Jump to content

NASA, istraživanja kosmosa


Janne240

Recommended Posts

1 hour ago, McLeod said:

Video sam neko istrazivanje oko rogue planeta (planeta bez zvezde, koje plutaju same u tami) i ima ih bukvalno 20 puta vise nego sto je prvobitno procenjeno. Sto bi znacilo da oko Zemlje, u radijusu od Sunca do Proxima Centauri ima cak oko 70 takvih planeta.

 

Sto moze imati interesantne implikacije i po mogucnost da takav objekat prodje kroz Suncev sistem. Znamo da je jedna zvezda prosla kroz Ortov oblak pre 100-ak miliona godina i prouzrokovala "bombardovanje" unutrasnjih planeta, ako ih ima 70 puta vise (ako taj broj nije preteran) nego zvezda, onda bi po teoriji verovatnoce na svakih 1.5 milion godina jedna planeta trebalo da prodje dovoljno blizu da gravitaciono utice na tela u Suncevom sistemu.

 

Prema novijim istraživanjima rogue planets(lutajuće planete) možda čine većinu planeta u galaksiji. Međutim rastojanja između planeta u solarnim sistemima a pogotovu međuzvezdana rastojanja su toliko velika da njihovo prisustvo vrlo malo ili skoro uopšte ne remeti "nebeski mir".

Što se pak tiče prolaska zvezda dovoljno blizu da uđu ili čak prođu kroz Oortov oblak kometa to je već sasvim druga i potencijalno mnogo opasnija priča. Štaviše upravo njima se pripisuju tzv. "velika izumiranja" u geološkoj prošlosti naše planete.

Link to comment
Share on other sites

Trajanje misije Dzejms Veb teleskopa je projektovano na 10 godina. Ipak, zbog izuzetno preciznog lansiranja i trosenja vrlo male kolicine goriva za sada, moguce je da to bude mnogo duze. Naravno, ako se ne desi neki kvar koji mi sa Zemlje ne mozemo otkloniti, Habl traje toliko dugo jer je blizu i popravljan je na desetine puta.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 months later...

Kazu da prva slika koju je NASA objavila juce seze u proslost skoro koliko i svemir, koji postoji već 13,5 milijardi godina. Istrazivaci i inzenjeri iz USA, Evrope i Kanade rade vec 20 godina na kompletiranju teleskopa. Kazu i da ce (dolazece) slike biti toliko precizne da ce se moci videti da li su planete naseljive ili ne. Ovo je fascinantno, pre svega kad covek shvati kolika je moc timskog rada kad se znanja udruze. Koji iskorak! Sto rece jedna naucnica u prvom videu, postavljacemo pitanja za koja nismo ni znali da postoje. 

 

 

 

 

Edited by Cyber
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Ahh......nesto mi se danas i ne umire.....Webb me je danas prakticno vratio u zivot nakon par nedelja samoizgnanstva iz istog.....i kako zalimI  sto nisam bar 10 godina mladja, da lepo ispratim sva ta epohalna otkrica koja ce ovaj teleskop/sonda da postigne. Pricam sa sinom, radnik u nauci, o tome koliko ce sva ta saznanja o dubokom kosmosu promeniti nasu civilizaciju, on ne deli moj optimizam i kaze, bilo je epohalnih otkrica i pre Webba pa nista, ostajemo varvari u dusi. 

Podelila sam svoju egzaltaciju sa dragim prijateljem iz detinjstva, vrsnjakom, njegova prva reakcija je " Hvala Bogu, vise nece da buse nasu planetu u potrazi za rudama i energentima, imace sta da burgijaju vekovima na tim novootkrivenim planetama i asteroidima" .

Sta sa mnom nije u redu?!

Zasto samo ja verujem da (sa)znanje oplemenjuje duh? 

