Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

44 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

Sto se mene tice nek im komotno bude bolje nego u Svicarskoj al nek Europa prekine sve veze s njima dok god je na celu zlocinacki rezim. Sa koljacima, ubicama i silovateljima nema poente pregovarati i suradjivati. Naravno ni slucajno ne treba stigmatizirati citav ruski narod i objerucke treba prihvatiti sve koji zele pobjeci od koljaca, ubica i silovatelja. 

I da Evropa silom natera sve koji su u Evropi da ruske plaćenike razjure i da otkače to zauvek. Kako? Za početak, nema da prolazi njihov gas kroz Evropu i šlus. Neka se oni okreću gde hoće, njihova stvar.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, ters said:

Pa nista - poceli smo od tvoje tvrdnje da je Kremlj pokusao da sprijeci krizu upumpavanjem STOTINA MILIJARDI dolara u Ukrajinu


Moja tvdnja je "NIJE SE DESILO". Sve ostalo je moj pokusaj da predstavim zasto tako mislim.

 

.

 

Napisao sam da je pokusano dogovorom sa ukrajinskom elitom ciji bi deo znacio upumpavanje ....zar je tako tesko shvatiti...

 

.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, attolini said:

 

.

 

Napisao sam da je pokusano dogovorom sa ukrajinskom elitom ciji bi deo znacio upumpavanje ....zar je tako tesko shvatiti...

 

.

 

OK,  neka bude tako, mada pokusali su upumpavanjem ima drugacije znacenje od pokusali su nudjenjem... Da si napisao da su nudili stotine milijardi dolara bilo bi jasnije. 

Zasto onda ukrajinski politicari i pregovaraci, koji su valjda obicni placenici koji sve rade samo za novac, nisu prihvatili tu ponudu nego se oducili za visestruko manji deal sa zapadom ?

Edited by ters
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ters said:

 

OK,  neka bude tako, mada pokusali su upumpavanjem ima drugacije znacenje od pokusali su nudjenjem... Da si napisao da su nudili stotine milijardi dolara bilo bi jasnije. 

Zasto onda ukrajinski politicari i pregovaraci, koji su valjda placeni agenti zapada koji sve rade za novac a ne iz uvjerenja, nisu prihvatili tu ponudu nego se oducili za visestruko manji deal sa zapadom ?

 

.

 

Ne znam koji put...sasvim sigurno poslednji, ne zelim da ucestvujem u idiotskoj diskusiji...nisu pokusali upumpavanjem vec dogovorom...

 

"Kremlj je pokusao krizu pre rata da resi dogovorom sa ukrajinskim elitama, upumpavanjem stotina milijardi dolara, za otkaz od NATO, siroku autonomiju Donbasa i priznavanje Krima..."

 

 

Nikad nisam ni pomislio da su oni placeni agenti zapada, neozbiljna kvalifikacija....Zasto?  trebalo bi da pitas njih ..ili makar americkog analitacara kojeg je bohumilo predlozio ovde, za koga je Ukrajina klasicna client state...

 

.

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, ters said:

 

OK,  neka bude tako, mada pokusali su upumpavanjem ima drugacije znacenje od pokusali su nudjenjem... Da si napisao da su nudili stotine milijardi dolara bilo bi jasnije. 

Zasto onda ukrajinski politicari i pregovaraci, koji su valjda obicni placenici koji sve rade samo za novac, nisu prihvatili tu ponudu nego se oducili za visestruko manji deal sa zapadom ?

 

Pa Janukovič je i prihvatio još na početku ruskih 15 milijardi dolara i jeftiniji gas u odnosu na EU 838 miliona dolara pomoć u kreditima, pa je izbio Euromajdan i sva ostala sra....

Link to comment
Share on other sites

Mi sada ovdje pricamo o  nekakvoj Rusiji iz skaske koja pregovara, investira, nudi pomoc, saradnju, dobrosusjedske odnose? Sa milion vojnika pod oruzjem ?

I od koje svi susjedi, pa i oni najbezazleniji koji se drze po strani od svakog belaja vec stotinama godina, bjeze po cijeni nemira, nereda, vojnih intervencija, zivota?

