Jump to content

Sportsko penjanje (3-6 avgust) - Tokio 2020


Recommended Posts

Po prvi put imamo jedan od najlepših sportova na olimpijskim igrama. Nažalost, Staši Gejo je zamalo izmakla kvalifikacija, ali žena kida na drugim mestima.

 

No, ovde pratimo velikane Janju, Ondru, Jakoba, Šona, Miu, Šonu i ostale!

 

Imamo tri discipline, i nažalost, one se boduju zajedno. To znači da će medalju odneti onaj ko ne bude najgori na besmislenom speed, a ko bude odličan na bolderu i težinskom. Od sledećih igara discipline su odvojene, ali sad, to nam je što nam je!

 

Competition Dates: August 3-6, 2021 (Days 11-14)

 

zrcjv2xxrh8kklkrncvk

Edited by Del Piero
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Favorit je svakako Janja u ženskoj konkurenciji, a u muškoj će biti gusto. Dosta će zavisiti od toga kako najbolji prođu na speed-u. Ondra je favorit za težinsko, ali su japanci odlični na bolderu i tu ne znam koga bi izdvojio (da li Narasaki ili Harada).

 

Jedan slip, jedan hvat ne uhvaćen savršeno, i ode medalja. 💥

Link to comment
Share on other sites

Da Staša nije pre otprilike 2 godine imala tešku povredu, kada je kidala ligamente kolena, sigurno bi bila u Tokiju i to verovatno kao favorit za medalju.

Btw, koja žena to devojčica :classic_biggrin:

Salu na stranu, i na stranu sto je mlada devojka, idalje mi je u sećanju mala devojčica koja se pentrala po vestackoj steni u Nisu 

 

Link to comment
Share on other sites

Ali brzinsko da se boduje zajedno sa bolderom i težinskim...? Gde im je pamet. To su dva sveta. Moj buraz je bio odličan brzinski penjač koji nikad nije ispeo ni 8- smer. Imao sam priliku da na svetskom kupu popričam sa par legendi težinskog...Hirayama prećutno prezire brzinsko. Ne razumeju taj hajp.

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

nijedan penjač ne voli brzinsko. To je suviše drugačija disciplina. Svaka čast brzincima, recimo onoj curi iz Poljske ili momku iz Kazahstana, ali onda bude bruka na bolderu ili težinskom. Svi najbolji penjači su vežbali samo da ne budu poslednji na brzinskom, jer recimo 7 mesto na brzinskom umesto 8. može odlučiti medalju.

Link to comment
Share on other sites

 

Kod bolder takmičenja nema užeta koje moraš da kopčaš na svakih par metara jer je visina panela do 4-5 metra i doskok je na ultra mekanu podlogu. Najbitnija razlika u odnosu na druge dve discipline je u težini zadatka koje rešavaš na ruti...bolder zahteva visok IQ, dobru kombinatoriku i ima po 3-4 ultra teška problema.

 

Za težinsko ili ''Lead'' je neophodna izdržljivost i top forma...bolder može da ispenje i iskusan veteran ako provali dobro zaplet jer se sve može rešiti u desetak poteza. Bolder je kao karambol bilijar u odnosu na keglaša. Mora da se ima u glavu...Brzinsko je komercijalno nedonošće free climbing-a koje je donelo prilično popularnosti ovom sportu ali se kosi sa osnovnom idejom penjanja gde se ne žuri i ide na sigurno pa penjač na steni izgleda ultra cool i opušten iako je pod velikim naporom...ali tako čuva snagu i ne rizikuje impulsivnim potezima.

 

 

 

 

Edited by Wingwalker
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Ridji said:

Da Staša nije pre otprilike 2 godine imala tešku povredu, kada je kidala ligamente kolena, sigurno bi bila u Tokiju i to verovatno kao favorit za medalju.

Btw, koja žena to devojčica :classic_biggrin:

Salu na stranu, i na stranu sto je mlada devojka, idalje mi je u sećanju mala devojčica koja se pentrala po vestackoj steni u Nisu 

 

Što se tiče Staše, ona je morala da ode iz Srbije da bi imala uslove za ovakve rezultate. Tim povodom želim da skinem kapu ljudima u Srbiji koji sportsko penjanje nose na svojim leđima. Iz čiste ljubavi prema sportu. Tu pre svega mislim na Luku, koji bi sad bio u Tokiju da je imao uslove kao klinac, umesto što je sa ortacima ručno pravio stene i trening rekvizite.

 

U to ime, evo jedan njegov ne tako davni intervju:

 

https://www.oblakoder.org.rs/od-vrhova-prstiju-do-dubine-duse-luka-perunovic/

 

Quote

Jeste da sam bio velika riba u malom jezeru dok nisam izašao u veliko jezero. Izlazio sam na Evropsko prvenstvo gde sam uglavnom bio u zadnjoj polovini. Dođem iz Srbije u Švajcarsku, a tamo Francuski tim ima razapete stolove za masažu. Ja došao u pocepanoj trenerci. Bilo je baš zeznuto da se tamo adaptiram.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Maharaja said:

Što se tiče Staše, ona je morala da ode iz Srbije da bi imala uslove za ovakve rezultate. Tim povodom želim da skinem kapu ljudima u Srbiji koji sportsko penjanje nose na svojim leđima. Iz čiste ljubavi prema sportu. Tu pre svega mislim na Luku, koji bi sad bio u Tokiju da je imao uslove kao klinac, umesto što je sa ortacima ručno pravio stene i trening rekvizite.

 

U to ime, evo jedan njegov ne tako davni intervju:

 

https://www.oblakoder.org.rs/od-vrhova-prstiju-do-dubine-duse-luka-perunovic/

 

 

Da Stasa je otišla u inostranstvo da bi spojila i obrazovanje i napredovanje u sportskoj karijeri, najpre Slovenija pa sad Nemacka.

Ali svega toga ne bi bilo bez njenog oca koji je jedan od tih koji nose sportsko penjanje na svojim ledjima, pored toga on je jedan unikatan lik koji je na raznorazne nacine usmerio i pomogao ogroman broj mladih ljudi, barem u Nisu a verovatno i šire.

Vrlo interesantna i posebna ličnost.

 

 

 

Ovo sto priča posle 11:00 nije preterivanje, bukvalno je tako bilo.

Link to comment
Share on other sites

  • Del Piero changed the title to Sportsko penjanje (3-6 avgust) - Tokio 2020
  • 2 weeks later...

Danas su muškarci imali kvalifikacije za finale:

 

men q.png

Koliko nažalost speed znači, vidimo po tome što je prošao Mawem, a Megos koji je peo sasvim dobro bolder i lead nije.

 

U finalu, za medalju, će biti ključno biti barem na sredini speed-a

Link to comment
Share on other sites

On 7/25/2021 at 12:18 AM, Ridji said:

I dalje mi je u sećanju mala devojčica koja se pentrala po vestackoj steni u Nisu 

 

 

I meni, jos mi je u glavi ona devojcica od pre 12-13 godina, dok sam radio na jednoj lokalnoj tv cesto sam razgovarao sa njom i njenim ocem 🙂

Link to comment
Share on other sites

Alana ne ide u finale, tako da smo (Kanada) ostali bez takmičara sutra i prekosutra. 😞

 

Ali svakako, kapa dole i Alani i Šonu. Otići na olimpijadu, dati sve od sebe, to je uspeh života ❤️

 

 

alana.jpg

Edited by Maharaja
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...