Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

Quote

European security officials on Monday and Tuesday observed Russian Navy support ships in the vicinity of leaks in the Nord Stream pipelines likely caused by underwater explosions, according two Western intelligence officials and one other source familiar with the matter.

It’s unclear whether the ships had anything to do with those explosions, these sources and others said – but it’s one of the many factors that investigators will be looking into.

Russian submarines were also observed not far from those areas last week, one of the intelligence officials said.

Three US officials said that the US has no thorough explanation yet for what happened, days after the explosions appeared to cause three separate and simultaneous leaks in the two pipelines on Monday.

Russian ships routinely operate in the area, according to one Danish military official, who emphasized that the presence of the ships doesn’t necessarily indicate that Russia caused the damage.

“We see them every week,” this person said. “Russian activities in the Baltic Sea have increased in recent years. They’re quite often testing our awareness – both at sea and in the air.”

https://edition.cnn.com/2022/09/28/politics/nord-stream-pipeline-leak-russian-navy-ships/index.html

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

Quote

The U.S. Central Intelligence Agency (CIA) had weeks ago warned Germany about possible attacks on gas pipelines in the Baltic Sea, German magazine Spiegel said on Tuesday, after gas leaks in Russia pipelines to Germany were reported.

The German government received the CIA tip in summer, Spiegel reported, citing unnamed sources, adding that Berlin assumes a targeted attack on Nord Stream 1 and 2 pipelines.

A German government spokesperson declined to comment, Spiegel added.

https://www.reuters.com/world/cia-warned-berlin-about-possible-attacks-gas-pipelines-summer-spiegel-2022-09-27/

Edited by erwin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Kronostime said:

LNG mozes da napravis u relativno kratkom roku, ali za terminale i brodove kojima se transportuje je potrebno mnogo duze vreme.

Trenutna situacija je:

https://marine-digital.com/article_10biggest_lng_shipping_companies

 

Kako mislis da se to preko noci promeni?

 

Misliš da su arapi i ameri ludi pa ulažu u povećanje proizvodnje LNG koji neće imati čime da se transportuju ? 

 

Pre par nedelja smo uveravani da rusija može da proizvede koliko hoćeš lng tankera a sada se pribojavamo da ostatak sveta nije za to sposoban ?

 

Samo ove dve zemlje koje sam nabrojao dižu proizvodnju za 70+ milijardi a gde su ostali.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, RatzenStadt said:


Svaka teorija ima neko uporiste u logici, realno...


osim Klotzenove balkan-infovske konstrukcije da su Rusi unistili sopstvenu visemilionsku infrastrukturu, od neprocenjivog strateskog i finansijskog znacaja i dali izgovor NATO paktu za ukljucenje u rat 😄

Nemci i Rusi potrosili desetogodisnji budzet Srbije, i isto toliko godina da zavrse jedan takav projekat, i onda ga dignu u vazduh 😄

 

Gasovod je 50-50, nije ruski. Kakav izgovor su dali ? Jel ima neki dokaz ko je uništio ? Niko od vas nije napisao šta je cilj amera sa uništavanjem gasovoda koji ionako ne radi. Da se posvađaju sa EU i Nemačkom u sred najvece krize od ww2. Meni je to totalno nelogično, da ne kažem šta stvarno mislim o toj teoriji.

Link to comment
Share on other sites

 

  

Quote

Repairing the ruptures that occurred on the lines of the Nord Stream 1 and Nord Stream 2 gas pipelines may take more than six months, Pavel Zavalny, who heads the State Duma’s (lower house) Committee on Energy, believes.

In his opinion, there are two ways to fix the damage: making a caisson (a watertight chamber used in underwater construction work or as a foundation - TASS), or hoisting the gas pipelines to the surface.

"One way is to manufacture a caisson that will be brought to the pipe. Work will be carried out in the caisson to either replace the pipe or fix it. The depths allow this. Of course, a complex engineering underwater structure would have to be created. That being said, the timeframe - the design, manufacturing and the works - all this would take not just months but even longer. The second option is lifting [the pipes]," he told reporters on the sidelines of the Sakhalin Oil and Gas forum on Thursday.

