Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

Zapravo se sve svelo na to ko može više da izdrži - da li Ukrajina može da izdrži razaranje i devastaciju države više nego što Rusija može da izdrži izolovanost iz svetskih tokova i osiromašenje, te da li EU i svet mogu duže da izdrže brutalne ekomske probleme koji su proistekli iz sukoba dok se Rusija ne iznuri ili ne uspe da ostvari ratne ciljeve.

 

I ma koliko ta platforma Vašingtona, koja zvuči kao da Amerika želi da se bori sa Rusijom do poslednjeg Ukrajinca voljnog da ratuje, izgleda neljudski, zapravo i nije nelogična ako se uzme u obzir kakva bi šteta proistekla eventualnim zaključivanjem mira na štetu Ukrajine, kojim bi se ratifikovala ruska potraživanja u toj zemlji.

 

Jer, Ukrajinu sada skoro ceo svet percepira više kao srednjeevropsku zemlju nego kao ruski poligon, pa kakvu bi to poruku poslalo ostalim američkim saveznicima ako bi jedan saveznik bio primoran na nečasne uslove okončanja rata? I zato nikako ne treba očekivati da Vašington i Brisel dignu ruke od sukoba pre nego što to učini Kijev.

 

Uz sve to, ako bi Kijev bio primoran da zaključi mir na vlastitu štetu, KiM tada ne bi bio izolovani opasni presedan, već bi mu se pridružile i teritorije koje bi Rusija odvojila od Ukrajine. A to bi tek međunarodne odnose okrenulo naglavačke, budući da bi otvorilo sezonu lova na teritorije koje bi želele da proglase nezavisnost po principu samoopredeljenja ako imaju dovoljno jake saveznike u tom poslu.

 

Iz tih razloga su rat do sudnjeg dana i svaka ukrajinska žrtva prihvatljiviji ukrajinskim saveznicima od njihovog poraza.  

Edited by Nek grmi jako
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Constantin said:

U 80% postova odgovaraš pitanjem...emoji847.png


Pa nije mi bas najjasnije kako logika “neutralca” ima toliko slicnosti sa onom pomahnitalog rezima u Kremlju. Amerika eskalira sukob tako sto omogucava odbranu Ukrajini koja se ocito zeli braniti od agresije. Na kraju Putin ih moze vrlo lako osujetit jednostavnim povlacenjem vojske iz Ukrajine, a nesto se bojim da mu to i nije bas u cilju.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Nek grmi jako said:

Zapravo se sve svelo na to ko može više da izdrži - da li Ukrajina može da izdrži razaranje i devastaciju države više nego što Rusija može da izdrži izolovanost iz svetskih tokova i osiromašenje, te da li EU i svet mogu duže da izdrže brutalne ekomske probleme koji su proistekli iz sukoba dok se Rusija ne iznuri ili ne uspe da ostvari ratne ciljeve.

 

I ma koliko ta platforma Vašingtona, koja zvuči kao da Amerika želi da se bori sa Rusijom do poslednjeg Ukrajinca voljnog da ratuje, izgleda neljudski, zapravo i nije nelogična ako se uzme u obzir kakva bi šteta proistekla eventualnim zaključivanjem mira na štetu Ukrajine, kojim bi se ratifikovala ruska potraživanja u toj zemlji.

 

Jer, Ukrajinu sada skoro ceo svet percepira više kao srednjeevropsku zemlju nego kao ruski poligon, pa kakvu bi to poruku poslalo ostalim američkim saveznicima ako bi jedan saveznik bio primoran na nečasne uslove okončanja rata? I zato nikako ne treba očekivati da Vašington i Brisel dignu ruke od sukoba pre nego što to učini Kijev.

 

Uz sve to, ako bi Kijev bio primoran da zaključi mir na vlastitu štetu, KiM tada ne bi bio izolovani opasni presedan, već bi mu se pridružile i teritorije koje bi Rusija odvojila od Ukrajine. A to bi tek međunarodne odnose okrenulo naglavačke, budući da bi otvorilo sezonu lova na teritorije koje bi želele da proglase nezavisnost po principu samoopredeljenja ako imaju dovoljno jake saveznike u tom poslu.

