Jump to content

Canada - Looking for the summer


Kolbas

Recommended Posts

2 hours ago, nssa said:

 

Da zaboravimo Azijate, jer to vodi u nesto o cemu ne bih da diskutujem.

 

Mozemo mi da zaboravimo na Azijate, ali oni ce da odlluce kojim pravcem ce ova zemlja da ide.

 

2 hours ago, nssa said:

Samo da ti kazem da Bosanac ostaje Bosanac (u osima domacih) i kad predje u Hrvatsku, Srbiju, Sloveniju. A Englez ostaje Englez i u Kanadi (u ocima "starosedeoca" i u svojim).

 

Ma to uopste nije bitno, ko kako mene gleda, navikao sam ja na to, jos i pre rata u malo drugacijem obliku. Slovenije je vec malo drugacija, tu treba da se uci jezik. 

 

2 hours ago, nssa said:

 

Za tebe pitanje : da se kojim slucajem preselis u Dubai da li bi poceo da nosis njihovu tradicionalnu odecu?

 

Mene Dubai uopste ne privlaci, ni kratkorucno, ni dugorocno, tako da ti ne mogu odgovoriti na pitanje direktno.

Kada bi me privlacila ta strana svijeta, vjerovatno bi nosio shamiju i imao 4 zene, sto da ne.

 

2 hours ago, Kido from Junkovac said:

 

Chilling

 

 Nekako mi je to odsustvo bilo kakvog plana razvoja grada. Samo nabacaj zgradu na zgradu, koja jedna drugu zaklanja, stanovi u koje sunce nikada ne udje.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, nssa said:

 

Iako se slazem se vecim delom tvog posta, ovo boldovano prosto bode oci. Sta je to nacionalna pripadnost, kako se taj osecaj meri. I sta je to kanadski nacin zivota, ko ga odredjuje i propisuje?

 

I sad razmisli malo o nekom ko ode da zivi u recimo Japan, kao @Yoyogi. Ima li on osecaj za nacionalnu pripadnost Japana i vodi li japanski nacin zivota? I zasto bi to bilo bitno ako postuje zakone, placa porez i ne pravi probleme drugima?

 

Nije isto, pa naravno da zato treba izbeci generalizaciju. O ovome je na poltika pdf bilo reci i na starom forumu, i na ovom. Mada sam veoma retko pisao na tom delu foruma, slagao sam se sa onima koji tvrde da je multikulturalizam inferioran i naivan koncept, i da je sa druge strane melting pot superioran za zemlju domacina, za socijalnu koheziju, za zdrav razum. Da raznolikost sama po sebi nije nikakva prednost i vrlina nekog drustva, vec da taj kulturni mozaik pre razdvaja ljude nego sto ih spaja. Svako umeren i razuman je protiv postojanja bilo kakvog paralelnog drustva, u ma kojoj meri, a pogotovo je protiv toga da zvanicna politika bude ulagivanje "visible minorities" zajednicama (ohrabrivanje da se zadrze tradicije i jezik iz stare domovine umesto zvanicne politike socijalne integracije). Cherry je izneo svoj stav, onako kako njemu prilici, ali vec sam pomenuo da je remembrance poppy najmanji problem.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Marko said:

 

Nije isto, pa naravno da zato treba izbeci generalizaciju. O ovome je na poltika pdf bilo reci i na starom forumu, i na ovom. Mada sam veoma retko pisao na tom delu foruma, slagao sam se sa onima koji tvrde da je multikulturalizam inferioran i naivan koncept, i da je sa druge strane melting pot superioran za zemlju domacina, za socijalnu koheziju, za zdrav razum. Da raznolikost sama po sebi nije nikakva prednost i vrlina nekog drustva, vec da taj kulturni mozaik pre razdvaja ljude nego sto ih spaja. Svako umeren i razuman je protiv postojanja bilo kakvog paralelnog drustva, u ma kojoj meri, a pogotovo je protiv toga da zvanicna politika bude ulagivanje "visible minorities" zajednicama (ohrabrivanje da se zadrze tradicije i jezik iz stare domovine umesto zvanicne politike socijalne integracije). Cherry je izneo svoj stav, onako kako njemu prilici, ali vec sam pomenuo da je remembrance poppy najmanji problem.

