Jump to content

Kakvi smo to roditelji? Vaspitanje kroz generacije...


Kronostime

Recommended Posts

13 minutes ago, Amigo said:

 

Nemam pojma o cemu pricas, kakvi roditelji?

Pogledaj temu, ovo sto si ti napisao nema veze sa vaspitanjem. Ovo je vise lokalnog karaktera, ili sto je danas poznatije kao ghetto kulturaa, koja bas nije vezana ceo region.

Ali eto lepo ti to zvuci:"Tukli su me sto sam imao dugu kosu." 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mrd said:

Pogledaj temu, ovo sto si ti napisao nema veze sa vaspitanjem. Ovo je vise lokalnog karaktera, ili sto je danas poznatije kao ghetto kulturaa, koja bas nije vezana ceo region.

Ali eto lepo ti to zvuci:"Tukli su me sto sam imao dugu kosu." 

 

NIsam rekao da su me tukli, nego da su me napadali, to su ipak dva razlicita pojma.

Ostalo, no comment.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Budha said:

Niđe veze, može se svašta reći za ovaj šupak Europe zvan Balkan ali što se tiče sigurnosti i nekakvog uličnog kriminala radi se o vrlo sigurnom području. 

Ne znam za Srbiju, tamo nisam živio.

 

 

Ulicni kriminal je jedno, a kultura nasilja u svakodnevnom zivotu nesto sasvim drugo. Na Balkanu deca u toj kulturi odrastaju cak i kad nisu direktno izlozena nasilju. Ali je ono normalizovano i (nadam se da neces pogresno shvatiti) ovaj tvoj post to pokazuje. Agresivnost koja je u izvesnoj meri i obliku normalna kod dece, na Balkanu se vaspitanjem ne suzbija, vec se podstice. Ranije samo kod decaka, a sada, s nakaradno shvacenom rodnom ravnopravnoscu, i kod devojcica. Koji roditelj nece biti ponosan sto je dete na fizicki napad odgovorilo na isti nacin, pesnicama? A od toga do preuzimanja inicijative i resavanja svih ostalih problema pesnicama, samo je mali korak.

Ne bih da duzim ovog jutra, iako se o temi moze pisati do sutra, ali pada mi na pamet mnogo puta ponovljena scena iz prvih dana zivota mog sina. Bilo je odavno i danas bih sigurno reagovala, ali tada nisam. Moja svekrva je imala obicaj da mu tepa u stilu ”I. je los, los, baba ce da ga bije”. To su jedne od prvih reci koje je cuo, treba li nastavljati?

Tako da vrsnjacko nasilje ne treba gledati kao nesto sto je doslo jucer, s globalizacijom i drustvenim mrezama. Ono definitivno dolazi iz porodice i u vecini slucajeva se moglo kanalisati i suzbiti i ranom detinjstvu, a nije.

Ovde gde sada zivim, takodjer to primecujem, ali uz bitnu razliku. Ovde je to nasilje uglavnom verbalno, ekstremno retko fizicko. A ipak se o njemu prica vise nego na Balkanu, gde je definitivno grublje i gotovo redovno fizicko.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, mrd said:

Pogledaj temu, ovo sto si ti napisao nema veze sa vaspitanjem. Ovo je vise lokalnog karaktera, ili sto je danas poznatije kao ghetto kulturaa, koja bas nije vezana ceo region.

Ali eto lepo ti to zvuci:"Tukli su me sto sam imao dugu kosu." 

 

Kada djeca prebijaju drugu djecu na ulici, to i te kako ima veze sa vaspitanjem nasilnika koje su sticali izmedju ostalog i od roditelja. 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Obicno se taj problem agresije u drustvu jako pojednostavljuje. I najdalje dokle se ide je da se okrive roditelji, dok je istina mnogo doblja i problem samim tim tezi za resiti. Nama je agresija deo naseg "melosa", samo sto to ni ne primecujemo. Pogledajte komentare na taj video: gomila ljudi pise da bi oni uzeli pusku i resili problem, a gomila to simpatise. Pa kako da deca ne budu agresivna kada u takvom drustvu odrastaju. 

