Jump to content

Tokio 2020 - opšta diskusija


Recommended Posts

Amerima su OI vrh. Ulažu se ogromni novci odavno u pripreme i dobre uslove. Ko je nama kriv što ovde država ulaže u pripreme za OI samo onima koji imaju člansku kartu. Ne znam kako je kod komšija.

 

Inače Kanada je takođe iznajmila neku dvoranu za svoje sportiste i verovatno sve te veće zemlje rade na isti način da obezbede što bolje uslove svojim takmičarima. Zato mi i kad pošaljemo 10 svetskih prvaka nikad ne osvojimo više od 2 zlata dok oni svi nadmašuju svoje rezultate na OI.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/28/2021 at 9:11 PM, alcesta said:

To je generalno OK nevezano za rod, ali je problem što se svašta utrpava pod pojam mentalnog zdravlja. Naravno da ćeš biti pod pritiskom na najvažnijem takmičenju u karijeri, ali ti si sportista i to ti je deo posla. Desi se i velikim šampionima da puknu, nema potrebe da se to sad nešto mistifikuje. Ako to ima neku drugu, posebnu pozadinu onda je drugo, ali i to je svakako njihova privatna stvar. Treba ih zaštititi od raznih maltretiranja kao posledice neispunjenih očekivanja, a da se nose sa porazom i pritiskom uopšte treba da im pomognu njihove sportske organizacije i timovi. Stvarno ne znam zašto se od toga pravi svetsko pitanje.

Meni se s druge strane uopšte ne sviđa što se toliko maloletnika takmiči na vrhunskom nivou, bez obzira koliko to ima smisla sa stanovišta performansi, pa ne vidim da se iko cima oko njihovog psihičkog i fizičkog zdravlja.

Biles je na Ritalinu godinama. Problem je što u Japanu to nije dozvoljeno koristiti na način na koji ga koristi Biles. Znači nije bilo speeda pa je odustala od svih finala na OI. 

Link to comment
Share on other sites

Pravila važe u selu i za sve su ista. Oni imaju stadion negde drugde i putuju tamo da bi mogli nesmetano da treniraju. Pa nisu oni tamo u zatvoru. Sećam se dream tima kada je igrao 1992. oni su olimpijski kompleks dolazili samo na tekme. Bili su u hotelu izvan kompleksa i trenirali u nekoj hali koja nije imala veze sa OI. Dakle ako nećeš ne moraš da budeš u selu. Samo to košta plus nema provoda kao u selu.

 

Pošalješ delegaciju par meseci pre OI, oni izvide kakvi će uslovi biti u svim sportovima i tamo gde neće moći da dobiju uslove kakvi im trebaju na OK-u je da im ih obezbedi izvan kompleksa OI.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Bugl Khan said:

Biles je na Ritalinu godinama. Problem je što u Japanu to nije dozvoljeno koristiti na način na koji ga koristi Biles. Znači nije bilo speeda pa je odustala od svih finala na OI. 

Kako to, u Japanu nije dozvoljeno? Znači na ranijim OI je bilo dozvoljeno? :classic_ohmy:

 

Quote

Pošalješ delegaciju par meseci pre OI, oni izvide kakvi će uslovi biti u svim sportovima i tamo gde neće moći da dobiju uslove kakvi im trebaju na OK-u je da im ih obezbedi izvan kompleksa OI

A šta bi sa ograničenjima zbog korone?

Edited by alcesta
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, alcesta said:

Kako to, u Japanu nije dozvoljeno? Znači na ranijim OI je bilo dozvoljeno? :classic_ohmy:

 

A šta bi sa ograničenjima zbog korone?

To je lijek koji se u USA daje za ADHD. U Japanu je zabranjen. E sad, pitanje je kako je njoj bilo dozvoljeno da nastupa na tome cijelo vrijeme. Jer to je lijek koji pomaže kod koncentracije. Cijela priča je izašla na vidjelo jer su hakirali njene medicinske nalaze. To sam jutros vidio klip gdje Joe Rogan o tome priča.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Bugl Khan said:

E sad, pitanje je kako je njoj bilo dozvoljeno da nastupa na tome cijelo vrijeme

Upravo. A šta to znači, da same OI ne postavljaju takva ograničenja nego sve zavisi u kojoj se zemlji održavaju? To ne deluje baš dobro za ugled ovako velikog takmičenja.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, alcesta said:

Upravo. A šta to znači, da same OI ne postavljaju takva ograničenja nego sve zavisi u kojoj se zemlji održavaju? To ne deluje baš dobro za ugled ovako velikog takmičenja.

