Jump to content

Canada - Looking for the summer


Kolbas

Recommended Posts

4 minutes ago, Amigo said:

Od danas je u Ontariju, kao pilot projekat na dve godine,, podignuto ogranicenje brzine na autoputu sa 100 na 110 km/h, ali samo na nekoliko deonica, da se istestira kako ce to da funkcionise.

 

Pozvali su Japanci Nemce da im kažu kako da reše saobraćajne gužve na inače odličnim autoputevima, kojih ima i paralelnih.

 

Nemci rekoše,  ukinite max brzinu, kao auto bahn. Neka cepa koliko ko može. Ništa se nije desilo.

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Amigo said:

Od danas je u Ontariju, kao pilot projekat na dve godine,, podignuto ogranicenje brzine na autoputu sa 100 na 110 km/h, ali samo na nekoliko deonica, da se istestira kako ce to da funkcionise. :ajme:

Potroseno je ko zna koliko vemena, novca, istrazivanja, analiza itd da se dodje do ove famozne cifre od 110 km/h. Sada je u planu da se potrosi jos dve godine da se analizira saobracaj na tim deonicama. 

Mora se reci da je prosecna brzina na autoputevima serije 400, vrhunskim putevima, kao sto je ovaj na slici, sa vise traka, sve pravac, ravnica, odprilike 120 - 130 km/h sa tim da ko vozi do 120 policija ga nece ni pogledati. Cak bih rekao da ko vozi 100 km/h, kako je propisano, ugrozava saobracaj i bezbednost ucesnika

Ako je ovo tačno, neko je izmislio "projekat" samo da bi uzeo $$$... potpuno si upravu da se na tim autoputevima uvek vozi preko dozvoljenog ograničenja...Na primer, mi smo letos ušli u Ont iz Michigena preko Sarnije, tamo oko Londona na  Hwy 401, počela construction zone, ograničenje 80 km/h, ja usporim i krenem da vozim oko 90 i kad sam ukapirao da samo gušim protok i da čak i veliki kamioni ne jebu ograničenje dodao sam gas...

Ovde kod mene dozvoljena brzina je na glavnim putevima sa duplom trakom 110, ali to se ne da porediti sa Ontarijom i Kvebekom jer je gustina saobraćaja daleko manja...btw, kad sam u Ont, preferiram da vozim na sporednim putevima, odličan kvalitet, manja gužva i lepši krajolik, ne marim što stignem gde sam krenuo 15-20 minuta kasnije

Link to comment
Share on other sites

Jedina ograničenja brzine saobraćaja koje priznajem su dinamična - kao u Nemačkoj. 

Za to su potrebne odlične ceste i disciplinovani automobilisti. Sve ostalo je administrativno komesarako palamuđenje. 

 

Primer - imaš četri trake bez semafora koje većim delom kruže oko Pariza (périphérique). Kada je gužva bukvalano idemo na 20-30km/h. Između 23h i 5h redovno tu prolazim na 100km/h. Statična limitacija  je postavljena na 70, a bila do pre nekoliko godina 80, čini mi se i 90km/h. Nonsens. 

Link to comment
Share on other sites

On 9/28/2019 at 5:00 PM, GlennGould said:

Jedina ograničenja brzine saobraćaja koje priznajem su dinamična - kao u Nemačkoj. 

Za to su potrebne odlične ceste i disciplinovani automobilisti. Sve ostalo je administrativno komesarako palamuđenje. 

 

Tako je. Japanci su jako disciplinovani vozači, malo ima stranaca sa drugim navikama. Ima odlične autoputeve, čak i paralelne. A ograničenje 80km/h. Samo na nekim deonicama 100 km/h. U vreme odmora i vikendima, stvore se gužve, strašne, po 10-15-30km. Putari tada postavljaju portabilne WC-e i znakove gde je sledeći.

Pozvali su Nemce da im daju savet. Nemci rekoše - ukinite ograničenje brzine, kao kod nas. Imate sve uslove za to.

 

To je japanskoj birokratiji bio metak u čelo, ništa od toga nije bilo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Znam da imamo temu na Dijaspori, ali me zanima tvoje viđenje @Kido from Junkovac izuzetno neizvesnih predstojećih parlamentarnih izbora koje doživljavaš u zemlji ovih dana. 
 

JT je definitivno ostao go sa minulim radom koji možemo rezimirati legalizacijom marihuane. Sve ostalo je, ili loše ili parcijelno, odradio.

Onaj žurnalistički performans sa Aldinom koji se provukao kao blackface mi je vrh svega što me iritira u toj vašoj PC mult-kulti čorbi. Tu je definitivno puk’o. 
 

