Jump to content

NEKRETNINE U SRBIJI


prenko82

Recommended Posts

Evo par primera u Erste na 30.000 evra na 30 godina sa promenljivom kamatom trenutno je EKS 3,31% (jer je euribor u minusu) a ako nećeš da rizikuješ onda recimo imaš 30.000 evra na 20 godina sa fiksnom EKS od 4,33%.  Tu opet dodaj 1% na razno razne troškove i to je to. Kada su krenuli ovi krediti pre 15 godina bili su čak i preko 10% što je bila čista krađa.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

Evo par primera u Erste na 30.000 evra na 30 godina sa promenljivom kamatom trenutno je EKS 3,31% (jer je euribor u minusu) a ako nećeš da rizikuješ onda recimo imaš 30.000 evra na 20 godina sa fiksnom EKS od 4,33%.  Tu opet dodaj 1% na razno razne troškove i to je to. Kada su krenuli ovi krediti pre 15 godina bili su čak i preko 10% što je bila čista krađa.


To je tacno. Nisu krenuli ponovo sa hipotekarnim kreditima dok nije osnovana ona agencija ili sta je vec za osiguranje tih kredita. Negde 2004/5. 

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

On 12/28/2019 at 1:30 AM, Magia said:

A jel moguce dici kredit u inostranstvu da bi se kupio stan u Srbiji?
Ili dici kredit u Srbiji iako je neko zaposlen u inostranstvu?

Hvala na odgovoru!

Moze, ja sam se raspitivao u Intesi, Sber i Komarcijalnoj banci. Imaju razlicite uslove i principe ali uglavnom mogu da se uzmu samo stambeni krediti u dinarima pa kamatna stopa nije bas najpovoljnija osim ako se ne uzima kredit na neki kraci rok, recimo na 10 godina.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, BarryWhite said:

Moze, ja sam se raspitivao u Intesi, Sber i Komarcijalnoj banci. Imaju razlicite uslove i principe ali uglavnom mogu da se uzmu samo stambeni krediti u dinarima pa kamatna stopa nije bas najpovoljnija osim ako se ne uzima kredit na neki kraci rok, recimo na 10 godina.

 

Mislim da je to nerealno, makar je bilo tako 2015 kada sam se ja raspitivao za to (pricam o zaradi u inostranstvu a kredit u Srbiji). Tu ne postoji neka ponuda vec je kredit tailor made. I u mom slucaju na platu koja je bila oko 4000 neto i ucescem oko 35%, kamata je bila cca duplo veca nego da sam uzimao kredit sa poslom u Srbiji. Iskustvo je iz Intese i Sber banke, Raiff na primer nije ni hteo da razgovara na tu temu. 

Link to comment
Share on other sites

A da li neko ima iskustva kako funkcionise uzimanje kredita tamo gde se radi, pod pretpostavkom da se ima prebivaliste i racun ili drzavljanstvo za kupovinu nekretnine u Srbiji?

 

Unutar EU je relativno jednostavno zavrsiti za kupovinu nekretnine u drugoj zemlji clanici.

 

Da li je u Srbiji moguce obezbediti sve papire koje banke napolju traze da bi kreditirale tako nesto?

 

8 hours ago, sreta-steta said:

I u mom slucaju na platu koja je bila oko 4000 neto i ucescem oko 35%, kamata je bila cca duplo veca nego da sam uzimao kredit sa poslom u Srbiji. Iskustvo je iz Intese i Sber banke, Raiff na primer nije ni hteo da razgovara na tu temu.


Ovo deluje bas robinhudovski. 

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

@Plavi Golub to sam i ja prvo pokusao jer mi je zvucalo logicnije... plus nisam hteo da se njakam sa bankama zemlje iz koje sam se odselio. Medjutim to je tek bilo neisplativo... ono sto su mi ponudili je bio neki kesh kredit gde je rok otplate bio 10 godina, max iznos recimo 30k EUR i kamata oko 7-8%. To mi jos i ima nekog smisla jer oni ne mogu da imaju neki standardni metod obezbedjenja u Srbiji (hipoteku). Ali ono sto su mene srpske banke maltretirale mi uopste nije jasno... Mislim ok za nas polu gastose sto nemaju neku ponudu. Ali sta radi onaj silan narod sto radi na kruzerima na primer? 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, sreta-steta said:

 to sam i ja prvo pokusao jer mi je zvucalo logicnije... plus nisam hteo da se njakam sa bankama zemlje iz koje sam se odselio. Medjutim to je tek bilo neisplativo... ono sto su mi ponudili je bio neki kesh kredit gde je rok otplate bio 10 godina, max iznos recimo 30k EUR i kamata oko 7-8%. 


Pa da, to nisu uslovi koji su za hipotekarni kredit u EU, nego za klasican cash kredit.  A eto i razloga ne mogu da obezbede sigurnost odnosno hipoteku. Mislila sam da je tako nesto.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 12/28/2019 at 12:03 PM, Eddard said:

Kolike su uopšte kamate u Srbiji na EUR kredite? Ja bih cash kredit u DE mogao da dobijem za 2-3%.

