Jump to content

NEKRETNINE U SRBIJI


prenko82

Recommended Posts

Je l vam se ne cini da je malo previse bacenog prostora u tim stanovima od 80tak kvadrata i 10+ unutrasnjih vrata? 😀
Vrhunac lose oranizovanog prostora sam video u mercedes zgradama na nbg, predsoblje kvadratnog oblika od 7-8kv, prolazno kupatilo i jos jedan hodnik u spavacem delu. Arhitekta je bio na necemu kad je ono projektovao.

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Kooineeperk said:

@AgroLaki da da to je ta struktura koju sam i ja gledao u Bezanijskim blokovima. Ima jos jedna slicna, isto tako odvojen spavaci blok. 

 

image.png.412a691fff9a8d0378665e9d7cca58bd.png

 

image.png.fb4571f42e4392cfe68b100a990683b6.png

 

 

Kad bih mogao da biram (a ne mogu 😕) uzeo bih ovo:

image.png.7466833458fbcb28fdb2642f856c53ba.png


 

Ili ovo (ali bih ga skroz preuredio, sto se kaze "izvrnuo bih ga iz gaca":

image.png.98b21c3734a636e029a45d10995d9590.png

 

 


A zasto ti se ne svidja ovo zadnje?
 

Ovo je bas dobar i logican raspored.  I iz mog ugla najbolji od prilozenih.

 

Spavace sobe i kupatilo na jednu stranu, kuhinja, trpezarija i dnevna soba na drugu. Dnevna soba ima ulaz i iz hodnika i iz trpezarije. Zgodno za malo vece okupljanje. Plus sve sobe imaju izlaz na lodju. Ostava bas gde treba uz kuhinju. Meni je bolje kad su mokri cvor za kupatilo i kuhinju razdvojeni. 

 

Ja tu ne bih nista dirala. 

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

@Plavi Golub Ovo je super za porodice sa jednim detetom. Mozda cak i prevelika roditeljska spavaca soba ali recimo da je tu i odvojeni garderober ili radna soba.

 

Kad porodice imaju dvoje dece, pa jos musko i zensko, onda postoji potreba za jos jednom spavacom/decijom sobom. Vidjao sam da ljudi pregrade dnevnu i stave spavacu tu uz taj zid od prozora (zelena opcija). Neko od trpezarije pravi bas mini spavacu roditeljsku (crvena opcija), a neko od velike spavace napravi dve male decije (plava opcija), s tim da ili pravi jos jedan hodnik ili prva soba bude prolazna. Bilo koja od te tri opcije po mom misljenju nije dobra. 

image.png.43fca5fe9a41e6077f876ddd2ded7c56.png

 

Moja ideja je da se napravi orijentacija kao u bloku 70 u onim vecim stanovima, sa 3 spavace (crveno, plavo, zeleno) i da se izadje na terasu (zuto, dnevno-trpezarisjki blok sa kuhinjom iz mokrog cvora iz kupatila).  

 

image.png.ea1d095eebb4600e4b3601f465f6856f.png

 

Napominjem da se nisam konsultovao sa nekim strucnim, ovo je cisto ideja ali mislim da je vrlo izvodljiva. 

Link to comment
Share on other sites

Razumem to sa «sobnim» prostorom o cemu pises.
 

Sad ja nisam vodoinstalater, a ni masinac, ali ja bih uvek mokri cvor volela razdvojeno i svaki na svom ventilu i svojoj vertikali. Zbog toga da kod, ne desilo se, veceg kvara i popravke ceo stan ostane ne ostane bez vode. 

 

Generalno ne volim slobodna prearanziranja u tom delu, pa nekome necije kupatilo zavrsi iznad kuhinje. Tu bih da sam vlast stavila ogranicenja. Srecom, pa nisam :lol_2:.

 

Kod onog prvog prearanziranja, smisleno mi je plavo, tako da obe decije sobe zadrze po prozorsko okno. Ostalo ne bas. 

 

Nekako je po meni bolje (finansijski, a i u cilju OK resenja) juriti raspored sto blizi potrebama porodice (na duzi rok), a opet da su promene lako i jeftino izvodljive. I iz ugla odrzavanja i iz ugla eventualne kasnije prodaje stana, ako do toga nekad dodje. 
 

