Jump to content

Buducnost posla u ITu


Recommended Posts

Bio sam pre neki dan na roditeljskom, peti razred. Standardna kombinacija oceva sa facama moras-i-ti-da-upoznas-razrednu i angazovanih kevi. Razredna standardna nastavnica: krene da popuje roditeljima (i za sta treba i za sta ne treba) pa se povuce kad se seti da roditelj <> djaci. Sve u svemu standardno dok se jedna iz tabora angazovanih kevi nije javila da zahteva da deca treba da uce python i dokle vise sa powerpointom i slicno. I okrenula se jos ka meni kao evo imamo i ajtijevca ovde pa da kaze sta misli. Naravno iskoristio sam galamu koja je nastala da ne odgovorim nista (a i inace mislim da bi odcutao). Poenta je da su svi u glas krenuli da traze to jer "u ajtiu je buducnost". 

Posle sam setao kera i bas intezivno razmisljao o ovome. Meni ova histerija oko programiranja bas lici na ono sto je bilo pre cca 25 godina kada sam ja upisivao srednju i gde su svi hteli da budu ekonomisti jer eto, tu su pare. 

Voleo bih da cujem misljenja, pa neka pise ko ima iskustva u cemu. Ja sam se bogu hvala pre izvesnog vremena izvukao iz programiranja, mogu da pisem iskustva za arhitekturu, konsalting, PM, manje za kodiranje i baze, ali uopste ne znam koja je situacija sa infrastrukturom ili npr hardverom. 

Ja iskreno za uopste softver development ne vidim neku previse svetlu buducnost. Isto kao sto je bio veliki bum sa outsourcingom, mislim da nas u buducnosti ocekuje slicno sa AI. Ljudski rad ce se zameniti masinskim i osim u opsluzivanju AIa i nekim nisama gde verujem da ce i dalje ljudska ruka biti neophodna, imacemo jedan suficit radne snage. Na kraju, mislim da developere, mozda cak i arhitekte ocekuje sudbina mreznih inzenjera u telekom industriji: dinosaurusi. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Najveci problem je misljenje da je posao u IT nesto carobno: sedis kod kuce, kuckas i ceo svet ceka samo tebe.

Greska, dragi roditelji buducih "programera" - za 4+4+3 godine dok vas ljubljeni djacic  petacic zavrsi sve skole zaposlice se sve ovo sto je sada zavrsilo sve to, makar i na Singiduduku i Megableju. Neku buducnost vidim u okviru telekomunikacija na infrastrukturnom nivou, ali i to je prilicno mrsavo na duze staze.

Ono sto ce nedostajati, i vec nedostaje sve vise i vise, su zanati - mnogo njih ne zna ni osigurac da podigne, a kamoli da nesto popravi po kuci.

U tome je buducnost i pare.

Link to comment
Share on other sites

To je kretenluk kome su roditelji jako skloni pocev od biranja skole pa sporta, hobija itd... Secam se jos kad je moja najstarija pocinjala sa tenisom, a cale se drzi za ogradu od terena, prosao bi kroz nju da moze i dere se ko magarac. A dete se trese svaki put kad pogresi. 

 

No, posla u ITu ce biti svakako, medjutim ni sada taj posao vise nije kao sto je nekad bio. Secam se 1997 sam zavrsio neke treninge za javu, napisao par programcica i iz zajebancije se javim na oglase u Irsku, Holandiju, Madjarsku i Novi Zeland. I prodjem sve. Kapiram da je tada bio pocetak dot com buma i da su se programeri skupljali i sakom i kapom. Trziste je to iznivelisalo posle nekog vremena. medjutim ono sto je sada problem je sto kvalitet ne postoji vise ni u teoriji. Posle nekog vremena sam otvorio neki kod jer po meni performanse nisu bile ok i ono sto sam zatekao je bio horor! Mislim da bi ta deca od 11 godina napisala bolje. Nije outsourcing prouzrokovao problem, ali je pomogao da naraste. Meni je zadnjih 5 projekata bilo copy paste: pisi specifikacije za offshore team, pazi da ne zaseru, a kada zaseru ispravljaj i deri se. I na kraju dodjes u takav skripac sa rokovima da svi kazu, jebes kvalitet i additional features, daj minimum minimuma... 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Zanimljiva tema.

