Jump to content

Canada - Looking for the summer


Kolbas

Recommended Posts

Mislim da ih trenutno ima vise iz Indije, nego iz Kine. Sa mnom rade i Kinezi i Indijci. Kako su mi pricali iz Indije nije uopste tesko doci ovde. Ima neki sistem bodova koji je tako napravljen da je njima cini mi se lakse doci jedno 10 puta nego nekome iz Srbije, a njih toliko ima, da ako ode milion ljudi nece se ni primetiti.

 

Generalno zemlja u koju sam dosao za 25 godina dozivjela ogromne promjene. Mogao bih da kazem da sam se mnogo i ogresio o ovu zemlju u prvim godinama koje sam proveo ovde. :classic_blush:

Sada bih jako rado prihvatio da bude ponovo ono sto je bila u drugoj polovini devedesetih.

Sve je nekako srozano, zdrastvo nije vise sto je bilo, ne mozes naci family doktora, skolstvo je postalo jako skupo, hrana je skupa, rente i nekretnine su nenormalne, mjesecno osiguranje za automobile skuplje od mjesecne rate za auto, molovi polako propadaju i zatvaraju se, supermarketi prljaviji, politika je pala na najnize grane cini mi se.

 

Dovoljno je uporediti Kretijena i Trudoa, oba liberali, Mike Haris i Doug Ford, oba konzervativci ili Jack Layton i Singh, oba NDP. To je kao da poredis igrace prve i druge lige u bilo kom sportu.

Tu nema nikakvog posebnog plana, nego se radije reze grana na kojoj sedimo. 

 

Odnosi sa SAD su nikad gori, u vreme kada sam dosao u SAD se moglo ici sa vozackom dozvolom, sada je granica takva da mi je uvek malo neprijatno, pogotovu sa svojim imenom i prezimenom. Carinik moze da ti bez ikakvog obrazlozenja lupi zabranu na 5 godina ulaska u Ameriku.

Dok su u Evropi brisali granice, ovde poostravaju granicne prelaze.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Kolbas said:

Očekivali su pipeline, očekivali su da će akcenat biti na domaćoj nafti, a ne da će se milioni gurati Arapima za taj isti proizvod koji i Greta obilato koristi samo joj to nisu rekli, očekivali su kvalitetne trgovinske sporazume sa vodećim tržištima, a ne sviranje kurca (da prostite na izrazu), očekivali su da izvoze poljoprivredne proizvode i beef, a ne da im lupaju zabrane i kvote... očekivali su da ako im globalne cene resursa ne idu u prilog, ne treba "Otava" da tu situaciju otežava,  jednostavno očekivali su manje government, a više free trade... Harper verovatno ne bi ni došao u situaciju da mora da hapsi onu Kineskinju, mada je to špekulacija, on je i onako imao label da je američki čovek...Sask je prvi izgradio Capture Carbon Plant pre  carbon taxe  i za vreme lokalne konzervativne vlade, očekivali su da će se protiv zagađenja boriti tehnološkim razvojem i naukom, a ne taxama i spinovima...

 

Hvala na odgovoru...Upravo sto sam i ocekivao, pa da se i ja potrudim da odgovorim

 

1. Ocekivali su naftovod, a Harper za 3 mandata nije mogao da progura, doduse drugi. I ja sam za naftovod, mada se ponekad zapitam ko ce da ga finasira kada ce se isplatiti ako je Alberta nafta nekonkurentna na svetskom trzistu. Tu lezi i odgovor za Arape. Kako to da Konzervativci, koji se zalazu za "manje goverment a vise free trade", u ovom slucaju zele da vlada intervenise i ko treba da to subvencionise?

2. Kanadjani moraju uvek imati na umu da im je USA najvazniji trgovacki partner (preko 50% izvoza/uvoza je sa USA). U takvoj situaciji je gotovo nemoguce izbeci situaciju sa CFO Huawei ako su se Amerikanci nameracili da ih zakace. Nekog izbora bas nije ni bilo. Ko kaze da bi Harper uradio nesto drugacije treba da se podseti da za 3 mandata nije mogao da uradi nista po pitanju gradjevinskog drveta (soft wood) iz BC (i delom Alberte). Jednostavno Kanada nema neki "leverage" kad pregovara sa USA.

