Jump to content

"Dara iz Jasenovca":umetnicko delo ili propagandni pamflet?


Drug Crni

Recommended Posts

3 minutes ago, Crni Bombarder said:

Otprilike ono cega sam se plasio sam i nasao u filmu,nazalost. Doduse,ja sam se bojao da ce film obilovati i sa vise politicke propagande,ali se to ponajvise svelo na govor Maksa Luburica koij potencira pricu kako Hrvatska treba tako da izgleda i do "godine dvijetisucite"..to je bas onako bljak deo..i providan do bola..to je propaganda 1/1

Film mi vise dodje kao skup scena u kome se prikazuju ustaski zlocini,za koje vec znamo kroz predanja,knjige,svedocenja itd. Npr.deo u kojem logorasi "igraju" oko stolica. Ne znam ima li ko da nije cuo za to? Zatim,brutalne egzekucije zarobljenika na krajnje svirepi nacin. Ubijanje dece..znamo i za decija vesala itd. Akcenat je bio ocito na takvim scenama,a ne na prici..zaparavo,ako cemo realno,price gotovo i nema.

Sad..imamo primer filma "Zivot je lep" Roberta Benjinjija. Naspram "Dare" njegov logor izgleda kao decija igraonica. To sigurno nije realistican prikaz uzasa koncentracionog logora,ali Benjinji se namerno odlucio za takav pristup iz mnogih razloga. Posto kod nas ti razlozi nikako da nastupe u stvarnom zivotu,onda Gaga isporuci to ovako..

A sto se komentara tice..ja ih vec citam na drustvenim mrezama..tu se tek vidi efekat na koji se i racunalo sa filmom ocito. To me cini tuznim.

Ja ne znam sta si ti ocekivao? 

Normalno je da ce film izazvati ovakve reakcije ljudi preko drustvenih mreza gde opisuju kako ih je sve ovo pogodilo a to Nije ni 10% svega sto se desavalo tamo. Mozemo da diskutujemo o kvalitetu glume Ali sve sto se dogodilo I sto je prikazano na filmu su fakti Koji su dosta I ublazeni. Hvala Gagi Anyonijevicu na ovom filmu

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Hah, sta reći.

Teško je ono što se dešavalo preneti na filmsko platno, i onda dobijemo jedan film koji je loš, ali pre svega teatralan.

Pošto nisam strana publika, znam da se većina ovih stvari dešavala, ali da sam neko sa strane, delovalo bi mi da teatralnošću nekih poteza reditelj pravi neutemeljenu propagandu.

Od samog početka ide gas do daske, 2 sata ubijanja, ubijanja i još ubijanja, nula minuta za razradu nekog lika, za kojeg bi gledaoci mogli da se povežu i stave sebe na dve sekunde u taj užaš.

Generalno, lošije nego što sam očekivao.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Crni Bombarder said:

Otprilike ono cega sam se plasio sam i nasao u filmu,nazalost. Doduse,ja sam se bojao da ce film obilovati i sa vise politicke propagande,ali se to ponajvise svelo na govor Maksa Luburica koij potencira pricu kako Hrvatska treba tako da izgleda i do "godine dvijetisucite"..to je bas onako bljak deo..i providan do bola..to je propaganda 1/1

Film mi vise dodje kao skup scena u kome se prikazuju ustaski zlocini,za koje vec znamo kroz predanja,knjige,svedocenja itd. Npr.deo u kojem logorasi "igraju" oko stolica. Ne znam ima li ko da nije cuo za to? Zatim,brutalne egzekucije zarobljenika na krajnje svirepi nacin. Ubijanje dece..znamo i za decija vesala itd. Akcenat je bio ocito na takvim scenama,a ne na prici..zaparavo,ako cemo realno,price gotovo i nema.

Sad..imamo primer filma "Zivot je lep" Roberta Benjinjija. Naspram "Dare" njegov logor izgleda kao decija igraonica. To sigurno nije realistican prikaz uzasa koncentracionog logora,ali Benjinji se namerno odlucio za takav pristup iz mnogih razloga. Posto kod nas ti razlozi nikako da nastupe u stvarnom zivotu,onda Gaga isporuci to ovako..

A sto se komentara tice..ja ih vec citam na drustvenim mrezama..tu se tek vidi efekat na koji se i racunalo sa filmom ocito. To me cini tuznim.

Mislim da gresis.

