Jump to content

Canada - Looking for the summer


Kolbas

Recommended Posts

@Denis Jasharevic ti govoriš o matorim pokvarenim tipovima, mog sina malo, pa malo samo zaustavljaju biciklisti da protestvuju što vozi kola. Ja u šoku, što to, kad mi on kaže da auto zagađuje okruženje. To su sve dečica koja od dorma do učionice, celih 100m idu biciklom. Ovi drugi pametni, koji ne stanuju na campusu dobiju teoriju zagađenja.

 

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 11/15/2019 at 6:13 PM, GlennGould said:

@nssa
Postmodernistički smelo porediš mini suknju i burku, odnosno kalašnjikov i satiru. Zaista misliš da se ta dva opšta mesta mogu nivelisati? Ne znam u kojoj bajci živiš, ali zahtevati tolerantnost za nekakve navodne predrasude kada imaš jasno određeni set vrednosti koji i jedno i drugo podrazumevaju je u najmanju ruku neozbiljno. Burci jeste cilj da onu u miniću pokrije - soon or a later. Kao što je kalašnjikovu cilj da strelja kritičare. To nisu predrasude. To su činjenice. Kao što je činjenica da su Kanada/USA/Francuska bastioni tolerantnih društava. (Sa sve,

ne uprkos, crno/belim muško/ženskim hetero/homo i kolonijalnim istorijatom)

 

Bio sam sprecen drugim mnogo lepsim obavezama da odgovorim ranije, ali ipak da ne bi ostalo bez odogovora.

 

Prvo, ja nisam poredio satiru i kalasnjikov jer nas to vodi u raspravu o fanaticima i ekstremistima. Vrlo slicnim onima sto postavljaju bombe u Kvebecke dzamije. I to ne mogu biti dokazi da se ne moze ziveti zajedno. Vode ka raspravi sta je starije koka ili jaje. Pred zakonom trebaju da odogovarju i jedni i drugi.

Ako je za tebe taj kalasnjikov predstavlja kompletan islam, da ne idemo dalje od bivse nam domovine, to bi moglo i da se tumaci da su bosanski Srbi imali/imaju pravo da se bore da ne zivi u istoj drzavi sa Bosnjacima. Siguran sam da si ti prvi koji ce se tome usprotiviti.

Imali smo i stravicne zlocine tokom II SR, posebno u BiH i Hrvatskoj pa smo ziveli zajedno dok nisu isplivali neki sa maksimalistickim zahtevima, pa smo videli dokle nas je to dovelo. I opet zive tamo neki ljudi koji su po necemu drugaciji jedni od drugih, ne onoliko koliko ih je bilo ranije, ali ipak zive, neki su se i vratili.

Propast zajednickog zivota i multikulturizma (da ne uopstavamo dalje) nece se dogoditi zbog nekakvih ekstremista nego naseg dospustanja da nam oni kreiraju drustvo i drustvene odnose. Neekstremisti bi ipak trebali biti u (ogromnoj) vecini i pobediti u toj "borbi".

Posto spominjes najveci zajednicki skup vrednosti, njega prvo treba nekako definisati da bude prihvatljiv za vecinu (ipak imamo vise od dve "suprotstavljene" strane), naravno ako zelimo da bude uspesna implementacija. Prva stvar koja se uci o vodjenju uspesnih pregovora je da se niko ne moze osecati kao gubitnik (zato se valjda i zove "win-win"). Da bi se to ostvarilo treba se uloziti napor da se razume suprotna strana u pregovorima. Ovo se uci i na kursevima za  "low level managemant".

Treba imati na umu, da ponovim, da je "set values & traditions" od donosenja Deklaracije Nezavisnosti, Ustava i "Bill of Rights" u USA evoliuirao od jednakih prava za bele muskarce u ovo sto imamo danas. Uz dugogodisnje pregovore i kompromise da bi mogao biti prihvacen od vecine, jer je bio vrlo liberalan za vreme u kojima je donesen.

 

Kao sto u tvojim ocima burka zeli da se nametne mini suknji,  sa stanovista burke mini suknja je ta koja se namece. Mini suknja znaci vise slobode, ali sloboda se gaji a ne namece. Vremenom i burka ce preci, mozda ne u mini, ali u nekakvu suknju sigurno. Eno burka je u S. Arabiji pocela da vozi auto. Sama.

 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 11/16/2019 at 6:34 AM, Yoyogi said:

 

 

 

Multikulturalizam se je sveo na mnogo monokulturizama. Neuspeh tog projekta u Kanadi i Australiji. 

Bolje Amerika i "melting pot".

