Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

40 minutes ago, Amigo said:

 

I americka berza pada, vec danima. Kako Baiden izjavi da ce biti rata, tako i berza pada.

Uskoro treba da obrati javnosti, pa cemo vidjeti koliko ce to jos padne.

Moj licni penzioni fond, kao i fondovi vjerovatno stotina miliona ljudi, je pao odkako je pocela ova najava rata.

 

Nista neuobicajeno. Nekad berza vise padne na samu najavu rata nego kad on i pocne. Pogotovo zbog ovih prehajpovanih medija gde ubedjuju ljude maltene da ce poceti 3. svetski rat. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Helmet said:

Ono sto je meni najsmesnije u celoj situaciji, ja sam poprilicno siguran da Putin ne bi prstom mrdnuo da su Ukrainci na pocetku ove krize rekli da nemaju nameru da pristupe NATO i da bi ih lagano pustiom da idu u EU jer je naravno svestan da se to nikada ne bi dogodilo. Oni su samo trebali sa Rusima da potpisu neki sporazum o nepristupanju NATO-u i da  u zamenu za Krim dobiju od Rusa garancije za gasovod i neke druge ekonomske povoljnosti. Ne bi u tom slucaju bilo ni Dobasa  ni rata,a oslobodili bi se velikog balasta sa svojih ledja. Ovako ce da ostanu u zamrznutom konfliktu, ekonomija ce da im trpi zestoko, verovatno ce vremenom i da se polarizuju na istocni i zapadni deo i ne bi me cudilo da u odredjenom momentu Ukrajina raspadne na dva dela.

Meni se zaista cini da je  Ukrajina bezobzirno iskoriscena od strane SAD i Britanije u geopolitickom sukobu sa Rusijom jer potezi njenog rukovodstva su sve samo ne u interesu Ukrainaca.

 

Problem sa tom teorijom je taj sto je Rusija pripojila Krim 2014. izazvana ne odlukom Ukrajine da pristupi Nato-paktu (sto se nije desilo) vec odlukom Ukrajine da potpise trgovinski sporazum sa upravo EU.

 

Odnosno, hocu da kazem, Rusija ne prihvata opciju da Ukrajina bude tesno vezana sa EU.

 

Sto mislim da je greska. Zapravo, maltene svi ruski potezi u evropi od podrske Janukovica pa nadalje su greska na duze staze.

 

Osigurali su da Nato, koji je em polako zamirao em se okretao ka Kini postane ponovo relevantan za evropske zemlje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Horium said:

Problem sa tom teorijom je taj sto je Rusija pripojila Krim 2014. izazvana ne odlukom Ukrajine da pristupi Nato-paktu (sto se nije desilo) vec odlukom Ukrajine da potpise trgovinski sporazum sa upravo EU.

 

Zapravo su to sve samo povodi. Rusija nije zelela da rizikuje 0.1% da takva strateska pozicija ode van njihove kontrole. Desilo bi se pre ili kasnije

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Henry Chinaski said:

Inače žena mi je ruskinja i balans na kartici u rubljima je manji za 15% kada se pretvore u marke.

 

To Dodik krade. 🙂

 

Salu na stranu, a kako uporedjujes da je vrednost u markama manja od u rubljima? Jel u pitanju kurs ili provizija? 

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Horium said:

Odnosno, hocu da kazem, Rusija ne prihvata opciju da Ukrajina bude tesno vezana sa EU.

 

Sto mislim da je greska. 

 

Sustinski verovatno jeste, ali pragmaticno gledano nije - jer kad je clanica EU imaju mnogo manji uticaj na tu drzavu nego ako nije... ako npr. resi da hoce da pozicionira NATO a da oni izvrse uticaj oreko proruske strane.

Sada verovatno ne pominju EU jer je jasno da je to izhlapeli starac koji verovatno nikad ne bi mogao da apsorbuje toliku drzavu u uniji. Da su to znali 2014 verovatno predsednik ne bi nikad odbio onu pristupnicu ka EU.... 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, implant said:

Meni lično ostaje mala nada da je taj govor bio više za unutrašnju upotrebu i poruka fašističkim organizacijama iz Ukrajine, ali je nada, priznajem, mala. Jako mi je žao naroda Ukrajine i opet se nadam da im neće skroz polupati zemlju...kako god, u perspektivi će morati da nađu nekog pametnijeg da ih vodi, nekoga ko će biti svestan da nije isto živeti pored Luksemburga i pored Rusije, i da jednstavno moraju da pronađu način da komšija sa velikom batinom ostane u polusnu, ili barem zagledan na neku drugu stranu.

 

Ma govor mu je potpuno bio usmeren za unutrasnju upotrebu i trebalo je da pruzi opravdanje tj objasnjenje svom narodu zasto je povukao takav potez kakav je povukao. 

