Jump to content

Kutak za (anti?)nacionaliste


zoran59

Recommended Posts

 
Dobro, ako nije u srbiji goruci problem, primeti da je nacionalizam goruci problem ovog topica
i da se samo zbog toga raspravlja o temi koja mozda ne gori u srb. sto naravno odmah povlaci ogromnu polemiku...da li je nacionalizam umro sa radikalima pritom gde je nestao?
 
Inace, da je zoran zeleo drugacije, tema bi se zvala `humanizam, empatija i dostojanstvo` :wink2:
 
 
Gorući problem ovog topica je što@zoran59 kao ni ja ne možemo da shvatimo, kako je to srb bolji od hrvata i obrnuto. :)

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Jedan moj kolega koji je inače poreklom sa Novog Zelanda je godinama povezivao moje poreklo sa Bosanskim, ne maliciozno ili predrasudno. Mišljenja sam da je čuo mene i jednu drugu koleginicu kako pričamo, a ona jeste bila poreklom odande, pa je pretpostavljao ako se razumeju, to je to.  Ja se samo nasmešim i nisam ga ispravljala. Kad me neko upita za poreklo što se ovde često čini  jer takvo pitanje je pokazivanje interesa u nameri da se započne razgovor, moj odgovor je rodjena sam u (...). Ono što smo ovde naučili je da se obično njihov interes završava čim se na to pitanje dobije odgovor. Ovo sa kolegom mi je čak i bilo zabavno jer dokazuje da takva vrsta identifikovanja ne znači puno. Njegova percepcija mene kao Bosanke ne menja činjenicu kako ja radim svoj posao, da li sam ljubazna, poštena, vredna i efektivna. Te osobine su mi od najvećeg značaja za naš odnos na poslu. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, ControlFreak said:

Meni se desilo pre dve godine u Engleskoj da me taksista ugnjavi pitanjima na koja nisam htela da odgovaram niti sam bila voljna da se upuštam u polemiku. Znam gde to može da odvede, a moje vreme je dragoceno da ga traćim na takve teme. Razlog tome je što ovaj moj naivno izjavio taksisti Bugarinu odakle sam….i bilo je prekasno zaustaviti tok. Kako se ti osećaš po pitanju nacionalnosti, kažem Amerikanka. Nezadovoljan, kreće s pričama o jeziku, naciji, pominje mi likove koji su meni nepoznati, pretpostavljam silni stručnjaci po negiranju svega makedonskog i uglavnom zaključujemo po njemu da sam Bugarka. Ok, fajn. Da li bi to zaista promenilo mene, čak i da je izneo neki dokaz? I don’t think so. Iznervirao me, nije hteo da ispoštuje moj odgovor, ali u sebi sam rekla, izdrži još 15 minuta i nikad ga više nećeš videti. Kad smo izašli iz auta, mirno sam rekla ovom mom da se ubuduće suzdržava od izjava o mom poreklu. Traćenje vremena koje ne doprinosi obogaćenju mog ličnog života.

Jednom davno sam mojoj ujni izjavila da ako bih birala gde sam se rodila, ja bih birala Pariz. Au, kako se naljutila i izgrdila me 🙂. A ja već sebe videla sa beretkom pored Ajfelove kule pričajući na najlepšem jeziku na svetu.

A meni se desilo 1974, u Brisagu, CH, gde sam mesec dana radila kao sudopera u porodicnom pansionu, da me dozivljavaju kao Engleskinju, bilo je nas nekoliko studenata sa raznih strana. Pitam - sto vam ja delujem bas kao Engleskinja, rekli mi...pa, visoka si preko svake mere, koscata i faca ti je nekako - konjasta.....tada sam shvatila (ne)moc ljudskog uma da se izbori sa predrasudama i digla ruke od ispravljanja krivih Drina. Niko da spomene moj perfektan oskfordski engleski....🙂

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

@Pletiljapodsetili ste me na kratku epizodu sa sinom kad je imao 8 godina. Bili mi u nekom selu iznad Ženeve, odseli u nekom šaleu (ne znam kako se to prevodi, izgovara na srpskom - chalet). Morala sam da ga vodim na šišanje, porasla mu kosica, vraćamo se u šale, a on se pohvali gazdarici sa svojim "francuskim" šišanjem. Kad ono žena ga naglo ispravi:  "švajcarski, ne francuski." ....dete čulo da se govori na francuskom, pa pretpostavljalo da je i friz francuski  😄.

Link to comment
Share on other sites

Ovi pa kao ovaj iz post od Cyber sto veličaju zaostalost, primitivizam i "stara vremena viteštva kad je sve bilo bolje" su posebna sorta umobolnika. Bilo je tih bolesnika uvek i svuda, još od starog veka, ali u poslednje vreme su se baš nakotili.

