Jump to content

NEKRETNINE U SRBIJI


prenko82

Recommended Posts

On 8/5/2019 at 10:50 PM, Pavaroti said:

Pranje para. Najlakse ih je oprati kroz gradjevisnku indisustriju. Doduse  ekspanzijom interneta i poslovima na njima svet se uzdigo na dosta visi nivo. Ljudi sto rade na netu, tako da se izrazim ne placaju poraz i niko to ne kontrolise. Da krenu to da seku, mislim da bi pala vlada. Svakako potraznja je ogromna ali u sustini manji broj ljudi kupuje stanove i mnoze ih. Ekonomija obicnog Srbina se zasniva na koliko stanova imas i izdajes. To je nas nacionalni biznis. Veci deo novca je dosao pranjem para i prosto mora taj novac negde da zavrsi, da ga ne bi kopali kao Pablo Eskobar u zemlju. Ovde ljudi nisu bas svesni koliko se krade trenutno u zemlji. Tako su i demokrate gradile jedno vreme.  Svakako je glupo kupovati novugradnju sem ako nemas previse para. Kod mene je razlika 500evra po kvadratu zgrada pored zgrade. Sad treba da budem idiot da prodammoj stan da bi otisoa u duplo manji koji je pored mene. Nabili su vestacki tu cenu, nigde veze u principu. Jedni objasnjenje je pranje para..

 

Ovo gore su mi rekli negde na 2-3 strani istog ovog topika.

Tu sam stao sa pričom i to prihvatio.

Zaboravio sam bio (sada sam se setio da sam isto i tada pisao i to je bio jedan od odgovora).

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 5/2/2020 at 11:18 PM, Yoyogi said:

 

Eto, ja to pročitao u nekom članku koji nema veze sa nekretninama, o iseljavanju iz Srbije. Obuhvata i ovakve kao što sam ja, jedan od 400 hiljada koji se iselio 1990-ih.  A roditelji pomrli.

Da se niko od 2000-te nije iselio, opet bi bila realna brojka.

 Podaci iz tog clanka nisu tacni, u Beogradu nema praznih stanova.  Svi stanovi koji su postali u jednom trenutku prazni  (kao u slucaju koji si opisao) su ili prodati ili se veoma lako izdaju. Grad raste, dok se neka druga mesta smanjuju i zbog toga cene u BG-u ne padaju.  Ako pogledas broj gradilista, a znajuci da investitori nisu naivni  ljudi, zakljucices lako da novogradnja na boljim mikrolokacijama ide odlicno. Ni ja nisam verovao da se oglasene cene novogradnje  od 3 -4k e/m2 realizuju i to prilicno brzo, ali eto tako je.  Za pametne ljude, razlika u ceni starogradnje i novogradnje na tim lokacijama moze lako biti i vise od 1k e/m2, pa eto sanse za one kojima nije vazno da imaju portira u ulazu  i ne raduje ih da im komsija bude neki nazvrljani fudbaler ili patkolika  pevaljka, (ili ne daj Boze novokomponovani politicar), pored nekoliko normalnih ljudi.  COVID-19 nije bitno uticao na ovo trziste. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Quote

Neopravdano visoke cene stanova krenule nadole

U poslednjih desetak dana, nakon ukidanja vanrednog stanja, tržište nekretnina potpuno se oporavilo, čak iznenađujuće brzo vratilo se na nivo pre 15. marta, saopštio je Republički geodetski zavod koji je tokom proteklog vikenda obradio i analizirao sve pristigle kupoprodajne ugovore.

https://www.danas.rs/ekonomija/neopravdano-visoke-cene-stanova-krenule-nadole/

 

U tekstu nema detalja a bilo bi interesantno da su napisali koliki je bio rast cena za vreme vanrednog stanja.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
23 hours ago, Yoyogi said:

Ono što su druge generacije prodavale vikendice duž Ibarske magistrale za 5,000 EUR može da uzme drugi tok? Moguće.

Da,  i to i napustena domacinstva na selu. Ne mislim na propala domacinstva, vec na ona iz kojih su svi zivi clanovi otisli negde drugde. Nije taj  drugi tok nesto mnogo izrazit, ali moze da se uoci. 

Edited by Newcastle
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 8/4/2020 at 9:56 PM, Technogod said:

Cene stanova, bar sto se tice centralnih opstina u Beogradu, ne da nisu krenule nadole nego su skocile jos vise, kako oglasene tako i realizovane cene.

Nece cene pasti za par meseci, nisu pale ni 2008 godine. 

Mislim da je evidentno da ce cene da idu na dole ali ce verovatno pad trajati polako u sledecoj godini dok ja cenim da ce posle toga bar jos 2,3 godine cene ici na dole.

Pre nedelju dana sam sedeo sa rodjakom koji me je 2008 povezao sa drugom ciji su roditelji prodavali stan u blizini Knez Mihajilove. Ja sam tad radio kao agent za nekretnine, isao sam sa koleginicom da vidimo stan koji cu cenili 600 000 evra.

