Jump to content

Sve o kriptovalutama


Doc Holiday

Recommended Posts

4 hours ago, Baby said:

Jel jos uvek mislite da tvit jednog coveka moze da izazove ovo? 

 

Da. 

Pored toga plasiraju se i lazne vesti da je Kina zabranila kripto. 

Sve se super odvija, da bogati dokupe jos koju kolicinu BTC i onda krece uppppp moje predvidjanje BTC  do kraja godine 100000

Elon se srozao , i sad ce morati da se opravdava, tj vec je poceo.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Baby said:

Jel jos uvek mislite da tvit jednog coveka moze da izazove ovo? 

 

 

  negde sam nasao da je Kina zabranila crypto u institucijama  zato pad..  ali evo sad se vec oporavlja 

 

u medjuvremenu na nicehashu sam za ovih 3 sata lepo odradio dok cekam

 

Sold 0.0149624 ETH for 0.00107448 BTC

 

a platio tu kolicinu  ETH   0.001  okruglo i uzeli neki fee  tako da je ispalo 0.000999  da sam dao

 

Edited by Doc Holiday
Link to comment
Share on other sites

  a bukvalno istovremeno od kad je bio ovaj pad popodne oko 14h  brzina kopanja  na nicehashu se povecala i do 5x   od normalne, a kako je btc krenuo da se oporavlja , brzina se polako vracala nazad....

 

javili mi i na drugim tim kopacima je isto bilo

 

 

 

edit.... kolko je ovim danasnjim padom  bio sok za tradere  tolko je za minere bilo dobro...  jos ako ne prodaju iskopano dok se ne vrati u normalu....

Edited by Doc Holiday
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Kooineeperk said:

Pa da, tako i ja mislim, vidim da je vec krenulo gore. 

 

Ja sam juce uletela u dva dipa, ali je islo dole i dole i dole... da bi se danas srucilo jos vise. Sada samo gledam sta se desava i da se moje vrati bar na staro. Nejasno mi je koliko duboko moze da padne... a ne bih da se vadim, pa zavrsim u bunaru 😄 

Obicno radim momentum trade, ali me prevarilo... gledala sam ceo dan, bukvalno ravna linija (a uvek posle malih raspona ide ili veliki pad ili veliki skok) i lose proceniila da ce skok posle prvog veceg pada. 

 

40 minutes ago, Doc Holiday said:

 

edit.... kolko je ovim danasnjim padom  bio sok za tradere  tolko je za minere bilo dobro...  jos ako ne prodaju iskopano dok se ne vrati u normalu....

 

Upravo 🙂 

54 minutes ago, Tomiprunet said:

Da. 

Pored toga plasiraju se i lazne vesti da je Kina zabranila kripto. 

Sve se super odvija, da bogati dokupe jos koju kolicinu BTC i onda krece uppppp moje predvidjanje BTC  do kraja godine 100000

Elon se srozao , i sad ce morati da se opravdava, tj vec je poceo.

 

Brate mili, ako ti gledas samo na jednog coveka i prema tome odlucujes... 

Link to comment
Share on other sites

@Baby ne gledam na jednog coveka, ali on je pokrenuo sve ovo. Mnogi samo gledaju sta on twituje i tako se ponasaju, isto kao i za doge coin. Mislim ok, kupio je veliku svotu doge coina za svoje dete koje je tek rodjeno, pa treba to malo napumpat. Kad je on kupio tu svotu doge-a cena mu je bila 0.05$ .  Mozda je on posluzio samo kao dvorska luda mnogo vecim ajkulama od njega. 

Stvarno me ne potresa ova situacija. Nisam ni u jedom od poznatih coina, pa sad da strepim da li gubim ili dobijam. znam da sam 100% u plusu cak i sada uz sve ovo desavanje.

Link to comment
Share on other sites

On 5/18/2021 at 12:05 PM, Magia said:


Ne postoji direktna korelacija izmedju BTC i stope inflacije, stopa inflacije je vise pokazatelj koliko novac gubi vrednost (i tek ce gubiti) i da zbog toga treba ulagati u druge stvari. Sigurno da je lose sto i dalje fluktuira toliko, ali za buducnost bih rekao da je svetla, na osnovu sada vec 10 godina koliko BTC postoji- svasta je preziveo, a sa institucionalnim prihvatanjem, apsolutno ne vidim mogucnost da crypto nije buducnost. Postoji na stotine projekata koji prave vrednost i koji su prakticno startupovi koji su vec prihvaceni od strane vecih korporacija i projekti u kojima ucestvuju neki od najvecih investitora/inovatora danasnjice, tako da ja ne mogu da zamislim da ce sve to propasti. Ono sto mogu da zamislim je da cena BTC padne dole i da nastavi sa fluktuacijama, uostalom kao i svaka nova stvar koja jos uvek nije potpuno prihvacena/istrazena.