 

Mislim da melting pot nece biti vise moguc kada broj imigranata totalno drugacijeg kulturnog nasledja predje neku kriticnu tacku. Melting pot se dobija kada imigrant nema drugog izbora jer je u totalnom okruzenju, medjutim kada u naselju zivi 100.000 njegovih sunarodnika, otvore kafane, prodavnice, skole i na ulici ih ima vise nego onih koji tu zive mnogo duze, i na kraju njegov zemljak dodje jos na vlast, onda nema druge nego proglasiti multikultularnost da bi se sacuva bar malo onog originalnog, a ne zbog novodoslih.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Da ne bih kvotovao posebno, posto @Amigo@Marko imaju identicne stavove da odogovim u jednom postu.

 

Naravno da je @Kido from Junkovac u pravu, "melting pot" sta god pod tim podrazumevali ( a ocigledno je da svako ima drugacije tumacenje) nije nikakav ekspres lonac vec slow cooker. A definitivno nije ni alhemijski uredjaj.

Trebali i da definisemo sta je to multikulturalizam, je li on definisan samo za "visual minorities" ili za sve drzavljane Kanade. Da li nam smeta sto se na sve strane otavraju nase (pod tim podrazumevam sve bivse SFRJ) prodavnice, restorani, kulturnoumetnicka i sportska drustva, organizuju filmski festivali i dovode pozorisne predstave, organizuju koncerti? Sto postoji zelja i ulaze se napor (koliko god bio) da se odrzi jezicka i kulturna tradicija unutar "nase" zajednice. Ovde u Kanadi. Pogledajte oko sebe i kazite koliko nasih ljudi ide kod nasih lekara, zubara, mehanicara, real estate agenata... da ne nabrajam dalje.

Postoje li, vrlo jake, italijanska, grcka, ukrajinska, jevrejska, spanska, portugalska, ruska ..... i druge etnicke zajednice. Ponasaju li se one isto kao i gore opisana "nasa" zajednica. da li je to "multi-kulti" ili nije. I zasto nije? Recimo da je nasa zajednica relativno novija (pa nismo dovoljno "meltovani"), ali grcke, italijanske, spanske, jevrejske, ukrajinske nisu, sta je sa njima uradio "melting pot"?

Smeta nam sto je sikh na celu jedne partije. Ima i jedan drugi koji sedi u vladi, ministar odbrane, odlikovan bivsi visoki oficir kanadske armije, sluzio i po nekim Avganistanima, i da, nosi i makov cvet i turban. Da li je on manje kanadjanin od mene?

Od kada je sveta i veka ljudi su se kretali, razmenjivali robu, razmenjivali/krali znanja i tehnologije. To je proces koji se nece zaustaviti, mada ga neka kataklizma  moze usporiti. Uzinajuci u obzir svetsku demografiju, vrlo je izgledno da svet vise nece biti evrocentrican i zapadna civilizacija nece biti dominantna. To se naravno nece dogoditi za 20 ili 50 godina ali se priblizava.

Mi zaboravljamo da Evropa i S. Amerika cine tek 1/7 svetske populacije, vise od njih dve zajedno imaju Indija i Kina pojedinacno.

Amigo je upravu da ce multikulturizam da nam pomogne da odrzavamo "nasu" kulturu kada mi budemo "visual minorities". I zato se treba boriti za multikulturizam da postane opste prihvacen od svih, da se ne bi dogodilo da se za nekih 100 godina kanadjani bune sto im jedan "bez turbana" hoce da bude premijer.

Multikulturizam je tu, bar bi trebao da bude, da bi stvori drustvene odnose u kojima mozemo da budemo ravnopravni clanovi drustva a da zadrzimo svoje posebnosti.

 

A jos cekam da mi objasnite sta je to kanadski nacin zivljenja.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sve je to lepo u teoriji, kao i komunizam. Realnost je demantovala oba teorijska koncepta. Nadam se da ne moram navoditi, dok se u staroj Evropi obeležava simbol kraha te distopije, razloge neuspešnosti potonjeg. 
 