Uostalom treba napomenuti i da ova zamena za NAFTA dogovor (skoro nista nije promenjeno) nije isla nimalo lako

3. Nadam se da svi razumni ljudi prihvataju da je borba protiv zagadjenja jedino moguca naukom i tehnoloskim inovacijama. Verovatno se razlikujemo u tome kako to sprovesti, ili finasirati. Naivno je verovati da ce kompanije same od sebe snositi troskove tehnoloskog napretka u ovoj oblasti i potrebna je podrska vlade da se ova istrazivanja na neki nacin ubrzaju. Ukoliko se carbon tax koristi u druge svrhe ne samo da ga treba ukinuti nego "dole vlada". Moja zamerka Konzervativcima je sto u svoj kritici carbon tax (bar ovde u Onrtariu) i prebacivanju price na tehnoloske inovacije niko nije spominjao ko ce to da finasira i na koji nacin. Za ostatak Kanade iskustva Ontaria su da se smanjenje budzeta za zdravstvo i skolstvo (na sta su u Ontariu prilicno osetljivi) nije koristilo za recimo ovakve namene, nego za finasiranje troskova preranog raskidanja ugovora sa Beer Store.

 

Ja se slazem sa @Kido from Junkovac da su Konzervativci gresili kod izbora lidera, i federalno, a u Ontariu je to bilo katastrofalno, posebno uzimajuci u obziru da je bilo i dosta "namestanja" za Doug Forda. Da su Konzervativci u Ontariu imali nekog umerenog politicara (npr. John Torry tip) moje verovanje je da bi na federalnom nivou imali vecinsku vladu. Konzervativnu naravno. I mozda bi Konzervativci mogli da razmisle i o lideru koji nije iz West Canada, Malrouney je cini mi se bio poslednji.

Kad vec spomenuh njega, Konzervativci ne bi trebalo da zaborave da je za njegovog vremena uveden GST kada se vec bore protiv taksi.

Link to comment
Share on other sites

Pošto smo ovde pričali o laicizmu - da bi se stekla potpuna slika o konceptu i kako se on neguje u FRA - prenosim odgovor Makrona na pitanje o hidjabu na glavi u javnom životu: 
“To ne spada u domen mog interesovanja”
:Hail:

 

Eto, to je srž tog neprevodljivog koncepta:

U školi, od strane javnog servisa - imam garantirati neutralnost države

Van institucija iste - ne tiče me se

 

Link to comment
Share on other sites

@GlennGould

Skidanje verskih obelezja je u idealnom slucaju licna odluka.

Ali to nije ono sto najvise tisti Kanadu u ovom trenutku. 

Kvebek ima problem sa verskim obelezjima u drzavnoj sluzbi,

ostale provincije nemaju taj problem I tu je otprilike ta prica iscrpljena. 

 

(Masa starosedelaca Ontarija ni ne dozivljava Kvebek kao Kanadu

I vrlo bi se malo potresli u slusaju otcepljenja Kvebeka npr.

Mnogi bi I navijali za taj scenario. Ali to je samo licni utisak.)

+

 

Glavno trvenje politickih partija ce se desavati na liniji 

naftovoda, energenata, regulative, taksi, federalnih davanja,

tokova novca.

 

Kvebek je imao svoj mali sou, vratio se na scenu, svirao

I pre izbora svi smo znali kakve efekte ce to imati u bliskoj buducnosti.

Njihov opozicioni pritisak je ogranicen u federalnom parlamentu,

imaju brojeve ali kotrljace se I bez njih.

Nista specijalno novo. 

 

Glavna opoziciona snaga su konzervativci I u fokusu ce biti njihove agende.

Vec vidimo nivo te aktivnosti, svakodnevne izjave premijera provincija I Sira,

kolumne na svim mogucim portalima I nema sumnje da ce oni probati da diktiraju ton.