Koleginica je rekla da je stan na super lokaciji ali da realno vredi 450 000 do maksimalno 500 000. Rodjak mi kaze da su imali ponude za 450 000 i da su odbili. Stan su prodali 2016 godine za 200 000 evra.

Vecina u Srbiji nije svesna kolika nas kriza tek ocekuje, a zbog dobrog profita po Beogradu se gradi nikad vise, verovatno vise nego i 2008. To sto BW prodaje stanove za po 3000 do navodno 9000 evra po m2 je irelevantno jer te stanove moraju da kupuju oni koji su bliski vlasti. 

Na to treba dodati da zbog korone mnoge grane propadaju, da se sad izadavanje stanova na dan slabo isplati i da verovatno se sad izadju na duze. Firme koje su izjamljivale stanove ako zaposleni mogu da rade od kuce su mahom otkazale rentiranje. 

Vec neko vreme gledam stanove u mom kraju za tasta i tastu vec se skoro 6 meseci nista se ne prodaje ali nerealno visoke cene se ne menjaju. Ali polako ce se i to promeniti kad ljudi shvate sta nas tek ocekuje. 

Edited by BarryWhite
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, kroki23 said:

Da Berry, ali iz straha od devalvacije dosta njih ce grunuti svoj stek u nekretnine i to vec rade. Zato cene stanova u Bgu nece tako lako padati.

I sta ces da radis sa tom nekretninom? Komsije kupile stan u kraju na kredit i sad izdaju svoj stari vec skoro 3 meseca i ne mogu da ga izdaju. 

U celom Beogradu osim na NBG imas stanova koji se izdaju koliko hoces. Pogledaj sliku ispod od pre mesec, dva:1603838819_IzdanjenekretninauBeogradu.thumb.jpg.778cd238d33b03903e09eaddfc552c7a.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

A sta ces sa tim novcem? Sta je sigurnije imati? Pare na racunu u nesigurna vremena ili 4zida?

Za izdavanje stanova cisto sumnjam u ovo, pretpostavljam da su stan na dan.

U Novom Sadu sam bio na listi cekanja u agenciji prosli mesec jer je potraznja jako velika, a stanova malo u ponudi, studentski domovi recimo ne rade i svi traze stanove..

Edited by kroki23
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, kroki23 said:

A sta ces sa tim novcem? Sta je sigurnije imati? Pare na racunu u nesigurna vremena ili 4zida?

Za izdavanje stanova cisto sumnjam u ovo, pretpostavljam da su stan na dan.

U Novom Sadu sam bio na listi cekanja u agenciji prosli mesec jer je potraznja jako velika, a stanova malo u ponudi, studentski domovi recimo ne rade i svi traze stanove..

Meni je sigurnije pare u banci nego zarobljena sredstva u nekretnini gde će cene da padaju. Kao što rekoh ljudi nisu ni svesni kakva nas kriza očekuje. 

Stanovi sa slike su sa sajta city expert od pre mesec, dva i svi se izdaju na mesečnom nivou. 

Već sam pisao, možda nekih 6 meseci pratim cene 10-tak stanova u mom kraju, nijedan se nije prodao a niko nije spustio cenu. Iz mog iskustva ako stan ne prodaš za to vreme znači da je cena previsoka i da treba da je koriguješ ako stvarno hoćeš da prodaš stan. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, BarryWhite said:

Meni je sigurnije pare u banci nego zarobljena sredstva u nekretnini gde će cene da padaju. Kao što rekoh ljudi nisu ni svesni kakva nas kriza očekuje. 

Stanovi sa slike su sa sajta city expert od pre mesec, dva i svi se izdaju na mesečnom nivou. 

Već sam pisao, možda nekih 6 meseci pratim cene 10-tak stanova u mom kraju, nijedan se nije prodao a niko nije spustio cenu. Iz mog iskustva ako stan ne prodaš za to vreme znači da je cena previsoka i da treba da je koriguješ ako stvarno hoćeš da prodaš stan. 

 

Ne bih da ureknem, ali mislim da ova kriza nece biti kao 2008, jer cini mi se da je npr EU ovog puta relativno brzo reagovala sa planom pomoci i da se cini dosta da se predupredi tako nesto. 

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, AgroLaki said:

 

Ne bih da ureknem, ali mislim da ova kriza nece biti kao 2008, jer cini mi se da je npr EU ovog puta relativno brzo reagovala sa planom pomoci i da se cini dosta da se predupredi tako nesto. 

Prvi kvartal sledeće godine će pokazati kako će stvari ići. Svetska banka je, rekao bih, poprilično optimistična. U regionu je CG najgore prošla, čak - 12% bdp-a. 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, AgroLaki said:

 

Ne bih da ureknem, ali mislim da ova kriza nece biti kao 2008, jer cini mi se da je npr EU ovog puta relativno brzo reagovala sa planom pomoci i da se cini dosta da se predupredi tako nesto. 