 

Mozes da objasnis sta bi za tebe bio multikulturalizam nego suzivot mnogo monokulturalizama?

 

 A i sta je to "melting pot"? To on izbacuje sve neke "jednake"? Imamo li u New Yorku Little Italy, Chinatown, Brooklin (kao Jevrejski), Harlem? to sve monokultura?

Ispada da u "melting pot" ubacis raznorazne, promesas, podgrejes vatru i posle ispadnu sve neki WASP.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nssa said:

Vremenom i burka ce preci, mozda ne u mini, ali u nekakvu suknju sigurno.

 

Na osnovu cega si siguran u to?

Ako uzmes Tursku kao neki dobar primer, gde je Ataturk stvorio sekularnu drzavu pre skoro 100 godina, danas ta drzava ide u suprotnom pravcu, a slicno se vec desilo i nekim drugim zemljama, kao sto si Iran i Avganistan, gde je vreme pocelo da tece unazad.

Dovoljno je pogledati slike iz zivota te dve zemlje iz sedesetih i sedamdesetih i sada.

Ako tome jos dodamo ISIS, Boko Haram u Africi i slicne pokrete, ja nemam nikakav optimizam za narednih 100 godina, tj vreme koje mi sigurno necemo docekati, pa cak ni nasa deca.

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Amigo said:

 

Na osnovu cega si siguran u to?

Ako uzmes Tursku kao neki dobar primer, gde je Ataturk stvorio sekularnu drzavu pre skoro 100 godina, danas ta drzava ide u suprotnom pravcu, a slicno se vec desilo i nekim drugim zemljama, kao sto si Iran i Avganistan, gde je vreme pocelo da tece unazad.

Dovoljno je pogledati slike iz zivota te dve zemlje iz sedesetih i sedamdesetih i sada.

Ako tome jos dodamo ISIS, Boko Haram u Africi i slicne pokrete, ja nemam nikakav optimizam za narednih 100 godina, tj vreme koje mi sigurno necemo docekati, pa cak ni nasa deca.

 

 

zapitas li se ti mozda zasto je u Iranu i Avganistanu taj proces bio reverzibilan? Ima li tu kakvog uticaja zapadnog sveta (ukljucujuci tu i bivsi SSSR u slucaju Avganistana)? Doduse mi neznamo kako bi se demokratija razvijala u Iranu da Reza Pahlavi nije na silu instaliran na vlast.

U Turskoj, bar mi se cini, situacija slicnija sa pojavom/jacanjem desnice/populista u Evropi.

Sto se tice ISIS i Boko Harama pre svega se treba zapitati da li mi stvarno razumemo kako i zbog cega su oni nastali. S pravom osudjujemo podrzavanje siitskom ekstremizma i terorizma od strane Irana, ali smo nekako uzdrzani kada se radi o vehabizmu i njegovim "vezama" sa ekstremistima i teroristima.

 

Ne zaboravi da 100 godina nije ni malo a ni puno. Da ponovim, pre 200 godina je u USA donesen set liberalnih zakona, koji je u tom vremenu znacio da su svi beli muskarci ravnopravni pred zakonom. Danas se po tim, gotovo istim setom zakona, zasnivaju gay brakovi, cesto i medjurasni. Ako je skup vrednosti evoluirao u jednoj ljudskoj zajednici evoluirace i u drugoj.

 

Link to comment
Share on other sites

On 11/16/2019 at 2:49 PM, mrd said:

@Denis Jasharevic ti govoriš o matorim pokvarenim tipovima, mog sina malo, pa malo samo zaustavljaju biciklisti da protestvuju što vozi kola. Ja u šoku, što to, kad mi on kaže da auto zagađuje okruženje. To su sve dečica koja od dorma do učionice, celih 100m idu biciklom. Ovi drugi pametni, koji ne stanuju na campusu dobiju teoriju zagađenja.

 

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

 

 

 

 

 

Pa to su progresivne socijal-demokratske studentske patrole, po ugledu na one islamske milicije sto nadgledaju ko se ne guzi 5 puta dnevno i da li se zenama vidi pramen kose ili clanak od noge.

 

Ovde po fakultetima vrsljaju i izuzetno su agresivni. Napadaju i profesore, asistente.


Zato sam i savetovao cerki, a lepa je devojka, sto ih jos vise dovodi do ludila jer su oni svi akrepi, da se cuva i da im ne govori da su ruzni i retardirani. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, nssa said:

Mozes da objasnis sta bi za tebe bio multikulturalizam nego suzivot mnogo monokulturalizama?

