Jump to content

Canada - Looking for the summer


Kolbas

Recommended Posts

Auu, kakva ludnica sinoc u gradu, ne secam se da je ikada bilo ovako. 

 

Ovaj grad koji skoro 50 godina ceka da ponovo osvoji titulu prvaka u hokeju je nekako iznenada/neocekivano dobio priliku da igra u finalu za klupskog svetskog prvaka u basketu.

 

I zasluzio je zaista. Deluje kao otrcana fraza, ali dobar je to grad koji daje sansu ljudima iz celog sveta da ga vrlo brzo prihvate kao svoj i u tome je verovatno vec svetski sampion.

 

Edit: Da ne zaboravim i sve forumase koji zive u drugim delovima Kanade, ovo je nas uspeh. :thumbup:

 

Image result for we the north gif

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Denis Jasharevic said:

Auu, kakva ludnica sinoc u gradu, ne secam se da je ikada bilo ovako. 

 

Ovaj grad koji skoro 50 godina ceka da ponovo osvoji titulu prvaka u hokeju je nekako iznenada/neocekivano dobio priliku da igra u finalu za klupskog svetskog prvaka u basketu.

 

I zasluzio je zaista. Deluje kao otrcana fraza, ali dobar je to grad koji daje sansu ljudima iz celog sveta da ga vrlo brzo prihvate kao svoj i u tome je verovatno vec svetski sampion.

 

Edit: Da ne zaboravim i sve forumase koji zive u drugim delovima Kanade, ovo je nas uspeh. :thumbup:

 

Pa ti i ja smo se ponosili time da nikada nogom nismo kročili na sport forum. Ti si čak i tražio da oni (sport forum)  imaju svoje banove koje ostali članovi ni ne trebaju da vide.

Šta se promenilo? Nisi mi čestitao na dobijanju Olimpijade 2020. u Tokyo a sad ja treba da skačem u vis .

Edited by srbija do tokija
preterao sam, obrisao
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, srbija do tokija said:

 

Pa ti i ja smo se ponosili time da nikada nogom nismo kročili na sport forum. Ti si čak i tražio da oni (sport forum)  imaju svoje banove koje ostali članovi ni ne trebaju da vide.

Šta se promenilo? Nisi mi čestitao na dobijanju Olimpijade 2020. u Tokyo a sad ja treba da skačem u vis .

 

Sto se mene tice ja bih vrlo lako mogao da zamislim zivot bez sportskih dogadjaja :classic_biggrin:. U samom sportu medjutim nema nista lose, naravno. Kao ni u ljudima koji ga prate. Hobi koji nije nista bolji/losiji od onih koji mene interesuju/ kojima se bavim.

 

Kako i zasto bi mi moglo smetati kada vidim desetine hiljada srecnih ljudi koji nesto proslavljaju, a da pri tome ne isticu svoju rasnu, nacionalnu, religijsku, partijsku pripadnost, vec samo grad i klub za koji navijaju - pri cemu ne da nikoga ne ugrozavaju, nego vode racuna da ti ne preprece put, ako vide da ti nisi za tu proslavu bas zainteresovan.

 

Obisao sam sinoc 5-6 barova/klubova, da sam bio u Milvokijevom dresu stiglo bi mi verovatno 100 besplatnih piva za stol. 

 

Vrlo dobro se zna kakve ja "navijace" ne podnosim! 

 

Sto se Japana tice i Olimpijade, pa kako da ti cestitam kada nisi bio na forumu u to vreme kada su je dobili? I zasto mislis da ti ne bi cestitao? Pa ja osim respekta nemam nikakva druga osecanja prema Japanu i Japancima. To ce biti odlicna olimpijada, sve vrhunski organizovano i kulturno, nema nikakve sumnje.


Nadam se da cu jednog dana Japan i posetiti, to mi je stvarno zelja i uopste nije neizvodljivo.

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

Pobjednicka euforija je zavrsena, tako da se vratimo malo na aktuelno-politicke teme :smiley48:

Znaci kanadska politicka scena je podijeljena na 3 glavne partije, dakle s leva na desno. NDP, Liberali, Konzervativci.

Ja sam NDP glasac, sto bi rekli ovde leftista :classic_biggrin: naravno ne slazem se bas sa svim sto propagiraju, npr cijena piva, koje btw moze biti i manje od dolara, jer tako je u AmeriKi, a ako moze biti kod njih, moze i kod nas, i to je odprilike ono sto mi se tamo i najvise dopada, pivo na svakom cosku, jeftino, ljepota, ali da se ne prodam sada za dva piva i dalje cu ostati NDP glasac.

Kada sam dosao u Kanadu, praznih dzepova, koja mi je mnogo pomogla u takvoj situaciji mi je priblizila tu levu ideju maksimalno, te i sada zastupam da ljudi moraju da pomazu jedne druge, kroz jake socijalne programe, zdravstvenu zastitu i slobodno skolstvo, tj mogucnost da se skoluju i siromasni.

Ako se tada pomoglo meni, zelim da se pomogne i drugim ljudima, te mi nije zao poreza koji placam, osim toga, u takvim drustvima je kriminal mnogo manji, te je i ljepsi zivot za sve.

 

Kolega je vec spomenuo i dug od 350 milijardi, sto je znacajna cifra, medjutim svijet sada tako funkcionise, sjecamo se da je svojevremeno Rumunija svela svoj dug na nulu, i znamo kako se zavrsilo.

