Jump to content

NEKRETNINE U SRBIJI


prenko82

Recommended Posts

On 8/25/2019 at 4:23 PM, Magia said:

O potencijalnom balonu, par grafika koje je napravio profesor na ekonomskom fakultetu u Bgu:

U mom prethodnom postu bilo je diskusije o potencijalnom balonu u cenama nekretnina u Beogradu. Napravio sam sada ovaj grafikon (izvori podataka: NKOSK i RZS) koji poredi prosečne cene po m2 u Beogradu sa ekvivalentnim rastom cena po stopi inflacije u Srbiji, uzimajući prvi podatak (2007 Q1) kao osnovicu. Engle-Grangerova test statistika iznosi -5.075, što je dovoljno da se nul-hipoteza odsustva kointegracije odbaci na svim razumnim nivoima značajnosti, tj. pokazuje da je teško odbraniti postojanje bilo kakvog balona.

spacer.png

 

...

 

 

Kako se zove doticni profesor sa EKOF? I da li se negde moze procitati kompletan dokument ove analize?

Edited by chiller
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Devojka Luke Razića said:

 

Ovo je možda neka cena starijih stanova. Zgrada u kojoj je moj deda bio suinvestitor zidana je 2000.godine i završena u roku, 2001.godine. Kao novogradnja , na dobroj lokaciji, cena kvadrata se kretala između 1200-1450 evra po kvadratu i u roku od par meseci, sem naših stanova, svi ostali stanovi su kupljeni i stanari useljeni...tako da me ovaj podatak malo čudi.. 

 

Starogradnja je u proseku kostala oko 1000 nemackih maraka dok nije uveden evro.

Uz malo guglanja lako je naci podatke o cenama novogradnje, da sad ne vadimo po pamcenju koliko je platio Zika a koliko Pera sta i gde, sve do 2003. je prosecna cena cak i novogradnje bila ispod 1000e:

https://www.blic.rs/biznis/moj-novcanik/kako-su-divljale-cene-stanova-za-kvadrat-u-beogradu-smo-2000-u-proseku-placali-55986/y6wc3w2

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Trazio stan tasti, Banovo Brdo lokacija, nekih 50ak kvm. Cifre su tu negde oko 1500, s tim da se ja cenjkam na nesto manje. Iskustva su sledeca:

- ukoliko nije golubarnik ili prizemlje, to je ta cena. Moze da se nadje nize, ali to je ili "u procesu legalizacije" ili stan koji nikad sunca nije video. 

- Ocigledno je da je ponuda < traznje. i to debelo. Za jedan stan se pravila lista cekanja, za drugi sam kasnio 10 minuta a prodavac je javio da ni ne moram da se pojavljujem (dok sam ulazio u zgradu), treci dok smo gledali vec je sledeca tura razgledaca bila na vratima, ja sam bio na stepenicama oni su rekli kupljeno 😄

 

Sve u svemu, to je trenutna realnost, meni se najmanje svidja, ali tako je. Mislim da ce tasta provesti jos neko vreme kao podstanar 🙂

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, sreta-steta said:

Trazio stan tasti, Banovo Brdo lokacija, nekih 50ak kvm. Cifre su tu negde oko 1500, s tim da se ja cenjkam na nesto manje. Iskustva su sledeca:

- ukoliko nije golubarnik ili prizemlje, to je ta cena. Moze da se nadje nize, ali to je ili "u procesu legalizacije" ili stan koji nikad sunca nije video. 

- Ocigledno je da je ponuda < traznje. i to debelo. Za jedan stan se pravila lista cekanja, za drugi sam kasnio 10 minuta a prodavac je javio da ni ne moram da se pojavljujem (dok sam ulazio u zgradu), treci dok smo gledali vec je sledeca tura razgledaca bila na vratima, ja sam bio na stepenicama oni su rekli kupljeno 😄

 

Sve u svemu, to je trenutna realnost, meni se najmanje svidja, ali tako je. Mislim da ce tasta provesti jos neko vreme kao podstanar 🙂

 

Ja sam se jednom polakomio jer je u oglasima pisalo uknjižen i odem na B Brdo da pogledam jedan već sređen stan za 1100 eur kv i naravno bio je neuknjižen. 

