Jump to content

Canada - Looking for the summer


Kolbas

Recommended Posts

23 hours ago, ters said:

Vakcinacija je dobro krenula kojih 2-3 dana ali se sve urusilo nakon toga jer jednostavno nema vakcina... Kao i sve vlade i Trudeau je napravio racun bez Pfizera...

A pojavljuju se i cudni slucajevi - posto sjeverne teritorije imaju prednost u vakcinisanju jer su starosjedilacke populiacije bile izlozenije virusu,

Trudeau je kupio 400 miliona doza, znaci 10 po osobi, ali je valjda propustio u ugovoru da prcizira i rok isporuke, tako da je vrlo moguce da ce te vakcine stici za godinu-dve kako je krenulo. Vidim da je valjda Ford apelovao na Bajdena da pomogne.

Na severu nisu problem samo staracka populacija vec i nedostatak infrastrukture. Ceo Yukon nema vise od 100 bolnickih kreveta, osim ako nisu dodavali prosle godine, kao i svi ostali.

Edited by DJORDJE
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 months later...

Doslo vrijeme za nove izbore - valjda cemo vidjeti ledja Justin-u… Ali se treba nadati da na vlast nece doci partija koja ne priznaje da su klimatske promjene stvarne…

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

Sneaky move, Harperovski totalno, 'treba mi vecina da radim'

Tesko da ce dobiti vecinu, opet minority garant,

 

 

(sad i konzervativci obznjanjuju da potrosnja nece biti problem,

da ce trositi ludo, jednako Dzastinovim najavama, 

sve isto. Do 20tog septembra nece se znati ko koga i chime....)

 

 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Belodedic said:

Evo upravo konzervativci osvojise vecinu u Novoj Skotskoj juce, veliko iznenadjenje (31 osvojeni mandat u poredjenju sa 17 za liberale). Ima nade za federalne konzervativce. 

2% razlika u glasovima a 80% vise mjesta u parlamentu - ovaj rezultat u stvari odgovara Trudeau za federalne izbore jer ce se dio NDP glasova u NS preliti njemu da ne bi prosao O’Toole 

Link to comment
Share on other sites

Ovaj put glasam samo za one koji daju jasan plan za unapredjenje zdravstvenog sistema.

Primjer grada gdje zivim gdje se stanovnistvo povecalo gotovo za trecinu od kada sam dosao, a ostao je manje vise isti broj doktora, bolnica, kreveta. Porodicnog doktora je gotovo nemoguce naci, na svaki specijalisticki pregled se ceka mjesecima itd.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Amigo said:

Ovaj put glasam samo za one koji daju jasan plan za unapredjenje zdravstvenog sistema.

Primjer grada gdje zivim gdje se stanovnistvo povecalo gotovo za trecinu od kada sam dosao, a ostao je manje vise isti broj doktora, bolnica, kreveta. Porodicnog doktora je gotovo nemoguce naci, na svaki specijalisticki pregled se ceka mjesecima itd.

Ti planovi se prave na provincijskom nivou, ali ima nekih obecanja i na federalnom nivou: Konzervativci nude 6% povecanje finansiranja provincijama za zdravstvo(i vjerovatno povecanje nabavnih cijena svih materijala za 6%), Liberali ce poznajuci ih obecati kreiranje komisije koja ce uskladti kreiranje plana promjena u centrima za vrsenje planskih aktivnosti koordinacije zavoda koji brinu o holistickom wellnessu populacije. Cijena? Prava sitnica. NDP - obecava universal dental coverage. Zeleni  valjda neke homeopatske rastvore...

 

Meni ovo sto liberali nude izgleda nekako najkonkretnije...

 

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

Tacno, ali novac ide prvo u Otavu. Sto se tice zubara, bio bih zadovoljan da makar djeca ciji roditelji nemaju benefite, mogu da imaju pokrivenog zubara, ako nista u osnovnoj skoli. Npr frizerke, kozmeticarke nemaju nikakve benefite, em svakako rade za minimalac, plus nesto baksisa.

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Amigo said:

Tacno, ali novac ide prvo u Otavu. Sto se tice zubara, bio bih zadovoljan da makar djeca ciji roditelji nemaju benefite, mogu da imaju pokrivenog zubara, ako nista u osnovnoj skoli. Npr frizerke, kozmeticarke nemaju nikakve benefite, em svakako rade za minimalac, plus nesto baksisa.

Meni je to OK, porodice sa primanjima manjim od 90K bi bile obuhvacene tim prijedlogom, ali za tako nesto moras imati vecinsku vladu, a pitanje je da li bi NDP imao sansu da udje i u manjinsku... Ukoliko Truedeau treba partnera za formiranje vlade, mislim da bi prije izabrao BQ nego NDP...

