Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

Just now, Amigo said:

 

Ima veze, ako ti jedna drzava da drzavljanstvo kao useljeniku, moze da ti ga i oduzme. Pravis sranja, bavis se kriminalom itd

 

Objasni mi na primeru. Moja sestra je uzela nemačko državljanstvo, odrekla se srpskog, dakle ovde je stranac. Kako Nemačka može njoj oduzeti državljanstvo i gde će je proterati ? Baš me zanima kako to ide.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Kooineeperk said:

Koliko, 20% ili 35%? Koja granica mislis da je moralno prihvatljiva?

 

Ozbiljno pitam, ne sprdam se. To ti je poput one "vozac tramvaja/voza" dileme. 

 

EDIT: https://en.wikipedia.org/wiki/Trolley_problem 

Siri opis, video koji sam linkovao je pojednostavljen, samo 2 scenarija... 

 

Pa sta treba uraditi? Ne lupati Rusiji nikakve sankcije jer bi time ispastali i oni koji ne podrzavaju Putina i rezimu omoguciti da nastavi klanje i silovanje po Ukrajini?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Beonegro said:

Ajde molim te elaboriraj na ovu temu, ako ti nije teško.

Pa kao neko ko je prosao kroz sankcije razmisljam o tome kako moze biti obicnom stanovnistvu, nestasice, inflacija, nemas najosnovnije stvari, za decu najpre i slicno. Da ne pominjemo da ce ljudi trpeti i zdravstveno. Mozda povecan kriminal. Sta znam sta jos. Moze mnogo efekata biti jer se pominju "nikada gore sankcije" pa racunam da ce biti gore nego sto je nama. Doduse Rusija je mnogo samostalnija nego sto smo mi bili 90ih. Ali kako god, indirektno sve to moze dovesti do gubitaka zivota. A da li ce zaista zaustaviti rat i trenutna stradanja?

 

Recimo o tome prica Clare Daly u Evropskom Parlamentu:

 

 

1 minute ago, Beonegro said:

 

Baj d vej, kad govoriš o posledicama, ne možeš da ne govoriš o uzroku, a uzrok nije potencijalan, nego već vrlo stvaran, i mjeri se desetinama hiljada mrtvih. Ali ajde čak i to da ostavimo po strani, zaista me interesuje tvoj odgovor na prvo pitanje.


Ja se slazem da je uzrok stvaran i snazan. U to nema sumnje. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Klotzen said:

Doduše ne vidi se baš dobro ali obzirom na dva člana posade najverovatnije je Su-34

Ukrajinci objavljuju slike svakog Orlan-10 drona od 5 hiljada dolara, ali nijedne slike aviona koji su navodno oboreni u poslednjih nedelju dana nema (odnosno, po Oryxu, ima dokaza za jedan SU 25), malo je to čudno. A što se tiče dva člana posade, to može da bude i MiG 29 UB.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

Pa sta treba uraditi? Ne lupati Rusiji nikakve sankcije jer bi time ispastali i oni koji ne podrzavaju Putina i rezimu omoguciti da nastavi klanje i silovanje po Ukrajini?

 

Opet ponavljam nesto sto sam vec pomenuo - sankcije ce kako tacno zaustaviti rat? Kako je to u vezi jedno sa drugim? 

Jedna je stvar odluciti se da ne kupujes gas i naftu i sta vec od Rusije, drugo je nesto uvoditi sankcije koje se najavljuju i traze. 

 

Diplomatija je jedino resenje. Moje misljenje je da se diplomatiji premalo daje znacaja i da je vec previse vremena proslo i sto vise prodje mislim da ce teze biti zaustaviti ovo dok ili neko ne prizna poraz ili dok psihopata ne kaze "e ok dosta je" (sto ne vidim da ce se desiti), mozda jedino ako to proglasi to kao pobedu. Do tada ce jos puno ljudi nastradati. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Kooineeperk said:

Pa kao neko ko je prosao kroz sankcije razmisljam o tome kako moze biti obicnom stanovnistvu, nestasice, inflacija, nemas najosnovnije stvari, za decu najpre i slicno.

