Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

3 hours ago, Constantin said:

Izgleda da nije, bar ne 100%. Ne znam da li ostale članice NATO konsezusom odlučuju za prijem nove članice i da li uopšte postoji glasanje...

 

 

Tako je, da bi nova drzava usla u NATO treba da bude jednoglasna saglasnost, dovoljno je da se jedna clanica (u ovom slucaju turska je najavila) protivi i nema pristupa u NATO, tako je bar zvanicno

Edited by ciao
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, ciao said:

Tako je, da bi se usle u NATO treba da bude jednoglasna saglasnost, dovoljno je da se jedna clanica (u ovom slucaju turska je najavila) protivi i nema pristupa u NATO, tako je bar zvanicno

Verujem da će prvo obezbediti konsezus, pa će onda izaći na glasanje.

Link to comment
Share on other sites

Koji odliv mozdanih celija moras imati da poredis Zelenskog i Hobita? Zelenski covek bez rata, bez problema u svojoj zivotnoj biografiji. 

 

Kepec napao tonu drzava, preti nuklearkama, svi zivi rodjaci i prijatelji su mu miljiarderi, svaki deseti Rus ima klozet...napao  Ukrajinu sa 10 bednih razloga, KGB skola...botoksirao se ko zna koliko puta...jedno smece od coveka.

 

Sta je Zelenski trebao da uradi da Ukrajinu pretvori u Belorusiju...odlican potez Zelenog i ocekujem borbu do kraja tj do isterivanja agresora.

  • Like 9
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, ciao said:

Tako je, da bi nova drzava usla u NATO treba da bude jednoglasna saglasnost, dovoljno je da se jedna clanica (u ovom slucaju turska je najavila) protivi i nema pristupa u NATO, tako je bar zvanicno

 

Naravno da Turska hoce po obicaju da malo zateze, ucenjuje i licitira. A rekli su  i zasto. Business as usual. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij ponovio je da je spreman održati izravne razgovore s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.
"Početna točka za bilo kakve razgovore s Putinom trebala bi biti rusko povlačenje iz Ukrajine", rekao je Zelenskij u razgovoru za talijansku državnu televiziju RAI 1. 
"Kao predsjednik, spreman sam razgovarati s Putinom, ali samo s njim. Bez ikakvih posrednika. Taj razgovor mora biti vođen u okviru dijaloga, a ne ultimatuma", rekao je Zelenskij.
Ukrajina i Rusija nisu održale pregovore licem u lice od 29. ožujka. Glavni ruski pregovarač Vladimir Medinskij rekao je da se mirovni pregovore vode online.
Zelenskij je odbacio sve sugestije da bi Ukrajina trebala ustupiti neke dijelove teritorija Rusiji kako bi osigurala mirovni dogovor i osigurala Putinu da spasi obraz.
"Nećemo raditi nikakve kompromise oko teritorijalnog integriteta", rekao je Zelenskij.
"Maknite se s teritorija koji ste okupirali od 24. veljače. To je prvi korak, nakon kojeg možemo razgovarati o svemu", rekao je ukrajinski predsjednik.
 
 
Ovo mi zvuci kao da se Zelenski zaneo malo previse.
Ili ti po srpski, na cemu si brate Zeleni pa te tako dobro vozi? 
Sasvim ispravan stav. Pa ne treba valjda da krene u pregovore sa pozicije "nema veze što ste nam pojeli toliko teritorije, pobili desetine hiljada ljudi, pokrali žito, mehanizaciju, eto krećemo pa se nađemo na sredini?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, shonke said:

Sasvim ispravan stav. Pa ne treba valjda da krene u pregovore sa pozicije "nema veze što ste nam pojeli toliko teritorije, pobili desetine hiljada ljudi, pokrali žito, mehanizaciju, eto krećemo pa se nađemo na sredini?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

3 hours ago, Clash said:

Ma nije to uopste poenta.

Poenta je taj stav, JA cu sa njim LiCNO da se objasnim, ne trebaju meni nekakvi posrednici.

