Jump to content

NEKRETNINE U SRBIJI


prenko82

Recommended Posts

Mislim da se pomalo uporedjuju zabe i babe. Danas je u jeku kupovina novogradnje koja povecava cenu kupljenih stanova, na to se dobija 10% povracaja pdv-a, kamate su pored toga jako niske. Novogradnja ima alu stolariju po pravilu, podzemne garaze, zajednicko dvoriste, odrzavanje kompleksa, kvalitetan parket, sanitarije itd... Tako da je pitanje da li postoji realno poskupljenje ili se samo kupuju bolji - i shodno tome skuplji stanovi. To sta je u oglasima i vlazni snovi prodavaca u pogledu cene za koju hoce da prodaju stan iz 70 i neke, su druga prica, ljudi drze stanove u oglasima godinama bez neke nade da budu prodati. Ne znam koji su im motivi za drzanje nerealnih cena nekretnina, ali prosto je tako. Znam za jedan konrektan slucaj gde sam ponudio 10% nizu cenu, prodavac je odbio, a nekretninu prodaje vec nekoliko godina. Racuna vredi, prodace se.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On ‎5‎/‎23‎/‎2019 at 2:02 PM, MaliRadoica said:

Mislim da se pomalo uporedjuju zabe i babe. Danas je u jeku kupovina novogradnje koja povecava cenu kupljenih stanova, na to se dobija 10% povracaja pdv-a, kamate su pored toga jako niske. Novogradnja ima alu stolariju po pravilu, podzemne garaze, zajednicko dvoriste, odrzavanje kompleksa, kvalitetan parket, sanitarije itd... Tako da je pitanje da li postoji realno poskupljenje ili se samo kupuju bolji - i shodno tome skuplji stanovi. To sta je u oglasima i vlazni snovi prodavaca u pogledu cene za koju hoce da prodaju stan iz 70 i neke, su druga prica, ljudi drze stanove u oglasima godinama bez neke nade da budu prodati. Ne znam koji su im motivi za drzanje nerealnih cena nekretnina, ali prosto je tako. Znam za jedan konrektan slucaj gde sam ponudio 10% nizu cenu, prodavac je odbio, a nekretninu prodaje vec nekoliko godina. Racuna vredi, prodace se.

Pa sad..dobar stan  iz 70-tih, na dobroj lokaciji u BG se najcesce proda za 2 - 3 dana. Oni drugi koji su vidljivi u oglasima po nekoliko meseci imaju uvek neki krupan nedostatak.  Jednostavno niko ne zeli da investira 100k + u nesto sto jednostavno nije dobro niti lepo, niti se moze ikako uciniti takvim. Tako da tu nerealna cena nije presudan faktor. Oko novogradnje ima jedna cinjenica koja se mnogima ne bi svidela: uz stan se kupuje i nedefinisani komsiluk, pa se tako cesto desava da neki skorojevic, pevaljka, zvezda realitija ili nadobudni sportitsta zivi na par metara od vaseg stana snova..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 
 
 
On 5/23/2019 at 2:02 PM, MaliRadoica said:

Mislim da se pomalo uporedjuju zabe i babe. Danas je u jeku kupovina novogradnje koja povecava cenu kupljenih stanova, na to se dobija 10% povracaja pdv-a, kamate su pored toga jako niske. Novogradnja ima alu stolariju po pravilu, podzemne garaze, zajednicko dvoriste, odrzavanje kompleksa, kvalitetan parket, sanitarije itd... Tako da je pitanje da li postoji realno poskupljenje ili se samo kupuju bolji - i shodno tome skuplji stanovi. To sta je u oglasima i vlazni snovi prodavaca u pogledu cene za koju hoce da prodaju stan iz 70 i neke, su druga prica, ljudi drze stanove u oglasima godinama bez neke nade da budu prodati. Ne znam koji su im motivi za drzanje nerealnih cena nekretnina, ali prosto je tako. Znam za jedan konrektan slucaj gde sam ponudio 10% nizu cenu, prodavac je odbio, a nekretninu prodaje vec nekoliko godina. Racuna vredi, prodace se.