 

Iz tih razloga su rat do sudnjeg dana i svaka ukrajinska žrtva prihvatljiviji ukrajinskim saveznicima od njihovog poraza.  

Pa upetljali se i jedni i drugi ko pile u kucine. I ova devastacija Ukrajine je po meni neprihvatljiva. Mislim: salju im oruzje?! Da bi bilo jos vise zrtava i razaranja. Jeste, Rusija se zajebala jer su mislili da ce Ukrajina pasti za 3 dana. Ali i Zapad se zajebao misleci da ce ruska ekonomija kolapsirati za mesec dana ???!?! Ni jedno ni drugo se nije desilo i postavlja se pitanje: a sta sad? 

Zar nije bolje izvrsiti pritisak i na jedne i na druge da se organizuju pregovori i okonca rat? Da se sacuva teritorijalna celovitost Ukrajine - osim Krima, a da se za uzvrat obezbedi autonomija za Donjeck i Luganjsk. Jer, Rusija je nuklearna sila, jednostavno se mora sesti i razgovarati sa Putinom i videti sta to on hoce??? Ali postizanje mirnog resenja bi trebao biti prioritet a ne dalje naoruzavanje ukrajinske strane. Mislim, moze se i dalje naoruzavati dok traju sukobi ali paralelno raditi na pregovorima i postizanju mirnog resenja. 

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Nek grmi jako said:

pa kakvu bi to poruku poslalo ostalim američkim saveznicima ako bi jedan saveznik bio primoran na nečasne uslove okončanja rata? I zato nikako ne treba očekivati da Vašington i Brisel dignu ruke od sukoba pre nego što to učini Kijev.

Naravno , ginite vi Ukrajinci a mi će mo da tapšemo i šaljemo oružje.

Oružje neće biti za đžabe jer sloboda nema cenu.

37 minutes ago, Nek grmi jako said:

A to bi tek međunarodne odnose okrenulo naglavačke

To se već desilo.

 

38 minutes ago, Nek grmi jako said:

Iz tih razloga su rat do sudnjeg dana i svaka ukrajinska žrtva prihvatljiviji ukrajinskim saveznicima od njihovog poraza.  

Rat do poslednjeg Ukrajinca , zar ne?

2 minutes ago, Darth Bane said:

Da se sacuva teritorijalna celovitost Ukrajine - osim Krima, a da se za uzvrat obezbedi autonomija za Donjeck i Luganjsk.

To je moglo do februara a sada teško. Mnogo je ljudi poginulo da bi rekli puj pike ne važi.

Poraz Rusije ili poraz Ukrajine.

Link to comment
Share on other sites

Navodno Rusi žestoko stradali kod jednog od uništenih pontonaca severozapadno od Lisičanska. 

 

 

Ukrajinci i dalje napreduju kod Harkiva, ono što mi je čudno je da su danas napredovali i auto-putem, uopšte mi nije jasno kako to Rusi ne mogu da brane, pa makar tu ne bi trebalo da imaju problema sa logistikom.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, sasa965 said:

Naravno , ginite vi Ukrajinci a mi će mo da tapšemo i šaljemo oružje.

Oružje neće biti za đžabe jer sloboda nema cenu.

To se već desilo.

 

Rat do poslednjeg Ukrajinca , zar ne?

To je moglo do februara a sada teško. Mnogo je ljudi poginulo da bi rekli puj pike ne važi.

Poraz Rusije ili poraz Ukrajine.

Ovo drugo se nece desiti, jer oni ne zele da budu okupirani od Rusije. U vezi ovoga sa pocetka, sta je tu tacno problem? Kad bi negde na primer izbio građanski rat, na primer progresivni protiv atavista, naravno da bi progresivni hteli da im se dostavlja oruzje sve dok ne pobede ataviste. To je isto i u Ukrajini.

 

Bice da je patrijotama krivo sto njihov Putin nije okupirao tamo za tri dana, niti ce. Mogu da se prijave u dobrovoljce pa da mu pomognu ako ih vec to muci.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Klotzen said:

Navodno Rusi žestoko stradali kod jednog od uništenih pontonaca severozapadno od Lisičanska. 

