Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

 
Posle ce da kazu da su upozoravali....a mi se smejali.
 
Zar ne postoji neko ko ce stati na stranu rusa i putina i razumeti ih?
Samo vidim jednoumlje.
 
 
 
 
Ovo sarkastično ili stvarno pitanje?

Zar bi iko normalan stao na stranu ratnih zločinaca, koljača, silovatelja i svakolikog ološa?? I još ih trebao razumeti!?!?
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Akiro said:

Putler bi stvarno morao malo da se porazmisli.. Neka sada gleda i pati. Nadam se da mu neka bolest neće prekratiti "zadovoljstvo", već da će iz nekog zatvora bar jedno dve decenije da prati koliko je sopstvenu zemlju upropastio.

 

Prenose se snimljene reci jednog oligarha, ali se i navodi da mozda rusija namerno plasira laz o putinovoj bolesti....samo  deo sam ostavila...

 

The oligarch went on to dismiss the Russian war effort in Ukraine and its official pretext of “trying to find Nazis and fascists” in its neighboring country. He blamed Putin personally for the killing of “more than 15,000 Russian soldiers and 4,000 or 5,000 civilians in Ukraine.”

“It’s unbelievable,” he said. “For what? He killed more people than in 10 years in the [Soviet] Afghan war.”

 

The report stressed that while the recording may serve as the first substantial evidence of Putin’s health condition, it may also be a part of a disinformation campaign led by the Kremlin — a tactic Russia is well-known for using.

“Their instinct is to lie and spread disinformation on the one hand, and so this chatter may be an effort to deflect attention,” John Sipher, a former CIA officer, told New Lines.

“Or, equally likely, we are seeing flashes of elite infighting,” Sipher said.

“Putin has long acted as the de facto mafia boss of the Kremlin, the arbiter between those fighting for influence or money. Those clans are now positioning themselves to survive no matter how this crisis ends. Leaking Putin’s health crisis — or inventing one — would be one to gain leverage,” the CIA officer noted.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Maharaja said:

Ovo sarkastično ili stvarno pitanje?

Zar bi iko normalan stao na stranu ratnih zločinaca, koljača, silovatelja i svakolikog ološa?? I još ih trebao razumeti!?!?

 

Pa sad, ako bas moram da objasnjavam onda bolje da izbrisem post ...no, neka ga, nece bas svi pasti u nesvest i pomisliti da mi je hakovan nalog...mozda ce razumeti.

 

Znaci nisi video da ljudi ne zele uniformnost, pa zato rekoh da pozovem i drugu stranu koja ima razumevanja za ovo sto se kritikuje. Da kaze lepu rec i opravda ovaj rat...zar nisi video da kazu da svaka istina ima dve strane...

nama,, nekima ovde je pao mrak na oci i vidimo samo da je putin fasista, bolesnik kriv za agresiju, kriv za unistavanje, a nikako da dodje do izrazaja i misljenje da je zapravo sve obrnuto.

 

(obicna ironija ti je to, ali postena, jer zaista nema smisla da svi pisemo isto) :wink2:

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Tu se verovatno misli na poginule I ranjene. 

U svakom slucaju izgubili su momentum. Robert Baric kaze da se provodi tajna mobilizacija u delovima Rusije, I da je cak izbila pobuna u delovima zemlje, jer Rusi odbijaju da idu u rat. 

Link to comment
Share on other sites

Rusija nema šta da traži u ovom ratu bez barem 500k vojnika. Mada sad vidim kako javlja VladimirB da ih je 70k poginulo, mislim da je i to premalo. Neka bude da je Ukrajinaca poginulo 10k, to su strašne cifre. 80 hiljada ljudskih života je ugašeno zbog jednog psihopate i jednog cirkuzanta.

Edited by K.Dot
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, K.Dot said:

Rusija nema šta da traži u ovom ratu bez barem 500k vojnika. Mada sad vidim kako javlja VladimirB da ih je 70k poginulo, mislim da je i to premalo. Neka bude da je Ukrajinaca poginulo 10k, to su strašne cifre. 80 hiljada ljudskih života je ugašeno zbog jednog psihopate i jednog cirkuzanta.

Recu cu ruznu stvar ali tacnu: Mrtvi se na kraju broje.  Uzasno se laze o broju poginulih vojnika i izgubljene opreme.  Obostrano. I svaki “moderni” ,narocito od razvoja i ekspanzije medijske popracenosti ratova, rat je takav. 
To ne umanjuje strahotu rata cak i da su znatno nizi (a jesu nizi) brojevi poginulih ali itekako utice na percepciju posmatraca sa strane. 

