Jump to content

Split CL: Superliga


Tamburinjo

Recommended Posts

Ovo je potpuni fenomen da u eri globalizma i sirenja trzista na nemoguca mesta u sportu dolazi do obrnutog procesa i centralizacije kvaliteta. Svedoci smo da je kosarka pokojna u Evropi odavno a sada se isto sprema fudbalu. 

 

Nevera kad ovde procitam necu da gledam Zenit i istocno evropske ekipe bas su dosadne plaky... tako ce sutra kad naprave centralizovanu ligu da neko kaze necu gledam Italijane smaraju me, atalatna i Inter najgori klubovi Englezi i Spanci su zakon. Valjda je lepota i klupskog fudbala i reprezentativnog u tim razlikama. Posebno na SP gde nema vise utakmica gde neko pobedi 6 razlike...oh wait 😄 

p.s. Atletiko Madrid zadnjih 5 godina esencija fudbala i zanimljivosti... za njih Ludogorec Bugarska Barsa.

Link to comment
Share on other sites

Nisam u detalje čitao pravila nove Lige prvaka. Shvatio sam da će i dalje klubovi iz lošijih liga imati šansu ući. I to što bolje rezultate je klub bilježio u prošlosti, to će lakše ući. Dinamo npr. bi mogao ući direktno. Ako prvak bude npr. Osijek, šanse će mu biti minimalne. Švicarski sistem nije idealan, ali svejedno ni grupe nisu nikad bile jednako jake.

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Tamburinjo said:

Ovo je potpuni fenomen da u eri globalizma i sirenja trzista na nemoguca mesta u sportu dolazi do obrnutog procesa i centralizacije kvaliteta. Svedoci smo da je kosarka pokojna u Evropi odavno a sada se isto sprema fudbalu. 

U stvari, nije fenomen. Svaki veliki biznis teži tome da uspostavi monopol na što većem prostoru. Dakle, šire uticaj na različita tržišta kroz globalizaciju, ali uspostavljaju dominantnu poziciju na svakom od njih. Suštinski, to znači da najveći broj klinaca sutra gleda Bajern, Real, Engleze... a ne lokalne/nacionalne klubove. Uostalom, nešto slično vidimo kod nas, sa Partizanom i Zvezdom (koji imaju više navijača u NS i Nišu od lokalnih klubova, npr.) ovo je na višem nivou - i nad popom postoji pop. Veliki timovi su praktično transnacionalne korporacije. 

 

Kao što napisah pre stranu ili dve, ja navijam da se to što pre desi, jer će se desiti a mrcvarenjem samo gube oni koji pokušavaju da uhvate velike/bogate/moćne. Fudbal je rašireniji i popularniji od košarke, a i postoji u dobrom delu Evrope vezanost za lokalne timove, pa ako bi bilo pameti, nacionalne federacije i timovi koji ne uđu u taj mutant projekat bi se dogovorili o novim takmičenjima koja bi mogla da budu kvalitetna i gledana, a i da daju profit.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pa ka tome se i ide, čak mislim da će na kraju postojati neka liga ili kup poput LŠ sa 32 ili više klubove u kom će igrati i Američki klubovi. Što USA, što Južna Amerika. A ovi ostali će igrati nešto drugo i eventualno šampioni toga upadati u tu "NBA" ligu.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Barkley#34 said:

U stvari, nije fenomen. Svaki veliki biznis teži tome da uspostavi monopol na što većem prostoru. Dakle, šire uticaj na različita tržišta kroz globalizaciju, ali uspostavljaju dominantnu poziciju na svakom od njih. Suštinski, to znači da najveći broj klinaca sutra gleda Bajern, Real, Engleze... a ne lokalne/nacionalne klubove.

 

Priznajem da mi nije jasno... zasto onda Djordi gura Engleze u El? 

Zar ne bi bilo logicno da Uefa nastavi da radi ono sto je radila do sada, da siri svoj uticaj na sve zemlje kupeci od njih kajmak a dajuci im mrvice u vidu sampion vam krece od drugog kola kvalifikacija? 

 

edit: da ponovim. Za mene sve ide u krasni (mozda je vec i otislo) danas neko kaze smaraju me Rusi seci ih, sutra ce da kaze smaraju svi Italijani prekosutra smaraju svi Spanci sem Barse i Reala. 

 

Edited by Tamburinjo
Link to comment
Share on other sites

Dve različite situacije.

 

Đordi (čiji se interesi poklapaju sa interesima najbogatijih klubova) želi da pokrije najveća i najbogatija tržišta, gde košarka nije baš razvijena ili ultra popularna (Pariz i UK). Bavarsku su već ''probudili''. Na taj način bi uvećao profit.