Upravo to. Potpuno suludo. Kakva je to supstanca ako je u nekim državama zabranjena. Kako je njoj dozvoljeno da igdje na tome nastupa. Ako se zna da vrhunski sportaši ništa ne uzimaju bez znanja doktora upravo zbog tih stvari. 

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Bugl Khan said:

Onda ne znam. Ali i dalje mi je čudno kako je takav lijek dozvoljen. Spominjali su da je bacačima u MLBu zabranjen jer pomaže u koncentraciji.

To je neka siva zona, pošto ne možeš ljudima sa zdravstvenim problemima da zabraniš bavljenje sportom. Mislim da je logika da u stvari taj lek ljudima koji ga koriste daje iste šanse, kao i onima kojima nije potreban.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Don Juan said:

To je neka siva zona, pošto ne možeš ljudima sa zdravstvenim problemima da zabraniš bavljenje sportom. Mislim da je logika da u stvari taj lek ljudima koji ga koriste daje iste šanse, kao i onima kojima nije potreban.

Klizav je to teren. Jako.

Link to comment
Share on other sites

Kao neko ko je pregoreo pred kraj mastera i koristio slične lekove (legalne ali su na recept koji ja nisam imao hehe) da bi dao poslednjih par ispita mogu reći da je taj lek sigurno ogroman plus za bilo koga ko to uzima. Nemam predstavu što to sme da se koristi ako zaista nemaš poremećaj pažnje 😄

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Nicklord said:

Kao neko ko je pregoreo pred kraj mastera i koristio slične lekove (legalne ali su na recept koji ja nisam imao hehe) da bi dao poslednjih par ispita mogu reći da je taj lek sigurno ogroman plus za bilo koga ko to uzima. Nemam predstavu što to sme da se koristi ako zaista nemaš poremećaj pažnje 😄

 

 

 

Ma jebeni speed

Link to comment
Share on other sites

Tu verovatno zalazimo u pitanje doziranja takvih lekova i koliko sme da se uzima ako imaš oboljenje i dozvolu a koliko je više od toga. Pretpostavljam da bi se to pokazalo na doping testovima, ali pitanje je i da li se takve stvari na njima uopšte traže. Teško je pričati napamet, bolje znaju stručnjaci sigurno.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, alcesta said:

Tu verovatno zalazimo u pitanje doziranja takvih lekova i koliko sme da se uzima ako imaš oboljenje i dozvolu a koliko je više od toga. Pretpostavljam da bi se to pokazalo na doping testovima, ali pitanje je i da li se takve stvari na njima uopšte traže. Teško je pričati napamet, bolje znaju stručnjaci sigurno.

Da, postoji maksimalna granica koju može da ima u krvi.

Link to comment
Share on other sites

Povukla me vaša diskusija da napišem koju...

 

Ritalin (methylphenidate), Adderall (dextroamphetamine) baš efikasni stimulansi.
Koriste ih osim osoba kod kojih je dijagnostifikovan ADHD i studenti kad spremaju ispit pa treba da se zagreje stolica.
Naravno zloupotreba se tu ne završava pa ove supstance koriste svi oni koji imaju potrebu povećanja  neurotransmitera u mozgu  (dopamina, norepinefrina) a koji regulišu nivo pažnje. Usled ''nepravilne upotrebe''  lako razvijaju zavisnost te zbog iste su zabranjeni  na područiju EU. Zabrana u Srbiji i u CH...

 

Inače na području Evrope je zabranjeno gro medikamenata koji su legalni (na recept) u USofA a lahko razvijaju zavisnost.
Recimo jačina dejstva painkillera se ne može uporediti sa slabašnim dejstvom analgetika dozvoljenih u Evropi al' ovo nije tema.

 

Elem, meni je zanimljivo kako je Simone Biles sa ADHD dijagnozom dozvoljeno da se takmiči na interkontinetalnom nivou?
ADHD je baš ozbiljna stvar i osobe sa tom dijagnozom a bez lekova ne mogu ''normalno'' da funkcionišu.

Impulsivnost je značajno naglašena i vodi u konfrotaciju sa okruženjem pogotovo sa bližnjima. 
Kod istih ne postoji pojam uobičajenih međuljuskih odnosa ukoliko nisu na pomenutim supstancama.

Ne postoji ni tad ali lekovi umetno utiču na improvizaciju realnosti.

Onda uz ADHD su neretki Panic Attacks itd.
  

Da ne dužim,uspostavljanje nadležnosti jedinstvene anti-doping agencije za planetarna takmičenja je u domenu nerealnog.
 

Edited by Ciomi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...