Ako sam hipoteticki kupac od prethodnog vlasnika, u principu bih isla na ono sto je najblize originalnom projektu u delu vodovodne instalacije. I nisam fan izbijanja nosecih zidova.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

Sve jasno, upravo ta neka pravila koja navodis i ja pratim u ovoj ideji:

  • Ne izmestam kupatilo nego kuhinju - ali, vezujem je na istu sanitarnu vertikalu i to je zapravo moj rizik a ne tudj - da sebi napravim problem da mi se izlije kanalizacija kosmija iznad u kuhinju. Ali ove zgrade nemaju bas taj problem, tehnicki gledano, vise imaju problem strukture ljudi (citaj: kolicine budala nad normalnima) koje u njima stanuju pa bacaju recimo uloske u wc sto posle nekog vremena moze zapusiti vertikalu.
  • Izbijanje nosecih zidova - to bi samo budala radila, moze da bude ozbiljno rizikovanje zivota, malo jaci zemljotres i eto belaja. Srecom, ove zgrade imaju nosece stubove a ne zidove, i ti stubovi uglavnom ne smetaju ovim "arhitektonskim gimnastikama" pa nikom ne pada na pamet da ih dira. 
  • Spavaci blok - meni je ovo prilicno vazno, da on postoji, da ne bude na jednom kraju jedna spavaca a na drugom druga. Cak sam u ovoj mojoj ideji imao i varijantu da i plava spavaca ide od zida do zida, da se iz hodinka ulazi samo u crvenu i plavu a u zelenu (roditeljsku) iz dnevnog dela, to mi je ok. Ali generalno volim kad je spavaci blok odvojen i kada se ne prolazi pored njega da bi dosao do dnecne sobe, kad ti dodju gosti prakticno nemaju nikakvog kontakta sa spavacim delom. E to mi je lose kod te opcije sto ti kazes da se velika spavaca podeli u dve manje, da bi dosao do dnevne od ulaza prolazis celom putanjom hodnika. 

I onda, zapravo meni bi bila najbolja ta varijanta u bloku 70, sa 3 spavace, ali je slabo ima i cene su otisle u 3 lepe... i velika je kvadratura 😄

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Kooineeperk said:

Ali ove zgrade nemaju bas taj problem, tehnicki gledano, vise imaju problem strukture ljudi (citaj: kolicine budala nad normalnima) koje u njima stanuju pa bacaju recimo uloske u wc sto posle nekog vremena moze zapusiti vertikalu.


To je problem vecine zgrada kod nas u zadnje vreme. Opsti civilizacijski pad kod svih. 

 

4 minutes ago, Kooineeperk said:

I onda, zapravo meni bi bila najbolja ta varijanta u bloku 70, sa 3 spavace, ali je slabo ima i cene su otisle u 3 lepe... i velika je kvadratura 😄


Dakle ne odlaze ljudi odatle, kad se dosele, kao 44. nekad. 
 

Sad gledam one seme sto si postavio i tacno tako, onaj 3.5 sobni u 70. najvise odgovara tvojim potrebama, ali je 8-12m2 veci od onog u 45. ima ima sobu vise. Sto je i do 20000 evra vise, ako su egal po cenama po kvadratu.

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Referent said:

Možda malo van teme, ali šta mislite o kupovini nekretnine van grada? Da li Beograd, da li NS, nebitno. Znači, nešto blizu grada, gde je jeftiniji kvadrat.

 Pa u teoriji solidno i u skladu kako je u nekim razvijenim zemljama, ali kod nas kad zadjes van BGa naletis na periurbana naselja, koja su meni licno najgora opcija, pre bih u pravom selu živeo, nego u Sremčici.

 

Već da radim u Novom Sadu, živeo bih lagano u Kaću, Budisavi ili Karlovcima. 😄

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Plavi Golub said:

Dakle ne odlaze ljudi odatle, kad se dosele, kao 44. nekad. 

Ali umiru, dosta ima tu starih ljudi koji ostave nekretninu za sobom a naslednici ko zna gde su tada... 

 

3 hours ago, Plavi Golub said:

Sad gledam one seme sto si postavio i tacno tako, onaj 3.5 sobni u 70. najvise odgovara tvojim potrebama, ali je 8-12m2 veci od onog u 45. ima ima sobu vise. Sto je i do 20000 evra vise, ako su egal po cenama po kvadratu.

 

2.5-soban od 89kvm je oko 135k eur (zavisno od stanja i tacne lokacije, spratnosti) a ti 3.5-sobni od 96kvm su 150k (mada njih nisam razgledao). 

