Jump to content

S grada na selo: pitfalls, tips and tricks


sreta-steta

Recommended Posts

Radilo se i to ne malo. Sem nekih radnji koje su bitne ali nezanimljive forumskom plebsu, pokrenuo sam popravku stare kuce. Dosta sam lutao oko materijala... kamen je nemoguca misija kao sto sam napisao gore, zamlacivao sam se travnatim krovom i izbor je pao na sindru (drveni crep). Nasao sam materijal, treba mi oko 50kvm, kupio gradju i sto je najvaznije - nasao majstora. Hoce da dodje, ali kaze nema smisla da se radi zimi, pa onda cu da rascistim krs i cekam mart da napadnemo i to. Inace kada se radi tako... u svojoj reziji, zadovoljstvo je X puta vece, plus nekoliko puta jeftinije. Osim toga, pocinjem da postavljam i kamen na sve staze koje su betonirane. Plan mi je da nema nigde betona vec da se vidi samo kamen. Videcemo kako ce taj plan da se odvija ali za sada mi je ideja da imam makar neke stvari u kamenu pre nove godine. 

 

Ali hajlajt jeseni je ipak sadnja drveca. Nisam mogao da sacekam da prvo uradim kucu, pa je pala sadnja drveca u dvoristu: dva platana, zlatni jasen i dve lipe. I mnogo vaznije: sljiva. Uzeo sam 20 sadnica cacanske rodne i zasadio. Pre toga zemljiste na analizu, ispatio sve sto je bilo preporuceno i zasadio sve. U svakom slucaju bilo je vise nego dobrih 12h proverenih na vazduhu. Inace moracu da resim grejanje za sledecu godinu... Danas je bilo neboravljivo u kuci, kada sam dosao temperatura je bila ne vise od 5-6 stepeni unutra. 

I evo slike za kraj godine. 

 

https://ibb.co/Tr7qH8y

 

 

https://ibb.co/drJP0dk

 

 

Edited by sreta-steta
mnogo je glupo za upload slika
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Uh...ne zavidim ti @sreta-steta na platanima. Posla oko njega, u jesen, koliko hoćeš.

Ja sam postao vlasnik, onako kako se najviše ne želi u životu, kuće sa placom od 14 ari, hektar šume i oko 2 ha iz nekoliko delova, plodne zemlje.

Ne znam odakle i da li da počnem...

Paralelno sa placem je put, asvalt.b52bcf1b69fc29a0ff5954e3b7997651.jpg

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока




 

Edited by Constantin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Evo da se javim sa mesalice, sezona je uveliko u toku. Kao sto sam pisao gore, plan je da se obnovi stara kuca da bi moglo da se uredi dvoriste i da se postavi kamen preko betonskih staza. Imao sam u principu jako kratku pauzu, mislim da se nije radilo 1.1 - 15.3, ovo ostalo vreme je stalno bilo nekih aktivnosti. Prva stvar je bila obnova prizemlja: izbacio sam sam stari namestaj, sve trule stolove, krevete... ostavio sam ono sto je zdravo. Zamenio plocice koje je cale sarenio sa nekim u boji drveta (koje su mi se inace super pokazale) i okrecio sve. Ostalo je da ubacim nesto namestaja i imam funkcionalan jos jedan stan. Ovo je bilo vise prilika nego nesto planirano: drugar je ostao bez posla a posto je vest sa rukama, resio je da mi pomaze oko nekih opstih stvari. Rezultat sve izgleda jako pristojno a i racunam da sam pomogao coveku, tako da je svima dobro. 

Posto sam proveo neko vreme kalendarske zime tamo mogu samo da kazem - zajebano. Prvo jako je hladno... temperatura je bila -5 +5, vrlo hladno ako nema sunca a ako ima postaje koliko toliko podnosljivo. Drugo hladnoca u kuci je stravicna: kada udjes hladnije je nego napolju. Kupio sam neke grejalice, to zagreje prostoriju ili spavacu sobu ali nije to nesto u cemu zivim u BGD. Ovde treba jedno nedelju dana da postane prihvatljivo toplo. Drugi utisak je da selo zimi kao da ne postoji, sve izgleda bas prazno, mislim da nisam video nikoga. Sve u svemu teska prica. 