 

Jednostavno: pluralizam monokulturalizama koji jedni druge ne zarezuju, ne mešaju se, čak se i mrze, najradije bi da niko drugi ne postoji.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yoyogi said:

 

Jednostavno: pluralizam monokulturalizama koji jedni druge ne zarezuju, ne mešaju se, čak se i mrze, najradije bi da niko drugi ne postoji.

 

 

Meni ta konstrukcija zvuci veoma rogobatno. Pa da probamo prvo sa definicijom pluralizma u drustvu:

 

"Cultural pluralism is a term used when smaller groups within a larger society maintain their unique cultural identities, and their values and practices are accepted by the wider dominant culture provided they are consistent with the laws and values of the wider society."

 

Mozda mozes i da mi objasnis razliku izmedju tvoje definicije multikulturizma i "melting pot".

Link to comment
Share on other sites

Vidi kada bi se Srbin doselio u kraj gde su Hrvati u Sidneju i obratno. Ili kada bi se i jedan i drugi doselili u libanski kraj. Smena rudara, ako su Srbi, poslovođa ne sme da bude Hrvat i obratno. Od 1995. i Bošnjaci imaju svoje smene.

 

Tako i žive odvojeno, druge vesti, druge novine drugi klubovi. U školui, da ne bilo "majku ćetnićku" bolje da se ne mešaju. Geta nacionalna i verska.

Link to comment
Share on other sites

Vidi kada bi se Srbin doselio u kraj gde su Hrvati u Sidneju i obratno. Ili kada bi se i jedan i drugi doselili u libanski kraj. Smena rudara, ako su Srbi, poslovođa ne sme da bude Hrvat i obratno. Od 1995. i Bošnjaci imaju svoje smene.
 
Tako i žive odvojeno, druge vesti, druge novine drugi klubovi. U školui, da ne bilo "majku ćetnićku" bolje da se ne mešaju. Geta nacionalna i verska.
Šta si ti ovde sve napisao i ostao živ! Ima da živiš 100godina. [emoji38]

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, mrd said:

Šta si ti ovde sve napisao i ostao živ! Ima da živiš 100godina.

 

Živa istina, tako naši (stara, neprofesionalna) emigracija živi. Do te mere da četnički sledbenici Draže ne govore sa Đujićevim četnicima, čak su se naselili dijagonalno što je moguće dalje jedni od drugih (Cabramatta - Dee Why).

Kada je Riblja Čorba svirala u Sidneju, to naravno nisu bile koncertne dvorane nego četnički klubovi. Jedan dan Dražin, drigi dan Đujićev.

 

Nova emigracija iz 1990-ih (dosta su bili izbeglice) se kod njih rasporedila.

 

Profesionalna imigracija se malo raštrkala pa se i ne druži sa "našima" naročito. Tamo gde sam ja živeo nije bilo naših.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yoyogi said:

Vidi kada bi se Srbin doselio u kraj gde su Hrvati u Sidneju i obratno. Ili kada bi se i jedan i drugi doselili u libanski kraj. Smena rudara, ako su Srbi, poslovođa ne sme da bude Hrvat i obratno. Od 1995. i Bošnjaci imaju svoje smene.

 

Tako i žive odvojeno, druge vesti, druge novine drugi klubovi. U školui, da ne bilo "majku ćetnićku" bolje da se ne mešaju. Geta nacionalna i verska.

 

Sta da ti kazem, moja iskustva iz Kanade su drugacija. Bio bih ignorant da tvrdim da takvih slucajeva i krajeva nema sigurno, mozda medju tzv starom emigracijom. Da budem iskren sa njima se nisam druzio previse. Nijedno okruzenje u kojem se krecem, ili sam se kretao nije bilo "monolitno". E sad, ja ne ocekujem da u "Sarajevo Grill" i kod "Mrakovica" kupim cvarke, ali imaju najbolje cevape i pite od Toronto do Sarajeva. Kad nema guzve lepo se ispricam sa gazdama, oni me pripaze k'o svog (sto bi rekli uBosni) kad mi biraju suvo meso ili sta drugo. I naravno nit ja njih "bozepomagam" nit oni mene "selame".