( Sheer da bi se nekako odrzao u sedlu a Kennney i Moe vide dobru priliku.)

A taj ton kaze uglavnom: Alberta, Sask, Nema reprezentacije za njih,

Carbon Tax, Federalci kradu…., Dzastin je kriv za sve… razgovaracemo o svojoj sudbini u federaciji... itd.

 

Link to comment
Share on other sites

Politika je ovde crkla gore nego na pokojnom forumu 😂........ nema vise sta da se prica, sve se zna ....... zla, ruzna desnica i fenomenalna, super-inteligentna, predivna, bozanstvena LJevica ........ koja ce nas spasiti od globalnog lozenja, dati besplatne bolnice, skole, lekove ..... ma sve ce biti besplatno, bas kao sto je i predvideo drug Mraks!

 

I sta onda tu ima da se prica?

 

A fala bogu  Raulu Kastru vise i nema odvratnog centra, otkad ga je Hussein Obama sa'ranio ....... biraj ..... desno ili levo, sta tu ima da se krijes kurvinski iza nekog satro centra, kad svi znamo da si cetnik, rasista, ravno-zemljas i anti-vakcinas.

 

Drug Tito je ponosan na narode i narodnoosti, posebno iz'Bosne, kolevke bratcva i jedinstva.

 

 

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, GlennGould said:

Pošto smo ovde pričali o laicizmu - da bi se stekla potpuna slika o konceptu i kako se on neguje u FRA - prenosim odgovor Makrona na pitanje o hidjabu na glavi u javnom životu: 
“To ne spada u domen mog interesovanja”
:Hail:

 

Eto, to je srž tog neprevodljivog koncepta:

U školi, od strane javnog servisa - imam garantirati neutralnost države

Van institucija iste - ne tiče me se

 

 

Po kanadsko-americkim kriterijumima taj MakroN je jedno klasicno djubre rasisticko, islamofobno. Cuj nema interesovanja za islam :krstipd4: ......... tipicni predstavnik zle judeo-hriscanske zapadne civilizacije. Plus ...... verovatno anti-komunista!

Link to comment
Share on other sites

Pa to je suština:

Tamo razni Džastini moraju da fingiraju neko interesovanje za sve kurce & palce; svi su po defaultu religiozni i u nekog Boga se zaklinju; kad iz kabineta ispadne neka priča o kurvi ili homo - svi u šoku, itd. 
Ovde, država slepa / građani uglavnom nezainteresovani za priče iz spavaće sobe, osim ovih što traže Boga u praznim crkvama, koje se održavaju kao kulturno-istorijski objekti i ovih što vode neki njihov privatni džihad u praznim glavama. 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, GlennGould said:

Pa to je suština:

Tamo razni Džastini moraju da fingiraju neko interesovanje za sve kurce & palce; svi su po defaultu religiozni i u nekog Boga se zaklinju;

 

Ne. U Kanadi politicar definitivno ne mora da se bavi religijom, cak je nepozeljno.

 

Zasto je nejaki Trudo opsednut islamštinom, to stvarno ne bih znao. Objektivno, on tu gubi glasove, tako da to nije razlog. Znaci verovatno maloumnost.

 

Quote

spacer.png

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Evo kako su glasali studenti. Jedna cetvrtina za konzervativce, ostali nesto drugo.

 

Student-Vote-Canada-2019-Results-Graphic

Ukupan broj glasova, tzv popular vote, konzervativci malo vise, 33% + 3%, dok je 64 % glasaca je izabralo druge opcije. Znaci da je broj poslanika proporcionalan procentima dobijenih glasova, morala bi biti formirana koalicija da se formira vlada, tako da konzervativci nemaju sa kim da se udruze, tako da bi jako tesko ikada dosli do vlasti i da im ovaj sistem savrseno odgovara i ako su izgubili na ovim izborima.

 

newpoll.jpg?w=1040&quality=70&strip=all

 

 

 

 

 

Edited by Amigo
Link to comment
Share on other sites

Jos traje exo izborne kampanje, ali sada vec vidimo 

na kojim zaostravanjima ce se graditi politicka pitanja u Kanadi.