 

Slazem se u delu gde pricate o planiranju karijere za decu i ajde sad sine ti ces da budes ITjevac, tu su pare. Upravo kao nekad za ekonomiju i pravo, sto bi mene sjebalo za ceo zivot da se nisam snasao. Ali to je jos jedan od tipicnih problema ovog podneblja i sigurno ce tako ostati jos neko vreme.

 

Apsolutno se ne slazem za AI. AI ne moze da isprati ono sto se izbacuje svakodnevno, bar ne jos ko zna koliko godina, a i ako bude mogao, bice na nivou tih Indijaca ciji kod moras da krpis. Tako da dobri inzenjeri ce uvek imati posla, izgubice ga upravo ti kvazi developeri za kojima moras da ides i cistis.

 

Da ne pricamo o content creatorima i content marketingu, tu verovatno AI ma koliko napredan bio nece nikada moci da zameni coveka iz prostog razloga sto nema pravila. Neka bazicna, naravno, postoje, i to AI moze da isprati, ali rezultati kampanja nikada ne mogu biti prognozirani van nekog okvirnog od - do, zbog cega AI nece moci da preuzme tu oblast jer se milion puta desi da spucas pare na neki safe bet koji ne prodje jer - ljudi.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mozda i pre 2030. AI ce da vlada trzistem, i samo nekoliko IT kompanija koje su trenutno u vrhu ce da opstanu sa njima. To je neko moje misljenje.

Potraznja sa python-om je ogromna, progresivna, i taj trend ce verovatno samo i da raste. I ko voli kod, ako zeli lepu buducnost, a mlad je, krenuce da radi Python.

Dobar deo resursa i profita koje prave IT firme u ostalim sektorima, pre svega velike web platforme, ulazu u razvoj AI-a.
A nisu to ni ove globalno najvece kompanije. Znam par slucaja da neki ljudi koji su razvili firme sa pretezno web developingom, sada su sefovi tu, dosta truda ulazu u napredak u AI, iako im to nije deo biznisa sada.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, BattleBorn said:

Mozda i pre 2030. AI ce da vlada trzistem, i samo nekoliko IT kompanija koje su trenutno u vrhu ce da opstanu sa njima. To je neko moje misljenje.

Potraznja sa python-om je ogromna, progresivna, i taj trend ce verovatno samo i da raste. I ko voli kod, ako zeli lepu buducnost, a mlad je, krenuce da radi Python.

Dobar deo resursa i profita koje prave IT firme u ostalim sektorima, pre svega velike web platforme, ulazu u razvoj AI-a.
A nisu to ni ove globalno najvece kompanije. Znam par slucaja da neki ljudi koji su razvili firme sa pretezno web developingom, sada su sefovi tu, dosta truda ulazu u napredak u AI, iako im to nije deo biznisa sada.

Sta je AL?

Link to comment
Share on other sites

Šta god da bude radio Ai, uređaja će biti sve više, tako da je hardware ono što će biti najveća sigurica 😄

 

Ali bez sprdnje, tako je i sada. Sistem administracija, rad sa stanicama, šta god, za sve ima posla. I tu dolazimo do druge jake teme - koliko je studiranje bilo čega, osim elektrotehnike, bolja osnova od kvalitetne sertifikacije.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Dugoročno gledano - tačno je da će biti posla u "IT-u", ali... ima jedno veliko ALI.

Biće dobro plaćenog "IT posla" samo za najbolje seniore. Ostali će biti u problemu:

Ono što se sada dešava je hiperprodukcija "IT početnika" (juniora). I ta hiperprodukcija će tek doći do izražaja u bliskoj budućnosti.
Pošto je sada "IT" u modi (u medijima stalno slušamo kako fali 10000...000 programera, kako su plate ogromne... ) - sve je više onih koji žele da se bave time. Mnoge škole i fakulteti otvaraju nekakve IT odseke, niču razne IT Akademije i visoke IT škole... S druge strane, roditelji su stalno bombardovani pričama o "budućnosti u IT-u" pa guraju klince...