Poredeci sa SAD, a sa kim drugim, to ce biti vjecno poredjenje, u kojima su socijalna izdavanja neuporedivo manja, zdravtsvo, skolstvo itd npr Californa ima dug od 1.300 milijardi, $US.

Dok se dug SAD procenjuje na 21.500 milijardi $US, sa trendom rasta od 1000 milijardi godisnje, tako da je to sve diskutabilno. Takodje ako spomenemo da je dolazak Bush-a mladjeg, kao predstavnika desnice i konzervatizma i njegove vladavine od 8 godina, nije doprinelo nikakvom ekonomskom boljitku, onda je teorija da su konzervativci po defaultu oni koji donose ekonomski rast, jednostavno ne pije vode.

Prije svega, jer stede na jednom strani, a rasipaju na drugoj. Podsecaju me na jednog druga, koje gleda da ustedi svaki cent, a onda spicka velike pare ne nesto besmisleno.

 

U Ontariju glavna glasacka snaga konzervativaca dolazi iz ruralnog dijela, tj farmera, tu se na izbornoj mapi sve plavi, sto je i razumljivo, kod seljaka ne prolaze neke druge ideje, a i kod nas zbog medje glave lete :default_2guns:Urban svijet preferira liberale i NDP. (New Demokratic Party za neupucune, nisu to nikakvi komunisti)

Sadasnji premijer Ontarija Ford je po mom skromnom misljenju, nekompetetivni populista, koji je tako i dosao na vlast. Vec sam i prije rekao  da mi nije jasno da je tako jedan neobrazovani red neck dosao ne celo tako jedne mocne politicke partije. Cak i kao bizmisen ne vidim nista da je postigao, osim sto je naslijedio biznis od oca, koji sada obrce nekih 100 miliona dolara godisnje, sto nije nista narocito. Da je sposoban napravio bi da ta kompanija naraste mnogo veca, on svakako tu nista i ne radi, jer zna se da kompanije vode knjigovodje, jer jedini oni znaju sta se tacno desava u nekoj firmi. Bez skole cisto sumnjam da on moze dublje da razumije problematiku svoje firme, a kamoli jedne provincije, tacnije najmnogobrojnije i ekonomski najsnaznije.

To je totalna katastrofa za nas gradjane ovde i nadam se da ce ova vlada da padne i prije roka.

Link to comment
Share on other sites

Preporucio bih vam da ne obracate paznju na prethodni post i "analizu".

 

Ne bih komentarisao, nije vredna komentara, niti bih pokusao da je ispravim jer je kompletno pogresna i dovodi potencijalnog citaoca, koji bi se zayebao da procita, u totalnu konfuziju.

 

Uostalom dolazi od coveka koji se ovde "predstavio" kao neko ko nema prijatelje Kanadjane jer ne zna sta bi sa njima pricao, niti prati kanadske medije, ima satelitske srpske kanale i iz onog BiH kantona koji se samoproglasio nepriznatom republikom.

 

Sto se "ruralnosti" konzervativaca tice svi mozete pronaci rezultate proslogodisnjih izbora u Torontu ..... 25 predstavnika .....

 

11 konzervativci 

11 NDP

3 Liberali.

 

Ovo sa NDP i Liberalima je trebalo da bude obrnuto, medjutim cak su i liberali shvatili da je prehodna liberalna vlada bila najgora u istoriji provincije. A kako su Liberali skrenuli levo ovo je samo potvrda toga - glasali su masovno za komuniste umesto za do nedavno logicniju konzervativnu opciju.

 

Zelim takodje da kazem da nemam nikakav problem sa ruralnim kanadskim stanovnistom, oni su izgradili ovu zemlju ovakva kakva je, mi smo dosli na gotovo.

 

NDP je stranka gradske sirotinje, nekvalifikovanih radnika I korisnika socijalne pomoci. Pobedjuju u getoizovanim delovima Toronta. Pomognuti su i glasovima emigranata Iz odredjenih nesvrstanih zemalja :classic_biggrin: To je i logicno jer im NDP nudi znacajno povecanje socijale i besplatnih usluga. 

 

Konzervativci su svi vlasnici biznisa, visoki menadzment i visokokvalifikovani radnici.

 

Liberali su tradicionalno pobedjivali u Torontu i ja sam 20 godina glasao za njih dok se nisu libtardizovali.

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Bilo je to vrijeme ruza said:

Kada sam dosao u Kanadu, praznih dzepova, koja mi je mnogo pomogla u takvoj situaciji mi je priblizila tu levu ideju maksimalno, te i sada zastupam da ljudi moraju da pomazu jedne druge, kroz jake socijalne programe, zdravstvenu zastitu i slobodno skolstvo, tj mogucnost da se skoluju i siromasni.

Ako se tada pomoglo meni, zelim da se pomogne i drugim ljudima, te mi nije zao poreza koji placam, osim toga, u takvim drustvima je kriminal mnogo manji, te je i ljepsi zivot za sve.

