Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

Just now, sasa965 said:

Na osnovu čega si siguran?

 

Na osnovu zdravog razuma i toga da seljak koji ima dve krave i nista drugo i moze da prodaje samo sir i mleko na pijaci, ako se ljutne pa kaze e necu da vam prodajem sad ja, pa vi vidite sta cete, te sirovine ce na kraju da prospe ili pokloni svom vlastelinu Kinezu da bi imao leba da jede.

 

A onaj koji kupuje sirovine ce malo da se stisne, sto bi rekao Vucic, to vam je jedan makijato petkom posle posla na Savanovi i za mesec dana kao novi.

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, McLeod said:

Sad ako mora, jbg, platice.

Jeste samo će sad da kupi 600grama umesto dva kila.

2 minutes ago, McLeod said:

pokloni svom vlastelinu Kinezu da bi imao leba da jede.

Ima tu i Indija i Južna Koreja , nije samo Kina.

3 minutes ago, McLeod said:

A onaj koji kupuje sirovine ce malo da se stisne,

Puno sreće sa stišnjavanjem u Evropi.

Link to comment
Share on other sites

Just now, sasa965 said:

Jeste samo će sad da kupi 600grama umesto dva kila.

 

Ne vidim nikakav problem.

 

Mi ovde forsiramo pricu o jednoj stvari koja Evropi fali, a Rusija provajduje. Uz sve strasno strasno, kako cemo preziveti.

 

Sa druge strane Rus ce da vozi Ladu iz 1970, da se vrati na smederevca i okopavanje kukuruza.

 

Je l' mozes da pojmis i uporedis te dve stvari?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nije ni nuklearna energija jeftina, pogotovo odlaganje otpada, niti uranijum raste na drvetu.
Stavise, sve je skuplja, iz godine u godinu, i pored visedecenijske istorije R & D-a.

 

56696354_7.png


Ne znam koji ce biti ishod ovog rata koji je u toku, niti kada ce se zavrsiti, ali verujem da ce se isporuke energenata iz Rusije ubrzo nastaviti u istim kolicinama kao prosle godine, kao i da ce NS2 biti up & running do pocetka zime. Gut feeling 😄

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Rusija maltene nema nikakvu industriju mikrocipova i bilo kakvih modernih tehnologija (modernih u vrlo sirokom smislu te reci, poslednjih 30-40 godina razvoja maltene), zavisice od kineske milosti, koja je u tom segmentu i dalje decenijama iza zapada.

 

Nemoj samo da pricamo o stvaranju nove vrednosti kako razumeju nase babe i dede rodjene pre drugog svetskog rata koji znaju da ako posade dosta krompira i neguju ga, nikne vise i to mogu da prodaju.

 

A sve drugo sto spada u intelektualnu svojinu, iz sfere IT njima je prevara.

 

Samo umovi zaostali u nekom 20, ako ne i u 19. veku mogu da imaju takav rezon.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, McLeod said:

Odnos Evrope i Putina je slican odnosu recimo nekog beogradskog gospodina koji kupuje sir na pijaci od specificne babe koja ce da ga truje tih pet minuta, uz vazi vazi gospodina, on ce da dobije sta mu treba od babe (no pun intended), iako ga ta njena prica smara.

 

E ako baba krene da luduje i pravi sranja gospodin ce da kaze babi cao i da kupi skuplji sir od nekog drugog.

 

Vrlo je prosto, uopste nije komplikovano. Sto ranije to nije uradjeno? Sto bi gospodin placao skuplje ako ne mora?

 

Sad ako mora, jbg, platice.

 

Jos jednom, i dalje cekam nekoga da mi objasni kako ce to energetska kriza srusiti svet i da mi kaze da li se ikada desilo da bilo koji energent/resurs koji nestaje trigeruje krizu od kojeg se razvijeni svet ne moze oporaviti.

 

Drugo, i da ne postoji nacin da se zameni ruski gas brzo, sto me poprilicno smara da proveravam, ali da kazemo da ne postoji i da ste u pravu, je l' gas jedini energent na svetu sto postoji? Evropa je odavno u procesu kreiranja odrzivosti i snabdevanja zelenom energijom, koja je trebalo do neke 2060. da bude glavni izvor "napajanja".

 

Sad se to ubrzava. Stopira se i zatvaranje nuklearki, otvaranje novih, tehnologija postoji, moze da se implementira brzo.

 

Kostace, naravno. Ali Evropa moze to da plati. Problema ima samo kod onih koji imaju to poslednje strasilo zavisnosti od Rusije da plase narod.

 

nadam se da ce vec do kraja godine biti neprijatno iznenadjeni, a posle nema nazad.

