Jump to content

Ekologija Beograda


JohnnyDragon

Recommended Posts

Beograd nije grad, Beograd je deponija, ja sam došao sa planine preksinoć i gorko žalim.

Moraću da se selim, ne želim da živim u ovom pacovluku.

Bio sam zapanjen čistotom sela na planini, ti ljudi zaista vode računa o svom okruženju...za razliku od nas in the city.

Seo sam na Gardoš pre 2h iz radoznalosti, da vidim odakle to vise ide , i ljudi, Beograd se NE VIDI.Bukvalno.

Takva simbioza smrada I dima, tako neizdrživo... Otišao sam nakon 5,6min tako zadihan (a fit sam na početku 30te), kao da sam pešačio 20km a ne 1...

 

Link to comment
Share on other sites

Nasu stoku samo treba zestoko lupat po dzepu za svaki opusak il ambalazu koje bace van kante za smece, a idiote koji frizidere, skoljke od auta i slican krupni otpad bacaju u rijeke treba javno kamenovat. Opet kad skontas kakva su gamad ovi sto vode ne samo Beograd nego i ostale gradove svih banana republika dobro je sto i disat mozemo. 

  • Like 3
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ne samo za Beograd:

 

 

https://rs.n1info.com/vesti/setlana-ceca-bojkovic-poziva-na-ekoloski-ustanak/

Spoiler

Svetlana Ceca Bojković poziva na ekološki ustanak

VESTI Autor:nova.rs27. avg. 202110:09 > 10:10

Podeli:

Izvor: Youtube/screenshot/Odbranimo reke Stare planine

Proslavljena glumica Svetlana Ceca Bojković pozvala je građane Srbije da dođu na Ekološki ustanak koji će se održati 11. septembra u Beogradu.

„Dragi građani naše lepe Srbije, ne zaboravite da po Ustavu svi mi imamo prava na zdravu životnu sredinu. Ali, pored već postojećih zagađivača, planira da nam dođe ozloglašena kompanija Rio Tinto, koja bi otpočela eksploataciju rudnika litijuma u dolini reke Jadar“, rekla je Bojković.

POVEZANE VESTI

Bojković: Prešli su crvenu liniju kad su napali prirodu

VESTI

03. jun. 20216

Ona je istakla da nam zbog toga preti veliko zagađenje.

„Dolazak Rio Tinta otvorio bi vrata svima koji bi da očiste svoju zemlju od zagađenja, pa bi Srbija tako bila pretvorena u jednu veliku deponiju. U ime čega se to radi? U ima napretka ekonomije, profita? Nema praštanja za trovanje prirode. To je zločin koji se ne prašta. Naš opstanak zavisi od zdrave prirodne sredine, kakav ćemo vazduh udisati i kakvu vodu piti. Zato dođite da zajedno dignemo svoj glas u odbranu prirode. Dođite u subotu, 11. septembra u 14 sati u Pionirski park u Beogradu. Čekamo vas“ zaključila je Bojković, a prenosi Nova.rs.

Podsetimo, ekološki protest „Ustanak za opstanak – narod protiv Rio Tinta“, biće organizovan 11. septembra u Beogradu. Okupljanje će biti u 14 sati u Pionirskom parku, a poziv su svim građanima uputile ekološke organizacije i pojedinci okupljeni oko „Ekološkog ustanka“.

Očekuje se da će se na protestu okupiti više ljudi nego što je to bilo na prvom skupu u aprilu, što zbog povoda za ovo okupljanje (projekat “Rio Tinta”), što zbog ozbiljnih ekoloških problema sa kojim se trenutno suočavaju građani Beograda

 

Edited by Div
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Div said:

Ne samo za Beograd:

 

 

https://rs.n1info.com/vesti/setlana-ceca-bojkovic-poziva-na-ekoloski-ustanak/

  Reveal hidden contents

Svetlana Ceca Bojković poziva na ekološki ustanak

VESTI Autor:nova.rs27. avg. 202110:09 > 10:10

Podeli:

Izvor: Youtube/screenshot/Odbranimo reke Stare planine

Proslavljena glumica Svetlana Ceca Bojković pozvala je građane Srbije da dođu na Ekološki ustanak koji će se održati 11. septembra u Beogradu.

„Dragi građani naše lepe Srbije, ne zaboravite da po Ustavu svi mi imamo prava na zdravu životnu sredinu. Ali, pored već postojećih zagađivača, planira da nam dođe ozloglašena kompanija Rio Tinto, koja bi otpočela eksploataciju rudnika litijuma u dolini reke Jadar“, rekla je Bojković.

POVEZANE VESTI

Bojković: Prešli su crvenu liniju kad su napali prirodu

VESTI

03. jun. 20216

Ona je istakla da nam zbog toga preti veliko zagađenje.

„Dolazak Rio Tinta otvorio bi vrata svima koji bi da očiste svoju zemlju od zagađenja, pa bi Srbija tako bila pretvorena u jednu veliku deponiju. U ime čega se to radi? U ima napretka ekonomije, profita? Nema praštanja za trovanje prirode. To je zločin koji se ne prašta. Naš opstanak zavisi od zdrave prirodne sredine, kakav ćemo vazduh udisati i kakvu vodu piti. Zato dođite da zajedno dignemo svoj glas u odbranu prirode. Dođite u subotu, 11. septembra u 14 sati u Pionirski park u Beogradu. Čekamo vas“ zaključila je Bojković, a prenosi Nova.rs.