Iako sam uzeo stan pre 4 meseca i dalje mi je ostala sacuvana pretraga da salje mejlove kad se nesto pojavi, za sada cene samo idu blaaago na gore, mislim da neće ići nešto više od ovoga trenutnog, ali da će se ovo stanje zadržati poduži period, osim ako ne dođe do iznenadne krize i pada kreditne sposobnosti. 

Link to comment
Share on other sites

On 8/27/2019 at 11:19 AM, Eddard said:

 

Onako kao laik mogu da kažem da će tako biti i u Bgd. Naime, supruga i ja smo se razmišljali da kupimo stan u Bgd (što ćemo verovatno i učiniti) i u razgovoru sa jednim finansijskim savetnikom ovde u De, on nam je upravo to, ne poznajući u detalje prilike u Srb, i savetovao, a poučen iskustvom svih glavnih gradova nekadašnjeg istočnog bloka, pa i samog Berlina od pre 40ak godina. Cene u Bgd neće padati, mogu samo dalje rasti, a jednom kad se desi da Srb uđe u EU, a desiće se, kad tad, takva nekretnina postaje jako vredna investicija.

 

u Bgu se izgradilo mnogo zgrada.

 

po prvi put imamo delux stanove. govorim o visokim plafonima, kvadraturi koja ide preko 100 kvadrata, spoljnom zidu od stakla.

tako da ce cene samo rasti.

 

trenutno na projektu na kom radim, BW, prodaje se parking mesto u vrednosti od 25 do 30 hiljada eura.

cena kvadrata konstrukcije je oko 150e po kvadratu, plus 120 za obezbedjenje temejlne jame.

na to se dodaju zavrsni radovi.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@BojanaCZV nemoj me pogresno shvatiti, ali i ranije su postojali stanovi preko 100m2, visoki plafoni, pa cak i staklene fasade na rezidencijalnim objektima, tako da nista to nije izmislio BW, niti je to sad tek pocelo. Bilo je i objekata sa garaznim mestima koja kostaju vise od 20, 30k....cak i u NS, koji je po standardu daleko od BG. Sve to ih ne cini luksuznim samo po sebi (ovde se ogradjujem da pricam o novogradnji, stara gradnja na posebnim lokacijama je druga prica), to ti je kao ono potreban i dovoljan uslov u matematici...to sve mora u danasnje vreme + vrlo kvalitetna oprema unutrasnja, visok kvalitet zavrsnih radova, savremeni materijali, dodatni sadrzaji za stanare ( teretane, lux lokali ,restorani...), pametna instalacija i generalno smart management objekata tog tipa, ogranicen broj stambenih jedinica i naravno sales service da bude na nekom nivou. BW ima super lokaciju, marketing masinu ogromnu i sve ostalo onako. Cene koje otvoreno spominjes za gradnju objekta ne govore nista o zavrsnim radovima gde se zapravo vidi da linje nesto liksuzno ili ne. Cena betonskog stiba je ista za prosecan objekat kao i za vise klase ali ih oprema izdvaja. Ovde nisam sigiran da su zadovoljeni svi ti uslovi, pre svega mislim na opremu i zavrsne radove a to su i slike sa lokacije koje su procurele i potvrdile. Od ulaznih vrata koja se ne zatvaraju, do lose bravarije, keramike koja nije ravna, itd... BW ima ogroman + a to je lokacija ( za stanove koji gledaju na reku, a takvi su retki cak i u pretprodaji koliko sam se raspitao, tj sve ih uzimaju poznati kupci)....oprema, kvalitet i ostalo je srednji nivo at best po meni. Ono sto je po meni licno veliki - je cinjenica da ce prakticno ceo taj blok biti gradiliste sledecih 5 do 10 godina, znaci prasina, buka, blato i sve sto ide s tim. U BG sada vec imas objekte koji zadovoljavaju kriterijume koje sam naveo u vecoj i manjoj meri a lokacija im je ok, ako vec nije bas idealna. Cenovno su vrlo slicni BW a + im je ogranicen tj mali broj stambenih jedinica po ulazu.

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ne znam nista o BW, ali Emaar pravi najkvalitetnije nekretnine u Dubai-u. Ako je BW nalik recimo Marina 6 ili onim soliterima na JBRu, onda je to vise nego solidno. Opet se ogradjujem jer ne znam na sta je Bojana mislila, ali ako je BW uveo klasicne kondominijume, onda je to vise nego pozitivno: bazen, teretana, par prodavnica sve u krugu par zgrada. Takve nekretnine nedostaju BGu sta god mi mislili o BW i AV. 