 

 

 

 

Edited by ters
  • Like 3
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

 

.

 

 

Pre nekoliko dana dobio sam odgovor na post od bohumila...njegov post koji nam objasnjava zasto su tvrdnje profesora Mearsheimera pogresne i opasne, link na koji on upucuje,  vodi do prilicno dobre knjige koja razmatra drugu koncepciju analize spoljne politike...Pisac te knjige ima nekoliko analiza krize oko Ukrajine, i jedan prilicno dobar podcast...

 

Ispostavlja se da ne vazno od koncepcije analize spoljne poltike , i profesor Meaesheimer i Hanania vide stvari istim ocima, Hanania koji se u podcastu sasvim pozitivno odnosi prema Mearsheimeru razloge za sunovrat americke politike u aktuelnoj krizi ne vidi u grand strategy, vec njenom odsustvu i povecanom uticaju na spoljnu politiku non state igraca- vojno indistrijskog kompleksa, medija itd...

 

Tekst je iz januara, prenosim isecke..ne znam da lice se linkovi iz teksta kopirati...preporucujem...

 

 

 

 

 

 

"In 2014, we saw the overthrow of Yanukovych, the Russian seizure of Crimea, and the beginning of the war in Eastern Ukraine. While this was a big deal to foreign policy hawks, it did not capture the liberal imagination in the same way that the gay propaganda law did. Russiagate required years of demonization in order to take off, and beginning in 2016 Putin became not only a homophobe and anti-feminist, but the man who may ultimately end American democracy."...

 

..."While populists like Tucker Carlson and Sohrab Ahmari are uninterested in antagonizing Russia, most Republicans in Congress and in the most influential think tanks are still stuck in the 1980s. Democrats will sometimes advocate for a less aggressive stance towards Iran and China, but it has become impossible for them to do so towards Russia, the homophobic white nation that gave us Trump and destroyed our democracy."...

 

...The way the media frames the issue, it’s a question of “democracy versus authoritarianism.” As I’ve pointed out before, this framing is mostly nonsense. See this New York Times article I recently highlighted, where it appears that biased media is a sign of authoritarianism, but only when that bias is towards supporting conservatives. Conveniently, this article on the rise of authoritarianism in Eastern Europe has no mention of Ukraine, which with a score of 60, is even less of a “democracy” than Hungary (69), Serbia (64), or Poland (82), according to Freedom House. Such democracy ranking algorithms are stupid, but when even Freedom House can’t pretend Ukraine is a democracy, it tells you something about the state of that country....

 

...Once you understand that American politics is motivated by some combination of interest group lobbying and culture war resentments, the hostility towards Russia begins to make more sense. It really is about the “rules based international order,” but that doesn’t actually mean following the fundamentals of international law like "don’t invade other countries or interfere in their domestic politics.”If that’s what it was about, one might effectively respond that the US has in recent decades tried to overthrow more countries than everyone else in the world put together. ....

 

...Here’s a website laying out all the things Russia has been accused of “weaponizing” in the media, including dolphins, federalism, and the weather. The details of debates surrounding the wisdom of NATO expansion and whether Ukraine actually matters to the United States are lost in the larger story, as emotional denunciations of Putin as the source of all anti-democratic activity drives attitudes and policies. Inconvenient facts are ignored because it’s not really about “democracy,” “international law,” or any of the other words they use to obscure the fact that it’s culture wars all the way down....

 

....In Ukraine, the American establishment has been embarrassed by the reality that neo-Nazis and nationalist organizations were instrumental in overthrowing Yanukovych and have helped form the new regime. It likewise wasn’t an accident that the US had to rely on religious fundamentalists to fight the Soviet Union in Afghanistan in the 1980s....

 

 

 

...We know what the Russians want. They have made clear, openly and consistently, that they do not want NATO to keep expanding. When it became apparent in December that an invasion was on the table, the US started a diplomatic process that has involved trying to work out concessions on other things, while refusing to take NATO membership for Ukraine off the table....