Prvo, oko govora Maksa Luburica ... pa i Hitler je govorio o hiljadugodisnjoj imperiji. Ovde se godina dvehiljadita cinila kao neki zgodan, okrugao datum. A ti klinci su trebali biti oni koji ce graditi NDH u narednih 50-ak godina. Otuda bas taj datum. 

Drugo, oko samo fabule. Pa fabula je upravo u tome da se jedna devojcica nasla u logoru u kome je bila ocevidac desavanja i ciji se zivot sveo na prezivljavanje. Okruzenje u kome je jedini cilj- ostati ziv.

Trece oko komentara na drustvenim mrezama: ako bi se vodili time, onda nijedan malo skakljiviji film nikada ne bi trebao biti snimljen?! 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Darth Bane said:

Trece oko komentara na drustvenim mrezama: ako bi se vodili time, onda nijedan malo skakljiviji film nikada ne bi trebao biti snimljen?! 

 

Problem je što većina ljudi ovakav film ne doživi kao opomenu da takve gluposti ne smeju da se rade ikada više već kao poziv na osvetu "kad-tad".

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Crni Bombarder said:

Ma, @Nemeje fino obrazlozio na drugom topiku. Ovo je imalo smisla snimiti pre 50 godina. Danas..mislim da nigde nece ni proci prica zbog hipoteke iz devedesetih godina..

Pre 50 godina se nije smelo snimiti. Hipoteka devedesetih ne sme i ne moze izbrisati sve ono sto se desavalo u ndh. Hipoteku imaju i Jevreji zbog svega sta su radili Palesrinca, pa snimaju filmove.

Ako nista drugo, film bar da utice na domaci ološ kome smeta ovaj film a ne smeta im bravarov grob u bgd.

Link to comment
Share on other sites

Just now, John Terry said:

 

Problem je što većina ljudi ovakav film ne doživi kao opomenu da takve gluposti ne smeju da se rade ikada više već kao poziv na osvetu "kad-tad".

na drustvenim mrezama ide poruka da se ovo nikad ne zaboravi ovakav strasan zlocin

Link to comment
Share on other sites

Pa,ako cemo iskreno,film je dramaturski nula..uzasno pravolinijski plot ,kao i rezija..gluma - nije ni top nije ni dno.
Velika kritika ide onome ko je radio masku..glava Vuka Kostica izgleda kao da je dosao na set sa meningitisom u nekoj terminalnoj fazi..ono je bas na prvi pogled lose uradjeno..

Inace,kratkotrajna scena seksa u autu je snimljena u dvoristu jedne lokalne auto-praonice koju drzi jedan moj poznanik i gde i ja ponekad oteram auto na pranje. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Mile1 said:

na drustvenim mrezama ide poruka da se ovo nikad ne zaboravi ovakav strasan zlocin

 

To uopšte nije problematično, ali se bojim jedne druge poruke, koja je mnogo dominantnija u našim balkanskim društvima. Ta poruka u sebi ima relativizaciju svojih i preuveličavanje tuđih zločina. Takođe ima i poruku ukazivanja na kolektivnu krivicu nekog naroda kao fašističkog u slučaju naše propagande prema Hrvatima iz polovine dvadesetog veka, ili ti genocidnog, na osnovu novohrvatske propagande o nastanku Republike Srpske. Šabloni su isti. Cilj je držati ljude u stalnoj mržnji.

 

Neka bude da je poruka samo ova koju si naveo, ja ću biti srećan.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Darth Bane said:

Drugo, oko samo fabule. Pa fabula je upravo u tome da se jedna devojcica nasla u logoru u kome je bila ocevidac desavanja i ciji se zivot sveo na prezivljavanje. Okruzenje u kome je jedini cilj- ostati ziv.

 

Ono sto fali filmu je upravo nesto sto se naziva kompozicijom dramske radnje. Nit' uvoda, nit' raspleta, ajde da ne idemo dalje od toga. Sama tema mi je suvise mucna da bih govorio o njoj...Ne zelim da pljucnem po filmu sa te zanatske strane a da malo salive zavrsi na Jasenovackim zrtvama - ne bih nikako zeleo da dodje do toga, a uzasavam se i same pomisli da bi neko mogao da protumaci na taj nacin.