 

Hajde ovi nobelovci, i među njima ima dosta tih pacijenata, ali prođe malo, pa se pojavi neki novi wannabe mislilac koji kad ne zna više šta bi, počne da zakukava o zloj civilizaciji koja ništa ne valja, i da veliča zaostalost. Čak i Don Kihot u jednom delu, više nego  što veliča lutajuće viteštvo, veliča neiskvaren život jednostavnih pastira, koji po ceo dan veselo pevaju i igraju u šumama, nezagađeni mrskom civilizacijom. Isto kao sto su eto npr Srbe videli ovaj Vivian, Handke, Gete i ostala baraberija.

 

Plus, izgleda da se dobar deo takvih otvoreno loži na razne vrste fašizma. Ne znam zašto lepo ne napuste sve pa žive u šumi, nego sede negde gde zahvaljujući civilizaciji imaju svaku zgodu, i onda po ceo dan jednom rukom igraju džepni bilijar, a drugom drndaju gluposti o "plemenitom divljaku" i o prednostima zaostalosti.  Opet dobro.

 

Zašto ne uzmu svijetlim primerom da pokažu veličanstvenost zaostalosti. Eto kao pomenuti Don Kihot, mogu da idu da žive u šumi, spavaju u haljinama, gule klot korijenje i hladnu vodu, i vraćaju to plemenito vreme viteštva i jednostavnih pastira koje veličaju. Tad bi zasluživali poštovanje. Don Kihot iako je lud, bar je principijelan, za razliku od tih licemera.

 

U slučaju naci kompanije, i za razliku od tih satanista. Zasto su satanisti, zato sto propovedaju suprotno od Isusovih ideja o tome kako su svi ljudi braća, jel tako, tako je  :roflmao:

Edited by Milenko Puzigaca
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, mrd said:

Gorući problem ovog topica je što@zoran59 kao ni ja ne možemo da shvatimo, kako je to srb bolji od hrvata i obrnuto. 🙂

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk
 

Pa kakvo je ovo pitanje Mrd-e, pa trideset godina se ponavlja razlika - svi su porijeklom Srbi, ali oni kolebljivi koji su napustili vjeru djedovsku i vjeru Sv. Save  su postali nesto drugo pa su falicni... Svi osim Stefana Nemanje, njegovo napustanje originalne religije je valjda kosher.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Angelia said:

Ali niko nije pitao mog techu da li se oseca kao Albanac...... . Nije on odredio to nego drustvo. Nije covek cak ni katolik, u crkvi ga nisam nikad videla.

 

Kako ga nije pitao, pita se na popisu na svakih 10 godina i pita se svaki put kad popunjava formular za vadjenje dokumenta. Sta tamo upise? Ne moze tvom teci niko da nametne kako se on oseca. Ako ga neko drugacije gleda i posmatra samo na bazi imena i prezimena to je samo njegov problem i nedostatak, a ne tvog tece. 

 

Quote

Znas ono o ciscenju sopstvenog dvorista? E pa vecina forumasa ovde jeste iz SR. 

 

Tema nije o srpskom nacionalizmu niti ciscenju svog dvorista vec generalno o nacionalnom osecanjima kod ljudi. Nismo svi ovde iz Srbije sto se vidi iz pisanja, a cak i da jesmo, mozemo li se malo odaljiti iz svoje subjektivnisti i posmatrati sveopsti fenomen koji je prisutan kod svih nacija i naci neke slicnosti ili razlike? Citajuci neke upise ja bih mogao da zakljucim da nacionalizam postoji samo kod Srba, a ako i postoji i kod nekih drugih da je on prilicno benigan u odnosu na ovaj. 

 

6 hours ago, Mama_mia said:

Dobro, ako nije u srbiji goruci problem, primeti da je nacionalizam goruci problem ovog topica

 

Ne primecujem. Topic je vezan za generalno razjasnjenje nacionalnih osecaja, a moje misljenje je da pojedini forumasi tom fenomenu pridaju mnogo veci znacaj nego sto generalno postoji.... 90e su se odavno zavrsile. Sada postoje drugi goruci problemi, a u pravu si da pisanje o njima nije predmet ovog threada. 

 

6 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Da li je taj došao da radi, ili da se ponosi prezimenima? Evo jedno iskustvo normalnog coveka koji napreduje i razvija se. Emigrirao jedan, malo cu skratiti...... 

.... 

 

Nisam primetio da si se zainteresovao sta je taj covek radio, kako je radio i da li je mozda imao odlicne kvalifikacije za taj posao koji god da je... dovoljno ti je bilo da cujes da se ponosi svojim prezimenom pa da ga sutnes u dupe. 

