Jump to content

NEKRETNINE U SRBIJI


prenko82

Recommended Posts

Drug radi kao agent za nekretnine u Beogradu. Kaže da se nimalo ne oseća kriza zbog korone, kupoprodaja ne prestaje i fali stanova. 

Objašnjavao mi je kako ide procedura oko kupovine stana u kešu gde je sumnjivo poreklo, čak i banka malo tu pripomogne i zažmuri.

Link to comment
Share on other sites

Pratim trziste poslednjih 2-3 godine, intenzivno sigurno godinu dana, najvise Novi Beograd. 

Ono sto je bilo u ponudi pre 2-3 godine, a znam par konkretnih primera stanova za koje sam bio zainteresovan ili znam za koje pare su prodati/kupljeni, sada bi ti isti stanovi bez problema otisli za nekih 30% vise. Jbg, propustio sam prilike iz mnogo razloga. 

 

Nenormalno su porasle cene a isto tako sve manje verujem da ce ici dole u skorije vreme. Iako cene prakticno nikada nisu bile vece. 

 

Nekome ko kupuje stan umesto da placa kiriju - gotovo da je svejedno da li ce cene pasti za 3, 10 ili 15 godina pa opet posle imati rast... Nece cekati sigurno 3 godine, a nece ga ni prodavati za 15 godina (ako je mlada porodica). Sad ga kupis i jbg, to ti je sto je, sad ti treba. Nekom ko to planira kao investiciju na par godina, da obrne pare, mislim da nije sada pravo vreme za kupovinu. 

 

Novogradnja po NBG zavisi od lokacije i marketinga. Ima je i za 1800-2000eur+PDV.

Starogradnja zavisi od lokacije, stanja nekretnine, i koliko je vlasnik zacepio (oni koji su realniji ili im je bas hitno, ti brzo i prodaju). Znam opet za neke primere gde su likovi zacepili takve cene da je mene prosto bilo blam umesto njih. Za starogradnju (uredan ali ne "renoviran" kako oglasavaju) su trazili skoro 2000eur, na lokaciji gde bukvalno na 100m od te zgrade imas novogradnju po ceni od 2000eur+PDV.

 

Nikad necu zaboraviti. Baba neka pokazuje stan, sin njen koji prodaje stan kasni na dogovoreni termin... "To je moj sin sve renovirao, znate on je urolog". Pa jbt, interesuju me instalacije a ne mokracni kanali 😄 

 

  • Like 1
  • Ha-ha 6
Link to comment
Share on other sites

Ne znam sta da kazem... ja sam ocekivao padanje cena, ali nije prvi put da Srbija prkosi ekonomskoj logici. Elem, trazio sam stan vec godinu dana, to jest bio sam jedan od onih kojima cene nisu bile logicne :). Lokacija BBrdo, stan od 50ak kvm cene su bile 85-90k pre korone. I ljudi su se maltene tukli za te stanove. 

Kupljen je stan 51kvm za 80k proslog septembra. Dakle sta je poenta? Cene jesu pale, ali za manje od 10% i to govorimo u periodu pre vakcine. Sada mislim da je taj pad izbrisan. Ako neko razmislja rent or buy - definitivno buy. 

Link to comment
Share on other sites

On 3/1/2021 at 12:10 PM, Kooineeperk said:

Pratim trziste poslednjih 2-3 godine, intenzivno sigurno godinu dana, najvise Novi Beograd. 

Ono sto je bilo u ponudi pre 2-3 godine, a znam par konkretnih primera stanova za koje sam bio zainteresovan ili znam za koje pare su prodati/kupljeni, sada bi ti isti stanovi bez problema otisli za nekih 30% vise. Jbg, propustio sam prilike iz mnogo razloga. 

 

Nenormalno su porasle cene a isto tako sve manje verujem da ce ici dole u skorije vreme. Iako cene prakticno nikada nisu bile vece. 

 

Nekome ko kupuje stan umesto da placa kiriju - gotovo da je svejedno da li ce cene pasti za 3, 10 ili 15 godina pa opet posle imati rast... Nece cekati sigurno 3 godine, a nece ga ni prodavati za 15 godina (ako je mlada porodica). Sad ga kupis i jbg, to ti je sto je, sad ti treba. Nekom ko to planira kao investiciju na par godina, da obrne pare, mislim da nije sada pravo vreme za kupovinu. 