 

2 hours ago, Referent said:

Možda malo van teme, ali šta mislite o kupovini nekretnine van grada? Da li Beograd, da li NS, nebitno. Znači, nešto blizu grada, gde je jeftiniji kvadrat.

 

Ne pada mi na pamet nista dovoljno kvalitetno za zivot, mozda kad budem u penziji a deca odu svojim putem. Obicno nedostaje infrastruktura (saobracajna povezanost sa gradom, kanalizaciona i slicno) i/ili sadrzaji (vrtici/skole/dom zdravlja/pijaca/veci market - barem 2-3 stavke budu udaljene da ne mozes pesaka). Da ne pominjem neki "entertainment".  

 

Leva strana Dunava je blagi uzas. 

 

Leva strana Save a da nije NBG: Zemun bi mogao biti ok ali nije bas van grada. Bezanija takodje moze da prodje. 

Ledine, Altina, Galenika, Zemun polje... iskreno ne znam bas. Tesko bi me neko tamo naterao. Batajnica, takodje. 

Surcin hmmm? Onaj Sportsko Rekreativni Centar Surcin je mogao biti tako divno mesto ali nista od toga. 

 

Desna strana Save i Dunava, to je sirok pojam, ne znam sta bih izdvojio, ne znam kakava je Visnjica/Banja za zivot ali me uvek zanimalo. 

Mozda Cerak i Vidikovac, oni mi deluju ok. Ja to smatram "van grada", nadam se da se niko ne vredja 🙂

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Kooineeperk said:

Ne pada mi na pamet nista dovoljno kvalitetno za zivot, mozda kad budem u penziji a deca odu svojim putem. Obicno nedostaje infrastruktura (saobracajna povezanost sa gradom, kanalizaciona i slicno) i/ili sadrzaji (vrtici/skole/dom zdravlja/pijaca/veci market - barem 2-3 stavke budu udaljene da ne mozes pesaka). Da ne pominjem neki "entertainment".  

 

Leva strana Dunava je blagi uzas. 

 

Leva strana Save a da nije NBG: Zemun bi mogao biti ok ali nije bas van grada. Bezanija takodje moze da prodje. 

Ledine, Altina, Galenika, Zemun polje... iskreno ne znam bas. Tesko bi me neko tamo naterao. Batajnica, takodje. 

Surcin hmmm? Onaj Sportsko Rekreativni Centar Surcin je mogao biti tako divno mesto ali nista od toga. 

 

Desna strana Save i Dunava, to je sirok pojam, ne znam sta bih izdvojio, ne znam kakava je Visnjica/Banja za zivot ali me uvek zanimalo. 

Mozda Cerak i Vidikovac, oni mi deluju ok. Ja to smatram "van grada", nadam se da se niko ne vredja 🙂

Kako narod kaže: Neko voli popa , neko popadiju.

Različite su nam potrebe, različito vrednujemo pojedine elemente komfora. Ja jesam u penziji i pobegao sam iz grada čim sam stekao status penzosa. imao sam želju i ranije, ali nisam se samo ja pitao.
Po meni, ne može da se meri kvalitet života u zajedničkoj zgradi, okružen komšijama koje nisi mogao da biraš i život u sopstvenoj kući, na sopstvenom placu, gde sve možeš da urdiš po svojoj želji i meri, a da te košta duplo manje nego stan koji prepravljaš i opet ostaju kompromisi na koje si prinuđen. 

Znam dosta ljudi koji do posla u Bgd putuju iz okolnih sela udaljenih 30-40 km, i stižu brže neko neki drugi koji idu 50icom sa Konjarnika u Rakovicu, ili iz Blokova na NBgd na Pančevački put. 

Dobra je blizina pozorišta, ali je još bolja rascvetana lipa u dvorištu, trava, cveće, poneka voćka.

 

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Kako narod kaže: Neko voli popa , neko popadiju.
Različite su nam potrebe, različito vrednujemo pojedine elemente komfora. Ja jesam u penziji i pobegao sam iz grada čim sam stekao status penzosa. imao sam želju i ranije, ali nisam se samo ja pitao.
Po meni, ne može da se meri kvalitet života u zajedničkoj zgradi, okružen komšijama koje nisi mogao da biraš i život u sopstvenoj kući, na sopstvenom placu, gde sve možeš da urdiš po svojoj želji i meri, a da te košta duplo manje nego stan koji prepravljaš i opet ostaju kompromisi na koje si prinuđen. 
Znam dosta ljudi koji do posla u Bgd putuju iz okolnih sela udaljenih 30-40 km, i stižu brže neko neki drugi koji idu 50icom sa Konjarnika u Rakovicu, ili iz Blokova na NBgd na Pančevački put. 
Dobra je blizina pozorišta, ali je još bolja rascvetana lipa u dvorištu, trava, cveće, poneka voćka.
 
