Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

2 minutes ago, ciao said:

Ja ponovo imam drugacije misljenje (ako uopste dobro razumem sta se ovde pise), zivim znaci u EU ali poprilicno saradjujem sa celim svetom ukljucujuci i ruse, koliko ja sa njima kontaktiram oni svi redom bi sutra najradije da udje i Rusija u EU, nemaju oni nista protiv EU, naprotiv ali naravno da EU nece Rusiju da primi

 

Pa ja nigdje i ne rekoh da je mogucnost ulaska Ukrajine bilo u EU bilo u NATO uopce realna ali i sama mogucnost pa makar i ona bila u promilima ocito predstavlja prijetnju Putinovom rezimu. Racionalnost takvog stava je svakako jako upitna. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ciao said:

Ja ponovo imam drugacije misljenje (ako uopste dobro razumem sta se ovde pise), zivim znaci u EU ali poprilicno saradjujem sa celim svetom ukljucujuci i ruse, koliko ja sa njima kontaktiram oni svi redom bi sutra najradije da udje i Rusija u EU, nemaju oni nista protiv EU, naprotiv ali naravno da EU nece Rusiju da primi

 

Sigurno je da mnogi Rusi žele u EU, bilo da sami odu ili da Rusija uđe u EU, ali to nije nimalo realno, znaju oni to, zna i Evropa. Jednostavno, Rusija je prevelika za EU, poremetila bi odnos snaga u svetu, teško je zamisliti ko bi više morao da se menja, Evropa ili Rusija da bi živeli u jednoj zajednici. EU ne može sa Rusijom ali teško i da može bez Rusije. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Div said:

 

Sigurno je da mnogi Rusi žele u EU, bilo da sami odu ili da Rusija uđe u EU, ali to nije nimalo realno, znaju oni to, zna i Evropa. Jednostavno, Rusija je prevelika za EU, poremetila bi odnos snaga u svetu, teško je zamisliti ko bi više morao da se menja, Evropa ili Rusija da bi živeli u jednoj zajednici. EU ne može sa Rusijom ali teško i da može bez Rusije

 

 

sto bi babe rekle zdravlje boze pa se vidimo dogodine.

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, ciao said:

Edit : citiram ovaj post ali u mnogo postova se pominje ako dobro razumem ideja da li Ukrajina zeli ili ne zeli da udje u EU, ja ne smatram sebe strucnjakom za politiku ne bavim se mnogo time ali zivim u EU takoreci oduvek - poprilicno sam sigurna da Evropskoj Uniji ne pada na pamet da primi jos nekog a pogotovo ne veliku komplikovanu i siromasnu Ukrajinu, a najverovatnije ni NATO zbog rizika sa rusima. Tako da dilema da li Ukrajina zeli ili ne EU i NATO se po meni ne postavlja tj nije relevantno jer druga strana ne zeli

 

Slicno je i sa Srbijom. EU jednostavno ne zeli Srbiju, kao sto su zeljeli npr Rumuniju i Bugarsku.

Evo izgleda Njemacka trazi od Poljske da im ne salju vise izbjeglice, sto dovoljno govori.

Ukrajina je potrebna Zapadu samo u NATO, ali ne vidim zasto bi je primili u EU, osim iz humanitarnih razloga, a to znaci da je izdrzavaju sledecih ko zna koliko, ne godina, nego decenija.

Da je nekog razuma, vojni savezi ne bi ni postojali u 21 vijeku, ali tesko se osloboditi naslijedja proslosti.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

 

Pa ja nigdje i ne rekoh da je mogucnost ulaska Ukrajine bilo u EU bilo u NATO uopce realna ali i sama mogucnost pa makar i ona bila u promilima ocito predstavlja prijetnju Putinovom rezimu. Racionalnost takvog stava je svakako jako upitna. 

Ajde još jednom pročitaj šta si napisao, pa pokušaj da sastaviš smislen post.

 

Ulazak u EU i ulazak u NATO su dve totalno različite stvari. U NATO može da uđe gotovo svaka država sveta, pa čak i prćije poput CG i Bosne (primili bi nas kad bi postojao konsenzus). U EU ne primaju baš svakog, ovakva Ukrajina nikad ne bi ušla u EU i ne postoji ni promil šanse da se to desi u narednim decenijama. Toga su svesni i vrabci na grani, pa samim tim i svi rusi širom sveta. To nije razlog napada na Ukrajinu, nemoj da se pravimo blesavi. Putin napao Ukrajinu zbog toga što bi oni da uđu u EU, a svestan je da se to nikad ne bi desilo. Nema šta, genijalno!