Link to comment
Share on other sites

Moja poenta je i bila da BW nije to uveo kod nas, iako tako cesto promovisu. Postoje takvi objekti tj blokovi vec. Ne na tako velikom potezu naravno, ali ovo je ipak drzavni projekat u neku ruku ( drzavno-privatno partnerstvo da budem precizan :D), maltene kao kad su se radili blokovi na Novom BG ili limani u NS. Ono sto je meni problem je da za cenu od 3,4k eura imas osrednji kvalitet gradnje ( po onome sto sam video, Bojana moze sad da me demantuje i okaci specifikacije olo kojih mozemo diskutovati) i gradiliste u trajanju od cca 5 do 10 godina oko sebe. Meni licno, znaci naglasavam subjektivni momenat, to nije vredno odlicne lokacije. Kako "Arapi" grade kod sebe i za svoje klijente i u BG naravno nije isto, prosto razlicito zahtevna trzista su.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

 

On 8/28/2019 at 12:47 PM, Yoyogi said:

Mislim, da zgrade kao blok 70, blok 45, kvadrat nema razloga da košta više od 500 EUR. Čak i u novim, kao "Stepa" na Voždovcu.

 

Ja imam stan (nasleđen od pokojnih roditelja) useljen nov 1981. i nemam nameru da ga prodajem. Dao sam ga drugu iz detinjstva koji u njemu živi sa porodicom već 13 godina. Samo plaća dažbine, nema kirije, zajednička drugarica, advokat, pravi ugovore na svake 3 godine, sa mojim punomoćjem, da nisam ovde video tred o nekretninama ne bih se ni setio da ga imam.

 

 

Aj prodas mi stan, evo i za celih 750eur po kvadratu, a dobijes i get-out-of-jail karticu na forumu?!

 

Dugo sam trazio stan po tim blokovima, uglavnom u soliterima, i smorio sam se jer sam previse cekao pravu priliku a za par meseci (bukvalno) su ti stanovi otisli barem jedno 20% gore. Ono sto je nekada bilo 90-95k eur za 90kvm, bilo je cak i u finom stanju, sada takav isti stan u raspadnutom stanju ne mozes ispod 110k eur da nadjes... 


Jbg, kad se nemaju pare da se pljunu odmah nego seci usi, krpi dupe, i onda prilike prolaze. 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Referent said:

Nije baš povezano sa temom, ali nisam znao gde da pitam ( a da ne idem u banku). 

Da li se apartman na planini, moru može kupiti preko stambenog kredita?

 

Može, to su u stvari i zove kredit za nekretnine ali pošto kod nas 90% ljudi koji uzimaju taj kedit kupuju sebi stan onda je preimenovan u stambeni jer valjda lepše zvuči. Jedino se raspitaj to oko mora, obzirom da je to u instranstvu verovatno su uslovi drugačiji u tom slučaju.

Edited by Klotzen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Klotzen said:

 

Može, to su u stvari i zove kredit za nekretnine ali pošto kod nas 90% ljudi koji uzimaju taj kedit kupuju sebi stan onda je preimenovan u stambeni jer valjda lepše zvuči. Jedino se raspitaj to oko mora, obzirom da je to u instranstvu verovatno su uslovi drugačiji u tom slučaju.

Hvala na informaciji.

Za sada planiram da probam s apartmanom na planini, deluje mi jednostavnije za rentiranje.

Na starom forumu je bila odlična tema za kupovinu nekretnina u Grčkoj, tamo se svašta nešto korisno moglo pročitati.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam gledao nekretnine na Krfu ali mi se ni najmanje nisu svidele cene. Kamena napuštena kuća u prilično lošem stanju, selo 5-6km od obale, bila je 85k evra za 80 kvadrata. Novogradnja je bila ekstra skupa. Ako nije tajna šta je tebi privuklo pažnju ?

Link to comment
Share on other sites

Pa, za sada mi je neki pik apartman na Kopaoniku ili praviti/kupiti nešto na Divčibarima, jer mislim da će Divčibare da se sve više razvijaju (neki moj osećaj, ničim potkrepljen).