 

 ...Putin understands that eventually, when Russia is weaker or has a president who is less willing to use force and economic coercion to get his way, the American establishment will take advantage of whatever opportunity it has to move history along....

 

...It is still true that if Russia invades and turns Ukraine into a failed or subservient state, NATO membership is off the table anyway. So, again, why not just make the guarantee and avoid war?...

 ...I don’t think Biden could make a deal if he wanted to. At various points in his career, Biden has shown a willingness to push back on the more insane suggestions of the foreign policy establishment, namely when it came to Libya and Afghanistan. His final withdrawal from the latter was one of the most courageous acts by a president most of us will ever see. But I don’t think he can grant concessions to Putin and survive. Biden would be eaten alive by the foreign policy establishment, the media, and Congress, uniting Republicans in opposition to him and splitting Democrats....

...Even right-wing populists skeptical of defending Ukraine are bound to get more excited about tearing down Biden than about what the US actually does in Eastern Europe, as was demonstrated by their attacks on the Afghanistan withdrawal that they all had supported when Trump was in office....

 

...If Russia invades, we will likely see sanctions, which are generally ineffective, but allow Washington to act as if it is “doing something.” The Russian economy might suffer, but sanctions are a double-edged sword and will push Moscow closer towards Beijing, which Washington claims not to want, but seems determined to do anyway. This would be something American elites would consider carefully if they had a grand strategy, but they don’t, and the US will continue down the self-defeating path of alienating both of the other two superpowers. Few appreciate the connection between ideologically-driven incompetence at home and abroad...

 

 

.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Pa ocigledno da se zajebavaju rusofili ili preciznije, anticivilizacijski elementi, kojima nije mesto u Evropi, a i generalno im nije mesto. Ako, ako, samo tako. Takvi za drugo i nisu osim za sprdnju. I za psihijatriju.

 

Mislim, individua koja zivi u nekom okruzenju, a ne prihvata uticaj tog okruzenja, kao prvo bas to pomenuto kao najvaznije - individualne slobode i pravo na licni izbor, nego se identifikuje sa nekakvima sa skroz drugog dela sveta, a ovo proganja i masovno siluje svakoga ko neće u čopor, a sad otvoreno podrzava i zlo čovečanstva. Pravi ludaci i moralne nakaze.

 

Ovi fašisti i degenerici sto freethrow o njima tamo pise sa komentara na b92 (i svuda), nije njih niko napravio sada. Ne može se neko pretvoriti u fašistu ako to nije u njemu. Oni su već bili fašisti, samo su podstaknuti da ispolje svoju pravu prirodu. Što je dobro, da se vidi koje je to zlo, kakvo se u normalnom svetu moze naci samo na tim incel forumima, i na slicnim mestima gde se okupljaju ludaci i psihopate. 

 

E, taj post sluzi takve da nervira, pa mozda koji crkne.

 

Btw, McDonalds nije ni bitan kao mesto za hranu, nego kao simbol. Zna se sta je Americana, u delu sa brendovima. Coca cola, Levis, narocito model 501, Marlboro, McDonalds i jos nekoliko.

 

Plus je sto kaze covek uvek ista hrana, i usluga je dobra, a nisu neka creva i puzdra, i nesto sto nikad ne znas sta je i nikad nije isto, i neke tetke smorene i uglavnom nekulturne. Što bi reko Kartmen zna se sta je najbolje, McDonalds pomfrit, i KFC preliv :lol_2:

Al definitivno moras biti @milenko puzigaca da Mek,Kolu,Marlboro,pomfrit(za 501 se slazem)prihvatis kao brend.

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Pa nisam ja izmislio taj spisak, a i bas nekoga boli k sta ce neke tamo srbende prihvatati. Oni mogu da se jave kad naprave skup kao ono u Beču ili pre neki dan u Gruziji, gde će se okupiti vise desetina hiljada ljudi, ne srbendi, da traze što brže integrisanje u civilizaciju i u NATO, to narocito, a dotle, od njih se ocekuje samo da kuvaju zito.

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, attolini said:

 

.

 

Sta sad ja da ti odgovorim ..pitam se...

 

.