 Nesto sacinjeno od vrhunskog znanja nase vrste, poslato u duboki svemir i opet - nista, svet nije ni trepnuo, nije mu zastao dah pred tom emanacijom ljudskog duha i uma, srce nije zatreperilo od nade, iscekivanja? Zamisljam Sokrata, Platona, Aristotela i sve koji su dosli posle njih, sta bi oni dali da su ovo doziveli? 

Da se ja pitam, proglasila bih eru olimpijskog mira, bratimljenje zaracenih strana, pravednu raspodelu svih resursa, covecanstvo je na pragu otkrica velikih tajni, potrebna je tisina i mir, toliko je ovo veliki korak nase vrste. 

 

Gledam ove prve slike i dodje mi da se cerekam: vasiona mi lici na supu, onu prvobitnu, sa  koacerkvatnim kapljicama iz kojih je nastao zivot i razmisljam o mikro i makro svemiru....ne mogu da se setim kada sam poslednji put bila tako ponosna na nas, ljude.....na onaj pametniji deo vrste.

A Webbu od srca zelim  mirno more.....

 

 

 

 

 

Edited by Pletilja
  • Like 5
  • Love 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Gledam juce dokumentarac o konstruisanju James Webba I malo je reci koliko sam impresionirana..

 

Prvo sto mi je palo na pamet gledajuci one inzinjere na okupu na jednom mestu - kako bi svet homo sapiensa izgledao da nam vrstu 90%

cine takvi ljudi a ne budale. Zelja da sednem' u vremeplov i nije vise SF. Bravo! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/14/2022 at 10:56 PM, Pletilja said:

Zasto samo ja verujem da (sa)znanje oplemenjuje duh? 

 

Ne verujete samo Vi. To Vas svrstava u jednu sve upadljiviju manjinu a sto je vrlo recito o stanju sveta u kome zivimo. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 7/14/2022 at 10:56 PM, Pletilja said:

Ahh......nesto mi se danas i ne umire.....Webb me je danas prakticno vratio u zivot nakon par nedelja samoizgnanstva iz istog.....i kako zalimI  sto nisam bar 10 godina mladja, da lepo ispratim sva ta epohalna otkrica koja ce ovaj teleskop/sonda da postigne. Pricam sa sinom, radnik u nauci, o tome koliko ce sva ta saznanja o dubokom kosmosu promeniti nasu civilizaciju, on ne deli moj optimizam i kaze, bilo je epohalnih otkrica i pre Webba pa nista, ostajemo varvari u dusi. 

Podelila sam svoju egzaltaciju sa dragim prijateljem iz detinjstva, vrsnjakom, njegova prva reakcija je " Hvala Bogu, vise nece da buse nasu planetu u potrazi za rudama i energentima, imace sta da burgijaju vekovima na tim novootkrivenim planetama i asteroidima" .

Sta sa mnom nije u redu?!

Zasto samo ja verujem da (sa)znanje oplemenjuje duh? 

 Nesto sacinjeno od vrhunskog znanja nase vrste, poslato u duboki svemir i opet - nista, svet nije ni trepnuo, nije mu zastao dah pred tom emanacijom ljudskog duha i uma, srce nije zatreperilo od nade, iscekivanja? Zamisljam Sokrata, Platona, Aristotela i sve koji su dosli posle njih, sta bi oni dali da su ovo doziveli? 

Da se ja pitam, proglasila bih eru olimpijskog mira, bratimljenje zaracenih strana, pravednu raspodelu svih resursa, covecanstvo je na pragu otkrica velikih tajni, potrebna je tisina i mir, toliko je ovo veliki korak nase vrste. 

 

Gledam ove prve slike i dodje mi da se cerekam: vasiona mi lici na supu, onu prvobitnu, sa  koacerkvatnim kapljicama iz kojih je nastao zivot i razmisljam o mikro i makro svemiru....ne mogu da se setim kada sam poslednji put bila tako ponosna na nas, ljude.....na onaj pametniji deo vrste.

A Webbu od srca zelim  mirno more.....