 

Ja bih se slozio ovde sa Newcastleom, nisam naisao na mnogo stanova iz 70 neke, a vecina starogradnje je taj period, koji mnogo čuče na oglasima, osim ako imaju baš neki veliki defekt ili su nisko prizemlje/poslednji sprat. Ja sam za stan koji sam kupio oborio cenu 2%, a agent za nekretnine koji mi je tražio stan mi je rekao, da se cene najčešće spuštaju od 3% do 7%. Ipak, situacija je sad takva da ni 7% ne možeš da dobiješ lako. Ako je stan iole normalan, i neko ga nudi za 100k, vrlo je teško da će neko pristati na 90k, osim ako mu se baš ono žuri, a ima keš kupca. 

 

Naravno, ima i tih situacija, gde prodavac neće da spusti ni 500 evra cenu i tako drži, dok ne naleti neko ili odustane od prodaje. A još jače je jedan stan što sam gledao, u momentu prodaje 95k, 6 meseci kasnije, još nije prodat, a podigli cenu na 99.5k. Ali to je situacija da je  stan samo našminkan za prodaju, sa najjeftinijim laminatom, krečenjem, uz jako loš raspored i visok sprat. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 8/3/2019 at 4:32 PM, Yoyogi said:

Bezvredne nekretnine u zemlji koja je pazuh sveta. Samo se nadajte da iz dijaspore dolaze u Srbiju u penziju. Ni oni to ne bi platili. Mozda ne bi ni mogli.

Nadamo se da ces doci ovde u penziju..Samo se o tome ovde prica 😁 Koliko baustela mora da  kaze dnevno da zivi preko i da se nikadanece vratiti u Srbiju, to je neverovatno 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pavaroti said:

Nadamo se da ces doci ovde u penziju..Samo se o tome ovde prica 😁 Koliko baustela mora da  kaze dnevno da zivi preko i da se nikadanece vratiti u Srbiju, to je neverovatno 🙂

Kada sam otisao iz Srbije krajem 1991, Beogradu je nedostajalo 100 hiljada stanova.

Pre 5 godina procitam da u Beogradu ima 160 hiljada praznih stambenih jedinica. To je kao da se ceo Novi Sad preseli u te prazne stanove ("stambene jedinice") u Beogradu.

 

Odakle ta navala na nekretnine?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Yoyogi said:

Kada sam otisao iz Srbije krajem 1991, Beogradu je nedostajalo 100 hiljada stanova.

Pre 5 godina procitam da u Beogradu ima 160 hiljada praznih stambenih jedinica. To je kao da se ceo Novi Sad preseli u te prazne stanove ("stambene jedinice") u Beogradu.

 

Odakle ta navala na nekretnine?

Pranje para. Najlakse ih je oprati kroz gradjevisnku indisustriju. Doduse  ekspanzijom interneta i poslovima na njima svet se uzdigo na dosta visi nivo. Ljudi sto rade na netu, tako da se izrazim ne placaju poraz i niko to ne kontrolise. Da krenu to da seku, mislim da bi pala vlada. Svakako potraznja je ogromna ali u sustini manji broj ljudi kupuje stanove i mnoze ih. Ekonomija obicnog Srbina se zasniva na koliko stanova imas i izdajes. To je nas nacionalni biznis. Veci deo novca je dosao pranjem para i prosto mora taj novac negde da zavrsi, da ga ne bi kopali kao Pablo Eskobar u zemlju. Ovde ljudi nisu bas svesni koliko se krade trenutno u zemlji. Tako su i demokrate gradile jedno vreme.  Svakako je glupo kupovati novugradnju sem ako nemas previse para. Kod mene je razlika 500evra po kvadratu zgrada pored zgrade. Sad treba da budem idiot da prodammoj stan da bi otisoa u duplo manji koji je pored mene. Nabili su vestacki tu cenu, nigde veze u principu. Jedni objasnjenje je pranje para..

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Pavaroti said:

Pranje para. Najlakse ih je oprati kroz gradjevisnku indisustriju. Doduse  ekspanzijom interneta i poslovima na njima svet se uzdigo na dosta visi nivo. Ljudi sto rade na netu, tako da se izrazim ne placaju poraz i niko to ne kontrolise. Da krenu to da seku, mislim da bi pala vlada. Svakako potraznja je ogromna ali u sustini manji broj ljudi kupuje stanove i mnoze ih. Ekonomija obicnog Srbina se zasniva na koliko stanova imas i izdajes. To je nas nacionalni biznis. Veci deo novca je dosao pranjem para i prosto mora taj novac negde da zavrsi, da ga ne bi kopali kao Pablo Eskobar u zemlju. Ovde ljudi nisu bas svesni koliko se krade trenutno u zemlji. Tako su i demokrate gradile jedno vreme.  Svakako je glupo kupovati novugradnju sem ako nemas previse para. Kod mene je razlika 500evra po kvadratu zgrada pored zgrade. Sad treba da budem idiot da prodammoj stan da bi otisoa u duplo manji koji je pored mene. Nabili su vestacki tu cenu, nigde veze u principu. Jedni objasnjenje je pranje para..