 

Link to comment
Share on other sites

Mene film me konceptualno gadja na 10 godina ropstva - serija zverstava, bez jakog back story-ja. Naravno, kada se sve to svede na nasu kinematografiju i uz mnogo evidentnih mana. Jednostavno, nema kolebanja, nema likova sa dubinom, film ravan, nema razradjenih odnosa, previse pravolinijski... Cak nije film ni shocker, bar za nase podneblje... Sta bih dao za jednog vojnika sa U na kapi koji se koleba, preispituje, umesto Nemca koji pegla... Bez imalo zelje i osecaja da se i smanji broj likova (tipa uloga male Leciceve), zarad filmskog dramaturskog efekta. Sve u svemu,bar mene, film ne uspeva da uvuce. Sto se glume tice, Igor Djordjevic me je kupio, ali to se uvek desi, pa je mozda just me...

A propaganda... Svi znamo sta se posle, recimo Sisanja pisalo na drustvenim mrezama. Ako cemo da gledamo mreze, pa nista "provokativno" ne bi trebalo da se snimi, jer ce majmuni koji ne dobacuju da ga istumace kako majmuni jedino i znaju. Inace, scena sa Luburicevim govorom mene asocira na Hitlera i Tita i je jedna od retkih efektnih (jbg, pa mora iza svega da ima ideologije), kao i momenat 'prevaspitanje vs fiziologija'. Pomen bas dvehiljaditih mi je malo gledanje u sitna crevca.

 

Edited by Geronimo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, berti said:

Pre 50 godina se nije smelo snimiti. Hipoteka devedesetih ne sme i ne moze izbrisati sve ono sto se desavalo u ndh. Hipoteku imaju i Jevreji zbog svega sta su radili Palesrinca, pa snimaju filmove.

Ako nista drugo, film bar da utice na domaci ološ kome smeta ovaj film a ne smeta im bravarov grob u bgd.

Pitanje je da li se smelo ili uopste moglo?

Hocu reci:mislim da to komunistima nije ni bio cilj..ne sam film,nego kazna za pocinioce kao zadovoljenje pravde za zrtve i njihove porodice. Mislim da je prvih godina njima cilj bilo ucvrscivanje vlasti i novog poretka. Onda je dosla 1948,godina Informbiroa. Tu je krenula ta mobilizacija,a sa njom unutar-partijske cistke..pa neuspeh agrarnih i privrednih reformi koje su zemlju bukvalno bacile u glad..tj.stanovnistvo..proslo tih 10-15 godina konsolidacije novie vlasti i onda je negde verovatno bila procena da kroz propagandu treba velicati NOB i partizansku borbu.

A ima i neke logike zasto se ovo zatrpavalo. Naopaka je to logika,ali je ima. 

 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Darth Bane said:

Za ove koji kazu los film jedno pitanje: sta ste ocekivali od film koji se bavi takvom tematikom? 

Pa film bi se gotovo mogao svrstati u horor zanr. 

 

Izgleda da sam ja jedini kome je ovaj film onako mlak sa te strane nasilja. U svakom Tarantinovom filmu ima 4x vise nasilja. Trebalo je zesce i opskurnije, bukvalno da se povraca ljudima, jer ta tema i jeste za to. 

 

Ovde se radi o jednom od najuzasnijih mesta u svom uzasu 2 svetskog rata. O mestu gde je Luburic (koji je inace docekao lepe godine) radio mnogo gore stvari od nasumicnog klanja i ubijanja. Scene random upucavanja i klanja su danas vidljive u svakoj niskobudzetnoj seriji a ne u filmu o Jasenovcu. 

 

Pravi film za uporedbu i ono cemu je trebalo da stremi je (sjajni i brutalni) 12 godina ropstva. Zajebes sve politicki korektne mrsomude, odjebes i leve i desne i ides u meso. 

Da beli su silovali crne, da prodavali su ih kao meso, da menajli su im veru nasilno, da ubijali su ih kad zanemocaju, da nazivali su ih crncuge zabranjivali im bilo kakav dodir sa spoljnim svetom i da crkva i drzava su to znali i trebalo im je mnooogo vremena da reaguju na tako nesto. Cak su reagovali samo manji delovi dok je tvrda struja nastavila da zivi do kraja 1960-ih. 

 

Elem moja velika zamerka filmu na prvom mestu ide sto nije brutalniji. 

 

Druga zamerka je Dara koja je usputna u stradanjima Srba umesto da je obrnuto. Bas kao kod Benjinija. Pratis njen lik a pored se nagomilavaju slike stradanja i do kraja filma imas jednu sliku radnju fabulu a ovako deluje kao random nabacane kratke price. Ovo je doduse licno kako ja volim filmove ne mora da znaci da tako treba. 