 

Dakle, ti tvrdiš da je u ekonomiju od 100-150 milijardi dolara upumpano nekoliko godišnjih ekonomija te države i da je normalno da se ni delić toga ne vidi jer su lopovi pokrali. Nekoliko stotina milijardi... OK...

 

Ako ti je tvrdnja drugačija, molim te za pojašenjenje.

11 hours ago, attolini said:

Ne znam koji put...sasvim sigurno poslednji, ne zelim da ucestvujem u idiotskoj diskusiji...nisu pokusali upumpavanjem vec dogovorom...

 

"Kremlj je pokusao krizu pre rata da resi dogovorom sa ukrajinskim elitama, upumpavanjem stotina milijardi dolara, za otkaz od NATO, siroku autonomiju Donbasa i priznavanje Krima..."

 

Dopunio sam ti citat trećim bold-om- Čisto da četvorimo dlaku jer kažeš da su pokušali dogovorom a pišeš "dogovorom, upumpavanjem..."

 

Na srpskom ovo znači ono što ti ljudi pišu već 10 postova.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To za stotine milijardi je izjavio Putin 3 dana pre početka agresije, naravno pozivajući se na neimenovane stručnjake, i odnosi se na period 1991-2013.

 

Quote

Ukupna korist za budžet Ukrajine od raznih vidova pomoći Rusije u periodu 1991-2013, prema proceni stručnjaka, iznosila je 250 milijardi dolara. Ovo je saopštio ruski predsednik Vladimir Putin u video poruci građanima, koju je preneo kanal Rusija 24.

https://lenta.ru/news/2022/02/21/profit/ (prevod: GT)

Edited by erwin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Zaboravih da napišem zašto je Mekdonalds bitan. Mekdonalds je bio početak kraja komunizma i uvođenja demokratije u SSSR. Na njega se tako gleda, njegovo povlačenje je u neku ruku simbol da Rusija ponovo postaje totalitarna zemlja.

 

Već je objašnjeno da Mcdonalds uopšte nije poznat po tome da ima zdravu hranu, a još manje dobar roštilj (pretražite YT sa "best barbicue in USA" i prilično sam siguran da tu neće biti ni Mc ni BKing) tako da ne shvatam te postove "odlično to je i onako smeće" . Već je objašnjeno da je on poznat po standardu koji je isti u celom svetu i po tome što za par minuta dobjete svoj obrok. Praktično možete ceo ručak za 10 minuta da završite.

 

Ono što je tu isto tako bitno je da Mekdonalds zapošljava 62.000 ljudi i ko zna koliko još radnih mesta je indirektno vezano za njega. To je ogroman gubitak za svaku zemlju. I mene je cifra zbunila no obzirom koliko oni tamo imaju objekata.... Posle toga sam čitao da u SAD imaju 200k zaposlenih. Iako se na njih gleda sa potcenjivanjem retko koja komapnija zapošljava toliki broj ljudi. Kad malo bolje razmislim verovatno je slična situacija i sa Burger King, Starbucks i sličnim franšizama samo ne znam koliko su oni bili prisurni u Rusiji.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ljudi, ta prica o Mekdonaldsu i Koka Koli kao vesnicima demokratije je vazila 70ih, 80ih godina proslog veka. Danas to ne pije vodu. Imate Mek i u Kini, Saudijskoj Arabiji, Emiratima. Jel to znaci da to nisu totalitarne zemlje? Nemojte zajebavati. To uopste vise nema tu tezinu kao pre 30-40 godina.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

McD je bio simbol raskida sa komunizmom i zato i odlazak ima simbolican znak. Sve ostalo je nebitno: pricamo o industriji brze hrane, ljudi ce se zaposljavati u drugim lancima, zelena salata ce se prodavati... nema tu nikakvog ekonomskog impacta odlaska McD. 