Edited by Gistro Bančo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, VladimirB said:

Pitanje za upućene... Koliko je ovo realno, da je ruska vojska izgubila do trećine snaga koje su angažovane u Ukrajini?

 

https://rs.n1info.com/svet/rat-u-ukrajini-81-dan/

 

https://www.youtube.com/watch?v=dKBvBA-4gFo

Rusa je bilo na pocetku 180-200 000.

Poginulo ih je verovatno oko 20 000.

Broj ranjenih je obicno 2-3 x broj mrtvih, znaci 40-60 000.

To bi odgovaralo pomenutoj 1/3.

U medjuvremenu linija fronta se suzila *** i nesto su popunili redove iz raznih izvora (a to sigurno nisu super obucene, naoruzane i motivisane snage).

Trenutno je odlucujuce, koliko brzo ce Ukrajinci dobiti tesko naoruzanje i koliko brzo ce moci obuciti novoregrutovane.

Inace strategija i taktika su im do sada odlicno funkcionisale. Najveci problem je sto je jug tako brzo i lako pao (verovatno je delimicno i izdaja igrala ulogu).

 

***

Razvoj ruskih planova - FSziL0nWIAI6R99?format=jpg&name=medium

PS

Odlucujuca bitka za severo-istok ce se voditi oko Kupjanska.

Edited by Dragan
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ja mislim da Rusi imaju oko 35-40k gubitaka. Oko 15k mrtvih i 20-25k ranjenih. Tu takođe treba dodati u obzir da su neke jedinice psihički istrošene i moraju na duži odmor. Recimo od ruskih padobranaca većinu jedinica i dalje ne vidimo na frontu. Po meni Rusi imaju oko 300k ljudi na frontu (brojno stanje svih jedinica pre rata) i oko njega kada se sve zbroji sa ponunjenicima i plaćenicima.

 

Ukrajina preuveličava gubitke jer im treba zbog dizanja morala. Isto radi i Rusija koja isto ima smešne cifre za gubitke Ukrajinaca.

 

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

On 5/2/2022 at 4:27 PM, A sad said:

Situacija na frontu oko Harkova.

 

Pisalo smo ranije na ovu temu Beo, Klotzen i ja. Ovaj sporedni front je kljucan za uspesnu ofanzivu Rusa u Donbasu. Bitan je zato sto je pravac kretanja ruskih trupa ka Izjumu i ukrajinskoj grupaciji na podrucju Rubeznoe-Severodonec-Lisicansk takav da otvara bok ukrajinskim formacijama koje se nalaze u Harkovu i Cugajevu. Znaci ruski plan moze da uspe samo dok su ukrainske trupe vezane za Harkov i nemaju mogucnost ofanzivnog delovanja prema logistickim linijama Rusa. Naravno, kao sto smo to mi ovde primetili, to isto znaju i Rusi i Ukrajinci.

 

Rusi zato vrse konstantan pritisak na Harkov, bombardovanjem, raketiranjem, granatiranjem... Zbog blizine ruskoj granici i kratkih logistickih ruta, sa ogromnim ruskim zaledjem drzati Harkov u poluopsadi ne bi trebao da bude previse tezak zadatak. Ipak Rusi imaju sve vece probleme na ovom frontu i izgleda da ga samo velika blizina ruskoj granici sprecava da bude potpuno probijen. Ruske trupe su podeljene u dve grupe. Jedna koja ugrozava Harkov sa severa i rasporedjena je duz trase puta Harkov-Belgorod i druga koja ugrozava grad sa severoistoka koja je rasporedjena duz puta Harkov-Stari Saltiv, sa bazama u Sestakovu i posebno bitnoj u Verhnoj Roganki odakle se konstantno ugrozava istocni deo grada, ali i povremeno bitan put Harkov-Cugajev. 

 