 

Uefa nije privatna firma (kao Evroliga) i njen interes se delom razlikuje od interesa najbogatijih klubova, koji prete da će napraviti svoju privatnu firmu (kao EL u basketu). Dok se u košarci bogatima poklapaju interesi sa organizacijom (privatnom, kao što rekoh), u fudbalu to nije slučaj, pa Uefa balansira zato što je pritisnuta od strane bogatih. Vuče iznuđene poteze da bi zadržala kakvo-takvo jedinstvo na kontinentu. Prostora je sve manje tako da sve neminovno ide u pravcu interesa bogatih klubova.

 

Meni se to gadi isto kao i tebi, ali ne vidim način da se skrene sa tog puta. Zato sam za to da se agonija završi što pre (a još uvek ne može, zbog Premijer lige, što napisa Don Juan, i verovatno zbog još nekih razloga), pa da se mi ostali organizujemo dok još uvek postoji ljubav prema fudbalu kao nečem bliskom i vezanost navijača za klubove koje mogu da gledaju uživo a ne samo na teveu.

Link to comment
Share on other sites

Meni je ideja superlige genijalna. Svakako vec sad imas ogroman jaz izmedju 15-20 najboljih klubova Europe i svih ostalih. Razlika ce se samo povecavati plus ce naftaski projekti tipa Cityja i PSGa vremenom postati nedostizni svim ostalim sem mozda par najjacih tipa Reala, Barce, Bayerna, Poola i Uniteda mada ni to nije sigurno. Ovako ces barem stvoriti ligu tih 20ak najjacih i najbogatijih koji ce se moci takmiciti medjusobno i gdje ce ako nista naftaska neogranicena sredstva moci biti kontrolisana nekim salary capom kao u NBA. Htjeli mi ili ne, elitizacija fudbala je uveliko uzela maha i nema nacina da ju se zaustavi. 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Bugl Khan said:

Nisam u detalje čitao pravila nove Lige prvaka. Shvatio sam da će i dalje klubovi iz lošijih liga imati šansu ući. I to što bolje rezultate je klub bilježio u prošlosti, to će lakše ući. Dinamo npr. bi mogao ući direktno. Ako prvak bude npr. Osijek, šanse će mu biti minimalne. Švicarski sistem nije idealan, ali svejedno ni grupe nisu nikad bile jednako jake.

Nije još definisano do kraja. Ima ideja da se proširi broj učesnika iz najjačih liga, tako da će i peta liga imati 4 prestavnika, a gotovo izvesna su i bonus mesta koja će biti rezervisana za klubove sa jakom tradicijom, a koji nisu imali rezultat u prvenstvu (4 mesta). To je ta kvaka za zaštitu bogatih klubova, pošto da se igra po ovim pravilma sledeće sezone, a da recimo Liverpul nije među 4, dobio bi "wild card".

Videćemo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nema gadnije stvari od toga, fokusiranje na 5,6 imena. Fudbal je daleko veca stvar na globalnom nivou od kosarke, ogroman je broj klubova u Evropi sa velikom bazom navijaca, klubova sa ogromnom tradicijom da bi ga nakon svega sveo na "naftaske" klubove. Verujem da te navijace "malih" klubova ce bas mnogo da zanima sto ce ligu izmedju sebe igrati Cit,y, Psz, Chelzi, Real, Barsa i jos par timova. Meni, kao navijacu Crvene zvezde, kakva god da je Zvezda u tom trenutku, je daleko lepse da gledam utakmicu protiv Radnika nego utakmicu izmedju bogatasa, verujem da isto tako razmisllja iskreni navijac bilo kog tima. Pa neka je njegov tim u 3. ligi. Fudbal je ponavljam, daleko vise od toga da se svede na 5,6 imena. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ideja o globalnim kvalifikacijama za SP je bas dobra i smislena.
To bi bilo skupo i glomazno, ali moze uvek da se resi.

Ukines jebenu Ligu Nacija, a vala i kontientalna prvenstva.
Generalno nemam uopste lepo misljenje o reprezentativnom fudbalu, cak i SP u ovom formatu mi je odbojana.

Ovaj kulturoloski spreading bi bio zanimljiv koncept. Tako nesto bi me nateralo da revidiram malo stav o tome da li reprezentativni fudbal treba uopste i da postoji.
Posto, ovakav kakav je trenutno, za mene nema smisla.

Ode Moldovija na Kiribate, ljudi vide najlepsa ostrva. Dodje nekakav Pogba tamo, zasvidja mu se tamo, skrene se paznja na to da su u opasnosti.

