Jump to content

Rubin, Badel & Skenderbeg (vesti iz Regiona)


A sad

Recommended Posts

10 hours ago, Bushman said:

Na stranu što to nema veze s antifašizmom* ali gdje je tu socijalna distanca? Odgovornost u ovo teško vrijeme pandemije?

 

antifasizam sa socijalnom distancom! :classic_biggrin: ovo mi se svidja, medjutim nevezano za pandemiju. dakle antifasizam koji krece od pojedinca i njegovih sloboda, a ne iz grupnjaka u tunelu usred mraka. pa nije li takav antifasizam u svojoj biti jedini istinski antifasizam?

Link to comment
Share on other sites

On 5/17/2020 at 4:58 PM, Vjekoslav said:

 

ne bih ja izjednacavao te dvije stvari. talijanska i njemacka vojska u zapadnoj Evropi predala je oruzje, oni nisu nastavili ratovat nakon potpisivanja kapitulacije. ustase (i jedan dio cetnika) jesu. imas kod Milana Baste (knjiga "Rat je zavrsen 7 dana kasnije"), detaljno o tim okrsajima koji su trajali sve do austrijske granice, odnosno do trenutka kad su Englezi odbili pomoci ustaskoj vojnici, tj. HOS-u (Hrvatskim oruzanim snagama).

 

 

 

pa kad to nije povijest vec sadasnjost. primjera radi, teme koje ti na ovom boardu nudis kao politicke uglavnom su vezane za ekonomiju i prava pojedinca. el tako? tako je. koga to zanima? malo koga. zar nije tako? ne treba dakle kriviti prosjecnog politicara sto nam "namece historijske teme". al nije to samo kod nas (mada je kod nas bas drasticno izrazeno), to je rekao bih generalno problem tzv. postmodernistickog svijeta. dok je trajala pandemija, politicari su suradjivali s epidemiolozima, virusolozima, i generalno s medicinarima. gotova pandemija, okrecu se suradnji s povjesnicarima.

 

Kolektivizacija krivnje i zataškavanje, to je poveznica.

Zato nam povijest pišu i tumače L=R extremisti. Razni ljevičarski i desničarski zagovaratelji "svemoguće države" i "velikih nepogrešivih vođa".

Ne može to biti dobro i nije dobro.

 

I nije istina da Englezi (i Ameri) nisu pomogli ustašama i raznim zločinačkim formacijama, svi su neometano prešli na zapad...niti jednom nije pala glava na Blaiburgu i kasnije.

 

Jurimo prema sredini 21st i još nismo naučili što su ekonomske slobode i ljudska prava...ali zato dobro znamo tko je ustaša, četnik, balija,  itd 

 

 

Edited by demag
Link to comment
Share on other sites

Saveznici su isporučivali sve zarobljenike partizanima skoro do kraja Maja. Posle toga su to obustavili jer se saznalo da ih Partizani ubijaju. Od juna pa nadalje vraćani su u YU samo oni koji su to izričito zahtevali.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Vjekoslav said:

 

antifasizam sa socijalnom distancom! :classic_biggrin: ovo mi se svidja, medjutim nevezano za pandemiju. dakle antifasizam koji krece od pojedinca i njegovih sloboda, a ne iz grupnjaka u tunelu usred mraka. pa nije li takav antifasizam u svojoj biti jedini istinski antifasizam?

 

Apsolutno.

 

Ima li veće ironije od toga da antifašistička udruga nosi ime komunističkog diktatora? 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 5/22/2020 at 12:09 PM, Bushman said:

Apsolutno.

Ima li veće ironije od toga da antifašistička udruga nosi ime komunističkog diktatora? 

 

hmmm... ima li vece ironije da bez KPJ ne bi bilo antifasisticke pobjede na ovim prostorima? ili pak, da bez ZAVNOH-a ne bi bilo RH, koja je danas u EU? ima li vece ironije da grad s najvecim postotkom Jugoslavena do temelja sravni Jugoslavenska narodna armija? za one koji ne znaju, to je bio grad Vukovar. ima li vece ironije da uspostavu republike freneticno velicaju slavljenjem carevog poslusnika i antirepublikanca? za one koji ne znaju, to je bio ban Josip Jelacic. itd. itd. its.

