Jump to content

Biatlon


Romantik

Recommended Posts

Iako bas i ne prilici otvoriti temu o zimskom sportu na dan kad je ta sezona zavrsena, da bih olaksao dusu zbog jos jednog razocarenja moram to uciniti.

BIjatlon je meni omiljeni zimski sport, pratim ga vec skoro 30 godina i imam neki sablon u navijanju, ali o tome par redova kasnije.

 

Prvo, sta je to bijatlon? Kao sto se i iz samog naziva reci naslucuje u pitanju je olimpijski sport nastao kombinacijom dva sporta, i to dva prilicno suprotna sporta, nordijskog trcanja (ali sve vreme sa puskom na ledjima), disciplina koja je mnogo zahtevnija od trcanja ili biciklizma, ekstreman aerobni napor, i streljastva, sporta za koji je neophodan mir i savrsena harmonija. Trke se sastoje od 3 ili 5 identicnih krugova, cija duzina zavisi od discipline, a nakon svakog, sem poslednjeg sledi gadjanje. Mete se nalaze na 50 metara udaljenosti, na svakom gadjanju postoji 5 meta, u lezecem stavu njihova dimenzija je 4.5cm a u stojecem 11, a vreme se ne zaustavlja za gadjanje, vec sve ulazi u ukupan rezultat. U bijatlonu postojie 4 zvanicne individualne discipline i 3 timske.

 

Individualne su:

1. Sprint (10km za muskarce i 7.5km za zene), sastoji se od 2 gadjanja (prvo lezeci pa posle drugog kruga stojeci stav) i za svaki promasaj sledi kazna trcanja dodatnog kruga cija je duzina 150m (u praksi to je zavisno od oblika kruga nekih 22-25 sekundi). Svaki takmicar startuje zasebno i meri im se ukupno vreme na stazi (obicno ispod 25 minuta, zavisi dosta od profila staze), a startni intervakk je 30 sekundi (dakle ovo je sto bi Englezi rekli time trial).

2. Potera (12.5km za muskarce i 10km za zene) sastoji se od 4 gadjanja (prvo dva puta lezeci a potom poslednja dva gadjanja stojeci), kazna je ista kao u sprintu, ali se razlikuje po tome sto se ovde startuje po rezultatima ostvarenim u sprintu, dakle pobednik sprinta krece prvi, drugopplasirani krece onoliko sekundi iza njega koliko je kasnio u sprintu, i tako redom, a pobednik trke je onaj ko prvi prodje ciljem.

3. Individual (20km za muskarce i 15km za zene) meni najomiljenija trka, isto je na stopericu (time trial), ali za razliku od svih ostalih trka, ovde kazna nije u distanci, vec vremenska i to najveca gledajuci sve vrste trka, tako da se svaki promasaj kaznjava dodavanjem jednog celog minuta na vreme, tako da ovde uglavnom pobedjuju najbolji strelci, dok je sprint rezervisan za najbrze trkace. Sistem gadjanja je isto drugaciji u odnosu na sve ostale trke jer prvo ide lezeci stav pa zatim stojeci pa opet lezeci i na kraju stojeci, dakle 4 ukupno.

4. Masovni start (15km za muskarce, 12.5km za zene) je najmladja discpilina, da ne trazim sad, ali uvedene pre nekih 20-ka godina. Zbog tehnickih limita strelista, u njoj ucestvuje samo 30 elitnih takmicara (u sprintu i individualu obicno ima preko 100 startera po trci). Ovde svi takmicari startuju istovremeno, sistem gadjanja je isti kao u poteri (kao i kazni za promasaje), a pobednik je onaj ko prvi stigne do cilja.

 

Timske discipline:

1. Stafeta (muska 4x7.5km i zenska 4x6.5km), ovde imamo nacionalne timove sastavljene od po 4 takmicara, prvi predstavnici startuju svi istovremeno, a onda kao i svaka stafeta prave se izmene nakon svakih 7.5km (odnosno 6km kod zena), trka ide u kontinuitetu i pobednik je ona reprezentacija koja prva stigne do clija. Specificnost ove discipline je i u kazni za promasaje. Za razliku od individualnih disciplina, kad svaki takmicar po 5 metaka u sanzeru, a sanzera onoliko koliko je predvidjeno gadjanja u toj disciplini, u stafeti oni nosi po dva sanzera sa po 5 meatka, ali i 6 dodatnih metaka, koji su svaki individualno negde zatureni u pusci. Ako takmicar ne pogodi svih 5 meta sa tih 5 metaka u sanzeru on na svakom gadjanju ima pravo da upotrebi do 3 dodatna metka, ali njih rucno puni (svako punjenje i ponovno gadjanje uzima otrpilike 5-8 sekundi) pa tek ako neka meta ostane neoborena i nakon ta tri dodatna metka onda trci tih dodatnih 150 km (kazneni krug) za svaku metu koaj je ostala neoborena.