To tako ne funkcionise vise ni u ulicnim borbama a kamo li u medjunarodnim odnosima. Dva kralja da sednu i da se oni sami dogovore a kad izmere ciji je veci taj ce pobediti.

Tu pricu imaju jos jedino Vucic i brat Kim.

Jeftini twiter populizam.

 

 

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Clash said:

 

 

 

Poruka nije u tome da Zelenski insistira da  ce  LICNO razgovarati, nego  na tome da ce razgovarati sa njim direktno, kao RAVNOPRAVAN sagovornik. Ne zeli pricati sa Putinovim izaslanikom.  Kao sto Putin ne salje izaslanika na razgovor sa Makronom  nego razgovara direktno sa njim.

Mi smo se odvikli od tog protokolarnog ukazivanja postovanja zemlji i predstavniku iste jer su nas balkanski predsjednici navikli na sastanke i pregovore sa bastovanom vozaca asistentkinje drzavnog sekretara u ministarsvu za istrazivanje ruda i gubljenje vremena.... 

 

 

Edited by ters
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Devil In My Pants said:

Koji odliv mozdanih celija moras imati da poredis Zelenskog i Hobita? Zelenski covek bez rata, bez problema u svojoj zivotnoj biografiji. 

 

Kepec napao tonu drzava, preti nuklearkama, svi zivi rodjaci i prijatelji su mu miljiarderi, svaki deseti Rus ima klozet...napao  Ukrajinu sa 10 bednih razloga, KGB skola...botoksirao se ko zna koliko puta...jedno smece od coveka.

 

Sta je Zelenski trebao da uradi da Ukrajinu pretvori u Belorusiju...odlican potez Zelenog i ocekujem borbu do kraja tj do isterivanja agresora.

Ovako svako može voditi rat. Kukaš za oružije onda EU da, digne nama svima račune za duplo da bi se njih dvojica igrala rata. Zelenski jedino dobro što radi jeste to što štiti svoju zemlju, ali je problem što to svi mi plaćamo. A na kraju se verovatno neće desiti ništa. Mrtvi ostaju mrtvi, ruševine ostaju ruševine a Putina niko taći neće. Ne kažem da do rata ne vi došlo da se on malo drugačije ophodio prema Rusima u Ukrajini, Purin bi ih svakako napao, ali praviti i od ovog nedužnog jadnika koji se samo brani jbg ne ide... Narod je nakon zadnjeg poskupljenja ba temelju "moramo pomoći Ukrajini" već popizdeo, a da li bi on mogao da se brani sam? Ne bi. 

 

Jadna i Ukrajina i Rusija sa ovakvim predsednicima. 

Edited by Haklberi
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Klotzen said:

Erdogan će pokušati da malo olabavi politiku zapada prema njemu. Izgleda da je i Milanović umislio da radi istu stvar ali nisam siguran da je to pitanje o kom kod njih odlučuje predsednik

 

Mozda i dobiju po neki ustupak, ali ce im se to dugorocno obiti o glavu - i Erdoganu i Milanovicu. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Newcastle said:

Ne vidim kako nije jasno sta oni misle o sebi.  Otvore atlas, pogledaju kartu Evrope i Azije, i kazu , gde je ta Svedska, gde je ta Moldavija? Ko je ukrao lupu? Otvore istoruju, procitaju i opet kazu ko, sta, kako moze da nam se suprostavi?  Karikiram naravno, ali to je blizu njihovog vidjenja.  Odavno su poslali poruku da  treba zaboraviti  unipolarni svet. 

Rusko ministarstvo inostranih poslova je smesteno u onoj ogromnoj zgradurini specificne arhitekture. No,to nije jedina specificnost MIP-a Ruske federacije.

Naime,kad se udje u zgradu,nailazi se na ogroman hol (eng.lobby) i na jednom od zidova hola nalazi se ogromna karta. Covek na prvi pogled shvata da je u pitanju karta sveta,ali takodje ne moze odmah da je prepozna,jer nesto je sa njom neobicno,cudna je,drugacija..i onda,kada se malo vise zagleda, shvata da neobicnost potice otuda sto je na toj karti Rusija pozicionirana u samom centru,u sredisnjem delu mape,a svi ostali kontinenti levo i desno od nje.