Verovatno se zaboravilo, ali je multikulti proglašen mrtvim onog trenutka kada je primećeno da je to fingiranje neodrživo u koliziji kulturno-religijske reference koja podrazumeva inferiorni status jednog od dva pola čovečanstva, te tradiciju demonstriranja sile putem sexualnog zlostavljanja sa jedne i presuđivanja rafalnom paljbom kalašnjikova u redakciji satiričnog časopisa sa druge strane Rajne. 
 

Znači mora najveći zajednički imenitelj tipa  American way of life & Pursuit of happiness, odnosno Laïcité & Liberté Égalité Fraternité. Nekakav koncept koji prevaIlazi sve naše osobitosti i omogućava nam suživot u različitosti. 

 

U vašoj cennjenoj zemlji nisam obitavao, osim turistički/poslovno, pa ne mogu ponuditi adekvatan odgovor šta bi to trebalo biti. 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, GlennGould said:

 

Nekakav koncept koji prevaIlazi sve naše osobitosti i omogućava nam suživot u različitosti. 

 

 

 

Da izbacimo sva opsta mesta koja u sustini nista ne znace (American way of life) i zadrzimo se na tvojoj poenti. Koliko se ona razlikuje od "ravnopravni clanovi drustva a da zadrzimo svoje posebnosti" ?

 

Link to comment
Share on other sites

Ono što je za tebe opšte mesto u suštini znači čitav set values & traditions koje legitimitet crpe direktno iz Deklaracije Nezavisnosti (e.g. Life,Liberty).

 

Kakvu ravnopravnost možemo imati između fatve i karikature? Mini suknje i burke? Mora postojati to neko “opšte mesto”. 

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, GlennGould said:

Ono što je za tebe opšte mesto u suštini znači čitav set values & traditions koje legitimitet crpe direktno iz Deklaracije Nezavisnosti (e.g. Life,Liberty).

 

Kakvu ravnopravnost možemo imati između fatve i karikature? Mini suknje i burke? Mora postojati to neko “opšte mesto”. 

 

Samo da napomenem, da je zbog borbe nekih ljudi (i zena) taj tvoj "set values & traditions koje legitimitet crpe direktno iz Deklaracije Nezavisnosti" prilicno promenjen od vremena donosenja do danas. Sto ce reci da nista nije uklesano u kamen i nepromenjivo, da skoro sve podleze preispitivanju i interpretaciji u zavisnosti od vremenskog i istorijskog konteksta.

Uostalom i Deklaracija Nezavisnosti je donesena jer su se neki ljudi pobunili protiv postojeceg seta vrednosti, nije ni ona pala sa neba

 

Zasto  mini suknje i burke ne bi mogle da ko-egzistiraju? i u Kanadi i u S. Arabiji? Mozda bi zapdana civilizacija, kao naprednija trebalo da shvati da za sve promene treba vremena, pa ce jednog dana i mini suknja u S. Arabiji biti prihvacena. Zvuci utopijski danas, ali ko zna. 200 god posle Deklaracije Nezavisnosti je shvaceno da jedan crnac i jedan belac mogu da operu ruke na istoj cesmi. Pogledaj filmove "Green Book" i "On the base of sex". Mozda problem sa multikulturalizmom lezi u nasoj (svakom od nas licno) nespremnosti da se izborimo do kraja sa predrasudama. Da budem jasniji, kad kazem svakom od nas mislim i onima sto nose mini suknje i onima sto nose burke kao i onima sto prave karikature i onima sto donose fatve.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nssa said:

Pogledaj filmove "Green Book" i "On the base of sex". Mozda problem sa multikulturalizmom lezi u nasoj (svakom od nas licno) nespremnosti da se izborimo do kraja sa predrasudama. Da budem jasniji, kad kazem svakom od nas mislim i onima sto nose mini suknje i onima sto nose burke kao i onima sto prave karikature i onima sto donose fatve.