Vidiš, ja sam došao ovde sa uverenjima koji bi ovdašnjoj skali vrednovanja bili najbliži NDP da bi vremenom shvatio da moja predstava o tome šta je konzervativno bila pogrešna. Naravno, kad živiš u Jugoslaviji/Srbiji u formativnim godinama nemaš baš najbolju predstavu šta je stvarno centar levo, a šta centar desno. Najveća zabluda mi je bila to da konzervativno automatski znači anti-socijalno. Danas, uprošćeno govoreći, vidim da su konzervativne stranke socijalno odgovorne, samo što insistiraju i na tome da socijala ima pokriće, za to vreme agenda levih je više fokusirana na ispravljanje krivih drina tipa da li novi Stadion Roughridersa ima gender neutral washroom ili ima li još koja istorijska nepravda za koju treba da se izvinemo i isplatimo kompenzaciju... problem je i taj što su Justinovi Liberali konfiskovali politiku NDP-a pa se sad takmiče ko će da bude veći Social Justice Warrior... generalno svi se bave populizmom, left and right , a ti se Muzamere kupaj😉

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

1 hour ago, Denis Jasharevic said:

Preporucio bih vam da ne obracate paznju na prethodni post i "analizu".

 

Konzervativci su svi vlasnici biznisa, visoki menadzment i visokokvalifikovani radnici.

 

Posto ti "nisi" mene komentarisao 😀 ja cu ipak dati mali komentar.

Prvo u svoju odbranu, ja nisam nigde i nikada rekao da ne pratim kanadske medije, OMG, ja ne pratim hokej, ako se privatno ne druzim sa starosedeocima, ne znaci da ne kontaktiram sa njima, tako da je besmisleno reci nekome ko zivi u Kanadi 25 godina, da ne poznaje tu zemlju, samo zato sto ima drugacije poglede na svet i glasa za neku drugu partiju.

 

Da krenemo redom, o glasacima. Poslednji izbori su specificni i jedinstveni zbog katastrofalnih rezultata liberala. Kao i svi ljudi na ovoj planeti i gradjani kanade su podlozni populizmu, sarenima lazama i obecanjima. U tom nekom vrtlogu isplivao je i Doug Ford, koji ne da  nije visokokvalifikovan, nego nije kvalifikovan uopste. Lik ima srednju skolu. Ko je imao priliku da mu djeca zavrse kanadsku srednju skolu, upoznat je za "sirinom" takvog obrazovanja.:whistling:

Ja ne zelim da mi je premijer neobrazvoan lik, ni manje, ni vise! Mozda i zbog tih kompleksa, zeli da ta skola sada bude jos gora.

 

NDP lider u Ontariju je Andrea Horwath, zena sa univerzitetskom diplomom, nista posebno, ali nedostizno za ovog krmka.

NDP lider na federalnom nivou je Jagmeet Singh, advokat indijskog porekla, nebitno ali za nekoga mozda i nije.

NDP glasaci jesu izmedju ostalih i radnicka klasa, mada je to tesko porediti sa nasom radnickom klasom iz SFRJ i dovodi ljude u zabludu.

 

Posto si ti kolega drzavni sluzbenik (predpostavljam da ti cak prijeti veca opasnost od konzervi nego meni zbog opasnosti od rezova nad budzetlijama) i nemas mnogo kontakta sa proizvodnim sektorom, gdja ja radim gotovo cetvrt stoljeca, vidi se da ne poznajes sta se tu desava, niti kako funkcionise biznis. Otuda i tvoja impresioniranost Fordovom nasledjenom 100 miliona kompanijom, koje cak nije ni vlasnik, nego suvlasnik sa svojim bratom Rendijem, a njih dvojicu je tuzila zena njihovog pokojnog brata Rob Forda i kao rezultat je presudjeno slijedece:

 

In June 2018, Renata Ford, Rob Ford's widow, launched a $16.25 million lawsuit against Doug and Randy Ford, a few days before the provincial election in which Doug was elected premier. The lawsuit alleges that Doug and Randy were bad managers of Deco Labels, and were guilty of various financial improprieties in their role as trustees of Doug Sr's estate. 

 

Tek da se vidi o kakvim se tu ljudima radi.

Zato mi i nije jasno da ovakav lik postane lider ovakvom opisu ljudi:

"Konzervativci su svi vlasnici biznisa, visoki menadzment i visokokvalifikovani radnici."  koje ca da izmanipulise ovakav obskurni lik, tako da ne mogu a da me ne asocira:

But what's puzzling you 
Is the nature of my game

 

Trenutno ova vlada vec povlaci mjere pod pritiskom javnosti. Tesko je predpostaviti sta ce se desavati na slijedecim izborima bez kristalne kugle, ali ovakav ofanzivni nastup ove vlade ce sasvim sam siguran da uslijedi i reakcija gradjana. Na populisticka obecanja o blagostanju ce da uslijedi i otreznjenje.

 

Takodje postavlja se pitanje kako ce sve skuplji zivot da utice upravo na Toronto i glasace i koliko ce te tzv gradske sirotinje, kao i sta to znaci, uopste moci da opstane u tom gradu, gdje rente vec prelaze neke cifre pristojnosti, a kupovanje nekretnina, motora kanadske ekonomije i bankarskog sektora, je na granici moguceg.

 

Sve u svemu, jedino sto se slazem sa tobom je naravno Dzastin Bib... ovaj Trudo. 