Rusija nema problem sa hranom, energentima, transportom, osnovnom mašinerijom za poljoprivredu i industriju, čak ni sa ino-prilivima od izvoza sirovina u Kinu i Indiju, tako da će sankcije po stanovništvo imati manje štete nego postojeća korupcija i bezzakonje koje proizvodi putinov režim.

Znači trebaće decenije da situacija erodira do tačke da životni vijek počne da pada ili da ljudi masovno gladuju. Ukoliko toliko dugo ne urade ništa protiv režima koji se konfrontira sa boljim dijelom planete... Meni i dalje neće biti drago što običan narod pati, ali i činjenje i nečinjenje imaju posledice.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Kada se spominju sankcije, najbolji primjer je Kuba. Najmocnija drzava svijeta je sankcionisala relativno malu ostrvsku drzavu od 11 miliona vec 60 godina i sta je rezultat.

Samo patnja domaceg stanovnistva, rezimu nisu naskodili ni malo, cak sta vise to je samo davalo rezimu podrsku.

Kao sto je zlocinacki kada jedna drzava napadne drugu, tako je i zlocinacki pokusati izolovati neku drzavu. U sustini i to je agresija.

25 minutes ago, Klotzen said:

 

Objasni mi na primeru. Moja sestra je uzela nemačko državljanstvo, odrekla se srpskog, dakle ovde je stranac. Kako Nemačka može njoj oduzeti državljanstvo i gde će je proterati ? Baš me zanima kako to ide.

 

What crimes affect citizenship in Canada?

are under investigation or have been convicted of certain crimes against humanity or war crimes (including murder, extermination, enslavement, deportation, imprisonment, torture, sexual violence, etc) have had Canadian citizenship taken away (revoked) in the past five years.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Beonegro said:

Rusija nema problem sa hranom, energentima, transportom, osnovnom mašinerijom za poljoprivredu i industriju, čak ni sa ino-prilivima od izvoza sirovina u Kinu i Indiju, tako da će sankcije po stanovništvo imati manje štete nego postojeća korupcija i bezzakonje koje proizvodi putinov režim.

Znači trebaće decenije da situacija erodira do tačke da životni vijek počne da pada ili da ljudi masovno gladuju. Ukoliko toliko dugo ne urade ništa protiv režima koji se konfrontira sa boljim dijelom planete... Meni i dalje neće biti drago što običan narod pati, ali i činjenje i nečinjenje imaju posledice.

 

E vidis, to jos jedan matematicko-logicki problem koji mnogi zanemare - pa nece korupcija prestati cim se uvedu sankcije i jedan negativni efekat biti zamenjen drugim koji ima "manje stete". Korupcija ce ostati ako ne i biti cak i gora. 

 

Ne kazem da imam resenje, odnosno mislim da je resenje diplomatija i neke bolje targetirane sankcije. Ali kako to tacno sprovesti i kakve bi posledice/rezultati bili - pa da znam ne bih pisao ovde nego bih bio u nekom Evropskom Parlamentu ili vladi neke demokratske drzave. Ili bih to dobro naplatio igranjem na pravu kartu (investiranjem recimo u nesto na sta ce buduce aktivnosti imati uticaj). 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kooineeperk said:

E vidis, to jos jedan matematicko-logicki problem koji mnogi zanemare - pa nece korupcija prestati cim se uvedu sankcije i jedan negativni efekat biti zamenjen drugim koji ima "manje stete". Korupcija ce ostati ako ne i biti cak i gora. 

Da, ali to nije argument protiv sankcija niti problem onoga ko uvodi sankcije.

Link to comment
Share on other sites

@Beonegro

 

Ja sumnjam da oni uopšte koriste MiG-29 tako blizu frontu. MiG-29 po meni koriste da brane prostor na zapadu Ukrajine. Do sada se uvek u kontekstu gađanja ciljeva na zemlji pominjao Su. No nije za isključiti, moguće je da je i ukrajinski avion. Ali Rusi ne tvrde da je to njihovo obaranje a vest je već stara par sati.

