Jump to content

Novi Sad


Klotzen

Recommended Posts

1 minute ago, Kronostime said:

Sve to stoji, samo ovolika kolicina apaticne omlaTine ide na dusu prvenstveno roditeljima, pa zatim uciteljima i profesorima koj ih nisu naucili da misle svojom glavom i  osnovnim ljudskim vrednostima.

Obrazovni sistem je posebna priča. Kakav uticaj na takav mentalni sklop mogu da imaju učitelji, nastavnici i profesori koji zarađuju sa VII stepenom stručne spreme jedva nešto više od minimalca a u najboljem slučaju oko proseka? "Budite pošteni, vredni i radite na svom obrazovanju a to će vam obezbediti poštovanje okoline i barem pristojan život, gde će zalaganje i trud biti nagrađeni, a nepoštenje, lenjost i nestručnost kažnjeni". Pa onda kulolj pogleda vladu Srbije, poslanike, direktore javnih preduzeća, "kontoverzne biznismene", estradu, farmu i parove i nasmeje im se  u lice. 

 A roditelji su im uglavnom isti takav kukolj i polusvet, zadojen naconalizmom i patriJotizmom, IQ između 60 i 90. Oni njsu ni u stanju bolje potomke da proizvedu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, tomas.hokenberi said:

Obrazovni sistem je posebna priča. Kakav uticaj na takav mentalni sklop mogu da imaju učitelji, nastavnici i profesori koji zarađuju sa VII stepenom stručne spreme jedva nešto više od minimalca a u najboljem slučaju oko proseka? "Budite pošteni, vredni i radite na svom obrazovanju a to će vam obezbediti poštovanje okoline i barem pristojan život, gde će zalaganje i trud biti nagrađeni, a nepoštenje, lenjost i nestručnost kažnjeni". Pa onda kulolj pogleda vladu Srbije, poslanike, direktore javnih preduzeća, "kontoverzne biznismene", estradu, farmu i parove i nasmeje im se  u lice. 

 A roditelji su im uglavnom isti takav kukolj i polusvet, zadojen naconalizmom i patriJotizmom, IQ između 60 i 90. Oni njsu ni u stanju bolje potomke da proizvedu.

Koliko znam, posao je  stvar izbora, a ko se odlucis da ucis mladje narastaje bilo cemu - onda si ti odgovoran za to sto nauce i sta im postanu vrednosti u zivotu.

Niska plata nije izgovor za to - uciti nekoga je najveca odgovornost i cast i postignuce u bilo cemu cim se bavis.

Za to je potrebno mnogo vise od formalnog obrazovanja.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam prililčno siguran da dana 15-to godišnjaci ne prate politiku kao što su to radili njihovi vršnjaci 90-ih. Za njih je to "neki lik" koji daje 1500 RSD da se prošetaju pola sata po ulici. Oni uopšte ne znaju politiku jer njihov život je na mrežama a ne na TV i vestima. A tu smo krivci mi, odnosno ove generacije od 40+ godina koji smo uvek terali decu u stilu "eno ti kompjuter sad ja gledam TV". Tamo su odrasli i nisu u toku sa realnim događanjima u Srbiji.

 

Ja svake godine dobijem na praksi 10-tak studenata. Odprilike imate jednog koji prati sport i jednog koji prati politiku ostali su operisani od te dve teme. A te dve teme su bile dominantne kod moje generacije kod muškaraca, devojke su malo manje pratile ali su ipak bile upućene u najpoznatije činjenice iz obe teme. A u ovoj koloni su bili uglavnom deca od 15-20 godina koji su mlađi od ovih koje sam ja pominjao.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Klotzen said:

Ja sam prililčno siguran da dana 15-to godišnjaci ne prate politiku kao što su to radili njihovi vršnjaci 90-ih. Za njih je to "neki lik" koji daje 1500 RSD da se prošetaju pola sata po ulici. Oni uopšte ne znaju politiku jer njihov život je na mrežama a ne na TV i vestima. A tu smo krivci mi, odnosno ove generacije od 40+ godina koji smo uvek terali decu u stilu "eno ti kompjuter sad ja gledam TV". Tamo su odrasli i nisu u toku sa realnim događanjima u Srbiji.

 

Ja svake godine dobijem na praksi 10-tak studenata. Odprilike imate jednog koji prati sport i jednog koji prati politiku ostali su operisani od te dve teme. A te dve teme su bile dominantne kod moje generacije kod muškaraca, devojke su malo manje pratile ali su ipak bile upućene u najpoznatije činjenice iz obe teme. A u ovoj koloni su bili uglavnom deca od 15-20 godina koji su mlađi od ovih koje sam ja pominjao.

