan Joea i njegovih razularenih pasa...u toj misiji im se priklucuje samozatajni drumski nomad pod imenom Max..

2. 12 Majmuna (Twelve Monkeys) (1995)

Sjajna glumacko-rediteljska ekipa. Terry Gilliam (jedan od "Pajtonovaca") je od pocetka bio vrlo zagrejan za projekat - nista cudno obzirom na radnju filma. Prica pocinje u buducnosti u kojoj ostaci ljudske vrste zive u podzemlju. Na povrsini vladaju zivotinje,dok je vecina ljudi pokosena smrtonosnim virusom. Film ima kompleksnu radnju,progovara o ljudskom (samo)unistenju i drugim stvarima. Da,ima i Bruce Willisa i Brad Pitta.

3. 28 dana kasnije (28 Days later) (2002)

Tokom napada na centar za istrazivanje oslobadja se virus koji izaziva apokalipsu. Reditelj je Danny Boyle ("Trainspotting"),scenarista Alex Garland ("Annihilation"),dok su glavne uloge Cillian Murphy,Naomie Harris i Brendan Gleeson. Boyle je izvrsno pogodio bes zarazenih,film je nervozan,na momente i histerican.

4. Cesta (The Road) (2009)

Nakon sto su zemljotresi i pozari opustosili Zemlju preziveli stanovnici pokusavaju ziveti. Film prati oca i sina koji pokusavaju doci do obale spasa iako niko ne zna da li ona uopste postoji. Obala je na neki nacin metafora za nadu..nadu u svetu koji je potonuo u anarhiju i kanibalizam. Ugodjaj i radnja filma su mracni i depresivni,prezivelima ostaje tek secanje za neka prosla vremena. Sjajne uloge su ostvarili Viggo Mortensen i tada mladi Kodi Smit-McPhee. U filmu nastupaju i Guy Pierce,Robert Duvall i Charlize Theron. Sa njom sam poceo,sa njom cu i zavrsiti ovu moju listu.

Volite li vi ovakve filmove,zasto i koji su vasi favoriti?

Edited by Crni Bombarder
  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Nakon četiri ekranizacije romana Jusi Adler-Olsena iz serijala Department Q, izgleda da se sprema još jedan film (The Marco Effect), ali ovaj put sa promenjenom glumačkom postavom. Naime, umesto Nikolaja Kas Lie, uskače Ulrih Tomsen kao detektiv Merk, dok će Faresa Faresa u ulozi detektiva Asada, zameniti meni malo poznati, Zaki Jusef.

 

spacer.png

 

spacer.png

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

"Casablanca" je omiljeni film imaginarnog lika Kazimira Hrasteka - Kaze iz serije "Bitange i Princeze"..on ga je gledao "milion puta" i zna ga doslovce napamet. Ja nisam ni blizu toliko,ali ga veoma volim. Ne postoji doslovce nista sto mi smeta kod filma..filmski klasik u punom i pravom smislu reci.
Medju ostalom,poznat i po brojnim "lajnama" koje su veoma cesto citirane i koriscene svih ovih bezmalo 80.godina filma..tesko se odluciti za jednu,ali ako bih morao ovo bi bila moja omiljena: Of all the gin joints in all in the towns,in all the world,she walks into mine..
 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/30/2020 at 10:29 PM, Ne sam Safete said:

Mihalkov je radio rusku verziju 12 angry man , nećete mnogo propustiti ako je ne odgledate.

Meni se dopao. Naravno nije na nivou originala i deo filma je u flešbekovima iz prošlosti koji se logično ne događaju u istoj prostoriji, ali mislim da ga je fino prilagodio i glumci su bili uglavnom na nivou zadatka. Sasvim prihvatljivo ako ne očekujete ne znam šta, a za one koji nisu gledali original pa da s njim porede, kao zaseban film verovatno deluje i bolje.

 

Edited by alcesta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Iako sam prebukiran poslednjih dana,nadjoh vremena da ponovo pogledam film koji mi je bio jedan od omiljenih u detinjstvu,a ostajem pri stavu da u njemu mogu da uzivaju i odrasli (makar onaj deo koji je u sebi zadrzao nesto detinjeg)

2018-08-03-the-goonies-12a-st-mary-in-th

Prica o grupi tinejdzera koji pronadju staru kartu na tavanu te se upuste u potragu za blagom kako bi skupili novac da spasu svoje domove i porodice (sve dok ih proganja ludacka kriminalna porodica) - postala je klasik i dandanas slovi za jednu od najboljih avantura ikad snimljenih.
Spilbergova prica,koji je ekranizovao Ricard Doner,obelezila je mnoga detinjstva,a vecina dece koja su glumila u njoj postali su zvezde. Pamtljiv je i soundtrack kao i neki citati,a film je postao kultan i zbog feelgood kraja bez ikakve patetike i moralnih pridika,te jednako dobro funkcionise i 35.godina nakon sto je snimljen.