Ukrajinci i dalje napreduju kod Harkiva, ono što mi je čudno je da su danas napredovali i auto-putem, uopšte mi nije jasno kako to Rusi ne mogu da brane, pa makar tu ne bi trebalo da imaju problema sa logistikom.

 

Previse ti vjerujes u sve sto se pojavi na tviteru.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Klotzen said:

 

Ako imaš neke druge informacije podeli sa nama.

 

Ma nemam pojma, znam iz nasih ratova da su ti izvjestaji bili 90% lazi i poluistine, tako da u te vijesti ne vjerujem nista.

Cak mi dolazilo na fejsbuk, neke tenkovske bitke, kao i PVO protiv aviona, sto se ispostavilo na kraju kao insetri iz video igara :s_w:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Darth Bane said:

Pa upetljali se i jedni i drugi ko pile u kucine. I ova devastacija Ukrajine je po meni neprihvatljiva. Mislim: salju im oruzje?! Da bi bilo jos vise zrtava i razaranja. Jeste, Rusija se zajebala jer su mislili da ce Ukrajina pasti za 3 dana. Ali i Zapad se zajebao misleci da ce ruska ekonomija kolapsirati za mesec dana ???!?! Ni jedno ni drugo se nije desilo i postavlja se pitanje: a sta sad? 

Zar nije bolje izvrsiti pritisak i na jedne i na druge da se organizuju pregovori i okonca rat? Da se sacuva teritorijalna celovitost Ukrajine - osim Krima, a da se za uzvrat obezbedi autonomija za Donjeck i Luganjsk. Jer, Rusija je nuklearna sila, jednostavno se mora sesti i razgovarati sa Putinom i videti sta to on hoce??? Ali postizanje mirnog resenja bi trebao biti prioritet a ne dalje naoruzavanje ukrajinske strane. Mislim, moze se i dalje naoruzavati dok traju sukobi ali paralelno raditi na pregovorima i postizanju mirnog resenja. 

 

Moraju da im šalju oružje kad već nisu u mogućnosti da vojno uzmu učešće u ratu.

 

Kakvi bi to bili saveznici ako bi sve ostalo samo na sankcijama? Pa ako ne mogu da šalju vojsku, onda im je ostalo samo da šalju oružje jer bi u protivnom toltalno ostavili Urajince na cedilu.

 

A ima tu još nešto: kako bi, dakle, zapad izgledao ako bi pokazali da su im vezane ruke i noge zbog energetske i ekonomske krize? Pa jel treba da kažu, evo, mi sad napuštamo našeg saveznika zato što imamo rekordne inflacije, rekordne cene nafte i osnovnih životnih namirnica?! Pa kakav bi to bio integritet supersile ako bi ga poljuljali ekonomski parametri i na šta bi to ličilo ako bi Vašington poručio svojim saveznicima da se izvlači iz konflikta zbog finansijske krize?!

 

I to Ukrajina može da iskoristi, što već i čini zahtevajući hitan prijem u EU, ogromnu finansijsku pomoć i sve prinadležnost koje idu uz to...

 

Jer ako je zapad mogao da strovali milijarde i izgradi Nemačku posle oba svetska rata, iako je oba puta bila na pogrešnoj strani istorije, Ukrajinci imau pravo da politički i ekonomski maksimalno iskoriste to što je neko pomislio da bi baš oni mogli da budu čip u igri pokera sa Rusima.

 

Edited by Nek grmi jako
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Klotzen said:

Navodno Rusi žestoko stradali kod jednog od uništenih pontonaca severozapadno od Lisičanska. 

 

 

Ukrajinci i dalje napreduju kod Harkiva, ono što mi je čudno je da su danas napredovali i auto-putem, uopšte mi nije jasno kako to Rusi ne mogu da brane, pa makar tu ne bi trebalo da imaju problema sa logistikom.