 
Second that! [emoji14]
Ne može da se meri to što ne deliš zid ni sa kim i zgrada ispred koje ne možeš da parkiraš itd.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Kooineeperk said:

Obicno nedostaje infrastruktura (saobracajna povezanost sa gradom, kanalizaciona i slicno) i/ili sadrzaji (vrtici/skole/dom zdravlja/pijaca/veci market - barem 2-3 stavke budu udaljene da ne mozes pesaka). Da ne pominjem neki "entertainment


@Referent

 

Provuces kroz neku za/protiv analizu vasu organizaciju onu trenutnu i onu izvesnu kroz sve aspekte zivljenja malo van potpuno urbane sredine.

 

Gde su vrtici, skola, da li imate kola, ako da ko sve vozi u kuci, javni prevoz, gde vam je posao, prelaze li se mostovi na putu kuca-posao u Beogradu na primer

 

Kakva je struktura ljudi u okolini. Klincima trebaju i druga deca da se igraju. Sta kad porastu pa zele u grad, a treba bezbedno da se vrate. 

 

Cuh od nekih da i oko Beograda sad ima nekih skupih predgradja. «Elita» se povlaci sa radara obicnog sveta.

 

Ono sto ja smatram ogromnim nedostatkom kod nasih prigradskih naselja blizu puta (recimo Ibarske) je nedostatak trotoara ili kombinovanih pesacko biciklistickih staza, pa ljudi bukvalno setaju pored puta gde vitlaju auta i prelaze ga kao najobicniju ulicu. 
 

Saobracajno je (ne)reseno tako da se ne moze jednostavno preci sa jedne strane puta na drugu, nema iskljucenja i nekog manjeg kruznog toka, a prodajni objekti uz sam put kao da nije magistralni, nego obicna ulica.

Edited by Plavi Golub
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Čujem dosta njih koji su se odlučili za neku mirniju varijantu van grada, ali su to mahom ljudi čija su deca starija od 17-18 godina i skoro pa je nebitno gde su. 

Ja sam se već odlučio za grad, jer sam se vodio time šta je bolje za dete, ali i dalje me kopka da li je to dobra odluka. Da li je to što pruža grad (vrtić, školice, socijalizacija itd) bolje od nekog mira, vazduha, prirode na selu?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Referent said:

Da li je to što pruža grad (vrtić, školice, socijalizacija itd) bolje od nekog mira, vazduha, prirode na selu?


Za dete da, to je moje misljenje. Da nauci da se socijalizuje sa razlicitom decom, povezuje, bori i izbori za sebe. I da kroz ta iskustva prolazi na vreme.


Za prirodu, vikend, raspusti, izleti, ekskurzije...

 

10 minutes ago, Referent said:

ali su to mahom ljudi čija su deca starija od 17-18 godina i


Ovo sam odmah pomislila. Jos malo pa  studenti koji ce i tako da se sele.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Referent said:

Čujem dosta njih koji su se odlučili za neku mirniju varijantu van grada, ali su to mahom ljudi čija su deca starija od 17-18 godina i skoro pa je nebitno gde su. 

Ja sam se već odlučio za grad, jer sam se vodio time šta je bolje za dete, ali i dalje me kopka da li je to dobra odluka. Da li je to što pruža grad (vrtić, školice, socijalizacija itd) bolje od nekog mira, vazduha, prirode na selu?

 

Zazvučaću malo, ali mi je to baš adekvatan način da kažem:

 

Za dete je izuzetno zdravo da udiše ovo g***o od vazduha od oktobra do aprila.

 

Istina i na selu vazduh u sezoni grejanja nije najbolji mogući, ali je nekoliko nivoa bolji od ovog đubreta iz toplane

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, todorovic said:

Nisam bas siguran da toplana zagadjuje vise od individualnih lozista. Drugi je problem sa gradom, previse saobracaja, mada je i to tokom policijskog casa delimicno pobijeno.

Saobraćaj učestvuje samo sa 6% ukupnog zagađenja. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, todorovic said:

Nisam bas siguran da toplana zagadjuje vise od individualnih lozista. Drugi je problem sa gradom, previse saobracaja, mada je i to tokom policijskog casa delimicno pobijeno.