 

"Preporuci mi neki film" pomocu kog bih mogao shvatiti kakvu tacnu predrasudu ima zena u mini suknji i covek koji crta karikature? Ne shvatam to, em volim da vidim i jedno i drugo. Ja sam zapravo mislio da su se oni uspesno oslobodili predrasuda. Znaci i oni robuju predrasudama?! Kojim?

 

Zamolio bih i za jedan film o tome zasto bi prihvatanje mini-suknje u SaudiArabiji bio moj yebeni problem, tj. predmet interesovanja? Uzimajuci u obzir da tamo nikada nisam bio, niti bih isao - besplatno, u luksuznoj varijanti.

 

Ja sam obican gradjanin. Nemam nikakvu obavezu, a ni pravo da uredjujem Saudijsku Arabiju. Predrasuda?!? S druge strane neka oni odyebu od "uredjivanja" Kanade. Dosta su mi i ovi domaci "progresivni demokratski socijalisti".

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

@nssa
Postmodernistički smelo porediš mini suknju i burku, odnosno kalašnjikov i satiru. Zaista misliš da se ta dva opšta mesta mogu nivelisati? Ne znam u kojoj bajci živiš, ali zahtevati tolerantnost za nekakve navodne predrasude kada imaš jasno određeni set vrednosti koji i jedno i drugo podrazumevaju je u najmanju ruku neozbiljno. Burci jeste cilj da onu u miniću pokrije - soon or a later. Kao što je kalašnjikovu cilj da strelja kritičare. To nisu predrasude. To su činjenice. Kao što je činjenica da su Kanada/USA/Francuska bastioni tolerantnih društava. (Sa sve,

ne uprkos, crno/belim muško/ženskim hetero/homo i kolonijalnim istorijatom)

Edited by GlennGould
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, nssa said:

Zasto  mini suknje i burke ne bi mogle da ko-egzistiraju? i u Kanadi i u S. Arabiji? Mozda bi zapdana civilizacija, kao naprednija trebalo da shvati da za sve promene treba vremena, pa ce jednog dana i mini suknja u S. Arabiji biti prihvacena. 

 

Ja mislim da ti ne znas s kim imas posla. :cigar: Demokratija je trenutno najjace oruzje islamista.

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Amigo said:

 

Ja mislim da ti ne znas s kim imas posla. :cigar: Demokratija je trenutno najjace oruzje islamista.

 

Demokratija nikada nije, nece i ne moze biti oruzje islamista, vec uvek njihov najveci neprijatelj. Pa protiv nje se i bore jebote ......

 

To sto ti jos uvek imas problema sa shvatanjem samog pojma demokratija, to je sasvim druga stvar, Nisi jedini, recimo ima ih u Srbiji oko 6,5 miliona, zato je i zovu demoNkratija, ali ti imas tu granicu koju znas da, javno, na forumu, ne smes preci. Ne zbog nekih posledica, ovaj forum je majka za "banovani svih zemalja ujedinite se", vec zbog blama, osecas da to nije lepo reci :classic_biggrin:.

 

Postmodernisticka maloumnost (neokomunizam) jeste najjace oruzje islamista, ako se tako moze reci, jer su oni braca i zajednicki im je neprijatelj ..... sloboda govora, individualizam, demokratija.

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Demokratija nikada nije, nece i ne moze biti oruzje islamista, vec uvek njihov najveci neprijatelj. Pa protiv nje se i bore jebote ......

 

To sto ti jos uvek imas problema sa shvatanjem samog pojma demokratija, to je sasvim druga stvar, Nisi jedini, recimo ima ih u Srbiji oko 6,5 miliona, zato je i zovu demoNkratija, ali ti imas tu granicu koju znas da, javno, na forumu, ne smes preci. Ne zbog nekih posledica, ovaj forum je majka za "banovani svih zemalja ujedinite se", vec zbog blama, osecas da to nije lepo reci :classic_biggrin:.

 

Postmodernisticka maloumnost (neokomunizam) jeste najjace oruzje islamista, ako se tako moze reci, jer su oni braca i zajednicki im je neprijatelj ..... sloboda govora, individualizam, demokratija.

