Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

7 minutes ago, Beonegro said:

Polako Devile...

 

Glavnokomandujući francuske vojske, general Thierry Burkhardt, smatra da ukrajinskim snagama prijeti opasnost od rasula

 

 

"Što se tiče nastavka dešavanja, smatram da uprkos izuzetnom otporu koji pružaju, ukrajinske snage, koje su primorane da drže širok front, bez operativnih rezervi, mogu da dožive momentalno rasulo", napisao je on. Multiplikacija frontova iznuruje ukrajinske snage, čiji je komandni lanac pod velikim pritiskom. "Civilna - ili teritorijalna - odbrana se međutim neće okončati time, naročito u mjestima koja su pod opsadom", dodao je general najavljujući neizbježni prelazak iz rata u gerilu.

 

  Po meni , za Ukrajince bi bilo bolje da su se odmah povukli sa glavninom najkvalitetnije vojske na zapadnu stranu Dnjepra...  a da su sa one strane organizovale cistu gerilsku borbu...   donekle za to jos i nije kasno..  to bi se pretvorilo kao u Vijetnamu gde je bila na severu regularna Vijetkongovska armija a na jugu gerila...  Sa iskusnom vojskom npr oko Kijeva- Putin bi mogao samo da ih mrzi...  A gerila bi ih na istoku satirala...
  Na taj nacin bi spasili i  Odesu najverovatnije...

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Doc Holiday said:

 

  Po meni , za Ukrajince bi bilo bolje da su se odmah povukli sa glavninom najkvalitetnije vojske na zapadnu stranu Dnjepra...  a da su sa one strane organizovale cistu gerilsku borbu...   donekle za to jos i nije kasno..  to bi se pretvorilo kao u Vijetnamu gde je bila na severu regularna Vijetkongovska armija a na jugu gerila...  Sa iskusnom vojskom npr oko Kijeva- Putin bi mogao samo da ih mrzi...  A gerila bi ih na istoku satirala...
  Na taj nacin bi spasili i  Odesu najverovatnije...

Taktički da, ali politički ne možeš tek tako da prepustiš 40% teritorije neprijatelju

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Beonegro said:

Taktički da, ali politički ne možeš tek tako da prepustiš 40% teritorije neprijatelju

 

jbg neki put moras....   I  taktika JNA protiv invazije SSSRa je bila ta da se sto pre pobegne u Bosnu i odande organizuje sav otpor....  zato je i bilo navise vojnih skladista , fabrika u Bosni   sto je kasnije i napravilo da tamo rat bude najkrvaviji...

2 minutes ago, Devil In My Pants said:

gde si ti? :)privuklo te stanje u Ukrajni? 

 

  na  "sluzbenom putu"   🤣

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Constantin said:

 

Koliko Ukrajina ima ljudi pod oružjem ?

 

 

Kolko sam citao dok sam bio na "putu"  , Ukrajina je imala oko 240,000 vojnika u redovnom i jos dosta u rezervnom sastavu..  stim da su se dosta rotirali u zadnjih 8 godina u  Dombasu tako da su mnogi stekli ratno iskustvo...   Sad kako kazu mobilisu sve muskarce , a i po neke zene.. 
  Ovi Javelini i Stingeri su im izgleda zato i odlicni... samo im objasne sta i gde treba da gledaju i gde da pritisnu  dugme i.... ono radi samo svoje  😄

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Beonegro said:

U odnosu na sveukupna očekivanja u prvim satima invazije - da, Ukrajinci su se pokazali mnogo tvrđi nego što je bilo ko to očekivao.

 

Tvrdji u odnosu na tviteraska ocekivanja i Bajdenova baljezganja ("Kijev pada za 96 sati" - jel tako bio rekao?). Svakome ko se bar malo informisao je bilo jasno da Ukrajina ima ozbiljnu vojsku. Ipak, ruska vojska ostvaruje ciljeve, kontrolisu znacajan deo ukrajinske teritorije i zaista bi bilo pametnije da se Ukrajinska vojska povukla i oformila kvalitetan front. 

 

SAD akcija u Iraku 2003. je trajala 40 dana, gde se veliki broj iracana prosto predao, a teritorija Iraka je znacajno manja. Ko god je mislio da ce ovo krace da traje, jako se prevario

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, urosg3 said:

Bila je neka ekipa PVO u Vojniću koja se zainatila da ga obori, ali on je menjao vreme preleta i uvek neka nevolja. Ili nešto neće da upali, ili nestane struje, ili se zapiju, ili neko ključan ne dođe na dežurstvo

Ja sam bio u Vojniću 91-92 kao redovni vojnik (vezista), mobilisan iz Zaječara.
Jedinice PVO nisu postojala u tom periodu. 