 

Kulturne norme su razlicite od drustva do drustva, i stvar je pojedinca da se u okruzenju u kome se nalazi asimiluje na te norme. To sto je 'normalno' u jednoj sredini ne znaci da to mora biti 'normalno' u svakoj drugoj, tako da se ne bih slozio da su jedne norme normalne, a druga nenormalne, vec su samo razlicite. Razlike treba shvatiti i prihvatiti a ne osudjivati, i prilagoditi se onima koji vaze u okruzenju u kome zivis. U nasem okruzenju nije uobicajeno da nekog sutnes u dupe i otpustis ga samo zato sto se ponosi svojim prezimenom...sta vise protivzakonito je, i to ne samo kod nas vec i u tim drustvima koja si navodio kao pozitivan primer. 

 

6 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Misliš kao na sahrani kad se iskenjaju i na mrtvog i na okupljene i ne sačekaju ni da se okupljeni raziđu... 

 

Ne mislim. 

 

5 hours ago, Baby said:

Nacionalnost je postala bitna sa raspadom Jugoslavije i ratom... 

 

A istorija ljudskog roda je pocela od dece cveca i SFRJ, jer pre toga nije bilo problema sa nacionalizmom kako na balkanu tako i sire? 

 

Pa naravno da nisi osecala takve ispade, jer su svi oni koji su imali bilo kakvo nacionalno osecanje koje nije jugoslovensko prvo zavrsavali na golom otoku a u kasnijoj fazi bili izopsteni iz drustva. Sve vreme postojanja i prve i druge Jugoslavije je postojao problem sa nacionalizmom jer su neke od nacionalnih grupa smatrale da du ugrozene od onih drugih i obrnuto. 

 

Quote

Ljudi su samo ljudi, a potreba za grupisanjem i pripadnosti grupama, bilo kojim, je po meni samo osecaj licne nesigurnosti. 

 

Tacno. Nesigurni smo jer smo ljudi i jer ne mozemo do kraja da prihvatimo koncept smrti i usamljenosti, pa nam je stoga mnogo lakse kada smo u bilo kakvoj grupi i kada nismo skroz sami. Stvar je samo u tome da prihvatis da je nesigurnost normalna za nas ljude jer smo tako bazdareni i nesavrseni, a ne osudjivati u smislu kao da si iznad toga. 

5 hours ago, mrd said:

Gorući problem ovog topica je što@zoran59 kao ni ja ne možemo da shvatimo, kako je to srb bolji od hrvata i obrnuto. 🙂

 

Zasto bi ste i shvatali kada to niko nije tvrdio?? 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mmajstor said:

.......................

Tema nije o srpskom nacionalizmu niti ciscenju svog dvorista vec generalno o nacionalnom osecanjima kod ljudi. Nismo svi ovde iz Srbije sto se vidi iz pisanja, a cak i da jesmo, mozemo li se malo odaljiti iz svoje subjektivnisti i posmatrati sveopsti fenomen koji je prisutan kod svih nacija i naci neke slicnosti ili razlike?

.......................

Ovde si 100% u pravu, tako nekako sam zamislio temu.

 

 

.............. 90e su se odavno zavrsile ..............

Ovde, pak, 100% gresis.

Citas li komentare citalaca u medijima? Ti ljudi (ne bih o % ali ima ih previse) jos uvek "ti mene Srebrenicom, ja tebe Bratuncem."

Ne samo da 90-e nisu gotove, nego jos uvek trazimo sudiju i "visu instancu" da ispravimo rezultat utakmice iz 1389.

 

 

..........Kulturne norme su razlicite od drustva do drustva, i stvar je pojedinca da se u okruzenju u kome se nalazi asimiluje na te norme. To sto je 'normalno' u jednoj sredini ne znaci da to mora biti 'normalno' u svakoj drugoj, tako da se ne bih slozio da su jedne norme normalne, a druga nenormalne, vec su samo razlicite............................

Ovde si 50-50.

Mozda je razlika samo jezicna.

Treba da razlikujemo "normalno" od "uobicajeno" ili "cesto," pa onda jos "prihvatljivo."

 

Postoje fudbalske navijacke bande, to je cinjenica - cesta. Zato, kad posetim rodni grad, zaobilazim stadion u sirokom luku kad je utakmica.

Ali to meni nije ni normalno ni prihvatljivo - da se ljudi biju zbog farbe na dresovima, pa usput prebiju i prolaznika.

 

Za mene, nacionalizam je ista kategorija kao i navijacka banda.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Div said:

 

Treba, kao što kaže @DJORDJE, poći od originalne ideje jugoslovenstva koju je definisao Jugoslovenski klub, ali, svakako, treba razlikovati ideju od prakse pa i prakse kralja Aleksandra i KPJ.