Ali od aprila smo se bacili udarnicki, poplocali jedno 80kvm staza, ja sam radio od 7 - 17, onda za mesalicu i pomazi. Fizicki umor je stvarno odlican osecaj. Ispalo je super za nas dvojicu koji nikada nismo radili taj posao u zivotu. Ono gde sam omanuo je stara kuca. Pisao sam gore da sam nasao majstora i materijal, e pa nisam. Uleteo sam u pricu drndanja sa majstorom gde on trazi nesto tacno odredjeno - sto niko ne pravi a ljudi koji prave materijal mi govore da je majstor lud. Sve u svemu, poklekao sam, uzeo sam neki biber crep i trebalo bi tokom maja/pocetkom juna da sve pokrijem. Onda mi ostaje da napravim tu stazu do kuce i poplocan pod - verovatno opet kamenom i ceo plan za godinu sto se tice gradjevine je ispunjen. 

Ono drugo sto sam uradio je vezano za voce. Stari vocnjak je bio baaas zapusten: nije orezivan sigurno 15 godina. Ipak sam pozvao pomoc, covek je sve orezao, onih grana je bilo neverovatno mnogo - samo skupljanje mi je uzelo 3 cela dana. Orezao mi je i nove sadnice, ja kada sam video kako to radi nisam mogao da gledam: on je svaku sadnicu skratio na metar ipo i kao stap da viri iz zemlje. Sada je sve prolistalo tako da bice da ipak zna sta radi :). Tako da sto se sljiva tice - samo cekam sezonu da vidim kako ce proci. Od gornjeg vocnjaka mislim da cu da izvadim 4-5 stabala i zasadim nove, to cu cekati sledecu sezonu kada budem video kako mi ide donji vocnjak pa mozda dodam jos 20 stabala. 

Sve moje sadnje random drveca su za sada OK. Lipa, platani, topole, jasen i hrastovi - sve je prolistalo. Jedini peh je bio sa brezama: 4 su se prelomile i ostala je samo jedna koja lista lepo. Nisam siguran sta je razlog, one izgledaju bas suve, ali posto su na vlaznom zemljistu cudno mi je da je nedostatak vode. Sto mi rada na pamet je da je oko njih neki rogoz koji ih je isusio... ove godine cu ga redovnije kositi pa cu da vidim. Sa druge strane topole nisu imale problem. I taj deo moram malo drugacije: prosle godine sam zakasnio sa kosenjem koje je bilo 01.06. Sada sam sve okosio 01.05 i celo imanje izgleda mnogo urednije. Opet sam video koliko smo mi sakati za te poslove: ja sam se mlatio sa nekim kupinama ceo dan, kada su mi dosli ljudi da okose zavrsili su celo imanje za 4h. Brzi su od mene pa... jedno 40x. 

I za kraj update sto se tice smisla celog projekta. Za prvi maj je doslo malo vece drustvo i bilo je savrseno. Bilo je jedno 10 odraslih i sigurno toliko dece <10 godina.... kakva je to cena kad ase toliko dece razjuri onim imanjem. I jos bilo lepo vreme, ceo dozivljaj je bio savrsen. Nekako smo se smestili svi ali izgleda da ce faliti prostora :). 

Sta cemo sledece? Kada zavrsim kucu, prelazim na rakiju: mislim da cu da kupim kazan i pasirku i da probam pecenje. Ta stara kuca ce da sluzi za burad i alat za pecenje. Druga stvar je moracu da ispraznim jezero - sto nece biti problem i vodu da iskoristim za navodnjavanje sljiva. 

