Jump to content

Kutak za (anti?)nacionaliste


zoran59

Recommended Posts

Molim za pomoc, tj. objasnjenje.

 

Ima nas svakakvih i to je super, inace bi bilo dosadno.

Neki smo bastovani i teniseri, drugi su ronioci i alpinisti. Imamo o cemu da pricamo, ako smo imalo radoznali.

 

No interesuje me kvalitet zivota.

Naravno, volimo da naidjemo na sagovornike koji nam povladjuju. Zato volim kolege po profesiji ili hobijima.

 

Ljudi smo, prirodno smo socijalna bica i trazimo slicne. Uslovilo nas je najvise odrastanje, a posle neki afiniteti.

Ima tu i korena na koje ne mozemo da uticemo.

Recimo, tesko mogu da razumem nekoga ko je odrastao u dzungli ili pustinji u Etiopiji, niti on razume moje detinjstvo na mopedima i asfaltu u evropskom gradu.

 

Zato cu se ograniciti na nas Balkan, tj. ex-Yu.

 

Pitao sam neke forumase, najskorije Perkosa, ali nisam dobio zadovoljavajuci odgovor.

 

Dakle, sta vama - tebi, tebi i tebi - znaci da ste Srbi/Hrvati/Makedonci ili sta vec?

 

Na putu, sretnem coveka koji vozi isti motor, pa razmenimo iskustva i nesto naucim. U ducanu, kaze mi neko da ova konzerva nije dobra, bolja je ona od druge firme a po istoj ceni. Hvala.

Bolje, lokalno mi kaze komsija da je ovaj zubar dobar a onaj ne valja.

 

Ima toga i na forumu.

Saznao sam za dobru literaturu ili muziku, procitao zanimljiva misljenja.

 

 

I onda mi se na forumu pojave Perkos ili onaj nesrecni Bane pa kazu "mi Srbi smo u 14. veku ..." ili vec nesto.

 

Molim nacionaliste da mi objasne kako i zasto je njihov zivot bolji i lepsi jer su nacionalisti umesto da nisu.

 

Ja sam mator i u penziji, ali nikada nije kasno.

Molim za poducavanje: kako ce moj zivot biti laksi ako postanem srpski/hrvatski/bosanski nacionalista (nisam izbirljiv).

Zanima me da platim manje za auto/kucu osiguranje i obesicu kojeg god treba sveca i ikonu na zid.

 

Alo?

 

 

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

.

1 hour ago, zoran59 said:

 

Zato cu se ograniciti na nas Balkan, tj. ex-Yu.

 

Pitao sam neke forumase, najskorije Perkosa, ali nisam dobio zadovoljavajuci odgovor.

 

Dakle, sta vama - tebi, tebi i tebi - znaci da ste Srbi/Hrvati/Makedonci ili sta vec?

 

Nacionalnost mi ne  znaci nista, jer bas kao i dupe svako je ima. Perkos je druga prica, kod njega je to profesija.

Odmah da ti kazem nisam nikada bio Jugosloven, ne zato sto sam neki zadrti srbadzija, vec zato sto u tu ideju nikada nisam verovao, narocito na nacin na koji je ista sprovodjena.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, DJORDJE said:

.

Nacionalnost mi ne  znaci nista, jer bas kao i dupe svako je ima. Perkos je druga prica, kod njega je to profesija.

Odmah da ti kazem nisam nikada bio Jugosloven, ne zato sto sam neki zadrti srbadzija, vec zato sto u tu ideju nikada nisam verovao, narocito na nacin na koji je ista sprovodjena.

 

Ne vidim po čemu se "Jugoslavenština" razlikuje od nacionalizma.

 

Ljudi imaju potrebu biti dio određenog krda, osjećati se zaštićeno, traže neki identitet.

 

Nacionalizam je sam po sebi bizaran, ljudi ne pričaju ili varaju najbližu rodbinu ili susjede ali zato su spremni sve dati za nekog koga nisu ni vidjeli u zivotu, samo zato jer se isto izjasnjavaju.

 

Slicna situacija u manjim krdima se moze viditi sa navijackim skupinama - Zvezdaš, Partizanovac, Hajdukovac, Dinamovac; i za jedne i druge je vezivno tkivo mržnja i netrepeljivost prema 'onim drugima'.