2. Mix stafeta, ovo je predivna novotarija koja je dala sanse da se okite medaljljama i dosta slabije reprezentacije, tj one one koje nemaju 4 dobra takmicara. Pravila su identicna kao kod klasicne stafete, jedina je razlika sto tim cine po 2 muska i 2 zenska clana. Do ove sezone muskarci su svoje izmene trcalali 7.5km, a zene 6, ali su ove ujednacijli, svi trce po 6, sto je dalo blagu prednost onim reprezentacijama kojima je zenksi tim jaca strana.

3. Single mix stafeta, jedina besmilica u ovom sportu, nesto gor ei od paralel salloma u alpskom skijnaju tako d ao tome nece biti dalje reci.

 

E kad sam vas upoznao sa sportom sad malo reci o mojim navijackim preferencijama. Oduvek sam navijao za dobre strelce, a protiv odlicnih trkaca (koji inicijalno kad se pojave obicno jako lose gadjaju ali kako sezone prolaze popravljaju se u tom segmentu). U pocetku mog pracenja sportom su dominirali Nemci, njihova stafeta (Fiser, Gros, Luk, uz promenjljivog cetrvtog clana, ali najcese je to bio Sendel) je bila nepobediva devedesetih, a oni su mi svi bili ok. Onda se pojavio zli Ole Einar Bjorndalen, potukao sve moguce i nemoguce rekorde, a glavni takmac mu je bio moj pulen, Rafael Poire, Francuz, naravno najbolji strelac, ali prosto prespor na stazi. Onda se on ozenio Norvezankom, otisao da trenira sa njima, znatno popravio trcanje i konacno na moju veliku radost skinuo Bjorndalena sa vrha, ali ne i njegove rekorde. Posle njegovog penzionisanja Bjorndalen uzima jos dva velika globusa a onda je nastao mali vakum od par godina gde su se ukupni pobednici smenjivali, Bjorndalen je i dalje bio tu, uzimao svetske i olimpijske medalje, ali nije mogao bas do velikog  globusa, a onda se pojavio njegovo velicanstvo Martan Furkad, naravno opet Francuz. Apsolutna dominacija i 7 uzastopnih titula, e to su bile lepe godine za mene, jer otprilike polovinu tih titula je uzeo u velikom stilu, nekoliko takmicenja pre kraja, totalno bez stresa. Medjutim pre tri godine je imao dosta slabiju sezonu, to koristi novi mladi negativac iz Norveske, Johanes Tinjes Bo, ali Furkad prosle sezone uzvraca, no zbog nesrecnog bodovanja, o cemu ce biti vise reci kasnije, gubi titulu u poslednjoj trci, iako je u istu usao kao vodeci, i pobedio u njoj, ali nije vredelo. Nakon toga se penzionisao, to je najavio tokom sezone, ali bio je to bas tuzan kraj. Furkad je imao sezonu gde samo 1 trku nije zavrsio na podijumu. Takva konstantnost u ovom sportu je nezamisliva jer ljudi obicno imaju par takmicenja kad se bas ispromasjuju, sto ih baci dosta nize u poretku, ma kako da su brzi.

 

Ove godine zli J.T. Bo ima dosta problema sa gadjanjem ponovo, kao u pocetnim sezonama, pobedjuje u samo 4 trke od ukupno 26, a kao jedini takmac mu se namece ruki sunarodnik Lajgred (7 pobeda), ali kome za razliku od vecine Norvezana, snaga nije u nogama vec u pusci. Uz Simona Edera (veteran iz Austrije, covek koji je i uveo revoluciju u gadjanje, ali koji je previse spor na stazi za bilo sta ozbiljnije), imao je najbolje procente na gadjanju u sezoni. U poslednju trku, koja je zavrsena malo vise pre sat vremena, je Bo usao kao vodeci, ali zbog bodovanja ukupnu titulu bi uzeo ko god bude bolji od njih dvojice u trci, nevezano od pozicije, pod uslovom da su u prvih 8. U slucaju da su van 8, Bo osvaja, tj zadrzava titulu. I iako je trka bila po dosta vetrovitom danu (to daje prednost strelcima, dakle teorijski Lajgrejdu), on to ne uspeva da materijalizuje na prva dva gadjanja, jer je promasio jednom, a Bo dva puta, ali posto je Bo-u veci problem lezeci stav, kad je stigao do stojeceg sa zaostakom manjim od jednog promasaja, sanse za Lajgrejda su pale, a posto je promasio jednom i na trecem, a Bo pogodio sve, na poslednje gadjanje su stigli sa prednoscu Boa manjom od jednog promasaja, Bo je promasio, Lajrgejd bi sa 5 od 5 uzeo titulu najverovtnije, ali nakon dva pogodka promasuje i tu mi rusi sneska, a Bo zavrsava trku kao trci i uzima treci veliki globus zaredom. Jos je dug put do Furkada, ali ovakav poraz bas boli (kad tvoj strelac izgubi od zlikovaca tako sto je losije gadjao od njega). Malo prejake reci koristim za ove nezeljene sampione, ali jos sam u afektu i poraz, tj Bo-ova pobeda jos previse boli.