Tri pitanja se namecu na vrhu: 

- Naftovod ,

- Taksa na karbon I

- (sta su to) kanadske vrednosti (tj Bill 21, equalization itd...)

 

slede ih pitanja o zdravstvenoj zastiti, trzistu nekretnina, nezaposlenosti ...

+

Nekako izgleda da su ovo teski sistemi jednacina za resiti u ovom trenutku I 

da ce progres po ovim pitanjima biti spor. Treba pomiriti realnost sa politickim ideologijama

raznih vrsta.

 

Mislim da je Trudoov prostor suzen ali da postoji prolaz kroz sredinu spektra.

Onaj Trudo od pre cetiri godine ne bi imao mogucnost za previse kompromisa,

ali ovaj novi Trudo 2.0 je sada politicki oslobodjen tog balasta idealizma

I moze da krene da se bavi politikom.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Kido from Junkovac said:

 

ali ovaj novi Trudo 2.0 je sada politicki oslobodjen tog balasta idealizma

I moze da krene da se bavi politikom.

 

A sto do sada nije mogao? Zato sto je retardiran. E pa to ne moze da se promeni, to ce ga pratiti celog zivota i nema veze sa izborima. 🤣

 

Quote

spacer.png

 

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

Lose otvaranje karata za decu sinoc za Haloween,

opaka kisa, vetar, zima, 

bukvalno su morali da rade u nemogucim uslovima.

 

U Kvebeku odlozili Haloween za danas...😶

 

+

U drugim vestima, ovaj novi Trudo 2.0 ga nema da se javi,

prozbori nesto,

tihuje covek ko neki Kostunica,

nece da ih obrne na fon.

 

Sinoc nista neki kostim, da li ceka Haloween u tem Kvebeku veceras, ziv nisam.

BIlo bi stvarno cudno

(ko kad je Djokovic nosio one Haloween maske nedelju dana kasnije u Parizu taj rad)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Na istoku ništa novo...u ostalim vestima:

Legendarni komentaor Hockey Night Canada Don Cherry otpušten pošto je "uvredio", sad pitanje je koga - kažu novodošle Kanadjane, zato što ne nose cvet maka u znak sećanja... nisam ga nosio ni ja i uopšte se nisam osećao uvredjeno...društveni hiper-senzivitizam odnosi još jednu žrtvu...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Kolbas said:

Na istoku ništa novo...u ostalim vestima:

Legendarni komentaor Hockey Night Canada Don Cherry otpušten pošto je "uvredio", sad pitanje je koga - kažu novodošle Kanadjane, zato što ne nose cvet maka u znak sećanja... nisam ga nosio ni ja i uopšte se nisam osećao uvredjeno...društveni hiper-senzivitizam odnosi još jednu žrtvu...

 

Cini mi se da smo odmah posle izbora utvrdili oko cega ce se voditi politika u Kanadi...osim ovog "wealth share". Nismo pretpostavili da ce Konzervativci da se zalazu za tako nesto

 

Don Cherry...covek koji je karijeru izgradio na kontraverzi i incidentima, od igraca, trenera, a pogotovo komentatora. Bolje da se drzi hokeja, tu jos nesto i zna

Ne gledam Hockey Night Canada pa nisam cuo njegov komentar uzivo, ali po onome sto sam procitao, komentar mu je pre svega glup. Doprinos kanadskom drustvu se meri sa par dolara za makov cvet? Uostalom moze se dati donacija za veterane a da se cvet ni ne nosi. I kako on zna da sam ja imigrant? Ne nose ni svi ne-imigranti cvet, sta sa njima?

Meni je on pre svega iritantan pa izbegavam da ga gledam i kad naletim na taj njegov "Coah's Corner".