 

29 minutes ago, Kolbas said:

Vidiš, ja sam došao ovde sa uverenjima koji bi ovdašnjoj skali vrednovanja bili najbliži NDP da bi vremenom shvatio da moja predstava o tome šta je konzervativno bila pogrešna. Naravno, kad živiš u Jugoslaviji/Srbiji u formativnim godinama nemaš baš najbolju predstavu šta je stvarno centar levo, a šta centar desno. Najveća zabluda mi je bila to da konzervativno automatski znači anti-socijalno. Danas, uprošćeno govoreći, vidim da su konzervativne stranke socijalno odgovorne, samo što insistiraju i na tome da socijala ima pokriće, za to vreme agenda levih je više fokusirana na ispravljanje krivih drina tipa da li novi Stadion Roughridersa ima gender neutral washroom ili ima li još koja istorijska nepravda za koju treba da se izvinemo i isplatimo kompenzaciju... problem je i taj što su Justinovi Liberali konfiskovali politiku NDP-a pa se sad takmiče ko će da bude veći Social Justice Warrior... generalno svi se bave populizmom, left and right , a ti se Muzamere kupaj😉

 

Taj primjer gender neutral room, me podsjeca na ono kad ciganka masla ima... tako da je to mozda i dobar znak, da eto moze da mislim i na neku manjinsku populaciju. Ne poznajem mnogo, sta mnogo, nikako, politicku scenu u Saskacevenu, ali ima jedna zanimljivost vezana za tvoju provinciju.

Posto moja firma ima fabrike po cijeloj Kanadi, pre 5-6 godina HR je pravio jedinstvena pravila u cijeloj kompaniji i onda je upravo zbog te jedne fabrike u Saskacevanu, podignut godisnji odmor za pocetnika na 3 sedmice, bez obzira na provinciju. Vjerujem da je to bio doprinos predjasnje NDP vlade, tako da je to primjer, bar za mene necega pozitivnog i nikakve veze sa komunistima, sto se tendeciozno implicira, pogotovo od ljudi koji su kao drzavni uposlenici "ravnopravniji" po praznicima i godisnjim odmorima.

Edited by Bilo je to vrijeme ruza
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Kolbas said:

Vidiš, ja sam došao ovde sa uverenjima koji bi ovdašnjoj skali vrednovanja bili najbliži NDP da bi vremenom shvatio da moja predstava o tome šta je konzervativno bila pogrešna. Naravno, kad živiš u Jugoslaviji/Srbiji u formativnim godinama nemaš baš najbolju predstavu šta je stvarno centar levo, a šta centar desno. Najveća zabluda mi je bila to da konzervativno automatski znači anti-socijalno. Danas, uprošćeno govoreći, vidim da su konzervativne stranke socijalno odgovorne, samo što insistiraju i na tome da socijala ima pokriće, za to vreme agenda levih je više fokusirana na ispravljanje krivih drina tipa da li novi Stadion Roughridersa ima gender neutral washroom ili ima li još koja istorijska nepravda za koju treba da se izvinemo i isplatimo kompenzaciju... problem je i taj što su Justinovi Liberali konfiskovali politiku NDP-a pa se sad takmiče ko će da bude veći Social Justice Warrior... generalno svi se bave populizmom, left and right , a ti se Muzamere kupaj😉

 

Dzabe gubis vreme, nece ti oni to razumeti. Sve su to posledice bolesnog samoupravnog socijalizma, trajace k'o Cernobil. Ne moze to da se prilagodi i da izda partiju. Ali realno, nema razloga za uzbudjenje, sve ide po planu. Jos oktobar da izguramo i to je to, kataklizma libtardizma. Zato sam i postavio onaj topik na rahmetli forumu.

Link to comment
Share on other sites

Cudno je samo kako to da ja koji se navodno ne mogu da se prilagodim placam property tax (3X jarane), a ovi koji su se kao prilagodili placaju i dalje rentu.

Sta je sad tu libtardizam?

Jedan od stubova ove ekonomije je investiranje i izgradnja nekretnina i ko to nije shvatio na vreme jednostavno ima poteskoce razumevanja jednog drustva.

Ko se s kim druzi u slobodno vreme, kakvu slusa muziku, koje gleda filmove, itd nebitno.

 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Bilo je to vrijeme ruza said:

Ne poznajem mnogo, sta mnogo, nikako, politicku scenu u Saskacevenu, ali ima jedna zanimljivost vezana za tvoju provinciju.

Posto moja firma ima fabrike po cijeloj Kanadi, pre 5-6 godina HR je pravio jedinstvena pravila u cijeloj kompaniji i onda je upravo zbog te jedne fabrike u Saskacevanu, podignut godisnji odmor za pocetnika na 3 sedmice, bez obzira na provinciju. Vjerujem da je to bio doprinos predjasnje NDP vlade, tako da je to primjer, bar za mene necega pozitivnog i nikakve veze sa komunistima, sto se tendeciozno implicira, pogotovo od ljudi koji su kao drzavni uposlenici "ravnopravniji" po praznicima i godisnjim odmorima