Lep jubilej za lep film.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Crni Bombarder said:

Iako sam prebukiran poslednjih dana,nadjoh vremena da ponovo pogledam film koji mi je bio jedan od omiljenih u detinjstvu,a ostajem pri stavu da u njemu mogu da uzivaju i odrasli (makar onaj deo koji je u sebi zadrzao nesto detinjeg)

2018-08-03-the-goonies-12a-st-mary-in-th

Prica o grupi tinejdzera koji pronadju staru kartu na tavanu te se upuste u potragu za blagom kako bi skupili novac da spasu svoje domove i porodice (sve dok ih proganja ludacka kriminalna porodica) - postala je klasik i dandanas slovi za jednu od najboljih avantura ikad snimljenih.
Spilbergova prica,koji je ekranizovao Ricard Doner,obelezila je mnoga detinjstva,a vecina dece koja su glumila u njoj postali su zvezde. Pamtljiv je i soundtrack kao i neki citati,a film je postao kultan i zbog feelgood kraja bez ikakve patetike i moralnih pridika,te jednako dobro funkcionise i 35.godina nakon sto je snimljen.

Lep jubilej za lep film.

 

 

Ali glumica dole levo, kakva je to faca bila, igrala je posle u "Baci mamu iz voza". Umrla, nazalost ubrzo nakon.

 

 

https://www.imdb.com/name/nm0001649/?ref_=tt_cl_t4

Link to comment
Share on other sites

Molim za pomoc, zaboravila sam naslov filma a hocu da ga preporucim prijateljima, snimljen je prema istinitoj prici: USA, sezdesete godine XX veka, afroamerikanka, otkriveno je da ima redak segment u celijama  krvi, izuzetno redak, ona postaje bukvalno najdragoceniji davalac  u istoriji medicine a nedavno sam procitala da se celije njene krvi koriste i danas. Detalje sam zaboravila pa i naslov  ali mi je vazno i da ponovo pogledam film i da ucinim prijateljima koji se raspituju o njemu. Mnogo cu se radovati ako mi pomognete....

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pletilja said:

Molim za pomoc, zaboravila sam naslov filma a hocu da ga preporucim prijateljima, snimljen je prema istinitoj prici: USA, sezdesete godine XX veka, afroamerikanka, otkriveno je da ima redak segment u celijama  krvi, izuzetno redak, ona postaje bukvalno najdragoceniji davalac  u istoriji medicine a nedavno sam procitala da se celije njene krvi koriste i danas. Detalje sam zaboravila pa i naslov  ali mi je vazno i da ponovo pogledam film i da ucinim prijateljima koji se raspituju o njemu. Mnogo cu se radovati ako mi pomognete....

 

#Film: The Immortal Life of Henrietta Lacks

##Ženska se zove Henrietta Lacks.

###Inače to su HeLa čelije (eng. HeLa cells) i upotrebljavaju se po celom svetu po raznim laboratorijama. 

 

dbf9eadab7547d5d74baa90057b14c88.jpg

 

havocinbiolo.jpg

 

Edited by Asterion
  • Like 2
  • Love 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Asterion said:

 

#Film: The Immortal Life of Henrietta Lacks

##Ženska se zove Henrietta Lacks.

###Inače to su HeLa čelije (eng. HeLa cells) i upotrebljavaju se po celom svetu po raznim laboratorijama. 

 

dbf9eadab7547d5d74baa90057b14c88.jpg

 

havocinbiolo.jpg

 

Bravo! Veliko HVALA za trud, obradovali ste nas i eto, produzili misiju i ove zene i nauke, neka ti glasovi ne utihnu.....

Link to comment
Share on other sites

JacobsLadder01.jpg

 

Jacob's Ladder (1990)

 

Na papiru horor ali u suštini je nešto drugo. Jedan od onih filmova koji se igra sa vama do kraja kada u zadnjih par minuta shvatate ceo film. Glavne uloge Tim Robins i Deni Ajelo. Film prati veterana koji se posle rata susreće sa gomilom misterioznih situacija koje mu se dešavaju. U pitanju je vrlo težak film. Film je inače bio inspiracija za video igru i filmove "Silent Hill" ali nemaju mnogo toga zajedničkog po pitanju radnje. Iako je horor na papiru ja ga preporučujem ljubiteljima drame. Ima i elemente horora ali ovo po meni definitivno nije horor.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...