Imao sam pre par godina razgovor sa srednjom cerkom gde sam joj objasnjavao da na agresiju treba da odgovori tako sto ce da ode, nikako agresijom. Na to je njen bioloski otac dobio napad, pa smo imali raspravu sta ako nju neko napadne, zar ne treba da se brani. Pa ne treba care, ona krene da se brani stapom a napadac nozem. i sta onda? 

Tesko ce se taj momenat istrebiti iz ovih krajeva. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, ters said:

 

Kada djeca prebijaju drugu djecu na ulici, to i te kako ima veze sa vaspitanjem nasilnika koje su sticali izmedju ostalog i od roditelja. 

 

Mozemo o tome da pricamo, ali su u ovoj situaciji i ovom izivljavanju roditelji mnogo manji uticaj od okruzenja. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Da okruzenje nije divlje i civilizacijski zaostalo (kako oni i hoce da bude) pa da svaki nasilnik napipa fioku zbog napada, sto ga goni policija po sluzbenoj duznosti, plus privatnu tuzbu sa ostetnim zahtevom, ili kako se zove, u nekom povelikom iznosu, promenili bi oni ponasanje. Nego tu drzava i ne postoji, osim formalno (i to isto oni tako i hoce), i to je uzrok svih problema. Dokaz je da su svi ti silni junaci i ostali bili mirni kao bubice kad je drzava vrsila svoju primarnu funkciju i samo radila ono sto bi trebalo konstantno da radi, za vreme akcije Sablja.

 

Mada jeste tu nasilnicko okruzenje, pa je cak kao primer pomenuto u knjizi Kosmos Karla Segana, poslednje poglavlje se zove ko nije citao "Ko govori u ime Zemlje" pa se pominje tekst "telesna zadovoljstva i teorija nasilja" gde se navode primeri Skandinavije i Balkana, i telesna bliskost roditelja sa decom, sto je primatima vaznije od hrane, a koja na Balkanu i ne postoji, i zato to podrucje proizvodi nasilnike i agresivno ponasanje. Mada bi nemilosrdno guzenje od strane drzave primenom postojecih zakona moglo to da sredi. Samo drzava nema kad da sređuje nasilništvo i kanalizaciju, jer je zauzeta velikim temama, pa nema kad ni da ide u klozet.

 

BTW, ovi sto se biju se uopste ne razlikuju od onoga kad je pre par dana skoro celo "drustvo" grupno silovalo onu devojku, zajedno sa njenim "roditeljima" zato sto je normalna, iako je rasla na mestu zla,  pa je sa onim drugim devojkama pokazala da su ti njihovi znaci obicna glupost, a onda su je grupno silovali. Pa se jos ona izvinjavala silovateljima. Plus sto pise da su joj ti organizatori jos pre odlaska tamo gde je vec bila rekli da ne kontaktira sa ovim misicama Kosova i Albanije, zbog cega treba da popiju dozivotnu zabranu da ta zemlja ucestvuje na takvim takmicenjima. I kakva je razlika između ovoga sto se neki biju, i onog nasilnistva litijasenjem, barikadama, itd itd. Ne vidim zbog cega se takvi silovatelji i nasilnici bune kad ih svako malo neko zguzi.

Link to comment
Share on other sites

Slozio bih se da roditelji tesko mogu da uticu na djecu ako ona rastu u takvom okruzenju.

Vratio bih se u moje vreme, a sada je vjerovatno jos gore. Kao sto sam rekao non-stop su bile tucnjave u skoli, u autobusu, tramvaju, na ulici je u svako doba dana postojala prilika da naletis na nekoga ko ce da te provocira, od onoga sto me gledas, pa nadalje.

Generalno se u drustvu cijenilo ako se dobro marises, ko je jaci i slicno. Znalo se ko je najjaci u skoli, u kraju, medju obicnom djecom.

 

Nije to ni cudno, jer je cijelo drustvo bilo izlozenu nasilju kroz istoriju. Silni ratovi, prvi i drugi svjetski, posebno su uticali na razvijanje tog mentaliteta. Poslije vlast komunista, kojima individualni ljudski zivot nije znacio nista, tako da je i nasilje od strane drzave uvijek bilo prisutno.