 

@Kooineeperk

 

Sankcije nisu tu da zaustave rat nego su poruka Putinu da će da mu vrate ekonomiju na 90-e. Ta Rusija će biti mnogo slabiji protivnik od ove danas i tome sankcije služe. One po meni neće ni udariti žešće Rusiju do jeseni a kamoli da imaju uticaja na rat. No imaće uticaj na pregovore o miru jer će Putin morati nekako i njihovo ukidanje da ukomponuje u te dilove.

 

Isto važi i za Kubu, Kuba sa sankcijama je mnogo slabiji protivnik od Kube bez sankcija. Tako da nema tu šta da se mislimo. Ni jedna od njih nema UN sankcije tako da humanitarna pitanja otpadaju.

Link to comment
Share on other sites

 

Zasto se uopste raspravlja o sankcijama koje su zapravo uperene protiv neduznog stanovnistva, to moze da se cuje i od javnih licnosti od kojih se to najmanje ocekuje...i kazu - pa te sankcije ce osnaziti vlast, jadni ljudi ce da ispastaju itd.

 

Ne razumem zbog cega je ispala to sa sankcijama kao neka tajna - da, sankcije jesu smisljene da ispasta narod koji je na vlast doveo nekoga koga bi prignjecen sankcijama trebalo i da smeni na bilo koji nacin - ulicno ili na drugi fer nacin ako postoji....

 

 

Ako tom narodu ne smetaju sankcije, vec ce bas suprotno da izazovu osecaj inata i jos vecu zaljubljenost i podrzavanje njihovog

kasapinskog idiota - o cemu pricamo? Njihov izbor.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Kooineeperk said:

 

Opet ponavljam nesto sto sam vec pomenuo - sankcije ce kako tacno zaustaviti rat? Kako je to u vezi jedno sa drugim? 

Jedna je stvar odluciti se da ne kupujes gas i naftu i sta vec od Rusije, drugo je nesto uvoditi sankcije koje se najavljuju i traze. 

 

Diplomatija je jedino resenje. Moje misljenje je da se diplomatiji premalo daje znacaja i da je vec previse vremena proslo i sto vise prodje mislim da ce teze biti zaustaviti ovo dok ili neko ne prizna poraz ili dok psihopata ne kaze "e ok dosta je" (sto ne vidim da ce se desiti), mozda jedino ako to proglasi to kao pobedu. Do tada ce jos puno ljudi nastradati. 

 

 

 


O kakvoj diplomatiji pricas dok armija koljaca i silovatelja ravna gradove i kolje sve redom? Jedino rjesenje je da armija koljaca i silovatelja bude porazena i otjerana iz Ukrajine ukljucujuci i Krim. Sve ostalo je samo odgadjanje patnje i uvod u novi koljacki pohod kad se RF dovoljno oporavi. Isporuka svog potrebnog oruzja i sve jace i jace sankcije Rusiji su jedina stvar koja pokolj moze zaustaviti i poraziti agresora. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Klotzen said:

 

Ako ga ne podržavaju treba lepo to da kažu. Ili makar da kažu da osuđuju agresiju na Ukrajinu i onda ne bi bilo problema oko igranja sa ukrajincima. Mislim da bi u tom slučaju mogli svi da igraju samo bez zastave da se ne bi indirektno promovisao Putin.

(bold moj)

 

Klotzen, inace veoma cenim tvoje pisanje - ali ovde debelo gresis.

I naterao si mi suze u oci jer si me neprijatno podsetio na '90-e.

 

Moja (pokojna) tasta je bila Srpkinja. Sa Banije, nikada nije zivela u Srbiji, citav radni vek je provela u Zagrebu i od 1988. bila u penziji.