 

Pa ako si u tom biznisu, onda znas. Uzimam ovo na znanje.

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Pavaroti said:

Pranje para. Najlakse ih je oprati kroz gradjevisnku indisustriju. Doduse  ekspanzijom interneta i poslovima na njima svet se uzdigo na dosta visi nivo. Ljudi sto rade na netu, tako da se izrazim ne placaju poraz i niko to ne kontrolise. Da krenu to da seku, mislim da bi pala vlada. Svakako potraznja je ogromna ali u sustini manji broj ljudi kupuje stanove i mnoze ih. Ekonomija obicnog Srbina se zasniva na koliko stanova imas i izdajes. To je nas nacionalni biznis. Veci deo novca je dosao pranjem para i prosto mora taj novac negde da zavrsi, da ga ne bi kopali kao Pablo Eskobar u zemlju. Ovde ljudi nisu bas svesni koliko se krade trenutno u zemlji. Tako su i demokrate gradile jedno vreme.  Svakako je glupo kupovati novugradnju sem ako nemas previse para. Kod mene je razlika 500evra po kvadratu zgrada pored zgrade. Sad treba da budem idiot da prodammoj stan da bi otisoa u duplo manji koji je pored mene. Nabili su vestacki tu cenu, nigde veze u principu. Jedni objasnjenje je pranje para..

 

Na koji način se peru pare kupovinom stana? Koliko ja znam, pranje para je proces kojim nelegalno stečen novac dobija legalnost, kupovina stana to ne omogućava, naprotiv čini taj novac vidljivim ali ga niko, po pravilu, ne kontroliše. 

Ako se, pak, nelegalni novac ulaže u gradnju da bi se prodajom objekta stekao novac sa poreklom, to ne bi uslovljavalo rast cena na ionako već zasićenom tržištu.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Div said:

 

Na koji način se peru pare kupovinom stana? Koliko ja znam, pranje para je proces kojim nelegalno stečen novac dobija legalnost, kupovina stana to ne omogućava, naprotiv čini taj novac vidljivim ali ga niko, po pravilu, ne kontroliše. 

Ako se, pak, nelegalni novac ulaže u gradnju da bi se prodajom objekta stekao novac sa poreklom, to ne bi uslovljavalo rast cena na ionako već zasićenom tržištu.

 

 Kupuju ljudi na tudje ime.Mali je imao 24 stana u Bugarskoj. Naravno da i to ulazi u pranje kao i sama gradnja. Te firme drzeneki fiktivni vlasnici kao i vlasnici stanova.Dobro  i oni zarade,ali su samo deo toga. Dobijaju firme top lokacije, samo oni su toliko bahati da misle bukvalno da ce moci da tako narednih 20 godina. Kad raste potraznja, raste i cena. Kupuju svakako i ljudi normalno ali ne toliko koliko se prikazuje. Licno ako bih kupio nekretninu nekada, to bi bilo na moru. Pare su tu da se ulaze i troze 🙂 Srpski biznis je kupiti stanove i izdavati, posto vecina nije za slozenije stvari . Meni to neverovatno,meni drug radio dugo preko sa devojkomi dosao ovdei kupili stan da bi ga izdavali za 200-300e. Meni to smesno 🙂

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Prvo kazes da su pare tu da se uloze i trose i onda kritikujes nekoga jer su ulozili pare u stan .:classic_mellow:

 

Zaraditi i 200 dinara a da ne moras da rintas meni nije smesno vec je uspeh .

 

Shvatam ja kritiku ovdasnjeg mentaliteta da bi svi da rentiraju i zive od toga,ali ostaje i cinjenica da je rentiranje legitimna ekonomska aktivnost .

 

Nije ni da nam je Beogradska Berza i trziste kapitala nesto razvijeno,pa da tu ima previse mogucnosti da se obrce kapital na iole siguran nacin ( siguran pre svega mislim pravno ) ,tako da opet novac ide u nekretnine u manjku investicionih alternativa .