Sa druge strane organizovani kriminal, kao sto je danas slucaj, moze se reci nije postojao, mada su postojale lokalne bande, koje su zadovoljavale bunarenjem, tj otimanjem dzeparca i slicno, sto je u poredjenju sa ovim danas Miki Maus kriminal, mada je ostavljalo neke psihicke oziljke na djecu, tinejdzere, da bi i oni kao zrtve zeljele da se fizicki osvete tim sitnim nasilnicima i nerijetko je bio slucaj da se neko ne da i da uzvrati jos zesce, ili da se zove npr stariji brat da prebije koga treba itd.

 

To moze samo da se rijesi pacifikacijom cijelog drustva, vaspitavanjem od malih nogu, od porodice pa do skole, ucenjem da se jedni drugima obracamo sa postovanjem, proste stvari, rijeci kao izvini, oprosti, da li ti smeta, bespotrebna okrivljavanja tipa ti si kriv, on je kriv, itd.

 

Medjutim ipak bih rekao da nasi ljudi znaju da budu i jako ljubazni ponekad. Sjecam se tako izadjem ja sa curom i tako setamo po gradu i onda udjemo u neku kafanu, najobicniji bircuz, lokalni jalijasi se okupili i kada su nas vidjeli, to je bio i za njih neka vrsta soka, od kuda ovi tu i kao neka vrsta dobrodoslice i znaka da cijene sto smo se usudili da tu dodjemo, ti kao neka vrsta zestokih momaka tog doba, su nam se obratili par puta sa izvini da li je slobodna stolica i tako u tom maniru, nesto su pitali, ali vrlo kulturno. Mozda bi se u nekoj drugoj situaciji potukli ili bi ja pobjegao :classic_biggrin: sto je vjerovatnije :classic_blush:

 

Poslije dolaska u Kanadu, dvije stvari sam brlo brzo primetio, jedna je da ima jako mnogo invalida, ali sam poslije shvatio, da se oni ne drza daleko od ociju javnosti, nego se izvode redovno medju svijet, a druga je da ces i od najvecih klosara i bandita cuti ono cuveno I am sorry, jer se tako svi uce od malena.

 

 

Edited by Amigo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ova poslednja bitka izmedju navijaca mi uopste nije jasna. Kakvi su to mladi ljudi, da li tu mogu roditelji ista da urade, vjerujem da mogu, kako drustvo da ih kaznjava, sta rade klubovi po tom pitanju, ima li ikakve nade da se to zaustavi?

 

Odakle dolazi ovoliko divljastvo?

 

 

  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

Ova poslednja bitka izmedju navijaca mi uopste nije jasna. Kakvi su to mladi ljudi, da li tu mogu roditelji ista da urade, vjerujem da mogu, kako drustvo da ih kaznjava, sta rade klubovi po tom pitanju, ima li ikakve nade da se to zaustavi?

 

Odakle dolazi ovoliko divljastvo?

 

 

Da li je tuca ikada bila normalna. Seti se celicne dame iz VB, kad je rekla posle demoliranja nekog stadion, da ili srede situaciju, ili ce da ukine ligu.

To su strasti, koje nose ljudi, sa potrebom da pripadaju grupi (krdu). Da to dolazi iz kuce, ali drustvo moze da postavi neke pozitivne norme.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, mrd said:

Da li je tuca ikada bila normalna. Seti se celicne dame iz VB, kad je rekla posle demoliranja nekog stadion, da ili srede situaciju, ili ce da ukine ligu.

To su strasti, koje nose ljudi, sa potrebom da pripadaju grupi (krdu). Da to dolazi iz kuce, ali drustvo moze da postavi neke pozitivne norme.

 

Margaret Tačer je to relativno lako rešila, bande su bile okupljene oko klubova, mogla je lako da gađa u metu, ovde i sada, klubovi su samo transmisija, bandama upravlja država i neče ih rasturati, potrebne su joj.
 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Večeras sam imao prilično prosvetljujuće, a istovremeno i... ne znam kakvo iskustvo. Otrežnjujuće ili nešto. Mmmm, prilično usrano, ali i neočekivano, to je generalni zaključak.