Nijedna stranka se ovde ne zalaže za ukidanje stečenih radničkih prava, ovde se radi o pitanju mere sada i u ovom društveno političkom trenutku. I ja sam državni službenik, a imam radno iskustvo i iz firme u privatnom vlasništvu i moj je utisak da se ta prava toliko zloupotrebljavaju da se stvara negativna selekcija koja daje za rezultat da se stvara preterano mnogo ovo što mi ovde zovemo dead weight, ili ti osoba koja ne može/neće da pošteno radi svoj posao, ali se krije iza propisa/regulative... uloga Unije nije ista pre 50, 100 godina i danas... mnogi 'oće prava, ali ne i obaveze...na kraju krajeva Health Care koji imamo je iz Saska i to je po meni pozitivna tekovina Tommija Douglasa

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Denis Jasharevic said:

 

Dzabe gubis vreme, nece ti oni to razumeti. Sve su to posledice bolesnog samoupravnog socijalizma, trajace k'o Cernobil. Ne moze to da se prilagodi i da izda partiju. Ali realno, nema razloga za uzbudjenje, sve ide po planu. Jos oktobar da izguramo i to je to, kataklizma libtardizma. Zato sam i postavio onaj topik na rahmetli forumu.

Ma OK, nemam ambiciju da pokrštavam nekrštene, ja o političkim sustavima znam manje nego dobar deo forumaša, ali ne vidim zlu nameru kod BJTVR, očigledno je da drugačije gledamo na stvari, bože moj

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Denis Jasharevic said:

 

Sto se "ruralnosti" konzervativaca tice svi mozete pronaci rezultate proslogodisnjih izbora u Torontu ..... 25 predstavnika .....

 

11 konzervativci 

11 NDP

3 Liberali.

 

Ovo sa NDP i Liberalima je trebalo da bude obrnuto, medjutim cak su i liberali shvatili da je prehodna liberalna vlada bila najgora u istoriji provincije. A kako su Liberali skrenuli levo ovo je samo potvrda toga - glasali su masovno za komuniste umesto za do nedavno logicniju konzervativnu opciju.

 

Zelim takodje da kazem da nemam nikakav problem sa ruralnim kanadskim stanovnistom, oni su izgradili ovu zemlju ovakva kakva je, mi smo dosli na gotovo.

 

NDP je stranka gradske sirotinje, nekvalifikovanih radnika I korisnika socijalne pomoci. Pobedjuju u getoizovanim delovima Toronta. Pomognuti su i glasovima emigranata Iz odredjenih nesvrstanih zemalja :classic_biggrin: To je i logicno jer im NDP nudi znacajno povecanje socijale i besplatnih usluga. 

 

Konzervativci su svi vlasnici biznisa, visoki menadzment i visokokvalifikovani radnici.

 

Liberali su tradicionalno pobedjivali u Torontu i ja sam 20 godina glasao za njih dok se nisu libtardizovali.

 

Glasaci Liberala su se u Torontu ili GTA podelili i glasali za NDP i PC. U celom Ontariju Liberali su imali oko 19% manje glasova nego na predhodnim izborima a i NDP i PC za nesto vise od 9% vis svaki.

Ako hoces da govoris o ruralnosti pogledaj prvo izbornu kartu (istorijski, a ne samo ove izbore) pa ces videti da je skoro sve van Great Toronto Area GTA plavo (PC) a GTA uglavnom crven (Liberali) ili narandzast (NDP). Na prethodnim izborima PC je u GTA osvojio 1 (i slovima) jedno mesto i to sa oko 40%. Centralni deo je potpuno glasao za Liberale a na poslednjim za NDP. Pogledaj mapu Tornto St. Pauls izbornog okruga koji je otisao NDP (u proslim Liberalima) pa onda reci da je tu gradska sirotinja. Mozes da gledas i University - Rosedale. Pri sve mu ovome treba imati u vidu da je u Ontariju/Kanadi broj clanova stranaka mnogo manji od broja glasaca, i da se glasaci odlucuju za koga da glasaju po rezultatima i onome sta im se trenutno nudi, pa nam se dogadja da su na poslednjim federalnim izborima Liberali "pocistili" PC a na poslednjim Ontarijskim se dogodilo obrnuto.

 

Sto se tice glasaca PC, na sta ti mislis kada kazes SVI vlasnici biznisa, viski menadzement i visokokvalifikovani radnici? Da li se SVI odnosi na sve tri kategorije? Ako govoris o "velikom biznisu" njima su i Liberali i PC jednako dragi obe stranke im cini iste ili slicne "usluge" a onda u tu grupu spadaju i "visoki menadzement". Ja licno znam prilican broj "visoko kvalifikovanih" ili ako hoces visoko obrazovanih ljudi koji su pro Liberali, cak mi se cini da ih je znacajno vise nego pro konzervativaca.

A sad vecina "vlasnika biznisa" se razume u politiku i ekonomiju kao Mara u zna se sta. Vecina vlasnika biznisa potpada pod tzv. small business sto ce reci da im je godisnji obrt manji od $500,000 (ne profit nego obrt) i tu su sve lokalne radnje, male masinske radionice, biznisi sa po nekoliko zaposlenih. I niih znam dosta a karakteristican primer je racudovodja koji mi radi taksu (2-3 radnika, ali visoko obrazovan i ima sva potrebna zvanja CPA, CGA), on mi je rekao da bi bilo dobro da propadne NAFTA. Kad sam ga pitao a sta cemo sa auto industrijom (jer pored velikih pogona za sklapanje automobila u Ontariju, a posebno GTA, je izuzetno jaka industrija delova), nije znao jer nije o tome razmisljao. On je pro PC. Videcemo vlasnike biznisa sta ce da misle kad od sledece godine PC vlada uvede strozije kriterijume za poreske olaksice za tzv Small business.