Sto se tice poslednjeg pitanja, nisam dovoljno tehnicki pismen da bih ti odgovorio.

Dakle, bitcoin nije store of value, nije valuta, a šta onda jeste? :D 

 

Nisam shvatio ovo za startupe i njihovu vezu sa kriptovalutama?

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Tomiprunet said:

@Baby ne gledam na jednog coveka, ali on je pokrenuo sve ovo. Mnogi samo gledaju sta on twituje i tako se ponasaju, isto kao i za doge coin. Mislim ok, kupio je veliku svotu doge coina za svoje dete koje je tek rodjeno, pa treba to malo napumpat. Kad je on kupio tu svotu doge-a cena mu je bila 0.05$ .  Mozda je on posluzio samo kao dvorska luda mnogo vecim ajkulama od njega. 

Stvarno me ne potresa ova situacija. Nisam ni u jedom od poznatih coina, pa sad da strepim da li gubim ili dobijam. znam da sam 100% u plusu cak i sada uz sve ovo desavanje.

 

Pa jeste pokrenuo ali ne bas kako ti mislis. Da bi neka valuta dobila vrednost, mora da se omasovi i postane mejnstrim, npr. doge. On jeste pokrenuo jer je to sto jeste i mnogi ga slusaju. Onda polako krecu da uplacuju sitne iznose u stilu "ako se nesto desi" i onda veliki fondovi, verovatno i drzave, korporacije, organizacije pa i bogati pojedinci vide gde treba ugurati pare. Pazi, da bi jedan dobio, neko mora da izgubi, kada se radi o balonu koji se duva na kratko vreme. 

Kada se balon naduva, onda neko od tih velikih, najvecih ajkula resi da povuce pare iz valute na vrhuncu i vrednost naglo padne. To ne menjaju ljudi koji igraju na sitno (sto je sve ispod miliona). Ne znam da li si gledao ono sto sam postavila, najbogatije novcanike iz tih raznih valuta. Primetices da mnogi novcanici svakodnevno prodaju i kupe ogromne kolicine valute, sto ustvari potresa cenu te valute vise nego mi svi ostali zajedno. 

To ne radi Elon, njega samo koriste. On nesto odvali i lavina se pokrene ali ne od njega, nego od ostalih. On je mogao da obori dosta bitcoin da je prodao svojih milijardu i po, ali je bitcoin pao za vise od 300 milijardi za par dana. 

Drugo, lazne vesti su izgleda vesti koje se "nama ne svidjaju"... Sta Kina valja iza brda ubrzo cemo videti. Prosli put je bitcoin pao kada je nestalo struje u Secuanu, gde je najveca zona kopanja.... Svasta utice na kripto, a ne jedan jedini twit. 

 

Ja jos uvek ne mislim da je kripto neka investicija za buducnost. Mozda nesto da se odvoji i uplati na neki novi kripto pa ako eksplodira, eksplodira... Za mene bitcoin nije neka investicija. Tipa, da bih ga uduplala ili utrostrucila treba da ulozim ogroman novac da bude svrhe. Male valute sa gomilu nula, tipa safemoon, dogecoin i slicne koje mozda jos nisu eksplodirale, moze da se umnogostruci mnogo brze nego neka skupa valuta. Ja imam u nekim valutama neki novac, negde sam dobro proslo, a uglavnom trejdujem u momentu, uzmem sitno ili malo vise, par puta dnevno i meni dobro (osim ako se ne desi nesto kao sto je ovo juce ili danas, ali se srecom retko desava)... Potresa me iz tog ugla sto sam lose procenila juce, ali ne da sam u nekoj drami, jer ne cuvam novac u kripto valutama (osim to sto imam i sto cu uvek biti na pozitivi jer nikada nece pasti toliko). 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@baby necu mnogo pisati jer pisem na mobilnom.
Sve se slazem sa tobom.
Elon je postavio twit da prestaje da podrzava btc jer se za njegovo kopanje koristi energija koja se proizvodi od uglja i ostalih zagadjivaca. Ali ne interesuje ga sto se koriste deca za kopanje litijuma za svoje baterije u tesla automobilima. Posle toga je rekao da nije prodao btc.