 

 

Edited by James Delaney
slovce
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Div said:

 

Na koji način se peru pare kupovinom stana? Koliko ja znam, pranje para je proces kojim nelegalno stečen novac dobija legalnost, kupovina stana to ne omogućava, naprotiv čini taj novac vidljivim ali ga niko, po pravilu, ne kontroliše. 

Ako se, pak, nelegalni novac ulaže u gradnju da bi se prodajom objekta stekao novac sa poreklom, to ne bi uslovljavalo rast cena na ionako već zasićenom tržištu.

 

 

Bi ako isti (ili unutar druzine, familije) kupuju i prodaju, a poreklo novca ionako niko ne proverava.

Edited by Plavi Golub
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ja to ne bih nazvao pranjem para, tako se pare iznose na videlo i ne mogu se skloniti u slučaju potrebe, nije racionalno očekivati da nelegalni novac pokreće čitavu granu privrede, sa ciljem da se ne vidi. 

Bahatost domaćih kriminalaca jeste velika, tolika da nemaju potrbu da peru novac, ne boje se njegovog porekla, u tom slučaju ga ulažu tamo gde je veća zarada. Mada, dozvoljvam de se u zemlji apsurda i kriminalci ponašaju nerazumno, što bi bili izuzetak.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pa ubacuju ih u legalne tokove. Ne mogu samo u podzemlju zaradjivati. Ovako je manji procenat, a lova cista. Znas ko je drzao masine za puteve posle 2000.?

U mom rodnom kraju ko god je sa cistom lovom pokusao da udje u taj posao, a bez zaledjine nekog u politici ili zemljackih kombinacija,  za pocetak je dobijao upozorenje u koleno.

 

Mafija i sportisti koji su im kao ortaci ili ucenjeni.

Link to comment
Share on other sites

On 8/5/2019 at 3:22 PM, Pavaroti said:

Nadamo se da ces doci ovde u penziju..Samo se o tome ovde prica 😁 Koliko baustela mora da  kaze dnevno da zivi preko i da se nikadanece vratiti u Srbiju, to je neverovatno 🙂

Dobro, zasto uvek morate da se derete kad god vam neko dirne u plemenski kavez i kaze nesto sto je tacno, i hladna analiza neke zaumne pojave kod vas, a sve su zaumne? Sta vam je covek pogresno rekao? Naduvali ste tu neke sumanute cene za bezvredne nekretnine u "zemlji" koja je supak civilizovanog sveta, bez perspektive i bez buducnosti, a ako je i ima, to ce biti nekakav fasisticki rezim ili nesto. I to ne rezim zavedem nasilnom diktaturom odozgo, nego diktaturom odozdo, iz "naroda". Mesto gde se vreme zaustavilo u prvoj polovini proslog veka ili ranije. Da li vi znate kakve kuce mogu da se kupe za te iste pare negde gde nije prkno covecanstva, na primer u Portugaliji ili bilo gde, navodim Portugaliju kao primer zato sto sam video, a inace bilo gde gde nije supak sveta, mogu za te pare da se kupe nekretnine bolje od tih cumeza, plus nije supak sveta i divljastvo. Zatvorili ste sami sebe u obor tu pa samo ludite, i kidisete na svakoga ko vas podseti na tu cinjenicu. Nije nego, 100 hiljada evra stan u Bijograd be. U jeeeeee....

 

Ne verujete? Ne za cene nekretnina tamo gde niste vi, to je cinjenica koju je lako proveriti, nego za potpunu odsecenost od savremenogh sveta? OK, da zanemarimo sto hiljada drzavno sponzorisanih sajtova koje ste napravili, i od kojih ni jedan jedini nema da nije sa anticivilizacijskim sadrzajem, i da zanemarimo uglavnom sve sto ima veze sa vama, a nema tu nista sto ne moze biti poboljsano tako sto ce staro biti sruseno pa napravljeno novo, ne nekretnine, "vrednosti",  idite na primer pogledajte Wikipediju na engleskom, gde ste sami pisali o sebi. To mu sad dodje kao nekakva poluzvanicna prezentacija neke zemlje, pa pogledajte tamo cime se vi hvalite. Pod "srBski humor". Kaze, pricanje nacionalistickih i sovinistickih viceva. Niko ne kaze da toga svuda nije bilo, ali iz kog je to veka?