 

Inace na frontu su se desile neke zanimljive stvari. Rusi su zatvorili krug oko Zolota, prica je da su Ukri stigli da se povuku ali je bilo price i o dezertiranju. Takodje pala je i Vovcarivka sto celu poziciju Lisicanska cini neodrzivom. E sada, koje opcije Rusi imaju? Mogu da napadnu frontalno Lisicansk gde cemo gledati manje vise reprizu Azota i Azovstalja (utvrdjena rafinerija), velike zrtve i osvajanje metodom spaljene zemlje. Druga opcija, mnogo mudrija, bi bila presecanje malo zapadnije i pokusaj da se jos jednom predje Siverski Donjeck sa severa. E onda gledamo mogucnost da se ~10k Ukra nadje u okruzenju a to je vec nesto sto moze odluciti rat. Ukri bi trebali po svaku cenu da postave novu liniju odbrane jer ovo sada je kolaps fronta sa strane Ukrajine. Nisam siguran koliko je moguce braniti Bahmut (koliko se secam oko njega su neka uzvisenja i lako ga je tuci artiljerijom, ali sledeca linija je Slavjansk - Kramatorsk. 

Juzno ima isto interesantnih dogadjaja. Izgleda da su Ukri uspeli da zauzmu Pavlivku koja je na putu za Volnovaku koja je opet bitna jer je logisticki centar za snabdevanje Mauriopolja. E sad, ukoliko ovo nije jos jedna twiter kontraofanziva, moze da napravi probleme Rusima jer bi odvojila Herson od Donjecka. Drugo imalo bi smisla napasti tu i sada da makar malo vojske odvoji od Lisicanska. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, attolini said:

Nije  smor, veci je smor odgovarati na postove koji me ubedjuju da sam neobavesten, jer .." ruska propaganda "...dok oni prenose Truhu...problem je  napisati tako da bi se situacija shvatila onakvom kakvom jeste, ili makar kakvom je ja vidim,  jer hteli ne hteli ljudi to gledaju iz neke perspektive koja njih okruzuje...a to nije Rusija...  ...

Iz ugla zapada sankcije nisu ni blizu onog sto je zapad hteo da postigne,  ...

Bajden mi je objasnio da sam najebao i da je  dolar  200 rublji..umesto toga on je 53...finansijski, umesto u govnima ja licno sam u cokoladi...

 

 

Ovo je verovatno Zapadna propaganda, jer situacija se ne shvata onakva kakva jeste.

Rublja nikad jaca. 🔝

 

 

 

Edited by Dragan
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, sreta-steta said:

McD je bio simbol raskida sa komunizmom i zato i odlazak ima simbolican znak. Sve ostalo je nebitno: pricamo o industriji brze hrane, ljudi ce se zaposljavati u drugim lancima, zelena salata ce se prodavati... nema tu nikakvog ekonomskog impacta odlaska McD. 

 

Inace na frontu su se desile neke zanimljive stvari. Rusi su zatvorili krug oko Zolota, prica je da su Ukri stigli da se povuku ali je bilo price i o dezertiranju. Takodje pala je i Vovcarivka sto celu poziciju Lisicanska cini neodrzivom. E sada, koje opcije Rusi imaju? Mogu da napadnu frontalno Lisicansk gde cemo gledati manje vise reprizu Azota i Azovstalja (utvrdjena rafinerija), velike zrtve i osvajanje metodom spaljene zemlje. Druga opcija, mnogo mudrija, bi bila presecanje malo zapadnije i pokusaj da se jos jednom predje Siverski Donjeck sa severa. E onda gledamo mogucnost da se ~10k Ukra nadje u okruzenju a to je vec nesto sto moze odluciti rat. Ukri bi trebali po svaku cenu da postave novu liniju odbrane jer ovo sada je kolaps fronta sa strane Ukrajine. Nisam siguran koliko je moguce braniti Bahmut (koliko se secam oko njega su neka uzvisenja i lako ga je tuci artiljerijom, ali sledeca linija je Slavjansk - Kramatorsk. 

Juzno ima isto interesantnih dogadjaja. Izgleda da su Ukri uspeli da zauzmu Pavlivku koja je na putu za Volnovaku koja je opet bitna jer je logisticki centar za snabdevanje Mauriopolja. E sad, ukoliko ovo nije jos jedna twiter kontraofanziva, moze da napravi probleme Rusima jer bi odvojila Herson od Donjecka. Drugo imalo bi smisla napasti tu i sada da makar malo vojske odvoji od Lisicanska. 

