Jump to content

Sve o kriptovalutama


Doc Holiday

Recommended Posts

5 hours ago, Devil In My Pants said:

Ne moze se nesto, a posebno kripto ustabulio tm za 24h...dok je rata i huskanja kripto ne treba kupovati, bice jos veci pad ako bude rat na Tajvanu..

 

Bez ikakve zelje da dajem savete za investiranje ili trgovinu ali obicno ljudi kupuju kad cena pada ili cekaju da pada dovoljno. Tada se kupuje da bi se prodalo kad dovoljno naraste ili mozda cak i eksplodira pa ode 300% nebu pod oblake. Svako treba da odluci za sebe ako nije siguran nek pita profesionalca ali sad je momenat kad ljudi sa dzeparcem za trange frange ulaze i kupuju jer je jeftino.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, boxcube said:

 

Bez ikakve zelje da dajem savete za investiranje ili trgovinu ali obicno ljudi kupuju kad cena pada ili cekaju da pada dovoljno. Tada se kupuje da bi se prodalo kad dovoljno naraste ili mozda cak i eksplodira pa ode 300% nebu pod oblake. Svako treba da odluci za sebe ako nije siguran nek pita profesionalca ali sad je momenat kad ljudi sa dzeparcem za trange frange ulaze i kupuju jer je jeftino.

Pa nije ista situacija u svetu kao ranije da naprave vestacki pad. Sad je jos sjebanija situacija u svetu a moguci su i drugi ratovi, ove godine nema sanse da skoci to i vrati se na vesele dane. Posebno sto se ocekuje kriza u Tajvanu koja moze da ga jos devalvira, a neke coine skroz da unisti. Mada bumo videli..

Link to comment
Share on other sites

Da se ne ponavljam po hiljadu puta sta mislim o ovim sranjima i zasto se ne treba baviti njima, ali i ako hocete kratkorocno da uletite s nekim novcem u nadi za brzom zaradom onda samo imajte na umu par stvari:

 

- 3AC crypto hedge fund (ovo mi zvuci smesno samo po sebi), jedan od najvecih u ovoj oblasti, je pred pucanjem, sto je indirektno potvrdio i njihov osnivac

- situacija sa Microstrategy (neko bi rekao i Macrotragedy) je i dalje nejasna, pominjalo se da ce na 21k morati da likvidiraju odredjenu kolicinu btc da bi pokrili svoju pozajmicu ali se to izgleda nije jos uvek desilo, sto ne znaci i da nece

- rezerve tethera, koji je gorivo za manipulacijom cene btc, nastavljaju da se prazne


Ovo su sve faktori koji i dalje ostavljaju prostor za ogromni downside. Toliko je ljudi izgubilo novac tokom prethodnih bear marketa i kriza pokusavajuci da uhvati bottom i vodeci se tom taktikom "sad je dosta palo, to znaci da ce morati da se vrati". Skok cena kriptovaluta je ocigledno bio posledica pre svega ogromne kolicine prakticno besplatnog novca - inflacija je zvanicno 8.6%, nezvanicno mnogo vise, centralne banke zatezu, strah je veliki svuda, a vi imate asset sa nula upotrebnih vrednosti koji se jedino odrzavao sveze upumpanim novcem u sistem, a tog novca vise nema. 

 

Link to comment
Share on other sites

uff, puce i 20k i to jako ostro, videcemo da li ima neki poseban razlog

 

juce je nafta pala osetno pa su i equities uhvatili malo daha, pogotovo QQQ, ali btc i kripto nista, to je vec trebalo da bude znak da se nesto kuva

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
48 minutes ago, AgroLaki said:

image.png.8d85f149f4aeca7c34ba8bd4c4df34e8.png

 

Jel ovo minuscanja ko vrata ili je usao ranije?

 

''Prestao da veruje u pricu'', ili procenjuju da ce jos da potone kao Takanik? 

 

Quote

Why did Tesla sell 75% of its Bitcoin holding?

Tesla Chief Executive Officer Elon Musk said on the earnings conference call that the company sold the Bitcoin to maximize its cash position because of uncertainty related to the Covid shutdowns. He noted that the sale should not be seen as “some verdict on Bitcoin.”