Ukrajinci ako zele u tu dugo najavljivanu kontraofanzivu krajem maja, pocetkom juna moraju da osiguraju Harkov i da oslobode trupe iz tog podrucja da krenu prema Kupjansku. Napad prema Kupjansku, ili cak direktno na Izjum je moguc i sada, ali bi bio veom rizican zbog moguceg okruzivanja ukrajinske vojske koja bi krenula u tu akciju, pa cak i eventualno bi mogao da bude ugrozen i sam Harkov. Zato su Ukrajinci krenuli u ofanzivu da odbace ruske trupe od Harkova i naprave sigurnu zonu iz koje mogu da krenu u kontranapad prema Donbasu. Prvo su krenuli u napad na istok i zauzeli sela Preleske i Slobodske i otpoceli bitku za selo Kutuzovka. Zatim sire sukobe i na sever, te odbacuju Ruse od grada, nalazili su se na 300-400 metara od obilaznice, a nakon toga oslobadjaju i strateski bitno selo Ruska Lozova. Nakon toga zauzimaju i sela Kutuzovka i Momotovo na istoku. To je sve potvrdjeno i iz nezavisnih izvora. Ubrzo zatim ukrajinski generalstab objavljuje i da su zauzeli Verhnaju Roganku koja je kljucno selo na tom delu fronta i jedna od glavnih ruskih artiljerijskih baza na ovom delu fronta. Ova vest je od subote, ponovljena je vise puta od ukrajinskih zvanicnika, ali jos uvek nema nezavisne potvrde.  Dan posle toga idu jos dalje i objavljuju da Rusi imaju ozbiljne gubitke cak kod Starog Saltiva, takodje bez dokaza. Misljenja sam da nisu jos uvek zauzeli Verhnaju Roganku, ali da se borbe vode u tom selu, pitanje je dana kad ce potpuno ocistiti taj prostor. 

Ocekujem dalje postepeno napredovanje Ukrajinaca prema Sestakovu, polako, bez preterane zurbe i nepotrebnog reskiranja. I pored velike obazrivosti napredovanje Ukrajinaca na Harkovskom frontu je znatno brze nego Rusa u Donbasu. Losa stvar za Ruse je to sto su Ukrajinci prikazali i neke zarobljene Ruse kod Harkova. Radi se o mobilisanim stanovnicima Donbasa. To je jos jedan dokaz da Rusi imaju ozbiljne probleme sa ljudstvom. Ima sigurno i ozbiljnih ruskih jedinica posebno u Verhnoj Roganki i Sestakovu, kao i artiljerijskih jedinica, ali to sto koriste mobilisane stanovnike Donbasa na prvoj liniji fronta nije dobar znak za Ruse.

 

Ukrajinci ce u narednim danima sigurno napasti nekoliko prakticno spojenih sela oko Oleksandrivke i ako i u tome uspeju otvara im se put ka Sestakovu sa te strane, a nakon ciscenja Verhaje Roganke i sa juga. To je glavni cilj ove ofanzive. Na severujem ne verujem da ce pokusati mnogo dalje da oteraju Ruse jer je to sada previse blizu granice sa Rusijom.

 

Intresantno je da ovu ofanzivu prate diverzije (na putevima, prugama, objektima), kao i napadi na rusku logistiku (skladista sa gorivom, oruzjem i municijom) na teritoriji same Rusije, pre svega na Belgorodsku i Kursku oblast koje predstavljaju zaledje i logisticku bazu ruskim trupama na ovom delu fronta. 

Interesantno je pogledati neke stare postove. Ovaj je od pre dve nedelje, a vec su se mnoge stvari promenile.
 

Quote

 

sreta-steta

Harkovski front je od strane Rusa svesno stavljen u drugi plan. Kao sto si i sam primetio, tu nikakvih napada nema, cak postoje i izvestaji da je vojska tu mahom prinudno mobilisana raja iz Donbasa. Ono sto bi bilo prilican uspeh je ako Ukrajinci osvoje Stari Saltiv jer onda ugrozavaju centralnu rutu snabdevanja koja ide preko Prikoltnija. Medjutim imajuci u vidu do sadasnje mogucnosti UKR vojske za ofanzivne akcije, ja se ne bih puno nadao u to.

 

 

https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1V8NzjQkzMOhpuLhkktbiKgodOQ27X6IV&ll=50.14164874842387%2C36.48777117330855&z=11

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

Ja mislim da Rusi imaju oko 35-40k gubitaka. Oko 15k mrtvih i 20-25k ranjenih. Tu takođe treba dodati u obzir da su neke jedinice psihički istrošene i moraju na duži odmor. Recimo od ruskih padobranaca većinu jedinica i dalje ne vidimo na frontu. Po meni Rusi imaju oko 300k ljudi na frontu (brojno stanje svih jedinica pre rata) i oko njega kada se sve zbroji sa ponunjenicima i plaćenicima.

 

Ukrajina preuveličava gubitke jer im treba zbog dizanja morala. Isto radi i Rusija koja isto ima smešne cifre za gubitke Ukrajinaca.

 

Sigurno da ima preuvelicavanja sa obe strane.