Zapravo ja sam mislio na sam pocetak u 19tom veku, pre madjarske revolucije, kada jos nije ukljucivala zajednicku drzavu, vec kulturno i politicko povezivanje unutar Habsburske monarhije. Ideja se sa vremenom menjala, postojala su razlicita tumacenja iste, ali sustina je u tome da nikada nije bila nadnacionalna. Naprotiv, ti mali narodi unutar monarhije su se vekovima uspesno suprotstavljali asimilaciji i nikada nisu imali nameru da se odreknu nacije zarad nekog jugoslovenstva. Ako su Slovenci uspeli 13 vekova da odbrane jezik i opstanu kao nacija u nemackom okruzenju, iluzorno je bilo ocekivati da se  utope u  Jugoslovene.

To je deo koji mi nismo hteli ili mogli da razumememo, a nije ni Broz, iako je poticao iz tih krajeva.

Link to comment
Share on other sites

Pa kakvo je ovo pitanje Mrd-e, pa trideset godina se ponavlja razlika - svi su porijeklom Srbi, ali oni kolebljivi koji su napustili vjeru djedovsku i vjeru Sv. Save  su postali nesto drugo pa su falicni... Svi osim Stefana Nemanje, njegovo napustanje originalne religije je valjda kosher.

Traje to duže, ne bi se to sve zapalilo na taj način da nije gorelo od pre 45-e. Evo šta ja ne shvatam. Ljudi se razvode podžapaju i pesle slože i žive zajedno jer imaju decu koju izvode na put mi tu ne mežemo oko magarca da se složimo. Komšija mi udario magare ja to ne mogu da pustim da prođe. Ne moram da zaboravim, ali da li je ono najvažnije.

 

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

 

 

Edit: Brišite ako sam pekoračio liniju. Nije ovo tako ni važno. Zoki voli da raščisti ovo, a ne može. :)

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Baby said:

Secam se popisa stanovnistva za vreme Jugoslavije. Bio je odeljak za nacionalnost, ali po pravilu si mogao da se izjasnis za ono kako se osecas. Ako se osecas kao Eskim, mogao si napisati Eskim. Nacinalnost je postala bitna sa raspadom Jugoslavije i ratom, gde su komsije, do juce dobri prijatelji dizali oruzje jedan na drugog samo zato sto su po poreklu drugaciji.

To Eskim mozes i sada, nisam siguran kako bi se takvo izjasnjavanje zavrsilo recimo 50tih kada je Leka pregledao rezultate popisa. U toj istoj Jugoslaviji nacionalnost je bila itekako bitna u visenacionalnim sredinama, pa se zaposljavalo, napredovalo bas po nacionalnoj strukturi. Uostalom, ta se partija 50 godina borila protiv nacionalizma u svojim redovima, da bi na kraju svi od reda postali najzesci nacionalisti. Ja sam negde polovinom 70tih proveo 5 dana u Ljubljani u okviru neke razmene djaka, bratstvo-jedinstvo i vratio sam se kuci kao da sam se vratio iz inostranstva. Ne da ljudi kod kojih sam proveo te dane nisu bili ljubazni, naprotiv, proveli su me kroz ceo grad i okolinu, kada je njihov sin bio u uzvratnoj poseti moj matori uzeo godisnji odmor , sto nije radio ni zbog nas, cisto da ne osramoti srpsku gostoljubivost. Posto sam tih pet dana isao i u skolu na Bezigradu imao sam zajedljive primedbe djaka kako to da oni govore srpski, a ja ne umem da beknem rec slovenackog,  a u istoj smo drzavi. Deca od 12-13 godina ne umeju da budu politicki korektna, ali su ocigledno negde cula te opaske.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mrd said:

Traje to duže, ne bi se to sve zapalilo na taj način da nije gorelo od pre 45-e. Evo šta ja ne shvatam. Ljudi se razvode podžapaju i pesle slože i žive zajedno jer imaju decu koju izvode na put mi tu ne mežemo oko magarca da se složimo. Komšija mi udario magare ja to ne mogu da pustim da prođe. Ne moram da zaboravim, ali da li je ono najvažnije.

 

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

 

 

Edit: Brišite ako sam pekoračio liniju. Nije ovo tako ni važno. Zoki voli da raščisti ovo, a ne može. 🙂

 

Odlicno poredjenje - brakovi se razvode i braca se dijele i proces moze biti takav da se svima zgadi zivot, a moze biti i ljudski i prijateljski. Mozes spaliti supruzniku vikendicu i izgrebati mu/joj kola, i vuci ih po sudovima, a mozes i dogovoriti kako cete dijeliti vrijeme u toj istoj vikendici da bi djeca sto duze bila na skijanju... 

