Jump to content

Sve o kriptovalutama


Doc Holiday

Recommended Posts

2 hours ago, AgroLaki said:

Kazu sad ce konacno da pojeftine graficke, znaci nema vise kopanja sa njima? mogu i gejmeri malo da se obraduju?

 

ceka se prelazak Etheriuma na ETH2  to jest da ne moze vise da se kopa...  Iako postoje mnogi drugi koini koji se takodje kopaju sa grafickama , ETH donosi jos uvek najvise.   Kopanje ce se nastaviti i nakon ETH2 , drugih koina , ali je pitanje dal ce ostati u toj meri i kolka ce biti isplativost toga.  Vrlo je verovatno da ce nakon toga doci do prodaje mnogih kartica iz rigova, pa ce im cena pasti..  Ali po meni sve zavisi kolka ce biti isplativost kopanja ostalih nakon toga.

 

Etherium to najavljuje godinama,  a za skorije vreme je najavljivao za prvi deo 2022g  a sad kako kazu tek zadnji kvartal... 

  Po meni , a gledajuci cene kartica po oglasima kako kod nas tako i sa stranih sajtova, ako bi kraj rudarenja bio na 6 ili 8 meseci, cene bi vec krenule da padaju, pojava polovnih kartica bi sad vec krenula, jer ljudi bi hteli da ih iz rigova  prodaju dok im je jos jaka cena,, ali nekako se to jos ne desava.. cak sta vise cena novih kartica je cak i skocila...  gledam npr za 1660s i ti , kao i za 2060...  cena im je od masovne pojave onih LHR 30x0  kartica otisla znatno gore... ja sam proslog aprila moje 2060ke placao 560e sad ispod 650 nema...1660s je bila oko 400e sad su i one 600e  -  govorim za cene kod nas..   Kod madjara je cena slicna ( nasi preprodavci ih rade na AFAu pa im to zarada...),  nesto su pale cene tih LHR kartica ..  Tako da generalno mislim da taj prestanak majnovanja nece jos skoro

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, AgroLaki said:

Pa kako ce da funkcionise ETH sad kad nema kopanja? Iskopali su sve sto su zamislili i sad samo razmena?

 

prelaze sa proof of work sistema na proof of stake...   mnoge velike valute su na proof of stake.. Cardano je medju poznatijima, a tu je i Solana itd...

 

  Kod proof of stake se samim stejkovanjem  , cuvanjem  , proizvode novi koini...  

 

  Za sve koine se zna kolko ima u opticaju a za mnoge se zna kolko ce uopste biti proizvedeno, bilo na POW ili POS nacin.. i jednostavno ne moze biti vise proizvedeno...  Bitkoina ce biti samo 21 milion..  a sad ga vec ima izrudareno 19 miliona, od cega je zauvek izgubljeno nekolko miliona. ali oni ne mogu biti nadoknadjeni novim...  a na svake 4 godine se smanjuje broj moguce izrudarenih bitkoina...  pa ako uzmes u obzir sve vecu potraznju za bitkoinom kao reperom vrednosti, u moru izlaska novih koina, a ponajvise koina od igrica, drustvenih mreza ( Fejsbuk ce izdati takodje svoj koin ) , racunaj kolko ce bitkoin uskoro vredeti...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

realno mislim da je sad vec nemoguce da dodje do nekog dubokog  i dugotrajnog Bear-a ...  predaleko je to otislo...  Metaverse igrice, NFTiji... drzave koje pocinju da priznaju Bitkoin... veliki gradovi u SAD itd...  Banke, VISA , MASTECARD ....  negde sam nasao da i Paypall radi da izbaci svoj stable coin ( koini koji su vezani za nesto- najcesce dolar, zlato... ). 

 

  Npr gledam  Binance sa svojim BNB-om...  svaki mesec pusta farmanje na LANCHovima neke nove igracke koine

 

 pa i jedna od mojih taktika je sad da farmam sa BNB igracke koine - pa ako se probiju odlicno..

  U decembru sam farmao  DAR ( Mines of Darnia ).. igrica jos u probnoj fazi, ocekuje se poprilican X... mozda X5- X10...  uz isfarmano sam i dokupio nesto sitno uz to... trenutno je neki MC merit cirkle i HIGH..   krece za par dana jos neki itd...  dosta je dobar APY.. pogotovo ca MC- koji vec isfarmani mozete pustiti dalje u farmanje...