 

Bio sam na rođendanu kod rođaka. I onda su mi najkvalitetnija dva sata bila razgovor sa devojčicom koja je tek završila četvrti razred. Ono što je meni bilo... ne znam kako da kažem, iznenađujuće  ili nešto, je što je ona sve vreme htela da priča o horor filmovima i o stvarnim serijskim ubicama :smiley24:Ona naravno ne razume sve to, ali zna imena. Zapanjujuće mi je bilo što zna ko je bio Džon Vejn Gejsi :smiley24:Pričala mi to zbog klovnova kojih se kao plaši :smiley24:Zna i ko je bio Ted Bandi :smiley24:Kaže, sve to oni dele na tiktoku.

 

Zna za Majkla Majersa, i za Fredi Krugera, zna za Samaru, i najgore od svega, kaže, njena drugarica čita Mi djeca s kolodvora Zoo :smiley24:Namerno sam napisao naslov kako je ovde bilo prvo izdanje,mislim, i onda im prenosi šta je pročitala  :smiley24: Stojim u dvorištu i sa detetom od 12 godina razgovaram o serijskim ubicama, filmskim i stvarnim, i o dečjoj narkomaniji i o dečjoj prostituciji. Halo, šta nije uz redu sa tom slikom :smiley24:

 

Zvao sam ovoga da izađe kad je majka pozvala ovu moju bratanicu/sestričinu wgaf nije bitno za priču da se bolje obuče, i pitao sam ga kao, dobro, da li ti znaš šta oni dele na internetu i da li znaš zašto njene drugarice čitaju Mi deca sa stanice Zoo, i šta je sve ovo, zašto ona govori o ovim stvarima  :smiley24:

 

Nije ga bilo briga, bilo mu je važno samo da se vrati kod ostalih unutra da galame. :smiley24:

 

Ja ne razumem sve ovo što se desilo ove večeri. Ludim ja ovde, jeste. I van ovoga. Ali ovo stvarno nisam očekivao. Mada nije loše ponekad biti iznenađen.

  • Like 1
  • Tuzno 1
  • WOW 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Prema studijama, pripadnicima generacije Z prosječan raspon pažnje je otprilike osam sekundi, za razliku od milenijalaca kojima je raspon pažnje dvanaest sekundi; boomerima se raspon pažnje mjeri u minutama. 

 

Psima je prosečan "raspon pažnje" oko 60 sekundi, mačkama 3, 4 minuta :lol_2:

Edited by Milenko Puzigaca
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Muku mucim da unuka oducim.......da radi vise stvari odjednom: crta, prepricava mi scenu iz razreda i vrpolji se na stolici.

Crtanje se svede na automatsko ponavljanje istog poteza istom bojom, pricanje na zamuckivanje a od vrpoljenja na stolici mi pritisak skoci na 150.

Dobio je rucni sat koji je istovremeno  GPS, telefon, laptop, dok gledamo crtani na TV, on prelistava poruke na tom majusnom ekranu i odgovara na njih, umrezen ceo razred i pola komsiluka.

Divan, jesenji dan, kazem snahi da mi idemo u skolu peske, 15 minuta laganog hoda. Nosim ranac sa knjigama i razmisljam da tu ima najmanje 5 kg i da cu da se upropastim, dete nosi ranac sa knjigama i sveskama za cas engleskog posle skole i jos manji ranac sa sportskom opremom za trening kosarke posle engleskog. Na pola puta pozelim da zaustavim taksi ali nije pedagoski, nahvalila samm pesacenje po lepom, suncanom danu. Sutradan, pita snaha da li da dodje po dete ili idemo peske, u glas odgovaramo da dodje.....