 

Navodno... 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Baby said:

 

 

Navodno... 

 

 

 

To je moglo da ima pricu da je prodao kad su bili hard lockdowni, i bez najave za vakcine i slicno. Iako ide novi talas na jesen (ili vec traje sada), teskih zatvaranja bice sve manje, tj bice ih sigurno manje nego pre. Da je izasao na ATH mozda bi mogao da se vadi da je u pitanju ojacavanje kes pozicije pred nove investicije ili slicno, ovako mi deluje da su procenili da usled nadolazece recesije ili slicnog moze samo dole jos da ide. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, AgroLaki said:

 

To je moglo da ima pricu da je prodao kad su bili hard lockdowni, i bez najave za vakcine i slicno. Iako ide novi talas na jesen (ili vec traje sada), teskih zatvaranja bice sve manje, tj bice ih sigurno manje nego pre. Da je izasao na ATH mozda bi mogao da se vadi da je u pitanju ojacavanje kes pozicije pred nove investicije ili slicno, ovako mi deluje da su procenili da usled nadolazece recesije ili slicnog moze samo dole jos da ide. 

 

Onda je bitcoin skakao jer su mali ulagaci vise igrali zbog nedostatka posla. 

 

Mislim da vise predvidja recesiju nego sta ce se desiti sa koinima. Koini ce samo pratiti trziste. 

 

Inace, veliki ulagaci dobijaju i kada koini padaju, jer se klade. Maska na zalost mnogi prate i mozda im napravi paniku, a mozda je i cilj da se napravi panika, da koini padnu jos vise pa da oni ponovo pokupuju. Moze tu da bude gomila razloga. Zasto bi prodao bas sada kada je krenulo na gore u posdenjih par nedelja?! 

 

Ko ce ga znati, totalno je nepredvidiv u svojim ludorijama, a na zalost utice na mnoge da reaguju bas kako on reaguje i ustvari ostali samo gube... njemu je ok. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
8 hours ago, Magia said:

Jedna od najboljih upotreba blockchain tehnologije/crypta koju sam video:

 

https://www.lemonade.com/blog/crypto-climate-coalition/

 

@djole

Ali ovde ne vidim da blockchain radi bilo šta što se ne može uraditi bez blockchain-a.

 

Prvi deo koji se tiče analize rizika i obračuna premije, nikakve veze sa blockchain-om nema.

 

Drugi deo koji se tiče automatizovanja podnošenja zahteva - da li su stvarno smart contracts neophodni za to? Na stranu što je pitanje da li je tako nešto pametno da bude potpuno automatski, jasno je i da se vrlo jednostavnim softverom za automatizaciju koji ne uključuje blockchain to može postići. Argument je pretpostavljam da smart contracts pružaju sigurnost, odnosno da nije moguće da neko zloupotrebi softver, već da, by design, podnošenje zahteva i isplata moraju da se dese i da nije moguće poništiti transakciju. To se svodi na osnovni argument za blockchain, tj. potrebu da se izbegnu posrednici (banka (mada u ovom slučaju to verovatno ne jer ne verujem da bi isplata osiguranja bila u kriptovalutama već u fiat novcu preko banke) ili recimo država kao garant pravne države i poštovanja ugovora) - tu treba sagledati i drugu stranu, odnosno opasnost da je sam smart contract loše načinjen i da će napraviti nešto što nije predviđeno. Posebno je smešan skoro bio neki slučaj gde je menjačnica greškom poslala jednoj ženi veliku količinu kriptovaluta, da bi posle tražila da im ona to vrati, a kada je odbila, odlučili su da je tuže - očigledno da im tada ta ireverzibilnost transakcija kojom se toliko hvale ipak nije odgovarala.

 

Što se tiče trećeg dela, koji se tiče finansiranja osigranja pomoću kriptovaluta, pa to nije ništa drugo do obično investiranje u finansijske instrumente. Kripto investitori su zapravo na ovaj način samo prodavci osiguranja - kupuju kripto tokene za fiat, a dobijaju deo premije osiguranja. Opet nešto što postoji i bez kripta i blockchain-a.