 

Mada ne bih iskljucio ni mogucnost da su ga "savatali" na tehnikalije da bi raskinuli ugovor pre isteka uzimajuci u obzir da par istaknutih komentatora hokeja nije produzilo ugovore na Sportnetu. Njima su ugovori istekli s krajem prosle sezone.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, nssa said:

Don Cherry...covek koji je karijeru izgradio na kontraverzi i incidentima, od igraca, trenera, a pogotovo komentatora. Bolje da se drzi hokeja, tu jos nesto i zna

Ne gledam Hockey Night Canada pa nisam cuo njegov komentar uzivo, ali po onome sto sam procitao, komentar mu je pre svega glup. Doprinos kanadskom drustvu se meri sa par dolara za makov cvet? Uostalom moze se dati donacija za veterane a da se cvet ni ne nosi. I kako on zna da sam ja imigrant? Ne nose ni svi ne-imigranti cvet, sta sa njima?

Meni je on pre svega iritantan pa izbegavam da ga gledam i kad naletim na taj njegov "Coah's Corner".

 

Mada ne bih iskljucio ni mogucnost da su ga "savatali" na tehnikalije da bi raskinuli ugovor pre isteka uzimajuci u obzir da par istaknutih komentatora hokeja nije produzilo ugovore na Sportnetu. Njima su ugovori istekli s krajem prosle sezone.

Ne sporim da je njegov komentar bio glup, samo mi je bilo iritantno to što su "progresivne snage" krenule da mi objašnjavaju da treba da se osećam uvredjeno...Kod mene u kući se Hockey Night često gleda pogotovo za vreme Play off-a i kad je došao na red Coach's corner slušalo se šta Don ima da kaže...da ne vredi, ne bi trajao tolike godine... Što se tiče cveta, ne radi se o doprinisu kanadskom društvu već o pokazivanju poštovanja prema onim palim u velikom i drugim ratovima i tu se slažem sa tobom da ima raznih načina da se to uradi i da nošenje cveta nije nužno meritum stvari, zbog toga mislim da je komentar bio bezveze, ali ne do te mere da se odjednom digne kuka i motika u odbranu nas, sirotih i ugroženih emigranata od čuvenog komentatora hokejaške zbiljnosti...Za njega se i ne brinem mnogo, he'll be fine, onaj ko treba da ga zameni u HNC će biti u mnogo većem iskušenju

Edited by Kolbas
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kolbas said:

Ne sporim da je njegov komentar bio glup, samo mi je bilo iritantno to što su "progresivne snage" krenule da mi objašnjavaju da treba da se osećam uvredjeno...Kod mene u kući se Hockey Night često gleda pogotovo za vreme Play off-a i kad je došao na red Coach's corner slušalo se šta Don ima da kaže...da ne vredi, ne bi trajao tolike godine... Što se tiče cveta, ne radi se o doprinisu kanadskom društvu već o pokazivanju poštovanja prema onim palim u velikom i drugim ratovima i tu se slažem sa tobom da ima raznih načina da se to uradi i da nošenje cveta nije nužno meritum stvari, zbog toga mislim da je komentar bio bezveze, ali ne do te mere da se odjednom digne kuka i motika u odbranu nas, sirotih i ugroženih emigranata od čuvenog komentatora hokejaške zbiljnosti...Za njega se i ne brinem mnogo, he'll be fine, onaj ko treba da ga zameni u HNC će biti u mnogo većem iskušenju

 

Meni je sad nejasno zasto je tebi licno problem sto ti neko objasnjava da si se trebao "uvrediti" na njegov komentar a nije te licno "uvredio" sam komentar. Mislim ni "progresivne" snage a ni Don se nisu tebi licno obratili. Njegov komentar se smatra uvredljivim zbog tona kojim je izrecen ("you people") vise nego zbog icega drugog. Meni je , recimo, trebalo neko vreme da izbacim tu frazu iz govora, iako mi je na pocetku boravka u Kanadi bila cesca. Ne svakodnevna ali kao neka navika od "kuce". Don Cherry bi to morao znati. Uostalom zbog toga je i dobio otkaz, deljenja na "nas" i "vas" (doduse i impliciranja da su imigranti pretezno u Mississaugi i Torontu.).