 

Novogradnja po NBG zavisi od lokacije i marketinga. Ima je i za 1800-2000eur+PDV.

Starogradnja zavisi od lokacije, stanja nekretnine, i koliko je vlasnik zacepio (oni koji su realniji ili im je bas hitno, ti brzo i prodaju). Znam opet za neke primere gde su likovi zacepili takve cene da je mene prosto bilo blam umesto njih. Za starogradnju (uredan ali ne "renoviran" kako oglasavaju) su trazili skoro 2000eur, na lokaciji gde bukvalno na 100m od te zgrade imas novogradnju po ceni od 2000eur+PDV.

 

Nikad necu zaboraviti. Baba neka pokazuje stan, sin njen koji prodaje stan kasni na dogovoreni termin... "To je moj sin sve renovirao, znate on je urolog". Pa jbt, interesuju me instalacije a ne mokracni kanali 😄 

 

Ko to prodaje stan za ispod 2.2k na NBG u novogradnji? Ja sam trazio i ne videh tako nesto.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, mentalnodetoniran said:

Ko to prodaje stan za ispod 2.2k na NBG u novogradnji? Ja sam trazio i ne videh tako nesto.

 

Pa nisi dobro trazio...  S tim da moram da napomenem da nisam zvao i proveravao jer me nije interesovala novogradnja vec sam ukacio po oglasima, pa sad, mozda je navlakusa. 

 

Savada 3 se oglasava od 2136eur+PDV

Belim Garden od 2000eur+PDV

New Minel od 2020eur+PDV

Zelena Avenija 1800-1900eur +PDV (ok, razumem da je to Zemun ali je bas blizu NBG)

 

Link to comment
Share on other sites

 
Pa nisi dobro trazio...  S tim da moram da napomenem da nisam zvao i proveravao jer me nije interesovala novogradnja vec sam ukacio po oglasima, pa sad, mozda je navlakusa. 
 
Savada 3 se oglasava od 2136eur+PDV
Belim Garden od 2000eur+PDV
New Minel od 2020eur+PDV
Zelena Avenija 1800-1900eur +PDV (ok, razumem da je to Zemun ali je bas blizu NBG)
 
Pa ja jesam zvao, to ti je kao kad vidis auto od 15k evra a onda odes u salon i oni ti kazu "a pa nemamo mi u toj opremi". :-) Zelenu aveniju nisam zvao, generalno sam dosta losi stvari cuo o njoj tako da me nije zanimalo.
Link to comment
Share on other sites

kirija vise ne prati rast cena kvadrata. Ja izdajem jedan manji stan za ~220 evra, a isti koji je placen 48500 u roku od 7/14 dana mogu da prodam za 63000-70000.

Porez ne placam, ali sumnjam da ce ova praksa biti moguca u narednim godina jer po nekim procenama 250000-500000 nekretnina u Srbiji se izdaje, vecina porez ne placa, a drzavna kasa je prazna...
 

Mislim da smo dostigli vrhunac sto se tice cena i da one mogu da se odrzavaju jos izvesni period na top lokacijama, dok na "periferiji" ocekujem pad 25-30% u naredne 3 godine.

Ja cu stan verovatno prodati, vec imam par potencijalnih kupaca, jer ne nameravam da se cimam oko izdavanja i da posle placanja poreza za nekretninu ove vrednosti meni ostaje 1xx evra mesecno prihoda. Sa novim zakonom o digitalnoj imovini koji ce se primenjivati od juna polovinu sume od stana u Bitcoin, a drugu zeni za privatni posao koji radi.
 

Ko planira da kupi stan za izdavanje, i to mu je jedina pozeljna opcija, mali stanovi 28+ kvadrata za ~2800 evra u Belgrade Waterfront su po meni najmanje los izbor u ovom trenutku, ako ih jos uvek ima u ponudi...

Edited by fishV2
Link to comment
Share on other sites

On 3/4/2021 at 12:48 PM, Kooineeperk said:

 

Pa nisi dobro trazio...  S tim da moram da napomenem da nisam zvao i proveravao jer me nije interesovala novogradnja vec sam ukacio po oglasima, pa sad, mozda je navlakusa. 