According to him, raising the gas pipeline to the surface would require cranes with a lifting capacity of 3,000 tons.

"As part of the design of these gas pipelines, the risks of its work being disrupted were factored in, and, accordingly, the possibility of repairs was taken into account. Therefore, the pipe was laid in such a way that would make it possible to hoist it up. This will also take time, technical equipment, cranes, ships, and so on. But, in my opinion, technically it is possible. It may take a long time, it's not a month or two, it's six months or a year, at least," Zavalny explained.

He noted that the decisive factor in choosing options is the availability of ship equipment to carry out repairs.

"Probably, these pipe-laying vessels are under sanctions, so they simply won't be allowed to be used to repair the gas pipeline," the legislator admitted.

https://tass.com/economy/1515185

 

Quote

An emergency meeting of the United Nations Security Council concerning acts of sabotage against the Nord Stream 1 and 2 gas pipelines is scheduled for Friday, September 30, Russian Deputy Permanent Representative to the UN Dmitry Polyansky said on Wednesday.

Earlier, Russia had requested a UN SC session in connection with provocations on the pipelines.

https://tass.com/politics/1514847

 

Quote

The Prosecutor General's Office of the Russian Federation has taken measures in connection with actions against the Russian gas pipelines Nord Stream –1 and Nord Stream-2. This is stated in the message of the supervisory authority.

No later than September 26, 2022, deliberate actions were committed in the Bornholm Island area to damage the Nord Stream–1 and Nord Stream–2 gas pipelines laid along the bottom of the Baltic Sea.

Through these pipelines, the Russian Federation supplied natural gas to the countries of the European Union both for industrial use and for residential heating purposes.

As a result of these actions, the Russian Federation has suffered significant economic damage.

Due to the presence of signs of a crime provided for in part 1 of Article 361 of the Criminal Code of the Russian Federation (an act of international terrorism), a criminal case was initiated by the Investigation Department of the FSB of Russia on materials sent by the Prosecutor General's Office of the Russian Federation in accordance with paragraph 2 of part 2 of Article 37 of the Criminal Procedure Code of the Russian Federation. A preliminary investigation has been launched.

https://www.akm.ru/eng/news/a-case-has-been-initiated-in-connection-with-actions-against-the-russian-nord-stream-1-and-nord-stre/

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Gaga said:

Klotzen zna dosta i pise manje vise ok,osim kad krene sa autoprojekcijama da ce Rusija propasti za tri dana.

 

Ne treba iskljuciti mogucnost da su Rusi digli ovo u vazduh,poslali poruku Evroi da je to to,opet USA zeli da se kupuje iskljucivo njihov visetruko skuplji tecni gas,a mozda poruka Nemackoj dan posto su dogovorili tankere od Sauda demokrata.

 

Inace,seljenje fabrika i ljudi preko okeana je vec pocelo.

 

 

Nisam ja nikad rekao da će propasti nego će pasti blizu nivoa iz 90-ih, sto je za te ljude tamo noćna mora. Imaju energente i hranu tako da ne mogu nikako da propadnu, ali njihova vlast bi mogla da psdne.

 

Izvinjavam se na tri posta, kucam sa moba.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Klotzen said:

Niko od vas nije napisao šta je cilj amera sa uništavanjem gasovoda koji ionako ne radi.

 

Npr. isteruje se Rusija na čistinu - podstiče se da brzo spusti loptu (ili pak krene all-in) ako je tačno da će gasovod postati trajno neupotrebljiv ako brzo ne počne da se popravlja.

 

Da postoje iole ozbiljne indicije da je Rusija kriva, svi zapadni mediji bi naveliko trubili o njima.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Klotzen said:

 

Misliš da su arapi i ameri ludi pa ulažu u povećanje proizvodnje LNG koji neće imati čime da se transportuju ? 

 

Pre par nedelja smo uveravani da rusija može da proizvede koliko hoćeš lng tankera a sada se pribojavamo da ostatak sveta nije za to sposoban ?

 

Samo ove dve zemlje koje sam nabrojao dižu proizvodnju za 70+ milijardi a gde su ostali.

Ne sporim povecanje proizvodnje - nego kako ide sa transportnim kapaacitetima?