 

ja sam podigla kes kredit 150000din na tri godine, rata mesecna 5000.

 

ali posto je to smesan kredit, stvarno se nisam cimala, otisla u Intesa banku I uzela.

Nisam ni razmatrala da li ima povoljnijih opcija, posto bio mi rata varirala nekih 300, 400din gore dole.

 

jedino sto mislim da je kamata za kredite na godinu dana bas manja, tipa 3/4 od gore pomenutog.

 

I da, ovde je kamata fiksna cini mi se.

 

e sad na kredite u eurima, mislim da je slicna prica, ali nisam sigurna.

Edited by BojanaCZV
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
6 minutes ago, Eddard said:

Znači tu je obavezno da imaš neko učešće? 

 

Da, izgleda.... mi navikli da u DE, NL, USA nema.

U NL se mogao dobiti cak 102 % kredit, ta 2 % su bila za dodatne troskove (za real estate agency, za notara, etc...)

U Srbiji do pandemije bilo 20 %, sad ce biti 30 %. Zanima me kako ce to uticati na cene stanova sad, koliko (da li ce ih, uopste, oboriti)?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Eddard said:

U DE dobiješ bez učešća plus sa svim troškovima koji mogu da idu i do 13% (agencija, porez, Notar I sl, upis u knjige, itd).

I oni su, znaci, olaksali?

Pre 12 godina si mogao max 100 %, nisu davali nista extra. Ali, obzirom da su imali dosta striktna pravila pre par decenija, pa je kupovina nekretnine u Nemackoj bila misaona imenica, dobro je da su malo olaksali uslove. Jer, ne tako davno, ako se secam, u Nemackoj je manje od 50 % stanovnistva posedovalo nekretninu, bas zbog tog ucesca od 30 %

Link to comment
Share on other sites

Situacija je što se kredita tiče nikad bolja, kamate ispod 1%, bez problema se dobija. E sad, to kažem ja iz pozicije dva lekara u porodici, kontam da nije tako lako za ljude koji zarađuju neki prosek, ali i kamate su zaista niske, nema učešća (ako imaš možeš da daš, olakšava dobijanje kredita)...

 

Mi smo upravo juče pogodili jednu kuću, sad kreću formalije, pa da vidimo šta će banke da nam ponude...

 

E sad, ono što se niko ne usuđuje da predviđa je kako će kriza uticati na tržište i na kredite... Tu nisam ni ja na čisto da li radimo pravu stvar...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

 

Da, izgleda.... mi navikli da u DE, NL, USA nema.

U NL se mogao dobiti cak 102 % kredit, ta 2 % su bila za dodatne troskove (za real estate agency, za notara, etc...)

U Srbiji do pandemije bilo 20 %, sad ce biti 30 %. Zanima me kako ce to uticati na cene stanova sad, koliko (da li ce ih, uopste, oboriti)?

 

 

Kod nas je narodna banka propisala 2011. obavezno učešće od 20% ili hipoteka nad nekom drugom nepokretnom imovinom, i to vrednost kredita ne sme biti viša od 70% vrednosti te nekretnine, što je sa trenutnim cenama stanova nemoguća misija. Devojka i ja moramo u naredne dve godine rešiti to pitanje, ali treba sakupiti 15-20k da bi se uopšte krenulo u realizaciju, ako ništa, barem bismo imali povraćaj pdv-a. 

Link to comment
Share on other sites

to sto je kod nas povecano ucesce, samo govori kontra od onoga sto vlast prica. teze ce se dobijati krediti  znaci veci je rizik a to neminovno ce da vodi padu traznje. Ima ovde pismenijih za trziste nekretnina u Srbiji od mene, koji je udeo kreditnih kupaca u ukupnom prometu? U svakom slucaju, ja bih pricekao sa kupovinom makar do septembra. Ukoliko je neko kes kupac, cene ce ici na dole i moze da se ustedi. I pre korone nama je bio formiran balon na trzistu nekretnina, vreme je da se izduva malo. Ne bih ocekivao dramatican pad, ali verujem jedno 20% nize ce to da ide. Ako je neko kreditni kupac, u sumi nece biti neke promene: pojeftinjenje nekretnine ce biti donekle kompenzovano poskupljenjem kredita. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, sreta-steta said:

to sto je kod nas povecano ucesce, samo govori kontra od onoga sto vlast prica. teze ce se dobijati krediti  znaci veci je rizik a to neminovno ce da vodi padu traznje. Ima ovde pismenijih za trziste nekretnina u Srbiji od mene, koji je udeo kreditnih kupaca u ukupnom prometu? U svakom slucaju, ja bih pricekao sa kupovinom makar do septembra. Ukoliko je neko kes kupac, cene ce ici na dole i moze da se ustedi. I pre korone nama je bio formiran balon na trzistu nekretnina, vreme je da se izduva malo. Ne bih ocekivao dramatican pad, ali verujem jedno 20% nize ce to da ide. Ako je neko kreditni kupac, u sumi nece biti neke promene: pojeftinjenje nekretnine ce biti donekle kompenzovano poskupljenjem kredita. 