 

Posledice tog štancovanja "IT stručnjaka" su:

  • Sve teže pronalaženje posla za juniore jer ih ima sve više i više;
  • Rastu kriterijumi za potrebno znanje (veštine) koje se očekuje od juniora (nekada, u prošlosti, što se očekivalo da zna senior - u budućnosti će se maltene očekivati od juniora koji uopšte nema godine iskustva iza sebe... );
  • Cena rada opada;

Možda nije najbolji primer, ali mislim da može opisati to:

  1. Nekada davno si mogao da živiš od instaliranja Windowsa 95/98, raznih programa, antivirusa itd. Poznajem dvojicu koji su u "ono vreme" jako lepo živeli tako što su išli po kućama da instaliraju Windows 98, da "nameste internet & outlook" itd. To vreme je odavno prošlo.
  2. Nekada davno si mogao da "mlatiš" lovu da "izradom" sajtova pomoću Joomle ili drugih CMS-ova. Znači, ljudi su dobro zarađivali bez iakvog kodiranja, samo bi koristili CMS: izaberu neki templejt, instaliraju neke extenzije, nameste kategorije, dodaju sadržaj... prebace na neki shared hosting... I uzmu za to više stotina evra (a dešavalo se da budu zatrpani poslom... ). To vreme je odavno prošlo.
  3. Nekada, ako si znao HTML/CSS/JS/jQuery & eventualno osnove PHPa - mogao si odmah da nađeš posao... a ako znaš Ajax - ohoho... Sada to nije dovoljno ni za juniora (sad junior mora dobro da zna PHP,  baze, da tuče SQL, mora da zna minimum jedan framework + frontend JS framework, git itd.). Slično su skočili kriterijumi i za Javadžije i za sve ostale oblasti... Na primer, nekada je CCNA bio veoma tražen, a sada se podrazumeva i ne ceni toliko...

I, normalno, to "pomeranje" kriterijuma i dalje traje (i trajaće još dugo), a cena rada opada (tj. možda bi bilo preciznije reći "cena znanja").
Inače, što se tiče kodiranja - to polako postaje masovna zanimacija za stanovnike sirotinjskih/third world zemalja... (jugo)istok Evrope, Azija, a postepeno u igru ulazi i Afrika...

Naravno, javljaju se nove tehnologije koje su u početku nepoznate (tj. mali broj ljudi ih zna), a vrlo brzo postanu tražene. Problem je što ih treba ih otkriti i naučiti na vreme, dok može dobro da se naplati... A to sigurno neće biti slučaj sa fakultetima, školama, privatnim akademijama... Kada te "nove" tehnologije počnu da obrađuju raznorazne IT Akademije - to će biti znak da je voz prošao.

E sad, gde "usmeriti klince" (ili gde sebe usmeriti)... ne znam 🤨 Mislim da bih ipak i dalje izabarao "IT" u odnosu na  "ekonomiju" ili "pravo"... Možda neka "klasična" elektrotehnika, ili medicina...  stvarno ne znam 🙂





 

Edited by Senn
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Klasicna elektrotehnika ima vise smisla - tzv. "programera" ce biti vise nego sto trziste rada trazi i tu ce biti dosta turbulencije, dok ce klasicni tehnicari i inzenjeri biti u prednosti jer neko, ipak, mora tu infrastrukturu da osmisli i napravi.

Dzabe je sto si programer ako ne znas sijalicu da zamenis ili da napravis  komp sa odgovarajucim komponentama i hladjenjem za posao koji ti treba.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Senn said:

 

  • Sve teže pronalaženje posla za juniore jer ih ima sve više i više;

Zato sto kad nauci js/css/html misli da je junior. 

9 hours ago, Senn said:

 

  • Rastu kriterijumi za potrebno znanje (veštine) koje se očekuje od juniora (nekada, u prošlosti, što se očekivalo da zna senior - u budućnosti će se maltene očekivati od juniora koji uopšte nema godine iskustva iza sebe... );

 

Pa zar nije nekako normalno da rastu kriterijumi, sa znanjem jedne tehnologije tesko da moze da donosi pare i sebi i nekom za koga radi.

 

9 hours ago, Senn said:

Cena rada opada;

🙂

opada za ove "popularne" tehnologije

 

dok se gurao php cena parkiranja je bila velika a ono sto daju nikakva, danas imas vservere za 2-3$ mesecno sa skoro svim.

podrazumeva se da znas lindzu da setujes za produkciju i uradis deploy onoga sto si radio.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, quad said:

Pa zar nije nekako normalno da rastu kriterijumi, sa znanjem jedne tehnologije tesko da moze da donosi pare i sebi i nekom za koga radi.