 

   Uz sve to , zbog svih tih farmanja, uz to sto BNB sluzi i za fee u placanjima , dovodi do vece potraznje za BNBom... pa samim tim  rastu cene...kako u $  a jos vise prema BTCu

Edited by Doc Holiday
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
1 hour ago, deez nuts. said:

Ajoj kakvi popusti, kako ne zaroniti jos??

 

pala  i berza... NASDAG  ima identican chart kao Bitkoin...

 

i da.... sad se kupuje.... eventualno staviti ordere i na 30k...  ispod ne verujem da ce ici.... 

 a za 5 mesecu nov ATH na 75k  😄 

Link to comment
Share on other sites

Samo se još jednom pokazuje da ni bitcoin ni druge "kriptovalute" nisu nikakva zaštita od inflacije, nikakva zaštita od padova na finansijskim tržištima, dakle nikakav store of value kao što neki pričaju. Da nisu sredstva plaćanja smo već utvrdili. Znači samo jedan spekulativni zero sum game.  

 

Inače, zanimljiv tajming ovog posta :classic_laugh: 

 

On 1/13/2022 at 5:01 PM, Doc Holiday said:

realno mislim da je sad vec nemoguce da dodje do nekog dubokog  i dugotrajnog Bear-a ...  predaleko je to otislo...  Metaverse igrice, NFTiji... drzave koje pocinju da priznaju Bitkoin... veliki gradovi u SAD itd...  Banke, VISA , MASTECARD ....  negde sam nasao da i Paypall radi da izbaci svoj stable coin ( koini koji su vezani za nesto- najcesce dolar, zlato... ). 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, djole said:

Samo se još jednom pokazuje da ni bitcoin ni druge "kriptovalute" nisu nikakva zaštita od inflacije, nikakva zaštita od padova na finansijskim tržištima, dakle nikakav store of value kao što neki pričaju. Da nisu sredstva plaćanja smo već utvrdili. Znači samo jedan spekulativni zero sum game.  

 

Inače, zanimljiv tajming ovog posta :classic_laugh: 

 

 

 

po meni su kriptovalute na neki nacin kao i akcije firmi na berzi....  Bitkoin je "tata" za sve , kao neko osnovno merilo vrednosti, kao zlato npr ... ( i cena zlata oscilira ) ...  ostalo su takoreci same akcije projekata koji oni predstavljaju...  ima tu mreznih koina ( eterium, cardano, solana... ) za razna placanja i transfere, koine menjacnica,  sada imamo gejming tokene- koji su platezno sredstvo u tim igricama,  itd...  naravno one shit koine koji nista ne rade ne racunamo..  cene tih koina zavise od toga sta te kompanije koje stoje iza njih rade i kako rade.. tu mislim na mrezne i koine menjacnica.. gejming koini zavise od uspeha same igrice..  pa sa njima, ako ih uzmete po izlasku koina uzeti i  X5 i X10 cak i  X100 a mozete i propasti ako se igrica ne probije.

 

  Da ...cena trzista je pala , ali ako se pogledaju chartovi i klasicnih trzista videce se da su identicni.. dakle i kripto trziste se na neki nacin "integrisalo " u opste poslovne i finansijske tokove...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Doc Holiday said:

 Da ...cena trzista je pala , ali ako se pogledaju chartovi i klasicnih trzista videce se da su identicni.. dakle i kripto trziste se na neki nacin "integrisalo " u opste poslovne i finansijske tokove...

 

 

jeste, pad od 50% sa ATH je isto što i pad od 8% koliko je SPX izgubio 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, djole said:

Samo se još jednom pokazuje da ni bitcoin ni druge "kriptovalute" nisu nikakva zaštita od inflacije, nikakva zaštita od padova na finansijskim tržištima, dakle nikakav store of value kao što neki pričaju. Da nisu sredstva plaćanja smo već utvrdili. Znači samo jedan spekulativni zero sum game.  

 

Inače, zanimljiv tajming ovog posta :classic_laugh: 

 

 

Jasta brate. Obicna navlakusa. Mozes zaraditi I izgubiti pare kao i na bilo koju drugu  investiciju.

Eh sad, ko je imao bitkoine pre deset godina sad bi bio milioner. Isto kao npr ko je imao akcije Rio Tinta pre 20. Ali, sustina je ista. 

Vazi pravilo kao i za svaku investiciju: mozes zaraditi pare ako znas kad treba da izadjes iz igre! 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Darth Bane said:

Jasta brate. Obicna navlakusa. Mozes zaraditi I izgubiti pare kao i na bilo koju drugu  investiciju.