Necu planirati jos uvek gradjevinu za sledecu sezonu... Razlog je prvo ono sto je neko napisao pre par strana: necu da mi dosadi. Lepse mi je kad radim pomalo, ucestvujem radom nego kada odem i pogledam sta su drugi uradili i platim. Drugo, neke stvari iskrsnu... ja nisam planirao da sredim tu staru kucu skoro, ali sam shvatio da ako to ne uradim, necu moci da sredim dvoriste. Ili slicno sa krovom kada je poceo da prokisnjava. Na kraju sezone videcu sta je hitno a ne iziskuje da se natezem previse sa ljudima i to cu uzeti da radim. 

Slike cu uploadovati u narednih par nedelja: sada ce put da me odvede malo van zemlje, a taman i da sve lepo olista pa ce biti slike bolje. 

  • Like 8
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ajmo kratak update... od sljiva ove godine apsolutno nista. Potpuno mi je neverovatno da nijedan plod se nije pojavio - ni piskavac, apsolutno nista! Imao sam prvo orezivanje posle X godina, mozemo da kazemo da je to doprinelo. Ali u celom selu NISTA. Dok su recimo maline rodile kao besne sto se vidi i po ceni odmah, ne znam da li ce da prebace 2E. Ali zato nisu bas ni slatke... neverovatno koliko vreme ima uticaja. Tako da za ovu sezonu moracu izgleda da kupujem, nema mi druge :). 

 

https://ibb.co/4wkcHMb

 

Ali dok se ceka, resio sam da izvadim proslogodisnju iz bureta. Bure krade, mislim da sam ostao bez cirka 2l rakije. Meni je boja predobra... kao da je lezalo u buretu 40 godina a ne 9 meseci. E sad ukus... prvo dobre stvari: kao da pijes viski i jos ti ostavi na kraju u ustima ukus suve sljive. Ono sto nije dobro: prvo rakija je prejaka, mislim da ne sme preko 42-3 stepena da ide. Ovo je 48 i jako je, lepo ona prodje kroz grlo ali imas utisak kao da ti govori sa cu ti jbm mmu. Drugo ja bih vise voleo da bude malo manje hrast a vise sljiva... Sad daleko je ovo od lose rakije, ali mislim da je hrast/sljiva u ukusu 60/40. Da sam ostavio jos par meseci mislim da bi ostao bez sljive. 

Za sledecu sezonu idemo sa lepoticom + madzarkom - bez kostice i u bure sa max 45 stepeni. 

 

Evo i kuca za rakiju trenutni status, ali to cemo otom potom, kad se zavrse radovi. Bilo je tu svasta zanimljivo 🙂

 

https://ibb.co/sFS0Q7P

Edited by sreta-steta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Evo drugari, sezona se primice kraju, pa update. Prvo obnavljanje kuce - zavrseno. Ispalo je vise nego dobro iako sam na kraju stavio crep umesto sindre ili bibera. Omalterisana je nekako... starinski spolja i izgleda bas autenticno, kao da je oduvek bila takva. Dobio sam dve prostorije unutra, jedna je za alat i opremu za kosnice i rakiju, drugoj jos uvek nisam nasao namenu. napravljen je putic do nje i kasnije ove godine pocinjemo sa postavljanjem kamena svuda gde se vidi beton i da poplocam unutra. Inace pri renoviranju kuce, pronasli smo pistolj (ili barem ono sto je ostalo od istog). Znajuci istoriju moje porodice, bilo bi jako interesantno saznati sta je to tacno. 

Sad glavna stvar - rakija. Posto ove godine nije bilo nista od voca, morao sam da kupim 1.5t sljive, isao sam na cacansku zrelu za konzum. Ideja je bila da izbegnem sljivu sa zemlje jer tada bih dobio previse prljavstine. Od tipa koji mi je prodao uzeo sam i pasirku (jer je moja pozajmica u poslednjem trenutku propala) i hteo sam da ubacim ispasiranu sljivu. Problem se pojavio odmah: tip je dosao u ekstremnoj zurbi, pasirka nije radila i zavrsili smo sa punjenjem buradi sljivom koju niti sam otkostio, niti sam je oprao kao prosle godine. No, pre svega sam kupio 3 kace po 500kg sa ciljem da uz one 3x200 imam za neke 2 tone. Samo cu reci - jedva je stalo 1400kg. Posto nisam premerio vrata od te rakijske kuce, kace su bile napolju. Znaci samo ukomljavanje sljive je proslo bezveze. 