Naravno da je normalno, ko je rekao da nije? Moj post se više odnosio na one koji tek planiraju da se usmere (ili da usmere klince)... u vremenu kada su bombardovani pričama kako svakog trenutka fali ne-znam-koliko programera, kako su odmah plate velike, stalno slušaju o "IT budućnosti"... To je čisto neko moje viđenje kako stvari stoje, u kom pravcu se kreću, čega treba biti svestan... koje je možda skroz pogrešno.
 

38 minutes ago, quad said:

Zato sto kad nauci js/css/html misli da je junior

Nije poenta posta "da l' neko misli da je junior kad nauči  js/css/html", već nešto drugo... Možda nisam lepo objasnio, al' jbg sad, šta je – tu je...

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Senn said:

Dugoročno gledano - tačno je da će biti posla u "IT-u", ali... ima jedno veliko ALI.

Biće dobro plaćenog "IT posla" samo za najbolje seniore. Ostali će biti u problemu:

Ono što se sada dešava je hiperprodukcija "IT početnika" (juniora). I ta hiperprodukcija će tek doći do izražaja u bliskoj budućnosti.
Pošto je sada "IT" u modi (u medijima stalno slušamo kako fali 10000...000 programera, kako su plate ogromne... ) - sve je više onih koji žele da se bave time. Mnoge škole i fakulteti otvaraju nekakve IT odseke, niču razne IT Akademije i visoke IT škole... S druge strane, roditelji su stalno bombardovani pričama o "budućnosti u IT-u" pa guraju klince...

 

Posledice tog štancovanja "IT stručnjaka" su:

  • Sve teže pronalaženje posla za juniore jer ih ima sve više i više;
  • Rastu kriterijumi za potrebno znanje (veštine) koje se očekuje od juniora (nekada, u prošlosti, što se očekivalo da zna senior - u budućnosti će se maltene očekivati od juniora koji uopšte nema godine iskustva iza sebe... );
  • Cena rada opada;

 

Za IT "stručnjake" dolaze loši dani, saglasan. Za kvalitetne programere, koji su se istinski potrudili da sebe usavrše nema zime i neće je ni biti, bilo da su juniori, mediori ili seniori. 

 

Ekspanzija priučenih kursadžijskih programera ne može nikako da odgovori na sve veću potražnju koja je posledica enormne ekspanzije informacionih tehnologija. To se neće u skorijoj budućnosti drastičnije promeniti. Drugim rečima, naučite dobro, usavršite sebe, najpre kvalitetom, znanjem i odgovornošću izdvojite sebe iz mora prosečnih programera i ništa od ovoga što je Senn napisao se neće odnositi na vas.

 

Samo znajte da to nije nimalo lako iako je izvodljivo. Zarada je neretko odlična, te posledično da je programiranje lako i za svakoga - svi bi bili programeri.

 

Quote

Naravno, javljaju se nove tehnologije koje su u početku nepoznate (tj. mali broj ljudi ih zna), a vrlo brzo postanu tražene. Problem je što ih treba ih otkriti i naučiti na vreme, dok može dobro da se naplati... A to sigurno neće biti slučaj sa fakultetima, školama, privatnim akademijama... Kada te "nove" tehnologije počnu da obrađuju raznorazne IT Akademije - to će biti znak da je voz prošao.

 

Svi ti kursevi i "akademije" koji će od vas navodno napraviti vrhunske programare za 6-12 meseci su sviranje falusu.

 

Uvek je neuporedivo bolje imati dva-tri dobra vlastita projekta na GitHubu za pokazati budućim poslodavcima nego sve te diplomice zajedno.

Edited by lekoviti
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Posto pricamo o IT-u generalno, a ne samo o kodiranju, apsolutno sam ubedjen da ne samo da nece opasti potrazanja za IT-evcima, vec ce ista rasti progresivno i to temeljim na sledecem:

 

Pojavljivanjem novih tehnologija, novih resenja i najbitnije - novih zahteva potrosaca, dobicemo i nove izazove kako da postojecim tehnologijama pridodamo nesto sto je novo, odnosno kako da sve tehnologije relevantne za odredjenog potrosaca objedinimo i pruzimo kompletnu uslugu.