 

Dakle ništa revolucionarno što već ne postoji. Do sada sve što sam video da je kao neka primena blockchaina je ili rešavanje problema koji su već rešeni bez njega ili su čak i napravljeni da bi blockchain imao šta da rešava.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

 

17 hours ago, Referent said:

Је ли ово почетак краја крипта?

 

Ma jok. Kako ide recesija tako ce ovo trziste da se ohladi, pa kad jednog dana novac opet bude jeftiniji i ljudima ne budu bile privlacne kamate na stednju i slicno, a zaposlenost i rast zarada izvesni, ima opet da krene pomama za necim spekulativnim. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ma ne, nego je pre 2-3 dana jedna od 2 najveće kripto menjačnice - kupila ovu drugu (tj. izrazili nameru, još nije jasno šta će biti od toga)! Ljudi iz Binance-a su provalili da nešto sa FTX-om (taj FTX, po kojem se zove arena u Majamiju u kojoj igra Miami Heat) nije kako treba i zapretili da će prodati sve njihove tokene, a izgleda da se njihova sumnja ispostavila kao tačna (da li su kao rezervu imali sopstvene tokene, šta li, još nije obelodanjeno). Ovaj "hostile takeover" kao da pomalo reflektuje Maskovo preuzimanje Tvitera, ne i najmanje zbog toga što je se osnivač i CEO Binance-a u Maskovoj kupovini učipio sa pola milijarde dolara, dok je Sam Bankman-Fried, osnivać i CEO FTX-a, jedan od najvećih Bajdenovih donatora. Ali takođe, i to treba otvoreno reći, jedan od najgenijalnijih ljudi koje sam video u poslednje vreme, npr. jedan od retkih ljudi koji su bili zainteresovani za finansiranje pripreme za BUDUĆU pandemiju - koja će sigurno doći, a izgleda da, iako smo tek izašli iz prethodne u kojoj smo debelo omanuli, retko ko osim njega ima mozga da razume konsekventnost te činjenice. Osim toga čovek je jedan od najprominentnijih zagovornika efektivnog altruizma, koji je se zarekao da će svu svoju imovinu donirati u te svrhe - ali na žalost izgleda da neće puno ostati od toga. Još je i svedočio pred kongresom, tako da će možda snositi i pravne konsekvence ako se otkrije da je lagao...

Edited by bohumilo
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Sam Benkman je prevarant kao i cela ta ekipica oko kripta. Do sada je bilo koliko afera i svi su “zdipili pare”.

Binance nije nista bolji. I oni su pod federalom istargom (koliko ja znam) zbog saradnje sa Iranskim rezimom jer su im dali da trguju kritom i kupe stvari koje ne bi smeli. To je valjda srz, ima jos nesto.


Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Je li zna možda neko koja kripto-platforma je ne samo registrovana u EU ili UK, već je njeno poslovanje regulisano u EU ili UK? Wise drugačije ne želi da primi razmenu i uplate fiat novca (valjda konkretna valuta iz razmene), a imam nekog klijenta koji želi da plaća u USDT TRC20. 

 

Binance kao ima neku registraciju na Kipru ali se vode kao treća klasa (šta god da to značilo). Pregledao samo gomilu tekstova na netu, sve neko teoretsko palamuđenje o EUid, a nigde konkretna informacija koja platforma je regulisana u EU. Jedino Binance se hvali time, ali tu ima dosta diskutabilnih detalja. Ako neko ima skorije informacije iz prakse, please help.

Link to comment
Share on other sites

Deutsche Börse (Nemacka berza) je kupila skoro https://www.crypto-finance.com/trading/

Odmah da budem jasan, Deutsche B je moj poslodavac, ali ja zaista ne znam sta kompletan portofilio usluga Cripto Finance-a jer ja radim u OU koji trguje pravim valutama :) te virtualne me ne zanimaju :) Ono sto znam da su bazirani u Svajcarskoj i da su regulisani i kontrolisani od strane FINMA (Swiss Financial Market Supervisory Authority). Nije EU regulacija, ali bolje ista nego nista. E sad, kao se trguje preko njih, limiti, koji proizvodi stvarno ne znam.


Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...