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, mmajstor said:

 

A istorija ljudskog roda je pocela od dece cveca i SFRJ, jer pre toga nije bilo problema sa nacionalizmom kako na balkanu tako i sire? 

 

 

Ne nije istorija pocela tada, ali moje secanje seze od onda. Pricala sam ono sto sam ocima videla i dozivela, a ne citala iz knjiga. 

 

Quote

Pa naravno da nisi osecala takve ispade, jer su svi oni koji su imali bilo kakvo nacionalno osecanje koje nije jugoslovensko prvo zavrsavali na golom otoku a u kasnijoj fazi bili izopsteni iz drustva. Sve vreme postojanja i prve i druge Jugoslavije je postojao problem sa nacionalizmom jer su neke od nacionalnih grupa smatrale da du ugrozene od onih drugih i obrnuto. 

 

 

2 hours ago, DJORDJE said:

To Eskim mozes i sada, nisam siguran kako bi se takvo izjasnjavanje zavrsilo recimo 50tih kada je Leka pregledao rezultate popisa. U toj istoj Jugoslaviji nacionalnost je bila itekako bitna u visenacionalnim sredinama, pa se zaposljavalo, napredovalo bas po nacionalnoj strukturi. Uostalom, ta se partija 50 godina borila protiv nacionalizma u svojim redovima, da bi na kraju svi od reda postali najzesci nacionalisti. Ja sam negde polovinom 70tih proveo 5 dana u Ljubljani u okviru neke razmene djaka, bratstvo-jedinstvo i vratio sam se kuci kao da sam se vratio iz inostranstva. Ne da ljudi kod kojih sam proveo te dane nisu bili ljubazni, naprotiv, proveli su me kroz ceo grad i okolinu, kada je njihov sin bio u uzvratnoj poseti moj matori uzeo godisnji odmor , sto nije radio ni zbog nas, cisto da ne osramoti srpsku gostoljubivost. Posto sam tih pet dana isao i u skolu na Bezigradu imao sam zajedljive primedbe djaka kako to da oni govore srpski, a ja ne umem da beknem rec slovenackog,  a u istoj smo drzavi. Deca od 12-13 godina ne umeju da budu politicki korektna, ali su ocigledno negde cula te opaske.

 

Izgleda da mi nismo potekli iz iste drzave. U Jugi se nije islo na Goli Otok zato sto si nacionalista nego zato sto si izdao partiju i jos drugih razloga (ta istorija da se kaznjavalo po nacionalnoj osnovi je novijeg datuma, kako smo zaratili)... Nije se ni napredovalo zato sto si pripadnik neke nacije, nego zato sto si se istakao u partiji.

@DJORDJE, svi smo bili u razmenama i skoro svi imali lepa iskustva. Ne znam zasto uopste pominjes jezike, oficijalni jezak je bio srpsko - hravatski, a ne slovenacki ili makedonski... to je ucio ko je hteo. Jedino ako si hteo da napises neku anegdotu... 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, mmajstor said:

 

Kako ga nije pitao, pita se na popisu na svakih 10 godina i pita se svaki put kad popunjava formular za vadjenje dokumenta. Sta tamo upise? Ne moze tvom teci niko da nametne kako se on oseca. Ako ga neko drugacije gleda i posmatra samo na bazi imena i prezimena to je samo njegov problem i nedostatak, a ne tvog tece. 

Ne znam, ne bi mi palo na pamet da pitam kako se izjasnjavao na popisu, to mi je bas zadiranje u privatnost.  Ali znam da ljudi koji su pricali o njemu, njega nikad nisu pitali sta on misli. Zakljucak su pravili prosto na osnovu imena I onoga sto su znali o poreklu.

4 hours ago, mmajstor said:

Tema nije o srpskom nacionalizmu niti ciscenju svog dvorista vec generalno o nacionalnom osecanjima kod ljudi. Nismo svi ovde iz Srbije sto se vidi iz pisanja, a cak i da jesmo, mozemo li se malo odaljiti iz svoje subjektivnisti i posmatrati sveopsti fenomen koji je prisutan kod svih nacija i naci neke slicnosti ili razlike? Citajuci neke upise ja bih mogao da zakljucim da nacionalizam postoji samo kod Srba, a ako i postoji i kod nekih drugih da je on prilicno benigan u odnosu na ovaj. 

Ma slazem se ja, samo kazem da mozes da ocekujes tu reakciju. Ljudi nece da relativizuju svoj problem, pricajuci kako ga eto imaju I drugi.

 

4 hours ago, mmajstor said:

 

.... 90e su se odavno zavrsile. 

Nisu, da su se 90te zavrsile mi ne bi imali temu.