Edited by Liska Manjina
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ciao said:

Mozda ce biti sledece godine EU bez Rusije ali mislim da ce nam zivot biti tezi tj mnogo skuplji bez ruskog gasa naprimer

 

40-50% ovde, kao sto sam rekao pre vise od mesec dana, od petka izlaze analiticari sa procenama stanja.

 

Kod vas u Francuskoj ni 30%, vrlo verovatno.

 

Nasuprot vracanju u srednji vek, sto ceka Rusiju ako nastavi ovako.

 

Cenim da je uporedivo.

 

Ruski gas, ruski gas, sta cemo bez gasa.

 

Ponavljam opet, apsolutno nikada u istoriji civilizacije cak ni nenadoknadiv nedostatak sirovina (sto ruski gas nije ni blizu) nije zaustavljao progres.

 

Nece ni sada. I iskreno jedva cekam da svako ko igra na tu kartu potone u nebitnost.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Liska Manjina said:

Ajde još jednom pročitaj šta si napisao, pa pokušaj da sastaviš smislen post.

 

Ulazak u EU i ulazak u NATO su dve totalno različite stvari. U NATO može da uđe gotovo svaka država sveta, pa čak i prćije poput CG i Bosne (primili bi nas kad bi postojao konsenzus). U EU ne primaju baš svakog, ovakva Ukrajina nikad ne bi ušla u EU i ne postoji ni promil šanse da se to desi u narednim decenijama. Toga su svesni i vrabci na grani, pa samim tim i svi rusi širom sveta. To nije razlog napada na Ukrajinu, nemoj da se pravimo blesavi.

 

Pa hajd nam onda ti tako smislen objasni koji je tacno razlog napada na Ukrajinu? Slazemo se da su miljama daleko i od NATO-a i od EU. Sta je onda razlog? 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, McLeod said:

 

sto bi babe rekle zdravlje boze pa se vidimo dogodine.

 

Daj bože da se vidimo, u tom slučaju će postojati i EU i Rusija, ukoliko ostano ove do sad uvedene sankcije ili se uvedu i nove, biće drugačije, teže nego sada ali će interesi naći put za saradnju, ako ne legalno onda ilegalno, ako ne direktno onda preko Kine, Indije i drugih. Kod nas i sada vlada dobrim delom privrede "elita" koja se obogatila u vreme sankcija, a mnogo je bilo teže probijati ih nego što je sada Rusiji.

JA ne znam bolji način, nisam protiv blokade Rusije, ali valjalo bi znati šta dalje, ne moram ja da znam, nadam se da lideri barem razmišljaju o tome, ako nemaju već pripremljen i naredni korak.

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, ciao said:

Mozda ce biti sledece godine EU bez Rusije ali mislim da ce nam zivot biti tezi tj mnogo skuplji bez ruskog gasa naprimer

 

Cini mi se da procitah da je Evropi potrebno 10 puta vise tankera nego sto ih je trenutno aktivno kako bi podmirila svoje potrebe gasom. A uz to, i kapaciteti postojecih LNG terminala su smesno niski. Deklaracije su lepa stvar, samo su totalno nerealne. Super je sto zelimo da diversifikujemo snabdevanje i smanjimo ucenjivacki kapacitet Putina, ali to je nemoguca misija. Kada je nafta u pitanju, mozda bi se tu i moglo donekle nesto uraditi, ali sa gasom tesko.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Div said:

 

Daj bože da se vidimo, u tom slučaju će postojati i EU i Rusija, ukoliko ostano ove do sad uvedene sankcije ili se uvedu i nove, biće drugačije, teže nego sada ali će interesi naći put za saradnju, ako ne legalno onda ilegalno, ako ne direktno onda preko Kine, Indije i drugih. Kod nas i sada vlada dobrim delom privrede "elita" koja se obogatila u vreme sankcija, a mnogo je bilo teže probijati ih nego što je sada Rusiji.

JA ne znam bolji način, nisam protiv blokade Rusije, ali valjalo bi znati šta dalje, ne moram ja da znam, nadam se da lideri barem razmišljaju o tome, ako nemaju već pripremljen i naredni korak.

 

 

 

Mislim da Evropa trenutno gleda kako da maksimalno kazni Rusiju, a sta ce biti sutra videcemo sutra.

 

Ipak, znajuci ono sto sam naveo gore, siguran sam da ce kroz taj raskid Evropa proci 100 puta bolje nego Rusija. Rusija gubi sve, Evropa skuplje placa gas. Evropa ima dublji dzep.

 

Zakljucak se sam namece.