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Jugoslavija je bila nadnacionalna tvorevina, jugoslovenstvo nije nikada postalo nacija, niti je sadržavalo mržnju prema nacijama, možda prema nacionalizmu jeste, no nije nikad jasno definisan pojam jugoslovenstva, problemi koji su u Jugoslaviji nagomilani iz ekonomskih, ideoloških, nacionalnih, verskih i kojih sve razloga, su "rešeni" tako što se učinio ustupak nacionalizmima, pa smo dobili da nacije, narodi, plemena, stvaraju države umesto da država stvara naciju.

 

 

  • Like 11
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Budha said:

Ne vidim po čemu se "Jugoslavenština" razlikuje od nacionalizma.

 

 

 

Ako mislis na danasnju ”jugoslovenstinu”, razlikuje se bitno jer ne postoji nijedan osnov da se ta dva pojma izjednace. Znaci, ni onaj ”po krvi” (taj nije postojao nikad jer se radilo o razlicitim etnickim grupama), a ni onaj ”po tlu” (taj je bio, pa ga vise nema). Postoji doduse sistem vrednosti na koji se oni koji su se (smo) nekad identifikovali kao jugosloveni pozivaju, na koji podsecaju, ali se bas ne bi moglo reci da se za njega zalazu, da ga promovisu, brane, rade na njegovom ocuvanju i ucvrscivanju… Sve bi to trebalo da bi se nesto nazvalo nacionalizmom. Reci da je neki drustveni sistem valjao u vreme dok je postojao je stvarno daleko od toga.

 

Mislim da ti brkas pojam nacionalizma s pojmom porekla. Ovo potonje svi imamo i to nas veze, ako je zajednicko.  Neki radosno trce u susret onima s kojima ga dele, drugi gledaju da se od tog porekla distanciraju. Ali niko ne moze reci da ga nema i/ili da ono nije ostavilo nikakav uticaj na njega. Tu su zajednicke teme za razgovor, od poznavanja lokalnih toponima, preko poznavanja javnih licnosti iz sveta filma, muzike, umetnosti… za koje sira svetska javnost nije cula, pa onda lokalne kuhinje, detalji vezani za klimu, prirodu, istoriju u onom delu u kom je cinjenica, a ne legenda, skolski i zdravstveni sistem u kom smo odrastali, kako se provodilo slobodno vreme, kako se stanovalo, kako putovalo, kako se dolazilo do posla, kakva je bila kupovna moc, koji su se praznici slavili i kako…. Mnogo je tih stvari koje se stalno pojavljuju u svakodnevnim razgovorima medju ljudima bilo gde u svetu. Tu se vrlo cesto vuku paralele izmedju onog sto je aktualno i naseg sopstvenog iskustva. I to je prirodno, jer ljudi razmisljaju u kategorijama koje su u svojim glavama stvorili u toku odrastanja, vidi pod razvojna psihologija. Bez toga bi nam u glavama bio haos. A to veze ljude koji su odrastali na istom prostoru i pod istim sistemom vrednosti, hteli to oni ili ne.

 

Dalje gresis kad to sto se neko identifikuje kao jugoslaven pripisujes teznji ljudi da pripadaju krdu. Vrlo cesto se tu radi prosto o pamcenju, onom sto je ljudima dato, a zivotinjama nije. Mojim mackama svaki dan pocinje kao da su se upravo rodile (nekad im na tom zavidim), ali meni ne. Ja pamtim sebe od ranije, i to pamcenje ima svoj kontekst, ne nalazi se u vakuumu. Na osnovu njega prepoznajem svet i ljude oko sebe. Neretko se u trenucima dokolice, npr dok sedim u metrou ili stojim u redu na kasi, zabavljam pogadjajuci koji su ljudi ”nasi”. Pogadjala bih i druge, ali ne mogu. Ne poznajem onako instiktivno i na prvu loptu, bez dubokog razmisljanja i analize, njihov stil oblacenja, nacin ponasanja, govor tela, mimiku i geste… Sve to kod ”nasih” prepoznam na daljinu, mnogo pre nego sto pridju dovoljno blizu da cujem kako govore. Prepoznajem u njima sopstvene pokrete i neku energiju koju ne mogu da objasnim. Vrlo cesto me to sto vidim iznervira, daleko od toga da mi se obavezno svidja, ali to sto su oni, to sam i ja. Mogu se protiv toga boriti koliko hocu, ne pomaze. I budi siguran da bih i tebe prepoznala da naidjes u moj supermarket, koliko god se maskirao. Ni tebi ne vredi, sve te (nas) otkriva😀. I to nije nacionalizam, to smo ”mi”, kako god se definisali i s cim god se kao pojedinci identifikovali. 