Neće cene ići dole, samo će stangnirati. Prevelika je potražnja za stanovima kod nas, neke procene govore, da samo u Beogradu nedostaje oko 100k stanova. Verovao ili ne, samo 25% stanova je kupljeno na kredit. Jasno ti je gde se peru pare u ovoj državi... 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Green23 said:

Neće cene ići dole, samo će stangnirati. Prevelika je potražnja za stanovima kod nas, neke procene govore, da samo u Beogradu nedostaje oko 100k stanova. Verovao ili ne, samo 25% stanova je kupljeno na kredit. Jasno ti je gde se peru pare u ovoj državi... 

 

Ma da li je moguće?

 

Iskaču mi reklame za stanove u Bg, mnogi su ono što ne bih ni pogledao (ruine) a cene su veće nego u Japanu.

Te cene su snovi prodavaca ili real estate agenti bubnjaju tražnju? To bi trebalo da košta 20% od cena koje traže, ako baš neko mora da tamo nešto kupi.

 

Možda ribare kod naših gastosa koji se penzionišu a i neki, ne znam koliko njih , se vrate u Bg?.

 

Što se mene tiče, ne pada mi na pamet da se vratim u Bg i da ikada tamo nešto kupim. Ne bih uzeo ni za džabe da mi daju.

Link to comment
Share on other sites

@Yoyogi  nikad nisam razumeo ovakve postove. Ne interesuju te stanovi, koja mislis da je vrednost tvog komentara? Bez obzira sta ti mislio o ceni stanova i/ili njihovoj realnosti, ovde i dalje ima 7m ljudi koji negde treba da zive. Neki deo njih napravi racunicu da hoce da kupi nekretninu, a neki opet drugi prave racunicu da hoce da prave stanove. I to se zove trziste. A ti, sto bi rekli putuj igumane i ne brini za manastir. 

 

@Green23 ne mislim da si u pravu. to bi znacilo da je ili cena potpuno nefleksibilna na dole ili da traznja potpuno ostaje ista. Sto ce reci da Srbija ide kontra od ostatka sveta. Mislim, postoje mikrolokacije sa svojim pravilima ali Srbija, tj Beograd nije jedna od njih. Ovo je jako plitko trziste i slazem se sa tobom: necemo videti kretanje koje ce oslikavati "realnost", odnosno ono koliko nekretnina vredi u poredjenju sta zivot u Srbiji zapravo nudi. Ali neka korekcija mora da se desi jer potencijalni kupci gube poslove, smanjuju im se plate i svakako ce 2x razmisliti pre nego li se obavezu 20 godina unapred a ne znaju kako ce zivot izgledati za 6 meseci. Korekcija je neophodna. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, sreta-steta said:

@Yoyogi  nikad nisam razumeo ovakve postove. Ne interesuju te stanovi, koja mislis da je vrednost tvog komentara? Bez obzira sta ti mislio o ceni stanova i/ili njihovoj realnosti, ovde i dalje ima 7m ljudi koji negde treba da zive. Neki deo njih napravi racunicu da hoce da kupi nekretninu, a neki opet drugi prave racunicu da hoce da prave stanove. I to se zove trziste. A ti, sto bi rekli putuj igumane i ne brini za manastir. 

 

Nego šta nego da 7 miliona ljudi treba negde da živi. A 1.2 miliona njih u Beogradu ne da negde živi nego im i pretiče: 150,000 praznih stanova u Beogradu, tačno da se u njega preseli ceo Novi Sad. I šta kažeš, tržište? Ili veštačka jagma po lažnim sajtovima gde muljatori daju lažne oglase da iskreiraju klimu tražnje?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Yoyogi said:

 

Nego šta nego da 7 miliona ljudi treba negde da živi. A 1.2 miliona njih u Beogradu ne da negde živi nego im i pretiče: 150,000 praznih stanova u Beogradu, tačno da se u njega preseli ceo Novi Sad. I šta kažeš, tržište? Ili veštačka jagma po lažnim sajtovima gde muljatori daju lažne oglase da iskreiraju klimu tražnje?

Kakvih 150k praznih stanova? U BG nedostaje 100k stanova. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Green23 said:

Kakvih 150k praznih stanova? U BG nedostaje 100k stanova. 

 

Eto, ja to pročitao u nekom članku koji nema veze sa nekretninama, o iseljavanju iz Srbije. Obuhvata i ovakve kao što sam ja, jedan od 400 hiljada koji se iselio 1990-ih.  A roditelji pomrli.

Da se niko od 2000-te nije iselio, opet bi bila realna brojka.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...