Jump to content

Ovo je ovde Balkan


Doc Holiday

Recommended Posts

2 hours ago, Doc Holiday said:

 

neko mi rece da je iza groblja u Lescu, valjda  , iza krematorijuma  ,  najbolji kupus i krompir 😄

 

 ukusan Pantelija

Cist vazduh, plodna zemlja s ove strane Dunava...

I ja cuh da ove vase odma` pakuju u petarde i prskalice - bice da je do Petrohemije.:classic_wink:

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, vilhelmina said:

 

Bas primerena tema za pdf Drustvo 😂. Ne verujem da je to bila namera postavljaca, ali novi forum je ocigledno poceo da zivi sopstveni zivot, pa da i ja dam svoj doprinos.

Ne bi verovao sta je sve od papira i potvrda potrebno da bi ovde u Svedskoj prosuo pepeo pokojnika negde u prirodi. Nije da se ne moze, ali vecini ozaloscenih presedne borba s birokratijom i odluce se za klasicno polaganje urne u zemlju, na za to predvidjenom mestu. Nije jednostavno ni izneti urnu iz drzave Svedske, a nije ni jeftino, ali se moze. Izmedju ostalog, potrebno je dokazati da si s kompanijom kojom ce urna leteti obezbedio da putuje u rucnom prtljagu. U cekiranom ne moze nikako, zbog opasnosti da se zagubi.

NIje svuda tako....npr. iz Nemačke se može poslati poštom urna, ali isključivo na adresu ovlašćenog preduzeća za obavljanje ukopa, odnosno pohranjivanje urne u rozarijumu. Potrebno je dostaviti potvrdu od tog preduzeća da je rodbina ili najbliži srodnik, zvanični zakupac grobnog mesta.

Link to comment
Share on other sites

On 4/30/2019 at 9:55 AM, Doc Holiday said:

Malo samokritike nije na odmet

 

 

58461783_2723692881038681_1966645725039165440_n.jpg

 

 

 

:lol_2:

 

jos ce ispasti da si i ti na toj slici cim se samokritikujes

 

koga briga sta rade ljudi ne moramo da se povezujemo sa svakim slucajnim prolaznikom koga vidimo na svom putu

Link to comment
Share on other sites

On 4/30/2019 at 8:03 AM, Honey Badger said:

 

 

Umrla Mira Markovic? 

 

Gdje ja zivim jebote, kako mi je to promaklo? 

 

Cuj gde zivis. Ja cuo i zaboravio, kao da krava nikada nije ni postojala. :)

Link to comment
Share on other sites

On 4/30/2019 at 4:46 PM, zoran59 said:

 Za ovu opciju se opredijelio moj bratic. Ima jedva 45 godina al' je opasno bolestan i razmislja o tome. Koliko sam shvatio iz njegove price, lijes je biodegradable, a na poklopcu je usadjena neka sjemenka sa malo gnojiva.

Samo, on planira tako sebe "posaditi" iza svoje kuce, sto je ovdje moguce.

Na Balkanu, pak, imas brdo propisa i gluposti. Svojevremeno je Vjekoslav pisao da su njegovoj porodici bile potrebne neke silne dozvole samo da preveze urnu sa pepelom iz Zagreba u Osijek privatnim kolima, a onda nisu mogli prosuti pepeo nego urna (po zakonu!) mora u odredjeno grobno mjesto.

Dotle, moja majka je izrazila zelju da njen pepeo bude prosut u ocean i to smo napravili bez problema - unajmili camac, otisli malo dalje od obale i prosuli. Nitko nas nista nije pitao.

 

Vidiš, to "brdo propisa i gluposti" nije samo balkanski specijalitet, već je takav slučaj raširen u gotovo svim europskim zemljama, za što postoje itekako dobri razlozi. Jedan od razloga zašto ne možeš ukapati pokojnike gdje ti se ćefne jesu podzemne vode i opasnost da raspadajuća tijela, inače jedan od najjačih toksina, zagade podzemne vode, pa konzekventno dođu i u dodir s pitkom vodom. Imaš problem i sa glodavcima (štakorima), zato se na grobljima nikad ne sadi nisko raslinje (shrubs) jer štakori obično kongregiraju u njima.

Što se tiče prosipanja pepela u more, nije svejedno da li ga se prosipa u Atlantik ili Pacifik, ili u mala zatvorena europska mora, gdje ti struje odmah to vrate na obalu, a te obale doslovce žive od turizma.

Ekološki propisi u EU su vjerojatno najrigorozniji na svijetu, pa se izgradnji ukapališta pristupa planski i vrlo strogo i ne može se svako baviti projektiranjem groblja, već samo posebno specijalizirani arhitekti i tehnolozi.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Iron, a gdje se onda raspadaju lesevi raznorazne faune, bilo na kopnu, bilo u moru? I dok ovo sve manje-vise stoji za groblja i tijela, kakva je razlika u pepelu, kako je pepeo nakon kremacije drugaciji od bilo kakvog drugog pepela, npr. nakon sumskog pozara?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, zoran59 said:

Iron, a gdje se onda raspadaju lesevi raznorazne faune, bilo na kopnu, bilo u moru? I dok ovo sve manje-vise stoji za groblja i tijela, kakva je razlika u pepelu, kako je pepeo nakon kremacije drugaciji od bilo kakvog drugog pepela, npr. nakon sumskog pozara?

 

Fauna umire i raspada se raštrkano, na puno većem području, plus ne ukapaju se već se za njihove posmrtne ostatke pobrinu kojekakvi scavengeri, lešinari i sl. Groblja su, pak područja masovnih ukopa, gdje se na jednom groblju nalaze stotine tisuća ljudskih ostataka, koji puta i milijuni i to na prilično skučenom području.

Što se tiče pepela, riječ je više o psihološkom momentu. Nikome se ne smeta kupati među debrisom pogorenih šuma, ali među ljudskim ostacima...

Last but not least - Evropa je većinom katolička uz nešto pravoslavaca i protestanata, te muslimana; s izuzetkom protestanata (iako ni to nije pravilo) pripadnici ostalih konfesija vole posjećivati svoje mrtve - čak i ako su ateisti (moja teta posjećuje grob svog sina doslovce 2 puta tjedno - 100 puta godišnje, a isti je umro prije 16 godina). Dakle riječ je i o kulturološkom i tradicijskom momentu, a ne treba smetnuti s uma i da su Amerikanci daleko mobilniji: ti si se selio, mislim najmanje 3 puta, u dobrom dijelu Europe mjesto boravka se počesto ne mijenja generacijama.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 5/7/2019 at 12:24 PM, ironside said:

Ekološki propisi u EU su vjerojatno najrigorozniji na svijetu, pa se izgradnji ukapališta pristupa planski i vrlo strogo i ne može se svako baviti projektiranjem groblja, već samo posebno specijalizirani arhitekti i tehnolozi.

 

Da, zanimljivo, potaklo me je na razmišljanje jer sam se instant setio mesta na moru gde imam kuću. Dobro su to rešili, pre svega što se nalazi na jako dobrom mestu. Iskoristili su pre više vekova jednu ravninu na brdskom usponu i tu su sagradili kapelicu, oko koje se nalazi groblje. Pad ispod te zaravni je od kamena a teren je po sastavu crvenica. Kao da su i bez nauke i zakona znali... 

Edited by Barracuda
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
47 minutes ago, e4_guy said:

I ja sam se šokirao, a bosanac . . . 😄

:classic_biggrin:

To uopste nema smisla, logika i tako to. Pokupis djubre pa ga basic niz vodu...

Moram priznati da je ovo nesto najludje sto sam videla na Balkanu.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...