4 hours ago, mmajstor said:

 

 

Pa naravno da nisi osecala takve ispade, jer su svi oni koji su imali bilo kakvo nacionalno osecanje koje nije jugoslovensko prvo zavrsavali na golom otoku a u kasnijoj fazi bili izopsteni iz drustva. Sve vreme postojanja i prve i druge Jugoslavije je postojao problem sa nacionalizmom jer su neke od nacionalnih grupa smatrale da du ugrozene od onih drugih i obrnuto. 

Ajde da ne pricamo gluposti, ali @Babyvec pojasnila. Niko nije zavrsavao na Golom Otoku zbog toga. nemam problem da kritikujem SFRJ zbog mnogo cega, ali definitivno ti niko nije branio da se nacionalno izjasnjavas.

Prvu zabranu sam dozivela u SR, pocetkom 90tih kad mi je receno da Jugosloveni vise ne postoje I da moram da biram pa sam u nekim papirima bila Eskim I Klingonac, bez zezanja. Jednom su cak dosli na popis sa nacionalnost popunjeno u popisu, kao srpsko gde sam ja bas odlepila, jer je popisnik bio neko koga znam. Od tada ne znam sta pise u popisu, jer me niko nije pitao, ja to ne popunjavam, a sta oni pisu za mene je njihov problem.

 

4 hours ago, mmajstor said:

 

Tacno. Nesigurni smo jer smo ljudi i jer ne mozemo do kraja da prihvatimo koncept smrti i usamljenosti, pa nam je stoga mnogo lakse kada smo u bilo kakvoj grupi i kada nismo skroz sami. 

Zasto? Uopste se ne osecam nesigurno, I ne treba mi support group tora etnicke pripadnosti. Savrseno mi je ok da imam nacionalnost koja je administrativna drzava

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, DJORDJE said:

Zapravo ja sam mislio na sam pocetak u 19tom veku, pre madjarske revolucije, kada jos nije ukljucivala zajednicku drzavu, vec kulturno i politicko povezivanje unutar Habsburske monarhije. Ideja se sa vremenom menjala, postojala su razlicita tumacenja iste, ali sustina je u tome da nikada nije bila nadnacionalna. Naprotiv, ti mali narodi unutar monarhije su se vekovima uspesno suprotstavljali asimilaciji i nikada nisu imali nameru da se odreknu nacije zarad nekog jugoslovenstva. Ako su Slovenci uspeli 13 vekova da odbrane jezik i opstanu kao nacija u nemackom okruzenju, iluzorno je bilo ocekivati da se  utope u  Jugoslovene.

To je deo koji mi nismo hteli ili mogli da razumememo, a nije ni Broz, iako je poticao iz tih krajeva.

 

Ne znam mnogo o ideji jugoslovenstva u K&K, ono malo što smo učili u školi, pomenuto u jednoj lekciji iz istorije i par iz jezika i književnosti i to površno, ne navodim me ni na kakav zaključak osim da se radilo o salonskim idejama koje su ostajalae u zatvorenim intelektualnim, književnim, krugovima, da nije dopirala do širih slojeva, što bi danas rekli, do naroda.

Ne mogu ni da govorim o tomr da li je, barem kod zagovornika ideje, jugoslovenstvo značilo brisanje nacionalne pripadnosti. Uostalom, male nacije su opstajale u monarhiji jer monarhija nije težila njihovom "ukidanju", možda i zato, ukinuta je monarhija, velike evropske države su izbrisale razlike među plemenima, uvele jedan jezik, jedan naziv, pokušavale i sa jednim vođom, velike monarhije, AU, Turska, Rusija se raspale, jer su razlike sačuvane, izuzetak su Španija i GB, mada ni tamo nije baš glatko.

Potpuno nepotrebno pominješ Broza, mislim i pogrešno, Broz, odnosno KPJ, je, može se reći, formirao državu Sloveniju, Hrvatsku, BiH i druge, sa sopstvenom državnošću, jezikom, teritorijom, vladom. Broz se nije nije izjašnjavao kao Jugosloven, nije se javno nikako izjašnjavao, ali drugi oko njega jesu. 

 

2 hours ago, Baby said:

Ne znam zasto uopste pominjes jezike, oficijalni jezak je bio srpsko - hravatski, a ne slovenacki ili makedonski... to je ucio ko je hteo. Jedino ako si hteo da napises neku anegdotu... 

 

U SFRJ, jedino u armiji je srpsko-hrvatski bio zvanični, u državnoj administaciji su ravnopravni bili jezici svih naroda, bilo je u književnim krugovima polemika oko SH jezika, pravopisa, naziva, ali slovenački i makedonski niko nije potiskivao niti negirao.