 

Da se gradjani Ontarija ne secaju Bob Rae i njegove NDP vlade ko zna kakvi bii rezultati bili. Uz put, dva puta si spominjao NDP i Kanadu, verovatno si mislio na Ontario, jer nDP nije nikada formirala federalnu vladu

 

Ono sto bi mene zanimalo da cujem je kojim je to "trikovima" Doug Ford dobio unutrastranacke izbore. Tu je izgleda bilo svega i svacega

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, nssa said:

 



Ako hoces da govoris o ruralnosti pogledaj prvo izbornu kartu (istorijski, a ne samo ove izbore) pa ces videti da je skoro sve van Great Toronto Area GTA plavo (PC) a GTA uglavnom crven (Liberali) ili narandzast (NDP). 

 

Dobar post. Nisam gledao istorijski nego poslednje izbore. Istorijski ni ja nikada nisam glasao za konzervativce :classic_biggrin:, tako da razumes da su me interesovali samo poslednji izbori. Na kojima je Toronto ipak glasao konzervativce masovno, fakat, zar ne?

 

Nazalost 2 je po ponoci, a sutra treba izgradjivati socijalizam  kapitalizam od 7, pa se cujemo, sutra odgovaram ……. svrati cesce.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Denis Jasharevic said:

 

Dobar post. Nisam gledao istorijski nego poslednje izbore. Istorijski ni ja nikada nisam glasao za konzervativce :classic_biggrin:, tako da razumes da su me interesovali samo poslednji izbori. Na kojima je Toronto ipak glasao konzervativce masovno, fakat, zar ne?

 

Nazalost 2 je po ponoci, a sutra treba izgradjivati socijalizam  kapitalizam od 7, pa se cujemo, sutra odgovaram ……. svrati cesce.

 

Da li je Toronto masovno glasao konzervativce i na poslednjim izborima je diskutabilno. Pogledaj mapu, ipak tu ima dosta NDP u centralnom delu GTA. Druga stvar je sto je PC dobijao izborne okruge sa ispod 50%.

 

meni je vece iznenadjenje bilo sto su na proslim pokrajinskim izborima Liberali toliko ubedljivo dobili u GTA (u vecini izbornih okruga i sa preko 50%) nego sto su sad PC dobili Toronto

 

Ponovo se vracam na to da Kanadjani uglavnom glasaju drugacije na razlicitim nivoima izbora iz jednostavnog razloga sto im to utice na druge sfere zivota i interesa. Ja glasam i za jedne i za druge, recimo da je John Torry imao moj glas  uvek, i na gradskim i na pokrajinskim izborima. Na zalost nije imao puno sanse protiv McGuintija jer je prethodnik iz PC (Mike Harris) napravio sranje slicno poslednjoj Liberalnoj vladi.

Sa druge strane Doug Ford nece dobiti moj glas. Secam se njegovih nastupa dok je sa Robom "vladao" gradom. Sve je to sada preslikano na pokrajinsku vladu. Cak se nije smirio dok nije (ponovo) direktno stavio sapu na izgradnju subwaya u Torontu menjajuci postojeci zakon.

 

I jos jedna zanimljivost u prilog tvrdnji da Kanadjani glasaju razlicito za razlicite nivoe vlasti je izbor za gradonacelnika Bramptona. U gradu sa predominatnom populacijom obojenih (indijci uglavnom) koji generalno na pokrajinskim i federalnim izborima glasaju za Liberale i NDP, gardonacelnik je niko drugi do Patrick Brown, svrgnuti predsednik pokrajinskog PC. Beli konzervativac

 

Ja bih pre rekao da mi u Kanadi vidimo kako bi demokratija trebalo da funkcionise. Ne ide Kanada ka konzervatizmu kao sto nije ni pre 4 godine isla ka Liberalizmu. Ona je kakva jeste bila pre, a bice i posle. Daleko je to od euforije kod juznog komsije.

Link to comment
Share on other sites

@nssa

 

Vidi, tesko mi je da ti odgovorim jer ja nemam apsolutno nikakav problem s tobom. Ti vrlo dobro znas sta pricas, vrlo moguce znas to bolje i od mene. Ni sa tim nemam nikakav problem.

 

Iako se slazem sa 90% onoga sto si napisao mi na kraju uopste ne moramo da se slozimo, ali tih 10% ne moze biti uzrok sukoba, netrpeljivosti, frustracije vec samo razlog da podignemo pivske case, kucnemo se i "Ziveli", kao civilizovani ljudi.

 

Ja nazalost ovde, a posebno na pokojnom forumu, moram da razgovaram sa neandertalcima koji nece nikada shvatiti tvoju recenicu "Ja bih pre rekao da mi u Kanadi vidimo kako bi demokratija trebalo da funkcionise. "

 

Bravo! Pa naravno da jedino tako i moze da funkcionise. Nisam ja polozio zakletvu Trudou da sa njegovog puta ne skrenem. 

 

E vidis, ovi socijalisticko samoupravni nesrecnici nece nikada dostici tu demokratsku zrelost, oni odmah skiče "fasizam, rasizam, homofobija, islamofobija, reakcija, ustase, četnici" jer su neuki i tako ih izdresiralo.