A onda je 1991. ili 1992. (ne secam se datuma) nasla poruku u postanskom sanducetu. Pisalo je, prenosim bukvalno i bez preterivanja, "djubrad srpska, selite odavde!"

 

Pozalila se komsinici, a ta joj je rekla, kao i ti ovde, "a zasto se ne izjasnis i napises da si protiv Milosevica i agresije na Hrvatsku?"

Da li se podrazumeva da, ako se javno ne izjasni, da je licno slala granate na Vukovar - samo zato sto ju je otac odneo na krstenje kod pravoslavnog popa a ne kod katolickog?

 

Jbm li ga, pa zar svako mora da se izjasnjava (pa jos javno), zar ne mozemo da pretpostavimo da su ljudi normalni (vecinom)?

Ako ne mora, ako prihvatimo cinjenicu da se najmanje nekoliko milijardi ljudi nije izjasnilo (pogotovu javno) za koga "navijaju" - gde je granica nakon koje neko mora da se (po nasem misljenju, ispravno!) izjasni. Je li za to bitno imaju li nalog na tim tzv. "drustvenim mrezama" - pa onda, koliko kontakata imaju?

 

Ja sam, srecom, tih nesrecnih '90-ih vec ziveo u USA. Nisam "javna licnost" ili "poznat." No kao zdravstveni radnik, imao sam vise kontakata (10 do 30 pacijenata dnevno) nego neki "kancelarijski pacov" ili radnik u podrumskom pogonu neke firme.

Niko ne moze "optuziti" USA da je normalna drzava, ali ni ovde me niko nije nije pitao sta mislim o raspadu Yu ili za koga navijam. Za trajanja nasih ratova, promenio sam par radnih mesta i samo su me pitali da li i koliko sam kvalifikovan za posao.

 

Zasto sad, citiram, "treba lepo to da kažu " umetnici ili sportisti? Nije li dovoljno da posteno rade svoj posao?

 

Pisao sam ranije, prijavio sam se na adrese par humanitarnih organizacija, spreman sam da udomim par izbeglica. Za vise nemam mesta. Moji komsije za to ne znaju, ne setam unaokolo sa antiratnim transparentom.

Naprosto, dugujem to svojoj familiji deo koje su '90-h bili izbeglice, pa je i njima neko pomogao.

 

A od komsija ne trazim da se izjasne/opredele/kazu, pa necu ni od tenisera. Nisu teniseri nista bolji ljudi od mojih komsija.

 

 

 

 

  • Like 6
  • Love 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, alpaka Bereta Sida said:


Slicno zlo ovom danasnjem nije porazeno diplomatijom prije 80ak godina tako da odgovor ti se sam namece.

Dobro je, pa Hitler nije imao Nuklearke

 

III svetski rat nije nastao, niti će ga biti, zbog nuklearnih bombi. 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Beonegro said:

Da, ali to nije argument protiv sankcija niti problem onoga ko uvodi sankcije.

Pa valjda je razumno sagledati sve posledice bilo kakve aktivnosti? Ne kazem da je argument protiv, nego argument da se dobro razmisli kakve sankcije implementirati. Svakako da su neke potrebne, ali ne ove koje su vec implementirane i koje se najavljuju. 

 

17 minutes ago, Klotzen said:

Sankcije nisu tu da zaustave rat nego su poruka Putinu da će da mu vrate ekonomiju na 90-e. Ta Rusija će biti mnogo slabiji protivnik od ove danas i tome sankcije služe. One po meni neće ni udariti žešće Rusiju do jeseni a kamoli da imaju uticaja na rat. No imaće uticaj na pregovore o miru jer će Putin morati nekako i njihovo ukidanje da ukomponuje u te dilove.

 

Isto važi i za Kubu, Kuba sa sankcijama je mnogo slabiji protivnik od Kube bez sankcija. Tako da nema tu šta da se mislimo. Ni jedna od njih nema UN sankcije tako da humanitarna pitanja otpadaju.

Nisam optimista kao ti. Pre svega zato sto mislim da ce vise imati negativnih nego pozitivnih efekata - kako u Rusiji tako i u Ukrajini (da ce rat duze trajati). 