 

Da li znate sta je to sa srbadijom i tim cenama nekretnina? To je zbog toga sto vi nikad niste ni postali stvarno urbano stanovnistvo, kome je urbana sredina prirodno okruzenje, i radije placa zakup, zato sto mora negde da spava, jer posedovanje nekretnine mu ne znaci nista, osim smaranja, i obaveze. Ta vasa opsednutost stanovima je samo seljobersko - animalna vezanost za zemlju i nekretnine, iliti obicna zverska teritorijalnost. Zato ste i digli cene toliko u tom odvratnom okruzenju, sto uopste nije normalno. Nikome osim vama. Eto to je.

 

More dzaba vas bilo. I vas i vasih nekretnina koje ne vrede nista, nego u sustini njima samo vezujete decu za tu rupu. Strasno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Milenko Puzigaca

Potenciranje i generalizacija svega ruznog sto postoji u jednom drustvu, iskljucivost u tome i diskvalifikovanje drugih forumasa kojima se direktno replicira putem teranja u torove nije način kojim vaše uvaženo mišljenje može najbolje doprineti razvoju diskusije. 

@Pavaroti

Rečnik uvredljivih generalizacija neće biti tolerisan (“baustelac”).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 5/13/2019 at 11:19 PM, Eddard said:

Ajd sad, kad biste kupovali stan u Bgd, gde biste ga kupili?

 

iz perspektive mene, kad bih hteo da imam stan za povremene dolaske, šta znam, 60 - 80 kvm, kvalitetna gradnja, da se ne raspadne za 5 godina, ne mora biti blizu centra, ali ni mali mokri lug, znači nešto između, dobra infrastruktura i povezanost sa bitnim delovima grada, npr. autoput u blizini. Meni se Nbgd sviđa, ali šta od svega toga što se gradi i što se izgradilo valja?

 

Nemoj, rentiraj nešto tih 15-20 dana pa imesec imaš neverovatnu ponudu AIR-BNB-ova i stanova na dan i tih svakojakih stvari, stan u BG je ono pod moranje.

Ne živim u BG srećom po mene, jer stvarno ne bih voleo da moram ovo moje selo da menjam sa tom malogadjanskom džunglom, infrastruktura, narod, prevoz, parking...  ubija me što u BG si vezan za automobi, bukvalno ne možeš da funkcionišeš bez njega, jer GSP ne postoji, bar ja ne bi mogao da funkcionišem, jer nisam klinac više da mogu posle 8-10 sati jahanja na poslu (poslodavac sam, aka the Gazda), da se cimam nekim g prevozima na treću lokaciju, pa sa treć da se vraćam kući na prvu... ili sve to automobilom, pa gužva, pa semafori , pa vesićevi radovi, pa kad stigneš opet treba da se tražiš po parkingu...  prijatelj moj je živeo na dorćolu u kod škole Mihajilo Petović, računao jer je taj tip čovek, 22 ili 24 dana godišnje su on i njegova tadašnja devojkagubili tražeći mesto za parkiranje.   EJ BRE 24 DANA U GODINI TI TRAŽIŠ MESTO ZA PARKING.

Ko mora da živi u bgd, ostao tu posle studija ili šta već  jbga  sažaljevam vas i jebi ga...  ali da neko ciljano iz nekog Čačka preselise za BG jer eto dobio je premeštaj iz Čačanske inteze u Centralu u bg  to mi je suludo iskreno, iz ove perspektive oženjenog čoveka u "godinama"  kad me posle posla mrzi da živim, kad mogu što bi se reklo d'ubijem (radim s ljudima), da se akam po prevozima, da jurim parkinge, da mi padne kiša i da ceo grad bude paralisan...  da nisam putovao, bio video pa da takve neke nedostatke posmatram kao eto jebi ga, veliki grad ovo ono mora tako... na jebeno ne mora i tačka.

 

Aj i ovaj prevoz haotičan, al rentira neki drugar gore u Medakoviću kod plavog mosta u Medakovićevoj ulici stan, super stan, sunčan terasa... VRH!!!!  dolazim kod njega posle godinu dana na primer, njemu nikla zgrada uz terasu, bukvalno se dodiruju njegova i komšijska terasa, a naravno sunca nema jer je sad tu divan pogled na komšijinu kuhinju...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pa stvarno kako post od ovog Milenka nije za ban?