...

to je prokletstvo zivota u palanci. iliti ono sto je Prosper Mérimée (po abbé Fortisu) zvao "morlacki couleur locale". Englezi su svog Cercila otpustili odmah nakon zavrsetka rata. Tito i Tudjman su otisli s vlasti tek prirodnom smrcu. imas sto imas. ja osobno nikada ne bih na sebe stavio majicu Josipa Broza, ali bih se prikljucio navedenim protestima. bas kao sto bih se i 1941. prikljucio partizanima, a ne ustasama, ili cetnicima, ili madjarskim, njemackim i talijanskim fasistima.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ih, vidi sad njega. pa ako je mogao moj dida (u Srijemu 1941-1945, kotar Vukovar), mogu valjda i ja.

btw. uvijek ti je bolji zaklon u ravnici nego na kamenu. u ravnici se mozes lijepo ukopat, al kad ti granata zvizne po stijenama, to je pakao. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Vjekoslav said:

ih, vidi sad njega. pa ako je mogao moj dida (u Srijemu 1941-1945, kotar Vukovar), mogu valjda i ja.

btw. uvijek ti je bolji zaklon u ravnici nego na kamenu. u ravnici se mozes lijepo ukopat, al kad ti granata zvizne po stijenama, to je pakao. 

U pusnicu u zaklon i Bog da te vidi.

Ni kucici te nece naci. :classic_laugh:

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Kronostime said:

U pusnicu u zaklon i Bog da te vidi.

 

to je druga stvar, to je skrivanje od racija. skloniste i jeste bilo u podrumu u kuci, plus nekoliko zemunica na njivi. sremski partizani su ih zvali "baza". btw. dida je bio toliko lud da je komplet automobil (i to americki Chevrolet) zakopao cim je dosao na selo iz Beograda (bio je u Beogradu 06. aprila).

 

nego, di je bio tvoj dida 1941.?

a?

 

Spoiler

:lol_2:

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Vjekoslav said:

 

to je druga stvar, to je skrivanje od racija. skloniste i jeste bilo u podrumu u kuci, plus nekoliko zemunica na njivi. sremski partizani su ih zvali "baza". btw. dida je bio toliko lud da je komplet automobil (i to americki Chevrolet) zakopao cim je dosao na selo iz Beograda (bio je u Beogradu 06. aprila).

 

nego, di je bio tvoj dida 1941.?

a?

 

  Hide contents

:lol_2:

 

U Vojsci Kraljevine Jugoslavije do `45.

Nije mak`o dalje od Jastrepca i klao se s` Bugarima.

AD00CG0.gif

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Constantin said:

Ti nisi čuo tko je bio kronosov deda ? :classic_ohmy:  a toliko godine ste zajedno na forumu ? Bio je kondicioni trener partizana....e moj Vjeko, ne pratiš :smiley33:

 

s tobom sam jos duze na forumu (od te prve ekipe ostalo nas je manje od prstiju na jednoj ruci), pa ne znam ni ko si ti, a kamoli ko je bio tvoj deda u WW2. jedino sto znam je da si iz Nisa. meni je to dovoljno, zanimaju me tvoji stavovi, ne osobne biografije. ja btw. ne znam ni ko su ti silni Lakiji na ovom boardu, i kad bi me neko pitao s kim si diskutirao prije 14 dana, ja ne moram uopce gledat u arhiv, samo kazem "s Lakijem".  

 

aj sad da se vratimo na temu.

 

...

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Vjekoslav said:

 

s tobom sam jos duze na forumu (od te prve ekipe ostalo nas je manje od prstiju na jednoj ruci), pa ne znam ni ko si ti, a kamoli ko je bio tvoj deda u WW2. jedino sto znam je da si iz Nisa. meni je to dovoljno, zanimaju me tvoji stavovi, ne osobne biografije. ja btw. ne znam ni ko su ti silni Lakiji na ovom boardu, i kad bi me neko pitao s kim si diskutirao prije 14 dana, ja ne moram uopce gledat u arhiv, samo kazem "s Lakijem".  

 

aj sad da se vratimo na temu.

 

...

 

 

 

Ne , moj deda...moj deda je, uzgred, narodni heroj, kao i ja .... pričali smo o kronosovom dedi....no, nije bitno.

Link to comment
Share on other sites

A da se ostavite vas dvojica mog dede?