Meni djeluje da se odatle Rusi povlace. 
Sto se snimka tice, postoji jako slican gdje Rusi tvrde da su srokali ukrajinski ponton. Aj ga znaj…

Edited by Gistro Bančo
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Nek grmi jako said:

Zapravo se sve svelo na to ko može više da izdrži - da li Ukrajina može da izdrži razaranje i devastaciju države više nego što Rusija može da izdrži izolovanost iz svetskih tokova i osiromašenje, te da li EU i svet mogu duže da izdrže brutalne ekomske probleme koji su proistekli iz sukoba dok se Rusija ne iznuri ili ne uspe da ostvari ratne ciljeve.

 

I ma koliko ta platforma Vašingtona, koja zvuči kao da Amerika želi da se bori sa Rusijom do poslednjeg Ukrajinca voljnog da ratuje, izgleda neljudski, zapravo i nije nelogična ako se uzme u obzir kakva bi šteta proistekla eventualnim zaključivanjem mira na štetu Ukrajine, kojim bi se ratifikovala ruska potraživanja u toj zemlji.

 

Jer, Ukrajinu sada skoro ceo svet percepira više kao srednjeevropsku zemlju nego kao ruski poligon, pa kakvu bi to poruku poslalo ostalim američkim saveznicima ako bi jedan saveznik bio primoran na nečasne uslove okončanja rata? I zato nikako ne treba očekivati da Vašington i Brisel dignu ruke od sukoba pre nego što to učini Kijev.

 

Uz sve to, ako bi Kijev bio primoran da zaključi mir na vlastitu štetu, KiM tada ne bi bio izolovani opasni presedan, već bi mu se pridružile i teritorije koje bi Rusija odvojila od Ukrajine. A to bi tek međunarodne odnose okrenulo naglavačke, budući da bi otvorilo sezonu lova na teritorije koje bi želele da proglase nezavisnost po principu samoopredeljenja ako imaju dovoljno jake saveznike u tom poslu.

 

Iz tih razloga su rat do sudnjeg dana i svaka ukrajinska žrtva prihvatljiviji ukrajinskim saveznicima od njihovog poraza.  

 

Ja se ne sećam ruskih potraživanja prema Ukrajini, naročito ne teritorijalnih, pre nego što je rat izbio 2014. Sećam se da je Putin drvio od 2008. pa i ranije, da je za njega, tj. za Rusiju, članstvo Ukrajine u NATO neprihvatljivo, crvena linija, itd. Ne sećam se ni ovolikog luđenja kada su Rumunija, Bugarska i ostali ulazili u NATO. Jeste bilo gunđanja, ali ni blizu rata.

 

E sad, ima li pravo Ukrajina da uđe u NATO, da sama bira svoju spoljnu politiku, gde će da se učlanjuje i tako to? Pa ima, naravno - samo što će to pravo teško da sprovede, kao i svaka zemlja koja se graniči sa nuklearnom silom. Da se ne lažemo, profa Miršajmer je tu u pravu - Amerika bi uradila i već je radila istu stvar, i to na 10 hiljada km od kuće. Praktično bi sjebala (ili wreck-ovala, po Miršajmeru) zemlju sa kojom ima problem i u kojoj ima interese. Surovo, ali je tako, to je realnost sveta u kojem živimo. Naravno da to za Rusiju nije opravdanje, i naravno da niko normalan ne može da se raduje uništavanju Ukrajine, posebno zato što ratuju dva vrlo slična, nama bliska naroda. Šta je moglo drugačije - Putin nije smeo da napadne, morao je da nađe način da svoje interese ostvari na drugi način. Ukrajina nije morala da svoj otklon od Rusije pravi praktičnom legalizacijom banderovštine i delimičnim uvođenjem iste u sistem i, po mom mišljenju, trebalo je taktičnije da radi na svojim geo-političkim ambicijama, pa makar to koštalo još vremena. Ovako, vodi se rat u kojem neće biti pobednika. Za Rusiju nije nikakva pobeda da osvoji pola Ukrajine, ako će druga polovina da se toliko radikalizuje da tu mira ne može da bude još decenijama. Ako osvoji celu, izbija do Poljske - šta više reći. Ukrajinu, ako pobedi vojno Ruse, uđe u NATO i ponizi Putina - vrlo verovatno čeka Putinov naslednik, neki random lik iz Magnitogorska, rumenih obraza i čelične volje, rešen da se osveti. 