 

Vidi se da idu na okruzivanje i da ce verovatno uspeti, kad, tad, da osvoje taj deo. E sad, ne bih rekao da se ovde i sada odlucuje rat. Rusija ima ogromne gubitke i tek ce ih imati ako Lisicansk koji je tipa tri puta veci bude osvajala kao Severodonjeck. Ne verujem da ce se Ukrajinci tu predati, verovatno ce se zrtvovati dokle mogu, kao u Marijupolju.

 

Konstantno stize novo oruzje i mislim da je pozicija Rusije neodrziva. Ocekujem da ce posle pada Lisicanska Moskva traziti pregovore, sad od Ukrajine i drugih medjunarodnih faktora zavisi da li ce se to ostvariti ili ne. Istovremeno zbog konstantnog guranja jakih snaga na taj front, juznom frontu im preti kolaps, gde su Ukrajinci vec u predgradjima Hersona.

 

Ako se rat oduzi sto je verovatno, mislim da je pozicija Rusije na ovoliko razvucenom frontu u konvencionalnom ratu (dakle iskljucujem crveno dugme) potpuno neodrziva, jer su Ukrajinci i dalje jako motivisani da se bore i imaju vecu rezervu u ljudstvu, a ako NATO nastavi da im salje oruzje samo je pitanje vremena kada ce ih slomiti, u ovakvom ratu, ponovo podvlacim.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Potpuno pogresne premise... ovde je Rusija ta koja ima stratesku dubinu, ne Ukrajina. Ukrajina nikada nece dobiti dovoljno oruzja da moze ostvariti bilo sta od ciljeva koje je proklamovala za sada (oslobadjanje kompletne okupirane teritorije) ili onoga sto bi moglo da se zove "male pobede" - oslobadjanje Zaporozja i Hersona i vracanje na obalu Azovskog mora. Stvano pocinje da smara taj narativ o zapadnom wunderwaffenu, te haubice koje gadjaju 1234km, artiljerija koja pogadja komarca u oko... kvantitet pobedjuje. A zemlje koje podrzavaju Ukrajinu su uzivale u decenijama mira i shvatile ga zdravo za gotovo pa tog kvantiteta jednostavno nema. Jedino resenje za njih je mir. jos juce.

 

Ima neki link za taj napad na Herson, taj deo sam propustio (osim ako se ne radi o onoj twitre ofanzivi od pre par nedelja)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Imas na live maps proboj, na 10 kilometara su od centra.

 

Sto se ostatka tice, nisi ponudio nijedan argument, osim kvantitet pobedjuje. Kvantitet je na ukrajinskoj strani. Bez dodatne mobilizacije Rusima ponestaje ljudstva, a i oruzja. Vec su poceli da grebu sa dna kace, trose sovjetsko naoruzanje. Ukrajina bi do sada zavrsila sa tim takodje, ali joj stalno stizu nove isporuke naoruzanja. Rusija nema odakle da dovlaci novo.

 

Ukrajina nikada nece prihvatiti mir kojim priznaje secesiju bilo kog dela teritorije, a cak i ako se naznake toga dese, to moze da znaci samo prosirenje sukoba, jer nijedna od okolnih zemalja takodje nece to dozvoliti, jer percipiraju da su one sledece.

 

U tom slucaju mozemo imati samo dalju eskalaciju.

Edited by McLeod
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nažalost mislim da je @sreta-stetau pravu. Prije dva dana sam pročitao vijest da Ukrajina dobija 4 (Četiri)Panzer 2000 haubice. Njima treba 100-200 da bi napravili razliku, ovih 4 ne znam da li će uvoditi u upotrebu. Plus 20% od Land lease programa nije došlo, ni famozni Himars sistemi.

Rusi idu na zaokruživanje Slavjanska i Krematorska nakon Lisicanska,i onda se odbrambeno " ukopavaju", a Ukrajina jednostavno nema ofanzivno oružje, niti će nažalost dobiti.

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, McLeod said:

Imas na live maps proboj, na 10 kilometara su od centra.