 

Omnichannel/cross-channel resenja jesu nesto sto u poslednjih nekoliko godina dozivljava ogroman rast; potreba kompanije da potrosacima pruzi uslugu na svaki moguci nacin nikada nije bila veca. Mobile apps, Desktop okruzenje, Telefonija, E-mail, you name it. Svaka od ovih opcija sa sobom vuce mnostvo gore pomenutih resenja: kod Mobile apps pricamo o otisku prsta, QR kodu, generalno mogucnost da iz jedne aplikacije obavis placanje bilo kakvog tipa, napravis upit, uvid u stanje racuna ako se radi o banking pozadini... 

Kada sam vec pomenuo Banking, poceli smo sa web-bankingom, dosli smo do aplikacija i vremenom dobijamo sve vise nacina i 'olaksica' za koriscenje usluga koju kao potrosac zelimo. Sami ATM-ovi dobijaju dodatne fičr-e koji dozvoljavaju da korisnik uopste ne mora da nosi karticu sa sobom, resenja zaista jesu mnogobrojna i sa svakom inovativnom tehnologijom dobijamo i imperativ brze integracije u odredjeni field.

Ne radi se samo o banking-u, iako ta bransa jeste po mom skromnom misljenju pioneer kada se radi o integraciji multi-channel resenja zbog specificnosti zahteva. Prodaja, putovanja, ugostiteljstvo - pre nekoliko godina smo samo zagrebali i ubedjen sam da cemo sve brze i brze dobijati nove olaksice/alternativne puteve kojima mozemo da podjemo, sve u svrsi pruzanja svake moguce opcije odredjenom potrosacu da uradi ono sto zeli, bilo da preferira da sedi u sofi i pazari namirnice, bilo da voli da uz kaficu nakon nekog jutarnjeg rituala plati racune, bilo da old-school walk-in princip jedan odabere.

 

Inicijalno htedoh da se raspisem, ali nemam vremena sada da pokrijem sve sto sam hteo, tako da ne zamerite sto nakon uvodnog build up-a poenta nije dobila klimaks kakav je autor zeleo. 

Ukratko, jedan od nekoliko razloga na kojima temeljim porast potrebe za IT-evcima u buducnosti jeste ta cross-channel inicijativa koja je prisutna kod apsolutno svakog IT-related igraca koji je relevantan. Sta jos ostaje? Apsolutno, razvoj AI-a ce biti ogroman i siguran zalogaj kad-tad, sto vec danas mozemo da vidimo ako pogledamo neka AI resenja koja nisu, pretpostavljam, ni 1% od onoga sto AI moze da ucini za svet u buducnosti. 

Edited by kendrick
typo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Upravo.


Sada kada razmislim, verovatno je trebalo prvo pomenuti IoT, posto sam imao na umu da detaljno pisem o multi-channel resenjima, odnosno njihovom primenom u poslovnom sistemu. Obe stvari jesu veoma srodne i nesto sto se izrodilo ogromnim napretkom u IT-u i potraznjom trzista. 

Logicno, breaktrough u odredjenoj sferi nije nista drugo no stvar u kojoj se levelovalo vremenom i dolazilo do novih izazova, novih prepreka i novih lekova za probleme koji se na tom putu nadju.

U slucaju o kojem pricamo, bilo je potrebno stiklirati nekoliko stvari:

  • hardverski napredak do nivoa gde, na prvi pogled, razlicite tehnologije (senzori + konekcija, npr) imaju apsolutnu prakticnu upotrebu
  • ogromna popularizacija mobilnih uredjaja i generalno koriscenja interneta, gde to vise nisu generacije 15-28 yo, vec bukvalno 6-80+
  • korporativna trka za prestiz/profit integracijom hot tehnologija u ponudu za najjednostavnije stvari, sve do onih najkompleksnijih 

Ovo poslednje, kao nesto sto odredjenu bransu/tehnologiju uglavnom najvise i vuce nam garantuje da zatisja ne bi trebalo biti u nekoj doglednoj buducnosti, nije da se kopa oil field ili pretace tecnost iz jednog kanistera u drugi. Ono sto veoma raduje jeste neverovatno ubrzanje koje se desava kako idemo napred, te 2010-sada predstavlja do sada najuzbudljiviji period, gde buducnost jedino obecava novi najuzbudljiviji period. Sto bi rekli, the time is now. I apsolutno je evidentno da idemo AI-u u facu, gde napretkom smanjujemo maglu i sve vise uspevamo da vidimo gde to zapravo idemo.