 

Savada 3 se oglasava od 2136eur+PDV

Belim Garden od 2000eur+PDV

New Minel od 2020eur+PDV

Zelena Avenija 1800-1900eur +PDV (ok, razumem da je to Zemun ali je bas blizu NBG)

 

Ja sam u toku prosle godine rezervisao stan u jednoj od navedenih zgrada. U sustini ovo je cena za prizemlje sa najgorom orijentacijom. Realno je jos 100-150 evra na ovu cenu za neki visi sprat i bolju orijentaciju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja sam čuo da dokle god se ne prodaju svi stanovi u Waterfrontu niko u Beogradu što se tiče novogradnje ne sme da spušta cene, to mi zvuči prilično logično. Pa onda ako je, lupam, kvadrat u A bloku 3500 eur, zašto bi se starogradnja u 70om bloku prodavala ispod 2000e?

 

Cene su užasne, ali ne verujem da će padati u narednih nekoliko godina (pričam o najatraktivnijim gradskim opštinama) a i ako padnu to će biti do 5% a ne 30%. U toku 2017e i 2018e konkretno Novi Beograd je bio daleko jeftiniji, sada lokacije gde je kvadrat bio oko 1000e idu i do 2000e po kvadratu. Mnogo ljudi kupuje, dosta njih za keš (ovo je stvarno čudno i ne znam odakle tolike pare kod toliko ljudi, nemoguće da su baš svi kriminalci ili fudbaleri, a nekretnine u unutrašnjosti su neproporcionalno jeftinije pa ti treba da prodaš čardak ni na nebu ni na zemlji u unutrašnjosti da bi kupio prosečan stan na Nbgd recimo), a s obzirom na centralizovanost svi bi u Bgd, i kuso i repato.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Chaos Is Me said:

Mnogo ljudi kupuje, dosta njih za keš (ovo je stvarno čudno i ne znam odakle tolike pare kod toliko ljudi, nemoguće da su baš svi kriminalci ili fudbaleri, a nekretnine u unutrašnjosti su neproporcionalno jeftinije pa ti treba da prodaš čardak ni na nebu ni na zemlji u unutrašnjosti da bi kupio prosečan stan na Nbgd recimo), a s obzirom na centralizovanost svi bi u Bgd, i kuso i repato.

Ovo je i meni neshvatljivo bilo i jedino objasnjenje koje imam su:

- Kriminalci koji peru pare (njih nemam pojma koliko ima, ali kriminal definitivno cveta i nekretnine su mozda i najbolji nacin da ih operu)

- Posebnu kategoriju koju bih izdvojio je drzavno-stranacki kriminal i mislim da takvih ima prilicno, vise nego ovih "obicnih" kriminalaca...

- Sportisti, estradni umetnici (malo-malo pa osvane neka vest da je neko kupio, ali njih ne moze biti toliko puno)

- Uz ove estradne licnosti treba dodati i kojekakve youtuber-e (aka Baka Prase i druge digitalne klovnove i digitalne starlete) - oni su definitivno uleteli u kesh, s tim sto oni cini se vise vole automobile i skupe krpice ali ima onih koji kupuju i nekretnine... 

- IT-evci i ostale profesije koje imaju mogucnost da rade sa inostranim klijentima i dobro naplate to svoje znanje. Tipa radi u srpskoj IT firmi vec 5 godina, prosecno zaradi 2000eur, realno mu ne treba vise od 1000eur za zivot, dakle za 5 godina je ustedeo 60000eur (give or take, zavisi koliko se raspisao), i onda jos freelance-uje za nekog stranca par sati nedeljno po 30-50usd/satu, neka je to jos 1300eur mesecno (10sati/nedeljno*4nedelje*40usd/sat=1600usd=1300eur). E takvih vec verujem da ima. 

- Tetke iz Kanade. 

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Chaos Is Me said:

Ja sam čuo da dokle god se ne prodaju svi stanovi u Waterfrontu niko u Beogradu što se tiče novogradnje ne sme da spušta cene, to mi zvuči prilično logično. Pa onda ako je, lupam, kvadrat u A bloku 3500 eur, zašto bi se starogradnja u 70om bloku prodavala ispod 2000e?

 

Juce ili prekljuce im stoji pinovan sponzorisan tekst u Blic slideru, od 2800evra sa pdv-om. Manjak interesovanja? Meni ovo deluje korektna trenutna cena spram konkurencije... 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fishV2 said:

 

Juce ili prekljuce im stoji pinovan sponzorisan tekst u Blic slideru, od 2800evra sa pdv-om. Manjak interesovanja? Meni ovo deluje korektna trenutna cena spram konkurencije... 

