Jump to content

NEKRETNINE U SRBIJI


prenko82

Recommended Posts

Profesor ekonomije kazes?

 

Da, profesori na ekonomskim fakultetima u Srbiji su inace poznati kao najveci strucnjaci na svetu, nakon sto su 'sredili' srpsku ekonomiju sad ih svajcarci mole da dodju kod njih.

 

Kao sto se lepo vidi sa gornjeg grafa, obuhvaceni su podaci samo od 2007, gde su podaci od ranije? 2000. godine je prosecna cena kvadrata u BG bila 500e, mozda bi cenjeni profesor dobio malo drugacije podatke da je otisao jos koju godinu unazad...

 

Istrazivanje doticnog profesora je precizno koliko i podaci o prosecnoj velicini penisa u Holandiji dobijeni na osnovu merenja uzorka crnaca u nocnom klubu u Amsterdamu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hahahha kakav odgovor :twak:

Ne bih da se raspravljam oko ovakve stvari, ako smatras da je istrazivanje nerelavantno, slobodan si da ponudis drugacije, ili da kazes da informacije nisu tacne.

Nevezano za istrazivanje, ono sto mogu da primetim u Pragu je da cene konstantno rastu zadnjih 30godina, iako su mnogi pricali o balonu i cekali da cene padnu.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Magia said:

Nevezano za istrazivanje, ono sto mogu da primetim u Pragu je da cene konstantno rastu zadnjih 30godina, iako su mnogi pricali o balonu i cekali da cene padnu.

 

Onako kao laik mogu da kažem da će tako biti i u Bgd. Naime, supruga i ja smo se razmišljali da kupimo stan u Bgd (što ćemo verovatno i učiniti) i u razgovoru sa jednim finansijskim savetnikom ovde u De, on nam je upravo to, ne poznajući u detalje prilike u Srb, i savetovao, a poučen iskustvom svih glavnih gradova nekadašnjeg istočnog bloka, pa i samog Berlina od pre 40ak godina. Cene u Bgd neće padati, mogu samo dalje rasti, a jednom kad se desi da Srb uđe u EU, a desiće se, kad tad, takva nekretnina postaje jako vredna investicija.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, AgroUrban said:

Moja drugarica iz srednje uzela sad u Pragu novogradnju, zadnja stanica metroa, 3100 eur/kv.

Ne pratim odnose plata i to, ali kapiram da mu dodje, kao u BGu da se uzmu Zemunske kapije, novogradnja po cca 1500 eur.


Ne bih rekao da je odnos 2:1, nije standard u Ceskoj toliko bolji. Koliko u Bgu kostaju te Zemunske kapije?

Generalno su ovde stanovi ludacki skupi, po relativnim cenama najskuplji u Evropi:

 

Quote

For the second straight year, housing in the Czech Republic has been found to be the most expensive in Europe, according to the new 2018 Deloitte Property Index.

For the study, Deloitte compared the average costs of purchasing a flat or home in 14 countries across Europe against the number of years the average employee would have to work to pay it off...

...And in the Czech Republic, the average employee will need to work a whopping 11.8 years to be able to earn enough money to buy a house – – the highest number in the study, and 59% higher than the average across all 12 countries included....

 

Link to comment
Share on other sites

Od 1400 do 1600. eur. To je skroz gore u Zemunu blizu Pupinovog mosta, znaci bas periferija samog grada. 

Nije periferija u smislu prigradskih polu urbanih naselja, ali uzimajuci u obzir gradski prevoz, kao zadnja stanica metroa. 

Link to comment
Share on other sites

Ako gledamo prosecne plate...Srb cca 470-480 € i Ces 1065 € onda i jeste Ceska 2:1 bolja. Cifre su mi iz glave, mozda nisu bas najtacnije ali taj je ballpark. Jos kad uzmemo u obzir da je jos nasa prosecna plata jako naduvana ogromnim javnim sektorom, pa da i cesto ljudi vracaju poslodavcima u privatnom sektoru deo neto plata, onda je tek uzas. "Napori" nase vlade da digne prosek na 500 su direktno povezani sa konstantnim pokusajem da se dignu i plate u javnoj upravi tj da to odobri mmf i ostale svetske fin institucije. Pritom, porediti te 2 privrede nije realno....tj daleko smo od njih ;) .