Samo pešadija, veza, kuvari i par višeraketnih bacača.

Kasnije ‘92 mozda, ali koliko se sećam naša vojska se povukla iz Vojnića negde u martu.

 

Link to comment
Share on other sites

Mislim da Ukrajna ima sad pod oruzjem 500k+ ljudi, samo mislim da imaju jso rezerve..Vojske obucene 250k, posle Rusa i gubitaka 248.700

 

Elem, mislim da se i dalje precenjuje Ruska vojska, a Ukrajnska volja  je velika..Ni sam ne znam kako ce se ovo zavrsiti. Samo licno cenim da ce doci ipak do globalnog rata,tkz WW3...sem ako se Putin ne povuce..

 

 

situation is severe, aviation keeps bombing city and civil population.despite numerous contracts still advance in some direction. He call to evacuate the population to save areas of and to use all the force and modern weapons to break the encircling

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Milos said:

Ja sam bio u Vojniću 91-92 kao redovni vojnik (vezista), mobilisan iz Zaječara.
Jedinice PVO nisu postojala u tom periodu. 

Samo pešadija, veza, kuvari i par višeraketnih bacača.

Kasnije ‘92 mozda, ali koliko se sećam naša vojska se povukla iz Vojnića negde u martu.

 

Ovo je vojska RSK, kako se tada zvala. Imali su Strele 2m, možda i Igle i nekoliko trocevaca na stodesetkama. naravno sve bez radara.

Još jedan kolega vezista, ima nas za pristojan centar veze 🙂

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, momohyoideus said:

Ko god je mislio da ce ovo krace da traje, jako se prevario

 

Sva je prilika da je prvenstveno Putko taj koji se prevario. 

Jer da nije, ne bi dosao u situaciju da uvozi inostranu radnu ratnicku snagu kao topovsko meso.

Zbog mira kod kuce mora da nekako smanji broj domacih leseva iz  "specijalne mirovne operacije". 

Edited by Cyber
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Devil In My Pants said:

Mislim da Ukrajna ima sad pod oruzjem 500k+ ljudi, samo mislim da imaju jso rezerve..Vojske obucene 250k, posle Rusa i gubitaka 248.700

 

Elem, mislim da se i dalje precenjuje Ruska vojska, a Ukrajnska volja  je velika..Ni sam ne znam kako ce se ovo zavrsiti. Samo licno cenim da ce doci ipak do globalnog rata,tkz WW3...sem ako se Putin ne povuce..

 

 

situation is severe, aviation keeps bombing city and civil population.despite numerous contracts still advance in some direction. He call to evacuate the population to save areas of and to use all the force and modern weapons to break the encircling

 

 

  Ukrajinska vojska , ocigledno je, dobija obavestajne podatke sa GlobalHowk-a koji kruze okolo....  prvih dana su bili prikazivani na flight radaru sada se ne vide- sto ne znaci da nisu tu... na  severnom delu Rumunije  nema civilnih letova sem do dva civilna aerodroma...  istok Poljske slican...

 

   Obavestajni podaci zapada uz Javeline i Stingere , skoro u potpunosti anuliraju prednost koju Rusi imaju... pogotovo sa ovakvim vodjenjem rata-  koristiti SU 34  i SU 35 sa bombama iz 2 svetskog rata, kao Stuke je kriminal....  Eno juce iskocio i snimak na T6 stranici da su cak  i famozni SU 57 , avion 5 generacije nakrkali sa bombama pa lete nisko... valjda da vide dal i njih moze Stinger da zakaci...
   Takodje ih i Bajraktari urnisu....  fakticki nakon proslogodisnje lekcije  u Nagorno Karabahu sa Bajraktar VS PVO nista nisu preduzeli...

     Takodje,  logstika Rusa je ogroman problem za njih...  oni se oslanjaju na zeleznicku mrezu...  a Ukrajinci su veze sa rusijom minirali... tako da im ostaju kamioni... kojih ocigledno nemaju dovoljno...  Ovo je veoma slicno problemu koji je crvena armija imala u 2 sv ratu...  gde im je saveznicka pomoc bila najjaca upravo u kamionima...  bukvalno su ih stavili na tockove- jer su logistiku tad vrsili zapreznim vozilima...
   i ni sad nisu naucili mnogo toga....
    Bes Putlera je sad vec ocigledna...  zato sad i ravna gradove, Harkov pogotovo - da zastrasi Kijev...  jer ocigledno je , drugo sta ozbiljnije i ne moze...  Sem mozda da ih nukuje...

3 minutes ago, Cyber said:

 

Sva je prilika da je prvenstveno Putko taj koji se prevario. 

Jer da nije, ne bi dosao u situaciju da uvozi inostranu radnu ratnicku snagu kao topovsko meso.