Podsetimo, ekološki protest „Ustanak za opstanak – narod protiv Rio Tinta“, biće organizovan 11. septembra u Beogradu. Okupljanje će biti u 14 sati u Pionirskom parku, a poziv su svim građanima uputile ekološke organizacije i pojedinci okupljeni oko „Ekološkog ustanka“.

Očekuje se da će se na protestu okupiti više ljudi nego što je to bilo na prvom skupu u aprilu, što zbog povoda za ovo okupljanje (projekat “Rio Tinta”), što zbog ozbiljnih ekoloških problema sa kojim se trenutno suočavaju građani Beograda

 

U principu, licno nisam protiv rudarske industrije. 

Ali kako to izgleda u Srbiji, dovoljno je da neko poseti Bor i okolinu da bi video kako to sve izgleda i kako ovde drzava primenjuje ekoloske standarde. 

I inda da to reflektuje na okolinu Loznice kada i ako Tinto krene sa eksploatacijom. I videce kako ce taj kraj biti devastiran za jedno 10-ak godina. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

 

Sprega neznanja i bahatosti dovodi do:


 

Quote

 

"Urbanizam kao nauka i praksa planiranja grada je ukinut. Ukinuli su ga gramzivost, pohlepa, bezobzirnost, bahatost, nadmenost, bestidnost i pravo jačega. Dirigovane urbanističke planove potpisuju poslušni stručnjaci koji bi odavno izgubili licencu kada bi postojalo nezavisno i profesionalno odgovorno strukovno udruženje. Kada prevlada uverenje da su kvadratni metri i betonirane površine vredniji od drveća, trave, neizgrađenih površina bezbednih za igru dece, gradskih šuma i parkova, cvrkuta ptica, onda se grad pretvara u hrpu betona i stakla", ističe Petovar.


 

ceo tekst:

Petovar: Beogradu preti urbani slom

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
5 minutes ago, Kronostime said:

A i Cucko s`njim.

Jos da pecenjar dodje na celo Beogradskih Elektrana i Bog da nas vidi. :thumbsup:

Pa od ovog glavonje, što je bio u Radničkom, svaki je pečenjar bolji....taj je seronja meni upropastio posao.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Ne mogu da prenesem video snimke, slike i komentare iz Fejsbuk grupe Voždovac Info jer je grupa privatna.

 

Šteta što ne mogu jer su Voždovčani besni na opštinu i grad.

 

Pre nekoliko dana, na Voždovcu su odneti stari kontejneri i na nekim mestima postavili su nove ( one koji su zatvoreni i koji se otvaraju uz pomoć papučice ).

 

U delovima Voždovca gde su u ulicama sve privatne kuće odneli su kontejnere i redom, od kuće do kuće delili su kante.

 

Ali.. Samo je jedan broj žitelja dobio te kante a mnogi nisu, jer nisu bili kod kuće.

 

Ovima što su dobili kante rečeno je da će kante prazniti ponedeljkom...Ponedeljak prođe a " Čistoća" ne dođe..

 

Članovi te FB grupe već par dana postavljaju video snimke i fotografije na kojima se vidi početak stvaranja deponija..

 

Ulice su počele da se pune smećem.. 

 

Ne znam da li su kontejneri nestali i iz ostalih delova grada..  

 

Na mom brdu 🙂 nije bilo problema- tokom jedne noći zamenjeni su stari kontejneri.

 

Ne znam ni kako je u donjem delu naselja koje pripada opštini Voždovac, tj da li su sve kuće dobile kante.

 

Btw, stariji učesnici foruma koji su iz Beograda verovatno se sećaju da smo davnih godina imali te kante- svi koji smo imali privatne kuće.  

 

Na kraju, strašno me zanima kako reaguju glasači sns-a..gde oni bacaju kućno smeće..

 

 

 

 

 

Edited by Džudi
Link to comment
Share on other sites

Kante su redovne i dalje u svim prigradskim naseljima. Kod mog matorog u Leštanima svaka kuća ima kantu, utorkom ujutru svi izvezu kante pred kapiju, u neko doba prođe kamion koji pokupi smeće. Za to stiže mesečni račun, oko 750 dinara.

 

p.s. Znam da Voždovac nije prigradsko naselje (bar jedan deo 🙂 )

Link to comment
Share on other sites

@Stiletto Voždovac ima i gradska i prigradska naselja. I u gradskim naseljima još postoje privatne kuće ( deo naselja Braće Jerković npr ). 

 

Verovatno je neki tender u pitanju kako bi se napunila gradska i možda opštinska kasa ( +džepovi sns-a ).. Ali..i u tom slučaju, nisu smeli da diraju kontejnere.

 

Prvi put je problem sa kontejnerima imala Trošarina, tj nekoliko ulica, 2017.godine. Tada su sa početka jedne ulice prebacili kontejnere na kraj ulice i morali smo da šetamo kako bismo odneli smeće. Tom prilikom je i smanjen broj kontejnera.

 

Dva puta su izlazili na teren iz "Čistoće"- pogon Voždovac.  Prvi put se pojavio neki službenik i rekao nam da su stanari u zgradama tražili da se sklone kontejneri jer ne mogu da parkiraju automobile+smeće smrdi tokom leta.

 

Drugi put se pojavio neki šef i obećao je da će rešiti problem.

 

I "rešio " je tako što je postavio dva, tri kontejnera u jednu mračnu ulicu, bez osvetljenja, gde se i tokom dana i tokom noći okuplja čopor pasa lutalica.. :ajme:

 

 

Edited by Džudi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...