Potpuno druga stvar je da mene  nista sto bi Don Cherry rekao ne bi moglo uvrediti.

I jos jedno pitanje : da li ti je smetalo kada su ti "objasnjavali" da je J. Trudou rasista jer je pre 20 i kusur godina farbao lice na maskenbalu?

Link to comment
Share on other sites

Možda nećeš da mi veruješ, ali meni stvarno nije smetalo njegovo farbanje per se, već društvena klima koju i on kreira i potiče u kojoj je sve sterilisano od common sense, pa se jadnik izvinjavao 24/7 zbog nečega relativno benignog, a mislim da sam na ovoj temi i napisao nešto u smislu hrani pašče da te ujede... analogno tome, smetalo mi je što njegovi politički protivnici muzu pogrešnu kravu i njemu lepe etiketu rasiste umesto da im fokus budu brljotine koje su on i njegova vlada pravili... dovukao ih je na njegov teren i tu se bolje snašao, izmedju ostalog zbog toga će i dalje biti jedno vreme PM...Slučaj Cherry je samo jedan u nizu i on je javno vidljiv, a kao neko ko radi u državnoj službi imao sam prilike da više puta lično osetim na svojoj koži kako funkcioiše mašina političke korektnosti...imam u svom "dosijeu" već nekoliko izjava gde sam se izvinjavao jer je moja verbalna zajebancija nekoga uvredila...jebi ga, ne snalazim se najbolje u ovom novogovoru, meni je uvek bitniji kontekst i dela, words are cheap...

Edited by Kolbas
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Rekao je on da njegova emisija ne bi bila to sto jeste da ne moze da prica slobodno. Taj komentar mu nije trebao, ali isto tako ni cela frka uopste nikom normalnom nije trebala, jer prejadni su oni koji su se nasli uvredjenim/prozvanim, pa iritiranim zbog onog sto je izgovorio. Nego to je do sireg konteksta, (a ne do pomenutog nosenja obelezja) jer verujem da mnogi u pomenutim podrucjima spadaju u one lisene bilo kakvog osecaja za nacionalnu pripadnost (pa tako i za postovanje nekih tradicija), kao i one koji zive na nacine koji se ne bi bas dali opisati kao kanadski. A jeste preuvelicano do bola, jos jedna glupost zbog politicke korektnosti, od koje svakom razumnom moze da se prisere, da me prostite.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja ne pratim i ne gledam hokej, kao ni americki fudbal i bejzbol, sto bi rekli, prekasno si u moj zivot dosla 🤪, ali naravno da znam legendu Kanade, koja onakva kakva je bila u 20. veku, prakticno umire i ocigledno je da on koji pamti sretnije dane, ne moze sa tim da se pomiri. Ja sam bio takoreci sokiran kada sam cuo da je Don Cherry otpusten :classic_ohmy:

 

Pitanje je kuda dalje. Forsiranjem imigracije etnicka slika se znacajno promijenila i novodoseljenici uglavnom iz Azije, cini mi se onako odoka da je 90% imigracije sa tog kontinenta, imaju skroz druge poglede na zivot, druga kultura, navike, hrana, ugovoreni brakovi,...

Englezi koliko god su se pokazali kao vrlo losi prema Srbima, znaju da naprave drzavu da je prosperitetna, kao sto je Kanada, Australia, Novi Zeland, pa u krajnjem slucaju i SAD, jer su nastali na anglo-saksonskom temelju.

Ovo sada sto se desava je pocetak jedne nove ere, da li ce i dalje biti dobro, ko to zna, ali ja ne vidim nista da je bolje, govorim specificno za Ontario, a vjerujem da je slicno i u Vankuveru.

Cijene nekretnina su otisle do neba dobrim dijelom time da novi doseljenici ne zale da plate preko cijene da se domognu nekretnine. Tesko je reci koliko, ali pranje novca je sigurno prisutno.