 

Link to comment
Share on other sites

I to se da lako resiti, reprezentacija ima pravo da registruje 30 igraca za kalendarsku godinu, i da registruje 5,6 backup igraca iz u21 tima.

I odmah znas ko hoce i ko moze da igra.

Ne znam, nisam pametan. Samo mi deluje kao zanimljiva ideja.
Da budem iskren, ja da sam dobar profi igrac u nekom sportu, pogotovo fudbalu, ne bih igrao za reprezentaciju.

Link to comment
Share on other sites

Ma nema od toga ništa. Ideja SP je da se nadu najboljw reprezentacije sa svih kontinenata, pa.i ovo izvesno proširenje od 2026 je smišljeno da se poveća prolaznost po konfederaciji i da se poveća broj mečeva.

Edited by Don Juan
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Dl91 said:

Nema gadnije stvari od toga, fokusiranje na 5,6 imena. Fudbal je daleko veca stvar na globalnom nivou od kosarke, ogroman je broj klubova u Evropi sa velikom bazom navijaca, klubova sa ogromnom tradicijom da bi ga nakon svega sveo na "naftaske" klubove. Verujem da te navijace "malih" klubova ce bas mnogo da zanima sto ce ligu izmedju sebe igrati Cit,y, Psz, Chelzi, Real, Barsa i jos par timova. Meni, kao navijacu Crvene zvezde, kakva god da je Zvezda u tom trenutku, je daleko lepse da gledam utakmicu protiv Radnika nego utakmicu izmedju bogatasa, verujem da isto tako razmisllja iskreni navijac bilo kog tima. Pa neka je njegov tim u 3. ligi. Fudbal je ponavljam, daleko vise od toga da se svede na 5,6 imena. 

 

To sve stoji i ja se slazem s tobom da elitizacija ubija draz fudbala ali to je proces koji je odavno poceo i koji nikad nece prestati. Fudbal je biznis i puno je veci broj ljudi koji ce platiti da gledaju derbije na sedmicnoj bazi izmedju najbolji klubova od onog koji ce platiti da gledaju meceve izmedju prosjecnih klubova liga petice ili najjacih timova ostalih liga. 

Link to comment
Share on other sites

Ono sto me mnogo nervira sada kod njega, a i kod mnogih, prvi su da pricaju o tome kako je uprava Uniteda sramotna sto nisu ulozili 300 miliona, nisu podrzali menadzera itd. Generalno previse sportskih radnika i medijskih licnosti ima taj stav "spend the money, give them how much they want".
Tudjim kurcem koprive mlatis.

A ovamo imas  neki moral ground, u situaciji kad vise stotina miliona evra bi dobili klubovi za to takmicenje.
 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

 

To sve stoji i ja se slazem s tobom da elitizacija ubija draz fudbala ali to je proces koji je odavno poceo i koji nikad nece prestati. Fudbal je biznis i puno je veci broj ljudi koji ce platiti da gledaju derbije na sedmicnoj bazi izmedju najbolji klubova od onog koji ce platiti da gledaju meceve izmedju prosjecnih klubova liga petice ili najjacih timova ostalih liga. 

Ali sva sreća pa u Europi postoji još 100  klubova sposobnih zarađivati pare. Vlasnici klubova imaju pravo istupiti iz nacionalnih liga. Kao što UEFA s druge strane ima pravo njihovim igračima zabranit igranje UEFA natjecanja. Ovo nije europska košarka koja nikoga ne zanima i u kojoj novca nema. Ostati će dovoljno klubova, novca i kvalitetnih igrača i van te NBA lige.

Bar će i ostali dobit priliku podignut ušatog 😁

Edited by Bugl Khan
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pa nece,niti ce uefa moci da uzima pare od tv prava,a ni nacionalni savezi.Sta prodaju,ako je ova liga zatvorena?Mali klubovi su gotovi sa ovom ligom.

Na kraju ce se umesati drzave,Englezi prvi tako sto ce recimo Real trebati da gostuje u Mancesteru,ali drzava nece izdati dozvolu za ulazak u zemlju.

Edited by Gaga
Link to comment
Share on other sites

Mnogo je klubova, pogledati samo u Engleskoj. Pa sto da Totenhem igra tu glupost a ne Lester? Sto da igra Arsenal? Zato sto vise generisu novca? Sta je sa Evertonom, Njukasl om, Aston Vilom, Vulvsima i gomilom klubova sa velikom bazom navijaca? Roma, Lacio, Atalanta... Marsej, Sent etjen, Lion... Seltik, Rendzers, Dortmund, Ajaks, Psv, Fejenord i ko zna jos koliko klubova. Ma poizbacivati te seike i Amerikanose, ionako su oni najveci zagovornici tog ludila. Fudbal se ne sme amerikanizovati, mnogo je veci celokupni fudbal u Evropi od toga. 

