Jump to content

Ekologija Beograda


JohnnyDragon

Recommended Posts

Evo godine prodjose, ja sam u Beogradu već tri godine, od kako sam se vratio u zemlju, i od pre mesec dana sam počeo ubrzano da radim na dodatnom uprljavanju ove pacovske deponije zvane Beograd. 

 

Prvih tri godine sam zaista išao i skupljao smeće sa raznim volonterima po parkovima i priobalju, medjutim, uvidevski da grad a i gradjane kante za smeće i osnovna kultura ne zanimaju iste, odličnih da doprinesem i ja. 

Od pre par dana, svakodnevno gledam da što više smeća bacim po ulici, po prečicama na travi, iza zgrada gde prodajem, sve u svemu želeo bih da vidim bar 3x više smeća nego što ga sada ima, i nadam se da će to i biti ostvareno što pre. 

Dodatno sam se aktivirao u grupama na fb koje preporučuju zanimljive turističke atrakcije, i redovno šaljem slike Pacovgrada i njegove štroke i otvaram oči turistima da slučajno ne bacaju pare i da ne posete ovu ekološku grozotu gde kante postojr tek u centru grada i na autobuskim stajalištima. 

Sve ovo radim u nadi da će se kada bude dovoljno ogavno moooožda neko setiti da primeni model Nemačke koja je '70 mučila istu muku, pa poče da postavlja kante duž priobalja, stambenih zgrada, ulica itd.... 

A ako ne, onda ću takodje biti zadovoljan da zatrpavam ovaj grozni grad smećem, ako to već tako jako želi. 

 

Tema je na temu Beograda, jer obilazeći Srbiju, pacovskiji grad ne videh za svo ovo vreme. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Iz parkića, na banjici, između grada tu gde se klinci redovno igraju, ima 3 klupe da ljudi sednu dok se deca igraju i bile 3 kante za đubre. One bele betonske sa onim limenim uloškom da olakša pražnjenje nadležnom menadžeru za komunalni otpad.
jedan dan lepo nestanu sve tri kante istovremeno. Pitamo gde su nestale, nema logike, a nema ni gde da basaš đubre, a ova deca vazda nešto jedu, ima te "stare ambalaže" stalno, nadležni kažu da su ih uklonili na zahtev stanara.
Kvaka je u tome što su se ljudi koji imaju terase prema parkiću stvarno žalili. Naime pojedine je mrzelo da nose đubre do kontejnera, tu im bilo bliže i zatrpaju kante.
I to smo mi, eto.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/17/2021 at 8:43 PM, JohnnyDragon said:

Evo godine prodjose, ja sam u Beogradu već tri godine, od kako sam se vratio u zemlju, i od pre mesec dana sam počeo ubrzano da radim na dodatnom uprljavanju ove pacovske deponije zvane Beograd. 

 

Prvih tri godine sam zaista išao i skupljao smeće sa raznim volonterima po parkovima i priobalju, medjutim, uvidevski da grad a i gradjane kante za smeće i osnovna kultura ne zanimaju iste, odličnih da doprinesem i ja. 

Od pre par dana, svakodnevno gledam da što više smeća bacim po ulici, po prečicama na travi, iza zgrada gde prodajem, sve u svemu želeo bih da vidim bar 3x više smeća nego što ga sada ima, i nadam se da će to i biti ostvareno što pre. 

Dodatno sam se aktivirao u grupama na fb koje preporučuju zanimljive turističke atrakcije, i redovno šaljem slike Pacovgrada i njegove štroke i otvaram oči turistima da slučajno ne bacaju pare i da ne posete ovu ekološku grozotu gde kante postojr tek u centru grada i na autobuskim stajalištima. 

Sve ovo radim u nadi da će se kada bude dovoljno ogavno moooožda neko setiti da primeni model Nemačke koja je '70 mučila istu muku, pa poče da postavlja kante duž priobalja, stambenih zgrada, ulica itd.... 

A ako ne, onda ću takodje biti zadovoljan da zatrpavam ovaj grozni grad smećem, ako to već tako jako želi. 

 

Tema je na temu Beograda, jer obilazeći Srbiju, pacovskiji grad ne videh za svo ovo vreme. 