 

Napredak samo ove dve stvari (IoT, multi-channel solutions) garantuje ogroman skok drugih IT grana koje se mozda nekima cine outdated ili kao nesto sto jednostavno nije na potrebnom nivou. Ipak, sve ipak pocinje od fizickog setup-a gde hardver sa svim svojim subsekcijama sigurno ima veliku, bitnu ulogu. Bilo da se radi o centru zbivanja gde ce taj hardver biti state-of-the-art setup povezan fiber optikom (dakle, transmisija svetla kao komunikaciona tehnologija, umesto elektricne forme - jedan od proboja i garanta kvaliteta komunikacione IT grane), bilo da pricamo o wireless konekciji gde nedostatak fizickog kabla iako smanjuje upotrebu hardvera, zahteva centralnu jedinicu koja ce sigurno jos duze vreme biti kompleksna.

 

Isto tako, ako pricamo o nekim non-IoT delovima IT-a, iako vrlo vidljiva tendencija u smanjenju hardverskog prisustva, i taj Cisco, kao mrezni lider, vrlo planira i projektuje razvoj IT-a gde ce svoje prisustvo pokusati da osiguraju svim snagama. Kvalitet opreme i usluge jeste velik, ali ne vidim razlog zasto ne bi razmisljali nekoliko koraka unapred i isprobavali, pokusavali da unaprede svoj spektar sto moze samo da izrodi nove izazove, probleme...

 

S' tim u vezi, kada pricamo o buducnosti IT-a, smatram da je neophodno sagledati celu sliku; ono sto laici ili u pomenutom primeru klasicni neinformisani roditelji, zeljni obezbedjivanja sto bolje buducnosti svojoj deci definitivno ne rade. Cesto su to jako povrsne deskripcije necega sto predstavlja apsolutnu buducnost ali i cini sadasnjost.

 

Kodiranje kao uglavnom nesto sto average Joe, da ne kazem prosecni Srbenda jedino zamisli kada se ova tema pomene jeste samo tip of the iceberg, iceberg koji na sebi ima jako mnogo materijala i jako mnogo prostora. Za razvitak.

 

Moj konacan odgovor na pitanje iz uvodonog posta, koje parafraziram: 'Ima li buducnosti u IT-u i poslovnih prilika?' je apsolutno:classic_cool:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Kendrice, ne bih se slozio s tobom, a evo i zasto:

IT perspektivu u primeni IT based kucne i industrijske elektronike mogu imati zemlje koje vec imaju industriju koja se time bavi: PRC na prvom mestu (industrijska baza + univerzitetski potencijal), zatim USA, Indija, i ostale zemlje koje su u toj oblasti vec nacinile ogromne korake napred.

Sto se tice usluznog sektora - banke i elektronski servisi ne traze nove, vec bezbedne tehnologije i tu nema mnogo prostora za neke novitete.

Zato mislim da ce IT sektor biti u stagnaciji, jer jedini breaktrough ce biti biokibernetika - sto je, za sada, jos uvek prilicno daleko, prvenstveno zbog etickih pitanja koja taj pristup namece.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, lekoviti said:

Kendriče, svaka čast na trudu!

 

Hvala, lepo mi je doslo da nesto cemu sam posvetio dosta vremena i rada u poslednjih godinu i po dana pokusam da sumiram. Tesko je pokriti sve, ali neka ideja se nazire, nadam se.

 

43 minutes ago, Kronostime said:

IT perspektivu u primeni IT based kucne i industrijske elektronike mogu imati zemlje koje vec imaju industriju koja se time bavi: PRC na prvom mestu (industrijska baza + univerzitetski potencijal), zatim USA, Indija, i ostale zemlje koje su u toj oblasti vec nacinile ogromne korake napred.

 

Tako se cinilo i za neke prethodne tehnologije, pa se napretkom doslo do ogromne zastupljenosti diljem planete. Mislim da je sasvim logicno i prirodno da tehnoloski lideri (bilo same zemlje, bilo kompanije/korporacije) prvi razrade neku cutting edge tehnologiju pre nego sto ista postane dostupna i ostalima. Smatram da ono sto najvise garantuje to jeste zestoki pad cena IT opreme i IT usluga.