Tankeri, polazni terminali, dolazni terminali.... gde su u dovoljnoj kolicini da pokriju potrebe Zapada?

Ovo sa  NS1 i NS2 je samo ukazalo na novo bojiste  gde ce ce se boriti - a ono je bolno za  sve.

Zato i kazem - bilo koji dogovor je bolji od toga gde istoga nema.

Steta nece biti na jednoj strani - svi smo u istoj u bovom stanju.

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Klotzen said:

 

Gasovod je 50-50, nije ruski. Kakav izgovor su dali ? Jel ima neki dokaz ko je uništio ? Niko od vas nije napisao šta je cilj amera sa uništavanjem gasovoda koji ionako ne radi. Da se posvađaju sa EU i Nemačkom u sred najvece krize od ww2. Meni je to totalno nelogično, da ne kažem šta stvarno mislim o toj teoriji.

 

Ja nista nisam tvrdio, nemam nikakav dokaz, kao sto nemas ni ti da svoje misljenje predstavis kao aksiom.

 

Mozda je i OPEC, mozda su klimatski aktivisti, mozda je Tramp sa svojom jahtom dojedrio i spustio podvodnu minu.

Kao sto rekoh, ima vise teorija o koje su se pojavile, i u moru istih, kada bi (rekao bih s razlogom) kao kriterij za uperivanje prstom uzeli usporedbu benefita od ove uspesne diverzije, najmanje mi je verovatno da je RU raznela svoj gasovod koji je imao nemerljivi strateski znacaj,

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

 

Misliš da su arapi i ameri ludi pa ulažu u povećanje proizvodnje LNG koji neće imati čime da se transportuju ? 

 

Pre par nedelja smo uveravani da rusija može da proizvede koliko hoćeš lng tankera a sada se pribojavamo da ostatak sveta nije za to sposoban ?

 

Samo ove dve zemlje koje sam nabrojao dižu proizvodnju za 70+ milijardi a gde su ostali.

 

 

Niko nije rekao da Rusija moze da proizvode koliko hoces tankera vec da je bio potpisan dil da Rusija, Koreja i Kina naprave 15 tankera za tri ili pet godina, tih 15 tankera transportuju u jednoj turi ka azijskom trzistu milijardu kubnih metara kad odradimo konverziju iz lng u prirodni gas.

 

To nam dobro dodje ko neki reper koliko bi tankera trebalo samo Nemackoj da zameni ruski gas, 2021 su iz Rusije uvezli 46 milijardi km gasa, ako podelimo na 12meseci treba im nesto manje od 4milijarde mesecno tj 60 slicnih tankera (180k m3 lng).

 

Razlog zasto su Nemci potpisali za 137k m3 lng tanker je verovatno velicina terminala da li u Nemackoj ili u Emiratima ne znam, ako velicina terminala nije problem isli bi na grdosiju ko sto su Q-max tankeri (266k m3 lng) ali ti Q-max tankera i nema dosta moguce da su svi vec rezervisani?

 

 

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

pMT5iij.png

 

Quote

A clear indication the Kremlin is preparing for a protracted war is the draft budget for 2023-2025. This shows that spending on the Russian army this year will amount to almost 5 trillion rubles ($86.2 billion), not the 3.5 trillion originally planned. In subsequent years spending will also exceed forecasts. At the same time, the Kremlin is increasing expenditures on the police, apparently fearing opposition protests. According to our calculations, Russia will spend at least 7.7 trillion rubles (about $110 billion) on the war in Ukraine and the reconstruction of the annexed territories in 2022-2025.

“We are transitioning into a wartime economy. Everything related to development — infrastructure, education, health — is taking a back seat,” explained a source in the Finance Ministry. He said there is no point in looking at budget figures for 2024-2025, because the situation is evolving so rapidly at the moment.

“By now, everyone is on edge, and it is clear the war will not end soon,” said the source, who regularly attends meetings in the Kremlin.