Nije potrebno cak ni da se bude stanovnik Kanade da bi kupio komad zemlje, to je kao neko ulaganje :cigar: Krajni rezultat, mlade generacije su u daleko tezem polozaju, nego one sto sada vec odlaze. Mozda samo koincidencija, ali jako je porastao broj prosjaka, kojih gotovo da nije bilo kada sam dosao devedesetih.

 

Infrastruktura za toliki prirast stanovnistva nije adekvatna, pa recimo da od sadasnjih godisnje 300.000 imigranata, 100.000 ce doci u Toronto, sto je najmanje jos 20.000 automobila, pa tako svake godine, doveo je do toga da su te ulice nedovoljne za normalan protok saobracaja.

Ovih dana sam isao na neki put i morao sam da prodjem kroz Toronto, sto mi je uzelo skoro dva jebena sata, a da nije bio ni jedan saobracajni udes ili neki radovi na putu. Za neupucene ne govorim o voznji ulicama, nego o autoputu, tzv 401, najvecem autoputu u ovom dijelu drzave.

Bas pricamo u kolima da ovaj saobracaj vise ne moze biti nikako bolji, moze biti samo gori. Znaci ako sada treba 2 sata, za neko vrijeme ce trebati 2 i po sata itd, ako ne dignu jos jedan autoput iznad postojeceg na stubove ili da idu pod zemlju. Doduse postoji i 407 koji se placa i koji uopste nije jeftin, pogotovu ko bi ga koristio svaki dan, gdje su normalne guzve, tako da sam se njime vratio, sada cekam racun, ne smijem ni da mislim koliko ce doci, ali da izvinite, dopizdi vise. Medjutim ni taj put ne pokriva sve, izadjem kod Miltona sa 407 na 401 i onda ponovo jak krose sa lijeve strane, prosjecan brzina od 5 do 15 km/h slijedecih sat vremena. Ljudi sada bjeze iz jezgra Toronta, jer ne mogu da priuste da tu zive, pa kupuju kuce po satelitskim mjestima, kao sto su Milton, Halton, Guelph na zapadu ili Oshawa, Ajax, itd na istoku, te onda putuju do posla tako satima. Poso-kuca, kuca-poso. 

Ne mogu da zamislim taj zivot nikako, kao ni zivot vozaca kamiona. Sto bi rekao moj jedan pajdo kada je poceo da vozi kamion, reko kako ide, a on mi rece ne dao Bog nikome 🤪

moja 2 centa.

 

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Kolbas said:

Možda nećeš da mi veruješ, ali meni stvarno nije smetalo njegovo farbanje per se, već društvena klima koju i on kreira i potiče u kojoj je sve sterilisano od common sense, pa se jadnik izvinjavao 24/7 zbog nečega relativno benignog, a mislim da sam na ovoj temi i napisao nešto u smislu hrani pašče da te ujede... analogno tome, smetalo mi je što njegovi politički protivnici muzu pogrešnu kravu i njemu lepe etiketu rasiste umesto da im fokus budu brljotine koje su on i njegova vlada pravili... dovukao ih je na njegov teren i tu se bolje snašao, izmedju ostalog zbog toga će i dalje biti jedno vreme PM...Slučaj Cherry je samo jedan u nizu i on je javno vidljiv, a kao neko ko radi u državnoj službi imao sam prilike da više puta lično osetim na svojoj koži kako funkcioiše mašina političke korektnosti...imam u svom "dosijeu" već nekoliko izjava gde sam se izvinjavao jer je moja verbalna zajebancija nekoga uvredila...jebi ga, ne snalazim se najbolje u ovom novogovoru, meni je uvek bitniji kontekst i dela, words are cheap...