 

Malo si na kraju pokvario utisak potpuno bespotrebno osporavajuci ociglednu promenu raspolozenja gradjana da brutalno kazne jednu partiju i daju poverenje drugoj ...... nije ti to trebalo, 11 je u matematici uvek bilo vise od 1 i to "masovno" vise od 1, ali dobro ..... pričacemo, ima vremena.

 

 

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Denis Jasharevic said:

@nssa

 

Malo si na kraju pokvario utisak potpuno bespotrebno osporavajuci ociglednu promenu raspolozenja gradjana da brutalno kazne jednu partiju i daju poverenje drugoj ...... nije ti to trebalo, 11 je u matematici uvek bilo vise od 1 i to "masovno" vise od 1, ali dobro ..... pričacemo, ima vremena.

 

 

 

Pa kao i sve drugo, zavisi kako hoces da gledas na stvari. Ti ocigledno vidis samo PC i Liberale a zanemarujes rezultat NDP na ovim izborima, najbolji rezultat posle Bob Rae. A mislilo se da su tada postali marginalna stranka. U GTA su oni dobili polovinu glasova koje su, uslovno receno, Liberali izgubili. To je vece iznenadjenje na ovim izborima nego sto su PC formirali vecinsku vladu. Prethodni izbori su bili, po rezultatima u GTA, takodje netipicni kada se gleda po broju poslanika, medjutim kada to svedes na glasace i njihovo politicko opredeljenje tada su rezultati "normalniji". Ista logika vazi i za ove izbore. Mozda da malo budem precizniji :

Ako zanemarimo opredeljenje glasace koji ce uvek glasati za odredjenu opciju, imamo raspon neopredeljenih glasaca od, uslovno receno, desnog PC preko Liberala (centar) do NDP (levi). Na izborima 2014 "neopredeljeni desni" vecinom glasali za centar -Liberali- i to je dovelo da su potpune pobede Liberala u GTA a NDP je dobio svja 3 poslanika. Na ovim izborima su se "neopredeljeni centar" glasaci podelili na PC i NDP pa i po broju poslanika 11. Usko gledano ti si u pravu i PC je pomeo Liberale u spektru izmedju desno i centar.

 

Isto tako je interesantno da je Doug Ford prvi, od ovih koje ja pamtim, vodja PC koji je dosao iz izborne jedinice unutar GTA. Ostali su isli na "siguricu" u ruralnije krajeve gde im je izbor bio zagarantovan. Njegov izborni okrug, Etobicoke North, bi po tvom opisu glasaca NDP trebao da bude ubedljivo njihov, a nisu ga uzeli od kada je formiran kao takav 1999.

Link to comment
Share on other sites

Inace od vesti koje sam , bar ja, uratio juce su dve indikativne:

 

1. PC je nakon dugog protivljenja, odustao od retroaktivnog rezanja budzeta za lokalne uprave. Tu mora da je neko iz PC dobro stao u stranu Johna Torry-ja i Fordu receno da malo olabavi

 

2. Izasla je informacija da Ford namerava da raskine ugovor sa Beer Store 5 godina pre kraja ugovora sto ce da kosta oko 1 mlrd dolara. Ovo ce verovatno da bude prilicno nepopularan potez koji ce NDP i Liberali da forsiraju na jesen tokom federalnih izbora. Ovo dolazi nakon budzeta koji je srezao troskove za obrazovanje i zdravstvo, nije doneo nikakva pa ni minimalna smanjenja poreza za gradjane, a balans budzeta nece biti u ovom mandatu kao sto je obecavano u predizbornoj kampanji.

 

TV kampanja federalnog PC "Justin Trudoe- Not as Advertise" moze da postane i negativna, sto bi rekli da se vrati nezgodno. Na federalnim izborim su Ontario i GTA izuzetno bitni i cesto prevaga u dobijanju mandata za formiranje vlade. U tom kontekstu ja vidim i odluku za tacku 1.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nssa said:

 

TV kampanja federalnog PC "Justin Trudoe- Not as Advertise" moze da postane i negativna, sto bi rekli da se vrati nezgodno

Ne znam ko je mastermind iza tih negativnih kampanja gde se fokusira protivnik umesto da se šalje poruka šta će oni da urade drugačije. Isto je bilo Harper  vs Trudeau. Nisam bio jedini Harperov glasač koga je to strašno nervirao, čak smatram da ga je to stajalo dosta glasova. Sećam se da su na isti način targetirali Ignatieffa, koji je zglajzao is sasvim drugih razloga, a ne zbog toga. Ako žele glasove neopredeljenih onda moraju da konkretno ospore loše poteze Justinove vlade, a ne samo njega samog... ljudi nisu glupi da i sami vide kolika je on prevara, ali ako ne ponudiš ništa konkretno, završićeš kao srpska opozicija

Edited by Kolbas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kolbas said:

Ne znam ko je mastermind iza tih negativnih kampanja gde se fokusira protivnik umesto da se šalje poruka šta će oni da urade drugačije. Isto je bilo Harper  vs Trudeau. Nisam bio jedini Harperov glasač koga je to strašno nervirao, čak smatram da ga je to stajalo dosta glasova. Sećam se da su na isti način targetirali Ignatieffa, koji je zglajzao is sasvim drugih razloga, a ne zbog toga. Ako žele glasove neopredeljenih onda moraju da konkretno ospore loše poteze Justinove vlade, a ne samo njega samog... ljudi nisu glupi da i sami vide kolika je on prevara, ali ako ne ponudiš ništa konkretno, završićeš kao srpska opozicija