Nastavak je bio i kasnije: posto sam otisao na more, poslao sam drugara da proveri secer i komina je prevrela vec posle 2 nedelje (sto je duplo brze nego prosli put. Nije moglo pre da se pece nego li ovaj vikend. Dosao je isti decko kao prosle godine... momak je u ranim dvadesetim, vredan kao mrav. Ja krenuo nesto da ga zezam za zenidbu, on kaze izabrao sam devojku ali njen otac ne da jos. Prvo iznenadjenje je bilo da je neka vrsta ugovorenog braka pristuna kod nas (on kaze vec nekoliko godina on zna da ce sa njom da se ozeni), drugo kad sam cuo koliko ima godina :). No, back to rakija: ispalo je oko 15 kazana sa sve prepekom... sada mislim da sam pohvatao fazone: glavni posao je da se vatra drzi konstantnom. Ako je pretoplo, na kapalici izlazi dim jer tabarka ne uspe da ohladi. Ako je preslaba, samo gubis vreme. Drugo, odvajanje metil alkohola nije nikakva umetnost... bacis oko 0.5l na 100kg meke i dobar si... naravno morao sam da se svadjam sa njim jer bi on bacio duplo manje. Treca, kako da znas da ne uzimas previse patoke? Otprilike se gleda da prepek bude na 20-22 grada, znaci meka je pola toga. Prvi kazan izgradiras na 12 gradi, tako si siguran da si pokupio srce i koliko litara skupis, mnozis sa brojem kazana, delis sa dva = koliko litara prepeka. Prosle godine mi je to delovalo kao umetnost, ove godine matematika 3 razred osnovne. 

Bio je oooozbiljan posao. Prvo sam u subotu cepao drva koja su od orezivanja proletos. To da radis po suncu... pa recimo da je potezak posao. Onda cela nedelja od ujutru do jedno ponoci kada smo ispekli svu meku i sutra jedno pola dana za prepek. Shvatio sam da vise od ovoga ne zelim... ako ides na vecu kolicinu sljive, treba vise vremena. A onda zavisis od vremena (juce je pljustalo npr drugi deo dana) i logistika mora da bude bas dobra.Kakva je ispala... 3x bolja nego prosle godine. 55%, ali ide kao mleko. moracu da spustim na nekih 45 da bude jos pitkija (i tu je bila rasprava sa covekom sto pece: demi voda <> destilovana voda). Dobio sam oko 120l, bice kada razblazim oko 130 i ostalo ce bure da uzme. 

Samo da spomenem da se i jelo... hleb umesen, pa u tucani sud i ispod lampeka se pekao jedno 2h... ne umem da opisen koliko je dobar bio. Svinjska plecka i krompir u zemljanom sudu, neki slow cooking od 5h... ne znam da objasnim koliko je bilo dobro. 

Sta sam naucio ove godine?

- to se ne radi u dvoristu. prosipanje dzibre, pravljenje jela u zemljanom koncu... moracu da prekopam, stavim humus ne bi li nesto opet izraslo. 

- moram da imam svoju opremu. Problem je kad zavisis od drugih

- Mislim da sam spreman da pecem sam. Ako se potrefi da kupim kazan, stavicu dunju u kom ne bi li vezbao pa da budem spreman za sezonu. 

- necu vise da kupujem sljivu. Nije to to... bolji mi je fazon kada imam svoju, ako ne rodi - ne pecemo, sta da radim. 

- Dodacu jos 20ak stabala, ali neku autohtonu vrstu, verovatno ranku ili drenovku ako nadjem. Jednostavno je rakija bolja. 

 

I da ne ispadne da je samo o rakiji: bilo je kao seosko veselje. Osim beogradjana, doslo je 5 domorodaca, svima je bilo fenomenalno... jednostavno vidis da ljudima fali neko drustvo. A drugar iz BGD je otisao tamo par dana ranije jer mu je lepo. To mi je bilo najlepse sto sam cuo. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...