 

 

Mi koji danas živimo, verovatno, nećemo videti nikakvu praktičnu korist od podataka koji se prikupe istraživanjem svemira, hoćemo, opet verovatno, od razvoja tehnologije koja je namenjena tim istraživanjima. 

Ovako rečena tvrdnja će izazvati iprečne reakcije, pomisliće neko da nisam svestan značaja postignutog uspeha i biće dobrim delom u pravu, nisam svestan, ne mogu da zamislim to vreme, te daljine, te procese stvaranja i nestajanja zvezda, tu krhkost sistema koji uzimamo za večnost i nepromenjivost.
Šta je spektakularnije, znanje, podaci snimci o nečemu što se dogodilo odnosno događa milijardama godina udaljeno isto toliko svetlosnih godina od nas ili nešto što se dešava tu, u našim ćelijama, što nam je na dohvat ruke i oka ali ga ipak ne vidimo i ne možemo da opipamo, samim tim ni da razumemo iskustveno. Koja nauka vidi dalje, koja donosi više praktičnog znanja, astronomija ili genetika, a možda i tehnologija koja sva ta istraživanja omućava.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 5 months later...
  • 1 month later...

Imali su problem sa ventilom pa su odložili. Sad je problem bilo odvajanje prvog stepena ali to nije ni toliko bitno u odnosu na samo lansiranje. Postojala je bojazan kako će sve to da radi jer ranija raketa sa toliko motora u prvom stepenu sovjetska N1 bi detonirala ili na rampi ili vrlo brzo po poletanju. Jeste da od tad ima više od pola veka ali opet postoji uvek bojazan.

 

Elem ako ne bude problema pri narednim lansiranjima SpaceX je napravio izuzetnu raketu mislim na prvi stepen koji je i najbitniji i mogli bi da drugima totalno unište biznis lansiranja komercijalnih a ja bih rekao i vojnih satelita jer ne vidim šta je problem da ovu raketu koriste i za to mogu da ponude izuzetan faktor sigurnosti.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

Od kobne kupovine Tvitera Masku ništa više ne ide od ruke 🙂

 

Šalu na stranu tome testovi i služe. Cilj je da raketa bude spremna za misiju Artemis 3 u decembru 2025. godine. Ta misija će lansirati četvoročlanu posadu na mesec. Dvoje članova posade će biti nedelju dana na mesecu i odraditi neke testove od kojih se zna da će jedan biti ispitivanje vode koja bi se dobila od leda na mesecu.

 

Već posle minut se moglo videti da 6 motora ne rade a onda što reče mean ni odvajanje prvog stepena nije išlo. Navodno su je detonirali sa zemlje jer je krenula da se okreće i postojala je mogućnost da padne negde gde ne treba. No vidim da se oni nadaju da će novu da lansiraju za par meseci. Ako je to tačno onda se taj proces dosta ubrzao, sećam se da je nekad to trajalo po godinu dana da se složi cela raketa.

Link to comment
Share on other sites

Oni i planiraju da ne koriste sve motore ti što ne rade su rezerva.

 

Inače SpaceX je itekako bitna ova raketa zbog biznisa sa satelitima npr starlink dosta zavisi od iste jer može da iznese u orbitu ogromnu količinu istih za razliku od Falcon 9.

 

Sigurno se i nuditi da lansiraju i pojedinačne velike skupe satelite jer je stepen sigurnosti ogroman sobzirom da imaju rezervnog potiska koliko hoce.

 

Kad je James Web lansiran SpaceX je pokazao da rasklopljen James Web opušteno staje u Starship dakle glavni tehnološki problem sa James Web ne bi postojao da je Starship bio spreman.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Nije NASA ali da ne otvaramo novu temu :

 

https://www.tanjug.rs/svet/drustvo/46332/roskosmos-luna-25-se-sudarila-sa-povrsinom-meseca-i-prestala-da-postoji/vest

 

Misija je trebala da spusti robota na južni pol Meseca i da se istraži da li tamo postoje rezerve leda i kog je sastava. Neki misle da je cilj misije bio čisto politički da rusija ostavi utisak visokotehonološke zemlje i pokuša da privuče neke neutralne države na njihovu stranu. Koji god da je bio propala su oba sa ovim fijaskom.