 

Za nas ovde, naravno da je prirodno i bolje da budemo u zapadnoj sferi interesa. Meni lično je bliži zapadni sistem života, vrednosti i ostalog, uz svo poštovanje za rusku kulturu, nauku i doprinos čovečanstvu. Na kraju krajeva, tako smo i odrastali u ex-Yu, obrazovali se, geografija nam je takva da je Rusija daleko. Ali Rusija, nuklearna sila, koju vode ljudi sa mentalitetom iz 19-og veka (by Miršajmer, opet) je Ukrajini susedna država - i ja ne mogu da shvatim da neko misli da se tu Putin ništa ne pita, tj. da će dozvoliti da se ne pita. Jer, on ponavlja da je Ukrajina za njih egzistencijalno pitanje; mi možemo o tome da mislimo šta god hoćemo, da nam se sviđa ili ne - moje mišljenje je da će sa njim morati da se pregovara, kako god. Ako neće da se pregovara, onda će morati da se porazi vojno, i to ne u Ukrajini, nego u Rusiji. Ja ne vidim kako je to izvodljivo bez nuklearnog rata, neka mi neko objasni strategiju, ako ima voljnih.

Edited by implant
  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, alpaka Bereta Sida said:


Pa nije mi bas najjasnije kako logika “neutralca” ima toliko slicnosti sa onom pomahnitalog rezima u Kremlju. Amerika eskalira sukob tako sto omogucava odbranu Ukrajini koja se ocito zeli braniti od agresije. Na kraju Putin ih moze vrlo lako osujetit jednostavnim povlacenjem vojske iz Ukrajine, a nesto se bojim da mu to i nije bas u cilju.

Izgleda da je sada kasno za povlačenje, ali nije problem što se daje oružje za odbranu, već, kao što smo videli iz onog video sadržaja, da je davano oružje da se očigledno s njim "nešto uradi"...da li je bili planirano ponovno zauzimanje Krima, ili "rešavanje" Donbasa, ko zna, a sada i da se povuku Rusi, nastavilo bi se sa sankcijama i ako tvrde pojedini političari da bi u tom slučaju sankcije bile stopirane. Opet, neko reče, pre par dana, da će sankcije biti ukinute kad to Kijev bude rekao, a s obzirom na nastupe Zelenskog (ili nekoga), to je poslednja opcija.....

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Constantin said:

Izgleda da je sada kasno za povlačenje, ali nije problem što se daje oružje za odbranu, već, kao što smo videli iz onog video sadržaja, da je davano oružje da se očigledno s njim "nešto uradi"...da li je bili planirano ponovno zauzimanje Krima, ili "rešavanje" Donbasa, ko zna, a sada i da se povuku Rusi, nastavilo bi se sa sankcijama i ako tvrde pojedini političari da bi u tom slučaju sankcije bile stopirane. Opet, neko reče, pre par dana, da će sankcije biti ukinute kad to Kijev bude rekao, a s obzirom na nastupe Zelenskog (ili nekoga), to je poslednja opcija.....

Niko mene ne pita, ama ja im ne bih ukidao sankcije sve dok ne prestanu da se mešaju i rovare, kao što ovde rovare. Eto, šta je imao taj Putin da ispituje Mila Đukanovića da li to baš mora Crna Gora da postane član NATO. Šta ima ovde da finansira neke degenerike da lude? Neka ide u Sibir da se kupa u hladnoj vodi i go jaše medvede, šta je njega briga ko će u NATO, a ko neće.

Link to comment
Share on other sites

Niko mene ne pita, ama ja im ne bih ukidao sankcije sve dok ne prestanu da se mešaju i rovare, kao što ovde rovare. Eto, šta je imao taj Putin da ispituje Mila Đukanovića da li to baš mora Crna Gora da postane član NATO. Šta ima ovde da finansira neke degenerike da lude? Neka ide u Sibir da se kupa u hladnoj vodi i go jaše medvede, šta je njega briga ko će u NATO, a ko neće.