 

Zasto ti ne bih verovao, meni je bilo onako skroz van  konteksta. Novopridosli u Kanadu, ali i u bilo koju drugu zemlju, imaju taj period prilagodjavanja, usvajanja i navikavanja na drustvenu dinamiku i odnose. Dobar deo, pre svega prve generacije, se nikada u potpunosti ne prilagodi.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Marko said:

Rekao je on da njegova emisija ne bi bila to sto jeste da ne moze da prica slobodno. Taj komentar mu nije trebao, ali isto tako ni cela frka uopste nikom normalnom nije trebala, jer prejadni su oni koji su se nasli uvredjenim/prozvanim, pa iritiranim zbog onog sto je izgovorio. Nego to je do sireg konteksta, (a ne do pomenutog nosenja obelezja) jer verujem da mnogi u pomenutim podrucjima spadaju u one lisene bilo kakvog osecaja za nacionalnu pripadnost (pa tako i za postovanje nekih tradicija), kao i one koji zive na nacine koji se ne bi bas dali opisati kao kanadski. A jeste preuvelicano do bola, jos jedna glupost zbog politicke korektnosti, od koje svakom razumnom moze da se prisere, da me prostite.

 

Iako se slazem se vecim delom tvog posta, ovo boldovano prosto bode oci. Sta je to nacionalna pripadnost, kako se taj osecaj meri. I sta je to kanadski nacin zivota, ko ga odredjuje i propisuje?

 

I sad razmisli malo o nekom ko ode da zivi u recimo Japan, kao @Yoyogi. Ima li on osecaj za nacionalnu pripadnost Japana i vodi li japanski nacin zivota? I zasto bi to bilo bitno ako postuje zakone, placa porez i ne pravi probleme drugima?

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, nssa said:

 

Zasto ti ne bih verovao, meni je bilo onako skroz van  konteksta. Novopridosli u Kanadu, ali i u bilo koju drugu zemlju, imaju taj period prilagodjavanja, usvajanja i navikavanja na drustvenu dinamiku i odnose. Dobar deo, pre svega prve generacije, se nikada u potpunosti ne prilagodi.

 

Nije isto kada u Kanadu dodje Englez iz Mancestera ili Italian, Grk, Poljak, ex SFRJ stanovnik. Prvo Englez ne treba da uci jezik, ne treba da mijenja ime, kao kad Bosanac preseli u Srbiju ili Hrvatsku, to je Englez u Kanadi, koji treba da se prilagodi samo na vremensku prognozu.

Ogromnim prilivom imigranata iz Azije, Kina, Indija, Pakistan, Filipini, Bliski Istok je do toga da ne postoji samo prilogodjavanje tih imigranata Kanadi, nego se pocinje i Kanada prilagodjavati njima, jer oni pocinju da imaju sve veci uticaj na drustvo. Eto vec vidimo Sika sa turbanom kao lidera trece najjace partije u drzavi. koji jednostavno ne zeli da se prilagodi dotadasnjem tradicionalnom kanadskom, tj zapadnom nacinu zivota i ako je cak i rodjen ovde.

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Amigo said:

 

Nije isto kada u Kanadu dodje Englez iz Mancestera ili Italian, Grk, Poljak, ex SFRJ stanovnik. Prvo Englez ne treba da uci jezik, ne treba da mijenja ime, kao kad Bosanac preseli u Srbiju ili Hrvatsku, to je Englez u Kanadi, koji treba da se prilagodi samo na vremensku prognozu.

Ogromnim prilivom imigranata iz Azije, Kina, Indija, Pakistan, Filipini, Bliski Istok je do toga da ne postoji samo prilogodjavanje tih imigranata Kanadi, nego se pocinje i Kanada prilagodjavati njima, jer oni pocinju da imaju sve veci uticaj na drustvo. Eto vec vidimo Sika sa turbanom kao lidera trece najjace partije u drzavi. koji jednostavno ne zeli da se prilagodi dotadasnjem tradicionalnom kanadskom, tj zapadnom nacinu zivota i ako je cak i rodjen ovde.

 

Da zaboravimo Azijate, jer to vodi u nesto o cemu ne bih da diskutujem. Samo da ti kazem da Bosanac ostaje Bosanac (u osima domacih) i kad predje u Hrvatsku, Srbiju, Sloveniju. A Englez ostaje Englez i u Kanadi (u ocima "starosedeoca" i u svojim).

 

Za tebe pitanje : da se kojim slucajem preselis u Dubai da li bi poceo da nosis njihovu tradicionalnu odecu?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...