Jump to content

Odbojka - Tokio 2020


Recommended Posts

718239076_Volleyball_Tokyo_2020_svg.thumb.png.d20ee3cf18cf0bcd69230bf52007bdd2.png

Odbojka je na olimpijske igre uvrštena prilično kasno (bar za mušku konkurenciju), 1964. godine. Na dosadašnjih 14 izdanja, Brazil, SSSR i SAD su osvojili po 3 zlata, a Rusija, Japan, Holandija, Jugoslavija i Poljska po jedno. Kod dama je samo 5 reprezentacija osvajalo zlatnu medalju, SSSR četiri puta, Kina i Kuba po tri, a Japan i Brazil imaju po dve zlatne medalje. U muškoj konkurenciji zlato će braniti Brazil, a u zenskoj Kina.

Par zanimljivosti:

- Brazil (M) je igrao poslednja četiri finala olimpijskih igara, imaju dve pobede i dva poraza
- Italija (M) je poslednji put propustila polufinale OI u Barseloni. 6 puta uzastopno su među četiri najbolje ekipe. Bilans im je 0-3-2, bili su srebrni u Riju
- Tokio je bio domaćin prvih olimpijskih igara na kojima je bila i odbojka (1964.)
- Brazil (M) je jedina reprezentacija koja je učestvovala na svim turnirima (15, računajući i ovaj), sledi Japan (Ž) sa 13
- Kuba (Ž) je jedina reprezentacija koja je vezala tri zlatne medalje

- samo Bas Van de Goor je dva puta bio MVP olimpijskog turnira (1996 i 2000 iako je osvojio bronzu)
- Poljska (M) i pored ogromne tradicije ima samo jednu medalju sa OI, zlato iz 1976. Na poslednja četiri turnira gube najvažniju utakmicu i završavaju takmičenje na petom mestu

Muški turnir

Grupa A

1.  Japan
2. Poljska
3. Italija
4. Kanada
5. Iran
6. Venecuela

Grupa B

1. Brazil
2. SAD
3. Rusija (ne pod tim imenom)
4. Argentina
5. Francuska
6. Tunis

 

Sistem takmičenja je ostao nepromenjen, prve četiri ekipe iz obe grupe će u četvrtfinale. Naravno Japan kao domaćin je dobio lakšu grupu, ali bilo bi iznenađenje da ne ispadnu oni i Venecuela, kao i Tunis i Argentina (koja je pristojna reprezentacija, ali teško da može dalje u ovakvoj grupi) u drugoj grupi. Poljaci kao dvostruki uzastopni svetski šampioni slove za prvog favorita za zlato.

Turnir počinje 24. jula i igra se na svaka dva dana.

Rosteri - https://en.wikipedia.org/wiki/Volleyball_at_the_2020_Summer_Olympics_–_Men's_team_rosters


Dosadašnji osvajači

1964. SSSR
1968. SSSR
1972. Japan
1976. Poljska
1980. SSSR
1984. SAD 
1988. SAD
1992. Brazil
1996. Holandija (Jugoslavija bronza)
2000. Jugoslavija
2004. Brazil
2008. SAD
2012. Rusija
2016. Brazil 

Naša reprezentacija će propustiti druge olimpijske igre u nizu, dok smo u Londonu ispali u grupi. Već 21 godinu nas nema u borbi za medalje, poslednji put kada smo prošli u polufinale bilo je u Sidneju kada smo osvojili jedinu zlatnu medalju. Naš bilans je 1-0-1, a bronza je poprilično neočekivano osvojena u Atlanti 1996. pobedom nad Rusijom u meču za treće mesto, a meč koji se najviše pamti je četvrfinale i pobeda nad velikim Brazilom 3:2.

MVP nagrade

1984. Steve Timmons
1988. Karch Kirally
1992. Marcelo Negrao
1996. Bas Van de Goor
2000. Bas Van de Goor
2004. Giba
2008. Clayton Stanley
2012. Murilo Endres
2016. Sergio Santos

Ženski turnir

Grupa A

1. Japan
2. Srbija
3. Brazil
4. Južna Koreja
5. Dominikanska Republika
6. Kenija

Grupa B

1. Kina
2. SAD 
3. Rusija
4. Italija
5. Argentina
6. Turska

Kina i Italija su najveci favoriti da osvoje zlato, onda slede naše odbojkašice i SAD. Uglavnom turnir bi od četvrtfinala trebalo da bude sjajan i vrlo neizvestan, tu manje više svako svakog može da pobedi i ništa nije sigurno. Takmičenje počinje 25. jula i igra se na svaka dva dana

Rosteri - https://en.wikipedia.org/wiki/Volleyball_at_the_2020_Summer_Olympics_–_Women's_team_rosters

Dosadašnji osvajači

1964. Japan
1968. SSSR 
1972. SSSR
1976. Japan
1980. SSSR 
1984. Kina
1988. SSSR 
1992. Kuba
1996. Kuba
2000. Kuba 
2004. Kina
2008. Brazil
2012. Brazil
2016. Kina

Naša reprezentacija ima bilans 0-1-0, srebro sa proslih igara u Riju. I ove godine su u užem krugu favorita za zlato i pokušaće da osvoje jedino takmičenje koje im nedostaje. 