 

edit: slovce

Edited by Div
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Div said:

 

U SFRJ, jedino u arniji je srpsko-hrvatski bio zvanični, u državnoj administaciji su ravnopravni bili jezici svih naroda, bilo je u književnim krugovima polemika oko SH jezika, pravopisa, naziva, ali slovenački i makedonski niko nije potiskivao niti negirao.

 

Koliko znam u slovenskom skolskom programu je bila jedna godina ucenja srpskohrvatskog. U bosanskohercegovackom programu po kojem sam ja ucio - procitali smo jednu pjesmu na makedonskom (Tutunoberacite) i prvi sonet iz Preserenovog Sonetnog Venca u originalu (ostali u prevodu)... Dakle nekih 100-150 rijeci jezika koji su bili ravnopravni za 16 godina obrazovanja. Slovenski i makedonski nisu bili negirani (mada smo slovenski zvali imenom koje je iritiralo Slovence), ali smo nekako prihvatali za normalno da je na njima da se prilagode i  prebace na srpskohrvatski kada god je u pitanju visejezicna situacija. Sjecam se posjete manastiru Sv. Naum sa roditeljima, kada je grupa od 40 makedosnkih turista rekla vodicu da prica na srpskohrvatskom radi nas 4 koji nismo razumjeli makedonski - hvala im za to, genijalan gest gostoprimstva, prijateljstva, zelje da podijele bogatsvo svoje istorije sa nama, ali potpuno razumijem ako im je nekada prekipjelo...

1 hour ago, Baby said:

Nije se ni napredovalo zato sto si pripadnik neke nacije, nego zato sto si se istakao u partiji.

U Bosni je postojao famozni nacionalni kljuc koji je onima koji su se istakli u partiji davao priliku da napreduju po nacionalnom principu. U Sarajevu je bilo isplatno biti partijski osvijescen Hrvat, jer je konkurencija za napredovanje bila manja jer je Hrvata bilo mozda 7-8% ali to je bilo OK jer se davala prilika svima da budu zastupljeni u bitnim tijelima.

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Div said:

 

U SFRJ, jedino u armiji je srpsko-hrvatski bio zvanični, u državnoj administaciji su ravnopravni bili jezici svih naroda, bilo je u književnim krugovima polemika oko SH jezika, pravopisa, naziva, ali slovenački i makedonski niko nije potiskivao niti negirao.

 

edit: slovce

 

U svim republikama se u skolama ucio srpsko-hrvatski, a skole u ostalim republikama su imale i sopstveni jezik. Nisam ni rekla da su ostali jezici bili potiskivani, ali mi nismo ucili makedonski ili slovenacki, a oni jesu ucili srpsko-hrvatski. To je bilo a propo Djordjetovog komentara kako su u Sloveniji znali sr-hr a on nije znao slovenacki. Cak nismo imali opcije da ucimo u skolama. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Div said:

 

 

Potpuno nepotrebno pominješ Broza, mislim i pogrešno, Broz, odnosno KPJ, je, može se reći, formirao državu Sloveniju, Hrvatsku, BiH i druge, sa sopstvenom državnošću, jezikom, teritorijom, vladom. Broz se nije nije izjašnjavao kao Jugosloven, nije se javno nikako izjašnjavao, ali drugi oko njega jesu. 

 

 

Broz se izjasnjavao kao Jugosloven. Potrazi na netu izvod iz knjige vencanih, pod uslovom da nije falsifikat.

Edited by DJORDJE
Link to comment
Share on other sites

 
Odlicno poredjenje - brakovi se razvode i braca se dijele i proces moze biti takav da se svima zgadi zivot, a moze biti i ljudski i prijateljski. Mozes spaliti supruzniku vikendicu i izgrebati mu/joj kola, i vuci ih po sudovima, a mozes i dogovoriti kako cete dijeliti vrijeme u toj istoj vikendici da bi djeca sto duze bila na skijanju... 
 
 
Eto vidiš, mi se često ne slažemo, a ovde u point. Nije tim bitan, bitni smo mi pojedinačno! Nacional-patriota se toga individualnog plaši. Treba tu neko ko je kriv, za njegovo, njeno loše.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Baby said:

 

Izgleda da mi nismo potekli iz iste drzave. U Jugi se nije islo na Goli Otok zato sto si nacionalista

 Proveri to jos jednom. Paraga je osudjen bas zbog nacionalizma i ugoscen na Golom, a nije jedini.

 

6 hours ago, Baby said:

 

, svi smo bili u razmenama i skoro svi imali lepa iskustva. Ne znam zasto uopste pominjes jezike, oficijalni jezak je bio srpsko - hravatski, a ne slovenacki ili makedonski... to je ucio ko je hteo. Jedino ako si hteo da napises neku anegdotu... 