 

Osim male Dare koja je bas losa u glumi (naravno kritika ne ide detetu od 10 godina nego onome ko je birao) ostali su za divno cudno nase kinematografije na visokom nivou. 

 

 

P.s. u jednom trenutku Luburicevog govora sam zatvorio oci i bukvalno kao da sam slusao Tita sa tim naglaskom i bojom glasa. Znajuci da kod nas nema bas tih skrivenih detalja pripisacu ovo slucajnosti i mojoj masti. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Tamburinjo said:

P.s. u jednom trenutku Luburicevog govora sam zatvorio oci i bukvalno kao da sam slusao Tita sa tim naglaskom i bojom glasa. Znajuci da kod nas nema bas tih skrivenih detalja pripisacu ovo slucajnosti i mojoj masti. 

Osim ako nismo u Inceptionu gde delimo zajednicke snove,ovo sam i ja primetio. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Crni Bombarder said:

Pitanje je da li se smelo ili uopste moglo?

Hocu reci:mislim da to komunistima nije ni bio cilj..ne sam film,nego kazna za pocinioce kao zadovoljenje pravde za zrtve i njihove porodice. Mislim da je prvih godina njima cilj bilo ucvrscivanje vlasti i novog poretka. Onda je dosla 1948,godina Informbiroa. Tu je krenula ta mobilizacija,a sa njom unutar-partijske cistke..pa neuspeh agrarnih i privrednih reformi koje su zemlju bukvalno bacile u glad..tj.stanovnistvo..proslo tih 10-15 godina konsolidacije novie vlasti i onda je negde verovatno bila procena da kroz propagandu treba velicati NOB i partizansku borbu.

A ima i neke logike zasto se ovo zatrpavalo. Naopaka je to logika,ali je ima. 

 

Mozda je bilo logike gurati pod tepih sve to trenutno. Ali je zato to doslo na naplatu 50 godina kasnije. Meni je bilo cudno kada je u finalu kupa negde osamdesetih u Zagrebu na utakmici Dinamo- Zvezda svirana i himna Lijepa nasa. Oni su znali ko su, mi nismo nista znali. Pa nam je onda bio cudan strah koji su imali Srbi pocetkom devedesetih kada su videli istu ikonografiju kao pedeset godina ranije. Na stranu sva sranja koja su radili tamnosnji Srbi, strah je bio logican. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Antizemljaš koji lebdi said:

Film je los sa zanatske, filmske strane.

...

Inace nisam video neku strasnu propagandu u njemu. Nazalost, u Jasenovcu su se desavale mnogo gore stvari od prikazanih, ali je i bez njih bas mucan za gledanje.

Pokojna komsinica je bila u Jasenovcu kao dete, svasta sam cuo od nje.Utoliko je veca sramota sto nemamo muzej posvecen iskljucivo zrtvama logora u NDH. Ovo oko zanatskog dela se slazem, veoma mi je zao sto nije kvalitetnije, kao sto su i Nemanjici ispali traljavo

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Kosjan Willavić said:

Pokojna komsinica je bila u Jasenovcu kao dete, svasta sam cuo od nje.Utoliko je veca sramota sto nemamo muzej posvecen iskljucivo zrtvama logora u NDH. Ovo oko zanatskog dela se slazem, veoma mi je zao sto nije kvalitetnije, kao sto su i Nemanjici ispali traljavo

Problem je u novcu sto film nije ispao kvalitetniji. Trebala je drzava tu da uleti sa jedno bar 10-ak miliona evra. Ipak, rekao bih da nije nista losiji ili bar ne mnogo losiji od npr Sobibora?! 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Kosjan Willavić said:

Pokojna komsinica je bila u Jasenovcu kao dete, svasta sam cuo od nje.Utoliko je veca sramota sto nemamo muzej posvecen iskljucivo zrtvama logora u NDH. Ovo oko zanatskog dela se slazem, veoma mi je zao sto nije kvalitetnije, kao sto su i Nemanjici ispali traljavo

Upravo tako.
Ovo je neki "Ravna Gora" nivo. Jbg. 