 

A jel imaš priliku da njušiš i NBG i seoski vazduh u grejnoj sezoni? Ja imam i baš je razlika. Nije u selima (gde mnogo ljudi ima centralno) vazdušna banja - daleko od toga, ali je vrlo udahljiva razlika.

Link to comment
Share on other sites

Da, imam, zato i kazem. Rodjen sam u pomoravlju, tu i imam porodicnu kucu gde sam dosta cesto. Inace zivim u Beogradu. Beograd ima problem sa zagadjenjem, ali ja ne verujem da su u pitanju toplane (zbog vrste goriva), kazu da nije ni saobracaj, onda bih pre tipovao na okolna mesta koja nisu na gradskim toplanama. Kao sto su zemun, batajnica, delovi borce, kaludjerica itd.
Ako zelite pobeci od zagadjenja mislim da treba otici malo dalje od bg ili se malo popeti na neko brdo, avala, kosmaj...

Link to comment
Share on other sites

Nazalost nije moguce ziveti van beograda (ne pricam o pregradskim naseljima) i organizovati prihvatljiv zivotni standard. Mislim da te stvari kao sto su skola, obdeniste itd nisu problem. Problem nastaje kada se desi neka nepredvidjena zivotna situacija tipa treba ti logoped, ili neki terapeut, dete je talentovano za neki sport <> fudbal, kosarka, folklor, da nauci plivanjen... u tim situacijama ti si jednostavno upucen na veliki grad i to nikako ne moze da se izbegne. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Pozdrav ljudi, moram da se nastavim na ovu temu, trazim stan porodicni veci stan, od 80m2 do nekih 100m2. Za sad imamo jedno dete, mozda ce biti jos ako Bog da zdravlja, ali zena mi radi od kuce, a i ja vec godinu i po dana zbog korone, mozda tako i ostane u doglednoj buducnosti, tako da nam odgovara veci stan. Gledam troiposobne stanove u Bloku 24 (arena), odlicna je velicina i raspored, pogotovu sto sad za pocetak ima tu dodatnu malu sobicu koja moze da bude izdvojena kancelarija. Cuo sam od nekih ljudi na beobuild forumu kako kao ne preporucuju deo oko arene itd, bez elaboracije. Sto se tice kvaliteta zgrada cuo sam dosta dobrih stvari, i zgrade jako lepo izgledau iako su relativno stare, ceo blok izgleda solidno i uredjeno (minus one radnjice i lozionice brze hrane (od toga retko mozes da pobegnes u Beogradu). E sad, ostatak, koliko je preporucljivo uzeti taj blok za zivot i porodicu? U bloku 23 ima obdaniste i skola, u bloku 28 preko puta valjda isto ima obdaniste, i skola. Ali relativna blizina zeleznicke stanice, buduce autobuske stanice, buvljaka koliko utice na sam taj deo sto se saobracaja tice? Isto, blok nema neke poznate autobuske linije u blizini, i cest saobracaj, to moze biti i plus i minus, isto blok je prilicno "odsecen" autoputem od Dunavske strane jer nema mnogo pasarela, pa mora da se obilazi itd (govorim za hodanje i bicikl. Ja sam trenutno na Lionu, Lipov Lad, i kraj obozavam, prelep je i mnogo ga volim, ali je cena kvadrata dosta skupa, a kvadratura, raspored i koncept stanova u Bloku 24 mi se svidja prilicno, kao i to da iako potencijalno se vratim u kancelariju, cu moci na posao da idem i peske i definitivno biciklom/skuterom cime god samo ne kolima i prevozom. Da li neko moze da da par saveta, misljenja nesto na sta nisam obracao paznju itd? Hvala

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav @pekara 

Moje licno misljenje je da je za taj novac bolji odabir Blok 70 do Save ili Retenzija, Džona Kenedija i taj kraj do Dunava, jer ko živi na Novom Beogradu, uglavnom decu vodi na Savu i Dunav. U svakom bloku Novog Beograda svakako imaš obdanište, školu, zanimacije itd. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 4/14/2021 at 7:20 PM, Referent said:

Je li u svim bankama sada učešće 10% prilikom kupovine nekretnine?

Ne, koliko sam ja istrazivao u realnosti za sada samo raifaisen daje sa 10% ucesca i to za kupce prve nekretnine.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...