Jbg, tako mu se zalomilo zbog oca koji je bio u Drugom pesadijskom puku "Knjaz Mihailo" kroz 3 predhodna rata i jedino sta su mogli je da cuvaju ono malo sirotinje po zaseoku od upada sa strane - bilo koje.

Nit` je bio zlocinac, umro je pre desetak godina mirne savesti u 90 i nekoj.

Pamtim njegove reci kad sam polazio u vojsku: " Nikad tudje ne uzmi, nikad nenaoruzanom na naudi. Ako puca na tebe - tek onda uzvrati"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/22/2020 at 12:09 PM, Bushman said:

 

Apsolutno.

 

Ima li veće ironije od toga da antifašistička udruga nosi ime komunističkog diktatora? 

 

Iako je pojam antifašizam nastao u Italiji 20ih, ipak je isključivo korišten od strane komunističke partije i komunističkih država, demokratske države nisu koristile taj pojam.

Najpoznatiji zid u Europi izgrađen nakon WW2 u Berlinu, nosi službeni naziv "antifašistički zid".

 

Tako da nema nikakve ironije u pozivanju antifašista na komunističke diktatore, to je normalno i očekivano.

 

On 5/24/2020 at 7:04 PM, Vjekoslav said:

 

hmmm... ima li vece ironije da bez KPJ ne bi bilo antifasisticke pobjede na ovim prostorima? ili pak, da bez ZAVNOH-a ne bi bilo RH, koja je danas u EU? 

 

Da, tako smo učili i tako još uvijek učimo...gluposti.

Ovo što si napisao, nema nikakve veze sa činjenicama, činjenice se znaju: KPJ na čelu sa J.B.Titom, organizirala i vodila pokret otpora protiv nazi.Njemačke i njenih saveznika.

To je jedino sigurno.

A što bi bilo, kada bi bilo ili kada ne bi bilo? To je nemoguće znati i tu se onda otvara niz od beskonačno mnogo kombinacija i praktički raspravljamo na temu multi univerzuma.

Možda u jednom od univerzuma, Hitler pogiba u WW1, a možda je Vjekoslav  predsjednik HDZ-a. 

 

On 5/24/2020 at 7:04 PM, Vjekoslav said:

 

 ima li vece ironije da grad s najvecim postotkom Jugoslavena do temelja sravni Jugoslavenska narodna armija? za one koji ne znaju, to je bio grad Vukovar. 

 

Zašto je to ironija? To je samo logični sljed događaja i nije "JNA" 91 to prvi puta napravila Vukovaru.

Nakon divljanja NDH i Njemačke nad Vukovarom i masovnim likvidacijama i deportacijama u konc.logore, mnogih Židova, Srba, Hrvata i Roma iz Vukovara u razdoblju 41-44

1945god dolaze "oslobodioci" Vukovara sa peterokrakom i ponavljaju isti scenarij, masovne likvidacije i deportacije u konc.logore, mnogih Njemaca, Hrvata, Srba i Mađara (ovisi o količini imovine)

Razaranje grada Vukovara 1991 i likvidacije i deportacije u logore je očekivana radnja za one koji nisu ništa naučili iz razdoblja WWII i poslje.

 

On 5/24/2020 at 7:04 PM, Vjekoslav said:

to je prokletstvo zivota u palanci. iliti ono sto je Prosper Mérimée (po abbé Fortisu) zvao "morlacki couleur locale". Englezi su svog Cercila otpustili odmah nakon zavrsetka rata. Tito i Tudjman su otisli s vlasti tek prirodnom smrcu. imas sto imas. ja osobno nikada ne bih na sebe stavio majicu Josipa Broza, ali bih se prikljucio navedenim protestima. bas kao sto bih se i 1941. prikljucio partizanima, a ne ustasama, ili cetnicima, ili madjarskim, njemackim i talijanskim fasistima.

 

Sa povijesne distance, logično je pristupiti partizanima i boriti se protiv totalitarizma nacizma i fašizma.

A što napraviti kada pobjediš i rat završi*?

Englezi i Cherchill su svoje društvo temeljili na demokraciji, slobodnom tržištu i privatnom vlasništvu.

Kod partizana, zagovaranje tih vrijednosti te svrstavaju u kategoriju "narodnih neprijatelja"

Odlučio si se boriti protiv jednog totalitarizma a što je sa drugim? 

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, demag said:

Da, tako smo učili i tako još uvijek učimo...gluposti.