Link to comment
Share on other sites

Sama misija nije bila politicka ali momenat jeste i verovatno su i pozurili misiju da bi imali politicki uspeh i zajebali stvar.

 

A inace sama misija se razvlaci ko crevca, poceli da prave lander jos pocetkom 2010tih pa onda manjak fondova pa bitniji projekti koji donose pare (sateliti), ispada da su lander radili celu deceniju ali to nije ko kod NASAe gde je dug period ustvari testiranje testiranje i testiranje vec puko sklapanje landera.

 

Inace nije ovo prvi takav primer sakdra na bojani imaju neki modul za medjunarodnu stanicu cini mi se da su ga sklapali dve decenije! 

 

A da, bivsi disa Roskosmosa je bio Rogozin i imao covek nekoliko puta vecu platu od direktora NASAe. Osecam da su inzenjeri u Roskosmosu bili bas orni za rad kad tako nesto znaju.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Imamo potencijalno otkrice vanzemaljskog zivota koje do sada najvise obecava od svih.

 

https://www.nasa.gov/goddard/2023/webb-discovers-methane-carbon-dioxide-in-atmosphere-of-k2-18b

 

Ova planeta je velicine izmedju Zemlje i Neptuna, ali pripada mini-Neptunima, a ne super-Zemljama. Razlika je u tome da izgleda da je ova planeta preko granice velicine stenovite planete i da vec prelazi u gasovitog dzina, ali je jako tesko pogoditi njene fizicke karakteristike jer nemamo slican primer u Suncevom sistemu.

 

Uglavnom, Dzejms Veb je uradio analizu, deluje da ova planeta ima atmosferu na bazi vodonika i da je okeanski svet, sto se uklapa u neke modele koje smo pravili. Krece se oko crvenog patuljka i nalazi se u njegovoj nastanjivoj zoni. Posto je verovatno okrenuta jednom stranom zvezdi konstantno, ovo moze biti i "oko" planeta, gde imamo vodu na strani na kojoj je uvek dan, a led na strani gde je vecna tama.

 

E sad, zasto je ova planeta toliko interesantna? Zbog ostalih gasova koji su nadjeni:

 

stsci-01h9rf3tqe6xa9x01kxxj351z6.png

 

Ovaj DMS (Dimetil Sulfid) je najzanimljiviji. To je gas koji je na zemlji nusprodukt zivota i ne postoji nikakav drugi nacin da nastane. Cak i na tudjinskoj planeti koja ocigledno ima jako razlicitu atmosferu, pritisak i hemijski miks, ne bi trebalo da moze da nastane bez uticaja zivota. Ovaj gas na Zemlji izbacuju alge i drugi jednostavni organizmi i karakteristicno za njega je da se brzo dalje raspada na ugljen dioksid i druga jedinjenja. Ako ga ima toliko da mozemo da ga detektujemo, to bi znacilo da se konstantno ta kolicina u atmosferi "dopunjuje".

 

E sad, ovo nije i dalje definitivan dokaz zivota, zato sto je moguce da neki drugi gas ima slican spektar i pojavi se ovako da izgleda da smo detektovali DMS, a moguca je i greska, jer gledamo u bukvalno dva piksela 120 svetlosnih godina od nas. Dodatna posmatranja bi trebalo da nam daju definitivan odgovor.

 

Ako bi ovo bilo tacno, to je znacajno iz jos jednog razloga - sve sto smo do sada naucili o crvenim patuljcima upucuje na to da te zvezde nisu preterano gostoljubive. Potvrda da postoji cak i primitivan zivot na takvoj planeti bi povecalo sanse da se u sistemima slicnim nasem, u kojima je nazalost mnogo teze naci planete u nastanjivoj zoni sa danasnjom tehnologijom, ima mozda i kompleksnog zivota.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...