Taj "detalj" je sasvim dovoljan da se razume kako Rusi vide sebe u svetu. Nista drugacije od Amerikanaca.

  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Haklberi said:

Ovako svako može voditi rat. Kukaš za oružije onda EU da, digne nama svima račune za duplo da bi se njih dvojica igrala rata. Zelenski jedino dobro što radi jeste to što štiti svoju zemlju, ali je problem što to svi mi plaćamo. A na kraju se verovatno neće desiti ništa. Mrtvi ostaju mrtvi, ruševine ostaju ruševine a Putina niko taći neće. Ne kažem da do rata ne vi došlo da se on malo drugačije ophodio prema Rusima u Ukrajini, Purin bi ih svakako napao, ali praviti i od ovog nedužnog jadnika koji se samo brani jbg ne ide... Narod je nakon zadnjeg poskupljenja ba temelju "moramo pomoći Ukrajini" već popizdeo, a da li bi on mogao da se brani sam? Ne bi. 

 

Jadna i Ukrajina i Rusija sa ovakvim predsednicima. 

Sve je to lepo dok se prica, ali u praksi je malo drugacije. Zelenski da je pristao na neke ustupke tipa evo vam Donbas jebo vas Donbas, on danas  ne bi bio ziv, pojeli bi ga ljudi na sred trga. Tu se vidi odlucnost naroda koji nosi tog Zelenskog, da je narod popisan i uplasen, tu bi bila druga prica. Kod nas generalno je mal ljudi osetilo pravi rat,tu ne racunam izbeglice,ali mi na tlu smo imali bombardovanje koje je bilolight varijanta,biloje zrtava,ali minimalnih.

 

Ukrajina zna sta hoce i sta nece i to placaju svojom krvlju...Rusi znaju samo sta putin i oligarsi zele..napunjeni pinkom..botovima..jednomuljem..glupi kao mi ovde.

 

Ruse niko ne moze videti ocima, cak i saveznici..Belorusi, Kubanci,Korejanci,Kinezi..to je lazna podrska..jedina prava je od ovih nasih..ovim ostalim zvoni za Ruse...zvonilo bi i nasima da nije bilo NATO bombardovanja..

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, ters said:

 

Poruka nije u tome da Zelenski insistira da  ce  LICNO razgovarati, nego  na tome da ce razgovarati sa njim direktno, kao RAVNOPRAVAN sagovornik. Ne zeli pricati sa Putinovim izaslanikom.  Kao sto Putin ne salje izaslanika na razgovor sa Makronom  nego razgovara direktno sa njim. Mi smo se odvikli od toga jer su nas balkanski predsjednici navikli na sastanke i pregovore sa bastovanom vozaca asistentkinje drzavnog sekretara u ministarsvu za istrazivanje ruda i gubljenje vremena.... 

 

 

Ja nisam tako shvatio.

Takodje su Rusi izjavili da nije problem susret Putina i Zelenskog ali ne samo da se sretnu nego i da se nesto dogovori. Tako se cini kod svakih pregovora, poslovnih, drzavnih kakvih god. I na Istoku i na Zapadu je tako. Prvo se na nizem nivou dogovore stvari pa ide do vrha gde je to vecinom formalni deo. Naravno da je u  vrh ukljucen u pregovore ali ne licnim prisustvom.

Ne ulazim u bilo sta drugo iz ove izjave nego samo taj deo o pregovorima izmedju njih dvojice.

 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Drug Crni said:

Rusko ministarstvo inostranih poslova je smesteno u onoj ogromnoj zgradurini specificne arhitekture. No,to nije jedina specificnost MIP-a Ruske federacije.