 

Elem, ko nije pratio ranije, a voli uzbudjenja, ovo je pravi sport za njega, i nek pocne od sledece sezone jer ovde ne pobedjuje uvek najbrzi, na gadjanjima su ceste promene, a kad je vetrovit dan pretumbacije mogu biti ogromne (a nisu nasumicne), sto daje draz takmicenju. E sad bodovanje za svetski kup ide po sledecoj formuli: 1-60 poena, 2-54, 3-48, 4-43, 5-40, 6-38, 7-36, 8-34, 9-32, 10-31 i posle sve po jedan bod razlike do 40-og mesta, ali se za ukupni plasman ne racunaju sve trke, vec se u normalno sezoni brisu po dva najgora rezultata svakom takmicaru, a u ovoj kovid sezoni je odluceno da se brisu po 4 najgora. Verovatno cu narednih dana napraviti neki manji traktat i o zenskoj sezoni.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ovo sto tebi smeta kod bodovanja je dobar njegov deo, brisu se 2 najlosija rezultata od 26 trka, ja bih i vise brisao. Ovo je zimski sport, ljudi se cesto razboljevaju, ako propuste vikend to je odmah 2-3 trke sa 0, a zbog nabijenog bodovanja, to se ne nadoknadjuje.

 

Propustio si za proslu sezonu da navedes da je Boe propustio 5 ili 6 trka jer je odlucio da bude sa zenom pred, tokom i posle porodjaja, dakle posto se brisu 2 najlosija rezultata to znaci da je Furkad imao bar 3 trke fore i opet ga je Boe dobio u GC, a zasto ga je dobio, pa zato sto ga je usrao u maltene svakoj trci na kojoj je ucestvovao.

Da Boe nije uzeo tu titulu to bi bas bila epska nepravda, najveca u bijatlonu za ovih 15 god koliko ja pratim. Nema tu leba dok ne bude fis bodovanje (100-80-60...). Ne znam da li se secas ranijeg bodovanja, mislim da je bilo 50-48-46... To je tek bila tragedija.

Edited by nlavrnja
Link to comment
Share on other sites

Pozdravljam otvaranje teme, koja je jos na forumu u starom izdanju, bila kreirana ali mali broj interesenata koji su pratili i pisali o ovom sportu, nije dugo temu drzao aktivnom.Pratio sam prethodnih sezona, ove nisam kao ni alpsko skijanje.

Unakazena su takmicenja ne samo sistemom bodovanja vec pre svega ogranicenjima zbog COVID-a. Potpuno je nestvarno da je uopste i bilo rezultata.

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, nlavrnja said:

Ovo sto tebi smeta kod bodovanja je dobar njegov deo, brisu se 2 najlosija rezultata od 26 trka, ja bih i vise brisao. Ovo je zimski sport, ljudi se cesto razboljevaju, ako propuste vikend to je odmah 2-3 trke sa 0, a zbog nabijenog bodovanja, to se ne nadoknadjuje.

 

Propustio si za proslu sezonu da navedes da je Boe propustio 5 ili 6 trka jer je odlucio da bude sa zenom pred, tokom i posle porodjaja, dakle posto se brisu 2 najlosija rezultata to znaci da je Furkad imao bar 3 trke fore i opet ga je Boe dobio u GC, a zasto ga je dobio, pa zato sto ga je usrao u maltene svakoj trci na kojoj je ucestvovao.

Da Boe nije uzeo tu titulu to bi bas bila epska nepravda, najveca u bijatlonu za ovih 15 god koliko ja pratim. Nema tu leba dok ne bude fis bodovanje (100-80-60...). Ne znam da li se secas ranijeg bodovanja, mislim da je bilo 50-48-46... To je tek bila tragedija.

 

Bodovanje definitivno ne ceni pobede vec konstantost, a pre je cenilo jos manje, to stoji i to bih i ja rado menjao.