1 minute ago, Sreten Žujkić, penzioner said:

 

Cini mi se da procitah da je Evropi potrebno 10 puta vise tankera nego sto ih je trenutno aktivno kako bi podmirila svoje potrebe gasom. A uz to, i kapaciteti postojecih LNG terminala su smesno niski. Deklaracije su lepa stvar, samo su totalno nerealne. Super je sto zelimo da diversifikujemo snabdevanje i smanjimo ucenjivacki kapacitet Putina, ali to je nemoguca misija. Kada je nafta u pitanju, mozda bi se tu i moglo donekle nesto uraditi, ali sa gasom tesko.

 

U cemu je problem? Platices nesto skuplje. Para imas. Smor je, slazem se. Ali imas pare i ima nacina to da nabavis. Ako ne odmah, za 5 godina sigurno.

 

Za 5 godina Evropa potpuno energetski nezavisna od Rusije (a svakako su se milijarde vec ulozile u "zelenu" energiju), a Rusija gde je? Na nivou 1910. Ako imaju srece.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

 

Pa hajd nam onda ti tako smislen objasni koji je tacno razlog napada na Ukrajinu? Slazemo se da su miljama daleko i od NATO-a i od EU. Sta je onda razlog? 

U njihovim očima: Nelegalna promena vlasti, nacifikacija Ukrajine, odluke ustavnog suda vezano za Ruski jezik, pokolj u Odesi, koketiranje sa NATOm!

Realnost: Teritorijalne pretenzije, skidanje njihove marionete iz sedla, primer ostalim državama okruženja i poruka mi smo gazde u ovom delu sveta.

 

Moja skromna procena, uz naznaku za sva sranja što su se deisla sa Ukrajinom pre rata, nisu isključivi krivci Rusi.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Neki lik je pisao na Twitter-u ja sam dobio tekst na IRC-u (da, to još postoji) pa mogu da ga stavim ovde kao tekstualni fajl. Kad bi se zainatio našao bih ga ali neka ovako ionako gužva.
 

 

To je ovaj niz

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

 

Pa hajd nam onda ti tako smislen objasni koji je tacno razlog napada na Ukrajinu? Slazemo se da su miljama daleko i od NATO-a i od EU. Sta je onda razlog? 

 

Evo probacu ja ... kao i uvek, novac tj. resursi. Isto kao i ovih koji ih kao brane.

A u osnovi svega, gramzivost ... kolokvijalno alavost. Od kada je sveta i veka, to je bio osnov svih stradanja.

Edited by Plant
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, McLeod said:

U cemu je problem? Platices nesto skuplje. Para imas. Smor je, slazem se. Ali imas pare i ima nacina to da nabavis. Ako ne odmah, za 5 godina sigurno.

 

Za 5 godina Evropa potpuno energetski nezavisna od Rusije (a svakako su se milijarde vec ulozile u "zelenu" energiju), a Rusija gde je? Na nivou 1910. Ako imaju srece.

 

Kakvih 5 godina, pricamo o hiljadama tankera, desetinama LNG terminala visokog kapaciteta...Pricamo o desetinama nuklearnih elektrana sirom Evrope...Mnogo nuklearnog goriva, mnogo novca, mnogo vremena i strucnjaka...To su stvari od kojih se zavrti u glavi, to ne mozes ni za 15-20 godina da ostvaris, narocito u (nazalost) ovako razjedinjenoj EU. Deklaracije su spisak lepih zelja, mislim da se vise mole da Putka neko u medjuvremenu nekako skine nego da se udje u taj posao.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, McLeod said:

 

Mislim da Evropa trenutno gleda kako da maksimalno kazni Rusiju, a sta ce biti sutra videcemo sutra.

 

Ipak, znajuci ono sto sam naveo gore, siguran sam da ce kroz taj raskid Evropa proci 100 puta bolje nego Rusija. Rusija gubi sve, Evropa skuplje placa gas. Evropa ima dublji dzep.

 

Zakljucak se sam namece.

 

U cemu je problem? Platices nesto skuplje. Para imas. Smor je, slazem se. Ali imas pare i ima nacina to da nabavis. Ako ne odmah, za 5 godina sigurno.

 

Za 5 godina Evropa potpuno energetski nezavisna od Rusije (a svakako su se milijarde vec ulozile u "zelenu" energiju), a Rusija gde je? Na nivou 1910. Ako imaju srece.