 

9 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

O kakvoj diplomatiji pricas dok armija koljaca i silovatelja ravna gradove i kolje sve redom? Jedino rjesenje je da armija koljaca i silovatelja bude porazena i otjerana iz Ukrajine ukljucujuci i Krim. Sve ostalo je samo odgadjanje patnje i uvod u novi koljacki pohod kad se RF dovoljno oporavi. Isporuka svog potrebnog oruzja i sve jace i jace sankcije Rusiji su jedina stvar koja pokolj moze zaustaviti i poraziti agresora. 

Ja mislim da neki razum ipak postoji, te da diplomatija jos uvek moze da resi problem. 

A ovakvo razmisljanje - da ce se to ponoviti - ne znam sta bih ti rekao... da sam na tvom mestu verovatno bih onda ocekivao i od Nemacke da krene u neki svoj novi pohod. Cisto radi doslednosti. 

Link to comment
Share on other sites

Zorane isprepletavaju nam se dve teme. Prva je o sportistima. Oni su javne ličnosti i njihove postupke prati ceo svet. Oni su reprezenti države i priča o izjašnjavanju se odnosi na njih. Oni moraju da se izjašnjavaju o svim važnim stvarima u protivnom neka se ne ljute kada naiđu na osudu javnosti. Evo dosta ljudi u Srbiji zamera Đokoviću što reč nije rekao protiv režima u Srbiji a bavi se politikom u nekim drugim državama. Dakle ako si javna ličnost imaš odgovornost veću od običnog čoveka.

 

Kasnije sam pisao uopšteno o sankcijama i tu se slažem da ne mora običan građanin da se izjasni, ali mora da shvati da ako njegovi sunarodnici većinski podržavaju neku vlast koja ulazi u konflikt sa zapadom da će biti kolateralna šteta. Pogotovo što u ovom trenutku strada 99,99% nedužnih ljudi u Ukrajini i apsolutno nikakvog prostora nema da se ne radi ništa po pitanju Ruske agresije. Zapadne vlade moraju da reaguju na ovo a ovo je nažalost jedini način koji će delovati protiv Rusije.

Edited by Klotzen
  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 

Russian generals named on new UK sanctions list -

 

Lt Col Azatbek Omurbekov, an army commanding officer accused of involvement in the “Bucha massacre”.

Col Gen Andrey Serdyukov, commander of airborne forces

Maj Gen Valery Flyustikov, commander of special operation forces

Col Gen Nikolay Bogdanovsky, first deputy chief of the general staff

Also targeted are people actively supporting the invasion, including:

Oleg Belozyorov, chief executive and chairman of Russian Railways

Ilya Kiva, an expelled Ukrainian MP who has publicly supported Russia’s actions

Russian bombers have repeatedly dropped munitions on civilian infrastructure, including civil government buildings, hospitals, schools and transportation nodes, the Foreign Office said.

The UK government concluded it was intentional targeting based on the types of civilian targets struck, frequency of strikes, volume of munitions and the repeated targeting of the same locations on consecutive days.

As part of the new wave of sanctions, the UK is also fast-tracking a further 19 individuals and entities, in alignment with global partners from the G7 and the EU.

They are all linked to Russia’s military and defence capabilities and include:

Sergei Borisovich Korolyov, first deputy director of Russia Federal Security Service

Kalashnikov Concern, a Russian developer and weapons manufacturer

Arzamas Machine-Building Plant, where amphibious armoured personnel carriers are built

GTLK, which operates special equipment for Russian companies in the transport industry.

 

 

Sta ce vojska samo izvrsavaju naredjenja, medjutim krivi su jer uzivaju u tome...

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

Slicno zlo ovom danasnjem nije porazeno diplomatijom prije 80ak godina tako da odgovor ti se sam namece.

Kad će Evropa da objavi rat Rusiji?

Pošto su sankcije besmislene.

Edited by sasa965
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...