Link to comment
Share on other sites

On 8/19/2021 at 12:00 PM, ters said:

Ti planovi se prave na provincijskom nivou, ali ima nekih obecanja i na federalnom nivou: Konzervativci nude 6% povecanje finansiranja provincijama za zdravstvo(i vjerovatno povecanje nabavnih cijena svih materijala za 6%), Liberali ce poznajuci ih obecati kreiranje komisije koja ce uskladti kreiranje plana promjena u centrima za vrsenje planskih aktivnosti koordinacije zavoda koji brinu o holistickom wellnessu populacije. Cijena? Prava sitnica. NDP - obecava universal dental coverage. Zeleni  valjda neke homeopatske rastvore...

 

Meni ovo sto liberali nude izgleda nekako najkonkretnije...

 

NDP je sredio zdravstvo u BC-u do te mere da za MRI i CT u proseku cekas skromnih 280 dana i to pre ove pandemije. Mislim da je jedino Saskatchewan naravio pozitivan pomak na polju zdravstva.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, ters said:

 

Ko misli da mu se moze vjerovati neka glasa za njega... Ja mu ne vjerujem.

 

Rekao sam prije, ko ponudi umapredjenje zdravstva ima moj glas. Mene nista drugo previse ne interesuje.

Privatizacija mislim da nije rjesenje, tako da konzerve otpadaju, NDP poslije Dzeka Lejtona je postao neozbiljan.

Ja nisam liberal ovoga tipa, ali uzmi sto ima na stolu :classic_biggrin:

Odrzao je obecanje u vezi legalizacije kanabisa, valjda ce i ovo.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Amigo said:

 

Rekao sam prije, ko ponudi umapredjenje zdravstva ima moj glas. Mene nista drugo previse ne interesuje.

Privatizacija mislim da nije rjesenje, tako da konzerve otpadaju, NDP poslije Dzeka Lejtona je postao neozbiljan.

Ja nisam liberal ovoga tipa, ali uzmi sto ima na stolu :classic_biggrin:

Odrzao je obecanje u vezi legalizacije kanabisa, valjda ce i ovo.

To je OK - izabrao si temu koja ti je vazna, i mada sumnjam u iskrenost, nadam se da ce u slucaju pobjede Liberala barem nesto biti od toga. Ja sam jos neodlucan - - nema sanse da dam glas liberalnom MP-ju koji je u mom ridingu - zena koja je u parlamentu vec 28 godina bez ijednog znacajnijeg poteza ili pitanja, se u svojoj 80-toj godini ponovo kandiduje za narednih 5 godina... Lokalni NDP kandidat izgleda OK, Green kandidat je tek oglasen juce pa se moram raspitati. Moj izbor ce biti izmedju njih dvojice...

Link to comment
Share on other sites

Zakucao mi kandidat NDPa u Subotu uvece na vrata, te mu ljubazno otvorih. Njegovi mladji pomocnici

povikase u sekundi ' Da li mozemo racunati na vasu podrsku na izborima?' te im rekoh da je rano jos govoriti o tome.

Kandidat je posle kratko rekao kako ce on i Singh spreciti da novac tece velikim kompanijama i usmeriti ga u zdravstvo.

Ispratih ga sa 'hvala Brajane vidimo se'.

 

Nije taj lik obican kandidat, on je i dugogodisnji poslanik u nekoliko mandata, koji samo subotom predvece van radnog vremena,

tumara ulicama i kuca na vrata ljudima. Izasao, ne izasao, moj glas je potpuno nebitan, jer zivim u NDP tvrdjavi,

This is fanta sea.

 

Cujem od ljudi dosta kako im se smucio Justin i zele da ode, ali malo ko ima neki konkretan razlog, uglavnom emocije i politicki hajp.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, KfJ said:

Cujem od ljudi dosta kako im se smucio Justin i zele da ode, ali malo ko ima neki konkretan razlog, uglavnom emocije i politicki hajp.

 

Justin je na vlast dosao na valu emocija i politickog hajpa - to mu je donijelo glasove i vlast, tako da je OK da se njegov rad ocjenjuje bas na toj osnovi. 

 

Ne mozes u isto vrijeme imati zapaljivu retoriku o zastiti okoline i predstavljati se kao svjetski lider na tom polju i graditi naftovod da bi se ubrzala eksploatacija i distribucija nafte iz naftnih skriljaca koji su istovremeno i najneekonomicniji i najprljaviji nacin proizvodnje energije. I ne mozes u isto vrijeme traziti pomoc od Trampa i biti snishodljiv kada si sa njim i ismijavati ga iza ledja. I ne mozes racunati na to da ces plasirati koliko zelis uljane repice na kinesko trziste i da ces hapsiti (po tudjem nalogu i za tudji racun) visoko pozicionirane sluzbenike kompanija koje su bliske vrhu Kine. 

 

Pick a side, take a stand: "Mozda bi se mogao dopasti mnogima da se nije trudio dopasti se svima". Daleko je od svog "just watch me" oca.