 

Sto se ostatka tice, nisi ponudio nijedan argument, osim kvantitet pobedjuje. Kvantitet je na ukrajinskoj strani. Bez dodatne mobilizacije Rusima ponestaje ljudstva, a i oruzja. Vec su poceli da grebu sa dna kace, trose sovjetsko naoruzanje. Ukrajina bi do sada zavrsila sa tim takodje, ali joj stalno stizu nove isporuke naoruzanja. Rusija nema odakle da dovlaci novo.

 

Ukrajina nikada nece prihvatiti mir kojim priznaje secesiju bilo kog dela teritorije, a cak i ako se naznake toga dese, to moze da znaci samo prosirenje sukoba, jer nijedna od okolnih zemalja takodje nece to dozvoliti, jer percipiraju da su one sledece.

 

U tom slucaju mozemo imati samo dalju eskalaciju.

Kao sto ni Rusija nikad nece prihvatiti da vrati Krim a i osvojeno  u ovom ratu ( možda bi pristali na sitnije teritorijalne ustupke).

I naravno da se ide u eskalaciju pošto nema pregovora ni na vidiku.

Ukrajina prakticno vise nema vojnu industriju i zavisi iskljucivo od pomoci izvana. Takodje i obicna industrija je u kurcu i potrebna je strana pomoc da i sama drzava funkcionise.

Rusi troše sovjetsko naoruzanje? Pa naravno da ce ga trositi, sta da rade sa njim, da ga cuvaju jos 30 godina?

Nemojmo da spisak lepih želja zamagli stanje na terenu.

Rusi ravnaju sve na 10 cm od zemlje i nemaju oružja? 

Iako je poprilično neugodno pitanje, možda još nije vreme ali će biti uskoro, da se svi zapitamo da li stvarno mislimo da ovakva Ukrajina može pobediti u konvencionalnom ratu Rusiju?

Evo jedan tekst iz Guardiana koji postavlja malo teža pitanja od svakodnevne jebemokevuorcima priče:

https://www.theguardian.com/world/2022/jun/24/why-the-west-risks-condemning-ukraine-to-slow-strangulation

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, McLeod said:

 

Vidi se da idu na okruzivanje i da ce verovatno uspeti, kad, tad, da osvoje taj deo. E sad, ne bih rekao da se ovde i sada odlucuje rat. Rusija ima ogromne gubitke i tek ce ih imati ako Lisicansk koji je tipa tri puta veci bude osvajala kao Severodonjeck. Ne verujem da ce se Ukrajinci tu predati, verovatno ce se zrtvovati dokle mogu, kao u Marijupolju.

 

Konstantno stize novo oruzje i mislim da je pozicija Rusije neodrziva. Ocekujem da ce posle pada Lisicanska Moskva traziti pregovore, sad od Ukrajine i drugih medjunarodnih faktora zavisi da li ce se to ostvariti ili ne. Istovremeno zbog konstantnog guranja jakih snaga na taj front, juznom frontu im preti kolaps, gde su Ukrajinci vec u predgradjima Hersona.

 

Ako se rat oduzi sto je verovatno, mislim da je pozicija Rusije na ovoliko razvucenom frontu u konvencionalnom ratu (dakle iskljucujem crveno dugme) potpuno neodrziva, jer su Ukrajinci i dalje jako motivisani da se bore i imaju vecu rezervu u ljudstvu, a ako NATO nastavi da im salje oruzje samo je pitanje vremena kada ce ih slomiti, u ovakvom ratu, ponovo podvlacim.

 

Jbg brate, nisam sujeveran, ali nisi moro da dajes svoje prognoze na ovoj temi. 

 

(Bar ne ako podrzavas Ukrajinu. 😄 )

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, McLeod said:

Famozni himars je u Ukrajini i USA se obavezala da ce slati jos. Ocigledno se ne obavestavamo na istim izvorima 😉

Moja greška, evo sad sam vidio da su već tu i da je završena obuka prvih vojnika.

Nadam se da mogu gadjati Snake Island sad.

 

 

Edited by Henry Chinaski
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...