Precenjuje se ruski gas, ali ti ga bas potceni.

Evo prilike da se Nemacka brzinski skine sa gasa, samo Ukrajinci raznesu ovaj svoj gasovod i svima dobro.

Preseku Rusima glavni izvor prihoda što je i cilj ovih svih sankcija  a pomognu EU da se skine sa igle.

Win-Win, jel tako?

Ne vidim da nesto ima problema oko protoka gasa kroz ratno podrucje gde sve gori.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, McLeod said:

 

Ne vidim nikakav problem.

 

Mi ovde forsiramo pricu o jednoj stvari koja Evropi fali, a Rusija provajduje. Uz sve strasno strasno, kako cemo preziveti.

 

Sa druge strane Rus ce da vozi Ladu iz 1970, da se vrati na smederevca i okopavanje kukuruza.

 

Je l' mozes da pojmis i uporedis te dve stvari?

 

Sve je tako kako kazes, samo ne znam sto se brines za Rusiju?

Izgleda kao da ti je vaznije da Rusima ne bude dobro, nego da tebi bude dobro.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, sasa965 said:

Ajde pogledaj ko proizvodi veštačko đubrivo i od koga kupuje sirovine.

A Rusija ako propadne nikom ništa .

 

Ti i dalje pricas o sirovinama.

 

Umesto koga boli dupe, sto je zaista realan odgovor posle ove diskusije, dacu ti jos jednu sansu da mi das jedan istorijski primer, znaci samo jedan, gde je jedna zaostala zemlja koja iz nekog razloga vise ne prodaje sirovine razvijenoj zemlji prouzrokovala propadanje ili bar nazadovanje te zemlje, a njoj je bilo sve isto, sve ok.

 

Znaci samo jedan.

 

Uvek, ali uvek, su se sirovine zamenjivale u najkracem mogucem roku, sto ce sada biti nekoliko godina, a taj koji prodaje sirovine ih je na kraju poklanjao ili prosipao. Samo u poslednjih 30 godina imas milion slicnih primera i da pogledas kakve su to "bogate zemlje".

 

Sve redom bedne.

 

A Japan koji prirodno nema NISTA, cak vise ni ribu nemaju toliko jer su preterano lovili, zive na kamenu u okeanu, pa top 5 drzava sveta.

 

Kako?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Clash said:

Precenjuje se ruski gas, ali ti ga bas potceni.

Evo prilike da se Nemacka brzinski skine sa gasa, samo Ukrajinci raznesu ovaj svoj gasovod i svima dobro.

Preseku Rusima glavni izvor prihoda što je i cilj ovih svih sankcija  a pomognu EU da se skine sa igle.

Win-Win, jel tako?

Ne vidim da nesto ima problema oko protoka gasa kroz ratno podrucje gde sve gori.

 

 

Zasto bi? 😄 Dok se ne skinu sa gasa ako Rusija hoce da salje, super.

 

Das im notice o napustanju stana u buducnosti i posle toga bella ciao.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, McLeod said:

 

Na osnovu zdravog razuma i toga da seljak koji ima dve krave i nista drugo i moze da prodaje samo sir i mleko na pijaci, ako se ljutne pa kaze e necu da vam prodajem sad ja, pa vi vidite sta cete, te sirovine ce na kraju da prospe ili pokloni svom vlastelinu Kinezu da bi imao leba da jede.

 

A onaj koji kupuje sirovine ce malo da se stisne, sto bi rekao Vucic, to vam je jedan makijato petkom posle posla na Savanovi i za mesec dana kao novi.

 

Sve je to tacno ... samo uvek postoji neko ali ...

Tom seljaku za svoje standarde treba mnogo manje nego onom sa druge strane ... jbg, naviklo to na dobar zivot. Kako sad objasniti deci da se necega moraju odreci.

Zivim na tom zapadu i znam kako funkcionisu ... nisu tek tako podigli frku na sve koji i pomisle drugacije od mainstream medija. Znaju da ce biti stiskanja, za njihove standarde.

Nisam siguran koliko dugo su spremni na to ... pogotovo posle ovog sranja sa covidom. Isto tako, nisam siguran ni da te sankcije sprovode kako treba ... sto jelte, opet govori o njima samima.

 

Edited by Plant
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Perkos2 said:

McLeod je u fazonu " ja ću jesti korenje ali biće mi lakše pošto će Rus jesti samo zemlju"

 

  

 

Ja cu jesti isto, a ako nisi primetio, vec sad su ti cene otisle 30% gore. Je l' gladujes?

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, McLeod said:

 

Ne vidim nikakav problem.

