Jump to content

Ovo je ovde Balkan


Doc Holiday

Recommended Posts

Nece biti. Na politici cu otvoriti. Ovo neka bude tema za te cudne, smesne drustvene pojave koje se cesto desavaju na Balkanu. Kacite saljive slike kao sto je ova pocetna, ismevajte besmislene tradicije i obicaje i slicne stvari. Treba nam neko mesto na kome cemo moci i da se nasmejemo, a opet na neki nacin iskazemo i kritiku drustva u kojem obitavamo. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Doc, nije to samo balkanski specijalitet (mada Balkanu ne fali specificnosti). Doselio sam u Alabamu pre nekih circa 9 meseci i jednom, vozi me jedna rodjakinja unaokolo da vdim sta sve tu ima pa mi pokaze i groblje, pomene kako je lepo, pa onda doda: "vidis, onaj tamo veliki grob je nas. Ponekad uzmem cebe pa odem da malo dremnem pored majke. A ima i dosta mesta za piknik na njen rodjendan".

 

:krstipd4:

Link to comment
Share on other sites

Meni ovo nije pretjerano sokantno, cak na neki nacin i simpaticno. Odnos prema smrti i mrtvima se stalno mijenja i nije uvijek bilo ovako kako mi smatramo da je 'civilizovano'. Prije malo vise od 100 godina, u pocecima fotografije, mrtve su fotografisali otvorenih ociju, obucene i poduprte u stolicu. U UK i zapadu danas se tijela mrtvih uglavnom kremiraju ali sve vise je glasova kako je to lose za okolis i sve vise i vise ljudi se opredjeljuju za ukop u nekim korpama od pruca, a citao sam i da se iznad pokojnika zasadi drvo koje se hrani raspadajucim tijelom, sto po meni i nije tako losa solucija. 

 

 

memento mori.jpg

memento mori 2.jpg

Edited by Honey Badger
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Honey Badger said:

....

...a citao sam i da se iznad pokojnika zasadi drvo koje se hrani raspadajucim tijelom, sto po meni i nije tako losa solucija. 

....

 Za ovu opciju se opredijelio moj bratic. Ima jedva 45 godina al' je opasno bolestan i razmislja o tome. Koliko sam shvatio iz njegove price, lijes je biodegradable, a na poklopcu je usadjena neka sjemenka sa malo gnojiva.

Samo, on planira tako sebe "posaditi" iza svoje kuce, sto je ovdje moguce.

Na Balkanu, pak, imas brdo propisa i gluposti. Svojevremeno je Vjekoslav pisao da su njegovoj porodici bile potrebne neke silne dozvole samo da preveze urnu sa pepelom iz Zagreba u Osijek privatnim kolima, a onda nisu mogli prosuti pepeo nego urna (po zakonu!) mora u odredjeno grobno mjesto.

Dotle, moja majka je izrazila zelju da njen pepeo bude prosut u ocean i to smo napravili bez problema - unajmili camac, otisli malo dalje od obale i prosuli. Nitko nas nista nije pitao.

Edited by zoran59
gramatika
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Honey Badger said:

.........

 

Negde sam pre čitao da je ovo naročito bila ''moda'' u viktorijanskoj Engleskoj i da su naročito slikana deca (još uvek je bio visok procenat njihove smrtnosti ) i mlađe osobe da bi se imala uspomena na njihov ovozemaljski boravak pošto je fotografisanje smatrano izrazito svečanom prilikom.

Edited by Barakuda Brnabić
Prostor
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Kronostime said:

Nisi pratio Vox Populi  - Ding, dong the witch is dead bio hit tih dana.

 

Nisam znao za taj topik ili nisam obracao paznju. 

 

Znaci umrla i ona - pa eto, mozda ovi sa pocetne slike to i slave? :classic_laugh:

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, zoran59 said:

 

Na Balkanu, pak, imas brdo propisa i gluposti. Svojevremeno je Vjekoslav pisao da su njegovoj porodici bile potrebne neke silne dozvole samo da preveze urnu sa pepelom iz Zagreba u Osijek privatnim kolima, a onda nisu mogli prosuti pepeo nego urna (po zakonu!) mora u odredjeno grobno mjesto.

Dotle, moja majka je izrazila zelju da njen pepeo bude prosut u ocean i to smo napravili bez problema - unajmili camac, otisli malo dalje od obale i prosuli. Nitko nas nista nije pitao.

 

Bas primerena tema za pdf Drustvo 😂. Ne verujem da je to bila namera postavljaca, ali novi forum je ocigledno poceo da zivi sopstveni zivot, pa da i ja dam svoj doprinos.

Ne bi verovao sta je sve od papira i potvrda potrebno da bi ovde u Svedskoj prosuo pepeo pokojnika negde u prirodi. Nije da se ne moze, ali vecini ozaloscenih presedne borba s birokratijom i odluce se za klasicno polaganje urne u zemlju, na za to predvidjenom mestu. Nije jednostavno ni izneti urnu iz drzave Svedske, a nije ni jeftino, ali se moze. Izmedju ostalog, potrebno je dokazati da si s kompanijom kojom ce urna leteti obezbedio da putuje u rucnom prtljagu. U cekiranom ne moze nikako, zbog opasnosti da se zagubi.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...