Jump to content

Whole foods, plant based


...

Recommended Posts

Zadnjih 6 mjeseci ne konzumiram hranu zivotinjskog porijekla kao sto sam ranije, smanjio sam za vise od 90% i uopste mi ne nedostaje. Otprilike svakih 10-14 dana pojedem neku ribu ili malo piletine ili malo sira i jaja i to mi je sasvim dovoljno, imam tendenciju da jos manje trosim. Doduse, neko vece smo izasli u odlican steak restoran gdje sam se dobro pocastio i to mi je dovoljno za barem mjesec dana. 

 

Moram reci da se nikada nisam bolje osjecao, ovih dana treniram za polu-maraton koji trcim za manje od tri sedmice i nadam se istrcati 21km u vremenu ispod 2h. Trigliceridi, holesterol i sve ostalo mi je u savrsenom stanju, a pomoglo mi je i da skinem vise od 20kg.

 

Mislio sam da ce teze ici ali u stvari je obrnuto. Brze i lakse se sprema, varijanti je bezbroj i nikada nije dosadno. Otkako ne jedem meso (u tolikim kolicinama), otkrio sam i neke vrste povrca koje sam ranije izbjegavao ili nisam obracao paznju, a sada cesto izmislim jelo oko njih. Na primjer svjeza okra (bamija) mi je pravo osvjezenje, a razne rotkve, cvekle, celeri i pasternaci su fantasticni kada se dobro zapeku sa dosta bijelog luka i pokojom ljutom papricicom.

 

Grah i mahunarke, zitarice (whole grain), svo drugo voce i povrce, orasi i nesto masnoca su sasvim dovoljni za prvoklasno uzivanje u hrani, varijanti i kombinacija je bezbroj i ovaj topik sam zamislio kao mjesto gdje mozemo prodiskutovati i podijeliti recepte hrane bez sastojaka zivotinjskog porijekla.

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Honey Badger said:

.....

...Na primjer svjeza okra (bamija) mi je pravo osvjezenje ...

.....

 

Kako je jedes? Kao salatu ili...? Nikada nisam ni probao svjezu, samo kuhanu ili przenu.

 

Sto se tice ostatka posta, jako zanimljivo. Morati cu pitati bratica za neke recepte. On ima neku zahebatu metabolicku bolestinu, bar jednom mjesecno izbaci 2-3 bubrezna kamenca i ima citav popis stvari koje ne smije jesti. Zato je razvio citavu nauku spravljanja jela od onoga sto moze.

Izmedju ostaloga, ne jede krumpir - a kao supstitut koristi (i) karfiol i moze ga pripremiti na 1100 nacina. Jednom sam kod njega jeo nekakav odlican pire, mislio sam da je krumpir sa specijalnim zacinima - sve dok mi nije objasnio da je od karfiola i poceo nabrajati stvari u njemu...

Link to comment
Share on other sites

Izvini, do mene je. 

 

Ispravka: Bamija (okra) se skuha ili isprzi, ne znam ni ja da ase jede sirova/svjeza. Nekada davno, kada sam bio klinac, kod nas je mogla da se kupi samo suha bamija u dugackim niskama pa mi je otud ostalo da napisem da je ova sada koju trosim - svjeza (jer nije suha). :classic_biggrin:

 

Danas sam narucio i sjeme pa cu pokusati uzgojiti par biljki, kila okre kod Chiefa je £5, nije ni malo. 

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

Danas sam istrcao 20km za malo preko 2h. Zajebao me drug, on odustao na 13. kilometru i dosadilo mu da me ceka, pa mi sjebao fokus i premeti mi zavrsnicu. 

 

20km.png

 

Istrcao sam ovo na dvije banane koje sam pojeo oko dva sata prije trke tako da sam poslije ovolikog napora bio gladan kao vuk. Skuhao sam grah sa par listova lorbera i kasikicom soli, a u tesku tavu sam na maslinovom ulju proprzio nesto luka, 1. papriku, 10ak bamija, 1 patlidzan na kockice, fennel, mustard i caraway sjeme i sve to izdinstao pa kad je grah skuhan, sve dodato skupa i zapekao u rerni jedno 20 minuta. Razbio sam se. :classic_biggrin: Nisam stigao slikati, padam s nogu, mislim da cu izgubit dva ili tri nokta na nogama. Kao pravi maratonac. Jos ce i bradavice na sisama da pocnu otpadati. Ako.  :classic_biggrin:

Edited by Honey Badger
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

...procitao...kako sad stvari stoje, tesko da cu ja to ikad sam uraditi...mislim moj hedonizam & ljenost na jednu stranu al' tvoja objasnjenja meni su nekako komplikovana...ja sam uspio dobaciti samo dotle da znam savrseno ubacit Dr. Oetker Mozzarella picu u rernu...sticajem raznih okolnosti skoro cjeli zivot drugi su mi kuhali pa kad sam prvi put u zivotu (tad sam vec imao 50+) probao da napravim nesto sto sam vidjao na TV...rezultat je bio prava katastrofa...na kraju su dosli vatrogasci a rekonstrukcija kuhinje & molovanje cjelog stana me je kostalo 5-6.000 CHF...nakon toga, samo restorani il' recena pizza...odnedavno sam doduse otkrio polugotove elemente tajladske kuhinje (plus svi oni famozni sosovi) pa mi je to nekako uspjevalo sastaviti...ja jako volim tajlandsku kuhinju...sto se tice povrcki (biljki), probao sam sve moguce salate al' me je dojmila samo iceberg salata (ne znam kako se to latinski ili nekako drukcije zove) a sto se dressing sosova tice ne svidaju mi se ni talijanska ni fransuska varijanta, obje varijante su previse kisele...pronasao sam neki sos, odaziva se na ime thousand island dressing sos, tamam po mom ukusu pa kad mi prahne  da budem malo vegetarijanac, onda jedem danima samo ovo dvoje...mislim bolje ista nego nista...

 

PS

...cestitke za tvoj marathon...svaka cast majstore...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...