Dobijem i ja 5-10 studenata informatike sa FONa, Singiduduka, Megableja, IT Akademije.... svake godine za praksu.

Prva stvar koju ih pitam  je: Sta trazis ovde? Ako trazis ocenu, evo ti je odmah i nek` ti je sa srecom u zivotu. Ako trazis znanje, spremi podeblju svesku, dovoljno olovaka,  flesku od 64GB i bice mi drago da te naucim necemu. Sa takvom decom je uzivanje raditi i preneti im znanje - to je najmanje sto sam mogao da ucinim za njih.

Vredni su truda, a ne kukanje sto bi ih ucio kad mi je mala plata....

 

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Kronostime said:

Koliko znam, posao je  stvar izbora, a ko se odlucis da ucis mladje narastaje bilo cemu - onda si ti odgovoran za to sto nauce i sta im postanu vrednosti u zivotu.

Niska plata nije izgovor za to - uciti nekoga je najveca odgovornost i cast i postignuce u bilo cemu cim se bavis.

Za to je potrebno mnogo vise od formalnog obrazovanja.

Hajde ne zezaj. Posao je stvar izbora sve dok ne dođeš u situaciju da nemaš dovoljno novca da izdržavaš porodicu. Zamisli izbor npr.  diplomiranog matematičara koji može da bira između posla nastavnika u srednjoj školi gde će ga učenici, ako završi u nekoj srednjoj uzaludnoj, maltene u lice ismevati za 50Kdin mesečno ili karijera u IT gde će ako nije neki talenat izgurati minimum 1000 eur mesečno, a ako je sposoban značajno više.  Ko onda ide u nastavni kadar:

Manjina onih koji to zaista vole i većina onih koji su stekli diplomu ali ne znanje (tu izuzimam struke koje nemaju alternativu).

 

No poenta nije u tome. Mogu oni da se maksimalno trude njihov trud će biti uzaludan njih će kukolj uvek gledati kao gubitnike i budale jer po njihovim kriterijumima njihovi nastavnici nisu uspeli u životu (čitaj nemaju love) i samim tim im nisu relevantni.

Znači nije poenta da oni ne rade zbog niske plate već da ih njihovi učenici ne smatraju za relevantne pošto su po njihovim kriterijumima "gubitnici".

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, tomas.hokenberi said:

Hajde ne zezaj. Posao je stvar izbora sve dok ne dođeš u situaciju da nemaš dovoljno novca da izdržavaš porodicu. Zamisli izbor npr.  diplomiranog matematičara koji može da bira između posla nastavnika u srednjoj školi gde će ga učenici, ako završi u nekoj srednjoj uzaludnoj, maltene u lice ismevati za 50Kdin mesečno ili karijera u IT gde će ako nije neki talenat izgurati minimum 1000 eur mesečno, a ako je sposoban značajno više.  Ko onda ide u nastavni kadar:

Manjina onih koji to zaista vole i većina onih koji su stekli diplomu ali ne znanje (tu izuzimam struke koje nemaju alternativu).

 

No poenta nije u tome. Mogu oni da se maksimalno trude njihov trud će biti uzaludan njih će kukolj uvek gledati kao gubitnike i budale jer po njihovim kriterijumima njihovi nastavnici nisu uspeli u životu (čitaj nemaju love) i samim tim im nisu relevantni.

Znači nije poenta da oni ne rade zbog niske plate već da ih njihovi učenici ne smatraju za relevantne pošto su po njihovim kriterijumima "gubitnici".

Ako nastavnik/ucitelj/profesor se vodi svojom zaradom kao smislom profesije kojom se bavi - od njega niko nece nauciti.

Ismevace ga deca, to stoji, ali ako dopre do 5 od 35 i nauci ih necemu - uspeo je!

Imao sam ludu srecu da me takvi ucitelji uce i to mi je pomoglo da ostanem svoj u svom ovom ludilu zadnjih 30 godina - i za to sam im veoma zahvalan i zelim da se pojavisto vise takvih ucitelja, a ne ovih podobnih sto rade za platu i doprinose za penziju i zdravstveno.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Kronostime said:

Ako nastavnik/ucitelj/profesor se vodi svojom zaradom kao smislom profesije kojom se bavi - od njega niko nece nauciti.

Ismevace ga deca, to stoji, ali ako dopre do 5 od 35 i nauci ih necemu - uspeo je!

Imao sam ludu srecu da me takvi ucitelji uce i to mi je pomoglo da ostanem svoj u svom ovom ludilu zadnjih 30 godina - i za to sam im veoma zahvalan i zelim da se pojavisto vise takvih ucitelja, a ne ovih podobnih sto rade za platu i doprinose za penziju i zdravstveno.