 

To sve na jednu stranu, ali kad jos u Ontariju imas Forda za koga, mozda jos vise u ovom trenutku, vazi taj slogan...jos sa sve ovim usiljenim "obicnim ljudima"

 

Skoro je bila anketa (mislim  prosle nedelje), pre ove informacije sa Beer Store, da oko 50% posto onih koji su glasali za Forda ne podrzava, ili u originalu "he is not on the right track", njegove rezove budzeta za zdravstvo, obrazovanje i lokalnu upravu. Ukupan procenat sa istim misljenjem je preko 80%. Moze Ford da ih skupo kosta, a mogao je 'ladno da ih progura kroz Ontario. Al' onda on ne bi bio Doug Ford. Patrick Brown nije bas nesto harizmatican lik, ali koga su oni to imali imalo harizmaticnog, ako izuzmemo John Torry-ja. Zato mi nije bas najjasnije zasto su isli na promenu leadera u poslednji cas, kad je bilo evidentno da ce da pobede svakako.

 

A da se ne zaboravi i drasticno smanjenje budzeta za Flood Management, mesec dana pre ovih poplava. Fast and Furious je za filmaska platna, ne za politiku. (mada karma je cudo, morao je da juri gore u Gravenhurst da spasava svoju vikendicu)

Link to comment
Share on other sites

Ja mislim da su se od "najharizmaticnijeg svetskog politicara posle Husseina Obame", naseg mentalno nerazvijenog premijera - ljudi malo zasitili harizmaticnosti. Ko zaboravi onoliko blamiranje i majmunisanje neka glasa za njega, isti su.

 

Prave ljudi dobro razliku federalni-provincijski izbori. Opet ce biti daj da glasam za bilo koga samo ne za idiota, a tu ih ceka Andrew i Jagmeet koji je opet harizmatican k'o i ja sto sam. Trudo menja carape, a ovaj turbane, sto je nezgodna asocijacija da sledeci maneken dolazi.

 

Beer store je vrhunska pljacka jer su ljudi bili ubedjeni da je drzavni, a muljali privatnici godinama. To treba rasturiti, pustiti da se alkohol prodaje kao u svim normalnim zemljana, a ne k'o u SSSR-u.

Link to comment
Share on other sites

Kod nas su dozvolili private liquor store prošle godine tako da sad imamo i privatne i državne. Iskren da budem razlika u cenama se nije mnogo promenila, valjda zato što je alkohol ovde prilično oporezovan, mislim da je pivo ovde najskuplje u proseku od svih provincija. Recimo, Car Insurance nam je još uvek državni i košta me manje nego onomad kad sam živeo u Ontariju.

Edited by Kolbas
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Denis Jasharevic said:

 

Beer store je vrhunska pljacka jer su ljudi bili ubedjeni da je drzavni, a muljali privatnici godinama. To treba rasturiti, pustiti da se alkohol prodaje kao u svim normalnim zemljana, a ne k'o u SSSR-u.

 

I mogle se dozvoliti da ide postepeno i na kraju raskine ugovor, a ne da nas kosta 1 mlrd$. cene piva se nece promeniti jer zavise najvise od drzavnih nameta koji se nece menjati

 

Beer Store postoji decenijama i sad odjednom mora da se ukida odmah bez obzira na (paprenu) cenu. Pivo se odavno prodaje u LCBO a od nedavno i u nekim supermarketima, moglo je to da se siri i dovede do postepenog prekida ili neproduzavanja ugovora.

 

Ja samo konstatujem da se negativna kampanja, pogotov na licnost, ovako rano moze obiti o glavu. Odavno se i salesmani uce da se proizvod prodaje bolje kad objsanis svoje prednosti a ne kad blatis konkurenciju.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, nssa said:

 

I mogle se dozvoliti da ide postepeno i na kraju raskine ugovor, a ne da nas kosta 1 mlrd$. cene piva se nece promeniti jer zavise najvise od drzavnih nameta koji se nece menjati

 

Beer Store postoji decenijama i sad odjednom mora da se ukida odmah bez obzira na (paprenu) cenu. Pivo se odavno prodaje u LCBO a od nedavno i u nekim supermarketima, moglo je to da se siri i dovede do postepenog prekida ili neproduzavanja ugovora.

 

Ja samo konstatujem da se negativna kampanja, pogotov na licnost, ovako rano moze obiti o glavu. Odavno se i salesmani uce da se proizvod prodaje bolje kad objsanis svoje prednosti a ne kad blatis konkurenciju.

 

Totalno nepotreban potez, nisam pratio ovih dana, od tebe cujem prvi put.

 

Sto se LCBO tice ja kada sam dosao pre 20 godina oni su prodavali pivo, nikad ja u Beer Store i ne idem. Mislim, nije bitno za ovu pricu,  samo kazem da nisam znao da nekada nisu.

 

Nece valjda Ford da mi uskrati zadovoljstvo da vidim onog retarda u oktobru kako sa feministickim suzama u tupavim ocima napusta radno mesto na kojem nikada nije trebalo da bude. :classic_ninja:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...