Jump to content

Solarni paneli


Div

Recommended Posts

Vidim, najavljuje se uskoro konkurs za subvencije ugradnje solarnih panela za proizvodnju struje. Nisam upoznat sa detaljima, koliko sam razumeo dosad, država, odnosno lokalna zajednica će snositi polovinu troškova ugradnje, a elektrodistribucija je dužna da preuzme viškove proizvedene energije, korisnik će biti i dalje u obavezi da plaća struju koju "povuče" iz mreže, ali će imati i sopstvenu proizvedenu struju koju neće plaćati dodatno i viškove koje može da naplati.

Zbog nesugornog snabdevanja, čestih prekida, nestanaka struje, zainteresovan sam da postavim solarne panele na kuću, vidim da se nudi sistem ključ u ruke, pa iako ne znam mnogo, odnosno skoro ništa o tehničkoj strani, pa ni ekonomskoj, verujem da ću ući u jednu investiciju, naravno predhodno bih morao da prikupim nešto informacija, koliko je sve to bezbedno, isplativo, koliko može da traje, održavanje.

Možda ima ovde, na Forumu znalaca koji bi podelili informacije sa nama laicima, iskustva, korisne linkove...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

ја сам се дописивао са овом девојком, она је лепо то објаснила. Има њен мејл у коментарима. Требало би да су уградили панеле и за неки производни погон.

Њена прича је да се за 5 година исплати инвестиција од 5000€. 

Када сам пре годину дана причао са ликом који се бави продајом панела, рекао ми је да сачекам још мало са куповином, пошто није баш у потпуности регулисано шта се ради са вишком струје које производиш током дана и лета.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ovo u dobroj meri i mene interesuje, ali ne ove drzavne subvencije posto generalno ne volim da imam posla sa drzavom. Koliko sam vidjao, cena kompleta solarnih panela + invertor, brojilo, kablovi, akumulatori i ostalo izadje do 8k eura za celu kucu, nekih 10-12 solarnih panela bi moglo da pokrije 100 kvadrata kuce za ukupnu potrosnju. Naravno, ima tu razlika u cenama i tipu solarnih panela. E sad ima tu problematike oko broja suncanih dana tokom godine, pa bi leti verovatno moglo da se potpuno prebaci na solarne panele i tokom tih letnjih meseci ustedi novca koji se onda potrosi tokom zime gde bi se koristila struja sa elektromreze.

 

Sad ne znam koliko ti trosis struje mesecno, ali da u proseku potrosis 50e mesecno godisnje to izadje 600e, sto znaci da povrat na takvu licnu investiciju imas kroz nekih 10 godina. Meni licno to nije problem, da ulozim svoj novac u nezavisni ili bar polunezavisni izvor energije, pogotovo ako mogu da se otkacim od kriminalnog EPS-a koji je kriminalan u svakom smislu, od toga sto je drzavni monopol koji namece cenu vrlo nekvalitetne struje do toga sto je najveci zagadjivac i trovac u Srbiji i drugim zemljama ovog dela Evrope.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

I meni je prioritet da imam neprekidno napajanje, ili barem štomanje prekide, ali ako država baš nudi učešće u finansiranju nisam gadljiv ni na taj novac, ne odvaja ministar od svojih usta da bih ja profitirao, preraspoređuje naše pare, odvaja deo naših para za nas, a od EPSa, kakav je da je, ne mogu se potpuno distancirati, zbog godišnjeg kolebanja u potrošnji i proizvodnji ima perioda kada ću svakako povlačiti energiju iz mreže, pa neka se barem nađemo na ravnopravnoj razmeni, po istoj ceni. Ako sam dobro razumeo, višak proizvedene struje se mora negde usmeriti da bi se obezbedio sistem od kvarova, najefikasnije je odvođenje u mrežu.

Ne znam kolju količinu i na koje vreme mogu da akumuliram, da držim kao raspoloživu rezervu u baterijama.