Ovo u vezi kine je placena lazna vest. Nije uopste istina. Nije prvi put da se koristi kina za pad btc kao i celog kripta.
Naravno da na sve ovo uticu znatno vrci igraci. Elon je tu bio samo da twituje.

@baby necu mnogo pisati jer pisem na mobilnom.
Sve se slazem sa tobom.
Elon je postavio twit da prestaje da podrzava btc jer se za njegovo kopanje koristi energija koja se proizvodi od uglja i ostalih zagadjivaca. Ali ne interesuje ga sto se koriste deca za kopanje litijuma za svoje baterije u tesla automobilima. Posle toga je rekao da nije prodao btc.

Ovo u vezi kine je placena lazna vest. Nije uopste istina. Nije prvi put da se koristi kina za pad btc kao i celog kripta.
Naravno da na sve ovo uticu znatno vrci igraci. Elon je tu bio samo da twituje.

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Devil In My Pants said:

Baby ima pravi rezon. U principu btc dodje ljudima kao banka gde cuvaju kes. Ipak mislim da je ovo neki mamac da se trguje i da se lova okrece, dokle ce to trajati videcemo. Kao i u kockarnici, kuca uvek dobija.

 

Pre ili kasnije ce doci do opsteg kolapsa...

 

Mene samo zanima ko će da čuva keš tamo gde u 8 ujutru imaš 100k dolara, u 2 popodne 87k, pa onda za par sati 104k, pa ujutru 91k i tako u krug...

 

Ovo trenutno je ponzi šema sa velikom frekvencijom... ovi što ulaze isplaćuju one što su tu pre, a nikakva dodatna vrednost se ne stvara. Pitanje je samo ko će na kojoj stanici da uđe, a na kojoj da izađe, a kao što vidimo nikakvih pravila nema. 

 

 

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Devil In My Pants said:

Baby ima pravi rezon. U principu btc dodje ljudima kao banka gde cuvaju kes. Ipak mislim da je ovo neki mamac da se trguje i da se lova okrece, dokle ce to trajati videcemo. Kao i u kockarnici, kuca uvek dobija.

 

Pre ili kasnije ce doci do opsteg kolapsa...

 

tesko da ce doci vise do kolapsa cryptovaluta... previse ljudi i previse novca se vrti tu...  ovakva prica se cula i te 2017  kad je bio ovakav pad...  a od tad se sam btc uvrstio kao institucija.. kao nesto realno..  prate ga neki drugi coini...  naravno, da ce biti i onih povremenih i privremenih pokusaja , tzv shit coina  ali glavni ce opstati...   a ovaj pad jeste igra velikih igraca u zelji da dodju do jos vise novca...

3 minutes ago, djole said:

 

Mene samo zanima ko će da čuva keš tamo gde u 8 ujutru imaš 100k dolara, u 2 popodne 87k, pa onda za par sati 104k, pa ujutru 91k i tako u krug...

 

Ovo trenutno je ponzi šema sa velikom frekvencijom... ovi što ulaze isplaćuju one što su tu pre, a nikakva dodatna vrednost se ne stvara. Pitanje je samo ko će na kojoj stanici da uđe, a na kojoj da izađe, a kao što vidimo nikakvih pravila nema. 

 

 

 

 

rudari prave nove vrednosti... nov novac u opticaju

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Doc Holiday said:

rudari prave nove vrednosti... nov novac u opticaju

 

Šta zapravo dobijaš kada kupiš bitcoin? Dobijaš zapis u decentralizovanoj bazi podataka (i o ovome možemo da pričamo ako su tačni navodi da se 35% kopa u jednoj kineskoj provinciji, a svi znamo koliko su tamo stvari decentralizovane...). Na osnovu tog zapisa se ne proizvodi ništa, ne postoji nikakvo pokriće u stvarnim dobrima, nema dividendi, nema priliva novca, ničega što postoji u stvarnom svetu. Jedina funkcija koju bi taj zapis imao su transakcije. A kao što možemo da vidimo ni to ne funkcioniše. Ne računam Elonovo budalesanje sa prihvatanjem bitcoina, pa povlačenjem te podrške (uzgred, Tesla praktično nikada nije ni prihvatala bitcoin kao valutu jer proizvod i nije bio izražen fiksnom cenom u bitcoinima (recimo 2 bitcoina za Teslu model X, i toliko je danas, toliko je sutra, toliko će biti za nedelju dana) već je cena sve vreme ostala u dolarima).