Ukrajinska strana tvrdi da je do 15.5. poginulo 27 400 Rusa. 

https://www.aa.com.tr/en/russia-ukraine-war/ukraine-claims-27-400-russian-troops-killed-since-start-of-war/2588551

Ja sam smanjio na 20 000 sto moze biti realna cifra, s obzirom koliko dokumentovanih gubitaka (prilicno pouzdana stranica) u mehanizaciji imaju -

https://www.oryxspioenkop.com/2022/02/attack-on-europe-documenting-equipment.html

 

Nerealno je da je odnos poginuli : ranjeni 1 : 1.5

Obicno se racuna 1:3, ili cak 1:4 (ja sam uzeo u obzir i 1:2).

 

Ovde spominju da je su Rusi na pocetku imali 175 - 190 000 + 20 000 Donbasana + 14 000 Luhansana

https://en.wikipedia.org/wiki/Template:2022_Russian_invasion_of_Ukraine_infobox

 

 

 

Edited by Dragan
Link to comment
Share on other sites

28k KIA

 

45k ranjenih, osakacenih, itd..

 

Ukrajina najavila kontrsofanzivu za jul.

 

Rusi ako dovedu 500k vojnika, broj mrtvih bi narasto 100k+ bas brzo.

 

Mozda 15k bas ruskih vojnika, ne racunaju oni LNR i DNR, verovatno ni Cecene.

 

Kraj rata i isterivanje Rusa bi trebalo biti krajem avgusta.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Devil In My Pants said:

28k KIA

 

45k ranjenih, osakacenih, itd..

 

Ukrajina najavila kontrsofanzivu za jul.

 

Rusi ako dovedu 500k vojnika, broj mrtvih bi narasto 100k+ bas brzo.

 

Mozda 15k bas ruskih vojnika, ne racunaju oni LNR i DNR, verovatno ni Cecene.

 

Kraj rata i isterivanje Rusa bi trebalo biti krajem avgusta.

Malo je to preoptimisticno. Rat ce verovatno potrajati jos godinu dana.

Ako Ukrajinci do kraja avgusta zauzmu Kupjansk, na jugu Herson i Melitopol i uspeju zaustaviti ofanzivu u Donbasu, to bi bilo vec pola puta do pobede.

Ono sto je sada verovatno je povlacenje Rusa iz Isjuma, sto bi donekle smanjilo pritisak na liniji prema Sjewjerodonezku.

500 000 vojnika Rusi mogu samo na papiru regrutovati. Cak i kada bi im to uspelo, za sta bi bilo potrebni meseci (uz rizikovanje nemira) ako se racuna potreba za obukom, nemaju dovoljno oruzja, niti logisticku podrsku za te vojnike.

PS

Samo na dva mesta - Moskva (brod) i pokusaj prelaza pontonom je izginulo skoro 1000 ruskih vojnika.

Pitanje je i koliki je broj zarobljenih i dezertiralih.

 

Cudno da su ovo dozvolili na RT (ima i o tri tajna uslova USA) - https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/raskol-u-kremlju-potvrden-na-drzavnoj-tv-neki-su-spremni-povuci-se-pa-cak-i-pokajati-15197693

 

Edited by Dragan
  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Potrebna procena drugog izvora, ova moja stize iz Irana...

 

 

TEHRAN, May 16 (MNA) – Russian forces have reportedly begun moving nuclear-capable missiles towards its border with Finland.

 

Russian state television previously said that Moscow would deploy nuclear weapons to its European borders should Nordic nations Finland and Sweden set up military bases on their territory. "When NATO bases appear in Sweden and Finland, Russia will have no choice but to neutralise the imbalance and new threat by deploying tactical nuclear weapons.”

Link to comment
Share on other sites

Evo i sad ce neko da klikne na ovaj video, odgleda ga, apsolutno ne zna sta se desava, niti postoji ikakav dokaz da su ga ubili Ukrajinci, kako je doslo do toga, da li je ovaj uopste Poljak, gde je ovo, vidis grupu pijanih ljudi koji se smeju, vicu nesto, otprilike scena koju mozes da vidis svakog bogovetnog vikenda i u tvom Nisu, samo se srecom 99% ovakvih stvari ne zavrsi tragicno, sto ne znaci da se ne desava i da ne zna svako od nas za ovakve situacije u nasoj zemlji.