Jeste anegdota jer je u Sloveniji ucenje srpskohrvatskog bilo obaveza ali ne i ucenje slovenackog u Srbiji ili Bosni. Oko napredovanja po nacionalnom kljucu, kolega je vec objasnio.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Baby said:

 

U svim republikama se u skolama ucio srpsko-hrvatski, a skole u ostalim republikama su imale i sopstveni jezik. Nisam ni rekla da su ostali jezici bili potiskivani, ali mi nismo ucili makedonski ili slovenacki, a oni jesu ucili srpsko-hrvatski. To je bilo a propo Djordjetovog komentara kako su u Sloveniji znali sr-hr a on nije znao slovenacki. Cak nismo imali opcije da ucimo u skolama. 

 

 

Mi smo u Skoplju učili makedonski, uredno, kao predmet. Iako je srpsko-hrvatski bio jezik nastave, bilo je nekoliko škola u Skoplju koje su nudile nastavu na srpsko-hrvatskom a makedonski je bio obavezan predmet.
Svi ostali su imali srpsko-hrvatski kao obavezan predmet. Svi u Makedoniji dan danas znaju srpski, kulturna hegemonija srpsko-hrvatskog i danas traje, više od polovine kanala na kablovskoj su sa SR/HR/BH govornog područja i dosta su popularni, što je učinilo jezik prisutnim i živim. Štampa i periodika takođe. Nije retkost da se po fakultetima koriste udžbenici na SH jeziku, nebitno.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, zoran59 said:

Ovde, pak, 100% gresis.

Citas li komentare citalaca u medijima? Ti ljudi (ne bih o % ali ima ih previse) jos uvek "ti mene Srebrenicom, ja tebe Bratuncem."

Ne samo da 90-e nisu gotove, nego jos uvek trazimo sudiju i "visu instancu" da ispravimo rezultat utakmice iz 1389.

 

Nisam poludeo da citam, zasto bih to radio. U svakom drustvu imas taj procenat ekstremnih nacionalista, bas u svakom. Kad se oni skupe na gomilu i ako obracas paznju na njih mozes steci utisak da su oni neka vecina ili snags jer su glasni, a retka su drustva gde su oni vecina pa nismo ni mi tu izuzetak. Najlakse je da obratis paznju koji politicki faktor zastupa taj neki ekstremni nacionalizam. Danas su to jedino mozda radikali i neki sateliti, i oni svi zajedno ni cenzus ne mogu da predju. Vladajuca kasta se neretko samo pretvara/glumi da u sebi ima elemente nacionalizma iskljucivo samo da bi prikupila podrsku tj glasove tih umerenijih nacionalista, ali ove ekstremnije ne mogu da prevare, oni ih odavno tretiraju kao 'izdajnike'. 

 

U 90im su svi ti ratni zlocini izvrseni, a danas su oni samo stvar nekog prepucavanja kao deo onog 'zavadi pa vladaj' programa. Inace, da se sutra potpise Kosovo par dana bi ekstremisti mitingovali i to je to, zaboravilo bi se. Sto se rata tice, ko bi danas ratovao? Vojske nema, 30-godisnjaci ni pusku ne umeju da sastave dok oni mladji sem toga samo gledaju da zapale preko grane.

Ono sto je ostalo iz 90ih tj vratilo se je taj neki kiceraski sistem vrednosti kroz poslusnistvo, nekulturu i nestrucnost, a to nije isti fenomen kao i nacionalizam. 

 

Quote

Za mene, nacionalizam je ista kategorija kao i navijacka banda.

 

Ok, samo nemoj da te cudi sto isto tako neki ljudi dozivljavaju moto-bandu isto kao i navijacku, u stvari verujem da si hteo reci huligansku a ne navijacku... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
Ok, samo nemoj da te cudi sto isto tako neki ljudi dozivljavaju moto-bandu isto kao i navijacku, u stvari verujem da si hteo reci huligansku a ne navijacku... 
Nije on hteo da naglasi huliganstvo. Upravo navijačko, pošto većina nije grubo agresivna. Postoji ta nota, da je moj tim bolji od tvog. Znajući@zoran59 , on je na to mislio.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

U SFRJ  je postojala ta ideja "Jugoslovenstva"..  koja je na neki nacin kopija "amerikanstva" ...  Da smo svi ponosni na drzavu , kao naciju,  a ne na narod kome pripadamo..   Srbina rodjenog u Americi  totalno zabole za Srbiju..
Grešiš po pitanju us. Tu je administativna nacionalnost, a ne krvna, ili kako već. Ne zaboravi da srb u bosni sebe naziva srb, a nema ništa zajedničko sa državom Srbijom. :)

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...