Zanimljiv je povratak iz mrtvih ‘mojih’ frankofonih laika :thumbsup: iz Lepe Provincije. 
 

Naslućuje se neka minoritarna prelazna vlada do novih izbora. 

Link to comment
Share on other sites

Izbori se priblizavaju, slijedeci ponedeljak. Bas jednom pitam nekog domaceg, kako to da su izbori uvijek tokom radne sedmice, a kod nas obavezno nedelja, kaze on meni, ih da su vikendom vrlo malo ljudi bi izaslo na biralista. Sve dajem, vikend ni za sta :classic_biggrin:

Elem trenutno je neka mrtva trka, potpuno je neizvjesno i po procjenama analiticara moze se lako desiti da niko ne obezbijedi apsolutnu vecinu, ali ko to zna, mozda bude i ubjedljiva pobjeda, medjutim ovaj put se spominju i moguce koalicije, sto po pravilu nije slucaj, nego partija sa relativnom vecinu oformi manjinsku vladu, onda je zajebaju u parlamentu itd.

Prilikom spominjanja koalicije konzervativcima se tresu gace, jer njih nece niko za koalicionog partnera.

Koliko ja to pomalo pratim, sasvim je moguce da ce odluka da padne u Kvebeku, da li ce glasati za liberale, NDP ili domace nacionaliste PQ, koja je postujem, oni cuvaju svoj jezik i kulturu gdje njih 8 milina zivi u okruzenju od vise od 300 miliona engleskog govornog podrucja.

Ovog puta glasam za Liberale, bila bi katastrofa da konzervativci budu i na provincijskom i na federalnom nivou :classic_unsure:

 

Prilikom istrazivanja javnog mnenja svari stije ovako :


8% Probability of the Liberals winning a majority

44% Probability of the Liberals winning the most seats but not a majority
 

3% Probability of the Conservatives winning a majority

44% Probability of the Conservatives winning the most seats but not a majority

 

 
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kido from Junkovac said:

 

I ja sam izuzetno iznenadjen kvalitetom cisto politicke rasprave, za koju su Kanadske debate izgledale kao panoi srednjoskolaca o retorici.

 

U americkoj debate u prvom planu bila je politika, bukvalno srz politike, a ja nisam primetio mnogo neprimerenih licnih napada.

 

Kanadska debata je bila u tom smislu mlaka I bez politike a ukljucivala je licne uvrede tipa lazov, rasista, 'prevara',

 

nevezano za politicko delovanje.

 

 

  Reveal hidden contents

 

Sto se tice politicke slike, konzervativci imaju najvise sanse da formiraju manjinsku vladu, jer koalicione vlade nisu model po kome Kanada funkcionise.

 

Za bilo koju manjinsku vladu, bice veoma tesko progurati bilo koje pitanje, promeniti bilo sta.

 

 

 

 

 

Koren problema kanadske politike, I zato kampanje izgledaju ovako mlako,

 

je velika politicka razjedinjenost provincija, koje su po setovima svojih problema ustvari mini drzave I to je za mene glavni utisak ovih debata.

 

Situacija u kojoj provincije imaju dijametralno razlicite interese I gde politicki bukvalno ne mogu da nadju gde je Kanada, to jest bilo koje pitanje oko koga se slazu.

 

To je ujedno I kljucni razlog zasto sve u Kanadi ide polako I tesko se progura zbog razlicitih interesa.

 

Rekao si da je Trudo uspeo da legalizuje kanabis ali je u okviru svojih mogucnosti uradio jos toga. Npr. Imenovao kandidate za Senat koji nisu politicki aktivni a imaju ugled I znanje, relaksirao partizanski, politicki pristup u Senatu.

 

Trudo je uveo federalnu taksu na gorivo (u vidu takse  na emisiju ugljenika) I bukvalno je morao da je nametne nekim provincijama po cenu ostavljanja prostora za veliki politicki udar. Takodje uspeo je da koliko toliko izbori normalan dogovor sa USA.

 

Glavna politicka pitanja u Kanadi: Federalna taksa na emisiju, Bil 21 u Kvebeku, Afera SNC, snabdevanje gorivom,  bukvalno su ogolila provincijalne razlike a ujedno I svu hipokriziju lidera.

 

Lideri stranaka morali su da igraju na zici I u uvijenoj formi pristupaju ovim pitanjima.