 

Isto tako, ne mislim da to samo Kina, USA i Indija mogu da iznesu; Skandinavija, UK, Koreja, Singapur, Tajvan, Holandija i jos dosta zemalja ulazu jako mnogo u digitalizaciju raznih infrastruktura sto je i dalje nova prica
Ako pricamo o onome sto sam gore pomenuo, odnosno razvitku IoT u home varijanti i korporativnom okruzenju, slazem se da osim nekih top15 IT drzava jos uvek nema tolike primene, ali opet, radi se o next big thing i vidi se tendencija svuda gde ima novca da se ova resenja i primene.


Recimo, smart home nije toliko nedostupan u Srbiji, odnosno nesto sto potencijalno za par soma jura moze da se napravi jeste 5+ pametnih uredjaja odlicno integrisanih i eto, menadzovanih preko Smart Things aplikacije. Par soma jura u Srbiji nije toliko mala para - ono sto jeste izazov za ovu sredinu kada pricamo o ovoj temi jeste promena potrasacke svesti, odnosno zahteva/zelje za opamecivanjem necega sto jos uvek nije neophodno. 
Smart home je opet mnogo manji deo IoT potencijala, korporacije vec sada jako mnogo ulazu u spajanje i povezivanje svega sto ima I/O switch.

 

43 minutes ago, Kronostime said:

Zato mislim da ce IT sektor biti u stagnaciji, jer jedini breaktrough ce biti biokibernetika - sto je, za sada, jos uvek prilicno daleko, prvenstveno zbog etickih pitanja koja taj pristup namece.

 

Od breaktrough-a do breaktrough-a, aktuelne tehnologije i resenja dobijaju na kvalitetu i zastupljenosti u primeni. Zato mislim da sam breaktrough nije neophodan da bi IT osigurao buducnost, jako mnogo novca, odnosno posla je potrebno na odrzavanju nekih starijih tehnologija, nekih aktuelnih ali i razvitkom sledece stvari


JAVA, za koju se cinilo da gubi korak sa ostalim resenjima u jednom trenutku, i dalje ima ogroman broj uredjaja koji se zasnivaju na njenom okruzenju. Mislim da davanjem online sposobnosti mikro-talasnoj peci, aparatu za kafu, frizideru moze samo da popularizuje neke starije tehnologije.

Neko pitanje jeste bilo da li postoji buducnost u IT poslu - ono sto smatram jeste da za istu nije neohpodan major breaktrough, vec popularizacija i ono bitnije, unapredjivanje necega sto se vec sada desava i u sta sve vodece kompanije ulazu ogroman novac. IoT kao princip trenutno jeste nesto gde relevantne kompanije gledaju da, bilo u svom sistemu, bilo u nekoj home/outsorce varijanti postanu lideri ili budu u jednom trenutku najzastupljeniji. 

Blaga digresija, Cloud resenja (iako nesto sto ce sigurno imati svoj deo u IoT revoluciji koju ocekujem) su bila pre svega dve-tri godine apsolutni fokus Microsofta, Google-a, pa i IBM-a. 
VMware, kao subsidiary Dell-a ima revenue od 9 milijardi dolara. Virtualizacija i cloud resenja su nesto gde su korporacije za svega nekoliko godina napravile ogromne pomake, a opet major breaktrough-a nije bilo. Dell, iako jedan od lidera, je napravio ozbiljne pomake a opet, kao frontrunner-i se smatraju Microsoft, Google i Amazon. Ogroman kolac gde su parcici podeljeni srazmerno sa novcem, vremenom i kvalitetom resenja do kojih se stiglo.

 

Kada pogledamo u retrospektivi sta se sve izdesavalo od dot com boom-a i ekspanziji Silicon Valley-a, ono sto je sigurno jeste da next big thing tehnologije redjamo kao na traci, a ono u sta sam ubedjen jeste da sve i da se traka uspori, ono sto imamo iza nas u prethodnih ~25 godina jeste ogroman, ogroman potencijal za razvoj, odrzavanje i unapredjenje aktuelnih resenja. Meni to garantuje ozbiljnu buducnost. :) 

Edited by kendrick
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...