Kop mi je primamljiv zato što sam deo života proveo u Raški, znam dosta ljudi, lako se može organizovati rentiranje, a i sviđa mi se računica. 

 

More trenutno deluje mnogo komplikovanije, a i treba dosta nekih stvari da mi se poklopi.

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, MetalHead said:

Aj prodas mi stan, evo i za celih 750eur po kvadratu, a dobijes i get-out-of-jail karticu na forumu?!

 

Dugo sam trazio stan po tim blokovima, uglavnom u soliterima, i smorio sam se jer sam previse cekao pravu priliku a za par meseci (bukvalno) su ti stanovi otisli barem jedno 20% gore. Ono sto je nekada bilo 90-95k eur za 90kvm, bilo je cak i u finom stanju, sada takav isti stan u raspadnutom stanju ne mozes ispod 110k eur da nadjes... 


Jbg, kad se nemaju pare da se pljunu odmah nego seci usi, krpi dupe, i onda prilike prolaze. 

 

Ma to je otišlo, nije za prodaju. Moj školski drug (pravnik), sudija i intelektualac me je savetovao - ne prodaj ako te ništa ne košta. Drugi školski drug (zajednički) sa familijom stanuje u njemu, sve dažbine  plaća, nema rente, kao da je njegov.

I u pravu je bio taj pravnik. Za tadašnje pare (2006) sam od tog stana moga da kupim malo bolja kola, kao VW Passat. Ona bi do danas imala dušu u nosu a stana u mom vlasništvu ne bi bilo.

Link to comment
Share on other sites

Pretpostavljam da misli na one napuštene kuće bogu iza nogu, koje su pod zaštitom države. Pa umesto da ih država održava palo im na pamet da ih prodaju za 1$ ali uz obavezu da ih održavaš u izvornom stanju. To ti se na kraju svede da moraš da dobiješ 10 dozvola da uvedeš internet a o nekom velikom renoviranju da ne pričamo. To nije loše za one koji uživaju u šmeku te stare gradnje ali takvih je realno jako malo, pogotovo s obzirom na papirologiju kod toga i na odgovornost koju vuče za sobom.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mozda to i nije losa ideja. Ali treba se informisati koliko bi kostalo renoviranje takvih kuca. Ali cak i da izadje do 20-ak tisuca evra to jos uvek nije visoka cena. To vam je dvosoban stan u Zajecaru! A ovamo ste pored mora - tj relativno blizu mora jer je u pitanju unutrasnjost Sicilije. Ali nije daleko. A sve te kuce su starijeg datuma - imaju puno istorije i karaktera! 

Btw interesuje me kako se krecu cene nekretnina u Zajecaru - nakon najave izgradnje one fabrike za 2 tisuce radnika? Sto se Srbije tice - Zajecar je sada na mom radaru! 

Link to comment
Share on other sites

On 12/19/2019 at 10:54 PM, Darth Bane said:

Mozda to i nije losa ideja. Ali treba se informisati koliko bi kostalo renoviranje takvih kuca. Ali cak i da izadje do 20-ak tisuca evra to jos uvek nije visoka cena. To vam je dvosoban stan u Zajecaru! A ovamo ste pored mora - tj relativno blizu mora jer je u pitanju unutrasnjost Sicilije. Ali nije daleko. A sve te kuce su starijeg datuma - imaju puno istorije i karaktera! 

Btw interesuje me kako se krecu cene nekretnina u Zajecaru - nakon najave izgradnje one fabrike za 2 tisuce radnika? Sto se Srbije tice - Zajecar je sada na mom radaru! 

 

Ne verujem da će se graditi ta fabrika i da će u njoj naći posao 2 hiljade ljudi.

 

A ovo su trenutne cene stanova u Zaječaru

 

https://www.4zida.rs/prodaja-stanova/zajecar-grad-zajecar-opstina?trosoban=&gclid=EAIaIQobChMI3J7qn5_H5gIVCMqyCh3djA38EAAYASAAEgJ3QPD_BwE

 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Magia said:

A jel moguce dici kredit u inostranstvu da bi se kupio stan u Srbiji?
Ili dici kredit u Srbiji iako je neko zaposlen u inostranstvu?

Hvala na odgovoru!

Može da se digne stambeni kredit kod nas u banci kao zaposleni u inostranstvu, znam da je Intesa to imala ranije, kapiram da sada svi to praktikuju. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...