 

Kada će uopšte moći da ima tu funkciju? Kako plaćati nečime što ujutru vredi jedan hleb, a možda već sutradan pola hleba (barem nama bi ovo trebalo da bude jasno). Provizije za transakcije su posebna priča.

Edited by djole
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, djole said:

 

Mene samo zanima ko će da čuva keš tamo gde u 8 ujutru imaš 100k dolara, u 2 popodne 87k, pa onda za par sati 104k, pa ujutru 91k i tako u krug...

 

Ovo trenutno je ponzi šema sa velikom frekvencijom... ovi što ulaze isplaćuju one što su tu pre, a nikakva dodatna vrednost se ne stvara. Pitanje je samo ko će na kojoj stanici da uđe, a na kojoj da izađe, a kao što vidimo nikakvih pravila nema. 

 

 

Ljudi cuvaju tu pare long term..ima ih i previse. Te kratkorocne varijacije su za ive sto rade excange.

 

Sve je to realno i desava se. Ne treba tu mnogo pametan biti sem da nasjes nekog da pratis 😁

 

 

1 hour ago, Doc Holiday said:

 

tesko da ce doci vise do kolapsa cryptovaluta... previse ljudi i previse novca se vrti tu...  ovakva prica se cula i te 2017  kad je bio ovakav pad...  a od tad se sam btc uvrstio kao institucija.. kao nesto realno..  prate ga neki drugi coini...  naravno, da ce biti i onih povremenih i privremenih pokusaja , tzv shit coina  ali glavni ce opstati...   a ovaj pad jeste igra velikih igraca u zelji da dodju do jos vise novca...

 

 

rudari prave nove vrednosti... nov novac u opticaju

Bas zbog toga ce i biti kolaps. Znam da su oni i sami spustili da bi kupili..citam ih ponekad, mali su mi svi zaludjeni koinima a nekih pravila nema sem hold 😁 

 

Lik sto drzi Tron je kupio za 400m btc i etc...zajebavaju se ljudi a neko to dozvoljava. Videcemo dokle.. 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, djole said:

Dakle, bitcoin nije store of value, nije valuta, a šta onda jeste? 😄

 

Nisam shvatio ovo za startupe i njihovu vezu sa kriptovalutama?

 

Nigde nisam napisao da nije store of value. Fluktuacije su kratkorocne kao i sa svakom novom tehnologijom/inovacijom, ali dugotocno BTC itekako predstavlja store of value, pogledaj mu nedeljni/mesecni chart, on prakticno samo raste poslednjih 10 godina.

 

Postoji mnogo startupa koji su se pokrenuli i umesto da budu listovani na berzama, ti kupujes coinove (kao da kupujes akcije firme) i na taj nacin podrzavas rad tog startupa.

 

Da zakljucim, ja ne mogu garantovati kako ce se ova prica zavrsiti, ali postoji dosta argumenata koji govore u prilog tome da su cryptovalute buducnost. Da li ce se to zaista i desiti je pitanje i zavisi od 1000 faktora.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sprivel said:

Slavisa, jel mogu direktno da rokam kintu na binance sa nasih kartica? Greota je ne uzeti jos shibasakija.

 

negde sam dobio info da bi i cardano trebalo da ide sa sadasnji 2$ na 5 do kraja meseca....

 

prebacio sam rovokopace da mi kopaju cardane.. da za par dana nagruvam nesto

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Sprivel said:

Slavisa, jel mogu direktno da rokam kintu na binance sa nasih kartica? Greota je ne uzeti jos shibasakija.

Neki kazu da moze, valjda visa kartica, master card ne znam. Kazu da na homepage ides na kupovinu u EUR i onda tamo odaberes visa karticu valjda.

E sad meni ne prolazi.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, fishV2 said:

Da li moze ukratko objasnjenje kako se vrsi stednja na binance, da li moze da se radi za svaki "alt" i koliko se dobija na mesecnom nivou?