Ti ceniš da neko ima pravo da postavlja pitanja, a neko ne ? Šta ih i koga kvalifikuje za postavljača pitanja? Zašto Milo pita šta će nama PVO, zašto nekog adminstrativca iz Nemačke zanima zašto Srbija ne uvodi sankcije Rusiji, a on ih sam ne primenjuje. Zašto je Putin pitao Mila...a znaš li koliko su imali dogovora pre toga...ma i da nisu, ako razgovaraju o gasu, zlatu, fudbalu, jahtama, može i ovome. Na kraju krajeva, kakva je sila Milo, da ugrožava Rusiju i Putina. Nismo ni mi, ali verovatno ima neke simbolike, nije baš sve toliko pojednostavljeno i prosto.... 

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока

 

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Finska je nakon Zimskog rata sa Rusijom ostala bez 1/10 svoje teritorije i nakon rata zavrnula rukave da bi, uprkos velikom siromastvu, kao jedna od retkih zemalja, u roku otplatila ratnu odstetu zbog toga sto je izmedju dva zla bila primorana da izabere ”manje” zlo. Staljin je teritoriju preorao, cak i finska groblja i nestali su svi finski tragovi. Kako god, Finska je nakon rata uvek bila vrlo korektna u svojim odnosima sa SSSR/Rusijom. Konsekvetno umereno bilateralno drzanje za pojam i jasan stav da zele dobrosusedske odnose sa zemljom od koje je deli 1340 km granice. U tom svetlu treba tumaciti poslednju izjavu za javnost finskog predsednika u stilu "traziili ste, gledajte". Presedan. 

 

 

Edited by Cyber
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 5/8/2022 at 9:16 PM, Dragan said:

Kakvu korist ima Rusija od ovoga rata ?

Ekonomsku, vojnu, politicku, socijalnu... ?

Pitanje jos uvek stoji neodgovoreno, pa ako neko ima neku ideju.

Mozda je ovo ?

- Finska i Svedska ce verovatno uci uskoro u NATO (sto im do sada nije ni padalo na pamet)

- NATO je visestruko pojacao prisustvo na granicama sa Rusijom (koje je bilo zanemarljivo pre napada)

- ovim napadom zli gnom je uspeo ujediniti poslovicno razjedinjenu EU (uprkos njegovom rovarenju poslednjih 20 godina)

- sve Zapadne zemlje ce uloziti ogromna sredstva u naouruzanje (Nemacka 100 milijardi eura, a do sada su bili vojsku skoro pa rasformirali)

- Ukrajina, nakon svega ne da nece biti demilitarizovana, vec ce verovatno imati jednu od najspremnijih armija u Evropi

- Ukrajinci ce osecati odbojnost prema svemu ruskom bar jos nekoliko generacija, a moguce je i da ce dosta Rusa biti na blagi, ili grubi nacin , nakon svega biti proterani iz Ukrajine

- sankcije ce trajati jos najmanje 5 godina i tehnoloski vratiti Rusiju u 90-te (sto ce super uticati na vec ionako slab demografski rast i problem sa alkoholizmom)

- za godinu-dve skoro potpuni gubitak najznacajnijeg i najboljeg kupca energenata (veoma bitna stavka u budzetu drzave)

- standard u Rusiji ce osetno pasti, nema vise ni lakog putovanja vani, naucne, kulturne i sportske razmene sa civilizovanom Evropom i Zapadom

- elementi diktature u Rusiji su jos vise pojacani, nema slobode govora, ni slobodnih medija

- usled svega toga veliki odliv mladih, visokoobrazovanih ljudi

- ugled Rusije se strmoglavio na dno i tu ce ostati jos duze vremena

- politicki uticaj na Evropu i svet se visestruko smanjio (raznim petokolonasima u Evropi nije lako, bice manje para i uticaja; moskovska propaganda vise ne prolazi tako lako)

- svet je uvideo koliko ruska vojska lici na Potemkinova sela (sto ce imati uticaja i na prodaju oruzja i eventualne pobune drugih bratskih republika)

 

Mozda sam nesto i zaboravio, ali iz svega ovoga se moze zakljuciti, da su koristi koje Rusija ima od ovog besmislenog rata ogromne i da mogu postati samo vece, sa svakim danom produzenja ove agresije na jednu suverenu drzavu.