 

Nisi uopste razumio sta sam rekao.:cigar:

Demokratija im je najjace oruzje na Zapadu tako sto je efikasno zloupotrebljavaju, ljuCka prava itd.

 

Licne napade i klizece lagano preskacem, ne vidim nikakav smisao vise u tome.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

 

Nisi uopste razumio sta sam rekao.:cigar:

Demokratija im je najjace oruzje na Zapadu tako sto je efikasno zloupotrebljavaju, ljuCka prava itd.

 

Licne napade i klizece lagano preskacem, ne vidim nikakav smisao vise u tome.

 

Ja tebe savrseno razumem, jer to sto ti kazes je vec "opevano" u memes, kao ovaj prilozeni dole .......... i ti si tu potpuno u pravu, to zna svako dete da siroti Justin nije bas bistar medju decom . Ali ti mene ne razumes, a ni pojam demokratije ne shvatas, odnosno pogresno shvatas kao nesto bezvredno, slabo i sklono propadanju.

 

Zato, ne preostaje mi nista drugo nego da ponovim da demokratija nije nikada znacila "zloupotrebite me, ja to volim, a najvise otpozadi", niti je to neka zapadna, narkomanska zajebancija koju lako moze da uzjase kako ko hoce. Ti si to pomesao sa maloumnim Trudoom (najnoviji nadimak mu je indijski :classic_biggrin: ........ #Trudipshit) i jos maloumnijom vladom koju je sqrca i konopca sastavio.

 

Naprotiv, PRIMARNA DUZNOST normalne vlade JESTE da spreci zloupotrebu demokratije, bez obzira od koga ta zloupotreba dolazila. (pogledaj primer Danske, recimo)

 

........ te se ne moze govoriti o nikakvom klizecem i licnim napadima. 

 

Quote

spacer.png

 

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

Ajde, bre, gde ovo stavi. To stvarno tako ide u Kanadi?

 

Sećam se, 2005. u Japanu su se skupili u Tokiju i protestvovali tražeći da se u japanski Ustav unese kažnjavanje za uvredu Islama. Ne puno njih ali se primetilo da izazove poluzvaničan odgovor  idite tamo gde je to već tako.

 

U školama, državne škola obezbeđuje ručak za učenike (30 miliona učenika, nation wide). Ni trunke primisli da neko ne jede svinjetinu ili nešto drugo. Jedino lekarsko uverenje o alergijama može to da promeni za retke pojedince. Možda njih 100 na 30 miliona učenika.
Ne jede nešto iz religioznih razloga - imate ili osnujte svoju školu. Neko da dođe sa bunkom ili maramom na glavi, napolje. Trunke ustupaka nema.

 

Priznaćemo, Japan je demokratija sa slobodnim izborima.

Edited by Yoyogi
spelling
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Denis Jasharevic said:

 

Nazalost, da.

 

Ako nesto kazes protiv - otkaz. Za sada.

 

Uskoro, ako kazes nesto protiv alaha i islama - zatvor.

 

To zovu, evo i ovde na forumu - multikulturalizam.

 

Brane to ko zenicu oka svoga!

 

Znam šta pričaš. I ti znaš da ti i ja znamo šta pričamo, uvijeno da nas ne banuju.

 

Multikulturalizam se je sveo na mnogo monokulturizama. Neuspeh tog projekta u Kanadi i Australiji. 

Bolje Amerika i "melting pot".

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Nazalost, da.

 

Ako nesto kazes protiv - otkaz. Za sada.

 

Uskoro, ako kazes nesto protiv alaha i islama - zatvor.

 

To zovu, evo i ovde na forumu - multikulturalizam.

 

Brane to ko zenicu oka svoga!

Da li dobijes otkaz ili ides u zatvor ako kazes nesto protiv Isusa, Manitua, Jahvea, Sive....?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Yoyogi said:

 

Znam šta pričaš. I ti znaš da ti i ja znamo šta pričamo, uvijeno da nas ne banuju.