“Putin always chooses escalation. And he will continue to choose escalation at any unpleasant juncture, up to and including nuclear weapons,” predicted another source close to the Kremlin who has worked with Putin for many years.

https://faridaily.substack.com/p/putin-always-chooses-escalation

Edited by erwin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, MeanMachine said:

 

 

Niko nije rekao da Rusija moze da proizvode koliko hoces tankera vec da je bio potpisan dil da Rusija, Koreja i Kina naprave 15 tankera za tri ili pet godina, tih 15 tankera transportuju u jednoj turi ka azijskom trzistu milijardu kubnih metara kad odradimo konverziju iz lng u prirodni gas.

 

To nam dobro dodje ko neki reper koliko bi tankera trebalo samo Nemackoj da zameni ruski gas, 2021 su iz Rusije uvezli 46 milijardi km gasa, ako podelimo na 12meseci treba im nesto manje od 4milijarde mesecno tj 60 slicnih tankera (180k m3 lng).

 

Razlog zasto su Nemci potpisali za 137k m3 lng tanker je verovatno velicina terminala da li u Nemackoj ili u Emiratima ne znam, ako velicina terminala nije problem isli bi na grdosiju ko sto su Q-max tankeri (266k m3 lng) ali ti Q-max tankera i nema dosta moguce da su svi vec rezervisani?

 

 

 

Razlog je taj što ove godine nemaju kapaciteta da im daju LNG. Redovno isporuke kreću od sledeće godine a ove godine je ugovoren samo taj jedan da im pomognu tokom ove zime. To je verovatno neka količina od koje je neko odustao (možda Indija ili Kina).

 

Nemačka je spojena sa zapadnoevropljanima i koristi njihove lng terminale. Verovatno uvoze preko Holandije, Belgije i Francuske, ne znam da li su povezani sa Poljskom i oni imaju čini mi se dva terminala. Što se njih tiče oni će ove godine završiti 2 lng terminala kapaciteta od 5-8 milijardi kubika i još tri sledeće godine, dva su istog kapaciteta, ne sećam se kapaciteta petog. Obzirom da ovaj tanker stiže u decembru jasno je da će bez problema moći da primer tih 0.2 milijarde kubika.

 

Pored ovih 5 terminala u toku su pregovori za još neke terminale ali ništa još nije ugovoreno.

 

@RatzenStadt

 

Ja sam napisao da je to moje mišljenje a ne nešto što je aksiom. Valjda i ja imam pravo da iznesem svoje mišljenje ? Ja sam više nego jasno napisao zašto tako mislim jer sam svestan da će većina da pomisli na neke druge a ne na Rusiju. Do sada je jedini još erwin izneo mišljenje sa mogućim razlogom koje je skroz na mestu i koga ja ne isključujem ali ipak mislim da je manje verovatno nego moje. Manje verovatno jer Rusiju ne možeš da isteraš nigde tako što ćeš uništiti gasovod koji su sami Rusi isključili pre mesec dana ili NS2 koji nikad nije ni pušten u pogon. SAD i EU ne žele da prekinu trgovinu gasom u ovom trenutku jer će verovatno biti povuci potegni i sledeće zime a svaki prekid dodatno diže cenu istog na tržištu što negativno utiče na ekonomiju.

 

Ja jednostavno ne vidim ni jedan jedini + za zapad sa ovim činom ako su ga oni uradili, jedino vidim da su mogli da profitiraju Poljski jastrebovi ali sumnjam da oni imaju mogućnost da organizuju jednu takvu akciju. Zato sam njih spomenuo. Za Ruse je ovo odlična false flag akcija, optužuju SAD, imaju alibi "pa nema smisla da uništavamo naše", kuvaju svađu u EU i između EU i SAD. Nikom ne prete a pre par nedelja su pretili Sarmatima zbog nepostojećih pretnji zapada.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Odlicna  situacija za Putina: Sada kada je Sjeverni Tok ostecen, Putin ima na raspolaganju jos vise gasa koji moze prodati Kini, Indiji, Brazilu i Juznoj Africi. I to za rublje  a ne za dolare.  