I drustvo sa kojim igram fudbal je raznoliko, nadje se i po neki Italijan i Englez.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nije samo stara emigracija, i novija sa njima su u Sidneju bili praktično formirali grad veličine, recimo Obrenovca, tu se druže, zovu telefonom, idu na slave, žene, udaju, imaju 3 dnevna lista na ćirićici, svakodnevni program na srpskom (ako nije ukinuto, država je izdržavala 3 x 1 sat nedeljno na srpskom, na hrvatskom, makedonskom i ostalim jezicima sa nama nepovezanom emigracijom). U krajevima sa preovlađujućom starom emigracijom imaš ljude 85 godina stare koji su došli 1970-ih kada je Australija plaćala kartu a da ne znaju 50 reči engleskog. Ceo radni vek su radili ili kod naših ili tamo gde ne treba jezik (građevinski radnici), kupovali u našim radnjama. Sve što im treba imaju na srpskom i ni korak ne moraju da naprave van svog geta.

Tek danas, online može da se gleda TV iz Srbije, čak i uživo, pa i da se menjaju kanali.

 

To je ta ideja multikulturalizma koja je propala. Naivno, Englezi su mislili da time obogaćuju državu (što je i tačno) ali su prevideli da se ti imigranti ne integrišu tako lako (ili nikako) u zapadni svet i njegove norme i dokle god mogu, ne uzviruju iz svojih nastambi.

Link to comment
Share on other sites

Ali na koji nacin je ovo sa u glavu udarenom cetnickom / ustaskom emigracijom drugacije u SAD, kvintesencijalnom melting potu od ovoga sto si opisao? I tamo imas enklave gde se koncentrisu jedni a drugima nije ugodno, imas slike Draze / Pavelica po klubovima, organizuju se svetkovine sa izrazito nacionalnim predznakom, stampaju se novine i knjige, organizuju gostovanja nacionalno osvescenih estradnih licnosti (umetnik je previse teska rec za to)...

 

 

Opet, kao sto ima ovih nakurcenih i nacionalno iskljucivih tako ima i mali milion primera gde pojedinci iz uslovno "neprijateljskih" zajednica medjusobno druguju bez ikakvih problema (npr. Hindi - Urdu, Tibetanci - Han Kinezi, Grci - Turci, Rusi - Poljaci - Ukrajinci, raznorazne kombinacije juznoslovenskih plemena...) tako da ja ne bih olako generalizovao i vadio zakljucke. To koliko ce ko biti netrpeljiv prema drugome / drugacijem je pre svega stvar pojedinca a ne celih nacija (na kraju krajeva, evo ti nisi upao u tu klopku cetnicko / ustaskih klubova a 'odavle' si taman koliko i oni), ako krenemo rako da generalizujemo samo smo na korak od 'svi Crnci su lenji' i 'svi Jevreji su pohlepni' primarnog rasizma.

Glavna razlika izmedju SAD na jednoj i Kanade / Australije na drugoj strani je to sto su SAD zatvorile imigraciju jos odavno i bar sto se nasih krajeva tice izbegli najezdu 90-tih sa svezim ranama iz tada aktuelnih ratova dok matori nakurceni iz 1945. polako odumiru. E sad, Kanada i Australija ne mogu sebi da dozvole luksuz da potpuno zatvore vrata za imigrante kao sto su uradili Amerikanci, ovde je jos uvek negativan prirastaj stanovnistva a kapitalisticka ekonomija jel'da to ne voli, mora stalno sve da raste pa tako imamo konstantan dotok novih imagranata koji svojim dolaskom pored "goriva" za ekonomiju uticu i na kulturno-etnicko-demografsku sliku domaceg drustva sto vidim danas izrazito smeta pojedinim starosedeocima pridoslim 1990-tih no nije prvi a nece biti ni zadnji put u istoriji da se tikva pokondiri...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Odličan ti je post. Mada bih u nekim minornostima  mogao da te pitam ali je generalno dobro. Svaka čast za trud i vreme da ga napišeš.

Ako ti je zadovoljstvo da je do nekoga stigao - jeste, bar do mene.

Edited by Yoyogi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Radoye said:

E sad, Kanada i Australija ne mogu sebi da dozvole luksuz da potpuno zatvore vrata za imigrante kao sto su uradili Amerikanci, ovde je jos uvek negativan prirastaj stanovnistva a kapitalisticka ekonomija jel'da to ne voli, mora stalno sve da raste...

 

Odakle ti taj podatak da je u Kanadi negativan prirastaj, a u Americi pozitivan?

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Yoyogi said:

 

To je ta ideja multikulturalizma koja je propala. Naivno, Englezi su mislili da time obogaćuju državu (što je i tačno) ali su prevideli da se ti imigranti ne integrišu tako lako (ili nikako) u zapadni svet i njegove norme i dokle god mogu, ne uzviruju iz svojih nastambi.

 

Meni se cini da ti ovde brkas multikulturizam sa asimilacijom.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Amigo said:

 

Odakle ti taj podatak da je u Kanadi negativan prirastaj, a u Americi pozitivan?