Naime,kad se udje u zgradu,nailazi se na ogroman hol (eng.lobby) i na jednom od zidova hola nalazi se ogromna karta. Covek na prvi pogled shvata da je u pitanju karta sveta,ali takodje ne moze odmah da je prepozna,jer nesto je sa njom neobicno,cudna je,drugacija..i onda,kada se malo vise zagleda, shvata da neobicnost potice otuda sto je na toj karti Rusija pozicionirana u samom centru,u sredisnjem delu mape,a svi ostali kontinenti levo i desno od nje.

Taj "detalj" je sasvim dovoljan da se razume kako Rusi vide sebe u svetu. Nista drugacije od Amerikanaca.

 

Vrlo zanimljiv detalj, hvala što si to preneo. Ja se plašim svih tih brojčano velikih naroda koji za sebe tvrde da su izabrani, da je "sa njima Bog", kao što piše na zastavama nekih ruskih jedinica. Tj. ne naroda, nego njihovih elita koje previše često utripuju da je pravi trenutak da u to ubede i druge - a ako imaju i nuklearnu batinu, tim gore.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Devil In My Pants said:

Sve je to lepo dok se prica, ali u praksi je malo drugacije. Zelenski da je pristao na neke ustupke tipa evo vam Donbas jebo vas Donbas, on danas  ne bi bio ziv, pojeli bi ga ljudi na sred trga. Tu se vidi odlucnost naroda koji nosi tog Zelenskog, da je narod popisan i uplasen, tu bi bila druga prica. Kod nas generalno je mal ljudi osetilo pravi rat,tu ne racunam izbeglice,ali mi na tlu smo imali bombardovanje koje je bilolight varijanta,biloje zrtava,ali minimalnih.

 

Ukrajina zna sta hoce i sta nece i to placaju svojom krvlju...Rusi znaju samo sta putin i oligarsi zele..napunjeni pinkom..botovima..jednomuljem..glupi kao mi ovde.

 

Ruse niko ne moze videti ocima, cak i saveznici..Belorusi, Kubanci,Korejanci,Kinezi..to je lazna podrska..jedina prava je od ovih nasih..ovim ostalim zvoni za Ruse...zvonilo bi i nasima da nije bilo NATO bombardovanja..

Za sve se ovo slažem u potpunosti. Ali budi iskren pa reci da li je ok da svi mi plaćamo taj rat. Ja sam dva preživeo kao i većina ovde ali ja mislim da oni podršku i u Srbiji imaju samo od onih koji gledaju pink. Bar je to moj utisak. Ko normalan može podržati Putina jbt?

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Clash said:

Ja nisam tako shvatio.

Takodje su Rusi izjavili da nije problem susret Putina i Zelenskog ali ne samo da se sretnu nego i da se nesto dogovori. Tako se cini kod svakih pregovora, poslovnih, drzavnih kakvih god. I na Istoku i na Zapadu je tako. Prvo se na nizem nivou dogovore stvari pa ide do vrha gde je to vecinom formalni deo. Naravno da je u  vrh ukljucen u pregovore ali ne licnim prisustvom.

Ne ulazim u bilo sta drugo iz ove izjave nego samo taj deo o pregovorima izmedju njih dvojice.

 

Mozda bi trebali pozvati preventivno i Dudu (predsednik Poljske) ?


Predsjednik parlamentarnog odbora za kontrolu u ruskoj Dumi Oleg Morozov govorio je o Poljskoj.
Ruski zastupnik: Poljsku trebamo denacificirati nakon Ukrajine
“Izjavama da je Rusija poput kancerogenog tumora te da moramo platiti odštetu Ukrajini Poljska nas ohrabruje da je stavimo na prvo mjesto u redu za denacifikaciju nakon Ukrajine

 

Imaju na zalost jedan mali problem, koji moze postati vremenom i veci. Sto bi rekli - previse poglavica, premalo indijanaca.

Postrojba, koja je u mirnodopskom razdoblju bila stacionirana na dalekom istoku Rusije, prvi je put ušla u Ukrajinu iz Bjelorusije kada je rat počeo krajem veljače i doživjela žestoke borbe s ukrajinskim snagama.