  • Like 6
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Perkos2 said:

Još malo dobiću i posebnu temu😁😁😁

Evo da dam mali doprinos, i predložim ime teme...."Perkos u bure" *...  :s_d:

 

* ime teme je ispisano na originalnom niškom književnom jeziku, ako nekome treba pomoć pri prevodjenju...tu sam

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, DJORDJE said:

Secas li se koliko je JUL bio cool sa sve Vulinom?

 

U nazivu te grupe ideološko-političko opredeljenje je levica, jugoslovenska označava geografski prostor. 

Nije ti, nadam se, i UJDI dokaz da je jugoslovenstvo zlo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@zoran59 rekao sam milion puta da neću na ovo da pišem. Problem nacionalizma niju u njemu, već u tvrdnji da je drugi kriv i gori. Znači u kukavičluku i nesposobnosti preuzimanja odgovornosti za dala tvog tima. Šta je nacija nego tim, ali sa više ljudi.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Od kad je sveta i veka covek postavlja ono ontolosko pitanje, sta on radi u ovom svetu, zasto mu je dat zivot i sta sa njim da radi. Odgovor na to pitanje ce svako za sebe morati da nadje, a pripadnost jednom narodu moze coveku dati delimican odgovor zasto se rodio bas tu gde jeste, kroz osecanje bliskosti sa ljudima sa kojima deli iste kako dobre, tako i lose karakteristike okruzenja u kojem zivi, kao i sve nasledjene sklonosti koje su iskustveno generisali njegovi preci a koji se nazivaju arhetipom, porodicnim konstelacijama ili slicno. Osecaj pripadnosti svemu tome moze olaksati coveku u davanju odgovora na ono najvaznije gore napomenuto ontolosko pitanje. Naravno da taj osecaj ne moze biti dovoljan u davanju tog odgovora, ali je zato conditio sine qua non. Prosto covek ne moze voleti druge ljude, ziva bica, ceo svet, i biti kosmopolita ukoliko prvo ne voli sebe. Ukoliko nije patoloski sebican i narcisoidan on ce tu ljubav prosiriti i na svoje bliznje - porodicu i prijatelje, zatim na svoje komsije, sunarodnike, pa svoj narod (nivo o kojrm govorimo), region, kontinent i na kraju na ceo svet i sve sto nas okruzuje. Sve sto idemo sire to je neophodan veci rad na sebi da bi na kraju osetili pripadnost i sa celim svetom i zivim bicima. Nemoguce je do toga doci ukoliko se prvobitno ne oseti pripadnost sa onima sa kojima delimo isto okruzenje i iste situacije, kao i sa nasim precima bez kojih ovaj svet kao i mi sami ne bi postojali. 

 

Cesto se sve to pogredno naziva nacionalizmom sto je politicki pojam, umesto da se koristi ispravniji pojam - rodoljublje, dok je patriotizam takodje ukaljan od strane tkzv. patriotskih desnicarskih organizacija kojim se prao mozak povodljivoj grupi ljudi, iako je i taj pojam plemenit u svojoj biti.

 

I to je ono sto modovi na delu 'Politika' apsolutno ne razumeju odlaskom u drugu krajnost, pa svaku istinsku vezu sa rodoljubljem izjednacavaju sa retrogradnim desnicarskim pokretima iz 90ih i nepotrebno banuju ljude jer su u toj krajnosti. Istinska razlika izmedju rodoljublja i tog retrogradnog osecanja, jeste sto ovi drugi kroz pripadnost jednom narodu osecaju nadmoc nad nekim drugim, dok istinskom rodoljubu ce to biti osecanje koje je samo faza u istinskom dozivljavanju zivota i odnosa izmedju sebe i drugih ljudi, a ne prepreka da dozivi bliskost sa nekim koji je pripadnik drugog naroda. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eto, nisam trebao da se uključujem. Ne mešati rodoljublje i nacionalizam. Rodoljublje je voleti svoje, nacionalizam je život u ubeđenju da si bolji od drugih.
Ćutim na dalje!