 

 

Kanada ima pozitivan porast stanovnistva od 1,2% godisnje, pri cemu u proseku blizu 70% ovog broja donosi imigracija (oko 700 hiljada prirodnog prirastaja vs 1,5 miliona imigracije u poslednjih 5 godina ukupno). Sto znaci da bi prirodni prirastaj bio oko 0,4% u istom periodu s tim sto on ukljucuje i potomstvo imigranata prve (22% danasnje populacije Kanade je rodjeno van njenih granica) i druge generacije (nemam podatak koji je procenat u pitanju ali verovatno je blizu 40%) bez kojih bi i ovaj broj bio drasticno manji.

 

Link to comment
Share on other sites

Steta. Pratim vec trece dete u tome i vidim da u osnovnoj skoli to sljaka, u srednjoj se raspada, posle toga svako svome stadu ...... 2 smo sveta razlicita. Ne moze, druge kulture, drugi zivotni stilovi, druga interesovanja. Slicno onome kad odes u Srbiji, sretnes dobrog ortaka iz mladosti ..... i shvatis da nemate jedno drugom sta da kazete pa glefas da izbegnes neko sedenje i zadrzavanje s njim. Tako i ova deca ovde, kad se sretnu. Izgrle se, iskacu " od srece" sto su se sreli i cenim kada se vide sledeci put pravice se da se ne vide. Naravno, ima izuzetaka, ako su intimno ili biznis (droga) povezani.

 

Sa druge strane asimilovani nemaju taj problem.

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

Potrebno je da se razjasnimo oko termina izgleda. Ova kratka definicija kulturmog pluralizma ce nam pomoci da razjasnimo i multikulturalizam:

 

" Cultural pluralism is a term used when smaller groups within a larger society maintain their unique cultural identities, and their values and practices are accepted by the wider culture provided they are consistent with the laws and values of the wider society. Cultural pluralism is distinct from multiculturalism. Multiculturalism lacks the requirement of a dominant culture. If the dominant culture is weakened, societies can easily pass from cultural pluralism into multiculturalism without any intentional steps being taken by that society. A prominent example of pluralism is 20th Century United States, in which a dominant culture with strong elements of nationalism, a sporting culture, and an artistic culture contained also smaller groups with their own ethnic, religious, and cultural norms. In a pluralist culture, groups not only co-exist side by side, but also consider qualities of other groups as traits worth having in the dominant culture. Pluralistic societies place strong expectations of integration on members, rather than expectations of assimilation."

 

Da bi se shvatilo zasto je Kanada posvecena multiluturizmu treba samo reci : Quebec. Ili cemo da nas definisemo kao nekakav hibridni kulturni pluralizam sa dve dominantne kulture. Mozda da nas definisemo kao nekakvu krovnu "belo hriscansku" kulturu? Tu osim onih sto se beli a nisu hriscani ili su hriscani a nisu beli, imamo i mnogo veci potencijalni problem. Cini mi se da vecina Kanade ne zeli da ide u tom pravcu.

 

Ranije sam spominjao da je protok roba i ljudi ubrzaniji i nezaustavljiv (izmedju ostalog jer je "pogonsko gorivo" kapitalizma (liberalnog ili ne) te da zbog odnosa stanovnista Evrope i S. Amerike prema ostatku sveta kulturni pluralizam ce postepeno da presrasta u multikulturizam jer ce se gubiti dominantna kultura.

 

Ono sto bi mogli okarakterisati kao neuspeh multikulturizma je zvanicno redefinisanje u pojedinim zemljama Evrope, mada po definiciji to je i bio kulturni pluralizam, a multikulturizam samo po nazivu, jer su Francuska, Nemacka, itd imale i imaju dominantnu kulturu.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Možda bi pravilnije bilo razmišljati u pravcu da kultura u smislu civilizacijske tekovine biva sve više podredjena/potisnuta od nekulture t.j plemenskog poimanja sveta...nije problem etnička ili geografska pripadnost nekoga, problem je što se u ime tolerancije i inkluzivnosti popušta pred nečim što društvo ne čini boljim već ga naprotiv vraća u obrasce koji su deevolutivni... prihvatiti norme koje unapredjuju kvalitet života ili pak odbaciti neke koje nisu u skladu sa vremenom i prostorom je pozitivan proces... asimilacija, pluralizam, multi-kulti, ono-ovo su samo rogobatni termini...Sve je pitanje mere, po meni se Kanada suviše odmiče od sebe same jer se ponaša kao devojka koja želi svima da se dopadne, a znamo kako se to obično završi

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...