Pa procesljajte postove i za sta ste sve banovali i kolike ste duzine banove davali za mnogo manje stvari:


Btw ja zivim u inostranstvu tako da nimalo nisam pogodjen ovakvim postom, ali ajde neki kriterijum da se uspostavi koji ce se postovati i da ne moze svakakvo smece da se pise, ovo nije smetliste, nego forum. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

To da je gradjevinska industrija = pranje para je jednaka glupost kao mantra da db sve zna. Ako igde ima pranja para to je u izgradnji stanova, ne u kupovini.
Imas nekolino osnovnin nacina pranja novca ( u svetu), izmedju ostalog, ugostiteljstvo i kocka gde je legalna, offshore razne kompanije i naravno gradnja. To nije nas izum, sto se moze videti ovde npr:
https://www.forbes.com/sites/vishalmarria/2018/11/21/criminals-are-filling-your-dream-home-with-dirty-money/#12379ebe22e3
Ili ovde kako se sa malim ucescem na trzistu utice na nerealno visoke cene nekretnina kroz pranke novca :
https://betterdwelling.com/how-a-little-money-laundering-can-have-a-big-impact-on-real-estate-prices/

Mala smo zemlja pa je gradjevina i najbolji nacin da se opere velika kolicina novca, a grana je slabo regulisana i podlozna politickom uticaju, korupciji klasicnoj, itd. Ova gornja 2 scenarija su nasa svakodnevnica, sta ces u zemlji gde imas puno klasicnog kriminala ( trgovina narkoticima, oruzjem, reket...) + mix sa korupcijom na ogromnoj razmeri ( odavno je to sistemski kod nas uredjeno), poslednjih 30ak godina...pa se ta kolicina kesa ne broji u milionima, ako ne i vise.
Ta sredstva se moraju ubaciti u legalne tokove nekako a onda tu ulecu razni investitori koji ili za sebe peru ili sluze kao paravan za nekog drugog. Onda se jave "poznati kupci" koji kupe veci deo objekta, deo se kompenzuje izvodjacima, deo proda realnim kupcima, pa jos na kraju se i zaradi - ipak je gradjevina profitabilna grana, a sa naduvanim cenama kod nas, even more so. I eto, opere se i jos zaradis mozda nesto tj ne gubis pri pranju novca puno, gde ces bolje.
Novi sad ti je mozda i evidentniji primer og BG, je ipak je on "periferija" i nema ni toliko priliv gastera, nema uprave realne s visokim platama a ni nesto velike privrede ( malo it sektora ne moze realno da utice na gradnju u tolikoj meri) a gradi se nevidjeno, samo nicu zgrade, podizu se cene, kvalitet ostaje isti manje vise, sve je "rasprodato", nastaju velike gradjevinske firme koje kupuju ogromnu kolicinu parcela za gotovinu, itd....pritom je uticaj "investitora" na gradsku upravu i vise nego evidentan, menjaju se planovi preko noci, cine se ustupci....pritom je Srbija postala destinacija za pranje love i za zemlje regiona u poslednjih par godina, pa ti vidi.
Naravno u svakom pravilu postoje i izuzeci pa imas i firme sa realnim kapitalom koje grade, od toga zaradjuju i normalno funkcionisu. To su uglavnom 2 grupe...ili stranci neki koji vide da je ovde zarada na nekretninama relativno visoka u % u odnosu na inostranstvo ili investitori ( cesto porodicne firme) koje rade 1 po 1 objekat bez nekog veceg sirenja. Ovi 1 cesto imaju dil sa vlastima, cisto da im sve ide glatko dok posluju u Srbiji ali nisu klasicno pranje novca.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

O potencijalnom balonu, par grafika koje je napravio profesor na ekonomskom fakultetu u Bgu:

U mom prethodnom postu bilo je diskusije o potencijalnom balonu u cenama nekretnina u Beogradu. Napravio sam sada ovaj grafikon (izvori podataka: NKOSK i RZS) koji poredi prosečne cene po m2 u Beogradu sa ekvivalentnim rastom cena po stopi inflacije u Srbiji, uzimajući prvi podatak (2007 Q1) kao osnovicu. Engle-Grangerova test statistika iznosi -5.075, što je dovoljno da se nul-hipoteza odsustva kointegracije odbaci na svim razumnim nivoima značajnosti, tj. pokazuje da je teško odbraniti postojanje bilo kakvog balona.

spacer.png

 

 

 

Kao i drugi grafik koji pokazuje cene po regionima Srbije:

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...