 

 

 

 

 

 

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

On 8/21/2021 at 8:37 PM, DJORDJE said:

Mislim da je jedino Saskatchewan naravio pozitivan pomak na polju zdravstva.

Možda je razlog tome što su ovde NDP i Liberali statistička greška 😉 anyway, naravno da je zdravstveni sistem mnogo kompleksniji od toga da li su na vlasti ovi ili oni...mi smo ovde od prvog dana imali porodičnog lekara i na svu sreću trebala nam je samo za neke tehnikalije tipa medical clearance ili rutinski pregled ili poneki banalni uput...@Amigo, no hard feelings, ali meni je racionalizacija da onaj ko obeća više $$$ za zdravstvo ima moj glas pomalo naivna, zar nije bolje da onaj ko ima barem nekakav ekonomski koncept razvoja ima tvoju podršku jer će valjda analogno tome biti i više $$$ za to isto zdravstvo...pa ako vjeruješ da NDP ili LP imaju dobar plan za ekonomski rast onda bujrum daj nekom od njih tvoj glas... inače, ta predizborna obećanja što se tiče raspodele novca su stvarno na nivou priča barona Minhauzena i tu ni konzerve ne zaostaju za ovim već pomenutima, čak sam primetio da u kampanji više forsiraju "leve teme" tipa ekologija, socijala...za sada samo znam za koga sigurno neću glasati i da ću sigurno glasati.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 8/21/2021 at 10:37 PM, DJORDJE said:

 Mislim da je jedino Saskatchewan naravio pozitivan pomak na polju zdravstva.

 

Zdravstvo Saskatchewana i Albere je pred kolapsom uslijed razbuktavanja epidemije zbog pogresnog pristupa njihovih vlada.

Tako kazu na televiziji, @Kolbas sta se desava?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Amigo said:

 

Zdravstvo Saskatchewana i Albere je pred kolapsom uslijed razbuktavanja epidemije zbog pogresnog pristupa njihovih vlada.

Tako kazu na televiziji, @Kolbas sta se desava?

A gde nije u kolapsu? Govorim o periodu pre Covida, oni su jedini uspeli da smanje vreme koje se ceka za specijalisticki pregled ili operacije. Kod svih ostalih provincija se povecalo.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Amigo said:

Tako kazu na televiziji, @Kolbas sta se desava?

To bi i ja voleo da znam. Alberta i Sask su uveli mandatory masking I covid pasoše ako sam dobro shvatio vesti na radiju dok sam jutros išao na posao. Od ljudi koji rade u bolnici dobijam oprečne informacije. Jedni kažu alarmantno,  drugi pak da nema razloga za ovakav overkill. Imam kolege koji su zakačili covid u ovih par meseci, neki vakcinisani neki ne, niko od njih nije imao potrebe za hospitalizacijom, čak su ovi sa vakcinama bili duže bolesni. Zvanični brojevi kažu jedno, svakodnevni život ukazuje na drugo...bio sam na gomili dogadjaja i mesta koji bi se mogli podvesti pod superspreading event, nijedna od tih situacija nije dovela do masovnog zaražavanja što naravno ne mora ništa da znači... Ako insinuiraš da je ovo popuštanje mera dovelo do dramatičnog pogoršanja stvari (a to  manje više tvrdi i vlada) onda to ovde svakodnevni život uglavnom demantuje. Mene najviše brinu covid pasoši jer koliko sam skont'o vakcinisani ili ne, svi prenosimo virus... protiv obaveznih maski nemam ništa protiv (mi smo na poslu morali da ih nosimo i za vreme popuštanja mera) iako ne vidim da i one nešto bitno utiču na opštu situaciju...samo se nadam da neće ukidati sportske aktivnosti za klince jer je to po meni najgora moguća mera za opšte fizičko i mentalno zdravlje dece. Sve u svemu situacija je ovde kao i drugde t.j jebe lud zbubjenog...jedino je dobro da još uvek imamo malo više slobode (za sada) nego neki drugi delovi zemlje...ovaj moj uzorak je baziran na mom neposrednom iskustvu, a živim u delu Canade gde nije velika gustina naseljenosti mada sam bio i u Calgariju i u Edmontonu više puta ovog leta... verovatno je u Ontariju drugačije...fakat, ovo je neki zajeban virus kome je teško uhvatiti glavu i rep...a ova hajka na ljude koji nisu vakcinisani je već priča za sebe, all ima na ovom forumu kvalitetnih rasprava na tu temu pa da ne širim ovde

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Na zapadnoj obali oko Vankuvera imas apartmana koliko hoces, ali plivanja u moru nema, ako na to mislis. Pacificka obala ima prilicno hladnu vodu, cak i u Kaliforniji, a sve severnije je samo za pingvine.

Nisam siguran da li negde na atlanskoj obali moze da se kupa u moru.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...