Edited by Dl91
Link to comment
Share on other sites

Pazi,jos uvek nismo svesni posledica po lige,uefu,male klubove,ako mislis da ce na ovome ostati,varas se.

 

Fudbal nije kosarka,generise neuporedivo vise gledalaca i para,zamisli samo poremecaje koje ovo donosi u Engleskoj.

 

Tacno sam znao da odvratni ameri stoje iza ovoga.

Edited by Neme
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Bugl Khan said:

Ali sva sreća pa u Europi postoji još 100  klubova sposobnih zarađivati pare. Vlasnici klubova imaju pravo istupiti iz nacionalnih liga. Kao što UEFA s druge strane ima pravo njihovim igračima zabranit igranje UEFA natjecanja. Ovo nije europska košarka koja nikoga ne zanima i u kojoj novca nema. Ostati će dovoljno klubova, novca i kvalitetnih igrača i van te NBA lige.

Bar će i ostali dobit priliku podignut ušatog 😁

 

Ali ce ti tipa 150-200 najboljih igraca svijeta igrati u toj ligi jer ce pare koje se tu vrte biti mnogo mnogo vece od para koje ce se vrtiti u toj nekoj preostaloj UEFA-inoj ligi. Na kraju krajeva UEFA je sama sebi kriva sto se ovo dogadja, oni su ti koji su dopustili da naftaske pare Cityja i PSGa krse FFP koji su sami izmislili i jos im gledaju kroz prste. FFP nikad nije niti ce ikad ugroziti najvece klubove poput Reala, Barce, Uniteda, Poola il Bayerna jer zaradjuju pare koje City i PSG ne mogu zaraditi ni za nekoliko sezona bez upumpavanja sredstava. Neki vid Superlige je jednostavno neminovnost. Sad da li ce to biti ova Superliga ciji je idejni tvorac Perez ili ce to vremenom postati EPL jer su marketinski i finansijski mnogo jaci od svih ostalih liga ostaje da vidimo. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Gaga said:

Pa nece,niti ce uefa moci da uzima pare od tv prava,a ni nacionalni savezi.Sta prodaju,ako je ova liga zatvorena?Mali klubovi su gotovi sa ovom ligom.

Na kraju ce se umesati drzave,Englezi prvi tako sto ce recimo Real trebati da gostuje u Mancesteru,ali drzava nece izdati dozvolu za ulazak u zemlju.

Misliš da Valencia, Sevilla, Celtic, Rangers, Leicester, Lyon, Roma, Lazio, Benfica, Ajax, PSV itd. ne mogu prodati prava? Tu ligu će igrati 20 klubova. Šta će ostali? Propasti?

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Dl91 said:

Ma poizbacivati te seike

Ne znam na koga ciljaš, ali PSG se javno izjasnio protiv zatvorene lige, tako da nemojte da sudite napamet.

Glavni je Juventus, uz par klubova iz Španije i Enfleske.

Bajern je takođe protiv.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Bugl Khan said:

Misliš da Valencia, Sevilla, Celtic, Rangers, Leicester, Lyon, Roma, Lazio, Benfica, Ajax, PSV itd. ne mogu prodati prava? Tu ligu će igrati 20 klubova. Šta će ostali? Propasti?

Dobro,moci ce,po kojoj ceni?Ko ce to gledati i kakav ce tu biti kvalitet?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, alpaka Bereta Sida said:

 

Ali ce ti tipa 150-200 najboljih igraca svijeta igrati u toj ligi jer ce pare koje se tu vrte biti mnogo mnogo vece od para koje ce se vrtiti u toj nekoj preostaloj UEFA-inoj ligi. Na kraju krajeva UEFA je sama sebi kriva sto se ovo dogadja, oni su ti koji su dopustili da naftaske pare Cityja i PSGa krse FFP koji su sami izmislili i jos im gledaju kroz prste. FFP nikad nije niti ce ikad ugroziti najvece klubove poput Reala, Barce, Uniteda, Poola il Bayerna jer zaradjuju pare koje City i PSG ne mogu zaraditi ni za nekoliko sezona bez upumpavanja sredstava. Neki vid Superlige je jednostavno neminovnost. Sad da li ce to biti ova Superliga ciji je idejni tvorac Perez ili ce to vremenom postati EPL jer su marketinski i finansijski mnogo jaci od svih ostalih liga ostaje da vidimo. 

Naravno da će najbolji igrači igrati u najboljim klubovima. Al to ne znači da će svi ostali propasti.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...