Ovo što si napisao, nema nikakve veze sa činjenicama, činjenice se znaju: KPJ na čelu sa J.B.Titom, organizirala i vodila pokret otpora protiv nazi.Njemačke i njenih saveznika.

To je jedino sigurno.

A što bi bilo, kada bi bilo ili kada ne bi bilo? To je nemoguće znati i tu se onda otvara niz od beskonačno mnogo kombinacija i praktički raspravljamo na temu multi univerzuma.

Možda u jednom od univerzuma, Hitler pogiba u WW1, a možda je Vjekoslav  predsjednik HDZ-a. 

 

ali nema HDZ-a u drugom univerzumu. on je bio moguc samo u ovom konkretnom (palanackom), i to kao neformalni nasljednik KPH.

 

 

6 hours ago, demag said:

Nakon divljanja NDH i Njemačke nad Vukovarom

 

Njemacka uopce nije divljala nad Vukovarom. 06. aprila jedan njemacki lovac ispustio je jednu (brojkom 1) bombu iznad Vukovara, gadjajuci sinagogu, fulao je sinagogu i pogodio Gasparovu apoteku. i to je bilo to.

 

 

6 hours ago, demag said:

masovnim likvidacijama i deportacijama u konc.logore, mnogih Židova, Srba, Hrvata i Roma iz Vukovara u razdoblju 41-44

 

nije mnogih, nego svih vukovarskih Zidova i Roma, te mnogih vukovarskih Srba. ali ne i vukovarskih Hrvata, vec vukovarskih komunista i antifasista. Hrvati, kao Hrvati, nisu bili na udaru ustaskog rezima. stavljanje hrvatske nacionalnosti u istu recenicu sa romskom, jevrejskom, i srpskom negiranje je rasnih zakona Endehazije i genocidnog karaktera ustaskog rezima. to sto si ti sada napisao uci se u osnovnoj skoli, medjutim razmisli malo sto ide, a sto ne ide u istu recenicu. nisi vise osnovac.

 

 

6 hours ago, demag said:

1945god dolaze "oslobodioci" Vukovara sa peterokrakom i ponavljaju isti scenarij, masovne likvidacije i deportacije u konc.logore, mnogih Njemaca, Hrvata, Srba i Mađara (ovisi o količini imovine)

 

da smo na starom boardu za ovo bi bio trajno banovan. na ovom pak ostavljena ti je mogucnost da nesto naucis. ako ne znas sto se dogadjalo u Vukovaru nakon proboja Srijemskog fronta, a ocigledno je da ne znas, nemoj lupetati, nego pitaj. bilo je silovanja (sovjetske jedinice), bilo je pljacke (kasnije i nacionalizacije), bilo je osvete, bilo je deportacije folksdojcera (onih koji su ostali u gradu, vecina je otisla koncem 1944.), bilo je i umiranja od bolesti u tim logorima, medjutim to nije slicno, a kamoli isto divljanju endehazijskog rezima prethodne 4 godine u Srijemu.

 

 

6 hours ago, demag said:

Sa povijesne distance, logično je pristupiti partizanima i boriti se protiv totalitarizma nacizma i fašizma.

A što napraviti kada pobjediš i rat završi*?

Englezi i Cherchill su svoje društvo temeljili na demokraciji, slobodnom tržištu i privatnom vlasništvu.

Kod partizana, zagovaranje tih vrijednosti te svrstavaju u kategoriju "narodnih neprijatelja"

Odlučio si se boriti protiv jednog totalitarizma a što je sa drugim? 

 

ne mozes se u ratu boriti protiv totalitarizma. mozes protiv fasista, protiv nacista, protiv komunista, ali ne i protiv totalitarizma. uostalom, totalitarizam je drustveni, a ne drzavni fenomen.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ukucaj Vjeko na googlu "niški književni jezik" tek da vidiš čudo....sreća je nema gramatike. Mada i ovo što ovaj đivđa mrsi patlevezi jeste komplikovano....:smiley2:

 

evo ti nešto iz Niš..

Spoiler

 

 

Edited by Constantin
  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Vjekoslav said:

 

djivdjanski sherovi? wtf?

 

:lol_2:

 

jebo vas mili bog juznjacki, ja vas nista ne razumijem :classic_biggrin:

I bolje Vjeko što ne razumeš. Komplikovano je to, prekomplikovano. To se treba osetiti na svojoj koži.🤣😆😂

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...