Pa to je verovatno ovo što je Todorović pisao, prizemlje/poslednji sprat najgore orijentacije. Ali mislim da nije bilo nikakvog spuštanja cene.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, fishV2 said:

 

Juce ili prekljuce im stoji pinovan sponzorisan tekst u Blic slideru, od 2800evra sa pdv-om. Manjak interesovanja? Meni ovo deluje korektna trenutna cena spram konkurencije... 

BW prostor je ogroman, tu ce se graditi jos 15 god minimum. Tako da i ako ima tu nekog plana, nece se to skoro desiti. Naravno, ovo je pod uslovom da ne ispucaju sve koji su spremni da daju taj novac.

 

Sto se tice cene, to je ta cena za ove manje atraktivne zgrade u BW i to je obicno cena 3god do zavrsetka. Znaci kupuje se ogradjena parcela sa tablom, bez ikakvih realnih radova zapocetih.

 

Sto se tice IT profesije i kupovine za kes, mislim da to nije toliko zastupljeno. Ono sto ja znam, iz svog okruzenja, to su sve kupci na kredit sa mozda nesto vecim ucescem. Realno ljudi zaradjuju prosecno preko 2k evra, tako da mogu da priuste 1k evra ratu na 15g za stan od 70-80kv.

 

 

Link to comment
Share on other sites

IT-evci ne kupuju za keš, nego na kredit jer im je jedonstavno da sa velikim platama izdvajaju za ratu za kredit. Mogu oni da imaju platu i 5 soma evra, al retko ko imao 100+ soma u komadu. 

 

Ja znam slučaj jednog CEO ozbljne internacionalne kompanije koji ima 20 soma mesečno, čak je i takav morao da uzme kredit za stan (doduše, otplatio ga za 2 godine, ali opet nije kupovao za keš).

Link to comment
Share on other sites

Jos jedna stvar je sto su kredit povoljni i pitanje je isplativosti kupovine za kes. Kamata na kredit na 10god je smesna, a taj novac se moze iskoristiti za nesto drugo sto se ne moze uzeti na tako povoljan kredit. Programeri vole dobre automobile, radije ce spucati 50k kesa u auto i uzeti stan na kredit, nego uzeti stan za kes i voziti auto od 10k.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, AgroLaki said:

Meni je cale uzeo stan za kesh, ja ga smarao pola da mi bude ucesce, pa da placam ratu, pola da ulozim u nesto, on mi rekao, evo ti veći stan i nemoj da me zoves vise za lovu nikad... :]

Sad mu reci da si hteo da uložiš u bitcoin 😁

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Green23 said:

Sad mu reci da si hteo da uložiš u bitcoin 😁

 

Ne bi se strecnuo nista, ne vredi da mu pokazem razliku u ceni, njemu je to sve spekulacija, ili imas lovu ili proizvod u ruci, ili nista. 😄 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Chaos Is Me said:

IT-evci ne kupuju za keš, nego na kredit jer im je jedonstavno da sa velikim platama izdvajaju za ratu za kredit. Mogu oni da imaju platu i 5 soma evra, al retko ko imao 100+ soma u komadu. 

 

Ja znam slučaj jednog CEO ozbljne internacionalne kompanije koji ima 20 soma mesečno, čak je i takav morao da uzme kredit za stan (doduše, otplatio ga za 2 godine, ali opet nije kupovao za keš).

 

Ima razlicitih ITevaca... ima dosta tih koji se zadovoljavaju samo sa iznadprosecnom platom. A mogli bi da zaradjuju barem 3x vise uz trazenje novog posla i dodatno angazovanje na poslovima sa strane. Ali nece, uljuljkani tu gde su. 

Jednog takvog sam cak i morao da molim da odradio posao koji sam mu doneo, nisam ni pitao koliko ce da kosta (doduse znao sam da nece da zacepi). 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Kooineeperk said:

 

Ima razlicitih ITevaca... ima dosta tih koji se zadovoljavaju samo sa iznadprosecnom platom. A mogli bi da zaradjuju barem 3x vise uz trazenje novog posla i dodatno angazovanje na poslovima sa strane. Ali nece, uljuljkani tu gde su. 

Jednog takvog sam cak i morao da molim da odradio posao koji sam mu doneo, nisam ni pitao koliko ce da kosta (doduse znao sam da nece da zacepi). 

Ima nas normalnih, a ima i ovih drugih 
:D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...