Pogledah potrošnju u predhodnih godinu dana, prosečno oko 315 KWH mesečno, raspon od 230-450 KWH, koliko sam video cene nekih sistema te potrebe bi pokrio sistem koji košta negdo oko 3500-4200 eura.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ako zelite neprekidno napajanje, moras da skladistis visak struje u akumulatore sto poskupljuje ovaj sistem (i ne znam da li tako nesto onda biva obuhvaceno ovom subvencijom, nisam ulazio u detalje). Vodite racuna o tome.

 

Ovo je odlicno recimo za one koji imaju vikendice, gde mozda i nema struje ili je komplikacija uvesti je.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

U Kanadi se vec odavno ugradjuju solarni paneli na kuce. Ja sam se malo razmisljao u vezi toga, ali sam odustao jer mi je bilo mrsko to sve da radim :classic_biggrin: jer ne vidim neku veliku isplativost.

Prvo to nije jeftino, moras da uzmes kredit, to je negde ovde od 30 do 50 hiljada dolara, drzava poslije vrati neke pare, nisam siguran koliko, to se menja stalno, mozda 5 do 10 hiljada, kao neki rabat. Kada se to sve instalira i dalje se placa potrosena struja od elektroprivrede, a u isto vreme se elektroprivredi prodaje struja koja je proizvedena od strane solarnih ploca.

Cijena po kilovatu koja se placa je trenutno od 8 do 17 centi, a kako sam nasao struja se prodaju po 40 centi, ali to je fiksna cijena, znaci kako ide vreme ta razlika se smanjuje, jer struja redovno poskupljuje.

Da bi taj sistem vratio ulozena sredstva treba desetak godina, pa tek onda neki profit, a ploce imaju ograniceni vek, tako da to sve nije meni bilo interesantno toliko, a zavisi i od vremena, kada padne sneg, onda nista :cigar:

Mora biti to isplativije na jugu, ali je pitanje po kojoj ceni tamo placaju za proizvedenu struju.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Amigo said:

 

Mora biti to isplativije na jugu, ali je pitanje po kojoj ceni tamo placaju za proizvedenu struju.

 

Mislim da je u Floridi na slican nacin organizovano, s tim sto oni kalkulisu na kilovate, pa placas samo razliku u potrosnji. Ne mozes instalirati solarne panele a da nisu prikljuceni na FLP. 

Ne vidim da puno koriste, ustvari iskreno, ne vidim da uopste koriste solarne panele, sto ne znaci da ne koriste, ali nisu nesto siroko rasprostranjeni. 

Cena panela varira od kilovata, ali nisam sigurna da je toliko skupo kao sto ti kazes. Negde sam videla proracunatu ustedu koja je 3k posle 20 godina instaliranja panela. 

Link to comment
Share on other sites

U Nevadi se kao i svugde menjaju pravila ali jedno vreme si mogao da postavis panele za $0, a dobijes od lokalnog distibutera mesecni popust po kilovatu. Bilo je mali milion programa, a mislim da 50% kuca ima panele na krovu, sto ima i smisla uzimajuci u obzir klimu. U Alberti, moj brat je potrosio nekih 50-60K za solarne panele, turbinu, baterije i on tvrdi da mu se isplatilo posle 5-6 godina. Znajuci kako svaki dolar presece na dva dela, verujem da je tako.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, DJORDJE said:

U Nevadi se kao i svugde menjaju pravila ali jedno vreme si mogao da postavis panele za $0, a dobijes od lokalnog distibutera mesecni popust po kilovatu. Bilo je mali milion programa, a mislim da 50% kuca ima panele na krovu, sto ima i smisla uzimajuci u obzir klimu. U Alberti, moj brat je potrosio nekih 50-60K za solarne panele, turbinu, baterije i on tvrdi da mu se isplatilo posle 5-6 godina. Znajuci kako svaki dolar presece na dva dela, verujem da je tako.

 

Ako je kupio bateriju, jel to znaci da moze da stavi odvojeno panele od elektricne mreze? Posto ja mislim da je to glavni problem da vise njih stavlja panele. 

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Baby said:

 

Ako je kupio bateriju, jel to znaci da moze da stavi odvojeno panele od elektricne mreze? Posto ja mislim da je to glavni problem da vise njih stavlja panele. 

Da, moze da koristi panele odvojeno od mreze, mada oni nemaju veliku potrosnju struje, posto retko kada koriste AC.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...