 

 

 

Edited by Dragan
  • Like 12
  • Love 2
Link to comment
Share on other sites

Možda ne najveći gubitak Kremlja, ali svakako gubitak koji će se najsnažnije osetiti jeste prekid energetske zavisnosti Evrope od Rusije, ako zažive projekti energetske diverzifikacije EU.

 

Jer do pre godinu dana retko kome je uopšte palo na pamet da Evropa može da funkcioniše bez ruske nafte i ruskog gasa, ali bi u sledećih desetak godina i to moglo da se promeni budući da su Putinovi oponenti sada shvatili da su, upravo zahvaljujući energetskoj zavisnosti i kupovini gasa i nafte, davali vetar u leđa ruskim ambicijama i indirektno finanisrali ono što se danas dešava u Ukrajini, pa sada užurbano rade na alternatvnim scenarijima.

 

I tu bismo mogli da se vratimo na onu stavku po kojoj je upitno ko u svetu sme da postavlja pitanja pojedinim državama... A Putin je još od Krima i Sirije shvatio da i on sme da postavlja neka pitanja nekim državama, i to upravo zahvaljujući spoznaji da energetski drži u šaci one koji bi mu se hipotetički suprotstavili.

 

Pa je sad situacija što se tiče toga mnogo jasnija jer, smanje li uticaj Rusije na tržištu energenata tako što bi osnažili druge izvore snadbevanja, Brisel i Vašington bi ne samo smanjili i mogućnost da Rusija nekog nešto pita i postavlja uslove, već bi ugrozili i rusku ekonomiju koja je takođe zavisila od plasmana gasa i nafte.

 

Naredne godine pokazaće da li je takvo delovanje uopšte moguće, a sledeća zima biće indikator mogućnosti da se Rusija na taj način pritera uza zid, jer bi sankcije na naftu i gas bile opravdane samo ukoliko ih se svi relevantni činioci pridržavaju i ukoliko je Evropa zaista u stanju da prezimi bez dosadašnjeg učešća ruskih energenata, 

 

I zato im treba da Ukrajina izdrži, jer ako ne izdrži, ćurak će se okrenuti na neželjenu stranu i zaduvaće neki novi vetrovi, na koje ni Brisel ni Vašington trenutno nisu spremni.

Edited by Nek grmi jako
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Gledala supruga juče na francuskim vestima zanimljivu priču. Intervjuisali Francuzi nekog lika u Odesi, koji se očigledno razume u vojna pitanja, nakon bombardovanja tržnog centra u Odesi, koji je ne samo zbog samog bombardovanja kao takvog potpuno popizdeo na Rujkane već zbog njihovog načina i izbora sredstava.

 

Veli čovek da u tržnom centru i najbližoj okolini nije bilo ikakvih vojnih ciljeva. Zna on tačno i šta su htele Ruje da gađaju, ali to je dobrih pola kilometra dalje. I onda priđe ruševinama i pokaže na neke ostatke projektila/bombi/šta već i počne tiradu otprilike na temu starog nepreciznog gvožđa iz magacina SSSR, koje Rujkani masovno izbacuju nad Ukrajinom. Prepričavam prepričano ali ispod crte otprilike "reciklaža" starog gvožđa na ruski način, gde se ne vodi nikakav račun o kolateralnoj šteti nad civilima. 

 

I liči na Rujkane tako nešto, ali bih dodao da tu ima ne samo pražnjenje starudije iz magacina već i sistema. Meni liči da Ruje teraformiraju teren kako bi isterali što više Ukrajinaca iz svojih domova i posle naselili svoje i napravili "objektivne" referendume ali i naselili dovoljno topovskog mesa za čuvanje novokomponovanih granica. "Lebensraum" i "Blut und Boden" na ruski način. Hmm, na koga li nas to podseća? Revival SSSRanja sa primesom (i to ne malom)  nacističke ideologije. Dva od največih zala u istoriji čovečanstva spojena. A Ukrajinci to u relativno kratkom razdoblju moraju da preživljavaju po drugi put. 