Unuk mi je u II razredu osnovne skole. Lepo napreduje, ucitelj ga hvali, uredniji je od oca i tetke u tim godinama, sveske su mu besprekorne. Ali - kako je krenuo u skolu, primecujem da se tu i tamo gadja sa padezima, da mu je sve cesce akcenat pogresan, recenica nekako iskidana, pocinje da zamuckuje. Sin mi objasnjava da mu je radijus druzenja sve veci i da je to uticaj dece sa kojima provodi vise vremena nego pre. 

I tako, baka levicarka a razmislja o privatnom obrazovanju, o prednostima elitizma i tu i tamo opsuje Robespjera et comp. "jednakost, nije - nego....."

 

 

 

 

 

 

Edited by Pletilja
  • Like 3
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Kronose, nije smeshno, upropastice mi dete.....

Uzgred, opet smo radili male kucne eksperimente: veliki, crveni balon, prsnem malo soka iz kore pomoradze i balon pukne nedodirnut...ili: malo mastila iz hemijske olovke na peteljku lista neke biljcice pa se list stavi u posudu sa vodom i on se ponasa kao camac, krece se kao da ima vlastiti pogon...i ja sve to snimam i svaki klip pocinje sa unukovim obracanjem " Cao, drustvo, danas cemo....." kao oni bilmezi na Youtubu.....snimam to za unukovu tetku i njoj shaljem, za sada unuk nema ambiciju da se okaci na pomenutu mrezu, za sad....😱

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Pletilja said:

Kronose, nije smeshno, upropastice mi dete.....

Uzgred, opet smo radili male kucne eksperimente: veliki, crveni balon, prsnem malo soka iz kore pomoradze i balon pukne nedodirnut...ili: malo mastila iz hemijske olovke na peteljku lista neke biljcice pa se list stavi u posudu sa vodom i on se ponasa kao camac, krece se kao da ima vlastiti pogon...i ja sve to snimam i svaki klip pocinje sa unukovim obracanjem " Cao, drustvo, danas cemo....." kao oni bilmezi na Youtubu.....snimam to za unukovu tetku i njoj shaljem, za sada unuk nema ambiciju da se okaci na pomenutu mrezu, za sad....😱

 

Bog da mu pozivi baku - ponosice se ona jos vise njegovim dostignucima, a ovo je samo trenutna faza.:thumbsup:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

A pa vi ste izgleda zaboravili činjenicu da deca kad krenu u školu prestaju da budu toliko "pod uticajem" roditelja i baba i deda i da je njihovo društvo to koje igra sve veću ulogu. Njihovo društvo ste sve manje vi i njegovi roditelji. Nema te sile koja će to da promeni tako da Vam je zdravije (zbog onog pritiska što skače na 150) da to stoički prihvatite i uživate u ovih još nekoliko godina druženja na konto "čuvanja" deteta jer će uskoro da on čuva Vas. I dok kažete keks, krenuće u srednju školu i imaće sve manje vremena da Vas poseti a kad ode na studije...
Uživajte i ne sekirajte se, šta ste uradili u tom druženju, uradili ste. Sad ulazi u džunglu modernog društva.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Pletilja said:

 

Dobio je rucni sat koji je istovremeno  GPS, telefon, laptop, dok gledamo crtani na TV, on prelistava poruke na tom majusnom ekranu i odgovara na njih, umrezen ceo razred i pola komsiluka.

 

 

Pre dva dana stojim u redu i bacim pogled na zenu sa kolicima ispred mene. Pogledam malo bolje, devojcica u kolicima, moja procena izmedju 12 i 14 meseci, drzi telefon i najozbiljnije igra igricu na njemu. Zena me pogleda, ja se nasmejem i kazem 'she's so cute' a ustvari sam htela da fotografisem jer nisam mogla da verujem. Pretpostavljam da beba ne prica da spaja recenice, ali zato igricu igra kao matora. 

 

Instagrami, tiktokovi, youtube... sve je to prepuno informacija, slika koje se brzo menjaju i ne, ne mogu vise da gledaju crtani ili film, jer im je presporo i dosadno, kamoli citanje knjiga. Oni pogledaju za sat vremena par hiljada fotografija ili par stotina snimaka. Njihovi mozgovi su kao sundjer, upijaju informacije, a suplje. I to nije vise problem samo dece koja odrastaju, nego problem svih nas. 