 

Npr, posto pratim aktivno kretanja svih anketa vec duze vreme, Trudo ce izgubiti ove izbore u Kvebeku, gde je u velikom porastu podrska za blok, koja ce mu oteti 10-15 mandata I gurnuti ga ispod Konzervativaca.

 

(Jedini je smogao snage da procedi da ce se drzava mozda boriti protiv zakona u Kvebeku, bill 21 po kome drzavni sluzbenici ne mogu da nose religiozna obelezja.

 

Onaj koji je trebalo da napadne ovaj zakon, lider NDP Singh, lakonski je manje vise  konstatovao da Kvebek moze da radi sta hoce (iako je on kao pogodjen na licnom nivou). To ga dosta diskredituje kao ‘nekog ko se bori za mene’

 

Konzervativci su vecinu (I zato ce morati da se zadovolje manjinskom vladom) izgubili u Ontariju, u najvecoj meri zbog ogromne nepopularnosti pokrajinskog premijera. Posto u Kanadi postoji 33-35% ljudi koji uvek I samo glasaju za konzervativce no matter what, to ce ovoga puta biti dovoljno za manjinsku vladu.

 

+

 

Dakle, dometi federalne vlade bice prilicno ograniceni u svakom slucaju. Cak I u slucaju konzervativne vecine, uglavnom sve sto mogu da urade je da ukidaju, uvode I menjaju federalne takse. Ostala pitanja koja guraju, kao sto je energetski koridor nece moci da ostvare zbog provincija koje ga ne zele na svojoj teritoriji.

 

Ako pak osvoje samo manjinsku vladu, onda ni to igranje taksama ne izgleda kao nesto sto ce moci da sprovode, dok o koridoru bolje da I ne razmisljaju.

 

Moguce je da ulazimo i u federalnu mini krizu, u kojoj ce biti jko tesko sastaviti bilo kakvu normalnu vecinu, koja ce imati barem naznake koherentne politike. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Kopiram ovde 

Link to comment
Share on other sites

@Kido from Junkovac


Zanimljivo mi je tvoje viđenje sekularizma (nemam bolji prevod):  što je ovde kod mene oslobođenje od religijskog uticaja u javnoj sferi, to je kod vas liberticidna autoritarna i selektivna zabrana. 
 

Mislim da je jednostavnije religijske prohteve ignorisati (izvorni smisao francuskog sekularizma / 1905.) - imaš pravo da veruješ ili da ne veruješ, a republika ne poznaje religiju (bilo koju), nego konstantno juriti da se svi jednako zadovolje, što neminovno vodi u klijentilizam i komunotarizam. Znači, kada ideš u školu republike - skineš krst/kipu/maramu, a po kući i gradu - kako hoćeš. 

 

Baš trenutno se u FRA vidi polemika u slučaju kada se roditelji koji prate školsku decu na dnevnim ekskurzijama pojave sa maramom na glavi. Jeste školska aktivnost, ali nije u školi. Radi se o prioritetu vrednosti jednakosti* vs slobode. Ja sam na strani slobode. One iste koja se ne skandalizuje kad se mlađani budući premijer maskira u Aladina.  

Ako se ne varam, otac JT je izmislio kovanicu (u političkom smislu) multi-kulti. To mu je jedini konj za ovu trku. Sve ostalo su polukoraci: jedan napred - jedan nazad. Pomenuo si zelene taxe, ali ne i ustupke Alberti za pipeline, itd. 

U svakom slučaju, obavezno izvesti i prenesi rezultate. 


*marama na glavi žene se razume kao sinonim nejednakosti

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mojih $0.02CAD - u demokratskom drustvu drzava nema pravo da se uplice u izbor garderobe svojih gradjana. Jednako koliko je nedemokratska prisila u odredjenim zemljama (included but not limited to Saudi Arabija, Iran, Afganistan i tome slicno) da se moraju nositi burke, hidzabi, nikabi & co. toliko je nedemokratska i zabrana tog istog.

 

Narocito posto se u oba slucaja zabranjuje ono sto je drugacije od uobicajenog standarda odevanja vecinskog domicilnog stanovnistva (religiozne odore u islamistickim zemljama, sekularna zapadnjacka odeca na zapadu) - sto sve poprilicno vuce na manje ili vise prikriveni rasizam.

Link to comment
Share on other sites

E to! Rasizam.


Protiv koga tačno? Bez zezanja. Zanima me kako dolazimo do tog rasizma. 
 