Bravo, legendo. Predložiću te za Nobela, ovakav inovativan, a vreme će pokazati verovatno i vrlo efikasan, vid borbe za zaštitu životne sredine i menjanja svesti kod građana, još nikom nije palo na pamet.

Link to comment
Share on other sites

Bila nedavno emisija o Istanbulu, ali o stanovnicima zivotinjama, ne ljudima. I onda pokazivaju Topkapi palatu i park u njoj, sve sa papagajima, vranama,... i onda pokazu korpu za otpatke, koja je puna, pored korpe nema smeca. Dolece jedna vrana i vadi sve iz korpe i razbacuje, trazi otpatke hrane. 

 

I onda neko ode u park i idi to smece pored korpe i zakljuci kakav nekulturan i prljav narod. 

 

Dobro, da su Srbi prljavi, tj da ne vode racuna o ekologiji, da bacaju na smece na sve strane to stoji. 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Referent said:

Bravo, legendo. Predložiću te za Nobela, ovakav inovativan, a vreme će pokazati verovatno i vrlo efikasan, vid borbe za zaštitu životne sredine i menjanja svesti kod građana, još nikom nije palo na pamet.

Pa dobro, mozda i nije na taj nacin, ali ovo sa nečišćenjem jeste. Slušao sam na radiju pre par godina, iz njujorškog metroa i iz vozova su uklonjene kante i ređe je čišćeno da se vidi da li će ljudi manje prljati i bacati kad počne da se gomila đubre. I trajao taj eksperiment par godina, pa ga prekinuli jer nije uspeo, i rekli, moramo da se vratimo tradicionalnim metodama, da stavimo više kanti, i da zaposlimo još čistača.

 

Ovo bi najbolje pomoglo, svuda. 1 čistač na 100 stanovnika, a kako da budu plaćeni, pa delimično dranjem ovih koji bacaju:

 

https://www.bbc.com/worklife/article/20181025-the-cost-of-keeping-singapore-squeaky-clean

 

Quote

The city became wealthier, and it became easier to use low-cost labour to clean up. Nowadays, says Liak, Singapore isn’t clean because locals fear fines. It’s clean because there’s an army of workers scrubbing it. They do the heavy lifting. More than anyone else, they keep Singapore clean.  

 

“Singapore is a not a clean city. It’s a cleaned city,” Liak declares. 

 

There are 56,000 cleaners registered with the National Environment Agency. There are likely thousands of independent contractors who aren’t registered. Mostly they’re low-paid foreign workers or elderly workers. Taipei, by contrast, has maybe 5,000 cleaners, Liak adds.

 

Edward D’Silva is frustrated about the way the rise of this army of cleaners has changed the culture in Singapore. With so many cleaners, Singaporeans came to regard cleaning up as someone else’s job. Today, Singaporeans often leave their tray on the table at hawker centres after eating a meal, because they don’t consider it littering, or they think it’s the cleaners’ job to clean up after them. 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Pa dobro, mozda i nije na taj nacin, ali ovo sa nečišćenjem jeste. Slušao sam na radiju pre par godina, iz njujorškog metroa i iz vozova su uklonjene kante i ređe je čišćeno da se vidi da li će ljudi manje prljati i bacati kad počne da se gomila đubre. I trajao taj eksperiment par godina, pa ga prekinuli jer nije uspeo, i rekli, moramo da se vratimo tradicionalnim metodama, da stavimo više kanti, i da zaposlimo još čistača.

 

Ovo bi najbolje pomoglo, svuda. 1 čistač na 100 stanovnika, a kako da budu plaćeni, pa delimično dranjem ovih koji bacaju:

 

https://www.bbc.com/worklife/article/20181025-the-cost-of-keeping-singapore-squeaky-clean

 

 

Doktore, vi me jedini razumete😅

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Pa dobro, mozda i nije na taj nacin, ali ovo sa nečišćenjem jeste. Slušao sam na radiju pre par godina, iz njujorškog metroa i iz vozova su uklonjene kante i ređe je čišćeno da se vidi da li će ljudi manje prljati i bacati kad počne da se gomila đubre. I trajao taj eksperiment par godina, pa ga prekinuli jer nije uspeo, i rekli, moramo da se vratimo tradicionalnim metodama, da stavimo više kanti, i da zaposlimo još čistača.