 

I5B5uBA.jpg

 

Socijalni zivoti i druzenje, razgovori, postaju sve redji, pa cak i kod starijih, ali je problem sto ta deca nece nauciti da se ponasaju u drustvu (ako zajednicki ne gledaju u telefon) i ne znaju da razgovaraju. To je bolest modernog drustva. 

 

180809-mobile-phones-al-1007.jpg

 

Da dodam jos ovo licno iskustvo. Otisla sam da posetim moju rodbinu, on ima 75, ona 70. Posluzili me, seli, pricamo i tako posle pola sata oni hvataju telefon i pocinju da se igraju. Ja ih posmatram i posle 20 minuta kako sam ih gledala da se zabavljaju telefonima, reko, odoh ja, vi ste zauzeti. 

  • Like 2
  • Ha-ha 3
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Baby said:

Da dodam jos ovo licno iskustvo. Otisla sam da posetim moju rodbinu, on ima 75, ona 70. Posluzili me, seli, pricamo i tako posle pola sata oni hvataju telefon i pocinju da se igraju. Ja ih posmatram i posle 20 minuta kako sam ih gledala da se zabavljaju telefonima, reko, odoh ja, vi ste zauzeti. 

Ovaj opis me podsetio na istu takvu scenu iz TBBT. Svi gledaju u telefone, i ova koja bi bila ti u sceni će kao, dobro, možda bi mogli malo da razgovaramo, da se družimo kad smo već zajedno. A jedan od ovih koji gledaju u telefone (u seriji je to Šeldon) "pa mogli bi, ali zahvaljujući Stivu Džobsu, ne moramo"  :lol_2:

 

Poenta je, nova tehnologija je samo omogućila... ne znam, da se ljudi ponašaju prirodno :lol_2: Ono, ko voli te "porodične sastanke" ako traju duže od 10, 20 minuta :lol_2: Popio si kafu, i meze si pojeo, ajde sad, zdravo, šta tu :lol_2:

 

Isto i za decu važi. Ono, koristiće ih kako je njima prirodno. Većina će gledati te hiljade fotografija, ama neka će pored toga koristiti telefone i da traže ono što ih stvarno zanima, i to ćebiti dobro za njih :classic_smile:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Da dodam i ja jedno moje taze iskustvo vezano za danasnju decu, posredno i za njihove roditelje i tu gomilu informacija kojom su bombardovani, a od cega nista ne ostane u glavi.

 

Krenem ovih dana u kucnu posetu jednom klijentu. Nadjem zgradu, ili bar mislim da sam je nasla, jer se fasada renovira pa nema kucnog broja. Pri tome ne znam kod za ulaz u zgradu, a da zovem klijenta nema nikakve svrhe, jer je gluv kao top. Sreca mi se osmehne i naidju neka decurlija koja ocito tu zive, dva decaka i dve devojcice, ocito stizu iz skole. Imaju izmedju 10 i 13 godina i po izgledu sudeci, poreklo s bar tri kontinenta, znaci nisu u srodstvu. Fino obucena, uredna i pristojna deca. Prvi decak kuca kod i svi ulazimo. Ja ga pitam da li je to ta adresa koju trazim. On kaze ne znam i pita devojcicu koja izgleda najstarija od svih. Ne zna ni ona. Pitam ih da li tu zive, kazu da zive. Ali ne znaju adresu.

Da li je to normalno? Doslo mi da ih pitam da li znaju kako se zovu, ali sam se suzdrzala. Pokazem im pored lifta spisak stanara, ima i adresa. Nisu bili impresionirani, verovatno su mislili da sam neka baba smaracica.

 

Posle ispricam to koleginicama i one koje imaju decu tog uzrasta se ozbiljno zabrinu. Slozismo se sve da deca treba da znaju svoju adresu i da smo je mi znale kad smo bile u tim godinama. Ali ove uopste nisu bile sigurne da i njihova deca znaju da kazu gde stanuju. 

Edited by vilhelmina
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...