Opet pogrešno stavljaš naglasak na to da li su profesori zadovoljni pa loše rade. Neki rade dobro, neki loše. Poenta je da na taj kukolj nikakvog uticaja nema kvalitet rada profesora, barem ne velikog. Oni su već formirani u porodici, i u opštoj društvenoj klimi. Profesori sa njima nemaju materijal sa kojim bi radili. Oni su formirani, od malih nogu, kao kreteni, što od svojih kretenskih roditelja, što od kretenskih medija, što od kretenske društvene klime.

Problem kod roditelja te dece nije u zanemarivanju dece zbog posla već u tome da ih njihovi roditelji nisu bili u stanju da nauče bolje pošto su oni zadojeni istom ideologijom i "kulturom".

Društvo zadojeno ideogijom etnonacionalizma i klerikalizma, u kombinaciji sa idealizovanjem materijalnog bogatstva kao jedine i glavne mere uspeha, ka srpsko mora da proizvede značajan procenat kretena u mladoj populaciji. Toj populaciji nisu idoli Tesla, Milanković i Pupin već Arkan, Ceca, Ratko Mladić i drugi slični ljudski otpad. Šta očekuješ od njih?

 

Edited by tomas.hokenberi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
6 hours ago, ControlFreak said:

Doručak, Petrovaradinska tvrdjava, pogled  na Dunav i grad, hladnjikavo, predivno jutro! Volim vaš grad!

A sad šetnja preko mosta….

 

Lakši je NS od BG-a, (za živeti u svakom smislu reči). Ali manje više svi, (pa i ja), bi ti rekli da to odavno više nije onaj grad što je bio, da je po mnogo čemu gori nego ranije, pa čak i da je mini Beograd.  Urbanistički je nazadovao grad, saobraćaj je grozan, zelenila je premalo... Mislim da, mnogo šta od toga, primećuju čak i oni koji još nisu ni prešli 40-tu, a ne stariji... 

Edited by Marko
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Marko said:

 

Lakši je NS od BG-a, (za živeti u svakom smislu reči). Ali manje više svi, (pa i ja), bi ti rekli da to odavno više nije onaj grad što je bio, da je po mnogo čemu gori nego ranije, pa čak i da je mini Beograd.  Urbanistički je nazadovao grad, saobraćaj je grozan, zelenila je premalo... Mislim da, mnogo šta od toga, primećuju čak i oni koji još nisu ni prešli 40-tu, a ne stariji... 

Marko, ja sam samo gost, na godišnjem odmoru. 🙂

 Meni je bilo lepo danas. Od Tvrdjave šetnja do Dunavskog parka, onda Muzeja, pa nanovo šetnja, onda čaša vojvodjanskog vina i ručak, pa ponovo do Tvrdjave. Lagana vožnja prema Zemunu. Čak me ni radovi i spori kamioni oko Sremskih Karlovaca nisu iznervirali.

 

Ali, razumem o čemu pričaš i smatram da je taj problem saobraćaja, neodržavanja objekata, manjka zelenila širi problem, ne samo Novog Sada. Zaprepastila sam se kada sam otišla u posetu rodjacima, ulicu u Zemunu nisam mogla da prepoznam. S jedne strane kuće u raspadanju, trotoari takodje, s druge niču nove i moderne stambene zgrade, automobila da nisam mogla da se parkiram do sledeće ulice. Šarenilo, mene uhvatila tuga, neka nostalgija, ulica gde smo kao deca igrali žmurke, na sred ulice badminton…onako ne baš bogata, ali sa drvoredom, kućama iste spratnosti, održavanim baštama ispred ulaznih kapija.

 

Nego javi ako ima neki koncert klasične muzike iduće nedelje, to bi me interesovalo.

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, ControlFreak said:

 

 

Znam da si na odmoru. Nisam ni napisao čaršav od posta, samo par rečenica.

A što se tiče koncerta, ne znam napamet, videću. Mislim šta bi ti sad, nije ti dosta sve ono ovde na temi što sam okačio?! :classic_biggrin:    

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Marko said:

 

Znam da si na odmoru. Nisam ni napisao čaršav od posta, samo par rečenica.

A što se tiče koncerta, ne znam napamet, videću. Mislim šta bi ti sad, nije ti dosta sve ono ovde na temi što sam okačio?! :classic_biggrin:    

Izvinjavam ti se. Ponovo sam čitala. Mislim da sam pomislila da si me shvatio kao da preterujem u svom entuzijazmu, pa me prizemljuješ. A ja pomislila, ne bih nikako da dajem sud za mesto u kojem nisam živela…u odgovoru sam se predala feeling-u 😀.