Eh sad, ko je imao bitkoine pre deset godina sad bi bio milioner. Isto kao npr ko je imao akcije Rio Tinta pre 20. Ali, sustina je ista. 

Vazi pravilo kao i za svaku investiciju: mozes zaraditi pare ako znas kad treba da izadjes iz igre! 

 

pa tu se mnogi i pogresno navuku kada je nesto na ATH...  A tad treba da se izlazi..  ili barem izvuce osnovica i deo profita... pa cekati pad kao sto je trenutni  za ponovni ulaz....

 

ne postoji sigurna investicija... da uzmes da otvoris svoju STR isto ima rizika... kad kupis njivu i zasejes je isto je rizik... ne samo od vremenskih prilika ( njih mozes i da osiguras )  vec od cene proizvoda naredne godine...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, deez nuts. said:

Uvek ovakvi primerci poput djoleta srbije izmile kod ovakvih padova. Steta sto ga nece biti tu za par meseci kad dodje novi ATH, ali bicu ja tu da ga podsetim.

Meni se čini da si ti nešto ljut na mene :( A ne znam što kad bi trebalo da budeš srećan što je cena otišla na dole, pa sada možeš još više da zaroniš. Verovatno bi trebalo da budeš sve više srećniji što više bitcoin bude išao na dole - na taj način sve više BTC možeš da dobiješ.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, deez nuts. said:

Ma jok bre, naravno da je do jaja. Nego mi zanimljivo da po netu godinama izlaze clanci kako je sve prevara bla bla kad dodje do pada cene, Potpuni bezveznjaci.

 

Samo ne znam sta ti pokusavas ovde?

 

Kritika bitcoina i celog tog sveta nema veze s time kolika je njegova trenutna cena. Svi ti fundamentalni nedostaci važe i kad je cena 65k i kad je 3k.

 

bold: Ne kapiram baš. Diskutujemo ovde kao i o svim drugim temama.

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, djole said:

 

Kritika bitcoina i celog tog sveta nema veze s time kolika je njegova trenutna cena. Svi ti fundamentalni nedostaci važe i kad je cena 65k i kad je 3k.

 

bold: Ne kapiram baš. Diskutujemo ovde kao i o svim drugim temama.

 

Koji su to nedostaci?

 

I ne znam zašto bi loša stvar bila kad BTC pada, na short-u može da se uzme podjednako veliki novac kao i na longu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Jurgen said:

 

Koji su to nedostaci?

 

I ne znam zašto bi loša stvar bila kad BTC pada, na short-u može da se uzme podjednako veliki novac kao i na longu.

 

Zato sto se do sada nije pokazao kao cuvar vrednosti, sto je jedna od funkcija novca. Kriptovalute imaju veliki kvalitet sto se tice funkcije sredstva razmene zbog blokchain tehnologije, kao mera vrednosti manje vise, vise manje nego vise, ali kao cuvar vrednosti, kao trece funkcije novca su totalno off zbog previsoke volatilnosti cena. Ako se jednog dana izdvoje neki novcici koji nece moci u par dana da izgube 30% na vrednosti, verovatno ce uci jos vise u mainstream novcane tokove, i mislim da ovaj trend prihvatanja kripta nece nikada stati. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, AgroLaki said:

 

Zato sto se do sada nije pokazao kao cuvar vrednosti, sto je jedna od funkcija novca. Kriptovalute imaju veliki kvalitet sto se tice funkcije sredstva razmene zbog blokchain tehnologije, kao mera vrednosti manje vise, vise manje nego vise, ali kao cuvar vrednosti, kao trece funkcije novca su totalno off zbog previsoke volatilnosti cena. Ako se jednog dana izdvoje neki novcici koji nece moci u par dana da izgube 30% na vrednosti, verovatno ce uci jos vise u mainstream novcane tokove, i mislim da ovaj trend prihvatanja kripta nece nikada stati. 

 

 

 

 

Ali ti novčići već postoje, i uvek vrede tačno jedan dolar. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Jurgen said:

 

Ali ti novčići već postoje, i uvek vrede tačno jedan dolar. 

 

 

 Znam da postoje jos neki pored Tethera, ali u slucaju Tethera konkretno, koliko sam razumeo, firma koja je zaduzena za Tether, za izdate novcice mora da ima deo pokrica u pravim dolarima, pa je onda valjda ispala neka afera, da nemaju dovoljno pokrica, dok za BTC, ETH itd nema nikakvih pokrica tog tipa. Ili kao sto nema pokrice za zlato. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...