Sto se tice istrazivanja, podaci su ok, samo ne prikazuju kompletnu sliku. NKOSK pokazuje samo nekretnine kupljene na kredit ( a koliko je njihovo ucesce u kompletnom prometu, 20%, 30% stvarno ne znam a bitan je podatak?), pritom ne pokazuje cak ni sve kredite ( Intesa, SocGen ako se ne varam sada daju kredite bez nkosk) a podaci iz katastra prikazuju navedene cene u ugovoru, koje umeju da variraju tj da budu namerno manji zbog poreza na promet. Cesto drugi deo isplate ide u kesu. Izmedju ostalog zato nasa poreska cesto proverava cene u ugovoru i ako se ne slaze s tim, tj njihovi procenitelji onda porez ide na osnovicu koji oni napisu. Nekretnine koje su predmet kompenzacije ( a velik je broj toga) su opet specificne jer se njima 2x trguje (investitor-izvodjac, pa izvodjac-kupac). Ima tu gomila specificnosti koje nisu uvrstene. E sad, pored svega toga...cene rastu i to je globalni, ne lokalni trend. Pratili smo i pad cene posle fin krize, koja je u nekoj, ne velikoj meri zbog donekle izolovanog trzista, uticala na nas. Sada smo otvoreniji i oscilacije na globalnom nivou uticu i na nas u vecoj meri. S te strane balon ne postoji...u kontekstu rasta, tj razlike u povecanju cena. Kada posmatramo u poredjenju sa stopom inflacije, globalnim trendovima....ali kada se pogleda kupovna moc, prosecna plata e tu vec pricamo o nerealno visokim cenama, ako je vec balon preterivanje. Po onoj lista s pocetka teme na vrhu smo svetske liste po tom odnosu.

Naravno, nisam finansijski ekspert pa ovo vise pisem kao neko ko je upoznat sa celom pricom iz gradjevinskog aspekta. Da li se isplati nekretnina kao investicija ne bih da sugerisem, ovo je nestabilno trziste za plasman sredstava na drugi nacin, sem ako bas niste sigurni u to sto radite, a vecuna ljudi nije pa ide na siguricu, a pritom je i bolje nego orocavanje kesa u banci sad kad su kamate niske. Tako da razumem u "ulaganje" u nekretnine. Dugorocno opet, ako se trziste na taj nacin zasiti, smanji se priliv sranovnistva, bela kuga itd, opet moze doci do pada rente...a s tim i pada cena nekretnina. Ako vec ulazete ja bih gledao uvek atraktivne lokacije koje su manje podlozne oscilacijama i uvek ih je lako prodati. Za resavanje zivotnog pitanja, to je vec druga prica....

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ja imam platu 2000evra, a placam pored na 50.000 i cela firma je takva, tako da u Beogradu postoji ogromna kolicina para. Ima dosta i stranaca koji dolaze da rade. Znam da je popularno pljuvati po Beogradu, ali Beograd je regionalni centar ovog dela Evrope.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ono što je neko citirao nekog profesora sa Ekonomskog fakulteta i dao njegove dijagrame cena, to je polu-tačno. To su cene koje se traže (snovi prodavaca) a da li se nešto uopšte prodaje i po kojoj ceni, to je druga, važnija, polovina te istine, koje u dijagramu nema.

Naravno da se agencije za prodaju ne utrkuju u tome da objave koliko se tražilo, koliko se dobilo i koliko je prodato.

 

Mislim, da zgrade kao blok 70, blok 45, kvadrat nema razloga da košta više od 500 EUR. Čak i u novim, kao "Stepa" na Voždovcu.

 

Ja imam stan (nasleđen od pokojnih roditelja) useljen nov 1981. i nemam nameru da ga prodajem. Dao sam ga drugu iz detinjstva koji u njemu živi sa porodicom već 13 godina. Samo plaća dažbine, nema kirije, zajednička drugarica, advokat, pravi ugovore na svake 3 godine, sa mojim punomoćjem, da nisam ovde video tred o nekretninama ne bih se ni setio da ga imam.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Yoyogi said:

Ono što je neko citirao nekog profesora sa Ekonomskog fakulteta i dao njegove dijagrame cena, to je polu-tačno. To su cene koje se traže (snovi prodavaca) a da li se nešto uopšte prodaje i po kojoj ceni, to je druga, važnija, polovina te istine, koje u dijagramu nema.

 

To su podaci NKOSK i obuhvataju OSTVARENE prodajne cene na kredit. Znaci nisu apsolutno relevantne, jer ne obuhvataju celokupnu kupoprodaju, ali nisu ni lepe zelje prodavaca. 

Godinu i po dana sam trazio stan, i iz sopstvenog iskustva i razgovora sa agentom koji mi je trazio stanove, najčešće je da se cene obore od 3% do 7%.

 

 

13 minutes ago, Yoyogi said:

Mislim, da zgrade kao blok 70, blok 45, kvadrat nema razloga da košta više od 500 EUR. Čak i u novim, kao "Stepa" na Voždovcu.