Ili još bolje. Eto neki outcasti se sastaju jednom nedeljno i crtaju neke satirične slike kojima ismevaju religiju. Ja se nađem povređen i žalim se državi. Ti bi ih zabranio u ime slobode? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To je sporedno pitanje, meni je mnogo vaznije, skolstvo, zdravstvo, odnosi sa USA i Kinom, cini mi se da se tu JT malo pogubio, izgubljeno je dosta love zbog hapsenja Huawei CFO Meng Wanzhou, koja inace kcerka  od Huawei CEO. Izvoz kanola ulja u Kinu je obustavljen, to su ogromne kolicine koje za sada nemaju kupca. Tu je dotaknut i izvoz svinjskog mesa. 

Ne bi se smjelo igrati sa trzistem od milijardu ljudi.

https://troymedia.com/viewpoint/canada-losing-trade-china/

 

Ovo Aladin, marama i slicno, to je rasprava kada nema o cemu drugom da se raspravlja. Ja licno nisam da policajac nosi turban umjesto sapke, ulazak u bazene u odjeci i slicne stvari, jer gdje je tu kraj zahtjevima. Koliko mi je poznato u Kvebeku samo ko radi u drzavnim ustanovama ne moze da istice religioznu pripadnost.

Mislim u Kanadi se zaliti na vjerske slobode nema smisla, to je trazenje dlake u jajetu.

 

Link to comment
Share on other sites

@GlennGould - babe i zabe.

 

Recimo probaj ovako - u Srbiji se uvede zakon da sve punoletne osobe muskog pola moraju da nose sajkace. Pa vidi kako ce to da prodje i da li ce se recimo Albanci u Bujanovcu ili Madjari u Senti osetiti pogodjeno time ili ne, i da li bi njihov eventualni osecaj da su diskriminisani ovakvom odlukom bio opravdan ili ne.

 

Jer u Kvebeku odluka o "sekularizmu" nije motivisana nikakvom zeljom da se uticaj religije smanji - u Kvebeku katolicka crkva jos uvek direktno kontrolise jako puno toga bez ikakvih pomeraja od strane drzave da se taj uticaj smanji, u provincijskom parlamentu stoji krst sa raspecem, glavni proponenti ove odluke (a koji su u isto vreme i suverenisti/separatisti) javno govore da je nemoguce razdvojiti katolicizam i Kebekoa identitet - nego je upravo usmerena protiv svega sto se ne uklapa u vecinski frankofonski katolicki Kebekoa narativ. I tu dolazimo na teren (kultur)rasizma jer drzava zakonima namece svima koji se ne uklapaju u vecinski kulturni obrazac da se u njega ukalupe.

 

Prica o karikaturama koju si potegao potpada pod zastitu slobode govora i izrazavanja - ja bih rekao da se identicni princip moze primeniti i na neciji izbor odece jer i to je na neki nacin izrazavanje. Drzava tu jednostavno nema sta da trazi.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, GlennGould said:

@Kido from Junkovac


Zanimljivo mi je tvoje viđenje sekularizma (nemam bolji prevod):  što je ovde kod mene oslobođenje od religijskog uticaja u javnoj sferi, to je kod vas liberticidna autoritarna i selektivna zabrana. 
 

Mislim da je jednostavnije religijske prohteve ignorisati (izvorni smisao francuskog sekularizma / 1905.) - imaš pravo da veruješ ili da ne veruješ, a republika ne poznaje religiju (bilo koju), nego konstantno juriti da se svi jednako zadovolje, što neminovno vodi u klijentilizam i komunotarizam. Znači, kada ideš u školu republike - skineš krst/kipu/maramu, a po kući i gradu - kako hoćeš. 

 

Baš trenutno se u FRA vidi polemika u slučaju kada se roditelji koji prate školsku decu na dnevnim ekskurzijama pojave sa maramom na glavi. Jeste školska aktivnost, ali nije u školi. Radi se o prioritetu vrednosti jednakosti* vs slobode. Ja sam na strani slobode. One iste koja se ne skandalizuje kad se mlađani budući premijer maskira u Aladina.  

Ako se ne varam, otac JT je izmislio kovanicu (u političkom smislu) multi-kulti. To mu je jedini konj za ovu trku. Sve ostalo su polukoraci: jedan napred - jedan nazad. Pomenuo si zelene taxe, ali ne i ustupke Alberti za pipeline, itd. 

U svakom slučaju, obavezno izvesti i prenesi rezultate. 


*marama na glavi žene se razume kao sinonim nejednakosti

 

Ne moras to meni da objasnjavas. Ja sam ateista privatno I nosim nikakva obelezja. Ja bih voleo svet bez religije, religioznih obelezja I slicno.