Sto se tice ovog odbacivanja najlosijih rezultata to mi se uopste ne svidja. I u moto sportu ti ponekad ne zavrsis trku i imas nula bodova zato sto te neko ni krivog ni duznog izbacio, ali to je deo zivota. Mene je najvise od svega bolelo kad je svojevremno Bjorndalen strarteski preskakao poneku trku, a onda prva posle povratka bude toliko domimnanto izdanje na stazi, da je to jezivo. Znaci on je eksplotisao to pravilo maksimalno. Jeste Bo preskocio neke trke, ali isto tako kako moze sluziti bilo kom sportu u korist da neko ko vodi u generalnom plasmanu, pobedi u poslednjoj trci i kao nagradu dobije gubitak globusa, to zaista ne sme da se desava i mora se smisliti nacin da se to vise nikad ne desi.

 

IBU radi vrhunsku stvar na promociji ovog sport, bijatlon je verovatno populariji od alpskog skijanja u Nemackoj i Norveskoj, i do sada nisu imali mnogo pogresnih koraka (sem ovog brisanja rezultata i singl mix stafete) tako da se nadam da ce naci resenje i ove godine.

 

Sto se tice zena, Tiril Ekof je apsolutno izdominirala ove sezone, falila joj jedna pobeda da obori rekord Magdalene Forsberg, oduvek je bila medju najbrzima na stazi, ali je znacajno popravila situaciju na strelistu pa je bila maltene nepobediva. Videcemo da li ce moci da zadrzi taj standard na strelistu dogodine. Moja miljenica Hana Oberg je dobro pocela ali kako je sezona odmicala bila je sve sporija i sporija na stazi, a posle svetskog prvenstva je bila bukvalno ocajna na strelistu.

Link to comment
Share on other sites

  • Xpert changed the title to Biatlon
  • 1 year later...

Veruj da nisam, sta Bo radi ovo je zaista nevidjeno, mada i dalej ga prati i luda sreca, danas je imao cak 3 metka koji su rikosetirali u metu, dakle promasaja je da je srece bilo trebalo biti duplo vise, ali i ovako je otvorio vrata, ali niko nije umeo da iskoristi. Ja pustio snimak veceras, a namerno nisam nigde pratio tokom dana, i kad je Francuz promasio dvadeseti tako sam vrisnuo da je verovatno pola zgrade mislilo da me neko kolje, stvarno je zabolelo, jer sam se iskreno ponadao, mada koliko je Bo superioran u trcanju, i da Kventan nije promasi opet ne bi uzeo zlato, a tad bi bolelo jos vise. Kako je bila lepa prosla sezona kad je Bo bio van forme, ko ce docekati opet jednu takvu.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Romantik said:

Veruj da nisam, sta Bo radi ovo je zaista nevidjeno, mada i dalej ga prati i luda sreca, danas je imao cak 3 metka koji su rikosetirali u metu, dakle promasaja je da je srece bilo trebalo biti duplo vise, ali i ovako je otvorio vrata, ali niko nije umeo da iskoristi. Ja pustio snimak veceras, a namerno nisam nigde pratio tokom dana, i kad je Francuz promasio dvadeseti tako sam vrisnuo da je verovatno pola zgrade mislilo da me neko kolje, stvarno je zabolelo, jer sam se iskreno ponadao, mada koliko je Bo superioran u trcanju, i da Kventan nije promasi opet ne bi uzeo zlato, a tad bi bolelo jos vise. Kako je bila lepa prosla sezona kad je Bo bio van forme, ko ce docekati opet jednu takvu.

 

Niko nije imao ni sanse, Finelo da je pogodio sve (a promasio je 7) bi i dalje bio nekih 4 sekunde iza Boa. Tako da je sa 18/20 i ovakvim trcanjem imao zagarantovanu zlatnu medalju. 

Link to comment
Share on other sites

Laigred i Samjuelson da su pogodili po 20, mozda bi izvukli na stazi tih dodatih desetak sekundi, nije isto trcati posle pogodka i posle promasaja.

Jos se i staza raspadala, takve promene na stazi znaju da naprave problem takmicarima i donesu cudan rezultat, ali sad ni to nije bio faktor (ove zime Fiserove skije na primer nisu radile na nekoj stazi, zaboravio sam gde bese, mozda u Francuskoj, kad je bio cisti led, jedina trka gde Bo nije bio medju najbrzima).

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Krenula nova sezona, mladji Bo na pocetku nije dominatna sila, tako da sezona vec sad obecava, dok je kod dama konkurencija jos uejdnacenija nego prethodnih godina i broj potencijalnih pobednica na svakoj trci je dvocifren. Danas su na programu prve potere u sezoni.

 

Glavni utisak sa ovih prvih trka je napredak koji su napravili Nemci u obe konkurencije, te neocekivano dobri rezultati od zenskog tima Norveske, s obzirom da su im se glavne uzdanice iz prethodne decenije (Marte Olsbu Rojzeland i Tiril Ekof) penzionisale.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...