'Ubrzo je postalo jasno da ne žele svi sudjelovati u tome. Mnogi od nas jednostavno se nisu htjeli vratiti', ispričao je Dmitrij, pripadnik postrojbe koji je tražio da ga se ne identificira s pravim imenom za britanski Guardian. Kazao je kako se želi vratiti svojoj obitelji – ali ne u lijesu.

S još osmoricom kolega Dmitrij je rekao svojim zapovjednicima da se odbija pridružiti invaziji.

'Bili su bijesni. Ali na kraju su se smirili jer nisu mogli puno učiniti', rekao je.

Ubrzo je prebačen u Belgorod, ruski grad blizu granice s Ukrajinom, gdje je od tada stacioniran.

'Služio sam pet godina u vojsci. Ugovor mi ističe u lipnju. Odslužit ću svoje preostalo vrijeme i onda odlazim odavde', rekao je. 'Nemam se čega sramiti. Službeno nismo u ratnom stanju, pa me nisu mogli natjerati da idem.'

Prema ruskim zakonima vojnici koji se odbiju boriti u Ukrajini mogu biti procesuirani. Mikhail Benjaš, odvjetnik kazao je za Guardian da su 'stotine i stotine' vojnika u kontaktu s njegovim timom radi savjeta o tome kako izbjeći slanje u borbu. Među njima je bilo 12 gardista iz južnog ruskog grada Krasnodara koji su otpušteni nakon što su odbili otići u Ukrajinu.
 

 

https://slobodnadalmacija.hr/vijesti/svijet/ruski-vojnici-sve-cesce-odbijaju-odlazak-na-ratiste-u-ukrajinu-zelim-se-vratiti-svojima-ali-ne-u-lijesu-sluzbeno-nismo-u-ratnom-stanju-pa-me-ne-mogu-natjerati-1192424

Edited by Dragan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Devil In My Pants said:

Imaju veci domet od ruskih. Mada bice prva meta avijacije jer drugacije i ne mogu pogoditi. Metu pogadjaju u 10m zoni sto znaci unistenje.

 

 

 

Ove prebacuju te vucene haubice samo tako. M777 je lagana mislim od titanijuma ali nema neki veliki domet pogotovo kad se poredi sa samohodnim grdosijama. I da M777 je znatno manja meta pa ne bih baš bio siguran da se lako otkrije iz vazduha. Problem je sto imas artiljerijske radare koji otkriju odakle se dejstvuje a posto je vučena haubica promena položaja je problem. Dakle glavna opasnost nisu avioni vec kontrabatiranje.

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Devil In My Pants said:

 

Ruse niko ne moze videti ocima, cak i saveznici..Belorusi, Kubanci,Korejanci,Kinezi..to je lazna podrska..jedina prava je od ovih nasih..ovim ostalim zvoni za Ruse...zvonilo bi i nasima da nije bilo NATO bombardovanja..

Nekako su najkrvoločniji i najspremniji na ponašanje "neprijatelj NATO-a je moj prijatelj" makar on bio Kadirov lično su najčešće likovi koji su u ratu u SRJ imali velike probleme - povremeno ostajali bez struje, čekali u redu za cigare i loš izbor muzike na Trgu na kocertima.
Iz uniforme VJ stvar malo drugačije izgleda.

  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, urosg3 said:

Nekako su najkrvoločniji i najspremniji na ponašanje "neprijatelj NATO-a je moj prijatelj" makar on bio Kadirov lično su najčešće likovi koji su u ratu u SRJ imali velike probleme - povremeno ostajali bez struje, čekali u redu za cigare i loš izbor muzike na Trgu na kocertima.
Iz uniforme VJ stvar malo drugačije izgleda.

Pa rat prizivaju uglavnom oni koji ga videli nisu, bilo da se loze na Z i oca Putina, ili da placu za NATO bombama..ja bih da vidim upravo debile tipa Damjana Knezevica, Miodraga zarkovica, malo na nekom frontu..i NATO lovere takodje..

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...