2008 ljudi nisu bili sprečeni da se bave svojim poslom. Zbog pandemije ove I sad već vidimo skoro sigurno i sledeće godine mnogo grane će biti pogođene. Nema više avio saobraćaja na istom nivou što će pogađa Air Serbia i aerodrom, zbog restrikcija putovanja nema turista pa su uglavnom po Beogradu pogođene mnogi, hoteli, restorani a verovatno najvise oni koji su se bavili rentiranjem stan na dan. Turističke agencije nemaju posla, oni koji se bave organizovanjem slavlja, festivala, koncerata. Oni koji rade u IT sektor a svi ono koji su preduzetnici su dodatno oporezovani uvođenjem testa samostalnosti a sad kreće isto i frilensere.

Kao što sam već napisao u Beogradu se gradi verovatno i više nego 2008 godine a ekonomija ide na dole i mnogo ljudi je pogođeno. Zaboravlja se koliko je stala gradnja posle 2008 i koliko se smanjio promet nekretnina. Od 2008 do negde 2016 se "akumulirao" veliki broj potencijalnih kupaca koji su u poslednje 4 godine mahom rešili svoje stambeno pitanje jer su cene bile niže i jer su krediti bili povoljniji. Zbog toga su cene rasle i profit za one koji prave zgrade tako da se sad gradi na sve strane. Tako za godinu, dve biće puno stanova na prodaju a malo potencijalnih kupaca. 

Na to treba dodati uticaj tržišta izdavanja nekretnina gde će firme pogođene krizom koje su izmamiljivale stanove iste otkazivati, da se oni koji izdaju stan na dan sad radije odlučuju na izdavanje na mesečnom nivou plus su sad i oni došli na red za plaćanje poreza. Na to treba dodati one stanove koji se sad završavaju a već su prodati koje je neko kupio da bi ih izdavao (ili se ljudi sele u njih a izdaju stari stan u kom su živeli). 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Vidim da je tema prilicno mrtva al nadam se da ima drugara koji se razumeju i voljni su da pomognu.

Situacija je da mi dete polako dolazi za studiranje pa sam se sracunao da bi mi najbolje bilo da probam da uzmem krediti i uzmem neki garsonjeru, jednosoban stan u Bgd. Nesto sam mislio da probam Novi Beugrad, ja sam tu ziveo dok sam studirao pa sam emotivno vezan😀. E sad ako moze pomoc, da li odmah ili sacekati dodinu dve , jer ono sto sam po netu video cene su nenormalne , uopst me zanima i koji put je najbolji, da li pratiti oglase, da li ici u agenciju, da li su cene na netu realne ili je to prepunpano, jel ja skoro da nista nisam video ispod 2300 E po kvadratu pa i vise za staru gradnje sto je meni nenormalno visoko.

Mala trivia vidim stan u 70A , isti kao sto sam ja iznamljivao 2000 kad sam studirao. Tada nam je gazda nudio da kupimo za 30000 maraka a sad se za takav stan 20 gogina kasnije traz 70000 evra, meni to stvarno nije normalno

 

Link to comment
Share on other sites

Da, što kaže  fancy, ponuda i tražnja, po meni je NBgd neopravdano skup, ne BiH želeo da živim tamo, čak, otkad su cene krenule na više, mislim, da je kvalitet života pao. Svejedno, treba 2 miliona ovakvih kao ja da bi cene počele da padaju. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@djurava

Kao sto Fancy rece, zakon ponude i traznje. 

Ja sam 2019. kupio stan u 64. bloku, oborio sam cenu 2 hiljade evra u odnosu na cenu sa oglasa, drug u 45. bloku oborio cenu 2,5 hiljade evra i to je to. Ko se duze cenjka, ostane bez stana. 

Od snajke sestra i decko gledaju stan od 2017 godine i u fazonu su, prenaduvane su cene, ovo ce ici dole, dolazi kriza, ovo ono, evo vec 4 godine placaju kiriju i cekaju krizu, znaci treba im kriza da obori cenu za 15 hiljada eura, da bi bili na nuli sa kirijama. Sad su se nadali u koroni da ce da se strmoglavi i krene sve na dole, ali corak naravno. 

Ja sam 10 godina na Novom Beogradu i kvalitet zivota jeste opao od kako sam dosao, i jos se gradi, svuda gde se nadje slobodan ar. Kad budu izgradili na zemljistu IMT-a, to ce biti smrt za Tosin bunar. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Cene u BG-u su definitivno prenaduvane, u najvecoj meri sumnjivim poslovima i raznim kombinacijama. Pad ce doci kad tad, ali ne pre nego sto ova kriminalno interesna grupacija ode sa vlasti.

 

Zanimljiv tekst na tu temu: U Srbiji se 80 odsto stanova kupi gotovinom: Da li se kontroliše poreklo novca i ko su kupci?

 

@djurava na koji fax ti dete krece studirati? Mozda ima neki deo grada koji bi mogao biti bolji, a definitivno jeftiniji, izbor za vas od NBGD-a?

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...