 

E jebo ga ti sad. 😄 Ja sam početkom 2018. u malom mestu u Šumadiji odakle sam, prodao stan od 55 kv za 450 eur/kv easy money, četvrti sprat bez lifta, znaci u mestu gde nema neke potraznje.

Ako bi za blok 70 dao 500 eura, koliko bi dao za Batajnicu, Ledine i Altinu, 200 eura? Ja lično, verujem ni ti, ne bi živeo na tim lokacijama, al onako tržišno, šta bi rekao?

 

 

Na Novom  Beogradu i Zemunu sam ziveo na 7 mesta, izmedju ostalog, i u bloku 70, i uvek bih pre tu ziveo, nego recimo kod Arene, gde su stanovi mnogo skuplji. Odmaknute zgrade, okolo šuma/zelenilo, nema saobraćajnica, pored Sava. Koliko god da je Beograd generalno tragedija od grada (komunalna infrastruktura, nedostatak metroa, loše rukovođenje itd), opet ima mali broj relativno solidnih delova za život. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Da postavimo stvari na mesto. 

Stan vredi onoliko za koliko se proda. Ako sam ja u krivu a ti u pravu prednost ide tebi, koji znaš bolje od mene pa i reče da to prolazi..

 

I dalje tvrdim da su cene za porodični stan u Beogradu (ne elitne lokacije) neopravdano visoke.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, AgroUrban said:

Šup*k Evrope. 😐

Beograd je top grad u ekipi sa Sarajevom, Skopljem, Podgoricom, Tiranom i Kišinjevim. Ok, ni Sofija nije ništa bolja. 

 Tvoja subjektivna ocena Beograda vise govori o tebi nego o Beogradu. Za mene je Beograd najbolji grad na svet.

Na Balkanu je Beogradu u rangu sa jos par  gradova, to su Atina, Sofija i Instanbul, nalazi se na jako lepom polozaju. 

Uskoro ce biti izradjen i taj metro i ostala infrastruktura itd...ne vidim cemu toliko negativno razmisljanje.

 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, MaliRadoica said:

 Tvoja subjektivna ocena Beograda vise govori o tebi nego o Beogradu. Za mene je Beograd najbolji grad na svet.

Na Balkanu je Beogradu u rangu sa jos par  gradova, to su Atina, Sofija i Instanbul, nalazi se na jako lepom polozaju. 

Uskoro ce biti izradjen i taj metro i ostala infrastruktura itd...ne vidim cemu toliko negativno razmisljanje.

 

Pa rekao bih da nisi puno putovao ako ti je Beograd najbolji grad na svetu, glavni grad u 21. veku bez uređene kanalizacije, i evropska metropola bez metroa. Kada će to uskoro biti metro? A da, još prošle godine su se kupovale karte za metro.

Beograd u rangu Atine i Istanbula :lol_2:

Edited by Green23
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Green23 said:

Pa rekao bih da nisi puno putovao ako ti je Beograd najbolji grad na svetu, glavni grad u 21. veku bez uređene kanalizacije, i evropska metropola bez metroa. Kada će to uskoro biti metro? A da, još prošle godine su se kupovale karte za metro.

Beograd u rangu Atine i Istanbula :lol_2:

Bas naprotiv, putovao sam. Npr. u Rimu su mi crnci gurali neke drangulije u ruke - sto zna da bude bas neprijatno, a nocu posle 22h u autobusu su bili samo neki migrantni - Filipci i ko zna ko sve, ali Italijana video nisam. Hrana je bila toliko ocajna da sam jeo u Meku, normalnu picu okusio nisam. Beograd je i dalje homogen grad, sa drustvenom kohezijom, zato je dosta i bezbedniji recimo od Londona. Mnogo je lakse upoznati ljude, steci intimno drustvo itd... Srbima je nacionalni sport da pljuju sami po sebi, ali ja to ne radim, jer znam da cenim sebe i svoje. Beograd mi je pruzio obrazovanje, ljubav, drustvo i sve to za dzabe. Nekome je vau da se gura u garsonjeri sa tri Indusa u srcu Londona, samo da bi mogao da kaze da zivi u Londonu. Ja bas i nisam ljubitelj takvih zanimacija.  

Metro ce se izgraditi, a sto se tice kanalizacije nisam ziveo u takvim naseljima i ne planiram da kupujem nekretninu bez kanalizacije. Nadam se da ce se i to resiti uskoro, to je posledica ubrzane izdradnje tokom 90-tih, pre svega izbeglicnih naselja - ljubi su morali da zive negde, a intrastruktura nije to mogla da isprati. Bolje i tako nego da zive na ulici.

 

Edited by MaliRadoica
Link to comment
Share on other sites

Iz tvog posta izbija pomalo ksenofobije... Beograd će biti selendra dok god i po njemu ne budeš mogao da svakdnevno srećeš svoje sugrađane arape, crnce, azijate i ostale, bez da se iščuđavaš i sablažnjavaš.