 

Ovo bi najbolje pomoglo, svuda. 1 čistač na 100 stanovnika, a kako da budu plaćeni, pa delimično dranjem ovih koji bacaju:

 

https://www.bbc.com/worklife/article/20181025-the-cost-of-keeping-singapore-squeaky-clean

 

 

 

Zabluda je da bilo gde u svetu zive ljudi koji su sto posto ekoloski svesni, masovno brinu za svoju okolinu i ne ostavljaju djubre za sobom. Posebno u velikim gradovima, uvek ima ljudi kojima je lakse da kucno djubre bace negde gde mu nije mesto, pa makar im kante za to bile odmah pored kuce. Sta je tim ljudima u glavi, nemam pojma. Ali znam da sam neka mesta u svom gradu, Stockholmu dakle, mnogo puta zaticala neverovatno prljava, a kad istim putem prodjem par sati kasnije, sve cisto, milina.

Poslednjih meseci bas malo izlazim, ali prolece ne mogu da ne primetim. I to ne po olistalom zbunju i drvecu, to ce ovde poceti da se desava tek sredinom maja, nego po svuda gde krenem polepljenim papirima na kojima pise nymålat (sveze ofarbano). Na svim stanicama metroa, po parkovima, gde god se okrenes, neki radnik smirgla neku klupicu da bi je posle ofarbao, drugi glanca metalne sipke na stajalistima busa, treci vozi onu masinu koja usisava sljunak kojim su zimi zbog snega zasipavane ulice i pesacke staze, cetvrti sadi cvece i orezuje zbunje, peti postavlja nove korpe za otpatke umesto ranijih, jedva dve godine starih.... 

Sve u svemu, koliko god visok bio procenat svesnih gradjana, nece bez ozbiljnog i stalnog ciscenja i obnavljanja pohabanog. Sta god to kostalo, mora da se plati ako hoces cist i uredan grad. Ne moze da se racuna na neprljanje od strane ljudi jer uvek ima onih koji ce to da rade. Neki zato sto ih je necivilizovane bacilo u veliki grad, drugi zato sto ih udaraju tinejdzerski hormoni, treci jer su beskucnici, alkosi, cetvrti jer ih bas sad mrzi da idu do kante ili prosto zure, a misle da ih niko ne gleda... Sto se tice Beograda i troskova ciscenja, ona pevajuca fontana je mogla da cisti grad bar nekoliko godina, a o Nemanji na ziru da i ne pricamo.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Umesto fontane i spomenika moglo je da se kupi mnogo metli i kontejnera, kamiona i još koječega, ali Beograd je ekološki potpuno zapušten od početka, Beograd i dalje samo deponuje smeće na jednoj lokaciji, ništa prerada, zaštita okoline, jedva da se nešto kao odvaja, otpadne vode se ne prečišćavaju, veći deo onoga što se zove Beograd nema kanalizaciju, a bogami ni ispravnu pijaću vodu, na drugoj strani pijaćom vodom se peru ulice, zalivaju bašte. Potrebne su stotine miliona eura da se napravi samo jedan značajan korak ka čistom gradu, te stotine miliona bi se i našle, pozajmile makatr i uz lepu proviziju, ali pameti i znanja nedostaje, ne može se pozajmiti. Ko može da objasni Vesiću da je korisniji kilometar kanalizacije od tri spomenika srpskom ili ruskim vladarima.

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

U mom naselju postoji neregistrovano Udruženje "Moje naselje"- Udruženje blisko sns-u...Ali...

 

Bez obzira što se politički ne slažem sa tim komšijama, moram da priznam da često organizuju ekološke akcije, obično vikendom. Skuplja se smeće koje nesavesne komšije bacaju.

Dve deponije koje su počele da se prave u jednom delu naselja brzo su očišćene.

 

Gradska čistoća se trudi da pere ulice, ali pošto ima mnogo parkiranih vozila jer nema posebnih parking mesta, očekujem da će Čistoća te ulice oprati sa šmrkom ( sa crevom )..Ne može drugačije.