 

I nije to spontani odgovor na eventualne provokacije od strane Nato ili Ukrajine, to je u Kremlju očigledno planirano još od raspada SSSRanja a definitivno od trenutka uspona Putlera na vlast. Nezavisno od izvesnog putera, koji tu USA i UK imaju na glavi (ostatak Natoa, pogotovo EU, bih tu abolirao) od 2014., a možda i ranije, ovo se verovatno još od raspada SSSRanja svo vreme nezavisno kuvalo i spremalo u Kremlju, samo se čekala odluka kremaljskog firera o pravom trenutku za početak. Gadi mi se ta priča do dubine srži i jednako mi se gade pojedine "objektivne" i "neutralne" relativizacije najgoreg naci-staljinizma (copyright ideje spajanja ta dva najveća zla by Putler), kakve mogu ovde da pročitam. Ali treba da ih čitam da potvrdim sebi zašto želim da se manje-više kompletno iselim iz ove zemlje. Koliki god da procenat takvih bio u populaciji, prilično sam siguran da ih ima više nego igde drugde sem možda u samoj Rusiji.

  • Like 16
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Akiro said:

 

I liči na Rujkane tako nešto, ali bih dodao da tu ima ne samo pražnjenje starudije iz magacina već i sistema. Meni liči da Ruje teraformiraju teren kako bi isterali što više Ukrajinaca iz svojih domova i posle naselili svoje i napravili "objektivne" referendume ali i naselili dovoljno topovskog mesa za čuvanje novokomponovanih granica. "Lebensraum" i "Blut und Boden" na ruski način. Hmm, na koga li nas to podseća? 

 

 

Tacno tako - od okupacije Krima, za svega 8 godina, Rusija je nastanila najmanje 200,000 Rusa na to podrucje a moguce i do 500,000... 

 

2 hours ago, Akiro said:

nije to spontani odgovor na eventualne provokacije od strane Nato ili Ukrajine, to je u Kremlju očigledno planirano još od raspada SSSRanja a definitivno od trenutka uspona Putlera na vlast. Nezavisno od izvesnog putera, koji tu USA i UK imaju na glavi (ostatak Natoa, pogotovo EU, bih tu abolirao) od 2014., a možda i ranije, ovo se verovatno još od raspada SSSRanja svo vreme nezavisno kuvalo i spremalo u Kremlju,

 

Russia je jedina od zemalja u ??Evropi?? koja se spremala za ratovanje i svoj vojni budzet  konstantno drzala izmedju 3% i 5.5% od BDP u zadnjih 20 godina:

 

https://data.worldbank.org/indicator/MS.MIL.XPND.GD.ZS?locations=RU

 

Ukrajina - od 1.6% dok nije napadnuta prvi put pa do 4.1% 

https://data.worldbank.org/indicator/MS.MIL.XPND.GD.ZS?locations=UA

 

Poljska od 1.8% do 2.2%

https://data.worldbank.org/indicator/MS.MIL.XPND.GD.ZS?locations=PL

 

Velika Britanija - od 1.9 do 2.6%

https://data.worldbank.org/indicator/MS.MIL.XPND.GD.ZS?locations=GB

 

Njemacka - od 1.1% do 1.4%

https://data.worldbank.org/indicator/MS.MIL.XPND.GD.ZS?locations=DE

 

U Evropi stavljam pod upitnike, jer su izgleda Rusi odlucili da se na nekoliko decenija, a mozda i trajno  samoiskljuce iz Evrope...

 

ISta je slika i sa brojem vojnika - jedina Rusija nije smanjivala broj svojih vojnika, ili ga je smanjivala privremeno

https://www.macrotrends.net/countries/RUS/russia/military-army-size

 

Ukrajina je prepolovila broj vojnika dok nije napadnuta prvi put, a ni poslije toga nije vojsku vratila na 400,000 koliko je imala 2000, nego na 300,000

 

 

Sasvim je jasno ko se spremao za rat ( a i ko je instalirao svoje pione u raznim evropskim zemljama - Madjarska, Srbija, Bosna, a kako vidimo i Hrvatska, pa cak i onaj pajac iz Italije ciji je video neko postavljao...).

 

 

Edited by ters
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...