Jump to content

Zimski testovi 2021


Radoye

Recommended Posts

7 minutes ago, Downforce said:

Standardno vestacko mesanje karata radi uzbudljivosti...dobra stara F1...

 

Ostali mnogo kmeče jer je jedan najbrzi i uvek pobedjuje, pa nagovore "starce" da ovom prvom potpetljaju noge.:lala2::smiley48:

To je uvek bilo pošteno da bi se za.ebala monotonija :15:

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Downforce said:

Znaci definitivno je "high rake-low rake" prica uzrok problema. Pravilima su ih prakticno zeznuli. Imali su totalno suprotan koncept koji je bio brutalno razradjen.

 

 

 

Vrlo elegantno su ih zajebali, ali su oni ipak znali da će probati da ih zajebu ( ne bi bio prvi put da se to radi u motosportu, setite se priče oko Porsche-a 917).

Elem, znali su da će probati da ih zajebu, pa su smislili kako da zaobiđu pravilo o minutaži u vazdušnom tunelu. Jbg, ako ne možeš da koristiš vazduh, onda ko ti brani da koristiš - vodu.

Šta su uradili?

"Potopili" model u vodeni tunel, dobili linije opstrujavanja i u teoriji merili da li je koncept ok. Problem sa vodenim tunelom je taj što daje tzv. teorijsku liniju aerodinamičnog profila ali se Rejnoldsov broj može dobiti samo u vazdušnom tunelu.

(za nemašince, Rejnoldsov broj je "keva" u merenju efikasnosti konture)

Ali, sve je to extra u teoriji, ali u praksi je ipak vrhunski teško.

U MGP-u su ubeđeni da imaju Babarogu koja može da sa'rani ceo grid, ali će očigledno prvo izvršiti obljubljivanje gigantskih razmera zadnjice Hamiltona, a pogotovo Botasa.

Ako me pitate otkud znam za vodeni tunel, video sam ga sopstvenim očima pre godinu dana u motosport odeljenju u Aftalbahu.

Na pitanje da li je to za GT program, dobio sam odgovor sa širokim osmehom koji je glasio ovako:

"Naravno da je za GT program, pa za šta vi drugo bio"?

 

(GT automobili nemaju nikakvu aero promenu za ovu godinu...)

Khm, khm, evo kako "radi" ugrubo opisano, vodeni tunel...

https://youtu.be/6bUm_236Cqw

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/14/2021 at 7:59 PM, DASUBO said:

 

Vrlo elegantno su ih zajebali, ali su oni ipak znali da će probati da ih zajebu ( ne bi bio prvi put da se to radi u motosportu, setite se priče oko Porsche-a 917).

Elem, znali su da će probati da ih zajebu, pa su smislili kako da zaobiđu pravilo o minutaži u vazdušnom tunelu. Jbg, ako ne možeš da koristiš vazduh, onda ko ti brani da koristiš - vodu.

Šta su uradili?

"Potopili" model u vodeni tunel, dobili linije opstrujavanja i u teoriji merili da li je koncept ok. Problem sa vodenim tunelom je taj što daje tzv. teorijsku liniju aerodinamičnog profila ali se Rejnoldsov broj može dobiti samo u vazdušnom tunelu.

(za nemašince, Rejnoldsov broj je "keva" u merenju efikasnosti konture)

Ali, sve je to extra u teoriji, ali u praksi je ipak vrhunski teško.

U MGP-u su ubeđeni da imaju Babarogu koja može da sa'rani ceo grid, ali će očigledno prvo izvršiti obljubljivanje gigantskih razmera zadnjice Hamiltona, a pogotovo Botasa.

Ako me pitate otkud znam za vodeni tunel, video sam ga sopstvenim očima pre godinu dana u motosport odeljenju u Aftalbahu.

Na pitanje da li je to za GT program, dobio sam odgovor sa širokim osmehom koji je glasio ovako:

"Naravno da je za GT program, pa za šta vi drugo bio"?

 

(GT automobili nemaju nikakvu aero promenu za ovu godinu...)

Khm, khm, evo kako "radi" ugrubo opisano, vodeni tunel...

https://youtu.be/6bUm_236Cqw

 

To je vrlo insteresantna tema. 

Vodeni tuneli se koriste cesto u dizajniranju aviona, evo primer vrtloznog kretanja fluida preko delta krila.

 

Koga vise zanima moze i ovaj rad da procita, nije los:

https://apps.dtic.mil/dtic/tr/fulltext/u2/a582450.pdf

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...