Propustila linkove za koncerte…pa, izgleda da me ono vino ošamutilo…sad ću da pregledam postove nanovo.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ControlFreak said:

Izvinjavam ti se. Ponovo sam čitala. Mislim da sam pomislila da si me shvatio kao da preterujem u svom entuzijazmu, pa me prizemljuješ. A ja pomislila, ne bih nikako da dajem sud za mesto u kojem nisam živela…u odgovoru sam se predala feeling-u 😀.

Propustila linkove za koncerte…pa, izgleda da me ono vino ošamutilo…sad ću da pregledam postove nanovo.

 

Zezam se u fazonu šta ćeš više od klasike od mene od onoga što je već na temi. Nisam kačio ništa u vezi koncerata NS... Videću koliko mogu tu da ti pomognem, (jer nisam baš najredovniji posetilac pa da sam u toku)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/18/2021 at 12:27 PM, Marko said:

 

Lakši je NS od BG-a, (za živeti u svakom smislu reči). Ali manje više svi, (pa i ja), bi ti rekli da to odavno više nije onaj grad što je bio, da je po mnogo čemu gori nego ranije, pa čak i da je mini Beograd.  Urbanistički je nazadovao grad, saobraćaj je grozan, zelenila je premalo... Mislim da, mnogo šta od toga, primećuju čak i oni koji još nisu ni prešli 40-tu, a ne stariji... 

Uzas grad smo postali,a bice sve gore. Menjamo upravika zgrade i cekamo papir skoro dva meseca. Zoves pauka oni lazu samo da ne bi izasli..neverovatno gde se sve ljudi parkiraju i kakav je ono krkljanac po gradu. Narod je extremno pasivan i to je ono najgore.

 

Saobracaj je posebna prica, u Stevana Musica su zatvorili ulicu vec nedelju dana jer neki investitor zida zgradu i stavio neku veliku mesalicu na sred ulice. Takvih primera je bas dosta, sad ce zatvoriti onaj deo kod nadvoznjaka pazi sad..na pola godine jer rade novi nadvoznjak a prvovencani rece da pruga krece u februaru...ej pola godine za usrani nadvoznjak tj podvoznjak..kako god..

 

Bilo koji qrac ako ti treba u NS-u a da nemas vezu, ti si ga ugasio. Zena vija trudnicko vec mesec dana i uvek kad dodje kaze za dve nedelje ce biti...ne verujem da je drugima neka razlika i svi cute i pushe sto bi se reklo. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Aj malo šale sa poznate novosadske zajebantske stranice.

 

Čitav ovaj niz storija:

https://instagram.com/stories/nsukrivo/2681953252125247406?utm_source=ig_story_item_share&utm_medium=share_sheet

 

A sve je počelo ovako:

https://www.instagram.com/p/CU4KSyrog9W/?utm_medium=copy_link

 

Umirao sam dok sam prelistavao. 😄

 

Što se tiče klasične muzike, uvek mogu da se raspitam šta je "dobro". Snajka mi svira u Simfonijskom orkestru Vojvodine. Slobodno šibnite poruku ili me tagujte u postu, pa mogu da pitam.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

леп нам је кеј, и дању, а и ноћом 🙂

ту негде на самој левој ивици слике ми је некоћ било место за блеју, где није гужва као на потезу од споменика, па до капије штранда, а пре смрада код оног одвода за канализацију испод ж. моста.

 

дођем с пар сомерзбија или по којом лименком коле и покушавам да схватим где грешим. фали ми то од како сам се вратио у руменку. ти моменти су били моја лагуна 🙂

Edited by RatzenStadt
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/5/2022 at 9:01 PM, uvrnuto said:

IMG-20220605-WA0000.jpg

 

IMG-20220605-WA0001.jpg

 

🍻

 

Tu sam i ja malo nizvodno 🙂

 

Elem, najjaci su sto prave podzemnu garazu u centru, ugasilu su sve ulice pa je sad i nemoguce se parkirati. Pokusavam da ne verujem da ce to trajati 2-3 godine.

 

Kej jeste najlepsi deo grada uz centar naravno. Inace tek posle naprave most ide NS na vodi. Sad kad ce ga zavrsiti sam Bog zna.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Pretpostavljam spomenik žrtvama Partizana. Biće ovo vruće leto, ja prvi put čujem za ovo a živim par stotina metara odatle. Ovako napamet mislim da je ovo usluga Orbanu pre nego zbog nekih JVuO koji su stradali posle rata. Cena "prijateljstva". Da je za JVuO pričali bi oni o tome na medijima.

  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, RatzenStadt said:

Da nisi ti meta ovog vandalizma onda, s obzirom na tvoj 'net aktivizam i ukljucenost u RUS - UA konflikt? : (

Da saam bio tamo ispravljali bi ga, pretpostavljam da su navijaci nekog od tri kluba.. 🙂 valjda ce grad da donira za fasade..jer ceo kej izgleda oronulo

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...