 

Pre par meseci su i sadili drveće- gde može da se sadi..i mislim da smo jedno od retkih naselja koje je čisto. 

 

Nisam videla ovih dana da se smeće baca van kontejnera.  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, urosg3 said:

Kako su ovi Švedi neodgovorni:
 

Socijalizacija, druženje, rekreacija...

 

Neka mi bude oprosteno sto stavljam ovaj svedski primer ovde, ali ima veze s pricom. Radi se o nekakvom eksperimentu na par mesta u najstrozem centru grada, gde se pokusava stvoriti mali lokalni raj za vec privilegovane ljude koji zive u kraju gde je kvadrat stana preko 10 hiljada evra. Tu su iz par ulica izbacili automobile i postavili klupice da se komsije kao druze. Naravno da nema nista od toga, osim sto se ostalima, onima koji tu ne zive, salje jasna poruka da im tu nije mesto. Nisam nabasala na neku od tih lokacija, niti imam zelju. Takodjer nisam nasla ni jedno jedino slovo na netu o ovoj temi, a da je na svedskom, iskljucivo na engleskom.

To svakako nije resenje za prijatniji zivot u gradu. Veliki gradovi treba da pripadaju svima, guzva je ono sto ih odlikuje. Ko to nece, neka ide na selo, u svedskom slucaju u sumu. Ali gde su ljudi, tu ce biti i smeca, pa je na onima koji su izabrani da upravljaju gradom, da organizuju i ciscenje. Nikakve lokalne akcije, kao ona iz Devojkinog posta, tu nece pomoci, niti treba. Uopste nisam za takvo prebacivanje odgovornosti na gradjane, jer sto njih ne moze da ocisti ono sto jedan moze da uprlja. Pri tome ne znamo ko je taj strokavac i da li tu uopste zivi. Umesto sto se samoorganizuju oko ciscenja, to udruzenje bi bolje uradilo da ode pred opstinu i trazi od gradskih vlasti da radi svoj posao. Eh, ali to udruzenje, citam gore, je blisko SNS. I eto problema 😀.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Razlog zbog kog ekoloski ustanak I slicne manifestacije smatram izuzetno licemernim. Prosecan gradjanin koji cim izadje iz zgrade pljune I baci pikavac a stari frizider I sporet 'odlaze' u obliznji potok se setio da mu neko tamo iz belog sveta prlja zemlju. 'Oce to.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, djura.net said:

Razlog zbog kog ekoloski ustanak I slicne manifestacije smatram izuzetno licemernim. Prosecan gradjanin koji cim izadje iz zgrade pljune I baci pikavac a stari frizider I sporet 'odlaze' u obliznji potok se setio da mu neko tamo iz belog sveta prlja zemlju. 'Oce to.

Tacno. A posebno je indikativno npr na primeru Rio Tinta i buduceg rudnika litijuma u blizini Loznice. I tu je glavni vic u tome da je projekat tek u pre-feasibilty fazi. Rio Tinto jos nije zvanicno ni odobrio finansiranje otvaranja tog rudnika. To tek nakon zavrsetka feasibility studije, negde tokom 2022 godine. 

Link to comment
Share on other sites

Necu se sloziti sa nekima ovde, mislim da se radi o prostoj kulturi. Recimo, ja zivim u predgradju Filija, niko nam ne cisti ulicu. Ako dune vetar I recimo obori privatne kante- neko ce pokupiti djubre, obicno vlasnik, a nije ni neobicno da to uradi komsija. U gradu se ulice ciste, pa opet tacno znas kakva struktura ljudi zivi u kraju, po kolicini djubreta u ulici.

 

Otisla sam na jug, I svaki centar grada je bio cist ko suza. Ljudi kazu jug=redneck, pa su im gradovi cistiji od nasih "kulturnih" severo-istocnih. Ne malo cistiji, nebo I zemlja razlika.

 

Oduvek sam mrzela u SR ono, kad dodje leto, pa gastosi krenu da dolaze, pa cim udju u zemlju krenu da bacaju djubre gde stignu kao tu mogu. I to je isto do mentaliteta, da nije okruzenje takvo, ne bi ni oni to radili 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...