 

Mada mislim i da je digao ruke od Ukrajinaca jos 2014 jer je tada shvatio da po mekoj moci ne moze da se meri sa zapadom koji preko novca i svog know how-a perfektno mogu ne samo da presudno uticu na javno mnenje nego da organizuju i revolucije i smenjuju demokratski izabrane predstavnike. Tacno se primetila ta neka ogorcenost i razocarenje u Ukrajinu za koju ga nesumnjivo vezu i licna osecanja, kao  verovatno i sve Ruse jer su potekli sa tog podneblja. S obzirom da ne mogu da se mere sa zapadom po mekoj moci jedino im je na raspolaganju ostala tvrda moc, a to podrazumeva i pogorsanje odnosa sasvim Ukrajincima koji nisu tvrdokorno proruski orijentisani, jer ce ceo posao biti obavljen na silu protivno njihovoj volji.

Tragicno jeste da narod koji potekne sa istog podneblja na kraju bude ovako pocepan i isvadjan zbog nekih tudjih interesa, a uostalom sta ima toliko da se cudimo za njih kad se slicna stvar desila i kod nas. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mmajstor said:

 

To Dodik krade. 🙂

 

Salu na stranu, a kako uporedjujes da je vrednost u markama manja od u rubljima? Jel u pitanju kurs ili provizija? 

Kurs.

I sankcije su reda radi.

" Danas smo se dogovorili da uvrstimo 351 predstavnika ruske Dume, koji su glasanjem prekršili međunarodno pravo i teritorijalni integritet i suverenitet Ukrajine, na našu listu sankcionisanih osoba", rekao je Borelj.

A Bajden uvodi sankcije protiv oligarha i dvije ruske banke.

Neka je Bog u pomoći Ukrajincima, ako je ovo paket mjera koji će odvratiti Putina od napada.

 

 

 

 

Edited by Henry Chinaski
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Henry Chinaski said:

Preduhitri me. Bukvalno se postavljaju vjesti bez ikakve provjere izvora.

Na sta bi licilo da postavljamo propagandne  vjesti sa ruskog Telegrama ovdje.

Inače žena mi je ruskinja i balans na kartici u rubljima je manji za 15% kada se pretvore u marke.

 

Od kud sad marke?

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Henry Chinaski said:

Živimo u Bosni. Frilenceri oboje.Payoneer kartica povezana sa Sberbank-om. Kada odeš na opciju " How much can I get on Atm" je za nekih 10-15% manje u odnosu na juče.

 

Ok, kazem i moj penzioni fond je znacajno manji, sve zbog poteza americke administracije. Moj problem nisu Rusi, nego americka spoljna politika i to ne samo moj problem, nego miliona Amerikanaca, Kanadjana i vjerovatno EU.

Edited by Amigo
Link to comment
Share on other sites

Just now, Amigo said:

 

Ok, kazem i moj penzioni fond je znacajno manji... 

 

Sta je to penzioni fond? 

 

"Evropska unija (EU) reagovaće sankcijama na rusko kršenje međunarodnog prava i od država u procesu pristupanja očekuje da se usklade sa odlukama Brisela, saopštio je portparol EU Peter Stano" .

 

Nas problem su i Srbi i Anerikanci i EU i Rusi.... 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mmajstor said:

Sta je to penzioni fond? 

 

 

To je sto bi kod nas rekli privatna penzija. Od plate se izdvaja odredjeni procenat i to onda ide u stokove. To su milijarde i milijarde dolara. Kada padne berza padaju i te penzije. Kod mene u firmi je to obavezno, ne mozes reci ja to necu.

Drzavne penzije su nikakve, npr meni su vec izracunali da ce moja maksimalna drzavna penzija biti oko 700 dolara sa 30 godina ovdasnjeg radnog staza.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Amigo said:

 

To je sto bi kod nas rekli privatna penzija. Od plate se izdvaja odredjeni procenat i to onda ide u stokove. To su milijarde i milijarde dolara. Kada padne berza padaju i te penzije. Kod mene u firmi je to obavezno, ne mozes reci ja to necu.

Drzavne penzije su nikakve, npr meni su vec izracunali da ce moja maksimalna drzavna penzija biti oko 700 dolara sa 30 godina ovdasnjeg radnog staza.

 

Ma zezam se.... retoricko pitanje posto pitanje dal cemo mi ovde uopste imati penziju i dal cemo je doziveti, a privatne se uplacuju u dinarima sto je opet macka u dzaku. 

 

A ovo ne bi trebalo da ti utice na penziju jer berza stalno ide gore dole i ovo je kratkorocni poremecaj... mnogo je bitnija dugorocna konjuktura i u sta ulaze penzioni fond a u velikoj meri su to drzavni zapisi. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, mmajstor said:

Ma zezam se.... retoricko pitanje posto pitanje dal cemo mi ovde uopste imati penziju i dal cemo je doziveti, a privatne se uplacuju u dinarima sto je opet macka u dzaku. 