 

Kanada po ovom pitanju ne moze da prati logiku starih francuskih zakona.

jedna od najvaznijih vrednosti Kanade, (a Kanada postoji najvise u tom fiktivnom svetu opstih pravila), 

je da se religijska obelezja tolerisu bez izuzetka I da nema grubog nametanja ogranicenja.

 

Zakon u Kvebeku puca upravo u ovaj kljucni postulat. 

 

Link to comment
Share on other sites

@Radoye
Ok. Spadosmo na (kultur)rasizam. Šta je to?
 

Ne znam gde stečeš ta ubeđenja - ja pročitah predlog zakona o kojem pričamo i tu piše sve suprotno od onoga što kod tebe čitam: 
1) Kvebek kao laička država

2) Odvajanje države i religije (bilo koje)

3) Jednakost građana i polova

 

Znači niko ne propisuje šajkače i niko ti ne brani da iste stavljaš na glavu. Ali, neću da ih nosiš dok predajš mojoj deci u školi jer je škola odraz države, koja ta tvoja religijska obeležja ne priznaje. S’druge strane, tebi može znači i ona jadnica u full afganstyle burci da uči tvoju devojčicu vrednostima i moralu? 
 

Što se tiče krsta i tradicije. U čemu je problem? To je istorija. Ako se pak vlada Provincije pred svako zasedanje moli nekom Isusu i Mariji, a ne moli se, to bi predstavljao problem. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Kido from Junkovac said:

 

Ne moras to meni da objasnjavas. Ja sam ateista privatno I nosim nikakva obelezja. Ja bih voleo svet bez religije, religioznih obelezja I slicno.

 

Kanada po ovom pitanju ne moze da prati logiku starih francuskih zakona.

jedna od najvaznijih vrednosti Kanade, (a Kanada postoji najvise u tom fiktivnom svetu opstih pravila), 

je da se religijska obelezja tolerisu bez izuzetka I da nema grubog nametanja ogranicenja.

 

Zakon u Kvebeku puca upravo u ovaj kljucni postulat. 

 


Ovo razumem. Ako vi možete da ih “udavite” u varijaciji različitih religijoznih tradicija i ispratite sve nove trendove - nemam primedbu. Znači ona moja hipotetička tetka u črašafu može da predaje tamo? Respekt. 

A što ne bi Kanada dozvolila Kvebeku taj vid tipično francuske specifičnosti (laïcité) u sklopu kulturne autonomije? 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, GlennGould said:

Ne znam gde stečeš ta ubeđenja - ja pročitah predlog zakona o kojem pričamo i tu piše sve suprotno od onoga što kod tebe čitam: 
1) Kvebek kao laička država

2) Odvajanje države i religije (bilo koje)

3) Jednakost građana i polova

 

Pa ovaj to je sve vec regulisano na federalnoj insatnci - Kanada je laicka drzava u kojoj su drzava i religija odvojene i u kojima je jednakost svih gradjana garantovana Ustavom i Poveljom o pravima i slobodama.

 

Plus sto taj predlog zakona gore ne govori samo da je uciteljici zabranjeno u carsafu da predaje deci i drugim drzavnim sluzbenicima da vrse svoje duznosti u carsafima turbanima i tome slicno, nego je zabranjeno i onom koji prima usluge drzavnog sluzbenika da bude u carsafu inace ce im u suprotnom usluga biti uskracena (chapter III, tacka 8.).

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, GlennGould said:

Znači, ako je sve to isto, Kvebek ne puca ni u koga :classic_smile:

 

 

Nije sve to isto jer na federalnom nivou nikome se ne ogranicava kako mora da se oblaci. Kvebek puca na sve koji se iz ovog ili onog razloga ne oblace na nacin koji je uobicajen medju vecinskom populacijom. Cinjenica da se federalna vlast ne petlja u nacin oblacenja svojih gradjana ne cini Kanadu u celini nista manje laickom drzavom nego sto Kvebek pretenduje da bude.

Link to comment
Share on other sites

Men' se čini da mi kao društvo (Jal Kanadasko, jal' bilo koje "zapadne civilizacije") klizimo u neku vrstu tribalnog društva...pazimo da slučajno ne povredimo prava i slobode Pere i Žike iako te slobode nisu u skladu sa nekim propisima i normama koje su tu za dobrobit svih. Primer je i ovo sa burkom...ako nastavimo ovako ima da sjebemo "tekovine revolucije" i da se vratimo u kameno doba... figurativno govoreći...otud je i moj problem sa Justinom Nejakim i njegovim peoplekind i ostalim glupostima...

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...