 

da...  ovo je isto ocigledan primer njegove nemoci.... dovodi Sirijce,   nagovarao Kazahstan da se umesa - bezuspesno, nagovara i dalje Lukasenka..  dal ce uspeti ne znam...  Verovatno je Lukasenku jos "rovito"  stanje na domacem terenu nakon proslogodisnjih demonstracija

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Doc Holiday said:

 

jbg neki put moras....   I  taktika JNA protiv invazije SSSRa je bila ta da se sto pre pobegne u Bosnu i odande organizuje sav otpor....  zato je i bilo navise vojnih skladista , fabrika u Bosni   sto je kasnije i napravilo da tamo rat bude najkrvaviji...

 

  na  "sluzbenom putu"   🤣

bio u Kinšasi sunce ga ogrejalo😀

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Cyber said:

 

Sva je prilika da je prvenstveno Putko taj koji se prevario. 

Jer da nije, ne bi dosao u situaciju da uvozi inostranu radnu ratnicku snagu kao topovsko meso.

Kakav će scenario, po tebi, biti....kako će se ovaj rat okončati ?

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Doc Holiday said:

 

  Ukrajinska vojska , ocigledno je, dobija obavestajne podatke sa GlobalHowk-a koji kruze okolo....  prvih dana su bili prikazivani na flight radaru sada se ne vide- sto ne znaci da nisu tu... na  severnom delu Rumunije  nema civilnih letova sem do dva civilna aerodroma...  istok Poljske slican...

 

   Obavestajni podaci zapada uz Javeline i Stingere , skoro u potpunosti anuliraju prednost koju Rusi imaju... pogotovo sa ovakvim vodjenjem rata-  koristiti SU 34  i SU 35 sa bombama iz 2 svetskog rata, kao Stuke je kriminal....  Eno juce iskocio i snimak na T6 stranici da su cak  i famozni SU 57 , avion 5 generacije nakrkali sa bombama pa lete nisko... valjda da vide dal i njih moze Stinger da zakaci...
   Takodje ih i Bajraktari urnisu....  fakticki nakon proslogodisnje lekcije  u Nagorno Karabahu sa Bajraktar VS PVO nista nisu preduzeli...

     Takodje,  logstika Rusa je ogroman problem za njih...  oni se oslanjaju na zeleznicku mrezu...  a Ukrajinci su veze sa rusijom minirali... tako da im ostaju kamioni... kojih ocigledno nemaju dovoljno...  Ovo je veoma slicno problemu koji je crvena armija imala u 2 sv ratu...  gde im je saveznicka pomoc bila najjaca upravo u kamionima...  bukvalno su ih stavili na tockove- jer su logistiku tad vrsili zapreznim vozilima...
   i ni sad nisu naucili mnogo toga....
    Bes Putlera je sad vec ocigledna...  zato sad i ravna gradove, Harkov pogotovo - da zastrasi Kijev...  jer ocigledno je , drugo sta ozbiljnije i ne moze...  Sem mozda da ih nukuje...

Falio si,  dva puta sam procitao

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Constantin said:

Kakav će scenario, po tebi, biti....kako će se ovaj rat okončati ?

 

jes' da nisi mene pit'o ali da probam....

 

  Izdrzi li Ukrajina jos 15ak dana , otapa se sneg  ,  blato i rasputica ce totalno uglibiti Rusku vojsku ... nece moci da se razvuce u sirinu... bice odlicna meta za zasede , koje Ukrajinci ocigledno lepo prave- sa Javelinima ,  takodje ce biti meta i Bajraktarima- za koje Rusi jos nemaju neki odgovor... 
  Rat ce se oduziti , moguce da ce Ukrajinci dobiti sansu da se i bolje reorganizuju...  pomoc sa zapada stize, slace uz ove dobrovoljce , zapad i  druge "dobrovoljce" privatne armije...  tako da mi se cini da ce ovo biti nova Sirija- to jest novo igraliste za Ameriku i Ruse...  samo ovog puta sa znatno vecom sansom za eskalacijom... 

    Realno -  mislim da i sam Putin trazi neki izlaz iz ovog stanja...  Vojno se totalno izblamirao....  Ekonomski ga osakatili.... . Cak ga hebe i brat SI u stilu -
Putin  u razgovoru sa SIjem--  jel da cemo da sad radimo nas biznis
SI - a neee moramo da menjamo neke stvari

Putin... ali brate SI-  juce si rekao da cemo da radimo
SI -   a ti dodji juce....
 
  Dakle ovde ce sad i KIna igrati svoju igru... dosta ce je pritiskati i sa zapada da se malo odalji od Rusa...  A Kina jos nije skroz spremna za svoje...
 
   Putinu ce zapad morati da da' neku EXIT strategiju kako da se spase...

Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...