 

A ovo ne bi trebalo da ti utice na penziju jer berza stalno ide gore dole i ovo je kratkorocni poremecaj... mnogo je bitnija dugorocna konjuktura i u sta ulaze penzioni fond a u velikoj meri su to drzavni zapisi. 

 

Sve ide gore-dole, ali ipak svjesno obarati vlastitu berzu je van pameti. Jebe se ove na vrhu, koji vladaju, za obican narod, oni imaju sve sto pozele.

Link to comment
Share on other sites

Objektivno gledano sve je zakucao zapad.

Svedočimo izmeni svetskog poretka koji je uspostavljen '89.

Običan narod uvek najebe na žalost , jako mi je žao ljudi iz Ukrajine, te duhom bogate i vesele zemlje u kojoj sam bio desetine puta a i naroda RF.

Ukrajinci zbog korumpiranosti svoje vlastele,koja je ludja nego kod nas, nikada nisu imali ni D od dobrog kvaliteta života 😞

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, mmajstor said:

Sta je to penzioni fond? 

Kako sta je, sta si ti mislio, da su svuda nekakve komunisticke drzavne penzije? Dobro, ti je nebitno, nego...

1 hour ago, mmajstor said:

 

 

Tragicno jeste da narod koji potekne sa istog podneblja na kraju bude ovako pocepan i isvadjan zbog nekih tudjih interesa, a uostalom sta ima toliko da se cudimo za njih kad se slicna stvar desila i kod nas. 

Aha. A ovi tamo normalni koji hoce u NATO itd, oni su izmanipulisana šačica, i oni ne valjaju, jel to? A sto ruje i srbende i slicni lepo nisu kao ljudi prihvatili da je komunizam mrtav, pa kome se od njih to ne svida, da umre i on, nego rovare i zagaduju?

Link to comment
Share on other sites

Al se i UK pretrgla sa sankcijama.

Ovoj Rotenberg braci su uveli sankcije jos 2014, sta sad uvode ponovo, opemena pred iskljucenje?

A i US, toliko galame i na kraju tankosava.

Najgore za Ruse je Severni tok 2 sto je suspendovan. Ali ako Nemci vide da samo oni igraju posteno a ovi deklarativno sankcionisu nece ni to dugo trajati.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mmajstor said:

 

Ma govor mu je potpuno bio usmeren za unutrasnju upotrebu i trebalo je da pruzi opravdanje tj objasnjenje svom narodu zasto je povukao takav potez kakav je povukao. 

 

Mada mislim i da je digao ruke od Ukrajinaca jos 2014 jer je tada shvatio da po mekoj moci ne moze da se meri sa zapadom koji preko novca i svog know how-a perfektno mogu ne samo da presudno uticu na javno mnenje nego da organizuju i revolucije i smenjuju demokratski izabrane predstavnike. Tacno se primetila ta neka ogorcenost i razocarenje u Ukrajinu za koju ga nesumnjivo vezu i licna osecanja, kao  verovatno i sve Ruse jer su potekli sa tog podneblja. S obzirom da ne mogu da se mere sa zapadom po mekoj moci jedino im je na raspolaganju ostala tvrda moc, a to podrazumeva i pogorsanje odnosa sasvim Ukrajincima koji nisu tvrdokorno proruski orijentisani, jer ce ceo posao biti obavljen na silu protivno njihovoj volji.

Tragicno jeste da narod koji potekne sa istog podneblja na kraju bude ovako pocepan i isvadjan zbog nekih tudjih interesa, a uostalom sta ima toliko da se cudimo za njih kad se slicna stvar desila i kod nas. 

 

Mislim da nije digao ruke 2014.; da jeste, već tada bi uradio ovo što radi sada. Od tada se promenilo dosta toga, pisali smo ovde već...doneo je odluku kakvu je doneo, ja samo mogu da kažem da mi je taj deo o ispravljanju krivih drina iz boljševičkog vremena potpuno suvišan, čak i za unutrašnju upotrebu. Da je govor koncentrisao na izvestan broj bataljona ukrajinske vojske koji se bore pod naci zastavama (što je istina, mogao je čak i da prikaže snimke), na ogroman uticaj koji neke zemlje Zapada vrše na ukrajinsku vlast da vodi politiku kakvu vodi i blokira sporazum iz Minska (što je takođe istina), to bi već bilo razumljivo. Ovako, deluje da je presekao sve mostove a ja ne kapiram zašto bi to uradio sa zemljom u kojo se značajan broj ljudi izjašnjava da je ruskog porekla, ili bar nema tako snažna negativna osećanja prema Rusiji.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard changed the title to Rat u Ukrajini
  • Eddard pinned this topic
  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...