Čudi samo što niko u evropi nije ranije imao taj plan i lako se odrekao gasa i uz malo muke otkačio Rusiju za sva vremena, nije to baš tako lagano kako ti pokušavaš da predstaviš ovde. Uz sve to nemaju baš sve zemlje u EU podjednako zaliha zlata da mogu da plaćaju baš svaku cenu energenata na tržištu.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, McLeod said:

 

Mislim da Evropa trenutno gleda kako da maksimalno kazni Rusiju, a sta ce biti sutra videcemo sutra.

 

Ipak, znajuci ono sto sam naveo gore, siguran sam da ce kroz taj raskid Evropa proci 100 puta bolje nego Rusija. Rusija gubi sve, Evropa skuplje placa gas. Evropa ima dublji dzep.

 

Zakljucak se sam namece.

 

U cemu je problem? Platices nesto skuplje. Para imas. Smor je, slazem se. Ali imas pare i ima nacina to da nabavis. Ako ne odmah, za 5 godina sigurno.

 

Za 5 godina Evropa potpuno energetski nezavisna od Rusije (a svakako su se milijarde vec ulozile u "zelenu" energiju), a Rusija gde je? Na nivou 1910. Ako imaju srece.

 

1. Ako platiš nešto skuplje, onda nećeš imati para za drugo nešto što si kupovao jer ono prvo nije bilo skuplje.

 

2. Kakve veze i kakav je argument što će Rusija da se vrati 100 godina unazad?

Ja/mi živimo u Jevropi, mene interesuje kako će naš život dizgleda.

Edited by Brian Setzer
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Pa Janukoviča je narod najurio baš zato što je prekinuo EU integracije a ne zbog NATO. Rusija je napala Ukrajinu 2014. baš zato što su hteli u EU a ne u NATO. NATO je postao aktuelan tek posle izbora krajem 2014. a tada je rat uvekilo besneo. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Liska Manjina said:

U njihovim očima: Nelegalna promena vlasti, nacifikacija Ukrajine, odluke ustavnog suda vezano za Ruski jezik, pokolj u Odesi, koketiranje sa NATOm!

Realnost: Teritorijalne pretenzije, skidanje njihove marionete iz sedla, primer ostalim državama okruženja i poruka mi smo gazde u ovom delu sveta.

 

Moja skromna procena, uz naznaku za sva sranja što su se deisla sa Ukrajinom pre rata, nisu isključivi krivci Rusi.

 

Ako je to realnost onda je vec sad jasno da se debelo zajebo. Nakon svega sto se desilo, sanse da on efektivno okupira i kontrolise Ukrajinu su ravne nuli. Pretpostavljalo se da ce na istoku zemlje biti jos i fino docekan ali ocito je da ni od toga nema nista. Na zapadu bi otpor vjerovatno bio jos i brutalniji. Narodu u Ukrajini je ovim napadom samo stvorio dodatnu averziju prema Rusiji, a vojno kontrolisati zemlju velicine skoro kao 2 Njemacke cisto sumnjam da ima resurse. Dugorocno gledano, Putko ga je ispusio i to kolosalno. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Odnos Evrope i Putina je slican odnosu recimo nekog beogradskog gospodina koji kupuje sir na pijaci od specificne babe koja ce da ga truje tih pet minuta, uz vazi vazi gospodina, on ce da dobije sta mu treba od babe (no pun intended), iako ga ta njena prica smara.

 

E ako baba krene da luduje i pravi sranja gospodin ce da kaze babi cao i da kupi skuplji sir od nekog drugog.

 

Vrlo je prosto, uopste nije komplikovano. Sto ranije to nije uradjeno? Sto bi gospodin placao skuplje ako ne mora?

 

Sad ako mora, jbg, platice.

 

Jos jednom, i dalje cekam nekoga da mi objasni kako ce to energetska kriza srusiti svet i da mi kaze da li se ikada desilo da bilo koji energent/resurs koji nestaje trigeruje krizu od kojeg se razvijeni svet ne moze oporaviti.

 

Drugo, i da ne postoji nacin da se zameni ruski gas brzo, sto me poprilicno smara da proveravam, ali da kazemo da ne postoji i da ste u pravu, je l' gas jedini energent na svetu sto postoji? Evropa je odavno u procesu kreiranja odrzivosti i snabdevanja zelenom energijom, koja je trebalo do neke 2060. da bude glavni izvor "napajanja".

 

Sad se to ubrzava. Stopira se i zatvaranje nuklearki, otvaranje novih, tehnologija postoji, moze da se implementira brzo.

 

Kostace, naravno. Ali Evropa moze to da plati. Problema ima samo kod onih koji imaju to poslednje strasilo zavisnosti od Rusije da plase narod.

 

nadam se da ce vec do kraja godine biti neprijatno iznenadjeni, a posle nema nazad.

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...