 

A u kom si ti to Rimu bio pa ti hrana očajna? Znam da se o ukusima ne raspravlja, ali još nigde nisam bolje jeo nego tamo, samo treba znati gde. I u Beogradu ako pojedeš pljedžu na štajgi nećeš baš poneti sa sobom dobar utisak.

Edited by Eddard
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Malo je preterana kritika za Radojicu, ali razumem. Pogotovo u poslednje vreme, nit su ti svi kosmopolitski gradovi toliko otvoreni prema strancima. Veruj mi da se ljudi iscudjavaju. 

Ali pored toga, Beograd je svakako "selendra" i ne moze da se poredi sa Atinom, a kamoli sa Istanbulom. Svevisnji stalno nesto pise, kako je Beograd regionalni, najbolji u regionu,... da ali region je Budimpesta npr, ili Atina, npr, ili istanbul npr a Beograd nije ni blizu tim gradovima.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Beograd je najobicnija varosica, rupa i smetliste...za jednu Budimpestu npr. Da ne pricamo dalje. 

Ali razumem da ljudi slabo putuju (ne racunam zlatibor, banje i pefkohori) pa stoga poojma nemaju sta nas okruzuje i kakvih lepota ima na samo koju stotinu km precnika. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Stvarno je šteta za sam potencijal Beograda. Moje laičko viđenje, da je Beograd u Severnoj Italiji, mogao bi da bude jedan od lepših gradova u Evropi. 

A i leži mu kao da je poreklom iz Severne Italije, osnovali ga Kelti, vladali Rimljani. 😄 Ušće dve velike reke, ostrvo u sredini, i brda i ravnice i šume okolo, verovatno bi bio inspiracija za mnoge umetnike.

Ovako imamo rugobe od komunističkih stepeničastih blokova, do megalomanije psiha Vučića. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pitanje estetike i prednosti ili mana Beograda uglavnom ne utice na odluke ljudi koje poznajem vezano za to da bi ostali da zive u Beogradu ili bi otisli u inostranstvo.

Ne poznajem nikog ko se odlucio da ode iz Beograd iz razloga koje ljudi ovde navode. Ljudi odlaze zbog generalno finansijskih razloga ili zbog opsteg loseg stanja u drustvu. 

Oni koji ostaju i zele da kupe stan sucavaju se sa trzistem takvim kakvo je, ili ce da kupe stan ili ce da placaju kiriju i tu nema neke filozofije. Ako se odluce da kupe stan onda opet imaju mogucnost izbor lokacije, da li zele novogradnju ili staru gradnju koju ce posle da sredjuju i slicno.

Porast cena stanova u poslednjih 2 godine svakako nije iznanadjenje uzimajuci u obzir da su ponovo stambeni krediti povoljni. Od 2008 kad je pocela ekonomska kriza kamate za stambene kredite su bile nenoramlno visoke i da se tako izrazima "akumulirao" se veliki broj potencijalnih kreditnih kupaca koji su tek negde od 2017 bili ponovo u mogucnosti da uzmu stan na kredit po povoljnijim uslovima. 

Na to treba dodati i porast broja turista u Beogradu u poslednjih 5,6 godina koji je uticao na porast cene u centru grada gde se mahom manji stanovi izdaju na dan. 

Uz to oni koji su drzali novac u banakma od 2009 godine jer su kamate na stednju bile dobre sad verovatno vecinski ulazu u nekretnine jer imaju veci povracaj od izadavanja stanova nego od kamate u banci tako da tu sigurno ima dosta ljudi koji ulazu u nekretnine kao investiciju jer je to mnogo lakse nego otvaranje nekog privatnog biznisa koje nosi odradjeni rizik i iziskuje neko vreme. 

Moje misljenje je da se bar jos jedno 2,3 godine stanje na trzistu nece mnogo menjati, ne ocekujem ni povecanja cena niti pad ali ce svakako biti zanimljivo videti kakvo ce trziste biti za nekih 5 godina ili 10 godina na primer. 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

On 8/26/2019 at 10:46 AM, mrblaf said:

2000. godine je prosecna cena kvadrata u BG bila 500e

 

Ovo je možda neka cena starijih stanova. Zgrada u kojoj je moj deda bio suinvestitor zidana je 2000.godine i završena u roku, 2001.godine. Kao novogradnja , na dobroj lokaciji, cena kvadrata se kretala između 1200-1450 evra po kvadratu i u roku od par meseci, sem naših stanova, svi ostali stanovi su kupljeni i stanari useljeni...tako da me ovaj podatak malo čudi.. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...