 

Klikni na "resources" i odaberi "staking," pa ces videti koje valute se nude za stednju, koliki je procenat nagrade na godisnjem nivou i koji je minimum koji moras da kupis. Nema sve valute. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/20/2021 at 12:28 PM, Magia said:

 

Nigde nisam napisao da nije store of value. Fluktuacije su kratkorocne kao i sa svakom novom tehnologijom/inovacijom, ali dugotocno BTC itekako predstavlja store of value, pogledaj mu nedeljni/mesecni chart, on prakticno samo raste poslednjih 10 godina.

 

Postoji mnogo startupa koji su se pokrenuli i umesto da budu listovani na berzama, ti kupujes coinove (kao da kupujes akcije firme) i na taj nacin podrzavas rad tog startupa.

 

Da zakljucim, ja ne mogu garantovati kako ce se ova prica zavrsiti, ali postoji dosta argumenata koji govore u prilog tome da su cryptovalute buducnost. Da li ce se to zaista i desiti je pitanje i zavisi od 1000 faktora.

 

Da bi nešto bilo store of value, mora pre svega da ima osobinu da će ljudi želeti da kupe to i u budućnosti.  Da bi želeli da nešto kupe, to mora za njih da ima neku vrednost, odnosno da za njih ima neku funkciju.

 

Koju tačno funkciju ima bitcoin? Kao što sam već rekao, na osnovu njega se ništa ne proizvodi, ne stvara se dodatna vrednost, nema dividendi, nema asseta, nema ničega u stvarnom svetu.

Ono što je zamišljeno, jeste obavljanje transakcija - a kao što vidimo, niko nije lud da trenutno obavlja transakcije time zbog ogromnih fluktuacija, niti bilo šta ukazuje da će se to u skorije vreme promeniti (odnos država prema ovome je tek posebna priča). Čak mi se čini iz priča sa onima koji jestu bitcoin entuzijasti da ni oni ne gaje nade da će bitcoin ikad postati prava valuta. Jedino gde trenutno vidim funkciju bitcoina u transakcijama (i drugih kriptovaluta, pogotovo stablecoina) jeste za nelegalne poslove - oružje, droga, ransomware, itd. A da bi to bilo moguće, neophodno da imaš stalan dotok stvarnog novca koji se menja za kriptovalute, da bi onaj koji pre toga ušao u šemu mogao svoju kriptovalutu zameni za taj stvarni novac - jer šta ti vredi milijarde bitkoina kada s njima ne možeš da kupiš kola, kuću, skup sat, nakit, itd.

 

Ethereum sa svojim smart contrants izgleda dosta zanimljivo ali nisam dovoljno upućen da bih komentarisao.

 

Ne poričem da trenutno mnogo ljudi želi da kupi bitcoin, da nije tako, ne bi se ovo ni dešavalo na tržištu. Ali ogromna većina želi da ga kupi samo u nadi da će cena rasti (uglavnom kratkoročno), cena raste jer mnogo ljudi kupuje i tako u krug dok opet dosta ljudi ne odluči da im je dosta zarade i da žele da izađu. U pitanju su uglavnom mlađi ljudi kojima je ovo dobro zezanje i koji misle da će ovako da se obogate brzo bez nekog preteranog cimanja (have fun staying poor, laseri iz očiju i slično). I kao što se može primetiti, gotovo svi bitcoin entuzijasti na bilo kakve kritike odgovaraju sa time da se pogleda kolika je cena bitcoina trenutno, koliko bi zaradio da si tad i tad uložio i tome slično - niko ne odgovara govoreći o svojstvima bitcoina koja mu daju suštinsku vrednosti. Evo, čak si i ti to uradio 🙂 Dakle, trenutno 99% ljudi koji želi da poseduje bitcoin, to želi samo zato što i drugi žele da ga poseduju.

 

I ovo može da potraje ili može da se završi koliko sutra. Moja poenta je samo da ovo vidim kao čistu lutriju, crveno-crno.

 

Nisam siguran da si do sada naveo te faktore koji govore da su kriptovalute budućnost. Uglavnom si pričao o tome kakav je odnos institucija prema njima, da je dosta para u igri, itd. Koje su tačno osobine samih kriptovaluta (recimo konkretno bitcoina) zbog kojih će one biti budućnost?

 

 

Edited by djole
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...