MVP nagrade

1984. Lang Ping
1988. Cecilia Tait
1992. Paula Weishoff
1996. Cintha Boersma
2000. Barbara Jelić 
2004. Feng Kun
2008. Paula Pequeno
2012. Kim Yeon - koung
2016. Zhu Ting

Edited by Del Piero
  • Thanks 4
Link to comment
Share on other sites

Odbojka kao ekipni sport mi je vrlo gotivan posebno takmičenje na OI. Finale 2012, kakav preokret Rusa, jedno od boljih finala. 

Sramotno je da osvojimo EP a da nas nema već 2x na OI, mislim da imamo zaista kvalitetan tim što se pokazalo u LN, bukvalno smo čekirali ispadanje iz top4 porazom od Kanade i Argentine, ekipe koje bismo u drugim okolnostima lagano dobili. Jedino su nas pošteno nadigrali Poljaci i Brazilci (finale turnira), a 2 ekipe iz top 4 smo pobedili. Ne potcenjujem nikoga, ali siguran sam da imamo kvalitet za olimpijski turnir i da bismo bili konkurentni mnogim ekipama, svi bi se pomučili protiv nas. Iran i Japan su me prijatno iznenadili u LN, Argentina takođe, imali su zaista odličan turnir. Kanada je vezala 5 pobeda u poslednjih 5 mečeva uključujući i onaj meč protiv nas 3-2. Rusi su malo slabije odigrali, ali nisam stigao da ih ispratim, ne znam u kom su sastavu igrali u LN, nisu uspeli da uđu u f4, što je veliko iznenađenje, Italijani su igrali sa rezervnim timom, tako da ne znam koji im je krajnji domet. 

Po meni osvajači medalja su:

1. Brazil

2. Poljska

3. Rusija

 

Šta reći tek za naše zlatne devojke, mnogo ih volim, ne bih puno dužio priču, za mene svaka medalja sija kao zlato, neka ostave srce na terenu pa kako bude, svim srcem sam uz njih. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Kakva drama Poljska - Iran, 2:2 u setovima (poveli Poljaci pa Iran preokrenuo na 2:1) i 10:10 u petom.  Imaju Iranci i malo sreće jer je jedan servis bio ipak dobar posle reviewa. Zatim i jedna dijagonala, završila ipak unutra... 

 

Ko god ovde da dobije biće zasluženo.

 

edit: Ipak Iran otkačio favorizovane Poljake, 23:21 u petom setu.

Edited by Neme
  • WOW 2
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Oi! said:

Sve što sam napisao za Iran i Kanadu se pokazalo u prvom kolu, kakav Meč Irana, svaka im čast. Italijani jedva dobiše Kanađane u 5. setu (mada gubili su 0:2)... 

 

Uh, to bi već bio full shocker. Šteta...

Iran ovom pobedom otvara sve opcije. Ne čudi me ovo protiv Poljaka, jer se već dugo radi na odbojci i reprezentaciji. 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Neme said:

Oduvali ih Ameri 3:0. 

Francuzi su ih pobedili u LN ove godine, ali su Ameri tada igrali praktično sa B-timom.

To po meni nije iznenadjenje. 

Devojke rutinski za sada. 

Link to comment
Share on other sites

Kakva utakmica SAD - Rusija (ROK), poveli Rusi 2-0, Ameri se ekspresno vratili u 3. setu i u 4. vodili 20-16 i uspeli da izgube par dugih i neizvesnih poena, nekako su mi tanki Rusi kada igraju "našu" odbojku sve na Mihajlova i naravno čeka ga uvek trojni blok i tu nema šta da se traži, proći će možda u 50 % slučajeva. Sve u svemu vrhunska odbojka, veoma visok nivo igre i jak intezitet, brzi poeni, lepo za oko. Ruski selektor je na kraju 4. seta zatražio tajm aut i verovatno im je rekao da malo šaraju stil igre što je i donelo rezultat.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Oi! said:

2-0 vrhunska igra Argentine, mislim da ce pasti, da ne mogu u ovom ritmu, ocekujem 5 setova 😄

 

Tačno sam znao, vodiš 17-11 i izgubiš 4. set, na kraju 16-14 u 5. setu za Brazilce, nestvaran meč. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Del Piero said:

Zakomplikovali smo u trecem setu, ali na kraju rutinskih 3:0. Tijana 34 poena za 3 seta.

 

Onaj poen na 23-23, moglo je da ode i na drugu stranu, sreca po nas pa smo zavrsili ovo u 3 seta, odlican mec. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Del Piero said:

Zakomplikovali smo u trecem setu, ali na kraju rutinskih 3:0. Tijana 34 poena za 3 seta.

Drugi najbolji poenterski učinak u istoriji OI, da smo ušli u četvrti set, sigurno bi oborila rekord 😄 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...