 

Multikulturalizam se je sveo na mnogo monokulturizama. Neuspeh tog projekta u Kanadi i Australiji. 

Bolje Amerika i "melting pot".

 

Ja sam zadovoljan slobodom govora na forumu. Ne bih nista vise hteo u RL da kazem nego ono sto vec napisem ovde, osim sto bih to zacinio sa gomilom socnih psovki, kojima svakako nije mesto u javnom diskursu.

 

Ja ne zaboravljam da sam i ja odgovoran za ovo sranje sto se desava jer sam im 20 godina davao blanko podrsku i glasao za ovo ....... mada pokusavam da nadjem utehu u tome sto ovo jeste klasicna prevara i kidnapovanje liberalizma od strane ...... ne sme da se napise koga 🙂 - da se ne uvrede, koja je postala ocigledna tek sa Husseinom Obamom, a kod nas u Kanadi sa ovim retardiranim pajacem, za koga sam opet glasao 2015.

 

Pa sam malo vise agresivan jer se osecam prevarenim,  zasto ne reci tupavim, jer nije da nisam mogao cuti i procitati upozorenja ljudi da ovo vodi u 3LPM.

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

Da ne bude nikakve zablude, ovo nista nije slucajno, vec vrlo planski, decenijama planiran, organizovan majmunski posao koji se za sada prilicno uspesno sprovodi.

 

Vrlo sam upucen u cerkine studije, ona je brucos. Posle prve nedelje na fakultetu, koja je prosla u upoznavanju sa univerzitetom gde ce provesti 4 godine, sa nastavnim osobljem i administrativnim detaljima, prakticno trovanje je pocelo druge nedelje - sa PRVIM "predavanjem" - o NEPOSTOJANJU POLOVA. Odnosno o tome da su muski i zenski pol - socijalna konstrukcija, te da oni ne postoje!

 

E sad, koliko studenata ima roditelja koji ce da im objasni da to nije nikakva "konstrukcija", vec bioloska cinjenica i da ce nazalost morati sama da se obrazuje, iako cu ja morati da platim skupu skolarinu, ali da na to ne gleda negativno, vec naprotiv, kao na mogucnost da cuje sta bolesnici pricaju i kako bolesni ljudi "razmisljaju", sto ce joj verovatno biti posao - da pomaze ljudima sa psihickim problemima.

 

Pitanje je kako ce oni koji su tako "nauceni" da pomognu drugima kada su i sami postali bolesni?

Edited by Denis Jasharevic
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

U svemu najgore je sto sam bio primoran da kupim gomilu sovjetsko-propagandne, a obavezne literature, gde bukvalno svaki pamflet  knjiga kosta 100-tinak dolara. 

 

Najzasluzniji "profesori" medju trovacima dece i ispiracima mladih mozgova zaista kapitalisticki profitiraju od tih knjiga posvecenih iskljucivo ........ pljuvanju kapitalizma i to takvom da bi i u Kim Dzong Unovoj hijerahiji daleko dogurali. Naravno, moraju da dokazu da su izuzetno retardirani.

 

I naravno da sve to mene ne bi pogadjalo da moja bezbriznost kako sam decu doveo na verovatno najsigurnije mesto u ovom planetarnom sistemu nije sada dovedena u veliku sumnju.

 

Jer, uzimajuci u obzir klimatski faktor, ovo krdo debila koji bi da se ovde igraju Venecuele ce zaista napraviti ......... Sibir. Komunizam je sam po sebi najodvratnija stvar koja vam se moze desiti ..... a komunizam + zima ....... Srbija iz te perspektive predstavlja pravi raj. :s_w: Znaci selidba pod stare dane.

 

Da neko ne pomisli kako sam paranoidan, mnogi univerzitetski "profesori"- retardi, kao i moj sindikat, najveci u Kanadi, opoziciona NDP, su uprkos zvanicnoj Otavi nedvosmisleno pruzili podrsku kondukteru Maduru.

 

A lepo su mi rekli Jevreji 2008 kada je izabran 44. americki predsednik ........ ovo nije dobro. Nisam ih shvatio ozbiljno.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...