Antonijevic jeste odradio solidno posao sa ekranizacijom "Noza",ali mu je bilo mnogo lakse kad je imao solidan literalni uradak kao bazu. Plus su mu glumci pokidali,na celu sa Lausevicem. 
Ovde je imao nesto sto je Drakulicka potpisala kao scenario. Bas tanko.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, berti said:

Mozda je bilo logike gurati pod tepih sve to trenutno. Ali je zato to doslo na naplatu 50 godina kasnije. Meni je bilo cudno kada je u finalu kupa negde osamdesetih u Zagrebu na utakmici Dinamo- Zvezda svirana i himna Lijepa nasa. Oni su znali ko su, mi nismo nista znali. Pa nam je onda bio cudan strah koji su imali Srbi pocetkom devedesetih kada su videli istu ikonografiju kao pedeset godina ranije. Na stranu sva sranja koja su radili tamnosnji Srbi, strah je bio logican. 

Ne ulazeci koji su motivi za guranje pod tepih, ali kosturi moraju ispasti iz ormana kad- tad. Trebalo se s tim suociti dok je drzava bila veca i koliko-toliko stabilnija, a ne posle nove ture ratova kada je sve otislo u nepovrat.

4 minutes ago, Crni Bombarder said:

Upravo tako.
Ovo je neki "Ravna Gora" nivo. Jbg. 

Antonijevic jeste odradio solidno posao sa ekranizacijom "Noza",ali mu je bilo mnogo lakse kad je imao solidan literalni uradak kao bazu. Plus su mu glumci pokidali,na celu sa Lausevicem. 
Ovde je imao nesto sto je Drakulicka potpisala kao scenario. Bas tanko.

Uff, Noz je filmcina, meni su Bercek i Bozovic bili jos bolji od izvrsnog Zarka.

Edited by Kosjan Willavić
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, John Terry said:

 

To uopšte nije problematično, ali se bojim jedne druge poruke, koja je mnogo dominantnija u našim balkanskim društvima. Ta poruka u sebi ima relativizaciju svojih i preuveličavanje tuđih zločina. Takođe ima i poruku ukazivanja na kolektivnu krivicu nekog naroda kao fašističkog u slučaju naše propagande prema Hrvatima iz polovine dvadesetog veka, ili ti genocidnog, na osnovu novohrvatske propagande o nastanku Republike Srpske. Šabloni su isti. Cilj je držati ljude u stalnoj mržnji.

 

Neka bude da je poruka samo ova koju si naveo, ja ću biti srećan.

1. Film vec u prvoj sceni jasno stavlja do znanja da mu cilj nije generalizacija (kao i kasnijim pojavljivanjem Dijane).

2. Sto se tice preuvelicavanja zlocina, film nije prikazao ni delic

3. 

 

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, AgroLaki said:

Hah, sta reći.

Teško je ono što se dešavalo preneti na filmsko platno, i onda dobijemo jedan film koji je loš, ali pre svega teatralan.

Pošto nisam strana publika, znam da se većina ovih stvari dešavala, ali da sam neko sa strane, delovalo bi mi da teatralnošću nekih poteza reditelj pravi neutemeljenu propagandu.

Od samog početka ide gas do daske, 2 sata ubijanja, ubijanja i još ubijanja, nula minuta za razradu nekog lika, za kojeg bi gledaoci mogli da se povežu i stave sebe na dve sekunde u taj užaš.

Generalno, lošije nego što sam očekivao.

 

Pa ne bih se bas slozila, na pocetku je upecatljiva scena, kada se spasava mala beba.

 

A sto se samog filma tice, nisam mogla da ga gledam sa punom paznjom, sve vezano za takve teme je pretuzno za moje srce.

Link to comment
Share on other sites

Da je Dara dobila veći deo filma, pa makar i izmišljali neke događaje vezane za nju zarad dramatizacije a klanje jedan manji deo filma mislim da bi film mnogo bolje prošao. Ovako je iskorišćena priča o Dari da se u stvari napravi dokumentarac strpan u igrani film da bi se ispljuvala hrvatska a bogami i katolička crkva. Neko spomenu Nož, eto dobrog primera. Pa tu je zločin strpan u par minuta i dalje gledamo glavnu radnju filma. Ovde i ne znamo šta je glavna radnja filma do zadnjih 20 minuta.

 

Iako je reč o detetu moram da budem iskren i da kažem da nije dobro odradila posao, no ne mogu da ocenim da li je za to kriva režija, ona ili oboje. Ovo čisto jer su se naši nadali da bi ona mogla dobiti oskara. Ja još ne verujem da su nas trpali sa tom pričom o oskaru za jedan ovakav film.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...