Edited by ters
  • Like 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

  

Quote

The President of Russia [Vladimir Putin in his telephone conversation with the President of the Republic of Turkey Recep Tayyip Erdogan] gave a fundamental assessment of the unprecedented sabotage, in fact, an act of international terrorism against the Nord Stream 1 and Nord Stream 2 gas pipelines. It was noted that Russia is bringing this issue up for urgent discussion in the UN Security Council.

http://kremlin.ru/events/president/news/69460

Link to comment
Share on other sites

Južna Koreja šalje 2,9 milijardi dolara vojne pomoći Ukrajini. Ceh plaća SAD a isporuka će ići preko neko Češke kompanije. Spominju se protiv avionske rakete Chiron.

 

Finci sutra zatvaraju granicu sa Rusijom, ko je pobegao pobegao je.

 

Sutra u 15h Rusi zvanično anektiraju 4 ukrajinske oblasti.

 

Ukrajinci su zauzeli Kolodiazi i Ivanivku čime su izbili par stotina metara od puta Zarične-Makivka. Prema nekim ruskim kanalima (uzeti sa rezervom) put je non stop pod paljbom minibacača i neprohodan je. Ostaje da vidimo da li postoji onaj prodor isočno od Limana o kom rusofilski izvori govore već danima jer ako je i on tačan onda su svi putevi za Liman pod paljbom ukrajinaca. Videćemo šta će narednih dana biti, trebalo bi i general blato polako da se umeša jer sutra opet počinju kiše u tom regionu.

 

Vest da su Rusi zauzeli Zajceve kod Horlivke ipak nije tačna, vidim da dosta izvora ispravlja svoje mape.

 

I za kraj za nas starije što smo se ašovčićima ukopavali pogledajte kako gotovani danas uživaju :

 

 

 

Postojalo je ovo i kad sam ja služio ali ga niko nikada nije video u akciji iako smo imali jedan u voznom parku bataljona 🙂

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sad sam malo gledao šta bi im Korejci mogli dati. Evo nešto što mi je zapalo za oko :

 

- protivtenkovske raketa koje Ukrajinci već koriste a vidim da imaju i svoju proizvodnju

- Već pominjane protiv avinoske rakete

- 35 T-80 tenkova

- Izbacuju matore Patone iz upotrebe, ako su modernizovani unaza 20 godina mogli bi i oni biti predmet pomoći, ovoga imaju par stotina

- 70 BMP-3

- Imaju par stotina M113 koje Ukrajinci već koriste

- Dosta različite mehanizovane artiljerije, vidim da izbacuju iz upotrebe M110 ali on je kalibar 203mm, pitanje je kako bi tu municiju nabavljali

 

Imaju i neke interesantna svoja naoružanja koje bi mogli da daju da se malo "reklamiraju" problem je što najverovatnije nećemo znati dok to ne bude snimljeno u Ukrajini. Južna Koreja ima neku čudnu politiku da ne pomaže zaraćene strane direktno ali preko posrednika je ok 🙂 tako da najverovantije neće ni objaviti šta je sve u paketu.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Klotzen said:

Sad sam malo gledao šta bi im Korejci mogli dati. Evo nešto što mi je zapalo za oko :

 

- protivtenkovske raketa koje Ukrajinci već koriste a vidim da imaju i svoju proizvodnju

- Već pominjane protiv avinoske rakete

- 35 T-80 tenkova

- Izbacuju matore Patone iz upotrebe, ako su modernizovani unaza 20 godina mogli bi i oni biti predmet pomoći, ovoga imaju par stotina

- 70 BMP-3

- Imaju par stotina M113 koje Ukrajinci već koriste

- Dosta različite mehanizovane artiljerije, vidim da izbacuju iz upotrebe M110 ali on je kalibar 203mm, pitanje je kako bi tu municiju nabavljali

 

Imaju i neke interesantna svoja naoružanja koje bi mogli da daju da se malo "reklamiraju" problem je što najverovatnije nećemo znati dok to ne bude snimljeno u Ukrajini. Južna Koreja ima neku čudnu politiku da ne pomaže zaraćene strane direktno ali preko posrednika je ok 🙂 tako da najverovantije neće ni objaviti šta je sve u paketu.

 

Ja bih ocekivao da Juzna Koreja ima razvijene anti-dron sisteme a mozda i svoje dronove - kako vazduhoplovne, tako i kopnene.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...