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, mrd said:

Ne mešati rodoljublje i nacionalizam. Rodoljublje je voleti svoje, nacionalizam je život u ubeđenju da si bolji od drugih.

 

Zapravo, u razlicitim drustvama i epohama se razlicito dozivljava pojam nacionalizam. Negde ce reci isto ovo sto i ti, dok neko drugi ce reci da to sto si napisao u stvari predstavlja sovinizam, a da nacionalizam predstavlja samo privrzenost naciji sto ga ne razlikuje previse od rodoljublja. Tako da bi autor mogao da razjasni sta podrazumeva pod pojmom nacionalizma u svom pitanju. 

 

Cinjenica je da privrzenost naciji i dalje dominantna u svetu u kome zivimo jer svi zivimo podeljeni u NACIONALNE drzave, sa razlicitim standardom i pravima u zavisnosti u kojoj nacionalnoj drzavi zivimo - a ne zivimo u jednom drzavnom uredjenju u kojem smo svi jednaki kao deca cveca. Isto tako je cinjenica da mnoge grupacije zloupotrebljavaju taj osecaj pripadnosti da bi ostvarili neke svoje interesne ciljeve. Da li je zbog tog razloga taj osecaj los? Pa nije, lose je samo ako se na njemu covek zaustavi, pa onda lako bude izmanipulisan jer to dozivljava kao najvecu i ultimativnu vrednost. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Div said:

 

U nazivu te grupe ideološko-političko opredeljenje je levica, jugoslovenska označava geografski prostor. 

Nije ti, nadam se, i UJDI dokaz da je jugoslovenstvo zlo.

Bojim se da mi nikada nismo razumeli sta je jugoslovenstvo, barem ne na nacin na koji se to gledalo zapadnim republikama, gde je ideja i rodjena.

Edited by DJORDJE
Link to comment
Share on other sites

Drzavljanstvo, nacionalnost, to su bile stavke u dokumentima, pored 3 strine razlicintih nacionalnosti i buljuka brace i sestara koje su nam one rodile i othranile, kog je bilo briga za krvna zrnca.....tata - rusofil, mama - anglofil, brat i ja zavadjeni oko bitlsa i rolingstounsa, letovanja na najlepsem moru na svetu, Jadranu i Slavonija - ljubav mog detinjstva.....ma, svet mi je bio tesan a ne Juga, koga je bilo briga iz kog si plemena ako si bio dobar covek ili bar pristojan gradjanin? 

A onda su dosle devedesete i moja pripadnost srpskom narodu po rodjenju (da sam se ja pitala, rodila bih se u Mongoliji) mi se srucila na glavu kao teret, kao zig sramote. Stidela sam se u ime svih njih naoruzanih, na tenkovima, po skupstinama koji su razvaljivali, ubijali, krali i lagali i jos uvek pokusavaju da me ti isti ubede da su to sve cinili za moje dobro. Nece da moze! Ja sam i danas ona devojka koja je htela da ide u Vijetnam da se bori na strani Vijetkonga, i danas mi je i planteta mala a ne ova nesrecna Srbija cije dugove - ne priznajem!

 

  • Like 7
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Budha said:

Meni je od samog pojma nacije jedino smijesnija ta povezanost ljudi iste nacionalnosti.

 

Šta to veže Hrvata iz Istre i onog iz Slavonije? Ili Srbina iz Bileće ili onog iz Novog Sada? (Osim Kosoba 😂)

 

 

 

 

Verovatno Kosovo veze i Nemca iz Dresdena sa Nemcem iz Štutgarta ili Francuza iz Meca sa onim iz Bordoa. Biti nacionalista nije srpski izum i ne upraznjavaju ga isključivo Srbi. Ono što sam ja video zadnjih decenija u Evropi najači nacionalisti su Mađari i Poljaci a jadni Srbi su i u toj kategoriji na začelju.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Perkos2 said:

Verovatno Kosovo veze i Nemca iz Dresdena sa Nemcem iz Štutgarta ili Francuza iz Meca sa onim iz Bordoa. Biti nacionalista nije srpski izum i ne upraznjavaju ga isključivo Srbi. Ono što sam ja video zadnjih decenija u Evropi najači nacionalisti su Mađari i Poljaci a jadni Srbi su i u toj kategoriji na začelju.

Ima i do toga na koji ga način upražnjavaju 😉

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...