 

I pazi sad, i neka bude da je to Poljak ubijen od obesnog ukrajinskog naciste (a posle ces da mi se bunis sto neko diktatora koji je 20+ godina na vlasti, koji preti nuklearnim ratom, koji je napao drugu nezavisnu zemlju jer ta zemlja sikanira Ruse, bez ikakvih validnih dokaza zove Putler), izgradi covek od jednog incidenta (sve i da nije montiran, u sta mora da se sumnja) kako su nacisti preplavili Evropu i tek cemo sad da vidimo 🤣 Mora da je jedan od onih koji su predvidjali teroristicki napad svake nedelje posto je Evropa "uvezla" muslimane iz Sirije, sve "snazne muskarce u najboljim godinama, vojska". Pa nista.

 

A onda kliknes na ovaj tviter profil i vidis sta sve retvituje i kaci i zakljucis da je klasican bot i predstavnik kremaljske propagande. I ovo je otprilike deseti slican profil koji kacis. I posle ces da se bunis kad ti neko kaze da si "neutralan" 😄

 

Hvala ti sto si ponovo to ilustrovao.

Edited by McLeod
  • Like 8
  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, McLeod said:

Evo i sad ce neko da klikne na ovaj video, odgleda ga, apsolutno ne zna sta se desava, niti postoji ikakav dokaz da su ga ubili Ukrajinci, kako je doslo do toga, da li je ovaj uopste Poljak, gde je ovo, vidis grupu pijanih ljudi koji se smeju, vicu nesto, otprilike scena koju mozes da vidis svakog bogovetnog vikenda i u tvom Nisu, samo se srecom 99% ovakvih stvari ne zavrsi tragicno, sto ne znaci da se ne desava i da ne zna svako od nas za ovakve situacije u nasoj zemlji.

 

I pazi sad, i neka bude da je to Poljak ubijen od obesnog ukrajinskog naciste (a posle ces da mi se bunis sto neko diktatora koji je 20+ godina na vlasti, koji preti nuklearnim ratom, koji je napao drugu nezavisnu zemlju jer ta zemlja sikanira Ruse, bez ikakvih validnih dokaza), izgradi covek od jednog incidenta (sve i da nije montiran, u sta mora da se sumnja) kako su nacisti preplavili Evropu i tek cemo sad da vidimo 🤣 Mora da je jedan od onih koji su predvidjali teroristicki napad svake nedelje posto je Evropa "uvezla" muslimane iz Sirije, sve "snazne muskarce u najboljim godinama, vojska". Pa nista.

 

A onda kliknes na ovaj tviter profil i vidis sta sve retvituje i kaci i zakljucis da je klasican bot i predstavnik kremaljske propagande. I ovo je otprilike deseti slican profil koji kacis. I posle ces da se bunis kad ti neko kaze da si "neutralan" 😄

 

Hvala ti sto si ponovo to ilustrovao.

Priznajem, ja sam pojeo g..na...jer me "navukao" Devil tražeći da okačim taj twitt. Poneuo je K.Dot navedeni dogadjaj, a možda on ima neki drugi, e ja što sam našao, okačio. Možda se ne svidja nekom opus autora, ali ovo je snimljeno i postoji, nije nikakav film. E dobro je da si počeo i tako da razmišljaš, da nikad ne postavljaš samo jednu verziju dogadjaja, meni je lakše, ja sam to kroz školovanje učio, ima vremena, naučićeš....:smiley2:

 

Samo, ako dozvoliš, sa one teme tamo, ne smeta mi Putler, Zli gnom, Kepec.....to sam naveo kao znak raspoznavanja i isključivost sagovornika koji ne upotrebljava ovu lepotu govora. Dobro je što se upotreblja Kremaljski kepec, da se zna na koga se misli....

 

To je to, ništa loše, mada mislim da zbog nečega iz davnina imaš nešto protiv mene, ali nema veze....takav sam, otvoren, pa šta košta da košta.

Link to comment
Share on other sites

Ja apsolutno nista nemam protiv tebe. Imam protiv ovakvih diskusija.


"Devile prestani da kacis tviter propagandu!". Onda se okaci ruska tviter propaganda.

 

"Putler, zli gnom, kepec, na sta to lici pravite djubre, nema nikakve slicnosti izmedju nacizma i ovoga sto Putin radi"! Onda se objasni tacno u cemu je slicnost, povuce se paralela aneksijom Sudeta i tom "tackom razvoja", a dobije se odgovor vezan za logore smrti, ubijanje miliona ljudi.

 

Pa se onda okaci video gde jedan pijanac ubija drugog i bez ikakvih vidljivih obelezja ubica se naziva nacistom.

 

A onda cemo da se vratimo i trazimo argumente drugoj strani i kukamo na ukrajinsku tviter propagandu.

 

Da nije ozbiljna tema, bilo bi stvarno smesno.

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...