 

Mi ovde forsiramo pricu o jednoj stvari koja Evropi fali, a Rusija provajduje. Uz sve strasno strasno, kako cemo preziveti.

 

Sa druge strane Rus ce da vozi Ladu iz 1970, da se vrati na smederevca i okopavanje kukuruza.

 

Je l' mozes da pojmis i uporedis te dve stvari?

 

 

 

Zato sto Rusija ima novo trziste koje ranije nije imala to je kvaka. Evropa na duzi period ce otkaciti se ruskog gasa (da kazemo da budu istrajni) ali ce i Rusija povecati izvoz na druga trzista, ako gas bude skup a po svemu sudeci bice nema tu neke propasti Rusije.

 

Pa ne trazi Zelenski da se odmah otkace od ruskog gasa jer Ukrajina ne moze da ceka godine plus mu je jasno da ce izvoz ka Aziji ce se povecavati.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, RatzenStadt said:

ali verujem da ce se isporuke energenata iz Rusije ubrzo nastaviti u istim kolicinama kao prosle godine, kao i da ce NS2 biti up & running do pocetka zime. Gut feeling

 

Nope. Ako je ovaj rat išta pokazao, to je da Evropa neće dozvoliti da se nađe u istoj situaciji za par godina ponovo. I to je najbolja stvar koja je proizišla iz agresije na Ukrajine.

 

4 minutes ago, Perkos2 said:

McLeod je u fazonu " ja ću jesti korenje ali biće mi lakše pošto će Rus jesti samo zemlju"

 

  

 

Ali McLeod niti bilo ko na Zapadu neće jesti korenje, to je ono što ne razumeš. 

 

2 minutes ago, MeanMachine said:

Zato sto Rusija ima novo trziste koje ranije nije imala to je kvaka.

 

...monopson tržište, a ne tržite na kom bi bila praktično monopolista kao što je do nedavno bila u Evropi. 

Edited by McCarthy
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Na koja trzista i kome moze da proda? Moze da proda Kini. Mozda. Koja ce imati upper hand u tim pregovorima. Je l' postoji jos neki potencijalni kupac ruskog gasa? Apsolutno sve zemlje okolo imaju svoje energente i izvoznici su. Ne postoji nijedno drugo trziste osim kineskog, na kom su vec prisutni. Za njih cena moze samo da ide dole, i to debelo dole.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, McLeod said:

Rusija maltene nema nikakvu industriju mikrocipova i bilo kakvih modernih tehnologija (modernih u vrlo sirokom smislu te reci, poslednjih 30-40 godina razvoja maltene), zavisice od kineske milosti, koja je u tom segmentu i dalje decenijama iza zapada.

 

Nemoj samo da pricamo o stvaranju nove vrednosti kako razumeju nase babe i dede rodjene pre drugog svetskog rata koji znaju da ako posade dosta krompira i neguju ga, nikne vise i to mogu da prodaju.

 

A sve drugo sto spada u intelektualnu svojinu, iz sfere IT njima je prevara.

 

Samo umovi zaostali u nekom 20, ako ne i u 19. veku mogu da imaju takav rezon.

 

Ili drugim rečima

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, McLeod said:

Umesto koga boli dupe,

 

7 minutes ago, McLeod said:

sto ce sada biti nekoliko godina

Pogleda li ti ovo oko veštačkog đubriva , ne?

Severna Afrika jede žito iz Ukrajine i Rusije , šta misliš da će da se desi kad pojedu zalihe , kada od jeseni krenu na sever u potragu za hranom?

 

I da Evropa će rešiti problem sa sirovinama . Ostaje da se vidi na šta će ličiti do tada.

Link to comment
Share on other sites

Meni nista ne znaci to sto ce Rusi da pate i da se vrate 100 godina unazad jer nemaju kome da prodaju gas, benzin, oruzje, kad sam ja dobila danas 50% veci racun za gas u odnosu na isti period prosle godine. 

Ovde se prica o firmama sa severa Italije koje su jako pogodjene ovim ratom jer su skoro celokupnu proizvodnju izvozili u Rusiju. Brinu se ako sankcije portaju da ce Rusi da se okrenu nekim drugim dobavljacima i da ce Italija izvisiti zauvek kao sto se tokom prethodnih sankcija desilo sa mnogim firmama. 

 

 

Edited by Milica
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, McLeod said:

 

Ja cu jesti isto, a ako nisi primetio, vec sad su ti cene otisle 30% gore. Je l' gladujes?

pa za 30% manje kupujem hranu, još to nije glad ali ako potraje koju godinu biće i gladnih,

ja ti  želim da uvek imaš pun magacin hrane ali razmišljanje ti nije baš pametno za ratno doba 

Edited by Perkos2
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...